Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3879359 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika05.01.2011. u 23:26 - pre 160 meseci
NOVI SAD - Vojvođani koji znaju mađarski jezik ili imaju nekog pretka koji je imao mađarsko državljanstvo, a njih nije malo, s obzirom na istorijske okolnosti pre šezdesetak godina, mogu da zatraže mađarsko državljanstvo, objašnjava za „Blic“ Balint Pastor, šef poslaničkog kluba manjina u Skupštini Srbije i poslanik Saveza vojvođanskih Mađara, i dodaje da „svaki starosedelac, koji ne mora biti Mađar, ima iste šanse kao i ja da dobije mađarsko državljanstvo“.

http://www.blic.rs/Vesti/Polit...i-pasos-dovoljno-znanje-jezika

Dali neko zna vise informacija o ovome, to jest kolko je potrebno dobro znati madjarski i kakva je procedura provere znanje madjarskog jezika.

 
Odgovor na temu

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika06.01.2011. u 07:50 - pre 160 meseci
Evo ako znaš pročitati uslove za dobijanje državljanstva onda nemaš brige: http://www.allampolgarsag.gov....rticle&id=53&Itemid=34

Provera jezika se vrši u konzulatu/ambasadi. Ako si išao u mađarski razred u osnovnoj ili srednjoj školi i imaš papire o tome onda je to veliki plus. Zatim moraš svojeručno napisati svoju biografiju. Na kraju ćeš imati razgovor sa konzulom koji će da se uveri u tvoje znanje.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika06.01.2011. u 09:31 - pre 160 meseci
Znaci tesko... ajde biografiju bi mi jos i mogo neko pomoci da napisem na madjarskom.... ali madjarski nisam prico ima vise od 20 tak godina... ( dok sam bio mali i bili su mi zivi baba i deda)


Ako neko bude proso ovu proceduru neka javi kako je bilo na razgovoru...

[Ovu poruku je menjao gogi77 dana 06.01.2011. u 10:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika06.01.2011. u 12:30 - pre 160 meseci
Pa nauči... ovde imaš ljude koji uče norveški a nisu ni dobili vizu a i posle će morati da žive tamo više godina da dobiju državljanstvo. A ti bi ovako dobio odmah sva prava.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika06.01.2011. u 14:02 - pre 160 meseci
I ja sam u toj prici za Norvesku..... to jest upravo ucim Norveski :) I sredjujem papire za Norvesku.

A sad da jos uzmem da ucim i madjarski bas ce biti sou :) Kad mi se u glavi pomesa Engleski, Nemacki, Norveski i Madjarski :)

Ali svakako cu probati da dobijem pasos.... iako mi Norveska ostaje destinacija broj 1.
Cak i da dobijem madjarski pasos i dalje planiram odlazak u Norvesku i ostanak tamo.

Shvatam da sa EU pasosom definitivno imam neuporedivo veca prava.





 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika06.01.2011. u 14:23 - pre 160 meseci
Citat:
gogi77: ( dok sam bio mali i bili su mi zivi baba i deda)
Lako! Imaš osnove, kreći se u msđarkom društvu, govori, na početku će se smejati al se i ti smej i neće biti izsmevanja, za par meseci ćeš normalno moć koristit jezik svoje okoline.
Puno uspeha!

Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Bobby Gillespie
Profesor, osnovna skola

Član broj: 276555
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika06.01.2011. u 19:49 - pre 160 meseci
Da li je to sto pise u Blicu tacno?
Znanje jezika ili preci.
Meni je logicnije znanje jezika i preci.
Ako je samo jezik dovoljan onda je to super povoljno.

Za ocekivati je bum kurseva Madjarskog jezika :)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika06.01.2011. u 20:35 - pre 160 meseci
Ma u blicu lupetaju.... znanje jezika i preci je tacno.
Znaci moras imati na primer dedu/babu/pradedu... itd... koji je bio drzavljanin nekadasnje madjarske... i moras znati madjarki.

