Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3901246 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

parodija82
nezaposlena

Član broj: 312874
Poruke: 40
*.mbb.telenor.rs.



+62 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.03.2013. u 22:31 - pre 135 meseci
Citat:
Blue NS:
Citat:
tatisa:
Blue NS

Zasto ovi koji polazu u Segedinu nigde nista ne potpisuju kao ovi iz Santova?

http://www.youtube.com/watch?v=DHOhg585SMg

Sta mislis koliko se cesto organizuju zakletve u Segedinu...?


Stvarno ne bih znala odgovor, kao sto rekoh ni ja jos nisam polagala zakletvu, tako da i mene zanima koliko cesto se one odrzavaju u Segedinu.



Ja sam na ovo pitanje skoro dobila odgovor. Dakle, svakog prvog cetvrtka u mesecu se u Segedinu organizuju zakletve. Da li ce Madjari posle ove reorganizacije drzavne uprave od 1.marta nesto menjati, tj. cesce organizovati zakletve u gradovima, ostaje nam da vidimo.

Zakon logike govori da bi trebalo, jer se u selima vise ne primaju zahtevi, pa pretpostavljam da se ni zakletve nece organizovati.




 
Odgovor na temu

83sjm
trgovac
privatna firma

Član broj: 313036
Poruke: 94
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+58 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.03.2013. u 22:33 - pre 135 meseci
E super,Temerin mi je i najblizi pa mozda odem licno.Ooo eto zackoljice,pokojni roditelji nisu bili vencani,sta sad znas li mozda?
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.03.2013. u 22:37 - pre 135 meseci
Neka neko ko odlicno govori madjarski malo progugla, ali negde mi se cini da je pisalo da ce i dalje moci u selima da se polaze zakletva. E sad mozda je pisalo da se odnosi na postojece zahteve a ja nisam razumeo, tako da ne uzimajte zdravo za gotovo.

Inace vidite kako je to sve individualno, recimo ja sam zvao tu kancelariju u NS i imam samo reci hvale a Mia_Mia je imala drugacije iskustvo.

Citat:
vlado978:
Jos me jedna stvar zanima.ALA SAM DOSADAN ALI STA CU. Predajem za sebe i cerku i video sam ovde na forumu da ce traziti(domaci) moj ali i zenin i cerkin pasos a od svih nas samo ga ja imam.Cerka i zena ga nikada nisu ni vadile.Da li je neophodno da ga imaju izvadjenog ili prilazemo samo ako ga imaju?


Onda LK

Citat:
83sjm:Ooo eto zackoljice,pokojni roditelji nisu bili vencani,sta sad znas li mozda?


Nece vam traziti vencani list za roditelje. Samo vam treba prava linija, dakle za prapretka 4 izvoda.
 
Odgovor na temu

Ruzica_M

Član broj: 149111
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.03.2013. u 01:00 - pre 135 meseci
ne znam gde si proveravala ali sam ja predala za supruga i dvoje maloletne dece i trebala nam je kopija pasosa za decu,cak su trazili i pasose na uvid.pozzz
 
Odgovor na temu

Mia_Mia

Član broj: 306582
Poruke: 145
*.dynamic.sbb.rs.



+130 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.03.2013. u 06:12 - pre 135 meseci
Citat:
agora11:
Neka neko ko odlicno govori madjarski malo progugla, ali negde mi se cini da je pisalo da ce i dalje moci u selima da se polaze zakletva. E sad mozda je pisalo da se odnosi na postojece zahteve a ja nisam razumeo, tako da ne uzimajte zdravo za gotovo.

Inace vidite kako je to sve individualno, recimo ja sam zvao tu kancelariju u NS i imam samo reci hvale a Mia_Mia je imala drugacije iskustvo.

Citat:
vlado978:
Jos me jedna stvar zanima.ALA SAM DOSADAN ALI STA CU. Predajem za sebe i cerku i video sam ovde na forumu da ce traziti(domaci) moj ali i zenin i cerkin pasos a od svih nas samo ga ja imam.Cerka i zena ga nikada nisu ni vadile.Da li je neophodno da ga imaju izvadjenog ili prilazemo samo ako ga imaju?


Onda LK

Citat:
83sjm:Ooo eto zackoljice,pokojni roditelji nisu bili vencani,sta sad znas li mozda?


Nece vam traziti vencani list za roditelje. Samo vam treba prava linija, dakle za prapretka 4 izvoda.


Meni su trazili vencani list roditelja i ja sam ga prilozila zajedno sa ostalom dokumentacijom.:)
Sto se tvojih roditelja tice naravno da ne mozes da prilozis dokument koji ne postoji i ako ti budu trazili reci ces da nisu bili vencani.
 
