Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7836219 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mrxon
Milos Mrkonjic
medicinski tehnicar
Pancevo, Srbija

Član broj: 276182
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2011. u 22:52 - pre 161 meseci
Evo poslao sam ti zahtev, prihvati, pa da se cujemo.
 
Odgovor na temu

zoks975
Zoran Djordjevic
Star Light
Pozarevac,Srbija

Član broj: 249469
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.starlight.rs


+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2011. u 23:22 - pre 161 meseci
Evo jos malo slicica

http://img37.imageshack.us/i/pb040010.jpg/
http://img40.imageshack.us/i/pb040015m.jpg/
http://img703.imageshack.us/i/pc120018t.jpg/
http://img218.imageshack.us/i/pc120021.jpg/
http://img222.imageshack.us/i/pc120026.jpg/
http://img413.imageshack.us/i/pc120032.jpg/

Inace ja obozavam sneg :)

Mirjana usvoji me i ja cu da cistim 3 x dnevno :) :) :)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2011. u 23:24 - pre 161 meseci
@ Mirjana !




:D



[Ovu poruku je menjao Svejeok dana 14.01.2011. u 01:42 GMT+1]
"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.01.2011. u 23:31 - pre 161 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Ma,nije problem...naravno.Skajp adresa je mirjana.karasjok.Menjala sam adresu,nesto me je zezao skajp.Nije problem,naravno ali moramo da uskladimo sa smenama...Evo slicica...stigla...ima jos,...uz ovu slicicu ide opis "Fina je ovo zemlja,ali me malo bole ledja od lopatanja"!


Hehe... pa normalno da te bole ledja... mala ti je lopata :)

Trebas nabaviti onu vecu sa duzom drskom.... aluminijumsku :)


 
Odgovor na temu

Aleksandar.srb
Nezaposlen
Beograd

Član broj: 276873
Poruke: 9
*.3dnet.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.01.2011. u 00:32 - pre 161 meseci
Hvala na slikama, ovo su "najsevernije" koje videh! Bas puno snegaaa. Stvarno je mala lopata, ali nema veze, pa nece valjda dama da lopata ovom sto lici kao da je skinuta s malog kamiona cistaca?:-) Ili mozda hoce, tj. mora?!
Koliko inace traje dan zimi? Koja je temperatura? Jel zivi negde to mestasce ili su svi kuci-na poslu?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.docsis.trollnet.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.01.2011. u 00:39 - pre 161 meseci
E,lako je vama da se zezate...ha ha,ali lopata je odlicna,razbija led super...Tad kada sam kupovala,nisam dovoljno poznavala sve radnje...skoro sam videla jednu napredniju...Nemam sliku samiskih cizama,ali kupicu ih pa cu slikati...to je slicica...Izvinjavam se,nisam videla privatne poruke...i sada je to markirano kao crveno polje pa obratih paznju...74 poruke...a sazvakali smo temu Norveske kako ja mislim niko nikada nije ni na jednom forumu...Ok,citacu...kada stignem sve!Naime,ja sam sto se foruma tice neznalica za mnoge stvari,samo se ulogujem,saljem poruke,pitam,odgovaram i to je to...ali,ok...naucicu...do 2013...(stalna dozvola ako me ovde neka zivotinja ne ubije do tada,sto kaze Parola,tek tada neko moze da kaze da je uspeo)...
Bitna stvar...prilaz stanu...uvucen dosta od puta,tako da grtalica kada prodje ne zatrpava...sto bi rekao onaj lik iz "Dnevnik jednog izbeglice"...
Zoks...usvajam te...ako ces da cistis sneg,nema problema...ali,znaj to ti je fast 100% stilling,sa velikom mogucnoscu overtida...a znas da razmisljam "cudno",ha ha ha!

PS.Snimci avionski su iznad Tromsa!