Samo jos ne znam kolko dobro bas moras znati madjarski... znaci cekamo nekog ko je bio da podnese zahtev i prenese iskustva kakva je procedura provere znanja.
 
Odgovor na temu

damilica
Inženjer, Tehničar...
Austrija, Beč

Član broj: 277084
Poruke: 49
*.adsl.eunet.rs.



+27 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.01.2011. u 16:50 - pre 160 meseci
To i mene zanima. Mađarski nabadam, ali bukvalno nabadam. Sve ostale papire sam skoro sakupio za državljanstvo, samo mi ostaje da neko ko je predao dokumenta objasni šta tačno pita konzul i koliko znanje je potrebno.
Čekamo srećnog dobitnika!!!
 
Odgovor na temu

endre85

Član broj: 207893
Poruke: 325



+116 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.01.2011. u 18:58 - pre 160 meseci
Mislim da je potrebno znanje jezika ekvivalentno onome da samostalno napises autobiografiju.
 
Odgovor na temu

damilica
Inženjer, Tehničar...
Austrija, Beč

Član broj: 277084
Poruke: 49
*.adsl.eunet.rs.



+27 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.01.2011. u 19:44 - pre 160 meseci
Znači otprilike znanje A2 ili B1, ali pre će biti A2. Pa nije toliko teško. Pošto ako se sad pozove da se zakaže termin, prvi je za dva do tri meseca. Taman jedan ubrzani kurs.
 
Odgovor na temu

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
..c.cable.static.telemach.net.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.01.2011. u 21:54 - pre 160 meseci
Moraš da znaš toliko da umeš da porazgovaraš sa konzulom ili osobom koja će ti pregledati dokumente. Znači nešto kao, ti predaš papire, ona gleda aha to je to, zašto ovde niste upisali, aha, imate li dokument o blabla... Znači nije neka jezička provera, nego moraš da se sporazumevaš sa drugom osobom. Sve to treba da traje oko pola sata po osobi. E sad, nigde nije definisano kako se vrši ta provera, nego piše samo da to obavlja "nadležni organ", tj. konzulat. Sa druge strane, ako ti odbiju zahtev za državljanstvo, onda nisu dužni da ti objasne zašto. Tako da tu ima dosta prostora za zloupotrebu, ali ako umeš da vodiš neki jednostavan razgovor onda verovatno nemaš problema.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika23.01.2011. u 00:38 - pre 160 meseci
Evo jos nekoliko informacija sto sam za sada saznao:

Razgovarao sam sa jos par ljudi ali i dalje niko konkretno nije bio na razgovoru :(

Ali su mi rekli da su oni pored izvoda iz maticne kljige umrlih izvadili i krstenice u madjarskoj crkvi, sto je isto validan dokument mada mislim da to nije obavezno.
U principu mogu i to da izvadim za dedu,oca, a i za mene, ali je to cirkus posto moram prvo da se najavim kod popa, i da putujem u selo koje je dosta daleko za otici.
Tako da mislim da to necu vaditi jer na izvodu iz maticne knjige umrlih za dedu mi pise da je rodjen 1919 u delu koje je pripadalo nekadasnjoj madjarskoj.

Tetka mi je uspela da iskopa i neke stare dokumente koje je izdala madjarska vlast 1943 - izvod iz maticne knjige i licnu kartu isto iz 1943... nazalost imam samo fotokopije.... originali su se davno raspali.

U Subotici prijatelji mi kazu da je uzasna guzva za podnosenje papira i da se ceka do juna meseca.
Za Beograd ne znam tacno... tako da ako neko zna malo vise informacija o Beogradu neka napise. Posto mi je Beograd blize za otici.

Jezik mi je i dalje problem i definitivno cu morati da odem na neke casove... , tako da ako znate nekoga ko povoljno daje casove madjarskog i eventualno mi pomogne u svome ovom cirkusu, a da je iz NS napisite :)

Ili krajnja varijanta zapucacu u neku skolu jezika.






