Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3900138 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika23.07.2013. u 19:45 - pre 131 meseci
@Gospodin-BP - Ispravke vrsis na osnovu starijeg izvoda. Znaci dedinim izvodom vrsis ispravku u izvodu roditelja. Ako maticar odbija trazi razgovor sa nacelnikom ili ako je u pitanju selo idi kod predsednika opstine. U svakom slucaju da isprave moraju, samo je pitanje koliko ce se izivljavati.
 
Odgovor na temu

kikinda2409

Član broj: 314868
Poruke: 11
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika23.07.2013. u 20:01 - pre 131 meseci
Citat:
nikas:
Danas su mi stigli izvodi od dede i mame, međutim na dedinom izvodu iz knjige umrlih piše da je rođen 04.07.1911, a na maminom izvodu iz knjige rođenih piše da se deda( njen otac) rodio 17.07.1911. Sve ostalo se poklapa. Greška je u danima. Šta da radim?
Problem je što su izvodi iz Hrvatske i da se idu menjati je malo komplikovano,malo više.
Da i dedi piše na umrlici da je imao hrvatsko državljanstvo.


I ja sam imao isti problem, i umesto bilo kakvog ispravljanja na zvanicnim dokumentima dobio sam iz Maticarske sluzbe moje opstine zvanican dokument, znaci dodatni papir, na kome pise da je datum tu i tu pogresan i da treba kao sto pise na babinom dokumentu na koju se pozivam, sve detaljno obrazlozeno. Sve to uz potpis predsednika Maticarske sluzbe i pecate opstine, na sluzbenom papiru opstine. Naravno, i taj sam dokument dao da se prevede na madjarski i prikljucio ga ostalim standardnim dokumentima koji se traze. Sve su mi to uzeli i nije bilo problema prilikom aplikovanja, u Madjarskoj sam inace predao. Objasnio sam tamo sta je taj dodatni papir, sve su uporedili i ok je bilo.
 
Odgovor na temu

deedee5

Član broj: 74722
Poruke: 788
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+323 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika23.07.2013. u 20:15 - pre 131 meseci
Citat:
agora11:
@Gospodin-BP - Ispravke vrsis na osnovu starijeg izvoda. Znaci dedinim izvodom vrsis ispravku u izvodu roditelja. Ako maticar odbija trazi razgovor sa nacelnikom ili ako je u pitanju selo idi kod predsednika opstine. U svakom slucaju da isprave moraju, samo je pitanje koliko ce se izivljavati.


Samo da dodam da to prepravlja matičar ali tek kada prodje opštinskog pravnika. Sve ukupno traje do dve nedelje ( u Srbiji ).
Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

 
Odgovor na temu

Mikki73
Vojvodina

Član broj: 316399
Poruke: 30
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+46 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika23.07.2013. u 20:18 - pre 131 meseci
Stvarno ljudi imaju baš problema sa netačnim podacima na izvodima, ali sreća pa eto ima rešenja i za ovo kao što je i navedeno.
 
Odgovor na temu

nikas
nema ga

Član broj: 212505
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+14 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika23.07.2013. u 22:32 - pre 131 meseci
Citat:
kikinda2409:
Citat:
nikas:
Danas su mi stigli izvodi od dede i mame, međutim na dedinom izvodu iz knjige umrlih piše da je rođen 04.07.1911, a na maminom izvodu iz knjige rođenih piše da se deda( njen otac) rodio 17.07.1911. Sve ostalo se poklapa. Greška je u danima. Šta da radim?
Problem je što su izvodi iz Hrvatske i da se idu menjati je malo komplikovano,malo više.
Da i dedi piše na umrlici da je imao hrvatsko državljanstvo.