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.docsis.trollnet.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.01.2011. u 00:55 - pre 161 meseci
Nema dana sada...dakle od 27.11 do 31.01 nema dana,Sunca...nista...ima nekih sat vremena mozda malo jace,sumrak teski sumrak...sad ce da svane uskoro,pa ce valjda biti normalno...ali ne znam nista dok ne vidim.Temperatura je iskljucivo u minusu sada tj od oktobra do maja,kazu mi kolege da april zna biti hladan takodje.E,varira...i to jako cesto ali najcesce od -15 do -40.Imali smo sigurno nekih 10-tak dana i -10C.Interesantno,na vremenskoj prognozi kada najave -26C to znaci da pada na -35 sigurno.Na onoj zvanicnoj prognozi je uvek predstavljen Kautokeno,to je blizu,to je ta Samiska oblast.E,pitas me kako zive...da li zive...ne znam sta da ti kazem...ne zive,mozda je to najprecizniji odgovor.Dosta je veliki prostor a 3000 ljudi,ne sreces ljude tako cesto,ali ima ih...ma ne moze to da se docara i opise,mora da se dozivi,ali covek moze da se navikne.Letuju,putuju,idu stalno negde i naravno koriste bolovanje enormno,sacuvaj Boze...
Ali to je verovatno tako u celoj Norveskoj.Samo se jave ujutru pola sata pre smene,da ne dolaze...bolesni...ja ne znam kako se to tolerise toliko,jer apsolutno je nemoguce da budu toliko bolesni a na ovakvom minusu virusi i ne mogu da opstanu...Medjutim,stalno sim nesto fali,a bolovanje 100%.Npr.za Bozic svaki sat je pored obicnog obracuna bio plus jos 133%,i za Novu Godinu,i svi oni koji su stavljeni na raspored,velika vecina se javila da je bolesna da nece doci.Za njih su se morale naci zamene,kako posao ne bi trpeo a dobili su pare regularno kao da su radili i oni i ti koji su ih menjali.To nema nigde na svetu.Zloupotrebljavaju bolovanje,ali mogu da rade sta hoce...moze im se...Ja sam manja od makovog zrna,bez zahteva i slicno,prosto moj je status takav,tek stigla,do stalne dozvole ima jos da se gura.To sto je sefica definitivno vise nego covek i prema meni i cimerki,to se ne zloupotrebljava apsolutno.Dok,oni su druga prica...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.docsis.trollnet.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.01.2011. u 01:03 - pre 161 meseci
NORDKAPP KOMMUNE POSAO- Sto se tice onih koji krecu sada put Norveske,ili su vec u Norveskoj a hteli bi da menjaju posao,ima u Nordkapp kommune slobodnih mesta.I to je prva lokacija koju sam videla da ispunjava uslove za nasu dozvolu,dakle ima i od 100% i od 80% polozaji.To je sam sever,na obali grad...ne znam nista prakticno vec sam to slucajno saznala od koleginice iz Finske.Dakle,ukuca se Nordkapp kommune pa se ide na ledige stillinger...i tu ce da se pojave ponude,ima svasta...pa ako neko hoce,neka proba.To je tri sata voznje od mene ka severu...(dalje nema!)...eto to je to sto sam videla,sve ostalo je nizi procenat pa nas to zeza zbog dozvole!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Aleksandar.srb
Nezaposlen
Beograd

Član broj: 276873
Poruke: 9
*.3dnet.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.01.2011. u 12:59 - pre 161 meseci
Teski sumrak :-) Samo 2 meseca! A tek mraz. Mada, to sam i ocekivao, ali bas bez sunca. Treba imati petlju za to opstajanje gore. Stvrno! A ti Mirjana, ne samo da ostajes, "nego Patrice, znas sta jos"... nego "vrbujes" i ostale da dodju na taj sever :-)
E pa lepo. Docaravas nam i slikovito price iz: en av de peneste lander i Europa...
Nego, ako smem da primetim za privatne poruke, ljudi, pa zar to nije u vise navrata vec pisano? Forum je za druzenje i korist, dobrobit, pomoc, info... mnogih ljudi koji ga koriste, citaju, pa jos neki budu dobri, nalaze vremena i nesebicno pisu i ostavljaju sve sto znaju. Onda tako, mic po mic navuku druge, koji su mozda makar priblizno dobri, ali ih je mrzelo, nisu imali vremena, ili se pak nisu ni registrovali, vec samo citali katkad, kao sto sam i ja do skoro bio... Pisac je hteo reci: malo je nekorektno da pojedine osobe zatrpavamo privatnim porukama, i zbog samih tih osoba samih, i zbog onih koji to nece da salju, vec eto, ponekad pitaju, javno, i cekaju, zar ne? I onda svi imamo korist. Ne ugrabimo samo nekog i to je to. Pa naravoucenije iz dosadasnje price i jeste da nema univerzalnog pravila, vec svako ce imati pricu za sebe... Opet, naravno moze neko i da pita sto nije za sve nas, mozda zive jedni do drugih, mozda se neko i zaljubi u nekog, ali 74 poruke samo za Mirjanu... I tesko da je neko gore blizu nje :-) osim ako ne ode sad Nordkapp Kommune, ali i to ce biti zato sto je ona ostavila to kao "odgovor"(ili post) na temu, nije slala pp.
Sad mi padose napamet neki nesebicni ljudi od ranije sa foruma, bas sa ove teme, koji vise, nazalost ne ucestvuju u ovoj temi, da ne navodim... Dakle, ovo predjasnje je pisano iz dobrih namera, da naglasim.
Jedna mala molba, mozes li nam Mirjana reci kako izgleda polaganje NP3? Ti si isla sva 3 kursa u Sagi. Koliko je to bilo dovoljno? A ako neko zna jos, ko je polagao, koliko je to ispod trinn III, tj da li moras jos puno da ucis da bi mogla izaci na Bergen test ili na trinIII? Na sta mi da stavimo akcenat koji se spremamo iz Srbije za ta polaganja, pre svega trinn III? Pisanje, citanje, razgovor, razumevanje. Er de hvilken som vet det (ili tako nekako)?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
77.222.168.*



