Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Majklson-Morlijev eksperiment

[es] :: Fizika :: Majklson-Morlijev eksperiment

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 33368 | Odgovora: 215 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment05.06.2013. u 14:13 - pre 132 meseci
Je li profesore, ti to nas propituješ.

Tebi je očigledno cilj da ovde nas propituješ, a ne da nešto naučiš.

Ako te zaista zanima izvođenje Lorencovih transformacija, toga ima koliko hoćeš. Nisi morao uopšte da se javljaš ovde zbog toga, osim sa konkretnim pitanjem šta ti tu nije jasno.

A to da čisto logički oboriš Galilejeve transformacije ne možeš, jer one jednostavno postoje i ispunjavaju minimum fizičkih uslova koje sam već napisao. Kome to nije jasno, ne vredi mu dalje ni objašnjavati. Da bi se na papiru odbacile Galilejeve transformacije, mora se nekako na papiru prihvatiti zdravo za gotovo neki princip koji ne važi za njih, a taj princip na papir dolazi samo eksperimentom. Dakle, on na papiru ne može biti izveden.

Da bi izveo A, moraš pretpostaviti neko B iz kojeg izvodiš A. Ništa se ne može izvesti niizčega.

Ne razumeš elementarnu logiku, pa nije ni čudo što ne razumeš vektore.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ontario
Mašinski inženjer
Mehatronika
Beograd

Član broj: 315045
Poruke: 7
*.aDSL.Verat.Net.



+18 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment05.06.2013. u 15:55 - pre 132 meseci
Citat:
A šta to zapravo znači da li neke transformacije važe, odnosno da ne važe? Fizičko značenje imaju samo opservable, tj. ono što je moguće meriti makar i načelno. U prvoj poruci ove teme sam objasnio da jedino što ima smisla po tom pitanju je da li je neki skup pojava sa kojima baratamo invarijantan u odnosu na neku grupu transformacija.


Tačno tako, fizika je ekperimentalna nauka i da li je nešto tačno ili ne u krajnjoj instanci odredjuje eksperiment. Postavimo odredjenu teoriju, izvučemo iz nje odredjene posledice, napravimo kvantitativna predvidjanja, sprovedemo eksperiment... Ako se predvidjanja teorije slažu sa eksperimentom, teorija se uzima kao tačna a ako se ne slaže odbacuje se. Lorencove transformacije se slažu sa eksperimentom i u dinamičkom i u kinematičkom području, dok se Galilejeve ne slažu, dakle važe Lorentcove transformacije.

Citat:
Ontario: ako postoji povlašćeni kordinatni sistem, onda važe i galilejeve transformacije i obratno


Pogrešno sam se izrazio, hteo sam reći, ako bi postojao povlašćeni kordinatni sistem, onda bi važile Galilejeve transformacije i obrnuto ako povlašćeni sistem ne postoji onda ne važe Galilejeve transformacije.

Citat:
Ako imaš dve grupe pojava, pri čemu je grupa pojava A invarijantna u odnosu na Galilejeve, a grupa pojava B je invarijantna u odnosu na Lorencove transformacije, onda će svi eksperimenti za koje su relevantne samo pojave A pokazati da "važe" Galilejeve transformacije, a svi eksperimenti za koje su relevantne samo pojave B će pokazati da "važe" Lorencove transformacije. Da bi se izmerilo kretanje u odnosu na eventualni privilegovani sistem, neophodno je izvršiti eksperiment u kome neće figurisati samo pojave iz grupe A ili samo pojave iz grupe B, već i jedne i druge.


Razumem šta Vas zbunjuje. Hoćete da kažete kako možda postoje dve vrste transformacija, Galilejeve koje važe za mehaničke pojave i Lorencove koje važe za elektromagnetne pojave. Medjutim to jednostavno nije tačno, teorijski se može videti da ne mogu postojati istovremeno i jedne i druge. Situacija je ili Galilejeve ili Lorencove, nikako I jedne I druge. Sve pojave su Lorenc invarijantne i mehaničke i elektromagnetne. To što u našem svakodnevnom životu, sa veoma velikom preciznošću vidimo da PRIBLIŽNO važe Galilejeve transformacije za mehaničke pojave je posledica toga što se makroskopske pojave odvijaju pri malim brzinama u poredjenju sa brzinom svetlosti. U takvim uslovima relativističko sabiranje brzina se sa velikom preciznošću može aproksimirati galilejskim sabiranjem brzina. KAko se kretanje tela približava brzini svetlosti odstupanje od predvidjanja galilejevih transformacija postaje sve veće i veće. Da su sve pojave lorenc invarijantne (pa i mehaničke), kao i da ne mogu obe (i galilejeve i lorencove) transformacije istovremeno postojati možemo videti teorijski iz sledećih razmatranja:

1. Lorencove trans. zahtevaju dilataciju vremena i kontrakciju dužine u sistemu posmatrača. One ne podrazumevaju da se nešto dešava (menja) sa svetlošću ili fizičkim procesima prilikom prelaska iz jednog sistema u drugi. Svi procesi se u svim inercionim sistemima (sistemima koji se kreću konstantnom brzinom jedan u odnosu na drugi, sistemi koji ne ubrzavaju) odvijaju na isti način, oni su INVARIJAANTNI na promenu sistema. Jedino što se menja jeste vreme kao parametar i linearne razmere koje posmatrač opaža. A sada sledi ono najvažnije ove promene moraju da važe za ceo sistem! Pošto vreme i prostor nisu isti za sve posmatrače ne mogu to biti ni sabiranja brzina, iz relativističkog sabiranja brzina sledi da očuvanje impulsa mora imati drugačiji matematički oblik, iz drugačijeg oblika impulsa sledi drugačiji izraz za silu, iz toga sledi drugačiji izraz za rad i kinetičku energiju.... Drugim rečima ne moguće je očuvati klasičnu njutnovu mehaniku i galilejeve transformacije a pri tom predpostaviti da se prostor i vreme transformišu prema lorencovim transformacijama. Iz kinematike koja obuhvata prostor i vreme (lorencove transformacije) neminovno sledi dinamika. Zbog ove medjusobne povezanosti i uslovljenosti dovoljno je eksperimentalno dokazati da postoji dilatacija vremena pa da odmah bude jasno da galilejeve transformacije ne važe ni za svetlost ni za mehaničke pojave. Ono što Vas zbunjuje jeste to što posmatrate pojave i njihovu invarijantnost, a u stvarnosti je akcenat na transformacijama vremena i prostora koje važe za sve pojave, za sve što se dešava u jednom sistemu.

2. Specijalna relativnost zahteva da postoji maksimalna brzina koja je jednaka brziini svetlosti. Ako bi za mehaničke pojave važilo Galilejevo sabiranje brzina tada ne bi postojala gornja granica za brzinu. Očigledno ne može biti tačno i jedo i drugo.

[Ovu poruku je menjao Ontario dana 05.06.2013. u 17:39 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Ontario dana 05.06.2013. u 18:15 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Forzgov
Project Manager
London, UK

Član broj: 265380
Poruke: 101
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment05.06.2013. u 18:25 - pre 132 meseci
@ Nedeljko

Pre nego pokušaš da objasniš kako je Lorenc došao do svojih transformacija (naravno, ako znaš) pogledaj kako se sabiraju putevi kao vektori. Ja sam tako učio, a tako uče generacije studenata na tehničkim fakultetima. Ako ti nešto nije jasno samo pitaj ja nisam zlonameran i ne želim da se svađam. Slobodno pitaj ono što ne znaš.
I, molim te, nemoj da izmišljaš. Ja nisam pokušao da oborim Galilejeve transformacije.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment05.06.2013. u 19:43 - pre 132 meseci
Forzgov

E, baš ti hvala na ponuđenim časovima, ali od takvih neznalica mi zaista ne trebaju i bolje se ne pozivaj na diplomu tehničkog fakulteta, jer ćeš izgubiti trku.

Ontario,

Zamolio bih te da pročitaš moju prvu poruku pre nego što ponovo komentarišeš moje poruke. Tamo sam napisao šta mislim najjasnije što sam umeo.

Princip relativnosti (da su svi ISR ravnopravni, tj. da nema privilegovanog, odnosno da se ne može uvesti apsolutna brzina) važi već kod čika Njutna (njegovi zakoni mehanike + njegov zakon gravitacije) jer su mu svi zakoni invarijantni u odnosu na jednu grupu transformacija - Galilejevu, tako da ovo nikako ne stoji:
Citat:
Ontario: ako bi postojao povlašćeni kordinatni sistem, onda bi važile Galilejeve transformacije i obrnuto ako povlašćeni sistem ne postoji onda ne važe Galilejeve transformacije

Princip relativnosti zapravo kaže da postoji grupa transformacija u odnosu na koju su svi zakoni prirode invarijantni. Naravno, ne misli se na bilo kakvu grupu transformacija, već onu koja zadovoljava minimum fizičkih uslova koji su navedeni ovde.

Nikako ne stoji da princip relativnosti više voli Lorenca nego Galileja. Naprotiv, sasvim mu je svejedno.
Citat:
Ontario: Specijalna relativnost zahteva da postoji maksimalna brzina koja je jednaka brziini svetlosti. Ako bi za mehaničke pojave važilo Galilejevo sabiranje brzina tada ne bi postojala gornja granica za brzinu. Očigledno ne može biti tačno i jedo i drugo.

