Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7829970 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2011. u 20:10 - pre 161 meseci
I sta sada, mi koji uveliko ucimo jezik i pripremamo se za dolazak u Norvesku treba da mislimo?
Bez zelje da bilo koga osudjujem, bez zelje za svadjom, prepucavanjem, itd...

Samo gledam na jedan generalni osecaj koji imam sada, posle citanja ovih stvari, a to je:

Hvala vam svi ljudi iz Srbije, koji ste nekada bili u mojoj situaciji, i koji ste imali iste probleme i nedoumice, strah, nesigurnost, ali ipak zelju, volju i odlucnost da nesto promenite nabolje sa svojim zivotima, a koji ste sad sve to zaboravili. Svi vi koji ste to zaboravili kako vam je nekad bilo. Hvala vam na svemu i svima vama koji nam sada priredjujete ovakve informacije.

Kazem, bez zelje da u konkretnom slucaju krivim ili branim ni Mirjanu, ni devojku ispod cijeg posta pisem, oprostice mi, ne znam joj ime. Ne interesuje me jedino ko je kriv, a ko nije, ko laze, a ko ne.

Hvala vam na svemu zemljaci i zemljakinje moje, ali ovo je kraj mog obracanja i postovanja na ovom forumu. Mi koji smo u Srbiji od vas koji ste gore trazimo samo neko vase iskustvo i informaciju. A vi ste se dobrovoljno prijavili da nam pomognete time sto ste se registrovali na ovaj forum i time sto pisete. Ali sta pisete...

Jedan u klin, drugi u plocu. Ipak smo mi sami sebi najveci neprijatelji. Ako mi nesto nije jasno, pogledacu na norveskim sajtovima, ako me nesto interesuje pozvacu nekog norvezanina, necu vise Srbe nista pitati, bas zbog ovakvih stvari. Jednostavno, mene ne interesuje ko laze ovde, samo ne volim da ja budem deo svega toga.

Ako nekome treba neka knjiga u elektronskom formatu ili bilo sta cime ja mogu da mu pomognem oko onoga sto znam o Norveskoj, moj mail je: [email protected]
facebook: Iwan Petrovic

To je dovoljno informacija za onog ko zeli da me kontaktira.

Od mene toliko, dalje cu se sam snalaziti kako znam i umem, bolje i to, nego da citam ovakve stvari na forumu.

Pozdrav svima, svima vama koji ste gore zelim da vam bude jos bolje, a svima vama koji ste u Srbiji zelim da sto pre odete gore.

Toliko od mene.
 
Odgovor na temu

zoks975
Zoran Djordjevic
Star Light
Pozarevac,Srbija

Član broj: 249469
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.starlight.rs


+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2011. u 20:57 - pre 161 meseci
Ja definitivno imam proverenu informaciju vezanu za Mirjanin Norveski da je u vreme kada je dosla u Norvesku bio na sasvim dobrom nivou. Ta informacija je sroz proverena. Njena koleginica je slabo govorila ali njen Norveski je tada bio sasvim dobar i dovoljan da bi se zaposlila bilo gde na jugu Norveske.
 
Odgovor na temu

drmare82
Norway

Član broj: 252004
Poruke: 57
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2011. u 21:39 - pre 161 meseci
Postovani forumasi i forumasice,
gospodjica Mirjana nije htela da sakrije ogromne stvari oko polaganja testa jezika,oko plata,smestaja...ma svega a ne pomoc oko zaposlenja..
pa i ako je bila zar nije normalno da ti neki srpski dr ili sestra koja je tamo ne pritekne u pomoc?STO TO TREBA DA JE CUDNO???
Vise me cudi ta pomoc ako je uopste bila mada sumnjam..znam da Srbin kada cuje da neki Srbin trazi posao bezi glavom bez obzira...pravi se lud ..
dajte ljudi..na rodjake u Norveskoj ne racunajte..a na Srbina tek..slaba vajda...
ako je i bila ta pomoc od strane srpske doktore to je bila na kasicicu verujte..eto vec je ispricala celoj Norveskoj..

nasa posla...
pozdrav
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.78.136.95.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2011. u 21:43 - pre 161 meseci
Draga gospodjice ili gospodjo Lena zasto do sada niste iznosili vase iskustvo o Norveskoj?Sad ste se javili da bi rekli da ono sto je Mirjana pisala nije bas tako?Sto se mene tice pozdravljam vas sve uradicu isto sto je uradio i medicman ,kad naucim jezik kako treba eto mene u Norge pa mozda se javim otuda srdacan pozdrav za sve toliko od mene.
 