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.01.2011. u 18:18 - pre 161 meseci
Moja cimerka ima pravo...kada kaze...sto taj forum ne pratis malo sa distance,sto se unosis u pricu i objasnjavas...da bi ti posle rekli kako to nije tacno...a pisao si potpuno iskreno bas onako kako je bilo i onda se tamo neko cudi.Necu da objasnjavam nista za testove.Zasto?Lepo priznas da si malo dobio prolaz sa popustom,i izazoves polemiku opstu...a dok sam pisala kako sam prolazila kroz tesko trnje u ovoj Norveskoj...to je ok,to nikome nije cudno,to je takooo normalno.Bez autorizacije raditi bilo sta u zdravstvu...sef ide u zatvor...pa onda bi ovde trebali odmah da otvore jedan.Jedna je stvar da ljudima ne treba dozvola kao sto su to Finci i u0psteno Skandinavci...oni iz EU...ali druga je stvar da radite sa diplomom samo bez autorizacije...a takvih je mnogo,jer nece ljudi da rade ovde,10% bolnicara je autorizovano,sve ostalo nije i sykepleieri oko 50% imaju a 50% nemaju autorizaciju.Imaju diplome!Neki su prosli na test samiskog jezika.Ko to ima ovde,resio je sebi milion problema.Ja sam bazirana na norsk i ne mogu da se baziram na samiski uporedo,iako se stalno nude kursevi ovde.Na koji nacin je ipak napravljena razlika medju ljudima koji su autorizovani i onima koji nisu.Autorizovani imaju visu cenu sata,ne puno ali visu...Tako medju bolnicarima,tako medju sestrama.Pare od plate podizem u posti,kese za smece u opstini,imamo obrok na poslu koji ne placamo,to je od opstine.Jednostavno...ovo je razmena iskustva.Ja znam da devojka iz Ålesunda kao bolnicarka radi tamo,ima sat 139 kruna.I licno mi je pokazala listu.To je enormna oscilacija.Kod nje su pravila potpuno drugacija.Kod nje mladje kolege ne mogu da privire nocnom radu,praznicima i slicno,a ne da raspravljamo da li imaju autorizaciju ili ne.Ovde se krsi i zakon o turnus radu.Turnus mora da bude 6-nedeljni raspored...ovde nije.Ona mene pita:"Kakvo ti je to pitanje da li su autorizovani i kolike su razlike u satnici?".Ja samo pitam ono sto se meni desava,sta ja znam,dozivljavam...i bas zato sto vidim da je razlicito,pisem sve na forum,pa neka neki pisu kako to nije tacno,do mile volje...Ovo je Samiska oblast...u kojoj je jedna Ruskinja za ugovor od 6 meseci dobila dozvolu na tri godine,sa 85% stilling.Ja imam isti ugovor i 100% stilling a dozvolu na sest meseci sa produzavanjem.U cemu je njena prednost ne znam...
Dakle,ustanovili smo da pravila osciliraju,i to ne malo i na sitno...nego mnogo i na krupno!
Ajde,malo da se smejemo...Upravo sam kupila TELEVIZOR!Nisam ga imala u stanu.Cena na popustu 3499 kruna,42".Proces kupovine trajao dva sata...a odmah mora da se izabere paket kanala koji se zeli kupiti,i vrse registraciju.I ja odabrala neki paket family sport...medjutim treba mi dekoder...pa mi kaze koji biram...(nasla koga ce da pita!,he he...).Adresa,personnummer,e mail adresa,adresa na poslu...ja na kraju u sali izvadim skattekort rekoh evo ti i ovo,kada vec vrsis pretres...a ja naivno mislila...udjes kupis TV,i izadjes napolje...malo sutra!I na kraju,nezna ona koji dekoder da mi predlozi,pa zove razne na telefon,jednog ,drugog,treceg...Ona strucna a ja jos strucnija...dva losa ubise Milosa,i nadjosmo nekako dekoder.Ja sva srecna,rekoh konacno TV...kad pita ona mene imam li ja fiber kabal,nemam...kakav fiber kabal...kazem ja lap top,fen i pegla,to su uredjaji sa kablovima...ona se smeje,kaze zabavno...ja vec vidim da TV bezi od mene...kad ona okrenu broj i kaze mi posle 20 sekundi.Morate da narucite fiber kabal i