Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vodic za emigraciju - USA, Kanada

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u USA :: Vodic za emigraciju - USA, Kanada

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 140814 | Odgovora: 161 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.ADSL.neobee.net.



+105 Profil

icon Vodic za emigraciju - USA, Kanada02.06.2006. u 12:06 - pre 216 meseci
Na ovoj temi ce se razmenjivati iskustva i nacini emigracije u gore spomenute zemlje (USA i Kanada).

Ovom porukom bi pozvao i sve one koji imaju nekakva iskustva i saznanja o nacinima i proceduri emigracije da to ovde objave.

Hvala.
 
Odgovor na temu

Holocen
Beograd

Član broj: 70141
Poruke: 138
*.rcub.bg.ac.yu.



+40 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - USA, Kanada15.06.2006. u 15:16 - pre 216 meseci
U Kanadu mozete da emigrirate na tri nacina:
1. Spajanje porodice - u Kanadi vec zive neki clanovi vase uze porodice
2. Poslovno - imate minimum diplomu fakulteta, pozeljno i neku titulu, a trazi vas i garantuje neka njihova firma
3. Kao investitor - zelite da otvorite neku firmu i ulozite novac u tamosnju privredu
NAJVAZNIJA STVAR JE BITI UPORAN!
 
Odgovor na temu

Milos Milosevic
Beograd

Član broj: 98063
Poruke: 140
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - USA, Kanada28.06.2006. u 20:44 - pre 215 meseci
Kolike su sanse da se tamo nadje posao programera -C/C++/JAVA/C#?
Ima li ko slicnih iskustava?

Hvala.


[Ovu poruku je menjao diplIng dana 26.09.2006. u 11:59 GMT+1]
Vreme je tica koja te kiti šarenim perjem no koja će doći
i da počupa svoje Ako budeš suviše vezao dušu svoju za perje
vreme će ti sa perjem i dušu očupati Ah kako će tada biti
nagota tvoja

Sv Vl. Nikolaj Velimirović
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.beobug.com.



+52 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - USA, Kanada28.06.2006. u 22:32 - pre 215 meseci
Citat:
Holocen: U Kanadu mozete da emigrirate na tri nacina:
1. Spajanje porodice - u Kanadi vec zive neki clanovi vase uze porodice
2. Poslovno - imate minimum diplomu fakulteta, pozeljno i neku titulu, a trazi vas i garantuje neka njihova firma
3. Kao investitor - zelite da otvorite neku firmu i ulozite novac u tamosnju privredu
NAJVAZNIJA STVAR JE BITI UPORAN!


Kako je definisana ova treća varijanta? Da li postoje uslovljavanja u vidu minimalnog uloga, ograničenja na određene delatnosti i sl.?
 
Odgovor na temu

Genceld
Gencel Daniel
Subotica

Član broj: 37146
Poruke: 27
*.univerexport.co.yu.

ICQ: 45817676


Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - USA, Kanada01.07.2006. u 11:27 - pre 215 meseci
Kako pise na sajtu americkog zavoda za imigraciju www.uscis.gov minimalan "ulog" koji treba da ulozis u privredu sad-a,da bi dobio zelenu kartu kao ulagac bez obzira u koji sektor iznosi 1.000.000 dolara,tako da tu opciju odmah zaboravi.
Da imas te pare ovde dali bi ti trebalo nesto vise???


Takodje na sajtu postoji i lista prioriteta tj oni ljudi koji bi najlakse mogli da dobiju zelenu kartu i drzavljanstvo.Ako si

1.Nadaren za nauku
2.Nadaren za sport
3.Fakultetski obrazovan
4.Imas minimum 3 godine radnog iskustva,a u americi traze tvoju struku (sss)
5.Ukoliko ulozis MILION $ u americku priverdu

A ako si rodjen pod sretnom zvezdom imas otprilike 1:70 sanse da na lutriji www.usafis.org osvojis zelenu kartu,ali platis otprilike 70$ po izvlacenju

svima koje intresuje tema imigracije bi preporucio sajt www.uscis.gov

"My God, it's full of stars!"
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - USA, Kanada01.07.2006. u 11:45 - pre 215 meseci
Je l zna neko kako se ocenjuje znanje engleskog i francuskog jezika za kanadsku useljeničku vizu? Šta je potrebno za dokaz o radnom iskustvu?
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.beobug.com.



