Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: << < .. 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 296351 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)25.12.2020. u 20:05 - pre 40 meseci
Jedini realno dobar rezultat svega ovoga je demokratizacija prizvodnje cpu-a, znaci tehnoloski proces je dosao do nekog zenita-plafona, a kao rezultat, na svetu postoje hiljade fabrika koje mogu da stancuju 0.1-1nm tranzistor na cpu-u. Znaci catchup za fabrikacijom vise nije tema, vec u glavnom dizajn i eko sistem.

Ok, videcemo za 10 godina..
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:8071:31e1:dd00:8cbd:540..



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)25.12.2020. u 20:56 - pre 40 meseci
Citat:
Space Beer:
Meni i dalje nije jasno kako imaju toliko problema? I Samsung je trenutno ispred njih, ne samo TSMC, ako uzmemo u obzir da 10nm i dalje nije dovoljno dobar za masovnu proizvodnju (većih čipova), a Samsung pravi GA100/102/104 u 8nm, koji ima 40% veću gustinu tranzistora od intelovih 14nm. I sad će Exynos 990 u 7nm EUV koji je u rangu njihovih 10nm.

Razumem da su "stali" sa unapređenjem arhitekture, jer su se uspavali zbog nepostojanja konkurencije. Ali kako im se desilo da ovako uprskaju sa proizvodnjom, to ne razumem.


Za sada komplet informacije imas (mozda :-) samo unutar Intel-ovih zidova.

Meni kao posmatracu sa strane izleda da se desila kombinacija sledeceg:

1. Apsolutne monokulture - prosli put (NetBurst) je Intel spasla drugacija kultura iz Haife (i puka sreca da je u pitanju kultura gde je rec "pregovor" samo sinonim za "slaganje sa nama" :-) - ali u fabrikaciji nije ni u teoriji bilo toga

2. Iskljucivo internog biznisa - niti Intel pravi nove procese za kupce (pa da imaju drugaciji proces razvoja koji ukljucuje rad sa klijentima koji mozda imaju razlicitu perspektivu), niti sam Intel koristi 3rd party procese (za sad) pa da mogu da imaju dublji uvid u to sta rade ostali (sa pozicije kupca)

3. Vrlo ambicioznih planova oko 10nm (a i 7nm kako stvari stoje) - koji su prakticno bili neostvarivi + jos gore, jos vecim komplikacijama kao idejama za zaobilazenje problema... ovo je posledica #1 i #2, ali je u ovom slucaju prvi put posle dugo vremena doslo do nepremostivosti. Sa 14nm su se provukli.

Citat:
I nervira me što mi se čini da će im novi procesori, tj. arhitekture biti zanimljivi (willow cove, golden cove, tremont, gracemont...), a ne možemo da ih vidimo u pakovanju u kom su planirani :d


Ko zna, mozda iz svega toga izadje nesto dobro.

Intel ima vise nacina da nastavi koji nisu apsolutna propast... videcemo sta ce uraditi.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:8071:31e1:dd00:8cbd:540..



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)25.12.2020. u 20:59 - pre 40 meseci
Citat:
dejanet
Jedini realno dobar rezultat svega ovoga je demokratizacija prizvodnje cpu-a, znaci tehnoloski proces je dosao do nekog zenita-plafona, a kao rezultat, na svetu postoje hiljade fabrika koje mogu da stancuju 0.1-1nm tranzistor na cpu-u. Znaci catchup za fabrikacijom vise nije tema, vec u glavnom dizajn i eko sistem.


Mislim da imamo jos bar nekoliko godina gde ce novi procesi donositi vrlo velike prednosti.

Da, mozes da proizvodis cipove na 65nm ili 90nm bukvalno u gomili fab-ova sirom planete, ali ti procesori ne mogu da pridju necemu proizvedenom na 5nm.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)25.12.2020. u 21:08 - pre 40 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
@Branimir Maksimovic,

To je clanak iz 2010 - OK, i ja sam citirao Intelovo predavanje iz 2010 (ali samo kao referencu za AMD-ov rad iz 2020 :-)

To nije sustina, sustina je sta se desilo od tada sto se tice instrukcijskih dekodera:

- ARM svet: Jazelle je izbacen jbtbog kao i njegov naslednik ThumbEE jos pre mnogo godina (2011), ARM je cak dozvolio da 64-bitni procesori uopste ne moraju da imaju 32-bitne setove (sto vec mnogi i nemaju, svakako ne serverski i desktop procesori), uveli su skalabilne vektorske instrukcije sa izuzetno jednostavnim i efikasnim kodiranjem koje ce im raditi posao do 2048-bitnih vektora, ...

- x86 svet: imamo 3 nove generacije vektorskih instrukcija. Za prve dve generacije je bila dovoljna jedna nova sema kodiranja (VEX) ali za trecu generaciju... joj: uspeli su da dodaju 2 seme kodiranja koje nisu kompatibilne (MVEX i EVEX) i to samo za AVX-512 instrukcije!!! Ako neko misli da je ovo dosta, vec imaju vise 6 varijanti kombinacija instrukcija - ovo nije komplikacija za njihov dekoder (koji valjda zna u kom se cipu nalazi :-) ali za kupce, partnere, ISV-ove - ovo je pakao.

Bane, moderni ARM ces da pravis samo sa AArch64 podrskom (dakle, A64 set: nema thumb, nema Jazelle i sl. budalastina) + imas vrlo dobro projektovan SVE instrukcijski set za vektore... da, dekoder ce imati svoje komplikacije ali u poredjenju sa modernim Intel x86 dekoderom, kao da pricamo o resavanju domaceg detetu u osnovnoj i pisanje i odbranu PhD teze :-)

Vrlo losa tema za x86, vrlo losa...

Citat:

Surov je kapitalizam. Ako nesto ne ide onda ga pokrije sneg i shash. Mogu oni donekle da odlazu, ali sad je dogorelo.
AMD je postigao 70% ubrzanja od Zen1 do Zen3, sta su oni postigli?


