Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3901028 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.03.2013. u 18:17 - pre 135 meseci
Citat:
maaar: dobro. mada, ako imas smartphone mozes da uslikas i nakacis kao sliku.

Citat:
parodija82: Hvala ti unapred, ako ti nije problem kreiraj tabelu onako kako formular i izgleda, da bismo mogli i da vizuelizujemo...


Slikao sam fotoaparatom.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

vlado978
vredan
none

Član broj: 312734
Poruke: 105



+116 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.03.2013. u 18:25 - pre 135 meseci
To je "taj" jedan list? Nema vise? Molio bi ako ko moze da mi odgovori na gore postavljena pitanja.
 
Odgovor na temu

parodija82
nezaposlena

Član broj: 312874
Poruke: 40
*.mbb.telenor.rs.



+62 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.03.2013. u 18:31 - pre 135 meseci
@ mmix

Hvala ti puno. Koliko ja vidim, na tih 15 pitanja treba odgovoriti, tj. upisati podatke. Da li je to sve?
 
Odgovor na temu

parodija82
nezaposlena

Član broj: 312874
Poruke: 40
*.mbb.telenor.rs.



+62 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.03.2013. u 18:38 - pre 135 meseci
Pa ja cu ovo da savladam za cas :-)

Samo da se opet ne promene formulari, to mi se vec desilo prilikom predaje zahteva...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.03.2013. u 18:45 - pre 135 meseci
Pa ne moze da ti odgovori, to su licna pitanja o tebi.

1. Pol? Férfi/Lány (M/Z)
2. Kad si rodjen (godna)? 19.. (ili ezerkilencszás...) koja je vec godina
3. U kojoj drzavi si rodjen? (Szerb Köztársaság)
4. Koji ti je maternji jezik? (Szerb)
5. Bracno stanje? Nős (ozenjen), Hajadon (neudata devojka)
6. Koliko dece ispod 18 godina imate? 1 (Egy), 2 (Kettő), ...
7. Za svako dete, koje godine je rodjeno? (Npr 2006 ili Kétezerhat)
8. Koja jos drzavljanstva imate? (Szerb)
9. Gde trenutno zivite? Drzava i grad u dva polja. (Szerb Köztársaság / Pancsova)
10. Kad polazete zakletvu? (Godina/mesec u dva reda) To kad saznate preskrabate 2011 i upiste godinu i dole mesec, npr Avgust (Augusztus)
11. Drzava u kojoj polazete zakletvu? (Magyarország, ko polaze u subotici/beogradu pise republika srbija kao u oddgovoru za #3)
12. Stepen strucne spreme i ukupan broj godina skolovanja u dva reda. Npr (Egyetem/fakultet i tizennyolc (18))
13. Cime se bavite?
14. Sta ste po zanimanju?
15. Ako sam dobro razumeo, da li planirate da se naselite u republici madjarskoj? Igen/Nem, kako god.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

parodija82
nezaposlena

Član broj: 312874
Poruke: 40
*.mbb.telenor.rs.



+62 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.03.2013. u 18:49 - pre 135 meseci
Ti si se bas potrudio oko jezika... Ja sam vise usmena, nego pismena :)
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.03.2013. u 18:52 - pre 135 meseci
Pa kad savladas glasove onda vise nije toliko komplikovano, mada mi je komplikovano da iskucam jer nemam isntaliranu nmadjarsku tastaturu Ali copy/paste radi Brojevi su isto prilicno jednostavni, oni formiraju brojeve kao i mi, kad naucis osnovne brojeve i dekade prosto je (http://www.single-serving.com/Hungarian/TB/numbers.php). Meni je zapravo veci problem konverzacija nego pisanje, pisanje ima neku matematicku formu koja meni lezi.

hiljadu-devet-stotina-sedam-deset-cetiri
ezer-kilenc-száz-het-ven-négy

dve-hiljade-dvanaest
két-ezer-tizenkettő

Inace, i moje znanje je vise usko fokusirano na svoj zivot i biografiju, daleko sam ja od tacke da mogu da napisem nesto u slobodnoj ormi ili da konverziram van zadatih parametara. Za to su potrebni meseci i meseci ucenja.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.03.2013. u 19:07 - pre 135 meseci
Hvala @mmix! Razumeo sam sam sve osim 12 b). I mislim da bih u prvo polje sigurno napisao ime jer bih procitao neVe.