+52 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - USA, Kanada01.07.2006. u 19:19 - pre 215 meseci
@Genceld

Moje pitanje je bilo vezano za Kanadu, a ne za USA. U međuvremenu sam malo proguglao i skontao da su fleksibilniji od USA po ovom pitanju:

http://www.immigration.ca/permres-business-overview.asp

No, ipak se slažem sa tobom da većini ova varijanta neće biti interesantna zbog iznosa reda veličine nekoliko stotina hiljada dolara...
 
Odgovor na temu

Genceld
Gencel Daniel
Subotica

Član broj: 37146
Poruke: 27
*.tippnet.co.yu.

ICQ: 45817676


Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - USA, Kanada01.07.2006. u 21:45 - pre 215 meseci
Izvini,procitao sam da se NEslazes samnom,ali neka text ostane...


Hoces reci da ako bi imao MILION dolara da bi to ulozio u americku ili kanadsku privredu privredu ???
Mislim da je bolje da ulozis ovde,imas gomilu relativno dobroh firmi,znam za slucaj da je jedan covek kupio firmu ovde za milion dinara,po pocetnoj ceni,a sam vozni park tog preduzeca je kostao mnogo vise,da ne govorimo o nekretninama,osnovnom sredstvima itd...

Sto se tice kanadske privrede koja je takoreci blaza od americke,evo sta sam nasao na tvom sajtu:

The Federal Investor program is passive in nature and requires an investment of $400,000 CAD which is deposited with the Receiver General of Canada and a personal net worth of $800,000 CAD with two years of suitable management or business experience

Znaci ulozis 400.000 CAD, i jos treba da imas svojih 800.000 CAD sto je 1.200.000 CAD.
jedan kanadski dolar je na danasnji dan 60,3444 dinara,a americki 67,0609 i koliko je 1200000 CAD USD ? Nije sija nego vrat !
A gde ti je two years of suitable management or business experience ???

Bolje idi na varijantu diploma.
"My God, it's full of stars!"
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.beobug.com.



+52 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - USA, Kanada01.07.2006. u 22:38 - pre 215 meseci
Bojim se da si me pogrešno shvatio. Suština je da ja ne planiram da emigriram iz Srbije, osim u slučaju da se ovde uslovi za normalan život i rad vrate na nivo sa kraja prošlog veka. Ako do toga ne-daj-Bože dođe, na vrhu moje wish liste verovatno neće biti USA/CAN već Hrvatska, Grčka i još par zemalja iz okruženja i eventualno UK.

Da si malo bolje upoznat sa mojim aktivnostima, kako na ES-u tako i van njega, verovatno ne bi dovodio u pitanje moju zainteresovanost i požrtvovanost kada je u pitanju razvoj male privrede ove države. Prosto me je zanimalo kako je to pitanje rešeno u zemljama poput USA i CAN, to parče slagalice mi je trebalo pošto sam hteo da za svoje potrebe napravim paralelu između tih društava/ekonomija i onih iz (jugoistočne) Evrope. Zato sam sebi dao slobodu da to pitam ovde jer je diskusija već bila krenula u tom pravcu - legalni načini za emigraciju u USA/CAN.

E sad, ontopic:

Citat:
Znaci ulozis 400.000 CAD, i jos treba da imas svojih 800.000 CAD sto je 1.200.000 CAD.
jedan kanadski dolar je na danasnji dan 60,3444 dinara,a americki 67,0609 i koliko je 1200000 CAD USD ? Nije sija nego vrat !

