Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland

[es] :: Vodič za emigraciju :: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland
(TOP topic, by Slobodan Miskovic)
Strane: << < .. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1115291 | Odgovora: 3513 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

muchacho no.1
Beograd

Član broj: 170939
Poruke: 6
*.eurorings.net.



+2 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland21.06.2011. u 21:51 - pre 155 meseci
Postovanje svim forumasima!

Pitanje za noskich-a, a i ostale na forumu, koji imaju iskustva sa studiranjem i generalno zivotom u au.

Imam 29 godina, po struci sam dipl.ing. gradjevine, tj. imam i master diplomu naseg univerziteta, 2 godine iskustva u struci, u inostranstvu. Znam da je moje zanimanje na listi trazenijih. A resio sam da po "svaku cenu" emigriram iz Srbije, a Australija mi se cini najprivlacnijom od svih kandidata ( USA, Canada, UK)

Jos nisam poceo da citam ove web sajtove, koji trebaju da se iscitaju, a koji se ticu emigracije, imam vremena za sada, ali sam ovde, jer sam hteo da pitam za savet, ukoliko je neko imao slicnu dilemu/trilemu.

Razmatram za sada, o dve mogucnosti:

Prva mogucnost i moguce je najverovatnije resenje, je ta, da sacekam jos godinu-dve ( nisam siguran koliko tacno treba), da prikupim dodatno iskustvo u struci, polozim IELTS i apliciram za iseljenicku vizu ( tako nekako, ne razumem se jos po pitanju viza).

Druga mogucnost,ona koju bih ja i najvise voleo, je ta, da upisem neki Master of Engineering (Coursework) ( otprilike svi traju 52nedelje/godinu dana) i da se dodatno edukujem u nekoj od oblasti. Znam da je cena studija visoka ( 25-30k aus dolara + troskovi zivota, nije ni malo, mozda bih mogao to podneti, ali bih skoro svu ustedjevinu potrosio. Po vasem misljenu, da li bi mi se to isplatilo, ta master diploma aus uni., mislim nekog boljih AU Univerziteta. U smislu lakseg pronalazenje posla, vece plate itd. Ili da idem na jeftiniju varijantu i cuvam taj novac. Da li bih uopste i mogao lako naci posao odmah posle diplomiranja?

Na koju varijantu bi ste se vi odlucili i da li mi predlazete neko drugo legalno resenje? Ne bih da petljam sa fiktivnim brakovima itd.

Razmisljao sam i o upisu nekih jeftinijih kurseva, u trajanju od 12/24 meseca + part time job ( 20h/week) i da za to vreme trazim posao u struci, upoznam ljude itd.... Da napomenem da imam par prijatelja i poznanika u Aus koji bi mi pomogli sa smestajem itd.

Unapred zahvalan na svakom odgovoru!
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.ucc.usyd.edu.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland22.06.2011. u 06:38 - pre 155 meseci
Prvo, da bi mogao da se prijavis za papire kao onshore aplikant moras da zavrsis studije koje traju najmanje dve godine i za koje je odobreno da zadovoljavaju standard dobijanja licence od odgovarajuceg akreditacionog tela. http://www.immi.gov.au/asri/
Na jeftinije kurseve nemoj bacati novac ako nisu akreditovani. Posao od 20h nedeljno kao strani student nije lako pronaci.

Pronadji koje akreditaciono telo pokriva tvoju profesiju pa vidi koliko je godina iskustva dovoljno za one sa diplomom da bi dobili licencu koja je neophodna za prijavljivanje za iseljenicku vizu.

Deo pitanja koje si postavio mogu da se upute gatari; nista nije garantovano, samo govorimo o verovatnoci.

Moguce je da bi ti diploma pomogla u laksem napredovanju.
Medjutim, da sam na tvom mestu ja ne bih isao na varijantu studiranja posto ti diplomu vec imas kao i radno iskustvo.
Da nemas iskustvo onda bih ti preporucio studije. Ovako mi se cini boljim da se prijavis za iseljenicku vizu (ako vec zadovoljavas uslove) i istovremeno trazis posao preko interneta. Ako ne zadovoljavas trazi posao pa dodjes na radnu i kasnije te sponzorisu za papire. A ako ne nadjes posao samo se prijavi za iseljenicku.

Jos jedan savet: posto vec imas neku ustedjevinu preporucio bih ti da na sledeci godisnji odmor dodjes u Australiju.
Istina je da se na nekoliko nedelja ne moze steci realna slika ni o nekoj manjoj zemlji, a kamoli o Australiji, ali ako vec imas ideju gde bi voleo da radis idi u taj grad i vidi kako ti se dopada. Nista ne moze da nadomesti licno iskustvo, mozes citati o zemlji, gledati video snimke, posmatrati kroz Google Earth, ipak nije to to.
Plus sto bi mogao da se unapred prijavis za poslove pa da onda na licu mesta vidis kakvo je stanje.

