Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7836387 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2011. u 17:04 - pre 161 meseci
Cekiras Oslo-Gardemoen.
 
Odgovor na temu

dstepanovic
Software Engineer
Novi Sad

Član broj: 141435
Poruke: 25
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2011. u 20:00 - pre 161 meseci
Citat:
mihaleks: Pre nekoliko postova bilo je pitanje koju karticu za kupovinu avio karte preko sajta. Da ne dodje do zabune, treba uzeti karticu za placanje preko interneta i ona samo za to i sluzi i sa njom se ne moze dizati novac. Inteza banka i Raifajzen banka imaju ovakve kartice i njih najcesce ljudi uzimaju. Ja danas bio da trazim svoju :)!


Tačno, međutim postoji mogućnost da otvoriš devizni račun sa kojim mogu da ti izdaju Visa Electron debitnu karticu za plaćanje preko neta, ali sa kojom možeš i da plaćaš robu i usluge u inostranstvu i podižeš novac sa bankomata.
Meni su isto prvo nudili tu karticu o kojoj pričaš, a koja služi samo za plaćanje preko interneta, ali sam se na kraju ipak odlučio za ovu drugu varijantu.
 
Odgovor na temu

marina.m
student
beograd

Član broj: 228892
Poruke: 11
109.122.68.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2011. u 13:28 - pre 160 meseci
Molim Vas ,ako neko moze da mi odgovori koja je starosna granica za dobijanje posla medicinske sestre (smer kucna nega,mada je verovatno ista starosna granica)?
(posto sam trazila i ne mogu da nadjem nigde )
Hvala!
 
Odgovor na temu

drmare82
Norway

Član broj: 252004
Poruke: 57
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2011. u 12:12 - pre 160 meseci
hvala ti .
Ako je npr karta 75 evra u jednom pravcu jel to sve?
jel se placa neka taksa na aerodromu?
da li da kupim povratnu ili u jednom smeru?kazu kao mora da se ima povratna..ne znam jel to tacno.
pozdrav puno
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2011. u 12:28 - pre 160 meseci
Ma ko to kaze da mora da se ima povratna? Mozes kako hoces. Jedino je povoljnije ako uzmes povratnu i to je car povratne karte. Ova cena od 75 je cini mi se sa taksama ali to mozes da proveris i kod njih, samo im posalji mail.
Inace evo i novijeg filma NO produkcije da malo slusate i nesto naucite, zove se Troll Hunter:

http://www.rarbg.com/torrents/...978a53204a3d6033f/torrent.html
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2011. u 12:29 - pre 160 meseci
Ma ko to kaze da mora da se ima povratna? Mozes kako hoces. Jedino je povoljnije ako uzmes povratnu i to je car povratne karte. Ova cena od 75 je cini mi se sa taksama ali to mozes da proveris i kod njih, samo im posalji mail.
Inace evo i novijeg filma NO produkcije da malo slusate i nesto naucite, zove se Troll Hunter:

http://www.rarbg.com/torrents/...978a53204a3d6033f/torrent.html
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2011. u 15:16 - pre 160 meseci
Ako kupujes kartu kod Norwegiana ne placas aerodromsku taksu. Jedino mozes sam sebe da taksiras kojim pivom ;-)
Ako putujes sa jobbsøkervisum ne treba ti povratna karta jer sam naziv pokazuje svrhu tvog putovanja odnosno potragu za poslom i ostanak i rad u zemlji nakon dobijanja istog.
Ako putujes bez i tipa turisticki (beli sengen) onda mogu da ti zatraze povratnu kartu i jos neke informacije tipa gde ces da stanujes...
Srecno...
 
Odgovor na temu

drmare82
Norway

Član broj: 252004
Poruke: 57
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2011. u 16:04 - pre 160 meseci
hvala puno.
 
Odgovor na temu

drmare82
Norway

Član broj: 252004
Poruke: 57
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2011. u 16:08 - pre 160 meseci
Ionako uz pasos mozemo da ostanemop 3 meseca .znaci ne treba nam jobbsoker viza.
ili kako?
u ambasadi se trazi jobbsoker viza u slucaju da idemo da trazimo posao?
ne razumem.
ja mislim da samo odem turisticki 3 meseca pa da trazim posao bez te jobbsoker vize.
sta mi predlazete dobri ljudi?
m.
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2011. u 17:03 - pre 160 meseci
Uhh prijatelju vec smo puno puta pisali o tome a i zvucis mi prilicno konfuzno... Vidim da si iz beograda i nista te ne kosta da odes do ambasade, predas formular i odes nekoliko dana kasnije da uzmes tu vizu. Iako su neki napisali ranije da nema neke koristi od nje (tipicno za pojedince koji se prave pametni i izmisljaju) to nije tacno jer u praksi je drugacije. Ako ti sve ide glatko onda ti ne znaci puno ali ako zapne znaci veoma. Sa dobijanjem te vize dobices i DUF nummer koji je privremena zamena za licni broj ovde a koji ces dobiti kad dobijes radnu vizu. Sa tim brojem si registrovan u norveskoj i moci ces da otvoris konto u banci (ne u svakoj ali u Sparebank da npr.), taj broj ce ti biti svuda prisutan, na svakom dokumentu npr. ugovoru, produzenju vozacke dozvole, prijavljivanju u skolu za kurs i tako dalje. Svuda gde se obratis u svakoj instituciji zatrazice ti licni broj a posto ga nemas moci ces da das ovaj. To su neke prednosti...
Zanimanje bolnicara ovde jeste deficitarno ali o tome sto kazes da imas pravo da ostanes 6 meseci ovde na osnovu toga ne znam nista niti sam cuo da je neko ostao tako. Probao sam sada da pronadjem nesto na sajtu UDI-a ali nisam nasao. To ti je upravo jedan razlog vise da se prosetas do dedinja i uzmes to parce papira za pasos koje ce ti znaciti ako ti zapne ovde i moras da ih moljakas za tih dodatnih 3 meseci kao sto kazes.
Po meni je pametnije uzeti tu vizu ali svako odlucuje za sebe.
Sve najbolje...