Pa i nije baš isto. Na ovaj ili onaj način možeš prikazati kako poseduješ imovinu određene vrednosti (rođaci i prijatelji mogu da prebace svoje firme, nekretnine, avione & kamione na tvoje ime), dok sa gotovinom to ide malo teže :) Ali pustimo sad to, ovaj program je daleko povoljniji od onog koji si ti objašnjavao gore:

Citat:
The Quebec Self Employed Program

Self-employed applicants are assessed in Quebec under a point system. To qualify, the self-employed must have two years of applicable experience, possess a personal net worth of $100,000, have sufficient settlement funding and will come to Quebec to create employment for the applicant by practicing a profession.


Mada, kao što rekoh ranije, ovo uglavnom nije interesantno većini posetilaca tema o emigraciji pošto je njihov razlog za donošenje takve odluke uglavnom povećanje mogućnosti nalaženja boljeg posla za sebe i svoju porodicu, a ne preseljenje ili pokretanje biznisa u stranoj zemlji...

Citat:
A gde ti je two years of suitable management or business experience ???

To me pitaj za par meseci ;)

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.pat-pool.kg.sbb.co.yu.



+73 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - USA, Kanada05.07.2006. u 03:14 - pre 215 meseci
[quote="Holocen"]U Kanadu mozete da emigrirate na tri nacina:
1. Spajanje porodice - u Kanadi vec zive neki clanovi vase uze porodice
2. Poslovno - imate minimum diplomu fakulteta, pozeljno i neku titulu, a trazi vas i garantuje neka njihova firma
3. Kao investitor - zelite da otvorite neku firmu i ulozite novac u tamosnju privredu
NAJVAZNIJA STVAR JE BITI UPORAN![/quote]

OK, ja tamo imam tetku i tecu. Planiram da odem da zivim tamo kad ovde zavrsim sa skolovanjem. Kolike su danas sanse da na taj nacin odes i naravno, ostanes tamo?

P.S. Bio sam i pre u Kanadi kod njih.
 
Odgovor na temu

SouthSider

Član broj: 102301
Poruke: 87
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - USA, Kanada18.09.2006. u 22:16 - pre 213 meseci
Evo par korisnih linkova:

http://www.canada.org.yu/
http://www.cic.gc.ca/
http://www.workincanada.net/
http://www.canadamaps.info/

nadam se da ce vam biti od pomoci...

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Sarlack

Član broj: 64479
Poruke: 58
62.193.131.*



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - USA, Kanada04.10.2006. u 22:30 - pre 212 meseci
A da li neko mozda zna za mogucnost da se podigne kredit i da se pali preko na neki posao..... zapravo cuo sam da u USA ambasadi tacno znaju dali si uzeo kredit i da te zbog toga nepustaju van zemlje. Ima li neko bilo kakav podatak o tome ???? I da li je to tacno uopste ?
 
Odgovor na temu

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
*.ptt.yu.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - USA, Kanada04.10.2006. u 22:45 - pre 212 meseci
Inace danas je poceo DV-2008 Green Card Lottery ;)

http://www.dvlottery.state.gov/

 
Odgovor na temu

Elinne
Elinne Lekic
dreser pasa
BG

Član broj: 118671
Poruke: 2
*.eth-wifi.verat.net.



Profil

icon Zbunjena i u dilemi!25.10.2006. u 12:11 - pre 211 meseci
Dakle ljudi sto pre mi trebaju vasa misljenja o sledecoj situaciji!!!

Prijavljujem se ove godine na green card lottery i napisacu tamo da sam neudata (posto jesam trenutno).
Zivim sa deckom vec godinu dana i on bi trebalo da ode u USA pod sponzorstvom firme u kojoj radi ovde u predstavnishtvu. Taj njegov odlazak se planira za septembar sledece godine najkasnije!
Ja cu ICI sa njim i prijaviti se za vizu kao njegova supruga jer planiramo da se vencamo u slucaju da iz firme dobije potpuno siguran odgovor vezan za sponzorstvo (to sponzorstvo ne zavisi samo od firme vec i od vlade USA pa odgovor zbog toga nije sasvim siguran).
E sad, moje dileme su sledece:
1.Da li ce me diskvalifikovati za green card kada budem ishla na intervju ako tada vec budem udata jer sam na formularu napisala da nisam udata?
2.Da li postoji mogucnost da me odbiju za "houswife" vizu kada budem aplicirala sa deckom jer sam u prijavi za green card napisala da sam neudata a u toj aplikaciji cu vec biti udata?

