Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland

[es] :: Vodič za emigraciju :: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland
(TOP topic, by Slobodan Miskovic)
Strane: << < .. 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1115351 | Odgovora: 3513 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.ucc.usyd.edu.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland01.08.2011. u 04:47 - pre 153 meseci
Da si procitao prethodne postove kao sto kazes da jesi video bi da se o tome vec pricalo.
 
Odgovor na temu

nino83

Član broj: 288524
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland01.08.2011. u 19:46 - pre 153 meseci
Ne bih da se oslanjam na podatke od pre dve godine. Mislio sam ukoliko je neko zavrsio proceduru u skorije vreme.
 
Odgovor na temu

UnderLander
software developer
Berlin

Član broj: 64033
Poruke: 166
109.121.53.*



+20 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland01.08.2011. u 22:37 - pre 153 meseci
Za cene viza bolje gledaj direktno na njihovom sajtu, ako nista drugo, naucices da se snalazis na njemu ko domaci. Sem toga, cene zavise npr da li ides sam ili ne, da li prolazis kroz assessment ili ne..
Najgrublje moguce, ja se ne bih usudio da krenem u proceduru bez spremnih 10k evra. Posto nisam prosao proceduru, bilo bi neumesno da govorim o tome nesto vise.

P.S. prvi korak u Australiji sigurno nije kraj troskova. Cak i ako imas osiguran posao, treba preziveti do prve plate..
U pocetku bese Haos. A onda sam stvorio nebo i zemlju.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.ucc.usyd.edu.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland03.08.2011. u 05:18 - pre 153 meseci
Cene prijavljivanja su pominjane pre ne vise od mesec i po dana.
 
Odgovor na temu

UnderLander
software developer
Berlin

Član broj: 64033
Poruke: 166
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+20 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland03.08.2011. u 20:38 - pre 153 meseci
Hajde onda da prodiskutujemo o onom delu troskova koji nije pominjan u poslednje vreme: troskovi dok se ne snadjes za odgovarajuci posao.
Ovo ne ukljucuje troskove potrebne za normalan zivot, vec maltene za obicno prezivljavanje na koje je neko spreman dok mu ne krene.
Svi ostali clanci tipa "cost of living in _____" obicno ukljucuju i stvari poput kupovine odece, izlaske i slicne stvari koje se smatraju za normalno a koje pak mogu da znacajno podignu sveukupnu cifru, te mislim da ne bi bilo lose da napravimo i spartansku verziju istih, drugim recima, kolicinu novca bez koje NE MOZE u gradovima.

Stanarina (uzeo sam Perth kao pesimisticki primer, posto je poprilicno skup)

Koliko vidim, sobe za studente mogu da se iznajme od 100$ do 160$ nedeljno, pa navise. Ako uzmem neku srednju cenu od 135$ + rezije 25$ dodjemo do 150$ nedeljno, odnosno 600$ mesecno za sobu.
Takvi stanovi su gotovo iskljucivo u okolini univerziteta, sto moze da znaci vecu cenu transporta do CBDa. U slucaju Pertha, oni upadaju u zonu 1 (od 9) pa to nije problematicno. Uostalom, dok ne nadjete posao, necete se nesto cesto vozikati okolo prevozom. Za sve lokalne potrebe, bajs i udri, ionako je zdraviji :)

Ne znam kako to tamo ide, ali ne verujem da bi neko stariji mogao da prodje u takvom smestaju. U slucaju da se iznajmljuje garsonjera, troskovi su veci za 100$ nedeljno za stanove na istoj udaljenosti od centra grada. Nisam siguran koliko se uvecavaju rezije u tom slucaju.

Hrana
Posto je noskich rekao da moze dosta da se ustedi kupovinom stvari na akciji i kojima uskoro istice rok, sigurno onda i ta stavka moze da se minimalizuje. Jos samo da nam da neku cifru i bicemo mu veoma zahvalni :)
Naravno, i ovde se radi o totalnim low cost varijantama i "kuvanju" kod kuce (ko je bio student u drugom gradu ili se druzio sa istima, zna na sta mislim-pasteta na 10 nacina i slicno :D )

Ostali troskovi
Internet (za trazenje posla)- 40$ mesecno
uhm, nista vise mi ne pada na pamet...


U pocetku bese Haos. A onda sam stvorio nebo i zemlju.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.sf.ddns.bulsat.com.



+105 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland03.08.2011. u 20:42 - pre 153 meseci
Treba valjda da imas kola da bi iskoristio te akcije, kako mislis da ides do velikih marketa peske ili bajsom? :-)

 
Odgovor na temu

UnderLander
software developer
Berlin

Član broj: 64033
Poruke: 166
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+20 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland03.08.2011. u 22:08 - pre 153 meseci
I da zanemarimo hipermarkete, cenu kola i eventualnu potrebu za novom vozackom dozvolom, voznja levom stranom je fuj. Ja se ne bih usudio na to u prvo vreme.

