Čovjek koji na jednom od fakulteta u Rusiji predaje matematičke metode u fizici napisao je tekst o MM eksperimentu (pa neka ga Nedeljko pita šta se džaba "blamira" i zašto ga svrstava u "smeće"):
[email protected]
[email protected]
http://www.matphysics.ru
The article is attempts to show that the results of A.A. Michelson
experiments not conflict with classical mechanics, but rather confirm it. Using
the laws of conservation of momentum and energy in the consideration of the
Michelson interferometer allows us to conclude that the path difference of
separated beams is independent of speed and direction of movement of the
Za posjetioce ove teme moje zapažanje: Nedeljko Stefanović je pokazao nedovoljno poznavanje i nedovoljno razumijevanje (dogmatsko tumačenje) tekstova o STR.
Sam naslov ove teme i usmjeravana diskusija, također, upućuje na nepoznavanje i ne razumijevanje suštine samog MM eksperimenta i njegovog značaja za utemeljenje STR.
Ako je naslov teme Michelson Morly-jev eksperiment, onda pištite prvo o suštinskim (fizičkim, geometrijskim i algebarskim) sadržajima tog eksperimenta, a nakon toga otvorite druge teme (naprimjer, o talasnim dužinama, frekvencijama i opažanjima vezanim za relativna mehanička kretanja izvora ("emitera) i "posmatrača" ("detektora") o zaključcima i sadržajima proizišlim iz različitih tumačenja tog eksperimenta - ili teme o opštim ( i posebnim) pitanjima relativnosti.
Strogo vodite računa o opštem posebnom i pojedinačnom -ma o kojem fizičkom sadržaju (njegovom geometrijskom predstavljanju i algebarskom opisu) pišete u svojim postovima.
Pisanje o MM eksperimentu i proračunu "očekivanog rezultata" eksperimenta bazirajte na onom najčešće pominjanom iz 1887 kada je put "parelelnog kretanja" svjetlosti i interferometra (P prizma, O ogledalo) iznosio 11 metara ("nakon mnogobrojnih refleksija"). Ovu sliku (također iz jednog fakultetskog udžbenika) ubacio sam zbog D. Gaćeša i njegove kritike što koristim "korenje" u mojim formulama (pa nek vidi odakle to "korenje", nije to moj izum).

Ovo vrijeme (vremenski interval od početka do kraja posmatranja, ukupno vrijeme "paralelnog kretanja" svjetlosti i interferometra) što je Saveljev obilježio sa ta_2 u većini udžbenika (pa otud i u mojim formulama takva oznaka) obilježava se sa t uz navođenje njegovog značenja u ovom obliku:

i naravno iskazana ukupna dužina puta svjetlosti u "paralelnom kretanju"

i naravno odgovarajuća dužina puta translacije po istom pravcu brzinom v za isto to vrijeme (najčešće se koristi za "pokretnu prizmu" P' za koju Einstein "kruto veže" koordinatni sistem "pokretnog koordinatnog sistema" K', "smještajući" u P' koordinatni početak K' i u tom koordinatnom početku smješta "putnika", "posmatrača" P', dok drugog "posmatrača" ostavlja u početnoj tački P , zamišljeno "mjesto" u prostoru i vremenu vezano za "nepokretni" sistem K....)
Ukupno vrijeme "paralelnog kretanja" za "izmjerenu dužinu" AB (počev iz tačke A sustizanje tačke B, koja "bježi" brzinom v kao tačka B' odbijanje i nazad do presretanja tačke A, sada A', Einstein je u članku iz 1905 godine "prepričao" ovim iskazom
[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 26.05.2013. u 10:09 GMT+1]