Odgovor na temu

vlado978
vredan
none

Član broj: 312734
Poruke: 105



+116 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.03.2013. u 09:15 - pre 135 meseci
Pitao sam u Temerinu i ja, gospodja je fino sve objasnila ali vidim da drugacije tumacite... Nisam je pitao za pasos zene i deteta ali cu ipak nazvati pa pitati.Ja idem na dedu pa sve do mene sa izvodima a opet mi je gospodja rekla da ne trebaju izvodi iz mk vencanih!
 
Odgovor na temu

vlado978
vredan
none

Član broj: 312734
Poruke: 105



+116 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.03.2013. u 14:03 - pre 135 meseci
Meni nece valjda trebati za prapretka, deda je rodjen 1908 kod sombora. Vadim izvod za matorog i za mene i cerku kao i zenu. Treba li zena da vadi pasos ako ga nema, zbog zerke? Gospodja iz kancelarije mi je rekla da ne trebaju izvodi mkv.
 
Odgovor na temu

parodija82
nezaposlena

Član broj: 312874
Poruke: 40
*.mbb.telenor.rs.



+62 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.03.2013. u 14:51 - pre 135 meseci
Citat:
Blue NS:

Mislim da bi trebalo nesto stvarno puno vremena dok svi to ne ispopune, jer koliko vidim zakletve u Segedinu, na osnovu ovog snimka, nisu male :)
zakletva u Segedinu

[Ovu poruku je menjao Blue NS dana 13.03.2013. u 19:30 GMT+1]


Odgledah ovo od pocetka do kraja, jer se i ja nadam zakletvi u Segedinu. Pa od sezdesetak ljudi koliko su po mojoj slobodnoj proceni polagali zakletvu, cini mi se da sam cula samo 2 srpska imena i prezimena. Ovim novim drzavljanima definitivno nije bila potrebna dodatna provera znanja jezika... Da li ce tako biti i za 5-6 meseci? Iskreno se nadam da hoce, jer se u Segedinu organizuju zakletve sa velikim brojem ljudi.


 
Odgovor na temu

mirko09
Novi Sad

Član broj: 307707
Poruke: 83



+133 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.03.2013. u 15:04 - pre 135 meseci
Citat:
parodija82: Odgledah ovo od pocetka do kraja, jer se i ja nadam zakletvi u Segedinu. Pa od sezdesetak ljudi koliko su po mojoj slobodnoj proceni polagali zakletvu, cini mi se da sam cula samo 2 srpska imena i prezimena. Ovim novim drzavljanima definitivno nije bila potrebna dodatna provera znanja jezika... Da li ce tako biti i za 5-6 meseci? Iskreno se nadam da hoce, jer se u Segedinu organizuju zakletve sa velikim brojem ljudi.

U februaru je jedan moj prijatelj polagao zakletvu u konzulatu u Subotici i ista je bila situacija.. od 50ak ljudi svega 2-3 sprska imena/prezimena (među kojima je i on bio).
Neko je skoro napisao da je bila nedavno zakletva u konzulatu i da je sve prošlo OK, da niko nije imao problema... pa zato niko više i nema problema na zakletvi u konzulatu jer samo "pravi Mađari" i idu tamo na zakletvu :)
Moj poznanik je baš bio u frci pred zakletvu zbog (ne)znanja jezika, ali se nekako provukao... ušao je bukvalno poslednji, par min. pred početak ceremonije, pokazao pasoš, pitali ga jel ispravna adresa koju imaju napisanu i možda još par kratkih pitanja... igen, igen... i poslali ga u salu gde se polaže zakletva.
 
Odgovor na temu

parodija82
nezaposlena

Član broj: 312874
Poruke: 40
*.mbb.telenor.rs.



+62 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.03.2013. u 15:38 - pre 135 meseci
Sto se onda buni njihov konzul kad svi znamo madjarski :)

Samo da nas nista ne pitaju.
 