onda cete moci da uzmete ovaj paket.Cekanje mesec dana...minimum...Pitam ja moze li to bez kabla?Kaze moze ali drugi paket ne digitalni paket...kako mi objasni nego RIKS...ako sam dobro razumela,330 kruna mesecno,dekoder kosta 300 kruna.I ja rekoh,ma nema veze,samo da ne cekam vise...i kazem ja moze,odgovara...kad problem...pa rekoh majku mu,dokle vise ovako?Jel ovo neki katramunac pao na moju glavu...ovi iz Lindorfa...me nisu registrovali zbog praznika...u smislu da su registrovali moj personnummer,a dobila ga pre mesec i po dana,i jace...kaze,pa to je zbog praznika.Tako da televizor uzeh a po dekoder u utorak,jer ce u ponedeljak da me registruju ovi iz Lindorfa...Ni televozor ne mogu kao covek normalno da kupim...
Ima li sta u tom paketu RIKS?Pitanje za one koji znaju?
Aleksandre,ako radis mnogo sva tri nivoa u Sagi,npr.i na trecem nivou uzmes jos jednog profesora da pojacas...moze da se polozi Norsk Prøve 2...za 3 mora jos da se radi...a za dalje da ne pricam...ali rekoh na pocetku,necu vise o testovima.Samo da znas nije dovoljno da ides u skolu i radis domaci...moras bas da se das,ali ja sam vrlo kriticna prema sebi i ja sam sebi najstroziji kriticar...ako se ide tom linijom,moze puno da se nauci i savlada...a ako kazes,ja znam,e onda nista od toga!Ne opterecuj se testovima,najvise dobiti ce ti doneti ako budes znao da pricas jezik,a to ti test nece doneti,veruj mi!Siri sam fond reci,nemoj samo one reci iz lekcija da ucis,uzmi recnik i svaki dan daj sebi zadatak da nesto naucis mimo lekcije,i pisi sastave kako bi mogao da te reci upotrebljavas...To oduzme najvise vremena,znam ali isplati se...ali ne da pises tako sto ces svaku recenicu da pocnes sa Ja sam... Ja sam...To je...koristi sve sto si naucio u gramatici,od zavisnih,nezavisnih recnica sa vise varijanti veznika,kondicionale,pa i treci za koji mislim da je najtezi...koristi sva vremena,preteritum,pluskvamperfekat,present,perfekat,futur(pa da ga izrazis na vise nacina),prideve...probaj da neke tekstove prepricavas svojim recima,probaj da ubacis indirektan govor,nepravilnu komparaciju prideva,odredjen,neodredjen oblik,(ona neka pravila kako ide posle prisvojne zamenice,kako ispred,posle genitiva,posle mange,flere,ingen,pa kao je mange,flere,ingen sa av,pa hver,hvert,pa hvilken,hvilket,hvilke kako tu ide posle tih reci,pa polse noe,noen,ikke noe,mye,mer,litt,posle neste,første,siste,samme),koristi nepravilne promene imenica,probaj da radis neke vezbe sa pokaznim zamenicama(påpekende pronomen),preposisjoner ili ti predlozi...znam da je to najgori deo u svakom jeziku treba dosta vremena da se savlada...koristi enten eller,verken eller,både og,begge to,begge deler,en av delene...Najbolje se sire reci kada se nauci avledning ili ti izvodjenje-derivacija,u prevodu gradjenje novih vrsta reci od iste osnove putem dodavanja odredjenih nastavaka...tako od jedne mozes da dobijes i po cetiri reci,zatim pasiv sa s i sa bli,gde koristis s ,gde bli,bezlicne recenice sa det subjektom...Evo ne mogu vise da se setim,sta sve jos od gramatike...ali ako ovim ovladas za testove ce biti nade,ali za pricu za jezik,on mora da se koristi,sto vise...a kazem pisi sastave,siri fond reci...Eto tako...Probaj da ove delove gramatike nadjes...
Ajde malo cao...dosta je i mene bilo na forumu...idem malo na pauzu,sto se foruma tice,jer imam 2 nedelje blok nastavu u skoli plus posao...vidimo se,forumasi...da malo odmorite od mene pa se cujemo!
Pozdrav!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Aleksandar.srb
Nezaposlen
Beograd