Pa vidno nista, cak ce i da stagniraju - Rocket Lake ce imati 8 jezgara, nasledjuje CPU sa 10 jezgara, ovo mora da je isto "first" i istoriji Intel-a.

Ali pazi koliko je AMD-u ili Apple-u ili TSMC-u trebalo da ih prestignu jbt - Intel je bukvalno morao da >stane< sa inovacijom od 2015 i vidi koliko je godina trebalo da prodje da ih konacno presisaju. Ali, to nije nista dobro po Intel, to samo pokazuje koliko se tesko stvari rade u semi biznisu - Intel bi imao iste muke sada sa TSMC-om. A vreme nemaju.


Kako god okrenes, zaista bi bilo lose da Intel potone. Koliki su to resursi i mozgovi... izela ih birokratija?
Ne znam nista o AVX512, jer mi ne treba za posao, a takav procesor nemam iako sam hteo da ga imam badly ;)
U svakom slucaju instrukcije su interesantne neke stvari su ispeglali i napravili da deluje logicno. E sad kodiranje.
Verovatno si u pravu. No avx512 ce zaziveti uskoro po meni. Kada ARM standardizuje svoje videcemo, ali za server
se tu lome koplja. Mene zapravo iznenadjuje da je ARM num one u HPC i to zbog 512 bitne SIMD. Ovo vec nije sala...
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)25.12.2020. u 21:11 - pre 40 meseci
Nikola:
Citat:
Postigli su 70% ubrzanje per dolar, za 11 meseci. :) Ozbiljno, pogledaj Xeon Gold 6258R. Za $3950 list dobijes realno Xeon Platinum 8280, list price 10,009$ - samo sto je ovaj 2Socket. I da, za razliku od AMD-a, intel moze da ti proda i cipset, i SSD/NVMe i mrezne karte (cipove) i FPGA-ove - i sve to da upakuje u isti "volume discount". I ne zaboravi Optane RAM koji je jako, jako zanimljiv za neke stvari. Intel je u refresh ubacio optane podrsku za Xeon Silver :) - bukvalno se premium placa samo za 8-cpu confige. Konkretno, 6258R - to je 56-core-ova za 8000$. Za $6150 imas Epyc 7662, ali on ima 8 memorijskih kanala, do intel ima 2x6=12, plus ima gorepomenutu mogunost discount-a kad kupis svasta, sto ce omoguciti da dobijes slicnu cenu.... i da, doticni ima termalnih problema, ne moze u svaki server, 7702 je bolji ali jos skuplji. Plus, sa intel ne menjas "kanal dobavljaca".... realno, intel moze da parira AMD-u po cena/perfromanse odnosu.

Jeste, ovo je fora. Marketing. Sad se zove refresh, mada bi se, da si dobio 70% per dolar pre 5 godina to zvalo "dve generacije", kako intel cedi drenovinu kad dominira. :) Ali, moze im se. Dodatno, iako im je proces krs, intel-ov proces je intel-ov i neopterecen je. Za TMSC kapacitete se svi takmice, pa zato drzi cene (jer ionako proda sve sto proizvede), dok intel bar ima kapaciteta da stanca. Sustina je, proces sam po sebi i AMD koji se lakta za TMSC kapacitete nece sahraniti intel. Problem za intel je sto ga SVI napadaju, na sve strane, kazem, mene vise brine Renee James nego Lisa Su, delom jer je radila u intel-u. I da, naravno, Jensen Huang ;) Ne bi me cudilo da intel kupi TMSC kapacitete bukvalno samo da ih neko drugi ne bi trosio :) Glupa fora koja bi im kupila vreme, dok TMSC ne napravi jos fabrika, cisto da probaju da se do tad izvuku.


Ma imaju oni konje za trku, ali zaostaju ubrzano. Ako ARM zaista uzme primat na serveru, ostace im samo Optane ;)
AMD ih je vec znacajno presisao i preuzima im trziste, sto nikako ne deluje da je dobro po njih..
Sto se tice TSMC, ne znam kako to ide kod kupovine kapaciteta, ali dropovanje fabrika ne izgleda dobro.
No ako ne urade nista sledece godine, bogami...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:8071:31e1:dd00:8cbd:540..



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)26.12.2020. u 00:39 - pre 40 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Kako god okrenes, zaista bi bilo lose da Intel potone. Koliki su to resursi i mozgovi... izela ih birokratija?
Ne znam nista o AVX512, jer mi ne treba za posao, a takav procesor nemam iako sam hteo da ga imam badly ;)
U svakom slucaju instrukcije su interesantne neke stvari su ispeglali i napravili da deluje logicno. E sad kodiranje.
Verovatno si u pravu. No avx512 ce zaziveti uskoro po meni. Kada ARM standardizuje svoje videcemo, ali za server
se tu lome koplja. Mene zapravo iznenadjuje da je ARM num one u HPC i to zbog 512 bitne SIMD. Ovo vec nije sala...


Mislim da bi bilo lose da Intel potone, bar na neko vreme.

Bilo bi mnogo losije da Intel ima sanse da se vrati na #1 mesto po fabrikaciji - ali, iskreno, sanse za ovo su prakticno nula.

Bez toga, Intel ostaje kao snaga u dizajnu i arhitekturi (iako su stagnirali sto se arhitekture CPU-a tice - imaju oni jako puno inovacija i dobrog IP-a) - ali i tu ce morati vrlo brzo da prave velike promene: bez vodecih proizvodnih procesa morace iz korena da promene poslovni model i prioritete u R&D-u.

Mozes misliti koliko ce to biti za*ebano kada je Intel imao problem da odrzi sopstvenu hegemoniju (svoj ISA, svoji procesi...) - kako li ce biti kada su ravnopravni sa ostatkom konkurencije? Plus, dosta ljudi je vec otislo iz Intela.

Videcemo kako ce Intel da se adaptira, verujem da Ian ne prica napamet, tj. da ce stvarno doci do velikih odluka u Q1 ili Q2 2021, verovatno paralelno sa odabirom novog CEO-a.