Odgovor na temu

slaya.olja
med.sestra na vma
beograd

Član broj: 246588
Poruke: 71
*.static.zrlocal.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2011. u 21:54 - pre 161 meseci
..moze i tako ali ipak mislim da ne treba preterivati ipak je mirjana odradila dosta za ovaj forum i sigurno da ovo sto se desilo ima svoj dobar razlog..nije lepo ali idemo dalje..zena i ja smo po njenim postovima sakupili papire ali nikada nismo gutali tu pricu o sagi o tome smo imali svoje misljenje isto tako dala je infoemaciju proverenu sa adresom gde se traze helsefagarbeideri sto nekome ko dolazi znaci ili je mozda vec tamo..pogledao sam link i to je to..moramo imati svi misljenje za sebe pa i ako nas je u necemu dovela u zabludu neka joj bude oprosteno a mi da nastavimo na ovom forumu da pomazemo jedni drugima.. evo npr. moja sestra je je u svajcarskoj i tamo je med.sestra ona nije polagala nikakav zvanicni jezik niti slicno za med.sestru mada nekima to i traze.. bio sam tamo ovog leta i licno se uverio u to prilikom obilaska bolnica i domova gde su mi trazili i to..jednostavno su zadovoljni njenim radom i nije imala nijedan zahtev sa njihove strane..ko zna..ipak jedan covek, jedna zena sto bi reko dragan stojnic tj. ko kako prodje i to je to..pozz za sve i mirjanu takodje i poziv svima da nastavimo sa svojim redovnim aktivnostima;)..
 
Odgovor na temu

parola

Član broj: 251281
Poruke: 47
*.mimer.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2011. u 22:25 - pre 161 meseci
Na strani 29 sama Mira pise da sa autorizacijom hjelpepleiera moze da se radi samo i iskljucivo kao hjelpepleier.Na strani 35 od 1.12.2010. je napisala u svom primerku cv-a da ima Norskprøve3 a neki dan nam je objasnila da je dobila "papir" pre Nove godine.A taj CV je navodno slala i ranije.Na strani 38 dejan73 je lepo napisao satnice koje imaju hjelpepleieri u Norveskoj.Sto se plate tice,pa upravo sam i mislio na istu satnicu jer se tada sa 100 posto posla kada se odbije porez neto zaradi oko 22.000-24.000 nok.


100 MÅNEDSLØNN 20.956,25
102 Timelønn faste tilsa (22.11-14.12) 181,64 (satnica) 5.948,71
109 Overtidstill. 50% (22.11-14.12) 2,0 90,23 180,46
110 Overtidstill. 100% (22.11-14.12) 4,75 180,85 859,04
112 Lørd. og sønd.till. (22.11-14.12) 14,75 35,00 516,25
113 Kvelds og nattillegg (22.11-14.12) 17,00 54,00 918,00
510 Ulempelønn kveld/natt turnus 12,30 85,50 1.052,00
511 Ulempelønn lør-/søndag turn 15,65 55,42 867,00
799 Brutto Utbetalt -31.297,71
800 Pensj.tr. ansatt 2% - 576,48
898 Skattetrekk tab 7200 30.736,40 - 8.618,00
985 Trekk OU-fond (01.01-16.01) -20,50
999 Netto Utbetalt 22.082,73
2202 Gruppeliv kommunale (01.01-16.01) 35,67

E moja Miro zato sam napisao da budu srecni sa tolikom platom jer je to dobra plata i uostalom tolika je kolika je.
Sto se tice mog zanimanja i tome koliko sam upoznat sa tim mada nije bitno ali evo i to cu reci,uz duzno postovanje takodje.Moja supruga je hjelpepleier a ja radim u Sykehjemu kao vaktmester ili ti domar.Do sada smo pomogli i ovde rade i zive sada tri osobe sa nasih prostora tj nasi prijatelji od ranije.Zajedno smo iznova i iznova prolazili sve probleme oko trazenja posla,autorizacije,dozvola ma svega sto svaki dolazak povlaci ukupno 4(cetiri)puta.Od toga samo prosle godine tri.A usput domar zna sve,kad treba posao,koliko posto,za koje zanimanje itd....Bar u tom sykehjemu gde radi.Usput smo zavrsili priznanje kod Nokuta i za njen i za moj fakultet.Eto toliko i o tome.

Ovo za sykepleiera nemam snage da vise bilo sta napisem.Ima ovde i sykapleiera pa neka se oni bakcu sa tim,ja samo znam da niko bez te autorizacije to ne moze da radi i svako ko se busa da to radi bez autorizacije taj ne govori istinu.
Ne muci mene niciji "NP3" ali mi je tuga da gledam kako ljudi koji nisu ovde dobijaju lazne i lose informacije.Ja sam neki svoj dug ovde oduzio.Napisao skoro sve sto sam znao i nijednom ni pomislio nisam da nesto pogresno napisem jer znam koliko to nekome ko je tamo vredi a svi mi koji smo sada ovde dosli smo odatle odakle cete,nadam se,svi vi koji sada to zelite doci.