 
Odgovor na temu

drmare82
Norway

Član broj: 252004
Poruke: 57
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2011. u 17:19 - pre 160 meseci
hvala puno.
 
Odgovor na temu

zdovc

Član broj: 57056
Poruke: 37
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2011. u 19:27 - pre 160 meseci
dejann73,

kada se uzme (dobije) ova radna viza, da li je ona definisana za konkretno vreme od - do, ili se pak računa njeno trajanje od 6 meseca upravo od trenutka kada se zakorači u Norge? Hvala

Pozdrav
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2011. u 19:45 - pre 160 meseci
I to smo objasnili vise puta. To nije radna viza vec viza za trazenje posla. Stoji u nazivu iste. Viza za trazenje posla vazi maximum 90 dana ako nije nesto promenjeno u zadnje vreme, ali sumnjam. Ti se izjasnjavas od kada zelis da ti viza tece. Obicno od datuma za koji si kupio kartu pa narednih 90 dana.
Pozz
 
Odgovor na temu

NIKERAJNA
nezaposlena zdravsveni radnik

Član broj: 278040
Poruke: 3
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2011. u 13:20 - pre 160 meseci
hvala na sugestijama kako doći do informacije o nostrifikaciji diplome laboratorijskog tehničara ali prosto nisam uspela ništa na sajtu SAFH-a mislim da se nisam snašla,te bih zamolila ako neko može dati neku konkretnu informaciju biću jako zahvalna
članovi su o.k. već duže pratim ovaj forum!- mnogo sraće svima...
 
Odgovor na temu

marina.m
student
beograd

Član broj: 228892
Poruke: 11
109.122.68.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2011. u 15:54 - pre 160 meseci
Pitala sam za svoju prijateljicu koja je citala ovaj forum,i nije mogla da nadje koja je granica sto se godina tice.Nasla sam na nekom britanskom sajtu da je od 25-50 god.Da li je to to?
 
Odgovor na temu

zdovc

Član broj: 57056
Poruke: 37
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2011. u 21:21 - pre 160 meseci
Citat:
dejann73: I to smo objasnili vise puta. To nije radna viza vec viza za trazenje posla. Stoji u nazivu iste. Viza za trazenje posla vazi maximum 90 dana ako nije nesto promenjeno u zadnje vreme, ali sumnjam. Ti se izjasnjavas od kada zelis da ti viza tece. Obicno od datuma za koji si kupio kartu pa narednih 90 dana.
Pozz


Hvala Dejane.
Da, pogrešno sam nazvao vizu za traženje posla "radnom vizom". Znam da je pisano više puta nego je za mene info bio nepotpun, konkretno oko toga da li se nakon odobravanja vize za traženje posla ambasada obaveštava kada se želi ići za Norge. Tj. da li izmedju te dve radnje može postojati vremenski period od npr. pola godine, tj. da ambasada kaže: "Viza vam je odobrena, a od kada će da važi javite ambasadi neki dan pre polaska da to i upišemo na vizi". Ali kao što si i sam napisao par postova pre, neke stvari mogu i lično da se provere u ambasadi, tako da ne moramo baš sve da detaljišemo. Još jednom hvala.

[Ovu poruku je menjao zdovc dana 07.02.2011. u 22:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Vladokv
Vladimir Knezevic
Svuda po gradu
Sopstvena Gewerbe
Berlin

Član broj: 31521
Poruke: 478
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: goo.gl/ZbvDC


+16 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2011. u 23:16 - pre 160 meseci
Zna li neko sta sve treba od dokumenata da se prilozi pri molbi za dobijanje vize za trazenje posla?
 
Odgovor na temu

NIKERAJNA
nezaposlena zdravsveni radnik

Član broj: 278040
Poruke: 3
*.adsl-3.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2011. u 09:04 - pre 160 meseci
ćao svima!čim budem dobila precizniju informaciju o laboratorijskim tehničarima napisaću pošto sam u potrazi za saznanjem,sad jedno možda banalno pitanje ali prosto važno "šta podrazumeva prošireni nastavni plan i program pošto moja škola daje objašnjenje da je to nastavni plan i program iz prosvetnog glasnika a da škola svojim uverenjem potvrđuje da je to taj nastavni plan i program po kome je učenik završio određeni smer i školu ili možda postoji plan škole urađen na osnovu prosvetnog glasnika a ovi u školi prosto neznaju šta tačno treba ili nevole da rade
hvala vam
 
Odgovor na temu

DAVORNO
davor nikolic
Koppang Hedmark

Član broj: 128579
Poruke: 89
*.dynamic.sbb.rs.



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2011. u 10:52 - pre 160 meseci
Viza se odobrava na 90 dana a pocinje da tece od dana kad si stupio na tlo EU a ne od dana kad je izdata,
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.78.136.95.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.02.2011. u 12:02 - pre 160 meseci
Davorno se vratio na forum bas lijepo pozzzz
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7836387 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.