Sto se instrukcija tice, ne znam nisam bas siguran - mislim, to prica neko ko je zapravo koristio AVX-512 jos u MVEX varijanti (nista objavljeno - probano, i odustato, ne zbog AVX-512 vec zbog drugih problema sa Xeon Phi ;-)

AVX-512, bas kao i ARM-ov SVE ima vrlo uzak opseg korisnosti koji je debelo u HPC/DC segmentima.

Na desktopu/laptopu, ako zanemarimo simulacije/debug koda koji na kraju trci u HPC/DC okruzenju, prakticna upotreba se svodi na:

- A/V obradu
- Eventualno neku fiziku za igrice

Problem je sto potrosacku A/V obradu drasticno bolje radi custom hw. IP - znaci, hoces post-procesing slika i videa ili neki AI algo (NN zakljucivanje)? Nabijes blok u CPU - AVX-512 bukvalno ne moze da mu prismrdi. Nije programabilan? Who cares - laptop i ovako i onako menjaju za 2-3 godine, taman da im zavaljas nove algoritme u novom CPU, taman da imaju jos jedan razlog da kupe nove masine :-)

U profesionalnom segmentu, ili po pitanju fizike za igrice (a i to mu dodje profesionalni segment - profesionalni gaming :-) imas problem sto GPU radi gotovo sve poslove bolje (brze), osim mali % gde je latencija kriticna (mada - to prestaje da biva problem sa integrisanim tj. APU arhitekturama).

Na kraju kad sve saberes - ciljas na "1% od 1%"... sto je malo "meh", pogotovu ako pricamo o citavom instrukcijskom setu.

Mislim da ce glavna bitka da se vodi negde drugde na desktopu - i da ce ukljucivati sta ces sve spakovati u SoC. Znaci, vrlo brzo cemo imati normalu da imamo HBM2 "kes", jedinstveni adresni prostor za desktop/laptop grafiku, NN akceleratore za aplikacije i sl. Ocekujem i velike promene na I/O sistemu gde ce biti obrisan citav sloj izmedju SSD-a i CPU-a (kao u PS5) sa drasticnim poboljsanjima izvrsavanja nekih I/O zadataka.

Samo CPU jezgro? Uvek gledaj da je "ceo proizvod" zapravo aplikacija+sve iza (ukljucujuci i CPU). Ako nemas aplikacije koje mogu da iskoriste 128 jezgara na desktopu - nema nista od 128 jezgara (Amdahl-ov zakon je okrutna maceha). Umesto toga cemo verovatno videti jos par vecih skokova u "sirini" na putu ka 1.5nm. core paralelizam nema puno smisla na desktopu/laptopu, osim ako se ne pojave neke nove aplikacije koje to traze.

Tako da - bice potrebno naci neki drugi nacin da se potrose svi ti novi moguci tranzistori :-) Za high-end je lako: krkni u GPU (sad ima vec novi "Crysis" tj. Cyberpunk 2077 za merenje e-kite tj. FPS-a), ali za ostale... videcemo.

Citat:

Sto se tice TSMC, ne znam kako to ide kod kupovine kapaciteta, ali dropovanje fabrika ne izgleda dobro.


Po onome sto se javno zna, prica je jasna: Intel pitao, TSMC rekao da stanu u red i da mogu da kupe na otvorenom trzistu "slot", nema gradnje resursa za Intel. Ali to je prica iz vremena kada je, bar javno, Intel bas tako i planirao saradnju sa TSMC-om (cilj: proizvesti narudzbine koje DOE ima - dakle Ponte Vecchio, da im ne bi otkinuli glave). Sada je sasvim druga prica. Videcemo za koji mesec, ali me ne bi cudilo da deo nekog moguceg dila (ako ga ikad bude) bude neka zajednicka investicija.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
89.216.105.*



+93 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)26.12.2020. u 07:37 - pre 40 meseci
Intelu ne treba TSMC, tj. najbolji proces, za sve njihove procesore, već samo za high-end (na svakom tržištu). Oni će i dalje proizvoditi milione pentiuma, atoma i šta već ima malu maržu, u svojim fabrikama. SLično kao što AMD i dalje koristi GloFo kapacitete. A što se TSMC-a tiče, njima je do pre par godina nVidia bila najbolji partner, ja bih rekao da je zapravo nVidia omogućila takav rast TSMC-a. Šta se desilo da Apple preuzme prvo, a AMD drugo mesto kada su u pitanju kapaciteti, to ne znam. Tj. ne znam za AMD, znam za Apple :) U svakom slučaju, Intel može da očekuje visoku 4. poziciju na listi prioritetnih kupaca TSMC kapaciteta.

Što se tiče custom blokova, i Intel i AMD najavljuju "bolje AI/ML performanse" u narednim čipovima. Videćemo šta su smislili, za nekih godinu dana verovatno.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..1e1:dd00:713e:902e:b67f:d772



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)26.12.2020. u 15:38 - pre 40 meseci
@Space Beer,

Ako bude uopste takvih razgovora (ili ih je vec bilo) - Intel ima nesto sto ni jedan drugi TSMC klijent nema: US DoD/DoE :-)

NNSA (ne NSA) ili DOD bi verovatno mogli da tolerisu manje tiraze za proizvodnju NVIDIA GPU-ova van USA tla, ali je glavni deo cipova za namene poput fizickih simulacija vezanih za delatnosti pokrivenih sa DoE TSRD ("Top Secret Restricted Data") bio proizveden do sad na USA tlu. DoD tj. konvecionalno oruzje mozda ne pati od ovog problema u tolikoj meri (mada opet, kontam da i tamo imaju potrebe za naj-brzim-naj-jacim-naj-ovono ponekad)

Gubitak samih fabrika koje moraju biti "state of the art" posto se radi o superracunarima sigurno nije prihvatljiv za USA vladu.

Zato i mislim da lako moze da se desi da TSMC i Intel naprave neki malo drugaciji dil, ako treba - "zasladjen" od strane Uncle Sam-a. Mislim, ako je stvarno u pitanju "NATIONAL SECURITY" sumnjam da bi TSMC odbio bilo kakav "predlog".

