Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: << < .. 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 296904 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.12.2020. u 21:03 - pre 40 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Zapenili ste a zaboravljate da je SPARC bio superioran x86 i po broju procesora i po performansama i to daleko vise, pa je opet propao. Ja sam se zanosio da kupim SPARC kantu sa 24 procesora,
samo sam se u zadnjem trenutku predomislio jer je trosila ko moja TA pec, 4.5 KW ;)


Jel SPARC ISA bila u milijardama telefona i stotinama milijardi drugih stvari?

Jel SPARC izradjivan na najnaprednijem procesu koji je bar 2 godine ispred Intela?

Jel SPARC bila otvorena ISA koju je koristio vise proizvodjaca?

Ne?

E onda ti poredjenje ne valja, fundamentalno.

Intel ce ili morati iz korena da se promeni ili ce propasti. Ne zbog necijih misljenja vec zbog fundamentalnih promena na trzistu koje njihov stari model cine neodrzivim na duze staze.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.12.2020. u 21:05 - pre 40 meseci
Svemirsko:"Ono što je drugačije je što ARM guraju Apple, Microsoft i Google,"

Rekao buh, za sada, samo Apple od ta tri. I to za sada sa 4 oro jezgarnim procesorom gde je veliki hype da ce izbaciti procesore sa vise jezgara za par godina...

"Za par godina će biti hrpa PC uređaja (Windows, ChromeOS, Mac OS) sa ARM čipovima i njihovih koriniska koji neće ni znati šta je unutra. Videće na reklami da je to 8-core ili 16-core, da baterija traje 16+ sati, da ima intergisan 5g modem i to će im biti dovoljno da donesu odluku o kupovini. Naravno, taj računar će koristiti za web, office, multimediju, im/voip"

Konzole se voze na x86. Ja nisam jos jednog korisnika video, da nije penzioner, da ne zeli da potera koju igru. Obaska igre na telefonima ;)
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.12.2020. u 21:13 - pre 40 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
Branimir Maksimovic:
Zapenili ste a zaboravljate da je SPARC bio superioran x86 i po broju procesora i po performansama i to daleko vise, pa je opet propao. Ja sam se zanosio da kupim SPARC kantu sa 24 procesora,
samo sam se u zadnjem trenutku predomislio jer je trosila ko moja TA pec, 4.5 KW ;)


Jel SPARC ISA bila u milijardama telefona i stotinama milijardi drugih stvari?

Jel SPARC izradjivan na najnaprednijem procesu koji je bar 2 godine ispred Intela?

Jel SPARC bila otvorena ISA koju je koristio vise proizvodjaca?

Ne?

E onda ti poredjenje ne valja, fundamentalno.

Intel ce ili morati iz korena da se promeni ili ce propasti. Ne zbog necijih misljenja vec zbog fundamentalnih promena na trzistu koje njihov stari model cine neodrzivim na duze staze.


SPARC je bio zverina. Dominirao je serverskim trzistem sve dok Intel/AMD nije utukao cenom. i Sun je propao na kraju, u roku od 4 godine.
To sto se ARM koristi na telefonima nista ne znaci, zato sto sam vec jednom video ovakav Hype, sa pocetka 90ih. Mi sada imamo x86
sa 64 jezgara, remember?

BTW, Zen2 je 8way takodje kao i M1, sa razlikom da x86 ima instrukcije koje se sastoje od vise uopova pa se moze
reci da je 4-8 u zavisnosti od toga kakve instrukcije izvrsava. Negde sam pokupio ovo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.12.2020. u 21:14 - pre 40 meseci
Bane,

Potpuno ignorises stvari koje uopste nisu podlozne subjektivnom tumacenju.

Intel ima inferiornu ISA, inferiorne mikroarhitekture (najvise zbog ISA-e) i inferiorni proces izrade.
AMD ima inferiornu ISA ali je bar king-of-the-hill sa mikroarhitekturom u x86 svetu i nemaju problem sa procesom izrade, koriste TSMC.

Intel nema resenje za TMSC - nema, kapiras? Ni u planu, i mislim da samo cekamo da konacno to priznaju.

x86, takodje, ne moze vise stici ARM osim ako ga ne pravis na procesu iz buducnosti koji ti daje mogucnost da usko x86 grlo kompenzujes. Proces iz buducnosti nije kompatibilan sa zakonima fizike.