I ja sam imao isti problem, i umesto bilo kakvog ispravljanja na zvanicnim dokumentima dobio sam iz Maticarske sluzbe moje opstine zvanican dokument, znaci dodatni papir, na kome pise da je datum tu i tu pogresan i da treba kao sto pise na babinom dokumentu na koju se pozivam, sve detaljno obrazlozeno. Sve to uz potpis predsednika Maticarske sluzbe i pecate opstine, na sluzbenom papiru opstine. Naravno, i taj sam dokument dao da se prevede na madjarski i prikljucio ga ostalim standardnim dokumentima koji se traze. Sve su mi to uzeli i nije bilo problema prilikom aplikovanja, u Madjarskoj sam inace predao. Objasnio sam tamo sta je taj dodatni papir, sve su uporedili i ok je bilo.


Kikinda2409 znači da bih ja trebala otići u Liku da mi to odrade? Ja sam inače iz NS.
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika23.07.2013. u 23:39 - pre 131 meseci
Citat:
Gospodin-BP:
E evo mene opet... Opet imam jedan problem, i da postavim jedno pitanje..
Ali bih zeleo da mi odgovori neko ko je potpuno siguran da je u pravu, stvarno ne zelim price "rekla-kazala"...
Evo mog problema.. Sve je bilo OK. i imam pravo da dobijem papire, posto vekovima u nazad imam rodinu i pretke sa prostora koji ispunjavaju uslov da se trazi drzavljanstvo. I evo, da kazem sta je tacno problem. Kada sam izvadio dva izvoda koja su mi trebala da budu dovoljna za ispunjavanje uslova, ja sam ih odneo da se prevedu, sto je i uradjeno.. Ali, niko nije obracao paznju na ovaj detalj. Naime, moj roditelj je rodjen 1948 godine, a moj deda 1917 godine. Ali, evo problema, na rodnom listu mog roditelja pise dedino ime, koje je skraceno ime mog dede, a na listu moga dede pise dedino puno ime... Znaci, izvodi se ne poklapaju, jer se imena ne podudaraju... Kada sam otisao da razgovaram sa tamosnjim maticarom, ovaj mi je rekao da to ne zavisi od njega, vec je to tako upisano kada se moj roditelj rodio, i da tu nema ispravke. Kako je moguce da ja sada nemam pravo da trazim dravljanstvo, kada imam potpuno i legitimno pravo na tako nesto? Da li se nekada neko od vas susreo sa ovakvim problemom? Ovo je stvarno neverovatno. Potupno je ista osoba u pitanju, ali tada to tako nije bilo zavedeno, i sada je to tako ostalo... Stvarno sada ne znam sta da radim jer mi je ta zena rekla da to mora da se ispravi, a ja sam razgovarao tamo, i kaze tamosnji maticar da to nije do njega..
Koja mi opcija preostaje? Da li neko ima resenje za moj problem? Nemoguce da sam toliko vremena i novca potrosio na ucenje madjarskog jezika, a da nemam pravo da trazim dravljansto jer je neko pre toiliko decenija upisao gresku koja ne moze da se ispavi...