Naravno, ni Uncle Sam nije glup, pa ako do ovoga dodje - te fabrike ce biti otvorene za unutrasnje partnere unutar USA, ne samo za Intel. Rade i Qualcomm i Texas Instruments svasta, ukljucujuci i NNSA, tako da bi i oni bili na "VIP listi" sa pristupom fabrici.

Opet... planirani 5nm TSMC fab. u Arizoni je verovatno dovoljan za USA DoD/DoE potrebe, tako da videcemo... Ako je taj fab. zapravo dil sa DoD/DoE, onda ce Intel morati sam da se dogovori sa TSMC-om ako mogu, bez prijateljskog ubedjivanja od strane Gov-a.

Citat:

Intelu ne treba TSMC, tj. najbolji proces, za sve njihove procesore, već samo za high-end (na svakom tržištu). Oni će i dalje proizvoditi milione pentiuma, atoma i šta već ima malu maržu, u svojim fabrikama


Da li si siguran? Koliko CPU proizvoda vidis na starim procesima? OK, u ovo vreme kada je TSMC 5nm "state of the art" kome samo Apple ima pristup (zakupili sve), imas u upotrebi 7-8nm/10nm-16nm i po neki, bas zaostali, 20-22nm, ali je to otprilike to. Sve matorije od 2 max 3 generacije iza, nije isplativo uopste - ni u teoriji.

Ne zaboravi da je Murov "zakon": dupliranje broja tranzistora po plocici. Glavna posledica je niza cena po tranzistoru. U moderna vremena su "fiksni" troskovi poput R&D samog procesa i cene fabrike postali enormni, i uticu mnogo vise u jednacini - ali razlog zasto se ide "na dole" sa fabrikacijom je i dalje isti: obaranje cene po tranzistoru. Sporije, ali je i dalje to to.

Ako bi Intel recimo stao sa vrljavim 10nm+ (ili da ce uspeti da ga poprave do leta - 10nm++), neko vreme bi mogli da proizvode jeftine "Penitume" bez da uloze cent u novi proces.

Ali vremenom, neminovno je da bi moderniji procesi postati jeftiniji. Takodje, neminovno ce doci do momenta kada 10nm nece moci da podrzi cipove dizajnirane za, recimo, 2nm (bas kao sto 14nm Rocket Lake ne moze da ima 10 jezgara na arhitekturi koja je bila predvidjena za 10nm a onda na brzinu backportovana na 14nm).

Glavno pitanje, na koje verovatno Bob Swan sad pokusava da odgovori je: koliko dugo se Intel-u isplati drzanje 14nm i 10nm fabrika? Ovo delom ima veze sa problemom opisanim gore.

Ali odgovor vrlo lako moze biti "nemamo izbora" zato sto te fabrike uopste nisu ni napravljene sa "trecim stranama" kao musterijama + Intel ima proizvode poput automobilskih Atom-a sa vrlo dugim obavezama (ti Atomi su rezerevni delovi - 15 godina od kraja prodaje automobila je industrijski standard) koje bi kupac morao da preuzme na sebe.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..1e1:dd00:713e:902e:b67f:d772



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)26.12.2020. u 23:28 - pre 40 meseci
Btw, @nkrgovic,

Mozes da pocnes da pravis mesta za Ice Lake SP servere :-) Bar sto se procesora tice, mislim da vise promena nece biti - nemam pojma kad ce Intel postici HVM kapacitet ali sto se SKU-ova tice, to sto ce se valjati je to sto je zapisano :-) Naravno, ostaje OEM kvalifikacija da se zavrsi. Ima po medijima glasina da ICX stize tek u Q2/2021 sto se MoBo vendora tice - sto je ili netacno (ili se Intel fokusira na vece OEM-e?), ili sam CPU ce imati jako dug ramp-up od nekoliko meseci (isto jako cudno, mada sa 10nm nikad ne znas...).

Sve u svemu, dug put je ovo bio. Kad gledas najjaci SKU, jbt - kraj jednog vremena (enormnih monolitnih jezgara). Zahvaljujuci SA sada svi znaju da ICX XCC plocica ima, zapravo, 42 jezgra i mogucnost za 12 memorijskih kanala (od cega je 8 ugledalo specifikaciju): https://semianalysis.com/intel...rplan-inefficiencies-revealed/ - 640 mm^2!

AMD je pokazao da je ovo slepa ulica, sto je Intel morao da prihvati. Ali ne treba gubiti iz vida da je sve ovo platforma smisljana sredinom 2010-tih (bas kada je AMD smisljao Zen) i trebala je da se pojavi na 10nm-u odmah posle Cascade Lake-a, pocetkom 2019 (ovo je bilo posle prvog velikog 10nm kasnjenja).


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)27.12.2020. u 09:54 - pre 40 meseci
Proticah zakljucak:
Citat:
Ice Lake Server has a marginal core count increase and higher total power draw versus the current Sky Lake and Cascade Lake Server CPUs. Due to this, SemiAnalysis believes it will be completely uncompetitive with Amazon’s Graviton 3, Nvidia’s H100, and of course, AMD’s Milan. Intel will continue to lose server market share well into 2023, and potentially beyond, given what we know of their roadmaps.

Sto je najgore, ne mogu da se ne slozim. Ne, nece intel propasti, ali ce izgubiti jos deo trzista i to nece biti zabavno. Oko toga za 28 od 42 jezgra i 8 od mogucih 12 kanala... meni to deluje kao problem sa yield-om, da bukvalno imaju dizajn za vise, ali imaju probleme da im "uspe" pa, ako spuste na 28, onda im yield poraste na prihvatljiv nivo.... Sto nije uopste dobar pokazatelj - intel-u bi vredelo, iz mnogo razloga, da ima 40+ core masine, ako ih koci proces onda taj proces i dalje ima ozbiljnih problema.... Sto ce dovesti do gore navedenog - da AMD, nVidia i Anapurna sve vise otimaju deo trzista. Do 2023-ce vrlo moguce jos neko....