Citat:
mmix:Meni je zapravo veci problem konverzacija nego pisanje, pisanje ima neku matematicku formu :) koja meni lezi.


Ovo je tacno. Zato mi nije jasno kako Google Translate ne radi dobro, gramatika ima gotovo programsku preciznost.

A konverzacija jeste jako teska. Prvo ja sam mislio da Madjari govore kao lale, kad ono medjutim, jedan od brzih jezika koje sam cuo. I naravno bez vezbe je jako tesko pratiti sta se prica uzevsi u obzir drugaciji redosled reci u recenici, akcenti bas tamo gde ih u srpskom nema i to da je jako bitno da uhvatis koji je sufiks (ima ih valjda oko 200 a posle nekog vremena shvatis koliko su slicni, a bez njih nista razumeces "ici kuca" a ko ide, kad i iz ili u ce te mimoici). I tako dok ti u glavi seciras prvu recenicu neko ti vec izgovara 17. :D
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.03.2013. u 19:12 - pre 135 meseci
Da, neve i neme su dve razlitie stvari I ja sam se tu upecao, srecom pred uciteljem a ne pred maticarkom

12b je ukupan broj godina koliko si se skolovao. Npr ako imas 4. stepen to je osam godina osnovne i 4 godine srednje, dakle ukupno 12. Ako si posle zavrsio i cetvorogodisnji faks to je +4 (16), jos dve godine specijalizacija ili master, to je 18, itd.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

vlado978
vredan
none

Član broj: 312734
Poruke: 105



+116 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.03.2013. u 19:57 - pre 135 meseci
Mislio sam da neko odgovori na moja pitanja.Odgovori na pitanja iz formulara su obavezni i naravno individualni...
 
Odgovor na temu

parodija82
nezaposlena

Član broj: 312874
Poruke: 40
*.mbb.telenor.rs.



+62 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.03.2013. u 20:15 - pre 135 meseci
Citat:
vlado978: Mislio sam da neko odgovori na moja pitanja.Odgovori na pitanja iz formulara su obavezni i naravno individualni...


Ti se Vlado nisi potrudio ni toliko da ovu temu procitas od pocetka do kraja. Mnogi su na pocetku objasnjavali da za maloletno dete roditelj podnosi zahtev, dakle, treba ti samo izvod deteta, preveden naravno. Dalje linija dokazivanja ide preko tebe, tj. tvog pretka.

Na pitanje da li odmah da zakazujes u Baji, pa da u medjuvremenu ucis jezik ne znam sta da ti kazem... Koliko sam shvatila, niti imas kompletiranu dokumentaciju, niti si spreman za razgovor na madjarskom, a hoces da zakazujes termin za predaju zahteva... I niko u ovom momentu ne moze da ti kaze koliko ce se cekati na termin ako se odlucis za Baju.

Moj ti je savet da kad budes potpuno spreman, odlucis hoces li ici u Segedin (bez zakazivanja) ili na neko drugo mesto. Pre toga naravno pozovi telefonom i proveri da li se jos uvek ne zakazuje, promene se stalno dogadjaju. I nemoj se nadati da ces i u Segedinu proci bez nekog osnovnog nivoa komunikacije. Step by step...
 
Odgovor na temu

parodija82
nezaposlena

Član broj: 312874
Poruke: 40
*.mbb.telenor.rs.



+62 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.03.2013. u 20:25 - pre 135 meseci
@ mmix

Ti si jedna vrednica, ne bojim se ja za tebe :) Zadatku si pristupio veoma studiozno.