To su dakle dileme, ali to nije sve, imam jos jedno pitanje...

Da li i nakon sto odem u Ameriku sa deckom (tada vec muzem) i u slucaju da sam izvucena za green card imam sansu da dobijem green card iako vise ne zivim u BG i ne mogu da idem u ovu ovde ambasadu na razgovor (razgovori u ambasadi za izvucene srecnike pocinju tek u septembru 2007. god. a ja cu tada mozda vec biti u USA)?


Hvala unapred svima koji imaju bilo kakve informacije o ovoj temi na odgovorima!
Pozdrav!

Budi to sto jesi
 
Odgovor na temu

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
*.ptt.yu.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - USA, Kanada25.10.2006. u 21:04 - pre 211 meseci
Imas FAQ za to: http://www.green-card-lottery-usa.org/green_card_faq.asp

Konkretno za 2:
Can I apply for a DV-2008 visa if I am already registered in another visa category (such as a student visa)?
Yes. There is no problem with this.
 
Odgovor na temu

joziviolin
USA

Član broj: 73642
Poruke: 32
*.hsd1.ma.comcast.net.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - USA, Kanada27.10.2006. u 05:55 - pre 211 meseci
Sve je to ok,i biti uporan i na kraju i dobiti vizu i doci.E onda sta?Kad si vec tu?
Ne znam za Kanadu (cuo sam neke price da je tamo lakse nego u USA)ali u Americi vise nije isto kao sto je nekada bilo.Mnogo stvari se promenilo,pogotovo od 11.09.2001,cuvenog ulaska aviona u zgrade u NYC.
Posla ima,ali moras raditi nekoliko da bi preziveo.Govorim za New England podrucje (MA,CT,RI itd).
Da bi iznajmio stan (sem ako namas gde da budes,a kad-tad ces morati da odes sam da zivis negde),treba ti otprilike $2,000,i to za stan koji je jednosoban.Plus,treba ti gomila papira kao preporuke bivsih gazdi,driving record (da nisi pravio udese sa kolima-DA i to traze) i tome slicno.Placas prvi mesec,poslednji mesec i depozit sve unapred.to je kao garancija da ces biti u stanu tih godinu dana.Poslednji mesec ne placas,jer si platio kad si ulazio.
Da bi registrovao kola,treba ti njihova dozvola (ili medjunarodna).Medjutim,da bi te osiguranje izaslo u nekoj normalnoj cifri (govorimo basic insurance) traze da imas njihovu dozvolu minimum 6 godina.Inace,auto te izadje bogatstvo.Do $1,000 godisnje je ok,sve preko toga je vec previse.A ako ti napravis udes,ti placas stetu i drugima i sebi.A cene za popravke i servis su otpirilke sledece:
menjanje ulja: $40
sat posla na evropskim kolima: oko $70
sat posla na japancima (i ostali azijati): oko $50
delovi:ispod $100 skoro da nemas nista
automatski menjac (koji je ovde popularan) zaboravi jer ako se ista desi na njemu,mozes da bacis auto ili da popravljas za cenu koju mozes da kupis dva druga auta.
Drugo i najbitnije,ako nemas radnu dozvolu onda si ugasio.Skoro nigde neces moci da radis,a ako te uhvate da radis na crno ( a sada proveravaju vise nego ikad) letis napolje i zavrsio si sa ulaskom u USA.
Da bi dobio radnu dozvolu,treba da nadjes nekoga da te sponzorise,tj. da kazu da si bas TI njima potreban.To je moguce,ali......