Ja sam trenutno iznajmljujem i pojedinacne masine i cloud, ali u cenu tih masina nekako ulazi struja onako zbirno, pa, srecom vise ne moram i time da se bavim. Koliko vidim i IceLake i AMD ce nastaviti da dizu potrosnju, ovo je prilicno nezgodan problem. Na DC nivou se, mozda, donekle i ispegla, tu se kapaciteti nekako i dodaju u radu, ali za manje korisnike (jedan ili par rack-ova u srednjoj firmi) povecanje od 30% trazi nove UPS-eve, mozad i nove stujne instalacije i pravi ozbiljan problem, koji povlaci ozbiljan downtime. Ovo ce biti bukvalno kocnica za upgrade za dosta njih, praksa koju sam ja vidjao je da imas dve generacije servera u upotrebi, jedni rade "biznis" taskove, drugi su stari i sluze za lab i efemerne zadatke (monitoring i sl). Kad se radi zamena prebace se ti sitni zadaci na glavni pool, pogase se (vec 6+ godina stare masine), digne novi cluster i migrira polako na njih biznis workload.... Ali ako treba drasticno povecati potrosnju struje onda to tako vise ne moze - i to ce biti problem. Workload se povecao, korisnici ocekuju vise 3 godine kasnije, ako dobiju "slicno" - onda ce morati da migriraju na slicno, a zauzvrat ce ocekivati da slicno kosta manje (tj. zelece da potrose manje) - jer ce deo da prebace u cloud.

Mrezna oprema mora da trosi struju, serveri mogu u cloud. Ako serveri trose sve vise - bice ih manje. Ma kako ovo zvucalo nebitno nekome ko ima jedan racunar pored stola, struja je ogranicena..... Nije samo ni UPS, serveri idu na agregat od zgrade, treba platiti i to, a tu isto nema beskonacno mesta.... Perfrormance per watt je bitna ne samo za cloud vec i za poslovne korisnike. Znam koju sam frku imao da dobijem 8000VA sa generatora pre par godina u Beogradu, ako odjednom svi budu hteli da povecaju, pitanje je da li ce moci, ima tu dosta mesta gde nastaje ogranicenje.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:8071:31e1:dd00:e1ea:199..



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)27.12.2020. u 16:33 - pre 40 meseci
Nije 28 od 42 jezgra, ali pravi max broj jezgara za XCC plocice ne mogu da kazem - ne, nije onaj koji je bio poznat u procurelim roadmap-ima (38), niti je onaj koji se vucara po netu od pocetka decembra (neko je gledao pogresan dokument)... zvuci k'o triler :-)

Sorry za "suspense" - posto je posledni rodamap sa kraja Decembra, daj mu par nedelja pre nego sto neko zucne ;-)

Mada taj najjaci SKU (kao i par oko njega) verovatno nece biti vidjen na otvorenom trzistu vec samo za VIP kupce poput FAANG i velike OEM-e bar bar prvih par meseci - proizvoditi 640 mm^2 monolita na vrlo nezahvalnom procesu je na granici smislenog. Taj CPU u top varijanti ima #VELIKI_BROJ jezgara ali, u isto vreme, ima maksimalni turbo all-core i single-core u celom portfoliju (maksimalni moguci = pre nego sto CPU postane nelegalan za prodaju zbog pozarne opasnosti). To znaci da fabrikaciju gura do limita.

Nemam pojma kakvi su prinosi i koliko ovakvih procesora mogu da naprave po vaferu, ali za top SKU, ne bi me cudilo da se radi o >vrlo< niskim brojevima i da nije nemoguce da gube kintu na svakom koji izadje i prodje validaciju, ali da je i to bolje nego PR pakao. Naravno, za zvaku proizvedenu XCC plocicu koja ne prolazi kvalitet za binovanje u najjace SKU-ove, mogu da je strpaju u neki od gomile krnjavih SKU-ova sa nizim brojem jezgara, u cemu ne oskudevaju :-)

Kako stvari stoje, Intel deluje uveren da su resili problem i upravo rade veliki ramp-up 10nm produkcije, tako da... uskoro cemo videti kako to izgleda.

Sto se SA analize tice oko ICX vs. Milan i Graviton 3: za performanse je jasno da nemaju sta da traze (mada mislim da ce smanjiti deltu prilicno). Sa druge strane, Intel ima teorijsku mogucnost da jednostavno celu ICX generaciju otpise sto se profita tice i ucini cenu takvom da OEM prelaz na bilo sta ne bude ni malo atraktivan.

Ali, IMHO, to je rizicno iz vise razloga: za razliku od proslih vremena, Intel nema sigurnost uspeha u sledecim generacijama (sto znaci da bi sa velikim obaranjima cene igrali ruski rulet) + imaju celu za*banciju sa pitanjem da li mogu da nastave da se takmice sa TSMC-om... nije najbolje vreme za ubijanje konkurencije cenom. Plus, nekim vecim obaranjem cene stvaraju novi problem: kako u sledecoj generaciji opravdati dizanje cena? :-)

Zbog toga mislim da ce Intel biti konzervativan: bice Ice Lake SP Xeon-i jeftiniji nego sto je ikad zamisljano, ali ne bas toliko jeftini da budu "dzaba". Intel verovatno jos neko vreme moze da racuna na lojalnost OEM-a zbog svega OKO CPU-a (i to je, da se ne lazemo, drugi univerzum za AMD) + bice svasta u delu koji ja ne pratim a koji je jako bitan (Xeon-D i sl. segmenti - telco, ISP/CSP).

Konacno, https://www.forbes.com/sites/p...nference-2020/?sh=1cb8a03244e5

Citat:

Here is the high-level of what she shared with me that I can share here. Note, I cannot share everything that was discussed.

Overall: Fabs are at full capacity, including Ireland, Israel, Arizona and Oregon. The rumored cost issues based on fab underloading is just not happening. Every open space is being converted to factory space including a café in Israel. 14nm is at peak performance and capacity, better than any process she had seen in her 24 years at Intel. Yields continue to improve on 14nm and 10nm.

10nm: Crossover between 14nm and 10nm volume will be sometime in 2021, meaning Intel is adding more 10nm capacity as we speak. Comparing 10nm Ice Lake onwards (not 10nm Cannon Lake), 10nm is within a quarter or so of where 14nm was in its lifetime. Israel, Arizona, and Oregon are all doing 10nm in high volume. SuperFIN has been instrumental in increasing 10nm performance.