Pitanje je kako bi zapravo merio tu brzinu. Hronometar i metar moraju biti instrumenti čiji je rad opisan čime?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
89.146.173.*



+33 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment05.06.2013. u 21:00 - pre 132 meseci
Citat:
Ontario:

2. Specijalna relativnost zahteva da postoji maksimalna brzina koja je jednaka brziini svetlosti.

Svjetlost (i njeni atributi) nije neophodna za pravilno poimanje prostora i vremena. Ista shvatanja prostora i vremena imali bi i kada svjetlost uopšte ne bi postojala. Bez obzira što je trenutni zvanični rekorder u brzini realnih objekata u prirodi svjetlost nema nikakve druge privilegije i posebna prava na logiku i pojmove prostora, vremena, mase, energije, kretanja, mirovanja, …
Ukoliko bi već sutra upoznali novog rekordera (umjesto svjetlosti) u brzini (naprimjer, brzina neutrina raste sve više i više, dostigne brzinu svjetlosti u vakumu, pa i kada je premaši po iznosu, po veličini) nikakve promjene u shvatanju prostora i vremena neće se desiti ni u priodi ni kod ljudi koji te pojmove shvataju ispravno. Eventualne probleme bi imali samo pripadnici “naučne religije dvadesetog vijeka”, sljedbenici Ajnštajnovih shvatanja, i profesori – “ublehe”! Profesori (matematike i fizike) “ublehe” su svi oni profesori koji su se odrekli vlastitih shvatanja prostora i vremena koja su stekli prirodnim putem i na prirodan način. U profesore “ublehe” treba uvrstiti i sve profesore koji nisu u stanju vidjeti i uvidjeti ni jednu Einsteinovu zabludu i neistinu u tretiranju prostora i vremena! U takve profesore slobodno ubrojite i danas afirmisane fizičare i matematičare (koji nisu zapazili i naveli ni jedan konkretan primjer Einsteinove zablude i pogrešne analize i pogrešne logike, samo glup čovjek nije u stanju uočiti ni jednu Einsteinovu zabludu, i samo čovjek kukavica, čovjek bez hrabrosti ne smije takvu uočenu Einsteinovu zabludu i javno obznaniti).
Onaj tko sljedeće ne umije provjeriti i ne umije ispravno shvatiti je i veće ubleha od naprijed definisane "ublehe"
,

[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 05.06.2013. u 22:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Forzgov
Project Manager
London, UK

Član broj: 265380
Poruke: 101
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment05.06.2013. u 21:02 - pre 132 meseci
Citat:
Nedeljko: Forzgov
E, baš ti hvala na ponuđenim časovima, ali od takvih neznalica mi zaista ne trebaju i bolje se ne pozivaj na diplomu tehničkog fakulteta, jer ćeš izgubiti trku.

Ti si je već izgubio Nedeljko jer ovo je realnost. Put d direktno sledi iz vektorskog sabiranja puteva s i l odnosno d = s + l, ako kapiraš šta znači ovo zadebljanje slova koja označavaju vektore. Toliko nepoznavanje elementarnih stvari je veoma začuđujuće za jednog profesora.
Odgovori koliki je put između početnog i konačnog položaja putnika P2 i koji smer ima taj put! I to sa stanovišta promatrača P1 koji stoji na obali.
Ako to ne znaš onda ti ne možeš biti profesor. Moraću da tražim nekoga ko to zna.
(Putnika P2 i promatrača P1 sam takođe na slici zadebljao ali to nisu vektori da se ne zbuniš)
 
Odgovor na temu

Ontario
Mašinski inženjer
Mehatronika
Beograd

Član broj: 315045
Poruke: 7
*.aDSL.Verat.Net.



+18 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment05.06.2013. u 21:33 - pre 132 meseci
Citat:
Princip relativnosti (da su svi ISR ravnopravni, tj. da nema privilegovanog, odnosno da se ne može uvesti apsolutna brzina) važi već kod čika Njutna (njegovi zakoni mehanike + njegov zakon gravitacije) jer su mu svi zakoni invarijantni u odnosu na jednu grupu transformacija - Galilejevu, tako da ovo nikako ne stoji:


Za ovo ste u potpunosti u pravu, ja sam na ovo totalno zaboravio, tek sam sad ponovo pročitao u knjizi iz Analitičke mehanike od Kosmodejskog

Citat:
Pitanje je kako bi zapravo merio tu brzinu. Hronometar i metar moraju biti instrumenti čiji je rad opisan čime?