Sto se tice plata na severu-Nesto mi je smesno-Avdelingsykepleier radi mali procenat a nase jedva docekali pa im dali 100 posto?!Inace,avdelingsykepleier nebi ni bio avdeling da ne radi 100 posto i da nije svaki dan na odeljenju.A njena zarada ranijih godina?Videcemo i plate drugih,recimo Direktora skole,pa sekretarice......haha,na severu velika konkurencija pa nemaju dovoljan procenat za avdelingsykepleiere????Ko zna shvatice.



http://www.karasjok.kommune.no...sbolig&maintitle=TJENESTER
http://skattelister.no/skatt/p...s-bjorn-larsen-gaino-32923366/

Evo jos jedne.Ova izgleda prima socijalu??!!A isto sykepleier i to avdeling.Ili je ovaj?Tj Lars.


http://www.karasjok.kommune.no...eplass&maintitle=TJENESTER

http://skattelister.no/skatt/p...gunn-louise-hagestad-32923621/

Direktor skole.Sasvim prosecna plata.Ista kao i svuda u Norveskoj.


http://www.karasjok.kommune.no...eneste&maintitle=TJENESTER
http://skattelister.no/skatt/p...ld-kildedam-maurstad-32924092/

Fizioterapeut.Isto.



http://www.karasjok.kommune.no...eneste&maintitle=TJENESTER

http://skattelister.no/skatt/p...inger-pauline-teigmo-32924877/


Jos jedan fizioterapeut.
Toliko o bajnim zaradama na severu.
Od 10-tak devojaka koje prosle godine dobise posao na jugu i zapadu za koje znam,njih dve zavrsise kod Deda Mraza?Ne kazem i to je hrabrost i skidam kapu,ali da je moglo bolje ,moglo je .Oni traze puno hjelpepleiera ali traze i da se prica koliko-toliko Norveski.A ovde se trazi samo istina i nista drugo.Miro i tebi Srecna Nova Godina i da si ziva i zdrava.
-zoks975-samo cu ovo da napisem-A zasto nije?

Nemam vise nameru da ispravljam krive Drine jer ko je normalan sam ce videti sta je sta.Sto se tvoga posta tice medicman-Pa bas zato sto to nisam zaboravio zato i ne pisem bajke nego onako kako je.Da je bolje jug i sever....koliko je sta....sta te ceka kada dodjes....da li treba da naucis pasiv ili da se sporazumevas normalno....
Ali priznacu ti jedno.Sasvim si u pravu za neke druge stvari i ja cu se solidarisati sa tobom u tom smislu da je i za mene i od mene ovo moj poslednji post.Ja sam opet kazem neki svoj dug ovde oduzio,posebno prema- dekibre i srleno.Oni su meni svojim informacijama puno pomogli dok sam bio dole i na neki nacin me tim zaduzili da to isto ja probam da uradim kada dodjem ovde.Probao sam i dosta je bilo.Napisao sam skoro sve sto znam.Neka nastavi neko drugi koji zna bolje i vise.Od mene toliko.

Na kraju izvinjavam se svima na trpnji i zelim Vam ono sto Vi sami sebi zelite.

SRECNO!