E pa druze, nisi jedini! Ja sam imala isti taj problem u izvodima, tacnije kod mog pradede u MKR pisalo je Trnovski Martin a kod babe u njenom izvodu pisalo je Trnovski Marci, jednostavno je nekom doslo da tako upise pa sad ti vidi ko je lud!!! Sva sreca da mi je baba ziva jer je morala licno ona da ide u Kovacicu - jer je pradeda rodjen tamo i da trazi ispravku. U slucaju da je umrla sve bi palo u vodu jer NIKO ama bas NIKO nije hteo da menja takve podatke u MKR sem taj licno kod koga je nastala greska, taj ko trazi. Koja glupost!
A za supruga nisam uspela nista da sredim jer nismo mogli a i niko nije hteo od maticara da nam ispravi izvode koji su tamo neki greskom napisali! Zamislite kako je pre bilo - prababa se udala za coveka kog nije volela, a morala je zbog roditelja da se uda za njega, i posle 3 mes se razvela od njega i tokom vremena se udala za drugog i sa njim ima 5-oro dece, 3 sina i 2 cerke. Jedan od sinova je i moj pokojni svekar. Svi oni su nosili ime tj. prezime oca - Dostan i kad je 41.izgorela arhiva, neko pametan je uzeo knjigu vencanih - i video da je ona udata Horvat i troje dece posle rata nose prezime Horvat a ostalo dvoje Dostan... Niko nije gledao da se ona razvela!!! I sad i moj svekar nosi prezime koje nije od njegovog oca i njegov sin i ja i nase dete... i pojo vuk magarca sto bi se reklo! Svekar moj nije mogao to da ispravi jos pre 30 god a ne mi sada! Zamislite - trazio je izvod iz MKR jer mu je trebao kad se zenio i u izvodu stoji prezime drugog coveka - njegov otac samo sto nije dobio infarkt od muke - on Dostan a kod njegovog sina pise ime i prezime drugog coveka!!! I sve do dana danasnjeg je ostalo tako!
Ovo je zemlja Srbija!
A ja kad sam uspela svoje papire da sredim, ispravila izvod rodjenih kod pradede i bila sva srecna, napokon sve ok i zovem ti ja sudskog tumaca da se dogovorimo kad da mu posaljem dokumenta i kaze meni covek da proverim da li je sve ok upisano - imena, prezimena, datumi.. Ja kazem jeste al cu da proverim za svaki slucaj ponovo pre slanja. I naravno nema da fali - gledam ja u maminom izvodu vencanih stoji datum rodjenja mog oca 2.8. a kod mene u izvodu rodjenih stoji 3.8. Pitam mamu kako sad to? Lepo ode ona i nadje mi sva dokumenta od oca - lk, pasos, dozvolu - sve mu stoji 3.8. kao dan i mesec rodjenja. Otac mi je davno umro ali je ona to sacuvala. Odem ja tako iznervirana u opstinu i kazem o cemu se radi a maticarka se izdrala na mene ko prava - evo vam gospodjo knjga vencanih, jel vidite ovaj izvod, jel tu pise 2.8. da vam je otac rodjen?! Ovaj izvod je donet kad se vencavao sa vasom majkom! Pa pitam ja tu "ljubaznu" maticarku: Zasto onda kod mene u izvodu stoji 3.8. i u njegovoj lk i pasosu i... Ona meni: Otkud ja znam! Aman zeno, ko treba da zna?! Odem onda kod opstinskog advokata i opet kazem sta i kako i pokazem joj tatinu lk i tamo stoji i pod kojim rednim brojem je zaveden u knjigu umrlih i nek vidi sta tamo pise, ko je pogresio i gde? Gledam ja u tu zenu, gleda ona mene bledo...i sta pise - pitam je ja, kad ona meni - znate gospodjo ovo ne da nije vas otac pod ovim brojem zaveden nego je i zenska osoba!!! Ajoooooj Booooozeeeeeeee.... I tu su pogresili... Ja sam onda uzela ispred nje mobilni da zovem ( posto ona nije htela da zove opstinu u kojoj je moj otac rodjen ) maticara iz opstine u kojoj mi je otac rodjen da pitam za datum jel je 2. ili 3. i kaze ona meni 2. a ja je pitam kako 2. kad mu je i JMBG pocinje 0308935... a ona meni - nije mu to maticni broj nego ovo . . . Ja ostala u soku - covek ziveo 60 god i umro pod jednim maticnim brojem a ustvari je imao drugi... I ko je tu pogresio?!
Ma bilo je svega kod mene, nego vise da vas nedavim i ovako sam se raspisala sad od muke kad se setim...
I da, u mom izvodu vencanih su pogresili CAK 2 puta!!! Napisali su devojacko prezime moje majke umesto udato i ispada da je ona bila ili neudata ili razvedena kad sam se ja udavala.. a nije nista od toga a kod moje svekrve umesto njenog prezimena upisali su mesto gde je rodjena.. Koji apsurd?!
Ovde je sve moguce!!! Na zalost...

Tako da probajte da nekako ispravite to ako ne... sta da vam kazem.
Svako dobro!
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika23.07.2013. u 23:43 - pre 131 meseci
Citat:
kikinda2409:
Citat:
nikas:
Danas su mi stigli izvodi od dede i mame, međutim na dedinom izvodu iz knjige umrlih piše da je rođen 04.07.1911, a na maminom izvodu iz knjige rođenih piše da se deda( njen otac) rodio 17.07.1911. Sve ostalo se poklapa. Greška je u danima. Šta da radim?
Problem je što su izvodi iz Hrvatske i da se idu menjati je malo komplikovano,malo više.
Da i dedi piše na umrlici da je imao hrvatsko državljanstvo.