7nm: We can expect an official 7nm update in January, but clearly there is an intense focus on meeting product schedule commitments.

More fabs: Building even more fab space in Oregon and Ireland and starting additional site prep to have room for 7nm and 5nm.


Dr. Kelleher, koja je sada SVP, odgovara na pitanja. Ne poznajem doticnu niti sam cuo o njoj (osim onog intervjua gde prica o "10nm u roku - do kraja 2017" - mada to moze biti deo obavezne predstave, ne njen izbor) ali koliko vidim iz CV-a deluje kao jedna od osoba koje dovodis da uvode disciplinu i efikasnost u operacijama, zena je bila sef raznih proizvodnih jedinica i pretpostavljam da neko vidi kao problem R&D operacije i nju kao resenje. To je super ako su lose R&D operacije problem, ali je obicno refleksivna reakcija kada dodje s*anje.

Razlog zasto je "refleksivna" je zato sto dolazi iz dobre prakse: u vecini slucajeva to jeste resenje. Osim kad nije. Nisam siguran da su Intel-ov problem bile R&D operacije ikad (za sta verujem da je dobila unapredjenje i "posao"). Ako imas probleme u fundamentalnim stvarima poput tehnoloskih, imati nekog ko je disciplinovan i tera te da svako jutro prvo pomislis na "KPI" je... pa hajd da kazem, sporedno.

Ali valjda Bob Swan zna sta radi...

Obrati paznju na "prazno" u 7nm odgovoru. Jasno je da ce nesto veliko biti objavljeno u Januaru i da nema price pre toga osim "hint" kuda ce narativ da ide (intenzivni fokus na ispunjavanje obaveza: to je onaj TSMC dil za Ponte Vecchio, mozda ce sta god objave u Januaru biti upakovano oko ovoga kao glavnog razloga)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:8071:31e1:dd00:e1ea:199..



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)27.12.2020. u 17:13 - pre 40 meseci
Jos malo detalja:

Citat:
nkrgovic
Sto je najgore, ne mogu da se ne slozim. Ne, nece intel propasti, ali ce izgubiti jos deo trzista i to nece biti zabavno. Oko toga za 28 od 42 jezgra i 8 od mogucih 12 kanala... meni to deluje kao problem sa yield-om, da bukvalno imaju dizajn za vise, ali imaju probleme da im "uspe" pa, ako spuste na 28, onda im yield poraste na prihvatljiv nivo.... Sto nije uopste dobar pokazatelj - intel-u bi vredelo, iz mnogo razloga, da ima 40+ core masine, ako ih koci proces onda taj proces i dalje ima ozbiljnih problema.... Sto ce dovesti do gore navedenog - da AMD, nVidia i Anapurna sve vise otimaju deo trzista. Do 2023-ce vrlo moguce jos neko....


Mislim da nije yield - ako nista drugo, specifikacije su se mozda i popravile u poslednjem momentu, pretpostavljam kao posledica BOLJEG prinosa od onog kakav su ocekivali pre 2-3 godine.

Max XCC broj jezgara (38) koji je u javnosti poznat bar jos od prosle godine isto stoji od starta - ali pazi, taj broj je dovoljan za pisanje firmware-a tako da daje mogucnost da se izabere bilo koji broj izmedju 36 i 42 jezgra sve do kvalifikacione faze (posto nece biti uticaja na fw/sw). Finalni broj je onda iskljucivo funkcija prinosa i situacije na trzistu (konkurencije).

Inace, bas u ovom smeru, Intel je prestao da specificira max broj jezgara za buduce platforme i to ce biti uradjeno vrlo kasno u procesu, ali je i ranije bilo slucajeva da urade korekciju pred kraj, zbog nove situacije na trzistu.

Sa druge strane, koliko znam, Intel nikada ne objavljuje fizicke informacije o plocicama, tipa "max broj jezgara na XCC plocici" i sumnjam da ce to da se menja. Ista prica i za DDR kanale: Intel je hw. firma pre svega i takve informacije ocigledno smatraju daleko vise poverljivim od bilo cega drugog (osim informacija o samom procesu izrade, ali to je sve isti domen).

Takodje - i broj DDR kanala isto nije menjan u dokumentaciji. Ako je nekada i postojala ideja mega-plocice sa 12 DDR4 kanala to mora da je bilo "na stolu" pre definicija koje su napustile firmu. Kako je Ice Lake SP imao "hibernaciju" u razvoju, moguce je da se "rez" desio bas u "pauzi" a posle je zbog celokupnog rizika odluceno da je najbolje da ne pipaju nista sto bi moglo da unese jos kasnjenja u razvoju.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)27.12.2020. u 19:04 - pre 40 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Sto se SA analize tice oko ICX vs. Milan i Graviton 3: za performanse je jasno da nemaju sta da traze (mada mislim da ce smanjiti deltu prilicno). Sa druge strane, Intel ima teorijsku mogucnost da jednostavno celu ICX generaciju otpise sto se profita tice i ucini cenu takvom da OEM prelaz na bilo sta ne bude ni malo atraktivan.

Ali, IMHO, to je rizicno iz vise razloga: za razliku od proslih vremena, Intel nema sigurnost uspeha u sledecim generacijama (sto znaci da bi sa velikim obaranjima cene igrali ruski rulet) + imaju celu za*banciju sa pitanjem da li mogu da nastave da se takmice sa TSMC-om... nije najbolje vreme za ubijanje konkurencije cenom. Plus, nekim vecim obaranjem cene stvaraju novi problem: kako u sledecoj generaciji opravdati dizanje cena? :-)

Zbog toga mislim da ce Intel biti konzervativan: bice Ice Lake SP Xeon-i jeftiniji nego sto je ikad zamisljano, ali ne bas toliko jeftini da budu "dzaba". Intel verovatno jos neko vreme moze da racuna na lojalnost OEM-a zbog svega OKO CPU-a (i to je, da se ne lazemo, drugi univerzum za AMD) + bice svasta u delu koji ja ne pratim a koji je jako bitan (Xeon-D i sl. segmenti - telco, ISP/CSP).