Madjarski sam mogla da naucim jos u OS, samo da sam htela. Danas mi je zao zbog toga, ali sta je, tu je. Naucih do sada samo engleski, a zarko zelim i francuski i ruski.
 
Odgovor na temu

vlado978
vredan
none

Član broj: 312734
Poruke: 105



+116 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.03.2013. u 20:26 - pre 135 meseci
Taj deo me je zanimao, znaci ne moram da duplo radim prevod dokumenata.Mislio sam da je moj zahtev jedan predmet a za cerku drugi pa da i za nju moram iz pocetka da prevodim izvode.Ne bi zeleo da odem pa da naidjem na probleme te vrste.
Mislio sam na to koliko se do sada cekalo od poziva i zakazivanja do odlaska na intervju, koliko je to u praksi inace a znam da nema pravila.Hvala na odgovoru.
 
Odgovor na temu

PiroskaS
Nincs
Sincs
Sumadija

Član broj: 312510
Poruke: 47
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+91 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.03.2013. u 20:48 - pre 135 meseci
Moje iskustvo:
Razgovor u Madjarskoj ambasadi u BGu bio je zakazan za 28. februar 2013. Strah i trema ogromni. Resila sam da ceo pristup bude na madjarskom.Kada sam ugledala ljubaznu sluzbenicu,pokusala sam da se opustim. Sela sam za stolom nasuprot 2 sluzbenice i odmah pruzila dokumenta:
- original izvodi (dedin, tatin, svoj) na srpskom + prevod sudskog tumaca na madjarskom
- kopija pasosa + original na uvid
- rucno napisana autobiografija
- 1 slika za pasos

Razgovor je stvarno bio samo o dokumentima. Zato sam savladala sve nepoznate termine i bilo je lako. Dovoljno je odgvarati na pitanja sa "igen" ili "nem", mene su jos pitali i postanski broj, i da li cu menjati ime, na sta sam i pristala, jer u imenu ne zelim crtice i kukice. Onda sam popunila i obrazac za promenu imena. I na kraju mi rekli da sacekam nekoliko meseci. Pitali su me gde zelim polagati zakletvu. I rekla sam da me obaveste e-mailom, jer planiram da idem u inostranstvo.

Jako sam ponosna na sve ovo, i presrecna sto sam iskoristila sva prava ( znanje jezika + madjarski preci) da dobijem madjarsko drzavljanstvo, za razliku od svoje rodjene sestre koja ne moze dobiti, jer jednostavno ne zna ni rec madjarskog. Ja sam posle srednje skole odlucila da studiram madjarski bas zbog svojih predaka. I moj slucaj dokazao je - BUDUCNOST JE U KORENIMA. Inace,nema sanse da bih na drugaciji nacin mogla nauciti madjarski sa razumevanjem. Kakvi crni kursevi??? Madjarska gramatika je haos! Izvinite, ne zelim nikaoga da obeshrabljujem. Samo napred!!!

Cula sam i da od 01. marta 2013. se menjaju obrasci i bice malo drugacije, nadam se ne komplikovanije. Onda sam i videla na sajtu da su obrasci drugaciji.

Jos par saveta:
- prevod dokumenata kod sudskog tumaca je od 300 din - 10 evra po papiru - pronaci preko interneta ili preko ove teme najjeftinijeg
- u biografiji sam se na pocetku predstavila, napisala datum,i mesto rodjenja, clanove porodice, njihova zanimanja, mesto stanovanja, skolovanje, studiranje, posao, status, hobi, a kao zakljucak da madjarsko drzavljanstvo zelim zbog svojih predaka
- PREVAZIDJITE STRAH I TREMU I ISKORISTITE SVOJE PRAVO DA DOBIJETE MADJARSKO DRZAVLJANSTVO! Ubedjena sam da je drzavljaninu EU zivot bolji

[Ovu poruku je menjao PiroskaS dana 12.03.2013. u 22:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

parodija82
nezaposlena

Član broj: 312874
Poruke: 40
*.mbb.telenor.rs.