I ja sam imao isti problem, i umesto bilo kakvog ispravljanja na zvanicnim dokumentima dobio sam iz Maticarske sluzbe moje opstine zvanican dokument, znaci dodatni papir, na kome pise da je datum tu i tu pogresan i da treba kao sto pise na babinom dokumentu na koju se pozivam, sve detaljno obrazlozeno. Sve to uz potpis predsednika Maticarske sluzbe i pecate opstine, na sluzbenom papiru opstine. Naravno, i taj sam dokument dao da se prevede na madjarski i prikljucio ga ostalim standardnim dokumentima koji se traze. Sve su mi to uzeli i nije bilo problema prilikom aplikovanja, u Madjarskoj sam inace predao. Objasnio sam tamo sta je taj dodatni papir, sve su uporedili i ok je bilo.


Evo sad procitah ovo!
A meni pede*ri nisu nista hteli da daju, nikakav papir nista napismeno da imam kao dokaz a zvala sam ih svaki dan 2 nedelje!
St*ka jedna!!!

Ja sam podnela 4 ispravke i nisam platila nista ali se negde i placa po nekim opstinama oko 800 din po resenju i jedan su mi odmah ispravili a ostala tri sam dosla sutra dan - bar sam tu imala srece i nisam cekala, bar negde!
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika24.07.2013. u 00:04 - pre 131 meseci
@pan 1 - citam ovo sto ste napisali i vrtim glavom u neverici kakav je to raspad sistema, bas sam se iznervirao, ali na kraju kada sam procitao ovo

Citat:
pan 1:a kod moje svekrve umesto njenog prezimena upisali su mesto gde je rodjena


od muke sam se slatko ismejao. Svaka vama cast kada ste se sa njima izborili. Svako dobro!

P.S. mislim da je uslov za zaposlenje u tim opstinskim sluzbama IQ ne veci od 20. Jer nije ovo jedina oblast gde prave ovakve nebulozne greske i apsolutno svuda kao svaki stereotipni glupak ce se jako iznervirati kada pokusate da im objasnite da su napravili gresku. Npr. normalnom coveku da objasnite da je pobrkano mesto rodjenja i prezime on bi se izvinio i to ispravio. Ali vecina njih ce da vas napadne i jos ubedjuje kako je to tako. Srecom pa sam ja uglavnom nailazio na neke nezainteresovane za siroku raspravu, uglavnom pred kraj radnog vremena, pa su ispravke brzo radili.
 
Odgovor na temu

nikas
nema ga

Član broj: 212505
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+14 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika24.07.2013. u 09:38 - pre 131 meseci
Citat:
nikas:
Danas su mi stigli izvodi od dede i mame, međutim na dedinom izvodu iz knjige umrlih piše da je rođen 04.07.1911, a na maminom izvodu iz knjige rođenih piše da se deda( njen otac) rodio 17.07.1911. Sve ostalo se poklapa. Greška je u danima. Šta da radim?
Problem je što su izvodi iz Hrvatske i da se idu menjati je malo komplikovano,malo više.
Da i dedi piše na umrlici da je imao hrvatsko državljanstvo.


Izvodi drugi deo:
Jutros sam otišla po svoj izvod iz knjige rođenih, usput sam pitala šta da radim sa babinim i maminim izvodima, kaže žena u uredu moram ići u Hrvatsku da se ispravi. Rekoh dobro, znala sam.
Uzmem svoj izvod , vratim se kući i tek vidim da datum rođenja moje mame na mom izvodu i njenom NISU ISTI.
Omašili ljudi za ceo mesec. Nisam još odlučila dal da se smejem ili da plačem.
Što da bude jednostavno kad može i komplikovano.