 
Odgovor na temu

damilica
Inženjer, Tehničar...
Austrija, Beč

Član broj: 277084
Poruke: 49
*.adsl.eunet.rs.



+27 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika23.01.2011. u 09:29 - pre 160 meseci
Ja se bavim nekom svojom logikom. Što više sakupim papira, odnosno dokaza da sam ja ili da je neko moj bio mađarske nacionalnosti, manje će me cimati za jezik.
A inače za sad sam učim mađarski. Kupio sam jednu knjigu a tu je i net, tako da ću imati neko osnovno znanje.

A što se tiče termina u Beogradu, ja sam bio zvao... pre... oko 10ak dana i zakazali su mi za prvu nedelju marta. Tako da kontam da je tu mnogo bolja varijanta.
Što se tiče tih škola jezika, jedan ubrzani kurs u Novom Sadu te košta oko 20.000.00din. I učićeš ga oko mesec ipo do dva meseca. A naučićeš samo da kažeš kako se zoveš i odakle si (bukvalno).

Ali nije moguće da niko do sad nije bio na razgovoru. Odnosno da nije pričao sa konzulom ili nekim predstavnikom!!!

Meni interesuje kada uđeš da predaš papire: šta ti kaže, šta te pitaju, o čemu razgovarate (ako uopšte i razgovarate)...???
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika23.01.2011. u 12:15 - pre 160 meseci
Citat:
damilica: Ja se bavim nekom svojom logikom. Što više sakupim papira, odnosno dokaza da sam ja ili da je neko moj bio mađarske nacionalnosti, manje će me cimati za jezik.

Zaboravi na takvu logiku. Nedavno sam bio na predavanju o ovoj temi koje su održali ambasador i konzuli iz mađarske ambasade, i ukratko, saznao sam sledeće.

1. Neophodno je dokazati da je neko (jedan) od vaših predaka: otac/majka, deda/baba, pradeda/prababa... (može i "dalje", ali nisu imali još takav slučaj) rođen pre stupanja na snagu Trianonskog sporazuma (negde 1921.) na teritoriji Vojvodine, a u Bačkoj i 1941-44, sad koji su datumi tačno u pitanju, ne znam. Da biste dokazali poreklo, morate imati "povezan" dokaz, recimo, ako je vaša baba bila Mađarica, dokaz ide ovako - na vašem izvodu stoji puno ime, datum i mesto rođenja vašeg oca - na njegovom izvodu stoje isti podaci za njegove roditelje. I, na kraju, izvod ili kakav drugi identifikacioni dokument (pasoš, krštenica, i sl) od babe, gde se vidi da je rođena u Mađarskoj.

Naglasili su da uopšte nema potrebe za nekim pojačavanjem dokaza o poreklu - ako dokažete putem validnih ličnih dokumenata da je jedan vaš direktni predak rođen u Mađarskoj, vi ste ovaj uslov o poreklu ispunili.

2. Znanje mađarskog jezika. I tu su podvukli, ne radi se o jezičkom ispitu gde će vas oboriti zbog tri gramatičke greške, već jednostavno o proveri mogućnosti sporazumevanja na mađarskom. Pitaće vas ko ste, šta ste, kako ste, čime se bavite, koji vam je hobi, šta za vas znači mogućnost da "ponovo" budete državljanin Mađarske, naravno sve ovo u formi neobaveznog razgovora na divanu, a ne kao inspektorska ispitivanja u podrumu SUP-a

Stoga bih ja "kurseve mađasrskog jezika" kao vid učenja jezika ostavio samo kao alternativu ukoliko nemate mogućnosti da sa nekim svakodnevno, ili gotovo svakodnevno, pričate običan, govorni mađarski jezik. Ukoliko imate neke bliže prijatelje, rođake koji su pritom i Mađari , mislim da je pravo vreme da počnete sa njima da pričate na mađarskom! Iznenadili biste se koliko biste brzo napredovali, brže nego na ma kom kursu.