Ovo je situacija danas (to sto sada izlazi na prodaju je dizajnirano u 2017-2018), samo je potrebno da se trziste adaptira na novu situaciju.

A ako mislis da ce trziste da koci zbog Intel-a ili AMD-a, ne znam sta da ti kazem. Zasto bi? Sta bilo ko osim Intela i AMD-a ima od toga? :-)

Citat:

SPARC je bio zverina. Dominirao je serverskim trzistem sve dok Intel/AMD nije utukao cenom. i Sun je propao na kraju, u roku od 4 godine
To sto se ARM koristi na telefonima nista ne znaci, zato sto sam vec jednom video ovakav Hype, sa pocetka 90ih. Mi sada imamo x86
sa 64 jezgara, remember?


Jest, nista ne znaci sto imas sigurno trziste koje se meri milijardama jedinica.

Nisi ti mogao videti "ovakav hype" zato sto se ovakva situacija nije desila do sad.

I ovo nije nikakav hype. Javno je situacija postala jasna kada je Intel sutnuo Krzanica, samo niko nije mogao da ocekuje da ce ih nove ARM uArhitekture kao Firestorm ovako razbucati.

Ti bukvalno gledas produzetak na aparatima, zato sto Apple boli 'rac za servere i CPU trziste. Ali kraj se vidi.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.12.2020. u 21:18 - pre 40 meseci
Ivan: "Intel ima inferiornu ISA, inferiorne mikroarhitekture (najvise zbog ISA-e) i inferiorni proces izrade."

Nije inferiorna ISA, sad imamo amd64. Da, imaju problema sa 10nm, to jedino stoji.

"AMD ima inferiornu ISA ali je bar king-of-the-hill sa mikroarhitekturom u x86 svetu i nemaju problem sa procesom izrade, koriste TSMC."

nema inferiornu ISA, ali koriste TSMC, pa im se posrecilo.

Jedan iskusan asembler programer mi je jednom rekao da ARM ISA nije pravljena da programiraju ljudi ;)


 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.12.2020. u 21:26 - pre 40 meseci
Cuj nije inferiorna ISA... pa brate mili, zato Firestorm izvrsava emuliran x86 kod 70% brzo (sto moze zato sto je realni IPC >3x veci).

Koji ce ti rac x86/amd64 instrukcije? Niti su posebno efikasne u pakovanju niti su efikasne u performansama (zato ih i prevode u uOps odmah i Intel i AMD), a sa druge strane zahtevaju kompleksan dekoder koji je, jednostavno, visak - i to sa balastom.

Ako je jedini odgovor kompatibilnost, jbg - do M1 je moglo da se prica o nekakvom trade-offu, od tada... cisti FAIL.

Citat:

Jedan iskusan asembler programer mi je jednom rekao da ARM ISA nije pravljena da programiraju ljudi ;)


Steta sto nije 1980-ta, i u asembleru programira 0.001% programera a osim njih nikog ne boli ona stvar za lepotu asemblera, mada i tada bi 6502 pobedio.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.12.2020. u 21:33 - pre 40 meseci
Nisam siguran da se radi o emulaciji vec o translaciji. Nesto u fazonu Java JIT-a. Da je emulacija ne bi to bilo ni 20%.

A sto se tice ISA, x86 SIMD je daleko superiorniji u odnosu na Neon. Period.
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
185.101.128.*



+93 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.12.2020. u 21:50 - pre 40 meseci
Može on da bude 1000x superiorniji, ali ljudi ne kupuju instrukcije već gotova rešenja (software, servis). Mene zaista ne zanima šta se nalazi u kanti, već šta mi je potrebno da efikasno odradim posao.

Inače, najprodavanija konzola u poslednjih par godina vozi ARM (Nintendo Switch). I prodata je u više primeraka nego Xbox one, koji je na trižištu duplo duže.

S tim što ja ne mislim da je intel u tolikom kanalu kao što Ivan kaže. Zapravo mislim da će napraviti veći pomak u narednih par godina. I u dizajnu i u proizvodnji. Najveća greška Intela (i AMD-a) je što nisu slušali Džima, i svake 3-4 godine pravili potpuno novi dizajn. Jeste da košta, ali zaostajanje za konkurencijom košta još više.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.12.2020. u 22:02 - pre 40 meseci
Svemirsko:"S tim što ja ne mislim da je intel u tolikom kanalu kao što Ivan kaže."