 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika24.07.2013. u 10:43 - pre 131 meseci
Eeee muko moja predji na drugoga...

Tako su i mojoj porodici sve oduzeli, tamo neki.. Moj pradeda - taj kod koga su pogresili ime - imao je prvu malu klanicu u Beogradu jer je bio poznati kasapin i prvi bioskop isto u Beogradu, veliko imanje.. Para k'o blata. Imam i sliku moje prababe sa velikim sesirom i mustiklom u ruci sa svo troje dece koliko je imala i svakog od njih je cuvala po jedna guvernanta! Pa se desio rat 41. i sve su im oduzeli a pradedu su odveli u logor... I aj sad ti dokazi da si sve to imao u vlasnistvu... dzabe ti sve.. Imamo i papire al nijedan advokat nece sa tim da se bakce, to je dug proces povratka imovine i treba para i para, na zalost al je tako. Cak smo grupno svi iz naseg mesta potrazivali ratnu odstetu to sto je pradeda bio u logoru, i trebala je Nemacka da isplati te ljude - te porodice, a advokat je samo uzeo pare ( sad se ne secam koliko ali je bilo dosta ) da bi pokrenuo parnicu i pojo vuk magarca - opet.. Nista od toga. Rekli su nam da od toga nema nista, od te isplate, zato sto je Srbija imala veliki dug prema Nemackoj i da su to zemlje medjusobno razmenile - Nemci umesto da daju pare za ratnu odstetu, oprostili su Srbiji dug jer su se tako dogovorile! I ko opet ispasta nego jadni narod! Boli njih du*e jel ces ti dobiti pare il ne, glavno da oni imaju za sebe!

I eto to je "moja" zemlja, zemlja u kojoj sam rodjena i odrasla! Sve sto je mogla da mi uzme - uzela je... I dace Bog da uspem da odem iz Srbije sto pre i da zivim kao normalan covek a ne kao stoka!

Zao mi je sto je tako, ali je ovo nazalost istina!

Kad sam ostala trudna i to posle 7 godina, dobila sam naravno otkaz i to u dobro stojecoj firmi - ko te sta pita... Imam zavrsenu srednju, visu i fax i sad idem vanredno ponovo u srednju medicinsku, dajem razliku ispita i to imam 22 ispita za sve 4 godine, da bi mogla da se zaposlim tamo gde traze medicinske sestre i da konacno sredim zivot i obezbedim porodicu. Verujte da ima pojedinaca koji mi se smeju - opet ides u skolu, koja ti je to po redu? Mislis da ces sa tom skolom dobiti posao?! A ja im sa osmehom na licu kazem - NARAVNO, a dodje mi da placem kad vidim ko sve radi na kojim radnim mestima i sa kojom skolom! Ako hoces posao plati - 5.000 evrica i imaces ga! Ja nemam skolu al sam platio a ti si budala sto ides u skolu i ucis!!!
Da, da... tako je to u zemlji Srbiji...
Aj svako dobro, odo ja da ucim.. avgusta imam ispite!
POZZ
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika24.07.2013. u 12:02 - pre 131 meseci
Jeste Tijana, al kad sam procitala poruku od nikas-a, jednostavno sam morala da kazem sta se kod mene desilo! Sta ces, zensko je to, pa ne moze da cuti!
 
Odgovor na temu

deedee5

Član broj: 74722
Poruke: 788
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+323 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika24.07.2013. u 12:09 - pre 131 meseci
Citat:
nikas:
moram ići u Hrvatsku da se ispravi


Nisam baš dobro pratio da li ste napisali odakle vam je predak ali trebalo bi da to možete da sredite u najbližem mestu u Hrvatskoj ( Osijek, Vinkovci...). Pozovite...

Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

 
Odgovor na temu

kikinda2409

Član broj: 314868
Poruke: 11
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika24.07.2013. u 12:35 - pre 131 meseci
Citat:
nikas:
Citat:
kikinda2409:
Citat:
nikas:
Danas su mi stigli izvodi od dede i mame, međutim na dedinom izvodu iz knjige umrlih piše da je rođen 04.07.1911, a na maminom izvodu iz knjige rođenih piše da se deda( njen otac) rodio 17.07.1911. Sve ostalo se poklapa. Greška je u danima. Šta da radim?
Problem je što su izvodi iz Hrvatske i da se idu menjati je malo komplikovano,malo više.
Da i dedi piše na umrlici da je imao hrvatsko državljanstvo.