Odgovor na temu

deedee5

Član broj: 74722
Poruke: 788
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+323 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.03.2013. u 15:51 - pre 135 meseci
Citat:
parodija82: Sto se onda buni njihov konzul kad svi znamo madjarski :)

Buni se čovek, treba više da se radi... Do pre 2 godine su izdali eventualno neku vizu i par javljanja na telefon.
Malo zaplašiš raju i pošalješ ih u Madjarsku da se sa njima bave odelenja koja su za to plaćena. :)
Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

 
Odgovor na temu

madmax-wifi

Član broj: 167175
Poruke: 386



+248 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.03.2013. u 16:01 - pre 135 meseci
Citat:
mirko09:
U februaru je jedan moj prijatelj polagao zakletvu u konzulatu u Subotici i ista je bila situacija.. od 50ak ljudi svega 2-3 sprska imena/prezimena (među kojima je i on bio).
Neko je skoro napisao da je bila nedavno zakletva u konzulatu i da je sve prošlo OK, da niko nije imao problema... pa zato niko više i nema problema na zakletvi u konzulatu jer samo "pravi Mađari" i idu tamo na zakletvu :)
Moj poznanik je baš bio u frci pred zakletvu zbog (ne)znanja jezika, ali se nekako provukao... ušao je bukvalno poslednji, par min. pred početak ceremonije, pokazao pasoš, pitali ga jel ispravna adresa koju imaju napisanu i možda još par kratkih pitanja... igen, igen... i poslali ga u salu gde se polaže zakletva.


Dobro si zakljucio.
Nebih da ispadne da vredjam, ali dosta su nacionalisti. Zato ih mnogo vise i dotice to ko ce i kako predati zahtev nego madjare u madjarskoj. Cesto odlazim u Madjarsku i mogu reci da ljudi koji tamo zive i manjina ovde bas nemaju mnogo slicnosti.
 
Odgovor na temu

parodija82
nezaposlena

Član broj: 312874
Poruke: 40
*.mbb.telenor.rs.



+62 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.03.2013. u 16:16 - pre 135 meseci
Citat:
deedee5:
Citat:
parodija82: Sto se onda buni njihov konzul kad svi znamo madjarski :)

Buni se čovek, treba više da se radi... Do pre 2 godine su izdali eventualno neku vizu i par javljanja na telefon.
Malo zaplašiš raju i pošalješ ih u Madjarsku da se sa njima bave odelenja koja su za to plaćena. :)


Mislim da je nesto drugo u pitanju... Razne Erzike i Mariske iz kancelarija u madjarskim selima su odjednom dosle do novih automobila, skupe garderobe, a on, visoki predstavnik svoje drzave nema nista od cele ove price... Posla preko glave za malu, drzavnu platicu...
 
Odgovor na temu

deedee5

Član broj: 74722
Poruke: 788
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+323 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.03.2013. u 16:59 - pre 135 meseci
Citat:
parodija82:Posla preko glave za malu, drzavnu platicu...

To bar može lako da se reši
Osim toga ima neko ko će rado da radi za tu malu državnu "platicu"


Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.03.2013. u 17:07 - pre 135 meseci
Treba da shvatite da nisu svi za ovu pricu. Identican zakon je bio pre par godina na referendumu i odbijen je. I to ne zbog Srba, nisu zeleli ni Madjari iz rasejanja da dobiju drzavljanstvo. Sadasnja vlast je prosto usvojila zakon bez referenduma, ali ne treba da vas iznenadi da ima ljudi koji su protiv. Ljudi koji rade u konzulatu uglavnom nisu lokalci vec dolaze iz ministarstva u Budimpesti tako da njihovi stavovi nemaju veze sa stavovima lokalne zajednice. Pritom je sve to individualno. Isto tako nisu ni svi u Srbiji pobornici ovog zakona. U Slovackoj je recimo Madjarska zestoko napadnuta zbog zakona i sl. Zato diplomatski predstavnik mora malo da balansira, da daje izjave koje ce takve ljude smiriti. Neko ko je protiv toga, ako cuje da je i konzul protiv toga, bilo da je Madjar iz Madjarske, Madjar iz Srbije ili Srbin ce se smiriti. A konzula verovatno bas briga ima veliku platu, veliku rezidenciju uziva u zivotu a imajte u vidu i da u ministarstvima spoljnih poslova ne moze da vodi svako svoju politiku, posebno ne na vaznim lokacijama, ili moze u diletantskim drzavama poput Srbije ako je istina da je ambasadorka u Moskvi isla na proteste opozicije, ali generalno da on radi kontra vlasti ne bi bio konzul odavno, vec je to sve politika - oni koji su za ce sa uzitkom slusati izjave iz Budimpeste. Tako to nekako funkcionise.

Ali svakako da ce da se buni u slucajevima koji su se desavali da neko podmiti i preda bez znanja ijedne reci ali stavi da polaze u Subotici zakletvu i u medjuvremenu ne nauci nijednu rec. Ne znam sta su ti ljudi mislili.