Kad vec jednom dobijes tu dozvolu,onda posle 2 godine mozes da trazis aplikaciju za zelenu kartu.To traje nekoliko godina,obicno oko 5-6.
Kad dobijes zelenu kartu onda si manje-vise ok.Znaci pricamo otprilike oko 8 godina do zelen karte.Naravno,to sve u slucaju da nisi Nikola Tesla.
Jos bi par stvari pomenuo,da slika bude malo jasnija.
Ishrana je ocajna.Ali bukvalno.Sve ono sto je kvalitetno (i lici na nasu klopu) je jako skupo,mislim na restorane.
Nigde nema dozvoljenog pusenja (sem na ulici i kod kuce).Pominjem to jer nasi ljudi uglavnom puse.
Klubovi se zatvaraju u 2 sata,i onda te teraju napolje ko poslednju stoku.
Za jedan obican izlazak ti treba oko $50,sto i nije neka velika razlika u odnosu na BG,jer i tamo kosta pice oko 300 din.Pa dok obrnes par tura dodje mu na isto.
Samo sam hteo da kazem da je jedna stvar dobiti vizu i uci u avion,a druga stvar kad si ovde i kad treba taj tvoj "plan" da krene da funkcionise.
Ima i pozitivnih stvari,naravno.
U mom poslu (a to je muzika,ne GRAND production i tako to),kuci slabo mogu da prezivim.Da bi radio u nekoj skoli treba da okrenem 20 telefona i mozda platim nekome da bi me primili.I to za mesecnu platu od 20,000 din.I to sa diplomom fakulteta.
Za svirke sam dobijao oko 20 eura,a ako se desi neki festival MOZDA dobijem 50 eura.Da ne pominjem da zice za instrument kostaju oko 20 eura,ako neces da kupis neke bugarske ili rumunske.Isti ljudi sviraju na svim mestima i drze lobi,nemas sanse da dodjes do svirke.Pritom ja nisam pocetnik,i svirao sam kuci sa dosta poznatih muzicara iz nase zemlje.
Vozio sam auto mojih roditelja jer nisam mogao da kupim sebi auto.Ziveo sam sa devojkom sam i jedva skupio kraj sa krajem,i ona je radila na sve strane.
Tako da je meni trenutno ovde bolje.Ali ja sam tu vec nekoliko godina i znam dosta stvari.
Da me neko pita da li bih dosao za USA ponovo,da nikad nisam bio,rekao bih ne.Ali sada kad sam vec neko vreme tu,snalazim se na razne nacine.
Eto,nisam hteo da obeshrabrim nekoga ko je odlucio da dodje,samo sam hteo da kazem par stvari da se ne misli da je ovde raj na zemlji i da samo na nas cekaju.
Pozdrav


 
Odgovor na temu

mladenovicz
Zeljko Mladenovic
Xoran Technologies, Inc., Ann Arbor, MI,
USA / Software Engineer
Ann Arbor, MI, USA

Član broj: 6598
Poruke: 2065
*.ded.ameritech.net.

Jabber: mladenovicz@elitesecurity.org
ICQ: 95144142
Sajt: yubc.net/~mz


Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - USA, Kanada27.10.2006. u 18:00 - pre 211 meseci
Generalno, USA je "pravljena" za "uspesne" ljude. Ovde mislim na ljude koji imaju plate iznad proseka. Koliko znam, prosecna plata je oko $30K godisnje i to nije nesto zbog cega bi trebalo doci u USA. Sredja klasa mnogo bolje zivi u Evropi, nego ovde, ali zato visa srednja klasa (i oni preko toga) mnogo bolje zive u USA. Po meni, ako ne ciljas platu od 100K ne treba ni dolaziti u USA. Te pare tesko da mozes dobiti na pocetku (osim ako nisi Tesla:)), ali za par godina se dodje do te cifre ako si dobar programer i postanes neki project manager, na primer.