Zasto rizikovati da negde zaglavis dve godine a da ti se ne svidja kad vec mozes da napravis eksperiment.
 
Odgovor na temu

Pumping Iron
Nenad Radosevic
Diplomirani geodetski inzenjer
Melburn

Član broj: 218780
Poruke: 15
*.bur.connect.net.au.

Sajt: https://sites.google.com/..


+2 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland22.06.2011. u 10:10 - pre 155 meseci
Gledao sam ovih dana sajt i promenili su bodovanje, ne boduju vise zanimanje ali uslovi su ostali isti stim sto su malo poostrili kriterijum za engleski i najvise bodova dobijas ako imas od 24 do 32 godine. No, hocu da te pitam u slucaju da nadjem posao koji je slican mojoj struci koju sam radio u Beogradu tj isti, da li mi to daje jace osnove da se prijavim za skilled independent visu ili ce me i dalje tretirati offshore....kao da nisam zaposlen, posto kazes da mogu da apliciram samo kao offshore, ako idem na studije iz Beograda i iskustvo koje imam. Sta mislis o tome ?
Nenad Radosevic
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.cpe.unwired.net.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland22.06.2011. u 12:30 - pre 155 meseci
Nisam siguran jer nisam vise u toku. Mogao bi da porazgovaras sa nekim imigracionim advokatom s obzirom da si vec dosta ulozio u dolazak ovde.
 
Odgovor na temu

ITguru

Član broj: 49451
Poruke: 108
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: www.carbonmetrics.eu


Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland22.06.2011. u 17:33 - pre 155 meseci
http://www.melbournetimesweekl...-dream-jobs-go-by/2158314.aspx
Zainteresovani za Energy Management Software Beta Test posetite: www.cenable.com
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.ucc.usyd.edu.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland23.06.2011. u 00:35 - pre 155 meseci
Guru, nezaposlenost strucnjaka nije nikakva novost i vazi kao fenomen svuda. Diskriminacije isto ima svuda, negde vise negde manje.

Uvek je radno iskustvo najveca prepreka, kako za diplomce tako i za imigrante. Tu je sreca vrlo znacajan faktor.
Problem je u tome sto iskustvo steceno u inostranoj zemlji ne mora garantovati sposobnost kandidata da obavi posao u novoj zemlji.
Jedan od primera su pojedini Indijci koji se pojave sa destinom preporuka u superlativima, a kada pocnu da rade ispostavi se da nisu sposobni da rade kako se ocekuje i da bi dodatni treninzi kostali previse i oduzeli dosta vremena.

Daleko je manji problem imigrantima iz anglosaksonskih zemalja ovde. Ko dolazi sa iskustvom iz UK, US, Kanade potpuno je druga prica.
Niko ne moze bilo kome garantovati da ce dolaskom ovde dobiti dobar posao i ziveti udobno. Moras da dodjes i probas, nesto je do tebe a nesto i do srece.

Ako si strpljiv, uporan i radis ka onome sto zelis povecavas verovatnocu da ce se to desiti.
Ja sam na primer studirao 10 godina u kontinuitetu (dve osnovne, jedan master i jedne istrazivacke studije) pre nego sto sam dobio posao kojim sam zadovoljan.


[Ovu poruku je menjao noskich dana 23.06.2011. u 05:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

saccimo
Beograd

Član broj: 286823
Poruke: 4
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland23.06.2011. u 17:51 - pre 155 meseci
Dragi forumasi,

Posle procitanog foruma "od korice do korice" i vecine postavljenih linkova, spremna sam za avanturu.

Naime, moji kumovi su dugi niz godina u Melburnu, imaju drzavljanstvo i pristojne poslove i vrlo su radi da mi pomognu.
Ja imam 28.god, dipl.ekonomista i planiram upis master studija - tacnije apliciracu na 2 Uni. u Melburnu.
Srednju skolu sam zavrsila u SAD pa mi IELTS nece predstavljati
problem, imam dobre preporuke, solidan prosek, ali ono sto mi predstavlja ogroman problem je,kao i kod vecine, pitanje finansija.
Uprkos mojoj ogromnoj zelji za odlazak- novca imam za kartu, dokumenta, test, osiguranje, prvi semestar dakle NEMAM 18.000 dol. po godini studiranja + cenu mastera od 20.000 dol. niti toliko novac imaju moji kumovi na svojim rn.
Oni imaju samo jedan deo koji mi pokriva 1 semestar i deo stana u kome bi zivela.
Znam da postoji mogucnost da radim i tu ce mi pomoci jer vec na pocetku imam zagarantovan poslic koji je placen oko 15 dol/h i u Beogradu posedujem nekretninu koja se iznajmljuje i time negde jedan deo svoje skole svakako mogu platiti.

