Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ogled polarizacije u KM

[es] :: Fizika :: Ogled polarizacije u KM

[ Pregleda: 2882 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.ns.ac.yu.



+33 Profil

icon Ogled polarizacije u KM03.12.2007. u 17:49 - pre 198 meseci
Tzv Nikolova prizma. Ja sam naleteo na podatke da je ona izradjena od turmalina i islandskog kalcita. Da li je ovo jedno te isto?

Meni je ovaj eksperiment prilicno neverovatan. Da li se danas u svetu raspravlja o toj interakciji sa mernim uredjajem koja utice na krajnji rezultat? Odnosno zasto se to desava?
 
Odgovor na temu

mcetina2
Marko Cetina
Grad student (fizika)
Cambridge, MA (SAD)

Član broj: 125398
Poruke: 220
*.MIT.EDU.



Profil

icon Re: Ogled polarizacije u KM03.12.2007. u 21:45 - pre 198 meseci
Za originalnu Nicol prizmu *mislim* da je napravljena od kalcita (eng: calcite) ali nisam siguran.

Ono sto znam je da postoji nekoliko modernijih polarizatora baziranih na totanlnoj internoj refrakciji u birefringent materijalu poput Glan-Taylor, Glan-Laser, Glan-Thompson, Wollaston i Rochon polarizatora. Jedna od najboljih firmi koje prave ove opticke uredjaje je Karl Lambrech Corp. Imaju veoma lepu i detaljnu web stranicu na kojoj objasnjavaju kako koja prizma/polarizator radi.

Inace, zbog poteskoca u pravljenju vestackog kalcita svi ovi polarizatori koriste prirodni kalcit.

Sto se nacina funkcionisanja ovih polarizatora tice, imaj na umu da se sve ovo moze lepo objasniti talasnom optikom tj. vidjenjem svetla kao elektromagnetnih talasa. Dakle, nema ovde niceg zaista kvantnog. petarm, na sta si mislio sto se uticaja mernog uredjaja na merenje tice?

 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.ns.ac.yu.



+33 Profil

icon Re: Ogled polarizacije u KM04.12.2007. u 08:49 - pre 198 meseci
Pustas fotone kroz polarizator. I to foton po foton. Ne moze da prodje deo fotona pa ne vazi klasicna relacija . Proci ce ili ceo foton ili nista! Ako sve fotone isto polarizujem dobijam da ce oni prolaziti sa nekom verovatnocom . A od cega ce zavisiti da li ce foton proci ili ne? Pa od interakcije sa kristalom!
 
Odgovor na temu

mcetina2
Marko Cetina
Grad student (fizika)
Cambridge, MA (SAD)

Član broj: 125398
Poruke: 220
18.62.30.*



Profil

icon Re: Ogled polarizacije u KM04.12.2007. u 13:37 - pre 198 meseci
Klik-klik na detetktoru mozes da interpretiras kao brojanje elektrona pobudjenih svetlom
koje je i dalje klasican talas.

Da li ti je zaista potrebna kvantna mehanika da opises eksperiment ako je izvor svetla laser?
Sta ako je izvor sijalica?




 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.ns.ac.yu.



+33 Profil

icon Re: Ogled polarizacije u KM04.12.2007. u 16:57 - pre 198 meseci
Ako si isto polarizovao fotone i pustas ih pod istim uglom u odnosu na ravan polarizacije. Ajde nek bude pod istim uglom u odnosu na opticku osu kristala . Onda ce ti verovatnoca biti . A neko tvoje je superpozicija stanja kada foton prodje i kada ne prodje. U klasicnoj fizici ne bih imao ovu verovatnocu. Imas i to u Fedor Herbut "Kvantna mehanika" na 10str.
 
Odgovor na temu

mcetina2
Marko Cetina
Grad student (fizika)
Cambridge, MA (SAD)

Član broj: 125398
Poruke: 220
18.62.30.*



Profil

icon Re: Ogled polarizacije u KM04.12.2007. u 18:56 - pre 198 meseci
Nisi razumeo moju poruku.

Predlazem klasicno objasnjenje eksperimenta time sto kazem da je svetlost klasican talas sa polarizacijom.
"Fotoni" su pak "prividjenje" nastalo usled cinjenice da su izlaz detektora elektrona -- sami po sebi diskretne cestice.

Da li u okviru navdenog eskperimenta mozes da nadjes kontra-merenje za ovaj moj predlog.
Kako bi eksperiment trebalo modifikovati da bi takav dokaz nasao?

 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Ogled polarizacije u KM

[ Pregleda: 2882 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.