Član broj: 276873
Poruke: 9
*.3dnet.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.01.2011. u 19:47 - pre 161 meseci
Hvala Mirjana na savetima za gramatiku, ucenje uopste. Nisam razumeo ono za testove(NP3 je samo test?), polemiku opstu, cudjenje... Jel to odgovor na neku pp ili na moj post? Elem, ja ovo napisah:
Citat:
Aleksandar.srb
Jedna mala molba, mozes li nam Mirjana reci kako izgleda polaganje NP3? Ti si isla sva 3 kursa u Sagi. Koliko je to bilo dovoljno? A ako neko zna jos, ko je polagao, koliko je to ispod trinn III, tj da li moras jos puno da ucis da bi mogla izaci na Bergen test ili na trinIII? Na sta mi da stavimo akcenat koji se spremamo iz Srbije za ta polaganja, pre svega trinn III? Pisanje, citanje, razgovor, razumevanje. Er de hvilken som vet det (ili tako nekako)?

Uglavnom, pitanje i dalje stoji, u pozitivnoj atmosferi, upuceno svima. Opusteno, makar sto se tice mene. Poz.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.01.2011. u 20:39 - pre 161 meseci
Hm... kad spomenu TV.... jel neko zna ima li u norveskoj obavezna TV pretplata kao kod nas RTS.... To jest kolko kosta posedovanje TV-a :)

Mislim ovo pitam posto mi u srbiji imamo dugogodisnju tradiciju neplacanja TV pretplate :)
 
Odgovor na temu

parola

Član broj: 251281
Poruke: 47
*.mimer.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.01.2011. u 23:25 - pre 161 meseci
Plate u Ålesund Kommune tj satnica:Ovo sa brojem 102 je satnica a ostalo su dodaci kojekakvi.

Stillingskode 2060-Hjelpepleier

102 Timelønn faste tilsa - 181,64

109 Overtidstill. 50% - 90,23

110 Overtidstill. 100% -180,85

112 Lørd. og sønd.till. - 35,00

113 Kvelds og nattillegg - 54,00

510 Ulempelønn kveld/natt turnus - 85,50

511 Ulempelønn lør-/søndag turn - 55,42




Plate u Karasjok kommune(2009)-Avdelingssykepleier Ellen Ingrid Eira(ansvarligleder)

http://www.karasjok.kommune.no...pphold&maintitle=TJENESTER


http://skattelister.no/skatt/p...ngrid-grenserud-eira-32923223/



Bez komentara ovaj put.Pozdrav.


 
Odgovor na temu

slaya.olja
med.sestra na vma
beograd

Član broj: 246588
Poruke: 71
*.static.zrlocal.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.01.2011. u 23:53 - pre 161 meseci
pozz za mirjanu i njen zasluzeni odmor ipak 70 i kusur privatnih poruka mozda i malo previse.Ljudi mozda ste malo preterali...
ali nikako da se otmem utisku da je za jednog bolnicara potrebno da barata pasivom i sl..mislio sam da je potrebno da pokazes na intervjuu za posao znanje jezika na nivou ko sam , sta sam ,odakle sam, koju sam skolu zavrsio, gde sam radio i sta, da pokazem da razumem i mogu da uradim sta se trazi os mene kao bolnicara tipa, hladno mi je , gladan sam i slicno..naravno uz ovo, da treba i pokazati da si dosao da naucis jezik kroz kurseve koji postoje i da imas volju da napredujes i na planu jezika i profesionalno.Za ovo je potrebno dva eventualno tri vremena...po mom vidjenju posto sam i sam predavao jezik i imam polozen IELTS u british council-u na nivou predavaca ali sigurno da sam subjektivan posto se radi o nasoj buducnosti...