Nemoguce je da se nesto ne moze uraditi po pitanju novca koji mora biti na racunu 3 meseca.
O sumi od 30.000 e. mogu da sanjam, pa se pitam jel moram da odustanem odmah ili postoji bilo kakva alternativa?

Suludo mi je da idem na kurs jezika jer sam srednju ucila na eng. i vise godina boravila u SAD,prosto je sumnjivo da paliciram za to,platim velike pare i posle 6 mes. se vratim u SR.
Ako apliciram za stipendije - pa ukoliko je dobijem- a nicim se ne izdvajam od svakog dr.studenta da bi je dobila - mogu otici tek 2013 god. jer je program za stipendijranje za 2012.vec u procesu.

Ukoliko nekim savetom mozete da mi pomognete bilo bi to za mene fenomenalno.
Ili mi kazete REALNO nemas 30.000 na rn. i ZABORAVI - i to je ok.

Hvala
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.ucc.usyd.edu.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.06.2011. u 02:59 - pre 155 meseci
Zdravo,

Stipendiju mozes dobiti samo za istrazivacke studije (Master Research ili PhD). Moras da predas predlog istrazivanja plus tvoje reference moraju biti odlicne posto je konkurencija velika (dosadasnji akademski rezultati, objavljeni radovi, ucesce na konferencijama/seminarima itd.). Kao stipendirani diplomac istrazivackih studija nemas pravo da se prijavis za iseljenicku vizu onshore kao diplomci koji su platili svoje skolovanje.
Pogledaj ovde: http://www.jason.edu.au/

Ne verujem da bi ti dali vizu bez dokaza o potrebnim sredstvima.
Koje drzavljansto imas? Ako je u pitanju drzavljanstvo Srbije onda je dokaz neophodan.
Postoji lista zemalja sa 5 kategorija, 1 i mozda 2 ne moraju da dokazuju, ostali moraju. Srbija je 3.

Ja isto nisam imao novac za 4 semestra koja su minimum da bi se moglo prijaviti za papire pa sam dosao prvo na 3 semestra i produzio studije na cetvrti semestar.

Sad sve zavisi na koliki si rizik spremna u smislu toga da li bi uspela ovde da zaradis dovoljno da pokrijes troskove zivota i skolarinu za sledece semestre.
Mogla bi da trazis vizu za jednosemestralne studije (graduate certificate ili graduate diploma) pa onda na kraju semstra da produzis studije na master.
Za ovo treba da se dobro raspitas koje studije imaju takve smerove koji se mogu produziti i koji su uslovi za to (cesto moras da dobijes dovoljno visoke ocene da bu produzila).

Kada si u Australiji i prijavljujes se za produzetak vize nisu tako ostri kao kada daju prvu vizu.
Dovoljno je da platis studije koje produzujes i prodjes lekarsku proveru.

Tako da ako ti je cilj da dobijes papire mogla bi da upises graduate diploma ili certificate jedan semestar, produzis za jos jedan semestar (upgrade na master) i onda ako imas dovoljno novca upises drugi master/diplomu.

Druga opcija je da prvo upises jeftinije studije na TAFE (nesto kao americki koledz) koje su dosta jeftinije pa onda ako zaradis novca upises master na uniju.

Ovde imas bazu studija: http://cricos.deewr.gov.au/?Redirect=Y

Srecno.
 
Odgovor na temu

saccimo
Beograd

Član broj: 286823
Poruke: 4
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.06.2011. u 09:34 - pre 155 meseci
Hvala Noskich.

Stvari mi postaju mnogo jasnije.

Da,imam drzavljanstvo SR ali i BIH. Isti klinac.

Posto ja studije trazim samo u Melburnu, suzila sam na 3 unija i tamo su graduate diploma i certificate oko 20.000 za god ipo dana studija. Vec TAFE je mnogo povoljniji, do 8000 dol.
Ali svakako bez SPONZORA - koji bi garantovao, bilo sta da upisem, sa svojim bankovinim racunom od preko 22.000 e - mogu samo da mastam o zemlji kenguara.
Plasim se sa takvim predlogom i izaci pred svoje kumove- nemaju toliko novca a da mi neki njihov bogati prijatelj garantuje troskove- je suludo. Ljudi su skepticni, nije nije lud da tamo nekome nesto garantuje:))

Ja sam u startu napravila gresku. Trazila sam koja skola, koji smer i pripremala sam se ielts a najbitnije pitanje NOVCA, stavila u dr. plan jer nisam ni pretpostavila da mi je potrebno bas toliko.