Citat:
Ruzica_M:
ne znam gde si proveravala ali sam ja predala za supruga i dvoje maloletne dece i trebala nam je kopija pasosa za decu,cak su trazili i pasose na uvid.pozzz


Pa imas tamo polje gde upises koji dokument prilazes. Ako nemas pasos ne mozes da prilozis pasos ;) Dakle ti sama biras sta ces da prilozis, ako napises LK onda to i pokazujes.

[Ovu poruku je menjao agora11 dana 14.03.2013. u 18:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vlado978
vredan
none

Član broj: 312734
Poruke: 105



+116 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.03.2013. u 18:59 - pre 135 meseci
Interesuje me kako ste vi prosli u prici sa prikupljanjem dokumentacije.Ja sam se latio jezika a u medjuvremenu prikupljam papire i naisao sam na sijaset gluposti i aljkavosti.Baba se u svome izvodu zove kao sto treba a u izvodu mog matorog je razlika njenog imena u jednom slovu-greska tadasnje administracije.Takodje moja majka ima izvode gde se na jednom zove ovako na drugom onako a na trecen nekako drugacije... Znam da treba prikupiti papire cakum-pakum pa me zanima kakva je proocedura za promenu podataka u mkr-mkv.Ima li ko iskustva sa ovim peripetijama?Krenuti od pocetka sa njihovim izvodima iz mkr pa peglati ispravke po opstinama sve do mene?
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.03.2013. u 19:03 - pre 135 meseci
Meni nisu hteli da ispravljaju greske pa sam isao preko druge grane, ali cini mi se da je neko pravilo da je najstariji izvod najvalidniji, znaci ne mozes da menjas ime u babinom izvodu na osnovu ocevog nego na osnovu babinog u ocevom.
 
Odgovor na temu

milosenator
Milos Mitrovic
Barselona, Spanija

Član broj: 300092
Poruke: 25
*.ipcom.comunitel.net.



+16 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.03.2013. u 19:07 - pre 135 meseci
Da li je neko predao papire sa pogresnim imenom nekog od predaka? Moja baba u jednom papiru (cini mi se u krstenici moje majke da je spomenuta sa jednim pogresnim slovom).
Da li u tim slucajevima odbijaju ili progledaju kroz prste? kakva su iskustva?
 
Odgovor na temu

vlado978
vredan
none

Član broj: 312734
Poruke: 105



+116 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.03.2013. u 19:28 - pre 135 meseci
U dedinom izvodu na koji se i pozivam pise da je vencan sa npr Milevom a u ocevom da mu je npr majka Milena...
Takodje u caletovom izvodu pise da je vencan sa npr Milenkom a meni u izvodu je majka Milanka... Saznao sam da je moguce menjati ali treba krenuti iz pocetka, od onoga kod koga je greska se vadi mkr pa ide redom... Uh kakva glupost moze coveka da snadje.
Verujem da su madjari pedantni po pitanju svega tako da ne zelim da dodjem u situaciju da se toliko trudim a da na kraju bude kocnica zbog gluposti.
Mogu da primete gresku pa da kazu da je mozda greska i datum rodjenja ili mesto, mozda je greska u prezimenu pa da nismo ni rodjaci i ko zna...

[Ovu poruku je menjao vlado978 dana 14.03.2013. u 20:45 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao vlado978 dana 14.03.2013. u 20:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

parodija82
nezaposlena

Član broj: 312874
Poruke: 40
*.mbb.telenor.rs.



+62 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.03.2013. u 19:33 - pre 135 meseci
Moj pok. otac je prilikom sklapanja braka promenio prezime. Nije uzeo majcino devojacko, nego neko trece (iz njegove loze-ispravljao covek krivu Drinu). Zbog toga sam morala da prilazem i izvod iz knjige vencanih za roditelje, jer je to jedini dokument koji dokazuje da se radi o istoj osobi. U tom izvodu jasno stoji napomena o promeni prezimena, svi ostali podaci se slazu.

Prilikom predaje zahteva, sluzbenica je htela da mi vrati taj izvod kao nepotreban, ali sam odmah reagovala i dala znak snaji da objasni o cemu je rec. Kad je videla sta stoji u napomeni, naravno, zadrzala je dokument. Ni danas nisam mirna, jer ne znam kome ce to u Budimpesti pasti saka. Da li ce obratiti paznju i procitati napomenu, ili ce biti povrsan i smatrati da nasledna linija nije u redu, jer se prezimena ne slazu...

Treba biti veoma obazriv, svaku specificnost ili odstupanje dokumentovati, ne treba dozvoliti da to bude razlog za odbijanje.

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3901246 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.