Cifra od $2K za jednosoban stan mi zvuci previse. U stvari, verujem da moze da se nadje stan i za te pare, ali sigurno moze i jeftinije. Ja sam u Ann Arboru, Michigan, i sasvim dobar jednosoban stan (ovde broje samo spavace sobe, pa to bude 70ak kvadrata) u Ann Arboru na dobroj lokaciji (najvise milju od downtowna) moze da se nadje za $700-800 sa sve pokrivenim parking mestom. Imas stanove iza 400-500 usd, ali treba da vozis 10ak milja do posla. Meni nisu trebale nikakve preporuke bivsih gazdi (posto ih nisam imao :)), a niko mi nije trazio ni driving record. Platio sam depozit $250. Takodje, ovde sam polagao voznju i basic osiguranje placam $750 godisnje a dozvolu sam imao pre toga 0 meseci.

Ja sam na h-1b vizi, tj. imam radnu dozvolu i slazem se da bez radne dozvole nema smisla pokusavati bilo sta.

Ja zamerki na hranu nemam, mozda zato sto ne trazim stvari koje lice na nasu klopu, a i nalazim da je druga hrana indijska, tai i sl. fenomenalna, a uz to je kvalitetna, a cene su od 8-15 usd, sto ne nalazim za strasno. Sto se tice cigareta, ja sam poslednju cigaretu zapalio pre godinu dana na aerodromu u BG kada sam kretao i drago mi je sto sam batalio duvan. Takodje, ne smeta mi sto se klubovi zatvaraju u 2.

Iskustva su razlicita, ali definitvno mislim da se ne isplati dolaziti u USA ako ne mislis da mozes da imas $100K godisnje za par godina.
 
Odgovor na temu

joziviolin
USA

Član broj: 73642
Poruke: 32
*.hsd1.ma.comcast.net.



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - USA, Kanada29.10.2006. u 05:31 - pre 211 meseci
@mladenovicz

Cifra od $2K za jednosoban stan-rekao sam da toliko treba da se plati da se udje u stan.Znaci prvi mesec,poslednji i depozit,sto izadje oko $2k.Znaci mesecno oko $700 manje-vise.To ti je isto onda kao kod tebe.

Generalno, USA je "pravljena" za "uspesne" ljude-mislim da to sve zavisi od osobe do osobe i koliko imas znanja i srece u onome sto radis.Imas ljude koji zaradjuju mnogo, a nisu nesto obrazovani.A isto tako plata d $30k godisnje je bolje nego u Srbiji $5k,zar ne?

Ja zamerki na hranu nemam-neces valjda da mi kazes da je Thai klopa ili Kineska hrana bolja od snicle,sarme i ostalih stvari koje mi jedemo?! Mozda jesu masnije (oko cega se ameri mnogo brinu,pa je sve fat free a svi debeli do jaja),ali je ipak nasa kuhinja-kuhinja u odnosu na pirinac i gladan sam posle pola sata.ne kazem da ja ne jedem Thai ili bilo koju hranu koju ovde nadjem,ali snicla i kobasica je ipak prava stvar.

Takodje,sve vise ljudi znam koji su ovde godinama pa se vracaju nazad za Cro,BiH i Srbiju.Naravno,dobili su pasose pa im se moze,ali kao sto rekoh u proslom pismu,situacija nije bas tako "cool" kao nekada.


Pozdrav

 
Odgovor na temu

mladenovicz
Zeljko Mladenovic
Xoran Technologies, Inc., Ann Arbor, MI,
USA / Software Engineer
Ann Arbor, MI, USA

Član broj: 6598
Poruke: 2065
*.ded.ameritech.net.

Jabber: mladenovicz@elitesecurity.org
ICQ: 95144142
Sajt: yubc.net/~mz


Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - USA, Kanada30.10.2006. u 17:33 - pre 211 meseci
Citat:
joziviolin:
Cifra od $2K za jednosoban stan-rekao sam da toliko treba da se plati da se udje u stan.Znaci prvi mesec,poslednji i depozit,sto izadje oko $2k.Znaci mesecno oko $700 manje-vise.To ti je isto onda kao kod tebe.