+62 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.03.2013. u 21:04 - pre 135 meseci
Citat:
PiroskaS:
- PREVAZIDJITE STRAH I TREMU I ISKORISTITE SVOJE PRAVO DA DOBIJETE MADJARSKO DRZAVLJANSTVO! Ubedjena sam da je drzavljaninu EU zivot bolji


Slazem se Piroska, EU pasos pruza daleko vece mogucnosti od ovog naseg, domicilnog. Narocito mladim i obrazovanim ljudima koji su taoci u sopstvenoj zemlji. Neka nam je svima sa srecom!
 
Odgovor na temu

MarizaBG
Beograd

Član broj: 311720
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.03.2013. u 21:06 - pre 135 meseci
Citat:
MarizaBG: Molim Vas ako neko ima informaciju u kojim mestima u Madjarskoj osim Segedina ne mora da se zakazuje predaja dokumenata.
Hvala svima koji pomazu korisnim informacijama.

Parodija82

Ne izbegavam ja Segedin,to stoji kao opcija nego je neko savetovao da treba otici malo dalje .Iscitala sam celu temu, znam za promene od 1. marta, ucim jezik eto ako nekog zanima upisala sam se na kurs u skolu "Mondo" u Beogradu.Brzo se prelazi ,u pocetku se radi gramaticka konstrukcija recenica , ne uce se recenice napamet ali je naglasak na recima koje ce vam trebati prilikom predaje dokumenata.
 
Odgovor na temu

PiroskaS
Nincs
Sincs
Sumadija

Član broj: 312510
Poruke: 47
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+91 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.03.2013. u 21:09 - pre 135 meseci
Citat:
parodija82:
Citat:
PiroskaS:
- PREVAZIDJITE STRAH I TREMU I ISKORISTITE SVOJE PRAVO DA DOBIJETE MADJARSKO DRZAVLJANSTVO! Ubedjena sam da je drzavljaninu EU zivot bolji


Slazem se Piroska, EU pasos pruza daleko vece mogucnosti od ovog naseg, domicilnog. Narocito mladim i obrazovanim ljudima koji su taoci u sopstvenoj zemlji. Neka nam je svima sa srecom!


Ja sam ocajna... Zasto jedna Madjarska da mi ponudi drzavljanstvo, posao, pa i bolji zivot? A Srbija???
 
Odgovor na temu

parodija82
nezaposlena

Član broj: 312874
Poruke: 40
*.mbb.telenor.rs.



+62 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.03.2013. u 21:19 - pre 135 meseci
Citat:
PiroskaS: Ja sam ocajna... Zasto jedna Madjarska da mi ponudi drzavljanstvo, posao, pa i bolji zivot? A Srbija???


Svi mi smo na tu temu ocajni... U mom slucaju, Madjarska ce mi ponuditi pasos, a bolji zivot neka druga EU zemlja. Da znam datum kada cu imati pasos u rukama, odmah bi bukirala kartu i cekala mesecima... I radovala se...
 
Odgovor na temu

Djordjewajfert

Član broj: 312640
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+20 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.03.2013. u 22:44 - pre 135 meseci
sami sebi treba da date bolji zivot. sami morate da se potrudite. ni jedna zemlja vam nece dati posao ni bolji zivot . od madjarske mozete dobiti samo pasos, sto je samo pocetak, tj put ka boljem. zato ne krivite drzave, vec sebe sto niste uspeli da se snadjete...
 
Odgovor na temu

PiroskaS
Nincs
Sincs
Sumadija

Član broj: 312510
Poruke: 47
*.opera-mini.net.



+91 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.03.2013. u 22:54 - pre 135 meseci
@Djordjewajfert
Svaka čast ko se snašao u Srbiji! Meni se ne krade i ne laže,hoću normalan život sa svim pravima. Kad sam videla kako se živi u Nemačkoj,nisam luda da traćim život u zemlji u kojoj se čovek ne poštuje... Odoh tamo gde mi nude posao!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3901028 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.