 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.docsis.trollnet.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2011. u 23:22 - pre 161 meseci
Gospodjo ili gospodjice Lena L.ili kako god vase ime bilo,dalje gospodine Parola...i svi ostali nasi ljudi koji zivite u Norveskoj...javno obracanje Vama.
Prvo,svi ste pratili ovaj forum sa distance,velika vecina vas je zavrsavala papire putem azila,borila se kroz Norvesku i kada vas je bilo ko pitao za pomoc...nigde vas nije bilo.Ali to je u ovoj prici sasvim ne bitno.Nego razumem ove sto pitaju gde ste bili,pitam se i ja.Ono sto je kod vas domet to je Norsk prøve 3 koji se polozi posle 2 godine zivota jer dolazite sa minimalnim znanjem norveskog.Za vas pojam shvatanja je nemoguce da neko ima vecu ambiciju,a plus vam je problem da imenujete osobu koja je meni pomogla,imenujte...zasto?Ja sam imala smestaj kod te osobe u Lillehammeru.Da li ste vi svesni sta ste napisali?A pritom ste to procitali na forumu,jer sam ja licno to napisala.Ja dobila pomoc...pa to moze da se shvati na milion nacina.Pomoc u smislu da imam gde da budem,sto sam ja spomenula vise puta ovde na forumu.A pitajte tu istu zenu sta ona misli o mom norveskom.Nasa doktorka Vesna Bryn kod koje sam ja stanovala.E to je taj vid pomoci.Ali,ja i ovo mogu da razumem...jer ovo je ogledalo Srbije.Ja sam prva osoba koja je na ovom forumu pisala najkonkretnije stvari.To sto je Zoks rekao za moj norveski tu je info dobio od mog profesora Viktora Markovica,toliko o mom norveskom.Ja sam cak uvek pisala vrlo skromno o tome,a vi ste to naveli kao razlog ne zaposljavanja na jugu...sta vi mislite da na severu se koristi kineski.Ovde vam je,postovana gospodjo ili gospodjice potreban podjednako dobar norveski kao i bilo gde na jugu.Parola napise da nama kao poklone bechelor nivo,popise sve zive ispite,dokumentuje to sve kao linkovima...ali ne napise da nase sestre ovde dobijaju potpuno regularnu licencu za sykepleiera,objasanjavm naknadno zasto to daje SAFH. (clan foruma koji takodje ima a da sam u kontaktu sa njom je lela b),i ovim putem joj se izvinjavam sto spominjem njeno ime,jer devojka ne zeli da ucestvuje u ovakvim raspravama.Ta licenca vam na severu moze pomoci,e to je beneficija koju ovde u nekim opstinama mozete dobiti,a ne u vidu jezika.Dalje,sto se tice novca...pisete skattelister...napisite koji je i procenat...a sto se tice zatvora autorizacije...i svega sto je spominjano...evo skattelister za Supatra Kotisen...imala 124 000...ukucajte njeno ime pa cete proveriti...kako je moguce da ima tako malu platu za jednu od godina...zato sto je to Tajlandjanka koja radi ovde bez ikakve autorizacije i ima smesno placen sat,ali njoj i to znaci...a sa overtidom nesto vise...Frljacite se sa skattelister i mislite da posto ovi iz Srbije mnogo toga ne znaju,moze da vam prodje...drugo kacite razne linkove,omalovazavate nasu skolu i pisete da niko nama nece da pokloni bechelor nivo.Sto ne napisete da srednja skola ovde iznosi tri godine,da se krece jednu godinu ranije.Da biste dobili zvanje hjelpepleier-a ovde idete cetiri godine u skolu,dve u skolu dve na praksu,s tim sto je takav program skole da ni podelu lekova ne mozete da vrsite bez medisin kurs-a...i parola stavi u isti rang to i kaze pa nece oni vama dati becelor nivo za dzabe...nas plan i program je mnogo jaci od njihovog za poredjenje srednje skole na taj nacin i zato mi dobijamo autorizaciju za hjelpepleiera i licencu za sykepleiera.Fagprøve vam zavisi od poklapanja fonda casova...ali ima laksa fora...odes na net na zvanican sajt,nadjes sta je potrebno za autorizovanje diplome i napises...i kazes,sve ostalo je laz,Mirjana izmislja...A,da posto ste vi gospodjice ubedjeni da je ovde potreban nizi nivo jezika,dakle manje je zahtevno...na osnovu cega onda tvrdite da je ne moguce raditi kao sykepleier sa licencom umesto sa autorizacijom...kako vam za to nisu nizi kriterijumi,a za jezik jesu...Pa prvo dobro smislite sta cete napisati pa napisite...Jos jedna info koja se lako poredi...evo bas slucajno,ma sve slucajno...nasa doktorka psihijatar radi ovde u Karasjoku.Zove se Gordana Ignjatovic Jovanovic,imate je na skattelister,i pogledajte njenu platu u odnosu na Frode Boyne...na listi se lepo vidi razlika u plati...koja je prilicna,jer nasa doktorka nije autorizovala papire,radi samo sa licencom...Za vas takodje to je nemoguce...ili cete napisati...e tu je moguce,ali samo tu...a lako je videti razliku u plati za satnicu i sve ostalo sto sam stavila...