I ja sam imao isti problem, i umesto bilo kakvog ispravljanja na zvanicnim dokumentima dobio sam iz Maticarske sluzbe moje opstine zvanican dokument, znaci dodatni papir, na kome pise da je datum tu i tu pogresan i da treba kao sto pise na babinom dokumentu na koju se pozivam, sve detaljno obrazlozeno. Sve to uz potpis predsednika Maticarske sluzbe i pecate opstine, na sluzbenom papiru opstine. Naravno, i taj sam dokument dao da se prevede na madjarski i prikljucio ga ostalim standardnim dokumentima koji se traze. Sve su mi to uzeli i nije bilo problema prilikom aplikovanja, u Madjarskoj sam inace predao. Objasnio sam tamo sta je taj dodatni papir, sve su uporedili i ok je bilo.


Kikinda2409 znači da bih ja trebala otići u Liku da mi to odrade? Ja sam inače iz NS.


Ne, u Lici ti ništa ne mogu odraditi, zato što je stara dokumentacija izgorela, u Drugom svetskom i poslednjem ratu, tamo samo izdaju potvrdu da je ta i ta osoba rodjena tamo, to je sve. Ta potvrda pre svega služi starijim osobama koje su izbegle u Srbiju, zbog imovinskih prava najvise, ali moze pomoci i prilikom aplikovanja za madjarsko drzavljanstvo, medjutim oni nemaju na osnovu cega bilo sta da ispravljaju. Osoba na koju se ja pozivam je takodje rodjena u Lici, medjutim ona je tokom kolonizacije dosla u Kikindu, gde je i umrla, tako da mi je trebala bakina umrlica, i moja i ćaletova krštenica, a to je sve u Kikindi, tako da sam sve odmah dobio. Kod mene je greška u ćaletovoj krštenici, bakin datum, a to se sve dopunjuje, ispravlja, ili kako već, u Kikindi, pošto je ćale ovde rođen. A Lika je sad ipak druga država, i ne možeš da ocekuješ da ti tako nešto odrade.
 
Odgovor na temu

jokara4
vvvvv

Član broj: 314259
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+45 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika24.07.2013. u 14:26 - pre 131 meseci
https://www.facebook.com/Madar...MagyarAllampolgarsagot?fref=ts


Jos jedan "forum",ima korisnih stvari.
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika24.07.2013. u 14:57 - pre 131 meseci
Citat:
kikinda2409:Ne, u Lici ti ništa ne mogu odraditi, zato što je stara dokumentacija izgorela,


Nema to nikakve veze, izgorela je i dokumentacija u Vojvodini pa je to sve rekonstruisano. Ne znam da je neko imao problem zbog ovoga, da ima pretka a da nema izvoda.

Citat:
kikinda2409:tamo samo izdaju potvrdu da je ta i ta osoba rodjena tamo, to je sve. Ta potvrda pre svega služi starijim osobama koje su izbegle u Srbiju


Netacno, svako ko je rodjen u Hrvatskoj moze dobiti normalni rodni list, a ne nekakvu potvrdu.

Citat:
kikinda2409:A Lika je sad ipak druga država, i ne možeš da ocekuješ da ti tako nešto odrade.


To sto je druga drzava ne znaci da u toj drzavi postoji zakon koji zabranjuje ispravku greski u maticnim knjigama.

Samo se dakle raspitajte da li mozete sve da odradite postom ili je neophodno da licno prisustvujete iz nekog razloga.
 
Odgovor na temu

kikinda2409

Član broj: 314868
Poruke: 11
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika24.07.2013. u 17:05 - pre 131 meseci
Citat:
agora11: To sto je druga drzava ne znaci da u toj drzavi postoji zakon koji zabranjuje ispravku greski u maticnim knjigama.