Ako se ide u mesecnu nabavku, taksi je ok resenje.
Flagfall - $3.80
Distance Rate - $1.55 per km
Na 10km ce valjda da se nadje neki pristojan supermarket, tako da to dodaje 40$ na kupovinu.
Veci problem je sto si tu ogranicen postojanjem veceg friza/zamrzivaca u stanu, tako da nisam siguran ni da je izvodljivo nakupovati za mnogo dana.

Ako bi isao cesce, onda ni neces kolicinski mnogo da kupujes, pa mozes i autobusom. Jedna kesa manje-vise. 3-zone karta je 4$, valjda ces u tom krugu da nadjes supermarket
Mada opet, na sve do 10km ja bih bez razmisljanja seo na bajs :)

Naravno i bajs treba kupiti: novi su od 350$ (+napred korpa 50$ :D)
U pocetku bese Haos. A onda sam stvorio nebo i zemlju.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland03.08.2011. u 23:34 - pre 153 meseci
Citat:
UnderLander: voznja levom stranom je fuj.

Zasto je fuj? :) Kakva je tacno razlika :)
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.ucc.usyd.edu.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland04.08.2011. u 06:38 - pre 153 meseci
@UnderLander

Ne znam za Pert, u Sidneju mozes proci sa tom cenom za svoju sobu, ali samo u predgradju (25-30 minuta voznje vozom od centra).

Kao sto rekoh pre, ja sam posebni slucaj, ali hajde da ti kazem: obicno kupujem hranu vikendom za celu sledecu nedelju i to me kosta 40-50 dolara sveukupno (ovo je pravo kuvanje, nisu pastete vec povrce, voce, pecurke, sojine preradjevine itd.). Sve to skuvam i imam rucak koji nosim na posao od ponedeljka do cetvrtka. Petkom obicno rucam u restoranu za do 8-10 dolara. Vikendom sa devojkom odem do restorana i to moze da kosta od 13-ak dolara za dva obroka pa do 40-50 dolara zavisno od restorana gde idemo. Pored toga mozda kupim nesto za uzinu do 5-8 dolara dnevno.
Kombinujem dorucak i rucak u jedan obrok koji jedem oko 10.30AM, a nakon toga samo uzina - voce i neka cokoladica/bonzita (sve ovo ukljuceno u cenu velikog sopinga). Uz to pijem redovno djus (3 litra ukljucena u cenu - sipam u flasicu), instant kafa i mleko su obezbedjeni od poslodavca.
Ta nedeljna cena ne ukljucuje ulje, pirinac, zacine i ostale sitnice koje kupujem bulk - u vecim pakovanjima.

Troskovi interneta - zavisi sta hoces, imas mobilni paket 15 dolara mesecno uz koji dobijas 1GB protoka, prikljucis mobilni na laptop ili podesis da telefon bude access point i eto ti najjeftinijeg interneta koji je dosta spor. Ako bi delio sobu uglavnom se dele i troskovi interneta koji su za neogranicen paket 60 dolara mesecno.

Kada je rec o autu, ja nikada nisam ni vozio isti niti polagao za dozvolu jer nisam zainteresovan za to i javni prevoz zadovoljava moje potrebe.
Kada kupujem hranu ponesem veliki ranac i potrpam sve u njega.
Ako zivis u centru veceg predgradja sve prodavnice su ti vrlo blizu i nema nikakve potrebe da koristis ni kola ni prevoz.
Ja zivim u manjem pregradju, ali su sve prodavnice koji su mi potrebne stacionirane u dva predgradja do mog (oko 2 minuta voznje vozom, zatim 4-5 minuta hoda).
Takodje ne vozim ni bicikl. Koristim voz svakodnevno, ponekad autobus.
 
Odgovor na temu

UnderLander
software developer
Berlin

Član broj: 64033
Poruke: 166
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+20 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland04.08.2011. u 14:23 - pre 153 meseci
Citat:
DaliborP: Zasto je fuj? :) Kakva je tacno razlika :)


Znao sam da ce neko da se uhvati za ovo :)
Naravno, cisto subjektivno. Na letovanju, kao nekom ko je ceo zivot proveo na mestu gde se vozi desnom stranom, sam pogled na saobracaj u kom je sve obrnuto mi je izazivao blagu dozu vrtoglavice :D

