Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7808635 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

slaya.olja
med.sestra na vma
beograd

Član broj: 246588
Poruke: 71
*.static.zrlocal.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.01.2011. u 22:05 - pre 161 meseci
koliko kosta ova letnja skolica?
 
Odgovor na temu

BB1
Beograd, Srbija

Član broj: 278387
Poruke: 29
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.01.2011. u 19:42 - pre 160 meseci
Pozdrav svima a posebno Mirki koleginici iz gradske. Mozda smo se i sretali u prolazu dok smo radili tamo. Pre mesec dana sam dobio autorizaciju za helsefagarbeidera i planiram put u Norvesku. Od pocetka sam razmisljao, elektronskim putem pratio i slao ponude za Oslo ali kako stvari stoje malo je teze tamo otici zbog njihovog poostravanja znanja jezika a i stan nije bas lako naci. Interesuje me kako stoje stvari sa drugim gradovima i kako je u njima sto se tice posla i stana? Svaki odgovor je dobrodosao i bio bi svima nama koji planiramo da dodjemo od velike koristi. Hvala na bilo kakvom odgovoru. Pozdrav iz Beograda.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.01.2011. u 16:32 - pre 160 meseci
http://www.norveska.org/posao/...be-za-radnom-snagom-u-zdravstu

Za sve koji bi da se bave medicinom u NO!

Procena potrebe za radnom snagom u zdravstu
Okačio Viktor ⋅ August 11, 2010 ⋅ Email this post Email this post ⋅ Print this post Print this post ⋅

Ovo je prevod uvodnog dela članka Eldrebølge iz Aftenpostena koji nam je poslala naša učenica Jelena (možete i nju videti na slici) koji govori o potrebi za radnom snagom u zdravstvenom sektoru u budućnosti. Nadamo se da će vam ovi podaci biti zanimljivi.

Starosni talas: čak ni pomoć iz inostranstva neće biti dovoljna
aftenposten
Dolaze iz celog sveta i omogućili su normalno funkcionisanje Smestad doma za stare. Na slici: Eden Girmay, Etiopija, Bizrat Seriay, Eritreja, Lawrence Niranjan, Šri Lanka, Rahmat Najafpour, Azerbejdžan, Erik Thomsen, Iran, Zubeddah Begum, Pakistan, Anne Clarke-Jensen, Norveška, Jelena Radunovic, Srbija. Dennis Guardian, Filipini, Agnieszka Lipok, Poljska, Aster Tevelde, Eritreja i Maritza Torres

Na slici su Rahmat, Bizrat, Zubeddah, Aster, Maritza. Kao i još mnogo drugih sa imenima koja su do pre nekoliko godina bila posmatrana kao imena stranog porekla. Ali bez njih i drugih zaposlenih iz 30 različitih nacija bi funkcionisanje u Smestad domu u Oslu bilo već danas dovedeno u pitanje. Ovaj dom za stare i bolesne jednostavno ne bi imao dovoljno ljudi za svakodnevni rad. Danas u zdravstu radi oko 200000 ljudi u Norveškoj. Za 50 godina mora ih biti više nego dva puta toliko. Minimum. Do sada je rešenje bilo u tome da se zaposle mnogi doseljenici. Ali čak ni visoka stopa doseljavanja neće biti dovoljna da pokrije potrebu u budućnosti, kako cifre iz statističkog biroa pokazuju.

Od 2020 će jedan starosni cunami pogoditi Norvešku velikom snagom. Jer otprilike tada će se desiti da deca baby-boom posleratne generacije počinju da odlaze u staračke domove.

Velike promene će se desiti u društvu i uticaće i na mlade takođe, bilo da to oni žele ili ne. Evo nekih od tih promena: *2060 će biti minimum 1,5 miliona ljudi starijih od 67 godina u Norveškoj. To je dvostruko veći broj nego danas. Norvežani žive sve duže. 2009 su mogla novorođenčad da očekuju da će imati životni vek od 83 godine (devojčice) i 78,5 (novorođeni dečaci) Pre dvadeset godina su te brojke glasile 79 i 73 godine. Mi živimo 50 procenata duže nego pre 100 godina. Za 50 godina će šest puta više norvežana starijih od 90 godina. 2020 je godina kada će doći prva grupa starijih kojima će stvarno biti potrebna nega, a broj onih koji su stariji od 80 godina snažno raste. Ova godina, 2010, je godina kada na jednog starijeg od 67 godina dođe njih petoro mlađih. Od ove godine ta cifra počinje da opada. Za pedeset godina će biti 2,5 osobe na svakog penzionera. To znači pojačan pritisak na poreze na prihod za mlade koji su zaposleni. Zahtevi starije generacije za visokim standardima kada završe u domovima za bolesne nije podržan predviđenim izdacima i predstojećoj potrebi za zdravstvenim osobljem. Ukoliko ne dođe do porasta standarda, biće dovoljno zdravstenog osoblja do 2030 godine. Nakon toga dolazi manjak. Ukoliko porast standarda bude ze jedan procenat u tom periodu, biće potrebno četiri puta više zaposlenih u sektoru nege starijih. Dok će u isto vreme biti još manje radno aktivnih na svakog penzionera. Rast broja porodilja će se takođe zaustaviti. Doseljenici koji su došli zbog rada su, kao i u slučaju Smestad doma u Oslu, postali jedna od mogućnosti koju Norveška ima da pokrije deo potrebe za radnom snagom u zdravstvenom sektoru. Ali ne celu potrebu, već samo deo. Sa starenjem stanovništva postaće normalno biti star, stariji će imati više novca, biti grupa sa jakom kupovnom moći a time će se i promeniti način na koji su predstvaljeni u reklamama – od bespomoćnih bića kakvim su predstavljeni danas do aktivnih sugrađana.