Pa to. Intel je skapirao da gejmeri vise gledaju ST performanse nego kolko ima jezgara.
Nikome nece smetati sto RL ima 2 jezgra manje ako bude izvlacio koji frejm vise.
To ce gejmerima da bude daleko znacajnije kao sto i jeste sudeci po tome sto
Zen2 izvlaci takve cene. E sad morace da izvuku 10nm uskoro jer ni to nece dugo potrajati ;)

"Može on da bude 1000x superiorniji, ali ljudi ne kupuju instrukcije već gotova rešenja (software, servis). Mene zaista ne zanima šta se nalazi u kanti, već šta mi je potrebno da efikasno odradim posao."

Tacno tako. Kako je x86 dobio skupe Unix workstation-e iako je bio dosta slabiji, sada imamo situaciju valjda da cena nece igrati kljucnu razliku.
Igra je malo drugacija, ali vreme/novac potrebno da se te silne kante upogone igrace bitnu ulogu.

 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)19.12.2020. u 22:05 - pre 40 meseci
Ovde ima svega i svacega , ne mogu svakome na sve odgovoriti sigurno .

@ nkrgovic

Citiras , Zacrnis , a onda omasis ?

Glavna prednost ARM-a bi trebala da bude manja potrosnja , performanse po watu ? To pise tu gde si citirao , odmah ispod tog crnog . " Znaci cak mu je i potrosnja veca " .

Ako to nije trebalo da bude prednost ARM-a , sta je ? To sto postoji ? Po meni to nije nikakva prednost . To sto nesto postoji nije prednost . Prednost treba verifikaciju . Ne na forumu vec na trzistu . Jeftiniji AMD ne uspeva da ozbiljnije ugrozi Intel na serverskom trtzistu.

Po cemu je ARM sa 80 jezgara jeftiniji u proizvodnji ? To je cista spekulacija , bez ikakvog osnova u Realnosti !

Nema kod Ampere-a tima , ni iz Intela , nego iz firme koja je kupljena i koja razvija to sto se zove Ampere 10 godina !!

Ostavio sam link , ali se ne cita ! https://en.wikichip.org/wiki/apm/microarchitectures/skylark

Taj tim radi 10 godina , kakvo mu je ime nije vazno !

Later the year the architecture designs, team, and other assets were acquired by Ampere Computing which has finally brought the product to market in early 2018 with mass production planned for mid-2018.

Quicksilver je direktni naslednik Skylarka koji je jednostavno kupljen Djuture , sa sve ljudima koji su ga napravili i razvijali 10 godina .

Jezgro je osavremenjeno po ARM licenci , memorijski kontroler koji se hvali je direktno preuzet od Skylarka iz 2016. godine uz promenu sto koristi trenutno aktuelnu memoriju koja je brza od one iz 2016 .


Investicije ! Hm, gde bi sada bilo ko od nas investirao , da ima novac vezano za CPU ?

Da li u X86 , gde AMD i Intel , tim redosledom nemaju konkurenciju , ili na trziste gde se moze sa relativno malim ulaganjima nesto pokusati ?

Koliko treba novca , da se napravi jedan novi Intel ili AMD ? A koliko da se kupi firma iz 1979 AMCC i njen tim ?

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:8071:31e1:dd00:5977:f67..



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)20.12.2020. u 03:32 - pre 40 meseci
"Warning - wall of text ahead"

@Space Beer, to sto sam napisao mozda izgleda "radikalno", ali nije iskljuceno da je previse blago. Naravno to je samo moje misljenje ali definitivno ne bih voleo da Intel nestane (zbog konkurencije). Uprkos tome, ne vidim kako ce izaci na kraj sa problemima koje imaju.

Hajde da podelimo stvari na "fabrikaciju", "mikro-arhitekturu" i "softver":

1. Fabrikacija

Rocket Lake (CPU za masovno trziste) ce se u 2021 proizvoditi na 14nm! 2021 i 14nm, WTF? Onda kasnjenje prvih Ice Lake SP procesora sa HCC jezgrom i cekanje na "10nm++" za pocetak masovne prodaje XCC jezgara ukazuju na trenutno stanje P1724 procesa.