Salu na stranu, sve je stvar navike, naravno. Posle odredjenog vremena bih se i privikao i vozio, ali ja ipak smatram da ne bi mogao da se priviknem dovoljno da bih vozio u prvih par meseci zivota tamo. Posto se ovde govori o tim prvim danima, zbog toga sam iskljucio kola kao opciju. Neko bi mozda mogao odmah prvi dan da sedne i vozi, ali ja eto ipak ne bih :)

@noskich
Ok, zato i jesam stavio da ce takav smestaj mozda da znaci vecu cenu prevoza do centra. Koliko vidim za centar Sidneja cene idu od 150-200, sto dovodi do 800 mesecno.
Za kupovinu onda isto nije problem, moze da se funkcionise bez kola. Prema tome sto si napisao, recimo da moze da se prodje sa mesecnom kupovinom + internet od 400 dolara.

Sve u svemu treba 1000 dolara mesecno cisto da ne umres tamo :)

Uz prevoz, laundry i ostale stvari koje nisam napisao, verovatno se lako dogura do 2000 dolara, odnosno 1500e za svaki mesec.
Ko sto rekoh, bez 10k ja se ne bih usudio ni da krenem u sve to :)

U pocetku bese Haos. A onda sam stvorio nebo i zemlju.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.pa.nsw.optusnet.com.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland04.08.2011. u 15:10 - pre 153 meseci
U samom centru tesko da bi nasao single sobu za 150-200 dolara, moguce ali tesko i bila bi to ultra mini soba - krevet i da ustanes iz njega.
Laundry je gotovo uvek unutar kuce/stana pa ne moras dodatno da placas za to.

To sto ti kazes da ti treba 1000 mesecno da ne umres, sve zavisi koliko minimalisticki si spreman da zivis.
U predgradju da delis sobu mozes proci sa 70-80 nedeljno moguce i sa ukljucenim troskovima u cenu.
Mozes falsifikovati studentsku iskaznicu za prevoz i dobiti 50% popusta. Onda bi te prevoz nedeljno kostao 15 dolara nedeljno.
Rekao sam ti za mobilni, za 15 mesecno dobijes 1GB mesecno plus dovoljno kredita za lokalne pozive i oko 5 poziva ka Srbiji u trajanju do 10 minuta po pozivu.
U vezi hrane, prebacis se sa hleba na pirinac u potpunosti i (ako sam dobro razumeo ne umes da kuvas) kupujes konzerviranu hranu koja je dosta jeftina i najjeftinije voce i povrce (sargarepa je uvek jeftina, oko dolar za kilo npr, jabuke isto).

Tako da bi bilo moguce preziveti sa oko 500 dolara ako se potrudis.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland04.08.2011. u 16:50 - pre 153 meseci
Citat:
UnderLander: Posle odredjenog vremena bih se i privikao i vozio, ali ja ipak smatram da ne bi mogao da se priviknem dovoljno da bih vozio u prvih par meseci zivota tamo.

Eh par meseci, ajde molim te :) Jedan dan je sasvim dovoljan, par pogresnih ulaska u trake i to je to.
 
Odgovor na temu

UnderLander
software developer
Berlin

Član broj: 64033
Poruke: 166
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+20 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland04.08.2011. u 22:34 - pre 153 meseci
@noskich
kuvanje mi nije problem, ja pristojno kuvam. Vise sam mislio na low quality ishranu zbog smanjenja troskova.
Opet kazem, ja licno imam jos dosta do svega toga, mislio sam da ovo stoji kao neki general info ako jos nekog zanima.

A za ove cene u centru, jbmlg, realestate.com.au ih dosta ima. Mada opet, na tarabi svasta pise....

@DaliborP
Jbg, ocigledno se ljudi razlikuju, meni 10 dana nije bilo dovoljno ni da se naviknem da ih gledam :)
U pocetku bese Haos. A onda sam stvorio nebo i zemlju.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.ucc.usyd.edu.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland05.08.2011. u 02:12 - pre 153 meseci
To sto gledas na sajtovima - pretpostavljam da je rec o sobi koju delis sa cimerom/cimerima.
Hajde daj link pa da pogledam.