Ja da se ubedjujem vise ,nemam ni najmanju nameru...jer sve u zivotu moze da se oprosti osim uspeha...bilo kakvog.Sta je zapravo rec...ovde na forumu je vise Srba iznelo neke komplimente licno upucene meni,a moja duboka iskrenost je potpuno zloupotrebljena od strane koga...pa naravno nasih Srba u Norveskoj.Dragi moji forumasi,kada krenete put Norveske i vi cete se uveriti u sve ovo...jer bilo je ovde na pocetku vise ljudi koji su davno prestali da se ubedjuju sa nasima preko grane...jer to je nemoguca misija.Da neko dobije najjeftiniji stan,da se snadje,bude uporan,na kraju krajeva prizna i javno napise neke stvari koje ni sam nije verovao da ce da se dogode...a ne taj odmah mora da se sabotira.
Zato sam i otisla iz Srbije,jer niko ti ne moze biti veci neprijatelj od nas Srba,nazalost...
A sto je jos gore...ne to je zapravo najgore...svi imaju nadimke,gde rade u istocnoj,zapadnoj,juznoj Norveskoj...bez imena grada,imena punog da ne pricam...to tek nikako...informacije se plasiraju na sledeci nacin...linkovi i uopsteno,nema,ja sam dobio to,tu gde ja zivim...a kamoli ne daj boze da se stavi gde se moze naci posao...i bilo ko, ko je imao srece u necemu...laze,laze sigurno...pa jos se napise kada hocete da date prave informacije prvo se informisite...nemam reci,ali se vise ubedjivati necu.Lepo je meni moja cimerka rekla...mani se tog posla,Srbi su to,ti kao da nas ne znas...zavidno i ljubomorno.Parola ubije u pojam mnoge sa platom...i onda covek napise odlicnu satnicu,pa odlucite se za jedno od to dvoje.
A ja ipak na mnoge njegove ne tacne info koje je licno meni dao i za godisnji odmor i za junsku platu...ne spominjem jer znam da je to napisao kao info u delu gde on zivi ili ne zna...jer ja ponovo odem sa seficom i pitam je i zena pozove opstinu i pita 5 nedelja placenog odmora posle novembra placenih...a ne 2,5 placene...ali za mene je to potpuno nebitna sitnica...porez...ni jedna od info nije bila tacna,ali opet sam rekla nisu upuceni za Finnmark...i meni neko napise ovde ne nije moguce,lazes,izmisljas...ma znate sta...nisam ja u Norge,ja vam sve ovo pisem iz Australije.Likovi sa prvih stranica koji su bili takodje clanovi foruma...u pokusaju da se neko pokrene od njih lepo rekose...videces...sve sto napises,ce da ti preokrenu da lazes...
I stvarno razumem sve ljude koji se spremaju put Norge kao sto je medicaman kada kaze sta mi da mislimo...Neko ko je ovde napisao ime prezime,spomenula gde sam odrasla,gde sam ucila jezik,kod koga sam bila od profesora,sva dokumenta,opisivala sav put u Norveskoj,sve nedace koje su me pratile,i detaljan opis posla,a da ne pricam o preciznim imenima...Majku mu da sam stavila da radim kao cistacica niko me ne bi demantovao...mi Srbi...to je jedino objasnjenje.Lepo je Murat rekao pred smrt...ako hoces da pobedis Srbe,osloni se na njih same,oni ce to da urade bolje od bilo koga drugog...
I stavljamo sifru za kao bolnicare pa pisemo satnice...Evo vam sifra 7174...pa je proveri za sta je...strasno...
Ljudi,ja sam u ovaj sistem usla,i to mnogo srecno...potrudicu se da u njemu i ostanem...svima vama zelim mnogo srece a trebace vam ako se budete oslanjali na ove "nase" iz Norge...
Sve sto je dobro...treba seci u korenu jer majku mu doci ce mnogi ovde,ma ne neka se muce u Srbiji...E,nasi Srbi...
Od mene toliko na ovom forumu...sve sto sam napisala stojim iza toga...ali ovo vise nije razmena iskustva vec sabotiranje svih info koje sam stavila...e sada ce da se sabotira nesto drugo...posto se ja povlacim u pozadinu,i sklanjam se sa ovog foruma,u kojem necu da dozvolim da me oni koji nista nisu ucinili za ovaj forum sabotiraju svojim lazima koje pokusavaju da pretoce u moje.
I pored svega ja i dalje ceznem s Srbijom...jesam li ja normalna...mora da nisam.
Jos jednom,svima koji krecu put Norge...mnogo srece i ovde negde postoji mesto za vas i iscupacete se iz bede i vi i vasa porodica i bez pomoci ovih nasih velikih prijatelja...
Mirjana Savicic,koja je uvek imala svoje puno ime i prezime na ovom forumu!
Toliko od mene za ovaj forum!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zoks975
Zoran Djordjevic
Star Light
Pozarevac,Srbija