To vec ima smisla. Nisam razumeo prvi put :)

Citat:
joziviolin:
Generalno, USA je "pravljena" za "uspesne" ljude-mislim da to sve zavisi od osobe do osobe i koliko imas znanja i srece u onome sto radis.Imas ljude koji zaradjuju mnogo, a nisu nesto obrazovani.A isto tako plata d $30k godisnje je bolje nego u Srbiji $5k,zar ne?


Slazem se. Zato rekoh da pod "uspesan" mislim na ljude sa platama iznad proseka, bez obzira na obrazovanje. Sto se tice $30K u USA i $5K u Srbiji, meni to ne zvuci mnogo bolje i za taj rang plate bi pre isao nege u Evropu nego u USA.

Citat:
joziviolin:
Ja zamerki na hranu nemam-neces valjda da mi kazes da je Thai klopa ili Kineska hrana bolja od snicle,sarme i ostalih stvari koje mi jedemo?! Mozda jesu masnije (oko cega se ameri mnogo brinu,pa je sve fat free a svi debeli do jaja),ali je ipak nasa kuhinja-kuhinja u odnosu na pirinac i gladan sam posle pola sata.ne kazem da ja ne jedem Thai ili bilo koju hranu koju ovde nadjem,ali snicla i kobasica je ipak prava stvar.


Na ovo su nasi ljudi najosetljiviji :) Probao sam ovde razne kuhinje i meni nasa hrana ne nedostaje nesto posebno. Ja sam rodjen i odrastao u Vojvodini tako da znam sta je dobra hrana, ali i ovde ima dobre klope. Generalno, nasi ljudi imaju problem sa hranom ovde jer nisu navikli i tesko da hoce i da probaju nesto novo, a i kad ih nagovoris da idu u indijski restoran, onda pitaju da li mogu da dobiju pomfrit umesto pirinca :))

Citat:
joziviolin:
Takodje,sve vise ljudi znam koji su ovde godinama pa se vracaju nazad za Cro,BiH i Srbiju.Naravno,dobili su pasose pa im se moze,ali kao sto rekoh u proslom pismu,situacija nije bas tako "cool" kao nekada.


To je opet individualna stvar. Neki ljudi se uklope, neki ne. Neki jednostavno ocekuju da ce stvari ici glatko, a onda ne idu bas tako. Zavisi samo koliko zelis da uspes i koliko si spreman da se "zrtvujes".
 
Odgovor na temu

SpellCaster
Subotica

Član broj: 27973
Poruke: 151
*.ns.ac.yu.

ICQ: 197357386


Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - USA, Kanada10.11.2006. u 11:50 - pre 211 meseci
nisam uspeo da nadjem definitivan odgovor na ovo pitanje, pa bi me interesovalo da li neko moze da mi obrazlozi:
da li je moguce nastaviti falkutetsko obrazovanje u kanadi? Sad sam na drugoj godini (od cetiri posle kojih ide Bachelor diploma) na FTN-u i interesuje me da li postoji neka varijanta da ako odem tamo ne krenem od nule, nego da mi se nostrifikuje godina-dve (isao bih sledece skolske godine ako je moguce)?

I ima li neki nacin da to ne bude bas tako skupo? Videh na site-u jednog univerziteta da kosta oko 22k CAD godina skolovanja (skolarina, smestaj, hrana, zabava, knjige, lokalni transport, znaci SVE) a to su pare koje ja nemam ... anyways interesuje me da li ima neka jeftinija varjianta i gde bi mogao da potrazim sponzorstvo ili nesto slicno...
Those who would give up Essential Liberty to purchase a little Temporary Safety, deserve neither Liberty nor Safety.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u USA :: Vodic za emigraciju - USA, Kanada

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 140814 | Odgovora: 161 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.