Samo se dakle raspitajte da li mozete sve da odradite postom ili je neophodno da licno prisustvujete iz nekog razloga.


Nisi razumeo/la. Ne mogu se ispraviti greške u matičnim knjigama, ako te matične knjige ne postoje, kakva rekonstrukcija, na osnovu čega? Kako možeš poštom ili čak lično prisustvovati i zahtevati novi rodni list nekoga ko više nije živ, nikada nije imao ličnu kartu ni jmbg u toj državi. U Lici, konkretno Donjem Lapcu, ništa od pre 1921 nije rekonstruisano, nakon toga možda jeste, ne znam, a to nije ni bitno za sticanje madjarskog državljanstva. Za Vojvodinu si u pravu, ali se u Hrvatskoj tada nije isto radilo nakon Trijanonskog sporazuma. A uostalom zavisi i čiji dokument u ovom slučaju treba ispraviti, možda nije isti problem kao kod mene, ja sam iznad objasnio kako sam to rešio, ali 100% ako je osoba rođena pre 1921 na području Like, i nije više živa, novi rodni list preci odatle ne mogu dobiti, provereno. Ako osoba koja je iznela ovaj problem to izvede, zamolio bih je da me ili ovde ili na pp demantuje, jer me ovo baš interesuje. x puta sam telefonom pričao sam Matičarskim uredom u Donjem Lapcu, tako da znam o čemu pričam. Puno sreće u svakom slučaju.
 
Odgovor na temu

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika24.07.2013. u 17:20 - pre 131 meseci
Ukoliko je osoba ziva onda je moguce na njen licni zahtev izvrsiti ponovni upis u maticne knjige. Daje se izjava i bilo kakav stari dokument iz kogase mogu videti podaci. Ukoliko osoba nije ziva onda nije moguce izvrsiti ponovni upis izuzev u nekim slucajevima prava nasledjivanka, ali i tad se retko radi- to su mi rekli u hrvtaskom ministrstvu unutrasnjih poslova koje je nadlezno za matocne sluzbe.

Ispravke je moguce vrsiti samo u maticnim knjigama koke su nastale posle 1946! Tj samo u onim knjigama koje vodi drzava, a ne koje je vodila crkva!!! U slucaju da je greska nastala posle 1946 (ne znam ceo datum) uspravka se vrsi na osnpvu starijeg izvoda! Recimo, kod mog oca je upisan razlicit datum rodjenja njegove majke - ocev izvod moze da se usaglasi sa babinim, ali ne i babin sa ocevim. OVO VAZI ZA DANASNJU REPUBLIKU HRVATSKU.
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika24.07.2013. u 17:53 - pre 131 meseci
Citat:
kikinda2409:Nisi razumeo/la. Ne mogu se ispraviti greške u matičnim knjigama, ako te matične knjige ne postoje, kakva rekonstrukcija, na osnovu čega?


Na osnovu izjava, na osnovu prepisa. Mnogo danasnjih maticnih knjiga u Vojvodini je bas tako nastalo, to nisu originalne maticne knjige vec njihove rekonstrukcije.

Citat:
kikinda2409:Kako možeš poštom ili čak lično prisustvovati i zahtevati novi rodni list nekoga ko više nije živ, nikada nije imao ličnu kartu ni jmbg u toj državi.


Lepo, napises molbu, izbrojis pare, ubacis u kovertu, nalepis markicu, ubacis u sanduce za prijem pisama i sacekas malo i dobijes nazad. Nije neka mudrost, ljudi to rade stalno. Cak se i preporucuje vadjenje novih papira a ne predavanje nekih ofucalih dokumenata od pre sto godina (a uglavnom to niko i nema za svoje prababe i pradede). Pretpostavljam da je i procedura za ispravku jednostavna kao i za vadjenje i da se ni u cemu posebno ne razlikuje od one u Srbiji.