Standard

Pod porastom standarda se ovde podrazumeva između ostalog i bolja opremljenost soba u domovima, sa sopstevnim kupatilima i toaletima, apartmani, bolja kontrola – bolja hrana i usluga.
 
Odgovor na temu

nedostizni
Niš

Član broj: 14628
Poruke: 266
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.01.2011. u 12:49 - pre 160 meseci
Upravo sam dobio potvrdu od jednog clana uprave foruma, da clan Lena L. i parola imaju dve iste IP adrese u dva odgovora.
Ovo znaci da se parola registrovao pod korisnickim imenom Lena L. i zatim napisao odgovor koji je napisao, predstavljajuci se kao druga osoba, vredjajuci Mirjanu sa oba korisnicka imena.

Kako podlo od tebe porola.

Pravila foruma, nalazu da jedan covek, moze imati samo jedno korisnickom ime na ovom forumu.

[Ovu poruku je menjao nedostizni dana 31.01.2011. u 14:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bookmark
Marcus Wulffings
Lisboa

Član broj: 267887
Poruke: 95
*.static.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.01.2011. u 12:52 - pre 160 meseci
parolo, pičko jedna
 
Odgovor na temu

morvena
Visi fizioterapeut
Pancevo

Član broj: 272380
Poruke: 4
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.01.2011. u 13:02 - pre 160 meseci
Ovo stvarno nije u redu!!!! Zbog jedne bezobrazne osobe , izgubili smo vise clanova koji su pisali na ovom forumu.....Ko god da si Lena ili Parola, nadji drugu zanimaciju u zivotu ili drugi forum za vredjanje!!!!
 
Odgovor na temu

Qler01

Član broj: 186964
Poruke: 328
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.01.2011. u 13:03 - pre 160 meseci
@nedostizni okaci "potvrdu" da svi vide kao dokaz
 
Odgovor na temu

nedostizni
Niš

Član broj: 14628
Poruke: 266
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.01.2011. u 13:22 - pre 160 meseci
Ta jedina poruka koju je clan Lena L. napravio, ima istog provajdera, kao i paroline poruke:

http://img822.imageshack.us/i/62274016.jpg/
http://img146.imageshack.us/i/25549003.jpg/

Trebalo je samo potvrditi da imaju i isti IP. Evo:

http://img337.imageshack.us/i/81890067.jpg/

precrtao sam ime i mejl onoga koji mi je odgovorio, jer je se odavanje ovakve vrste informacije smatra zadiranjem u privatnost korisnika. Zato obicni clanovi i ne mogu da vide IP adrese iz postavljenih odgovora.


Kako te nije sramota da išta prigovoris Mirjani parola, njoj koja je tolikim ljudim pomogla, kao da im je sestra ili majka.
I to na kakav podli nacin si to ucinio.
 
Odgovor na temu

Qler01

Član broj: 186964
Poruke: 328
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.01.2011. u 13:28 - pre 160 meseci
ovo je krunski dokaz

INSISTIRAM DA SE OBOJE OGLASE Mirjana sa jedne strane i sa druge Parola ili ti Lena.L (jedan korisnik)


Sa cinjenicnim stvarima kao @nedostizni sa pitanjem ZBOG CEGA????

Ocigledno imaju neki sukob zesce prirode od ranije... izvolite sada Javno.... pozornica je vasa.
 
Odgovor na temu

nedostizni
Niš

Član broj: 14628
Poruke: 266
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.01.2011. u 13:33 - pre 160 meseci
Mirjana je svoje rekla na tridesetak i kusur stranica ove teme. Sve tamo pise.
Doticni gospodin moze samo da se oglasi da ga banuju zbog koriscenja 2 korisnicka imena.
 