Ako trebaju reci: https://www.notebookcheck.net/...ourcing-and-more.509532.0.html

Citat:

Industry insiders reveal that Intel's current 10 nm yields are nowhere near viable for “full production” and even with the SuperFin tech, 10 nm production may never match that of the 14 nm nodes. Plus we get more details about the performance issues with the upcoming server-grade CPUs, even more delays for the 7 nm nodes and new details about the product outsourcing plans.


Poslednja recenica u citatu je najava vremena koje dolazi.

Onda 7nm - "kraj 2022" je laz. Tj, "nije laz" ako promenis definiciju "izlaska" koji je nekad bio QS faza + kompletirana produkcija pocetnog inventara (HVM) = 3-6 meseci ukupno (u zavisnosti od segmenta, da li je novi proces itd.). U momentu "izlaska" OEM-i dobijaju narudzbine brzinom transporta procesora do njih.

Kada Intel konacno izbaci 7nm (MOZDA, sredina 2023 "sa inventarom"), TSMC ce vec imati 3nm debelo u HVM produkciji preko pola godine (!!!) sto ne iskljucuje optimizacije voltaze, brzine i prinosa (koji su i ovako i onak- sto znaci: TSMC cipovi u uredjajima vec mesecima i, verovatno, sam proces koji je vec unapredjen od prve iteracije (prinosi, potrosnja, frekvencije).



A... da, zaboravih: izlazenje TSMC 3nm procesa je promenjeno bas kao i izlazenje Intel-ovih 7nm: za godinu dana. Ali u suprotnom smeru!!!

2. Mikroarhitektura

Intelova trenutna buducnost su "Snezana i 7 patuljaka" konfiguracije za desktop (i nize). Nije li to sto ARM radi isto? Teorijski da, ali prakticno definitivno ne! Plus, posto je ovog puta Intel u poziciji "djaka", koji tek treba da savlada gomilu problema koji je ARM prosao jos pre nekoliko godina. Znajuci koje su muke imali ARM proizvodjaci sa big.LITTLE (NVIDIA, Samsung)...

Da bi se situacija promenila, Intel bi morao da bukvalno preleti trenutne ARM implementacije (Neoverse, Firestorm). Ja ne znam kako to mogu i da zadrze x86.

Sto se samog uArch-a tice - znamo otprilike gde ce Intel da ide u sledece 3 generacije. Bice definitivno vecih IPC dobitaka, ali problem je sto ce i ARM imati uporedive dobitke, sto znaci da se situacija nece promeniti na bolje za Intel. Naravno, Intel moze da promeni POR za Lunar Lake, ali mislim da je za to vec kasno ako bi plan bio rearanziranja jezgra i sl.

3. Softver

Deo bitnog softvera ce biti portovano i ovako i onako, ostatak ili boli q direktno za arhitekturu i bice izvrseni sa prevodiocem. Ovaj segment ce verovatno trajati najduze kao x86 klub. Sto se konzoli tice, ne bih se ja bas uzdao u AMD. NVIDIA je poznata po disrupciji + ima odlicne odnose sa proizvodjacima igara. No tesko je reci sta ce biti za N godina.

---

TL;DR - Intel je napadnut sa svih strana i trenutno nema bolji odgovor od a) kontrole cena i b) troskova (verovano za ovo unajmljen CFO za CEO poziciju...). Kad smo vec kod CEO-a:

https://hexus.net/tech/news/in...ers-say-intel-looking-new-ceo/

Citat:

The discussion features quite a few interesting behind the scenes at Intel morsels. The information should be pretty solid, but remember this isn't official from Intel, so perhaps a pinch of salt or two should be applied. Starting with our headline, it seems that "Intel are looking for a new CEO." Will Bob Swan jump or is someone pushing? Apparently four candidates were shortlisted but one has so far been eliminated. It is currently expected that a decision about the new Intel leader will be made in Q1 2021.

SIG started by talking about Intel 10nm production which we know has been extremely difficult for the firm. It says that while 10nm SuperFin is far better than the base 10nm, yields are still on the low side. Cannon Lake had a yield of <25 per cent even with iGPUs disabled fo example, but current 10nm SuperFin processors have a >50 per cent yield, according to the transcript.