Ne razumem na šta ciljate?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment05.06.2013. u 22:05 - pre 132 meseci
Na to da ako su za eksperiment relevantne isključivo pojave koje su invarijantne za jednu grupu transformacija, dobiće se zakon slaganja brzina koji je u skladu sa tom grupom transformacija.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment05.06.2013. u 22:06 - pre 132 meseci
Citat:
Forzgov: Put d direktno sledi

Put nije iskaz, pa da može da sledi.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Forzgov
Project Manager
London, UK

Član broj: 265380
Poruke: 101
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment06.06.2013. u 04:16 - pre 132 meseci
Put je vektor koji se iskazuje po položaju, smeru i veličini. Ti pod putem podrazumevaš kaldrmu, makadam, asfalt, beton, zemlju i ostale materujale ili nešto drugo o čemu se nisi izjasnio. Izjasni se lepo šta je put po tvom shvatanju.
Put nije pomak jer pomak podrazumeva brzinu, a brzina podrazumeva i put i vreme. Odavno postoji definiija: Vektor je usmerena veličina kojoj se niko nije usprotivio osim tebe. Konkretan vektor je onaj kome je još iskazan i položaj.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment06.06.2013. u 09:04 - pre 132 meseci
Aha, znači imamo dva vektorska pojma - vektor i konkretan vektor.

Sedi, jedan.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment06.06.2013. u 09:15 - pre 132 meseci
U stvari, znaš šta, postao si zabavan. Prihvatam tvoje privatne časove. Objasni mi kako se sabiraju vektori i kako se množe realnim skalarom. Dati su vektor sa hvatištem i vrhom i vektor sa hvatištem i vrhom i realan broj . Šta su hvatišta, a šta vrhovi vektora i ?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Sonec

Član broj: 284879
Poruke: 892



+332 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment06.06.2013. u 12:08 - pre 132 meseci
Odakle vam ti termini hvatište i vrh vektora? Jel to nesto strucno il ovako lokalno medju vama? Za vrh i nekako, al za hvatište prvi put cujem.

Inace, posle okacene slike od strane clana Fozgov, vise nemam sumnju da je to atelego (jos nisam ni znao da je banovan, sad je sve jasnije).
Leonardo da Vinči

Nema istine u onim naukama u kojima se matematika ne primenjuje.

Milorad Stevanović

Bog postoji zato sto je matematika neprotivurečna.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment06.06.2013. u 12:18 - pre 132 meseci
A šta je vrh vektora? Ja za to prvi put čujem.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Sonec

Član broj: 284879
Poruke: 892



+332 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment06.06.2013. u 12:24 - pre 132 meseci
Pa ne znam, vi ste te termine koristili, ne ja, pa vi onda i objasnite.
Leonardo da Vinči

Nema istine u onim naukama u kojima se matematika ne primenjuje.

Milorad Stevanović

Bog postoji zato sto je matematika neprotivurečna.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment06.06.2013. u 13:10 - pre 132 meseci
Ja nisam, nego ljudi imaju razne teorije vektora, pa pitam kako bi ih sabirali i množili skalarom.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Forzgov
Project Manager
London, UK

Član broj: 265380
Poruke: 101
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment06.06.2013. u 19:07 - pre 132 meseci




Trebalo bi malo manje da govorite o sporednim stvarima. Evo dokaza da ja nisam ništa izmislio što mi pripisujete. Nije važna terminologija važno je suštinsko poznavanje vektora i operacija s njima.
Nedeljko vektor u opštem slučaju je pojam koji se definiše nekim položajem, nekim intenzitetom i nekim smerom i to važi za svaki vektor.
Konkretan položaj, konkretan intenzitet i konkretan smer su odrednice po kojima se određeni vektor razlikuje od grugih.

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment06.06.2013. u 21:42 - pre 132 meseci
Ma, pusti ti te sličice, nego me nauči kako da računam sa vektorima. Dakle, ne eskiviraj, nego konkretno
Citat:
Nedeljko: Objasni mi kako se sabiraju vektori i kako se množe realnim skalarom. Dati su vektor sa hvatištem i vrhom i vektor sa hvatištem i vrhom i realan broj . Šta su hvatišta, a šta vrhovi vektora i ?

Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

0rc
BG

Član broj: 151321
Poruke: 107
*.adsl-a-11.sezampro.rs.



+40 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment06.06.2013. u 21:48 - pre 132 meseci
Jos jednom, intenzitet i smer su dovoljni. Polozaj (napadne tacke aka hvatista) je samo jos jedan vektor. Da, trebaju ti oba da bi opisao delovanje sile na telo u tom primeru. Ne, to ne znaci da treba automatski da umesto vektora pocnemo da koristimo iskljucivo njihove uredjene parove.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment06.06.2013. u 22:15 - pre 132 meseci
Kome to pišeš? Meni? Ja se samo raspituem za njegove teorije.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Majklson-Morlijev eksperiment

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11

[ Pregleda: 33368 | Odgovora: 215 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.