Član broj: 249469
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.starlight.rs


+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.01.2011. u 23:47 - pre 161 meseci
Mirjana da li sam ja blesav ili je ovo jedna ista osoba koja pise mislim na parolu i na Lena l. imaju isti operativni sistem imaju istog provajdera mimer.net nebi me cudilo da je to jedna te ista osoba. Sacu da pokusam da vidim da li je i ista IP adresa ako jeste onda ste veliki prevaranti.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2011. u 00:55 - pre 161 meseci
Strasno :(

Zar nismo u Srbiji dovoljno bedni i jadni.

Ako hocete pomozite iskrenim savetima i tacnim informacijama.

Samo to mi je potrebno i nista drugo. Ostalo mogu sam.
----------------------------------------
Mirjani puno hvala na svim porukama a pogotovu na inspiraciji da krenem putem norveske.
 
Odgovor na temu

mrxon
Milos Mrkonjic
medicinski tehnicar
Pancevo, Srbija

Član broj: 276182
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2011. u 01:48 - pre 161 meseci
Stvarno mislim da ovo nema smisla, moram da se ukljucim u ovu raspravu, "Gde svi, tu i mali Mujo". Mi Srbi kakvi smo, ni u ovom virtuelnom svetu ne mozemo da se slozimo, zato smo i dosli dotle gde smo sad. No, to je prica za neku drugu temu, mislim da nije ni mesto, a ni vreme. Ne zelim da se niko nadje prozvanim ili slucajno uvredjenim, ali mislim da nije primereno da neki "pasivni posmatraci" ili toboze ljudi koji su napisali par postova, i uvek misle da je njihova prica prava, i da oni sve najbolje znaju, e bas zbog takvih i zelim da odem iz Srbije. Od tolikog postenja i dobronamernih saveta nisu se udostojili ni ime i prezime, nego se kriju po kojekakvim nickovima. E pa lepo je Nikola Kojo rekao u jednom filmu "Sad kad se k*** vise ne dize, ajde da pricamo o postenju, E pa s*r*m se ja u to vase postenje" i za to mu skidam kapu. Mirjanu blatite koja ima vise sati kucanja i objasnjavanja na forumu, nego pojedini radnog staza. Stvarno za neverovati. Tako da pojedine osobe nisu ni vredne spominjanja u ovom postu. Daleko vam lepa kuca. Ljudi shvatite da ne postoji sablon po kom se odlazi u Norvesku, svaki odlazak je individualan i na drugaciji nacin, Cini mi se da pojedine osobe ocekuju da ce doci Norvezani licno, i da ih sve djuture sa stolicom odnesu iz sobe da rade u Norveskoj u svojoj struci. Meni je svaka informacija dobrodosla sa ovog foruma, ali se ne oslanjam previse na ovo, jer ceo posao moram sam da odradim. Pojedincima predlazem da naprave preporuku da su ucestvovali na ovom forumu, i da zajedno da dokumentima posalju u SAFH, moze im puno znaciti oko dobijanja autorizacije. Cenim da smo izjasnjavanjem odredjenih N.N. lica izgubili jednog vrlo korisnog clana, pa sta da vam kazem, hvala vam na tome. Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2011. u 03:56 - pre 161 meseci
Mirjana , svi vrlo dobro i odlicno znaju tvoj nacin pisanja. I ja mislim da osecam svaku tvoju rec i osecanje koje si imala dok si je pisala.Svaka cast ! Ovde si neprevazidjena. Secas se kad sam napisao da sam po misljenjima nekih nasih ljudi gore proglasio bedu u Norveskoj. Ali sada znam sigurno, moja porodica odavde nece da mi salje neku kintu da bih preziveo.Na kraju sam stekao utisak da ce ti pre pomoci afrikanac ili albanac , nego neki nas ( castttttttttt izuzecima). Sve je to jako tuzno i ruzno. U trazenju informacija u vezi Norveske i zaposlenja sam najvise korisnih informacija dobio od tebe (od nasih ljudi) i samih norvezana , koji su cesto znali da mi kazu : " Don't listen to that man , or woman . That's wrong ! " . Verujte mi . A mnogo nasi pricaju : " Ovde je sve tako preskupo , zaradis dosta para , ali to dosta odmah potrosis , i ako dolazis sam , bolje i ne dolazi ".U tom smislu , jer necu mocu preziveti , ali ako se ozenim , to sve menja stvari , samo mi onda nije jasno kako odjednom mozemo npr i zena i ja da zivimo od moje plate koja ranije nije bila dovoljna za mene samog , a sad cemo moci njenu platu celu da ustedimo. Evo ! WOW... I ja bih kao trebao da klonem, barem dok se ne ozenim (a ne zelim skorije :D ). Ali ne ... Sreca je slozena definicija. I nece je razumeti nikada onaj ko ne zna da je ceni. Morao sam da se nadovezem jer smatram da Mirjana ne laze. Ako imate iti malo moci rasudjivanja i provaljivanja videcete da je ovde otkucano hiljade reci koje stoje iza njenog imena , kako bi narod rekao " iz srca " .Tu nema dileme. Ja Mirjanu ne poznajem licno , ali kao covek osecam se odgovorno da trebam da napisem svoj stav. Jer dugo pratim forum i citam. I najviseee su korisni Mirjanini saveti , zbog kojih se prijavilo mnogo clanova na forum , a koji su bili pasivni ranije. Preporucujem ti toplo i iskreno , da ne odes sa foruma jer nekima nesto smeta. Ti pisi ono sto mislis i sto znas. ja mogu sad da napisem da Norveska postaje zemlja u kojoj ce se uvesti srpski u njihovim skolama. Ako sam ja tako cuo npr i dao savet da ne uce norveski jer im ne treba , to nije nihova stvar, nego moj problem. Neka iskuliraju i kazu da sam lud. Ovde svako ima pravo na svoj stav pa kakav bio.

_____________________________________________________________

Budite veliki u nadama svojim . Ko se malo nada, malo i dobije. Neka naše nade prevazilaze sadašnjost i prevazilaze svaku stvarnost... Budite veliki u ljubavi ,budite u tome veliki.