 
Odgovor na temu

UnderLander
software developer
Berlin

Član broj: 64033
Poruke: 166
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+20 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland06.08.2011. u 19:34 - pre 153 meseci
http://www.realestate.com.au/r...0/map-1?source=location-search

ako se zaglupi, mrdni mapu na gore, da reloaduje stavke na njoj.

npr ovako nesto, ukljuceni racuni u cenu
http://www.realestate.com.au/property-house-nsw-redfern-405317523
U pocetku bese Haos. A onda sam stvorio nebo i zemlju.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.pa.nsw.optusnet.com.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland07.08.2011. u 13:10 - pre 153 meseci
Sad mi je jasno o cemu je rec.
Na mapi izgleda jako blizu centra, ali u stvari nije. Peske bi ti odatle do centra trebalo 20-ak minuta, voz nije preterano blizu, a uopsteno Redfern bas i nije kraj na ceni (dosta je popularan za Aboridzine; jedan veliki deo tog kraja i deo gde oni zive je svojevrsni geto zato su tik do Redfern zeleznicke stanice postavili policijsku stanicu).
Medjutim, velika je razlika izmedju Afroamerikanaca u Americi i Aboridzina u Australiji. I jedni i drugi su donekle marginalizovani (nezaposleni, zive na socijali), ali Aboridzini ovde nisu preterano veliki `trouble makers`; vise su pasivni, prosenje, droga i alkohol - ne dileri vec konzumenti, povuceni u sebe). Najveci krimosi su u stvari Libanci, Pacific Islanders isto mogu biti agresivni ali uglavnom se ne bave organizovanim kriminalom.

Inace, nemoj da te ova digresija obeshrabri, Australija je u proseku vrlo sigurna zemlja i bez problema se moze kretati nocu svuda.
 
Odgovor na temu

UnderLander
software developer
Berlin

Član broj: 64033
Poruke: 166
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+20 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland07.08.2011. u 22:18 - pre 153 meseci
Ok, ovde je moja greska, nisam konkretno mislio na CBD, vec na manje-vise istu kategoriju kao i one lokacije sto sam napisao za Perth.
To je par km od strogog centra, (za Perth su one cene bile za sobe oko univerziteta, 8 km od CBDa ako se ne varam, ali je u istoj zoni za prevoz, 1 od 9).
Kasnije sam se u razgovoru prebacio na centar, a da nisam naglasio da je u pitanju samo centralna zona prevoza, versus neke periferije 40km od CBDa npr.
Tako da sa te strane, tih 20min hodanja ne bih uzeo kao neku manu posto sam racunao cene za neku varijantu za koju hodanje do CBDa ne bi bilo opcija uopste :)

Mada opet, ima i ovakvih stvari, a to je valjda blizu CBDa
http://www.realestate.com.au/p...ent-nsw-darlinghurst-401911445
verovatno da moze da se naleti na tako nesto, ali ocigledno da ih nema dovoljno da moze da se racuna kao sigurna varijanta.

BTW, kakva je situacija sa biciklistickim stazama? Da li se uopste moze racunati na to kao vid prevoza, ili je ograniceno na parkove i okolinu?


U pocetku bese Haos. A onda sam stvorio nebo i zemlju.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.ucc.usyd.edu.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland08.08.2011. u 03:33 - pre 153 meseci
Ne znam, treba to videti licno pa reci da li je OK ili nije. Voznja bicikle je dosta popularna i mozes voziti biciklu svuda. Negde ima posebnih staza negde nema, ali svuda mozes voziti.

Obicno ljudi koji tek dodju ovde kao FOB-ovi (fresh off the boat) jure da zive u centru ili sto blize centra.
Kasnije se polako sele ka predgradjima.

Moj ti je savet da zivis u predgradju, ali blizu zeleznicke stanice.
Preporucujem ti Burwood, Strathfield i Ashfield, svi se nalaze na najfrekventnijoj voznoj liniji tako da imas voz svakih 5-8 minuta, a vozom ti do centra ne treba vise od opet 5-8 minuta. Odlicno su povezana ova predgradja sa svim drugim delovima grada tako da ako nadjes posao negde dalje opet ti moze odgovarati da tu ostanes.
U Ashfieldu bi mogao naci single sobu za 130-150 nedeljno, Burwood i Strathfield su nesto skuplji u proseku.
 
Odgovor na temu

UnderLander
software developer
Berlin

Član broj: 64033
Poruke: 166
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+20 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland08.08.2011. u 20:06 - pre 153 meseci
Pretpostavljam da slican rezon vazi i za ostale gradove, posto mene sa sadasnje tacke gledista ipak vise privlace Perth i Brisbane.
Mada, kao sto sam napisao na pocetku, postoji velika verovatnoca da cu zbog regional vize morati u Adelejd prve dve godine, no dobro, informacije su tu i ne mogu da skode :)
U pocetku bese Haos. A onda sam stvorio nebo i zemlju.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.ucc.usyd.edu.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland09.08.2011. u 00:54 - pre 153 meseci
Zavisi od grada, u Sidneju je voz najefikasnije sredstvo prevoza, u Brizbenu voz i autobus podjednako, u Melburnu tramvaj.

[Ovu poruku je menjao noskich dana 09.08.2011. u 02:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland
(TOP topic, by Slobodan Miskovic)
Strane: << < .. 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1115351 | Odgovora: 3513 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.