 
Odgovor na temu

parola

Član broj: 251281
Poruke: 47
*.mimer.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2011. u 01:43 - pre 161 meseci
Godisnja pretplata za NRK-njihove drzavne kanale(licencu) je 2476 nok + koji paket imate npr RIKS TV paket ima oko dvadesetak programa je 320 nok mesecno.Znaci TV godisnje kosta oko 6320 nok.Nije malo samo za TV.




Norsk prøve 3-ima dosta o tome na 38 stranici.Ja samo moram nesto da napisem.Taj ispit NE MOZE niko da vam sredi,zavrsi itd.Zasto ovo pisem.Zato sto sam ja kada sam trebao i spremao se da dodjem ovamo dobio dosta PRAVIH informacija sa ovog foruma i puno su mi pomogle dok ja nisam poceo sam da se snalazim tako da znam koliko vredi dobra a koliko losa informacija.Zasto niko ne moze to da sredi?Zato sto-Ni jedan papir ne smete da imate sa sobom,nista apsolutno sem olovke,zato sto sedite sami i udare vam neki pecat na ruku i na pishanje vas prate i idu sa vama,zato sto dolazi komisija ili kako se vec zovu ti sto ispituju iz ko zna odakle ,zato sto ispit traje oko 3 sata i nije udjem-izadjem,zato sto istog dana ali po podna imate usmeni deo pred nekom komisijom,znaci Norsk Prøve 3 traje skoro ceo dan,dalje,zato sto NIKAKAV papir ne dobijate ODMAH vec rezultate cekate oko mesec dana i nemate pojma sta ste uradili a vas test je za to vreme u BERGENU i samo tamo ga pregledaju i salju NE PAPIR nego DIPLOMU o polozenom testu pismenom ili usmenom delu ili oba a PAPIR dobijete samo ako ste pali.To sve ne moze da vam sredi ni sam Kralj Harald licno,kao ni mnogo toga ovde,morate sami to da uradite kao sto cete i uraditi.Na toj diplomi dosta toga pise i potpisana su dva coveka sa dva razlicita polozaja iz Bergena.Toliko o tome.


Sykepleier-Zamislite da neko ima zavrsenu Srednju Masinsku skolu i da se zaposli i dobije posao kao Masinski inzenjer.To nije moguce ni u Srbiji gde je sve moguce a ovde je nemoguce.Zasto.Zato sto oni ovde idu posle srednje skole jos TRI godine da bi postali Sykepleier znaci Bechelor nivo.Nasi medicinski tehnicari dobijaju autorizaciju za hjelpepleier ili helsefag sada zato sto je to ekvivalent toj njihovoj srednjoj skoli.Da li je moguce da vam daju posao sykepleiera bez autorizacije i poklone onako badava tri godine i bechelor nivo?Ma jok.Niti smeju niti mogu.Zato svima iz Srbije daju neke uslove:Prvi je da se polozi Fagprøve-Ispit koji se sastoji od 4 predmeta koje nasi ljudi valjda nisu imali u Srbiji-1.Sykepleie og etikk. 2.Sykepleiens grunnlag historie,fag og etik. 3.Psykiatri:Kunnskap,forståelse og utfordringer. 4.Geriatrisk sykepleie.God omsorg til den gamle pasient.Ispit traje 4 sata.Posle toga mora se polagati Kurs - Nasjonale fag for sykepleiere.http://www.hio.no/Enheter/Avde...nning-utenfor-EU-EOES-omraadet