Moving onto 7nm, and the information in the call was that "7nm is significantly more delayed than the 6-12 months" claimed by Intel in Q2 this year (see slide below). Thus the Intel Xe-HPC GPU Ponte Vecchio (PVC) is in the hands of TSMC. As for the real length of the delay, it is thought Intel doesn't even know this because of multiple problems it is facing. In Q1 it is expected Intel will have a clear enough view of the scale of its own problems to decide which processors to outsource to the likes of Samsung and TSMC.


Ako je ovo istina, onda definitivno ima razloga za prilicnu brigu.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)20.12.2020. u 08:25 - pre 40 meseci
Ma sve pet ali Neon je na nivou SSE2 koji je bio prve polovine 2000ih dok x86 ima standardan AVX/2 i Intel AVX512. Ne bi me iznenadilo da pocnu da ispadaju AVX vs Neon benchmarci gde ARM nece biti prikazan u ponajboljem svetlu ;)
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
89.216.105.*



+93 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)20.12.2020. u 09:09 - pre 40 meseci
Opet, jedino što je bitno je ono što krajnji kupac dobije, a ne ono što se nalazi unutar čipa
https://videocardz.com/newz/cy...r-4-core-and-6-core-ryzen-cpus
Citat:
Removed the use of AVX instruction set thus fixing crashes occurring at the end of the Prologue on processors not supporting AVX.

Već sam pominjao gomilu primera gde aplikativni softver ne koristi sve što x86 nudi. Ako meni Photoshop bolje radi na M1 nego na 5800X, onda ću kupiti uređaj sa M1 procesorom. Kraj. Ništa me više ne zanima.

Ljudi koriste RPi za home/small office server (storage, chat, project management, file sync...) Ako tvojoj firmi Gigabyte (HP, Lenovo, Dell...) za iste potrebe (ali na ozbiljnijem nivou) ponudi ARM server koji zadovoljava sve potrebe, a istovremeno je 30% jeftiniji od Xeon/Epyc varijante, šta misliš šta će će finansije izabrati kada im stignu 3 ponude na sto? Jedina opcija u kojoj neće kupiti ARM jeste ako mu IT ekipa kaže da to ničemu ne valja. Što će biti sve teže i teže kako bude rasla prodaja PC/HPC/Server uređaja u ARM varijanti.

Trenutno nema mnogo ARM opcija u oblacima ili sopstevnim rekovima, ali sada je to dostupno i manjim provajderima i manjim firmama. Ako im je cena u nabavci manja od x86 verzije, zašto neko ko hoće da hostuje npr. Nextcloud ili Synapse (Matrix) ne bi uzeo ARM, kada nikakve razlike u radu nema, ali je cena niža? Jeste to relativno mali deo tržišta, ali dovoljan da bude osnova za dalji razvoj.

@Ivan
Sve je to na mestu, ali ako je AMD preživeo sa onakvim rešenjima i za mala i za velika jezgra, sa GloFo 32/28nm dok je Intel bio na 22/14nm (hahaha), sa zanemarljivim udelom na PC tržištu (na servirma ih nije ni bilo) onda moram da verujem da i Intel može da napravi takav, ili još veći skok sa ove pozicije. Ja mislim da će oni 2024/25 i dalje držati bar 70% servera i 50% PC tržišta bez obzira na rešenja koja budu imali. Jednostavno, ispravno je kupiti Intel, čak i ako postoje bolje opcije. Do tada imaju vremena da naprave nešto novo. Što je moguće čak i ako tek sada stanu za crtaću tablu. A sigurno je da su dosta ranije znali šta ih čeka.

Ako se zaista pokaže da (ovakav) x86 ne može da sustigne ARM u nekim segmenitma, realno je da Intel (i AMD) izbaci ARM procesore. I mislim da bi oni bili u vrhu i u tom slučaju, kada je reč o high-perf procesorima, možda odmah iza Apple-a. S druge strane, ne bih se iznenadio ni da izbace potpuno novu x86 arhitekturu koja će imati 30-40% skok u odnosu na dosadašnje, tj. isti napredak kao i ARM.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)20.12.2020. u 09:40 - pre 40 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ma sve pet ali Neon je na nivou SSE2 koji je bio prve polovine 2000ih dok x86 ima standardan AVX/2 i Intel AVX512. Ne bi me iznenadilo da pocnu da ispadaju AVX vs Neon benchmarci gde ARM nece biti prikazan u ponajboljem svetlu ;)

Posto korisnike zanima kako radi benchmark jedne instrukcije vs druge instrukcije? :) Cisto da ti pomognem:

- Ko hoce SSIMD ima SVE, kao nadogradnju na Neon. Vidi pod "fugaku". Podrzan pod Arm V8.6 za sve koji licenciraju.
- Ko hoce AI/ML ima GPU (vidi nVidia as in "the ones who own ARM). TensorFlow je standard, radi sa CUDA ili Google Tensor jezgrima - sve ostalo je sporije.
- Ko hoce AI inference ima open GPU (again, nVidia) kao i ML akceleratore (vidi Apple M1)
- Ko hoce grafiku ima opet GPU (yet again nVidia) ili graficke akceleratore (open Apple).
- Ko hoce serverski I/O ima dPU (vidi nVidia, as in 'the ones who own Mellanox"), koji ima embeded Arm jezgro.

Ima jos nesto? :) Vidi sta je napisao SpaceBeer, korisnika zanima koliko brzo trci Photoshop ili FinalCut ili sta vec, ne koliko brzo radi "instrukcija". Ovo za TensorFlow je odlican primer, jednostavno biblioteku je razvio Google za Tensor platformu. nVidia je upucala brdo para i to sad radi odlicno na nVidia GPU-ovima. To sto AMD ima GPU koji je slicnih performansi (nek je brzi, nebitno), nista ne znaci jer API koji AMD istura nije integrisan, tj. nije optimizovan. I da, moze to "svako sam za sebe" - samo sto ne moze, jer bi trajalo dugo, a to niko nece da plati..... nVidia je platila, AMD nece (ne moze, nema novca....) i onda rezultat - AI training je osetno brzi na nVidia cipovima. Korisnika zdravo briga kako radi GPU as-is, ako treba da plati za trening i ako nVidia kosta 30% manje za isti task, on uzme nVidia. Ne interesuje ga zasto je to tako...

Za servere, sa F/OSS softverom, samo treba neko da malo podrzi portovanje biblioteka i par specificnih softvera, kernel je vec debelo portovan. Stavise little.BIG i slicne varijante su super-testirane na mobile trzistu. Ako ti ovo ne zvuci bitno, razmisli o primeni gde imas Arm CPU na I/O kartici i Arm CPU u serveru.... A imas lepo kernel drajver za I/O karticu koja omogucava PCIe over Fabric, NVMe over Fabric, GPU over Fabric... (ovo vec sve postoji, glavni vendor je Mellanox, ovaj, nVidia - tehnicki Arm holdings... ;) ). Glavni rast servera, koji se ocekuje u sledecih par godina, nece biti serveri za DC - ovi workloads se uveliko sele u cloud, vec serveri za "edge". Server koji stoji na banderi za 5G, ili server koji stoji u nekoj PoS lokaciji, da obavi stvari tipa AI/ML inference, procesiranje transakcija i slicno. Ovde je low-power jako bitan....

AMD je sad tamo gde je Sparc bio u ono vreme - ima ubedljivo najbolje procesore, ali nema masovnost jer svi su tad pisali kod za x86. Znas li za sta se danas pise kod? Pogledaj koliko ima desktop a koliko mobilnih aplikacija.... Da, ceo MS Office je vec portovan na Arm, radi lepo na iPad Pro npr. koji ima i tastaturu i sve.... :) Cak i prokleti MS Teams radi (malo) bolje na mobilnom - tj. bar ti ne ubije bateriju kao na laptopu.... (tj. ubije ali ipak malo duze traje ;) ).
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)20.12.2020. u 10:09 - pre 40 meseci
Citat:
Space Beer:
Opet, jedino što je bitno je ono što krajnji kupac dobije, a ne ono što se nalazi unutar čipa
https://videocardz.com/newz/cy...r-4-core-and-6-core-ryzen-cpus
Citat:
Removed the use of AVX instruction set thus fixing crashes occurring at the end of the Prologue on processors not supporting AVX.

Već sam pominjao gomilu primera gde aplikativni softver ne koristi sve što x86 nudi. Ako meni Photoshop bolje radi na M1 nego na 5800X, onda ću kupiti uređaj sa M1 procesorom. Kraj. Ništa me više ne zanima.