_________________________________________________________________

;)
"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2011. u 07:26 - pre 161 meseci
Da bi ste dobili (nazvacu je diplomom) za Norskprøve 3, kada se osecate spremnim i prijavite se dobicete izmedju ostalog sledece papirice sa uputstvom gde i kada da dodjete na ispit:
http://img39.imageshack.us/img39/4063/imag0114t.jpg
http://img263.imageshack.us/img263/1524/imag0115i.jpg
http://img9.imageshack.us/img9/1252/imag0112m.jpg
http://img208.imageshack.us/img208/6950/imag0113k.jpg
Ponovicu kao sto sam reko ranije da vam ni jedna agencija iz srbije ne moze dati diplomu da ste polagali prøve 2 il 3. Ako su vam dali nesto to se ne priznaje ovde jer ni jedna skola jezika u srbiji nije priznata ovde. Ucio sam, ucili ste i ucite za svoj merak i da bi imali neko predznanje. Na diplome tih skola u srbiji u raskosnom povezu i sjajnom papiru jednostavno zaboravite i ne bacajte novac na ispite jer su nevazeci ovde.

 
Odgovor na temu

srebrna
Biljana Grujic
bosna i hercegovina

Član broj: 227292
Poruke: 16
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2011. u 07:47 - pre 161 meseci
Da li moze neko da kaze da li je neophodan polozen drzavni ispit za medicinskog tehnicara za dobijanje autorizacije za helsefagarbaider, jer sam je ja vanredno zavrsila i nemam zasad namjeru da polazem osim ako je potreban?
 
Odgovor na temu

slaya.olja
med.sestra na vma
beograd

Član broj: 246588
Poruke: 71
*.static.zrlocal.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2011. u 11:01 - pre 161 meseci
za srebrnu
nisam siguran da ti kazem da li je obavezno ali prelistaj forum i naci ces pisalo se o tome u to sam siguran.pozz
 
Odgovor na temu

Djordje den hellige
Novi Sad

Član broj: 276981
Poruke: 6
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2011. u 11:30 - pre 161 meseci
Srebrna moras imati potvrdu o polozenom drzavnom ispitu,koju dajes na prevod i saljes sa ostalom dokumentacijom.To je"Bekreftelse om autorisasjoneksamen for sykepleier".
 
Odgovor na temu

srebrna
Biljana Grujic
bosna i hercegovina

Član broj: 227292
Poruke: 16
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2011. u 12:18 - pre 161 meseci
hvala!
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2011. u 14:20 - pre 161 meseci
Mirjana procitao sam sve tvoje postove po nekoliko puta i ja stvarno ne znam kako neko moze da misli da si ti bilo sta izmislila. Ustvari znam, za to postoje cetiri objasnjenja tj. ili neko nije normalan ili je ljubomoran ili je tvrdoglav ili je Srbin, petog nema. Samo da znas da apsolutna vecina ljudi ovde veruje u tebe i daje ti podrsku. To sto si ti nesto uradila na jedan nacin ne mora da znaci da drugacije ne moze da se uradi i obrnuto. Sva je u zivotu individualno pa cak i ovako nesto veliko kao sto si ti uradila. Samo jedno te molim, nemoj da se odreknes svih ljudi odavde i svih kontakata. Ma zabole te sta ko mislio i pisao, ti si napisala sta se tebi desilo i kako si ti prosla kroz celu pricu i to je to. Kao da ne znas kakvih sve ljudi ima kod nas. Aj nedaj se i napisi jos po koji put neki post ovde. Jos mi nije jasno jedno. Kao da niko drugi ne moze nista sam da proveri ili uradi van onoga sto si ti napisala. Pa majku mu ako su tako lenji nemoraju ni da mrdnu iz Srbije. Sta da misle? Pa sta da misle, da je Norveska na Marsu? Nek misle sta hoce al ako im nije jasno nek se obrate zvanicnim institucijama u NO, ti svakako nisi duzna nista da im objasnjavas a za to sto trosis svoje vreme treba da su ti maksimalno zahvalni. Najgore je sto postoji dosta njih koji bi sve na tacnu. E PA NE MOZE DRAGA GOSPODO!!! Mora da mrdnete dupe i da nesto uradite za sebe. Jako dobro znam sta pisem i nemojte da se pravite blesavi! Jos jednom pozdravljam Mirjanu i sve dobronamerne clanove ovog foruma i s obzirom da je danas treci dan od Julijanske nove godine, svim pravoslavcima cestitam novu godinu i zelim im sto lakse i brze da se snadju u zivotu i ako im je to zelja da odu i za NO!
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2011. u 16:58 - pre 161 meseci
Posto primecujem da je i ovaj put, i u ovoj situaciji dominirala stara srpska osobina da se stavi klipovi u tockove kome god se moze, imam jedan predlog:

Manite se svi tog da komsiji crkne krava, ili jos gore verzije, neka mu je krava ziva i zdrava, ali zato neka mu pocrka sve ostalo. :D :D :D