Traje par nedelja i posle valjda dve opet ispit koji se mora poloziti.Posle svega toga ima 4(cetiri meseca) prakse,dva na gerijatriji i dva na psihijatriji.E tek onda ste sykepleier i tek onda dobijate Autorizaciju i tek onda mozete raditi kao Sykepleier.Zena koja je sve ovo "priredila" nasim ljudima se zove Karin Evje Olsen-tel-22452000/lok-3802 pa ako nekoga nesto interesuje moze i licno da je priupita.I ovo da dodam-kao hjelpepleier mozete raditi na mestu na kome bi trebalo da radi sykepleier,ali radite kao hjelpepleier,imate i satnicu i posao hjelpepleiera.Svi mi bi zeleli da ovde radimo i da smo ovde ono sto smo i u Srbiji po zanimanju,ali mislim da treba reci sta ceka nase ljude kada dodju i to reci iskreno da budu na to spremni.Opet kazem treba izdrzati samo prve tri godine i izdrzati i pozavrsavati sve sto treba sto pre.Posle je mnogo lako i lepo.Pozdrav.


ps.Potpuno si u pravu slaya.olja .Nije potrebno biti nikakav ekspert za Norveski ni u pocetku a ni kasnije,mada je prirodno da se vremenom mnogo bolje i razume i prica bilo koji jezik pa i ovaj.
 
Odgovor na temu

Djordje den hellige
Novi Sad

Član broj: 276981
Poruke: 6
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2011. u 12:01 - pre 161 meseci
E jesi kralj Parola,odlican komentar,volim ovako realne i proverene komentare!Hvala puno za svaku korisnu informaciju!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.docsis.trollnet.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2011. u 12:12 - pre 161 meseci
Ellen Ingrid Eira...imate i njen mejl ovde,naravno da ne trosite pa je pitajte gde je i na kom je polozaju...i najvaznije KOJI JE PROCENAT RADILA KAO SEF OVDE...Svi mi mozemo sve naci na internetu...ali ne znamo mnoge detalje...Posle nje je sefica bila Line Berit Skotnes,koja je takodje imala isti procenat.Ovde imate 10-tak ljudi sa 100%.E,moj Parola...pa zasto si onda ljudima napisao da budu srecni ako dobiju 22.000 kada je tamo satnica ista kao ovde za taj polozaj,maltene ista,nije bas u krunu ista sto se tice obicne satnice...kada se preracuna plus overtid...pa tu se ta cifra lako izvuce...a ja sam bas nasla primer devojke iz Ålesunda ciju sam listu gledala licno i pomislih da si bio u pravu jer njoj je veoma tesko da nakupi te pare za mesec dana...A,da ta satnica za turnus je mnogo bolja nego ovde jer je ovde ista kao za obican rad subotom i nedeljom,dakle to je bolje...A skola...Parola,uz duzno postovanje,ali stvarno uz duzno postovanje,pises o struci ciji radnik nisi.Oni nemaju klasicnu med.skolu koju mi imamo.Dakle,razlika je enormna izmedju njihove srednje skole i nase.Znam jer imam autorizaciju za rendgen i to je bechelor nivo,pa znam koji im je kriterijum.Kod nas je to Visa-Visoka skola od skoro.Tacno je da njihov sykepleier ima bechelor nivo,ali sa srednjom skolom oni su bolnicari,dakle idu u skolu srednju za bolnicara,a kod nas to nema,koliko ja znam...Tako da njihova srednja skola je dve godine plus dve godine prakse,jer idu ovde kod nas na odeljenje na praksu,pa vidis znam o cemu pricam.A znam i kakav im je program.Moja cimerka je radila na b bloku i svako je dobio po dva ucenika da im pokazuje sta se radi.To je samo nega,bez ikakvih med.termina,a kamoli merenja nekih ili malo jacih procedura.To je njihova srednja skola.E,sestre postaju tek kada idu te tri godine na studije...da je to isti rang,nama bi trazili sve celokupne tri godine,jer zna se sta je srednja a sta je visa,nazovimo je tako.Znam jer ja imam Visu sa autorizacijom ovde,samo za smer rendgen.Sto se fagprøve tice,zavisi vam od plana i programa po kojem ste isli u srednju skolu.Vecina ljudi je slala papire za SAFH...malo se vise plati ako trazite dodatnu autorizaciju ali barem vidite sta vam fali jer dobijete detaljan spisak casova koji vam fale.Dakle,ako se vas fond casova ne poklapa sa njihovim a da je malo veca razlika trazice vam fagprøve i to one delove koje nemate,a nasjonalfag je obavezan za sve,kao sto sam ranije i napisala.Ovde su mnogi polagali razlicite stvari pa i sto se prakse tice...tako da bih ja volela da se ukljuci neko ko je to polagao a da je Srbin i slicno...pa da napise iskustvo.Tako da nama niko ne poklanja bechelar nivo...ali koliko ja vidim,ovo je sve vise domen ubedjivanja a ne plasiranja informacija...A jedno je tacno...nema univerzalnog pravila,i svima je to sve jasno ali ipak se ubedjujemo,ne znam zasto.Ko je ovde ikada napisao ljudima da ce biti sykepleieri ako dodju ovde odmah...nikada niko.Samo NP3...Parola...to te muci...Samo ja na stvari gledam drugacije...moj prijatelj je prosao glatko kroz sve u Norge ja sam se kroz sve namucila...ali ja zbog toga njega ne napadam da nesto nije moguce...Sreca pa nisam napisala sve,jer ti bi taj deo predlozio za naucnu fantastiku...Nek si ti ziv i zdrav,i srecna ti Srpska Nova Godina...a ja se sada stvarno odjavljujem ali kad procitah za Ellen Ingrid Eiru...nisam mogla a da to ne prokomentarisem...
Pozdrav !
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