Ja ocekujem da vidim ono sto smo vec videli sa R refreshom.... Meni se recimo Xeon 6230R jako svidja - cena ista kao 6230, samo umesto 20 imas 26 core-va, na slicnom taktu i skoro 50% vise kesa. Ne bi me cudilo da 6330 bude imao npr. 30 core-ora, 50MB kesa, TDP od 165W - i, naravno, i dalje limit na 2-way SMP. Dodaj slican takt, 8xDDR4 i PCIe4 - i to je, zapravo, OK. Skroz korektna ponuda u "ne treba mi vise od dva ovakva u serveru" - ne ako nisam hyperscaler. Za preko 32 core-a ionako imam problem sa licenciranjem svega, ovo mi je onako... merkica. Stavise, iako to nikad niko nece dokazati, zacudilo mi je da intel nije malo "lobirao" za tu ideju da se vise od 32 core-a placa kao dva cpu-a kad licenciras OS-ove.

Ono sto je najzanimljive, bar meni, u tekstu koji si linkovao iz Forbes-a je cela XCC prica - disagregated CPU. Intel to moze da gura kao odgovor na AMD (koji to nema) - jer je ekosistem, kao sto i sam kazes, ono sto intel moze da prodaje. Super. Intel sad ima i 3D/Foveros koji ce tu doneti prednost. Apple M1 duva vetar u ledja toj prici, jer je jasno pokazao da akceleratori znace mnogo .... Ali ovo je po meni JAKO OPASNA prica za intel - jer vetar u ledja dobia i nVidia. Oni sad nemaju CPU, ali vise-manje imaju CPU arhitekturu (deal se privodi kraju), imaju vrhunski tim za dizajn procesora i imamu ekosistem. nVidia+Arm+Mellanox ima sve. Ovo moze da se vrati i ujede intel za donji deo ledja za par godina....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)27.12.2020. u 19:26 - pre 40 meseci
Naleteh na vrlo zanimljiv review:

https://www.servethehome.com/a...most-significant-arm-server/4/

Konkretno:





Naravno, posto ce se ocekivati i klasicni CPU benchmarks, evo par:





Ono sto je jako zanimljivo je da je ovo pre-production server sa nedoradjenim firmware-om.... U tekstu kazu da server, u principu, trosi manje struje od AMD-a i intel-a, ali da je dogovor da ne objave rezultate jer ce "biti jos bolji kad se upegla firmware". Cisto informativno 6258R Gold je najjaci intel CPU - Platinum 8280 je identican - osim podrske za 8-way SMP, posto ovaj podrzava dsamo 2-way. AMD i Arm deklasiraju intel totalno, a razlike u performansama su mizerne.... Pri tom, ja sam nekako ubedjen da Arm ima mesta za rast, tj, da bi bolji kompajler i bolja optimizacija koda za npr. MySQL ili NginX donela jos par procenata na ovo.....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:8071:31e1:dd00:e1ea:199..



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)27.12.2020. u 23:55 - pre 40 meseci
Citat:
nkrgovic
Pri tom, ja sam nekako ubedjen da Arm ima mesta za rast, tj, da bi bolji kompajler i bolja optimizacija koda za npr. MySQL ili NginX donela jos par procenata na ovo.....


To za pocetak, ne verujem da je pre Graviton-a i Fujitsu A64X uopste bilo puno pogleda u LLVM/GCC kod od strane optimizacionih eksperata za serverske aplikacije.

Tako da, slazem se, sigurno ima da se iscedi jos performansi tu samo na kompajleru. Mada, hehe, c-ray :-) @Bane, sta kazes na ovo, mobilni cip rastavio Intel i AMD top-line serverske procesore i to ne u Geekbench-u... uuf!

Ali to nije ni najveci problem za Intel, najveci problem je ovo (pricali vec)

Ne samo da je ovo gore pre-pro CPU, nego sklepan sa konca i konopca - OK, nije od nule, ali svejedno... ono, ti i ja napravimo firmicu, od Ventura Kapitaliste uzmemo kes, pozovemo ekipu koju znamo u tim i... da brze pocnemo od VC kesa licenciramo i projekat od naseg kolege za male pare posto nigde nije prosao...

I >BUM< izbacimo proizvod koji se macuje sa dva najjaca u kategoriji - od firmi koje su bukvalno definisale industriju i koje mogu da nas kupe (kad bi bili na prodaju) za dzeparac.

WTF!

===

OK, premotamo sve ovo i zamenimo "Ampere" sa, recimo, hmm... NVIDIA? :-)

Mislim da mnogi ne kapiraju koliko je Jensen Huang takmicarski nastrojen + ima i mozgove, vrlo jak ekosistem i vise puta dokazivan nos za disrupciju. A, da, i hrpu para :-) Iskreno, njega bih se najvise bojao. A odmah posle i njegove rodjake koja vodi AMD, posto izgleda Tajvanci imaju u kulturi ovakvo rivalstvo unutar porodice. Ono, roditelji uce decu da se od njih ocekuje da se bore kao na trzistu i unutar porodice - inace sta bi koji q mogli da pricaju na praznicnim vecerama.

Znas sta bi bilo totalno neocekivano - toliko da bi mozda zateklo trenutnu industriju u cudu?

Zamisli scenario da Intel u nekom svom lab-u (recimo u mediteranskoj klimi, takodje daleko od sve trenutne akcije) vec razvija novu arhitekturu baziranu sa RISC-V instrukcijskom setu? I, kao bonus, sa njom zajedno razvijaju ubitacan softverski x86 translator sa hw. akceleracijom (min. broj tranzistora, ali tamo gde prave razliku - kao sto je Apple krenuo da radi).

Podrska za Optane: check, Foveros

Takodje, platforma 100% kompatibilna sa PC UEFI, tako da nema nikakvih problema sa periferijama.

Fabrikacija na cemu god da je najmoderniji fab ili najjeftiniji fab u zavisnosti od segmenta, znaci TSMC i Intel 14nm++++ (ovo postoji, bw).