Nemojte žuriti sa zakazivanjem razgovora ukoliko vam je znanje mađarskog slabo ili nikakvo, dajte sebi recimo godinu dana intenzivnog učenja kako biste bili sigurni u to da se nećete "obrukati" pred konzulom

Bitno je dodati da sva dokumenta moraju biti prevedena na mađarski, kod ovlašćenog sudskog tumača, i da: vaš original izvoda iz matične knjige rođenih biće zadržan kod njih!



[Ovu poruku je menjao Emil Ranc dana 23.01.2011. u 13:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika23.01.2011. u 14:18 - pre 160 meseci
Citat:
Emil Ranc:
2. Znanje mađarskog jezika. I tu su podvukli, ne radi se o jezičkom ispitu gde će vas oboriti zbog tri gramatičke greške, već jednostavno o proveri mogućnosti sporazumevanja na mađarskom. Pitaće vas ko ste, šta ste, kako ste, čime se bavite, koji vam je hobi, šta za vas znači mogućnost da "ponovo" budete državljanin Mađarske, naravno sve ovo u formi neobaveznog razgovora na divanu, a ne kao inspektorska ispitivanja u podrumu SUP-a :)

Super :) To me otprilike interesuje... o cemu se moze pricati...

Inace i ja razmisljam da ne brzam sa ovim, svakako ce dotle valjda neko proci taj razgovor pa cu imati neke konkretne informacije a dotle cu se podsetiti i znanja jezika.


 
Odgovor na temu

damilica
Inženjer, Tehničar...
Austrija, Beč

Član broj: 277084
Poruke: 49
*.adsl.eunet.rs.



+27 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika23.01.2011. u 17:49 - pre 160 meseci
Pa, ni ja ne brzam toliko. Ali, dva meseca učim jezik, odem na zakazan termin i šanse su 50:50. I ako taj put ne prođem, opet zakažem termin i to je to.
Isto bi bilo kada bih sad učio i tamo negde u novembru zakazao termin. To mu dođe na isto.
 
Odgovor na temu

rvisi

Član broj: 38389
Poruke: 12
62.240.6.*



+1 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika23.01.2011. u 19:55 - pre 160 meseci
Interesantan sajt za besplatno učenje jezika http://www.livemocha.com/

Izmeđuostalog postoji i mađarski.Lekcije su podeljene u četri dela :
1. Learn-učenje
2. Review-obnavljanje
3. Write- vežba pisanja,
4.Speak- vežba čitanja , pročitani tekst možete snimiti pomoću mikrofona

Ako želite vežbe možete upload-ovati tako da vas ostali korisnici tog sajta ispravljaju i koriguju.

Ja sam počeo pre neki dan da obnavljam moj mađarski.Ako naletite na još neko interesano mesto za učenje mađarskog postujte .

E da lekcije su prevedene na srpski...

Pozdrav

 
Odgovor na temu

tv1411
Beograd

Član broj: 152811
Poruke: 1
*.adsl-a-6.sezampro.rs.



+1 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.01.2011. u 11:01 - pre 160 meseci
a koja je uloga Sove
 
Odgovor na temu

zokdan

Član broj: 278536
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika31.01.2011. u 08:58 - pre 159 meseci
Pozdrav svima
Ja sam konkretno bio u konzulatu prosle nedelje sa mojim rodjacima koji su podnosili zahtev za drzavljanstvo.
Isao sam da vidim kako to funkcionise.
Takodje nabadam Madjarski jezik TJ. ne znam da pricam ali razumem ponesto.

Pustili su me da udjem na razgovor zajedno sa mojim rodjacima cisto da vidim proceduru, atmosvera je krajnje opustena
cak su pricali samnom na srpskom, ptrebno je stvarno minimalno znanje jezika ali je ipak potrebno.

U Subotici je sada otvorena kancelarija gde se popunjavaju papiri potrebni za predavanje zahteva za drzavljanstvo,
mora da je sve uredno popunjeno inace cete u holu konzulata popunjavati sve dok nebude dobro.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3879359 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.