slaya.olja
med.sestra na vma
beograd

Član broj: 246588
Poruke: 71
*.static.zrlocal.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2011. u 15:54 - pre 161 meseci
ako nekoga zanima proracun troskova za studentski dom u oslu neka se javi na pp poslacu mu na mail.
 
Odgovor na temu

sandi.k85

Član broj: 274272
Poruke: 18
*.teol.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2011. u 16:56 - pre 161 meseci
Parola jel imas skajp ako imas jel mogu da te nazovem? Pozdrav
 
Odgovor na temu

Lena.L
Norge

Član broj: 277218
Poruke: 1
*.mimer.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2011. u 17:58 - pre 161 meseci
Pozdrav svima, pratim vec duze ovaj forum ali kao pasivni posmatrac, tako da sad imam potrebu da se javim. U Norveskoj sam dovoljno dugo da mogu izraziti svoje misljenje u vezi zdr. radnika. Radim kao sykepleier, al sam pocela naravno kao hjelpepleier. Citajuci neke postove, zapitala sam se, jel sam ja u Norveskoj ili ...
Konkretno, gospodjica Mirjana me je zatekla sa izjavom da je polozila N3 preko veze, a i da radi kao sykepleier bez autorizacije. Zelim da kao neki sa foruma dam prave i proverene informacije iz svih delova Norveske. Ima nas koji smo radili i na severu, a sada smo mnogo juznije. Uz duzno postovanje koleginice Mirjana, nemoguce je na taj nacin poloziti N3, i raditi kao sykepleier bez autorizacije, pa cak i na severu, jer naravno i to je Norveska. Za diplomu N3 mora se vase ime i prezime odstampati masinski. Vi gospodjice Mirjana niste mogli odmah dobiti diplomu, jer je potrebno vreme da se obradi u Bergenu. Jedino, ako nije doneta stamparija iz Bergena na sever.
Sledeci put, kad zelite nekom pomoci, gledajte da to budu proverene informacije, kao sto je Parola to potkrepio linkovima i cinjenicama. A u vasem slucaju, ljudima iz Srbije koji zeljno ocekuju pravu informaciju, preostaje samo da vam veruju na rec, jel nikakav konkretan dokaz nemate. Iz mog iskustva znam, da onaj ko ima N3, ili je dobro znao jezik pre dolaska ovamo, ne bi nasao posao na severu, nego u vecim gradovima,gde ste i vi Mirjana pokusali naci posao, ali bezuspesno. Po vasem dolasku ovamo, pomogla vam je jedna nasa zena koja radi kao doktor ali grad i ime joj necu pominjati da je ne bih kompromitovala. I zato znam da ni vi, ni vasa cimerka niste mogli naci posao, zbog slabog poznavanja norveskog. Norveska nije mala, ali sto se tice nasih ljudi, sve se sazna.
Ja sam polozila N3 i imam autorizaciju kao sykepleier, tako da znam o cemu pricam. Za posao hjelpepleier u norveskim gradovima, na jugu i zapadu, gde su normalni uslovi zivota je potreban SAMO jezik. Ali ne mislim na onaj jezik koji je gospodjica Mirjana opisala, sa svim mogucim i nemogucim vremenima, padezima, imenicama, zamenicama... vec jezik pomocu kojeg se mozete sporazumeti, i sto je jos vaznije pomocu kojeg ce vas razumeti.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7836219 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.