Haha, zamisli ludilo - 100% kompatibilnost sa "legacy" x86 softverom ali bez ogranicavanja mikroarhitekture. Neko vreme bi mogli (bas kao BIOS CSM nekad za kompatibilnost) da imaju x86 translator negde u UEFI firmware-u pa da x86 Windows i Linux mogu da se podignu "native" ako bas treba.

I onda najjaci deo - krenu od OEM-a do OEM-a sa pricom: da li zelite da vam Jensen diktira platformu, ili da budete deo otvorenog sveta :-))))

Hehe, koliko god ovo bila zanimljiva ideja nisam siguran da Bob Swan & Co. uopste ovo mogu i da uzmu u razmatranje. Tako da verovatno necemo videti RISC-V Intel CPU stancan na 3nm TSMC procesu, ali svejedno - bilo bi vrlo zanimljivo :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)28.12.2020. u 05:39 - pre 40 meseci
Ivan:"AMD i Arm deklasiraju intel totalno, a razlike u performansama su mizerne...."

Mislim da ako bih ja napravio AVX512 nesto benchmark, onda bi Intel deklasirao ARM i AMD ;)
Sto se tice Zen2, ovaj Zen3 najmanje 25% brzi ce biti kad izadje. Kazu da je razlika izmedju Zen1 i Zen3 od 70-80% u korist Zen3.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)28.12.2020. u 08:28 - pre 40 meseci
Ako je Zen3 25% brzi od Zen 2, a 70% od Zen1 to znaci da je Zen1 bio 50% brzi od Zen2? :) Ugrubo.... Mozda zbog duplo vise core-ova? :) Sve jedno, bice zanimljivo ako Mystique bude i 30% brzi od Altra - ne mora 50%. I to sa dobitcima od kompajlera. S'obzirom da se za Mystique ocekuje 128-core design ne verujem da je to tesko postici.... A onda ce biti problem i za AMD i za intel.

Ne zaboravite da je i Oracle podrzao Ampere comuting, ne samo na recima vec i investicijama. Mozete da ga ne volite ali Larry zna gde su pare... ;)

BTW, to da su Jensen Huang i Lisa Su rodjaci izgleda da nije tacno:

https://web.archive.org/web/20.../2018/08/31/2018083101687.html
Citat:

Currently, there are two well-known Taiwanese CEOs in Silicon Valley. NVIDIA founder and CEO Jensen Huang, and Lisa Su. Taiwanese media reported that the two were distant relatives, but she dismissed it as "it is not true." Lisa Su has broken through the Silicon Valley'glass ceiling' culture, where female CEOs count on the weakness of ethnic minorities.

Orginal je na Koeranskom, ko hoce moze da nadje bolji prevod.... :)

edit: Ovo za Oracle navodim u kontekstu izjave da je Jensen neko koga se treba plasiti. Treba, APSOLUTNO, tip nije za zahebavanciju, Ivan je 100% u pravu - ALI, ako Oracle gura pare u to, to znaci da :

- Sigurno ima para u tome, pa hoce da zarade
- Mozda imaju neki drugi interes - ne zaboravimo da Oracle Cloud nije beznacajna platforma.

Oracle cloud, verovatno, radi na x64 platformi, uglavnom (ne znam, nemam insider info), i sigurno bi im usteda struje od 10-20% znacila mnogo - makar na te masine prebacili samo "behind the scenes" workload. A ako dobiju Oracle cloud kao kupca, to ce za Ampere garantovati sigurnu buducnost.

Takodje, nVidia vec ima partnerski odnos sa Ampere oko pravljenja GPU masina, iako im je trenutno preffered platforma - AMD. Da, ovde je intel taj koji je ispusio.... not fun.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)28.12.2020. u 08:43 - pre 40 meseci
Mislim da Ampere koji je osnovan 2017, trenutno ima samo srece. Ocigledno da Oracle, Nvidia vide neku sansu u tome.
Medjutim to moze da bude samo za Oravle i Nvidia. Jeste da su veliki ali to je mali % trzista. Svakako da ulaganje u novu
firmu moze predstavljati i rizik. Oracle je vec kupio propali Sun, a Nvidia ima interesa posto su vlasnici ARM arhitekture.
U svakom slucaju, jos ne vidim nesto tipa 8 jezgara sto moze da koristi ostatku trzista :P
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)28.12.2020. u 08:49 - pre 40 meseci

Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
89.216.105.*



+93 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)28.12.2020. u 08:52 - pre 40 meseci
Ja nisam siguran da nVidia može da napravi bolji ARM čip od ostalih konkurenata, uključujući AMD i Intel. I Opteron A1100 i Tegra (sve verzije) su (bili) prosečni ARM čipovi. Što ne znači da i jedni i drugi (i treći) ne mogu bolje, samo što do sada nisu imali mnogo interesa da bacaju pare na to. Ako bude potrebe, prebaciće R&D tamo. Verovatno već i jesu. Naravno, prednost nVidia-e je što mogu da integrišu sve što treba. Ali dok to stigne na tržište, mislim da će i Intel imati konja za trku. Možda i AMD.

Za sada jedino Nuvia tvrdi da može da napravi skok kao Apple. Samo da ne bude - tresla se gora, rodio se miš. Pošto Apple nema nameru da deli svoje znanje, ja pare dajem na Ampere, Marvell i Qualcomm za serversko/workstation tržište i Mediatek i Rockchip za PC (laptop i miniPC pre svega).

RISC-V je daleko od ARM-a, tek od skoro postoje prvi OoO procesori, tj. IP. Mada, ako Intel, AMD i Samsung ulože novac, cenim da će razvoj biti znatno brži. Ali nema razloga da uz ogroman R&D RISC-V ne uradi isto što i ARM za x86. I uvek će moći da kažu da je to bolje rešenje jer nema licenciranja. Samo što mi je ceo taj scenario malo verovatan i moguć jedino ako i Intel i AMD budu saterani uza zid (open-source je tada jedina strategija koja može da upali, a i ne mora)
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: << < .. 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 296351 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.