Odgovor na temu

Qler01

Član broj: 186964
Poruke: 328
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.01.2011. u 13:35 - pre 160 meseci
neka kaze razlog zbog cega
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.01.2011. u 13:37 - pre 160 meseci
Zbog necijih gluposti uspeli ste da oterate sa ovog foruma clana koji je najvise konkretnog napisao i koji je nasao nesebicno vremena da odgovori na svacija pitanja i to uvek! Neka vam je na cast al Mirjana se verovatno nece vise ovde javiti.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.01.2011. u 13:38 - pre 160 meseci
A parolu kao i svakog sa dva naloga treba prijaviti administratoru! Nista licno.
 
Odgovor na temu

drmare82
Norway

Član broj: 252004
Poruke: 57
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2011. u 14:38 - pre 160 meseci
Cao!!
interesuje me da mi kazete koju karticu i u kojoj banci da je narucim ako zelim da kupim avionsku kartu preko sajta www.norwegian.no?
da li je neko vec koristio ovaj nacin kupovine karte?molim vas recite mi koja kartica prolazi.tamo pise Visa verified ali u kojoj banci da je narucim?
hvala puno dragi forumasi..nesto smo se svi uspavali..svima je jasno!!
 
Odgovor na temu

dstepanovic
Software Engineer
Novi Sad

Član broj: 141435
Poruke: 25
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2011. u 15:29 - pre 160 meseci
Citat:
drmare82: Cao!!
interesuje me da mi kazete koju karticu i u kojoj banci da je narucim ako zelim da kupim avionsku kartu preko sajta www.norwegian.no?
da li je neko vec koristio ovaj nacin kupovine karte?molim vas recite mi koja kartica prolazi.tamo pise Visa verified ali u kojoj banci da je narucim?
hvala puno dragi forumasi..nesto smo se svi uspavali..svima je jasno!!


Ja imam otvoren devizni račun u Intesa banci i tražio sam da mi izdaju karticu za plaćanje preko interneta, a koja će biti vezana za dati devizni račun. Dali su mi Visa Electron karticu i sve prolazi ok.
Inače Visa electron za razliku od MasterCard ili Visa kartice nema cvv kod za verifikaciju, već se za tu namenu koriste poslednje 3 cifre sa poleđine Visa Electron kartice. Uostalom objaniće ti sve u banci...
Ovo je jedna od opcija. Sigurno i u ostalim bankama ima sličnih namenskoj računa i kartica za plaćanje preko neta.
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2011. u 15:39 - pre 160 meseci
Visa je Visa, u bilo kojoj banci je uzeo ;-) tako da mozes njome da platis. Ako placas Visa kreditnom karticom dolazi 40,00 kr. taksa na kupovinu karte. Ako placas Visa debitnom karticom onda nema takse. Ako ti znaci da ustedis koji dinar nemoj da uzimas rezervaciju za sediste jer ce ti i onako kada cekiras kartu dati broj sedista. Jedino ako zelis da uzivas u letu onda moras da izaberes gde bi zeleo da sedis :-) U osnovnu kartu ti ulazi 20 kg. prtljaga i do 10 kg. rucnog prtljaga. Ako je frka i imas mesta u rucnom prtljagu mozes da stavis i vise od 10 kg jer ne kontrolisu ali ponekad ne dozvoljavaju da udjes sa rucnim prtljagom i jos nekom dodatnom kesom ili torbom. Otvori obavezno profil na njihovom sajtu sa regularnim brojem telefona i adresom.
Pozz
 
Odgovor na temu

dstepanovic
Software Engineer
Novi Sad

Član broj: 141435
Poruke: 25
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2011. u 15:44 - pre 160 meseci
Još jedna napomena. Visa Electron je debitna kartica. To znači onima koji ne primaju platu preko računa. U suprotnom, možeš da uzmeš i Visa kreditnu karticu.
 
Odgovor na temu

drmare82
Norway

Član broj: 252004
Poruke: 57
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2011. u 16:18 - pre 160 meseci
hvala vam ljudi!!
pozdravvv
 
Odgovor na temu

drmare82
Norway

Član broj: 252004
Poruke: 57
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2011. u 16:26 - pre 160 meseci
Reci mi molim te koji aerodrom u Oslu se cekira?
ima ih nekoliko..
??
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2011. u 17:00 - pre 160 meseci
Pre nekoliko postova bilo je pitanje koju karticu za kupovinu avio karte preko sajta. Da ne dodje do zabune, treba uzeti karticu za placanje preko interneta i ona samo za to i sluzi i sa njom se ne moze dizati novac. Inteza banka i Raifajzen banka imaju ovakve kartice i njih najcesce ljudi uzimaju. Ja danas bio da trazim svoju :)!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7808635 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.