Hajde da naprevimo rez. Ako smo Srbi, pa budimo ljudi. Sta je bilo, bilo je. Ja sam vecinu informacija koje sam treba, vec saznao. Vecinu stvari koja me je interesovala sam saznao iz raznih izvora, a neke od njih i sa ovog foruma. Razlog sto krsim datu rec da vise necu pisati ovde je sledeci:

znam kako je meni bilo kad sam se upustao u svu ovu pricu, i koliko su mi tada trebale informacije. Zato, hajde zbog svih ljudi koji su sad u toj situaciji da nastavimo. Zasto da ne podelim sve sto znam sa nekome kome to treba?
Nista ne kosta, a cinim dobro delo. Hajde da stanemo sa prepucavanjima, istinama, lazima, razmisljanjima, nagadjanjima, pretpostavkama.
Hajde da napravimo jedno lepo i korisno mesto ovde, uz postovanje svih clanova i ljudi koji ovde pisu. Zbog onij kojima sad to mnogo znaci. Zbog toga sto sam ja dobio pomoc oko nekih stvari, i imam obavezu da nekome i pomognem, kako i koliko god mogu, ne ocekujuci pritom nista za uzvrat.
Jednostavno ako nesto zelis da dobijes, moras nesto i da das.

Dakle, slazete li se da ostavimo po strani sve "urodjene" negativne osobine, i da pocnemo malo da razmisljamo i srcem, jer svi smo mi ljudi, svi imamo slicne ili iste zelje, od istog smo napravljeni, iste stvari volimo.

Tolerancija i uvazavanje, iskrenost i doslednost, vrednost i pozrtvovanje.

Ako hocete, svi vi sadasnji i buduci clanovi i polaznici put norveske, da nastavimo gde smo stali pre svih ovih prepucavanja?
Slazete li se? Jer jedan je zivot, jedna je sansa za nesto veliko u zivotu, ne dozvolimo da propadne zbog insinuacija.

Zavirite malo u svoju dusu, nije sve u materijalnom. Treba pomagati kad god se moze, jer sve se to jednom vrati. Na mom poslu sam dosta puta pomogao da neko prezivi, a onaj pogled, osmeh i zagrljaj na ulici kad te ljudi sretnu... To treba doziveti, taj osecaj korisnosti i humanosti. Zato, forumasi budimo humani, i kad sve izgubimo imamo sebe i jedni druge. POstujmo to zajednistvo.

Pozdrav svima...
 
Odgovor na temu

boana81
Novi Sad

Član broj: 276775
Poruke: 7
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2011. u 18:08 - pre 161 meseci
Cao svima, htela sam da vas zamolim za informacije vezane za odlazak defektologa u Norvesku.
Kakava je mogucnost nostrifikacije diplome ( koliko ispita je razlika ako je ima) i pronalazenja posla?
Cisto da napomenem da nemam zavrsenu srednju medicinsku pa ne znam da li bas odmah sa diplomom fakulteta mogu da se zaposlim tamo i da li postoji sansa
da ucenjem u Srbiji postignem akademsko znanje Norveskog jezika?
Znam da je Parola pominjao da je njegova zena defektolog pa ako ovo vidi nek se javi :)
Hvala svima u napred!!!
 
Odgovor na temu

axaa974
Jelena Aksentijevic Agic
Bergen,Norway

Član broj: 263184
Poruke: 28
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.01.2011. u 21:50 - pre 161 meseci
Podravljam sve one na forumu koji nisu raspolozeni da ulaze u raspravu o tome ko je u pravu-ko laze-ko maze-ko je kome slao poruku na pp-ko je kome slao poruku na mail... Dosta je bilo. Mozda bi trebalo otvoriti novu temu samo za one koji nemaju snage da ulaze u rasprave o onome oko cega nemaju pojma.U te spadam i ja. Naime,pre par meseci na drugom forumu sam postavila pitanje za Dejan73 i lepo mi je odgovorio:":. Nauci jezik, nadji posao pa onda tupi mozak o tome. Zakon se svake godine prilicno izmeni". I veliko mu hvala na tom odgovoru. Spustis malo lopticu,zamislis se i shvatis da je prvo jezik pa tek onda porez,zarada a gde je tek Norskprøve3! Sta nas ovde briga koliki je porez u Norveskoj kad zivimo u Srbiji. Zna li neko da da tacan odgovor na pitanje koliki je porez na plate u Srbiji? Konkretnije koliko jedan med. tehicar u Srbiji placa porez? Ako uspem jezik da savladam i ako uspem da se zaposlim u Norveskoj kao med. tehnicar onda cu kad dobijem prvu platu videti koliko placam porez. Ljudi,oni koji zele da odu iz nuzde jer ne mogu ovde dostojno da zive ne misle previse unapred. Samo zele da se spasu ove bede.
Dejane73 hvala na filmovima
Jelena.

[Ovu poruku je menjao axaa974 dana 16.01.2011. u 23:11 GMT+1]
Jelena Aksentijevic Agic
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7829970 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.