A to sto neko nije ziv i sto nije ziveo u sadasnjoj drzavi nije nikakva prepreka. Ni nasi preci nisu ziveli u Srbiji nego u Madjarskoj pa opet dobijamo njihove izvode u opstinama po Vojvodini. Po tom tvom shvatanju prosto niko ne bi mogao da dobije nijedan izvod jer im prapreci nisu zivi i jer nisu rodjeni u ovoj drzavi, razmisli.

Inace provereno, i nakon raspada Jugoslavije su podaci slati opstinama u Hrvatskoj, pa tako neko ko je rodjen tamo a umro ovde 90ih i kasnije, kada izvadite rodni list tamo on sadrzi u napomeni ovaj podatak. Znaci nije to zapecaceno, status Hrvatske ne igra ulogu u saradnji maticarskih sluzbi.

Citat:
kikinda2409:ali 100% ako je osoba rođena pre 1921 na području Like, i nije više živa, novi rodni list preci odatle ne mogu dobiti, provereno. Ako osoba koja je iznela ovaj problem to izvede, zamolio bih je da me ili ovde ili na pp demantuje, jer me ovo baš interesuje. x puta sam telefonom pričao sam Matičarskim uredom u Donjem Lapcu, tako da znam o čemu pričam. Puno sreće u svakom slučaju.


Saljem ti pp. Sustina je da nemas sta da se akas sa DL, u gradu se obavi bez po muke.

Citat:
maaar: Ukoliko je osoba ziva onda je moguce na njen licni zahtev izvrsiti ponovni upis u maticne knjige. Daje se izjava i bilo kakav stari dokument iz kogase mogu videti podaci. Ukoliko osoba nije ziva onda nije moguce izvrsiti ponovni upis izuzev u nekim slucajevima prava nasledjivanka, ali i tad se retko radi- to su mi rekli u hrvtaskom ministrstvu unutrasnjih poslova koje je nadlezno za matocne sluzbe.


Ovo je drugo. Ako ponovni upis nije uradjen kad su svi to radili posle rata, onda verovatno vrlo tesko moze to da se izvede bez materijalnih dokaza. Ja govorim pronalazenju i vadjenju postojecih izvoda i ispravljanju gresaka u istim.

Citat:
maaar:Ispravke je moguce vrsiti samo u maticnim knjigama koke su nastale posle 1946! Tj samo u onim knjigama koje vodi drzava, a ne koje je vodila crkva!!! U slucaju da je greska nastala posle 1946 (ne znam ceo datum) uspravka se vrsi na osnpvu starijeg izvoda! Recimo, kod mog oca je upisan razlicit datum rodjenja njegove majke - ocev izvod moze da se usaglasi sa babinim, ali ne i babin sa ocevim. OVO VAZI ZA DANASNJU REPUBLIKU HRVATSKU.


Mislim da su ta maticarska pravila svuda ista. Uvek je stariji izvod taj na osnovu kog se vrsi ispravka.
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.07.2013. u 13:03 - pre 130 meseci
Aj i ja da pitam nesto posto nisam razmisljala da za supruga vadim papire preko njegove majke da podnese zahtev. Ona je rodjena 1.7.1946. u Bjeljevini a njen otac - preko koga bi moj muz podneo zahtev za drzavljanstvo je rodjen 1890. ali neznamo koji dan i mesec, samo da je rodjen u Gospicu.
1. E sad da li je Gospic pripadao Austrougarskoj? Gledala sam mapu i cini mi se da je cela Lika bila pod AU a kad sam zvala kancelariju u NS, rekla mi je zena da nije cela pripadala ali misli da Gospic jeste.
2. Kako ja sad da trazim njegov izvod rodjenih kad znam samo godinu i nista vise, cak ne znam ni ime oca i majke? A umro je 1948. ali opet ne znam dan i mesec smrti, u Suhopolju - opstina Virovitica.

Moze pomoc?
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
109-92-233-146.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.07.2013. u 13:20 - pre 130 meseci
Sta je potrebno po novom za supruznika od dokumenata.
Znaci pitam kada mi supruga dobije drzavljanstvo ocekujemo uskoro,sta ja kao supruznik treba od papira da spremim,sem madjarskog .
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3900138 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.