Nazalost nema mi druge nego da odustanem.

Hvala u svakom slucaju!
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.06.2011. u 09:44 - pre 155 meseci
Za 20 000e mozes da platis komplet skolovanje, smestaj i hranu na vecini zapadnih drzavnih univerziteta za ceo period skolovanja....
 
Odgovor na temu

saccimo
Beograd

Član broj: 286823
Poruke: 4
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.06.2011. u 13:24 - pre 155 meseci
pa jos samo da uberem te pare.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.06.2011. u 13:38 - pre 155 meseci
Pokusavam da ti kazem da Australija nije dobra destinacija ako ces da ides na skolovanje, previse komplikacija oko papira + preskupo za ono sto se nudi. Za razliku od EU zemalja...
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.06.2011. u 13:43 - pre 155 meseci
U vecini EU zemalja ne mozes da studiras na engleskom jeziku. Ne razumem kako mozes da kazes da "nije dobra" nekom ko jer vec odlucio da ide tamo.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.06.2011. u 13:58 - pre 155 meseci
U vecini mozes da studiras na engleskom. Nije 100% programa na engleskom ali postoji dovoljno. Govorimo za postgraduate programe i master studije za koje decko i ima zelju da nastavi.

Kad sam rekao da nije dobra mislio sam na ljude koji zive u Evropi. A razloga ima dosta. Od papira, priznavanja prethodnog skolovanja, cena studija i stanova do cena karata da se dodje tamo...
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.06.2011. u 14:11 - pre 155 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: U vecini mozes da studiras na engleskom. Nije 100% programa na engleskom ali postoji dovoljno. Govorimo za postgraduate programe i master studije za koje decko i ima zelju da nastavi.

Ima zelju da nastavi u Australiji, ne u Evropi. Ako i nadje nastavu na engleskom treba ipak da zivi u toj drzavi, jezik ti omogucava da se lakse snadjes a i da nadjes posao sto je prilicno bitno. Treba ipak negde ziveti par godina, ne samo slusati predavanja. Ne vidim bas da je to tako lako.

Citat:
Kad sam rekao da nije dobra mislio sam na ljude koji zive u Evropi. A razloga ima dosta. Od papira, priznavanja prethodnog skolovanja, cena studija i stanova do cena karata da se dodje tamo...

Ti meris stvari blizinom "necemu" pa tako ti komentar bas i nema smisla. Australija ima dosta prednosti ali ako je blizina i cena karte glavni razlog onda si u pravu, verovatno nije dobra.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.06.2011. u 14:16 - pre 155 meseci
Ne znam, po meni je EU bolja jer ce zivotom u nekoj od EU drzava pored studija na engleskom nauciti jos neki jezik (jezik drzave u kojoj studira). Recimo Danska je sasvim lepa destinacija. Free skolovanje + free smestaj. Ne znam kako bi mu bilo lakse u Australiji. Koje su prednosti Australije u odnosu na studiranje u Danskoj recimo? :)
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.06.2011. u 15:09 - pre 155 meseci
Ali ovo je tema o Australiji, ne znam cemu spominjanje Danske i Evrope :)

 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.06.2011. u 15:17 - pre 155 meseci
Kao alternativa jer je korisnik naveo da nema sanse da obezbedi sredstva za Australiju :-)
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
192.128.3.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.06.2011. u 15:21 - pre 155 meseci
Predlog: Izdvojiti temu, Kako otici iz Srbije uz pomoc studija! (gde, kako i koliko kosta)
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.cpe.unwired.net.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.06.2011. u 16:49 - pre 155 meseci
Ako sam dobro razumeo rekla si da imas 18K (prvi semestar za uni) sto bi ti bilo dovoljno za jedan semestar TAFE-a i da pokazes da imas novac za troskove.
Kao sto sam napisao pre, sve zavisi koliko hoces da rizikujes. Moja devojka je prvo dosla na najjeftinije casove engleskog, pa je uporedo radila skoro pa puno radno vreme na crno (restoran/kafic, bejbisiting i ciscenje). Kada je savladala malo jezik (u jugoistocnoj i istocnoj Aziji se generalno engleski slabo govori) volontirala je za jednog imigracionog agenta i napravila mu sajt i bazu podataka, sredila server. Onda je nakon toga na osnovu tog projekta i prethodnog radnog iskustva od kuce dobila posao programera koji sada radi.
I sve to bez bilo kakvih prethodnih kontakata ovde.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland
(TOP topic, by Slobodan Miskovic)
Strane: << < .. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1115291 | Odgovora: 3513 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.