Ljudi koriste RPi za home/small office server (storage, chat, project management, file sync...) Ako tvojoj firmi Gigabyte (HP, Lenovo, Dell...) za iste potrebe (ali na ozbiljnijem nivou) ponudi ARM server koji zadovoljava sve potrebe, a istovremeno je 30% jeftiniji od Xeon/Epyc varijante, šta misliš šta će će finansije izabrati kada im stignu 3 ponude na sto? Jedina opcija u kojoj neće kupiti ARM jeste ako mu IT ekipa kaže da to ničemu ne valja. Što će biti sve teže i teže kako bude rasla prodaja PC/HPC/Server uređaja u ARM varijanti.

Trenutno nema mnogo ARM opcija u oblacima ili sopstevnim rekovima, ali sada je to dostupno i manjim provajderima i manjim firmama. Ako im je cena u nabavci manja od x86 verzije, zašto neko ko hoće da hostuje npr. Nextcloud ili Synapse (Matrix) ne bi uzeo ARM, kada nikakve razlike u radu nema, ali je cena niža? Jeste to relativno mali deo tržišta, ali dovoljan da bude osnova za dalji razvoj.

@Ivan
Sve je to na mestu, ali ako je AMD preživeo sa onakvim rešenjima i za mala i za velika jezgra, sa GloFo 32/28nm dok je Intel bio na 22/14nm (hahaha), sa zanemarljivim udelom na PC tržištu (na servirma ih nije ni bilo) onda moram da verujem da i Intel može da napravi takav, ili još veći skok sa ove pozicije. Ja mislim da će oni 2024/25 i dalje držati bar 70% servera i 50% PC tržišta bez obzira na rešenja koja budu imali. Jednostavno, ispravno je kupiti Intel, čak i ako postoje bolje opcije. Do tada imaju vremena da naprave nešto novo. Što je moguće čak i ako tek sada stanu za crtaću tablu. A sigurno je da su dosta ranije znali šta ih čeka.

Ako se zaista pokaže da (ovakav) x86 ne može da sustigne ARM u nekim segmenitma, realno je da Intel (i AMD) izbaci ARM procesore. I mislim da bi oni bili u vrhu i u tom slučaju, kada je reč o high-perf procesorima, možda odmah iza Apple-a. S druge strane, ne bih se iznenadio ni da izbace potpuno novu x86 arhitekturu koja će imati 30-40% skok u odnosu na dosadašnje, tj. isti napredak kao i ARM.


Ma taj cyberpunk nije nikakav reper. Vracaju pare na konzolama vec:
Citat:

SIE strives to ensure a high level of customer satisfaction, therefore we will begin to offer a full refund for all gamers who have purchased Cyberpunk 2077 via PlayStation Store. SIE will also be removing Cyberpunk 2077 from PlayStation Store until further notice.


AVX blows out of water ARM i bilo koji sw koji koristi te instrukcije radice bolje nego na ARM.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)20.12.2020. u 10:13 - pre 40 meseci
Citat:
nkrgovic:
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ma sve pet ali Neon je na nivou SSE2 koji je bio prve polovine 2000ih dok x86 ima standardan AVX/2 i Intel AVX512. Ne bi me iznenadilo da pocnu da ispadaju AVX vs Neon benchmarci gde ARM nece biti prikazan u ponajboljem svetlu ;)

Posto korisnike zanima kako radi benchmark jedne instrukcije vs druge instrukcije? :) Cisto da ti pomognem:

- Ko hoce SSIMD ima SVE, kao nadogradnju na Neon. Vidi pod "fugaku". Podrzan pod Arm V8.6 za sve koji licenciraju.
- Ko hoce AI/ML ima GPU (vidi nVidia as in "the ones who own ARM). TensorFlow je standard, radi sa CUDA ili Google Tensor jezgrima - sve ostalo je sporije.
- Ko hoce AI inference ima open GPU (again, nVidia) kao i ML akceleratore (vidi Apple M1)
- Ko hoce grafiku ima opet GPU (yet again nVidia) ili graficke akceleratore (open Apple).
- Ko hoce serverski I/O ima dPU (vidi nVidia, as in 'the ones who own Mellanox"), koji ima embeded Arm jezgro.

Ima jos nesto? :) Vidi sta je napisao SpaceBeer, korisnika zanima koliko brzo trci Photoshop ili FinalCut ili sta vec, ne koliko brzo radi "instrukcija". Ovo za TensorFlow je odlican primer, jednostavno biblioteku je razvio Google za Tensor platformu. nVidia je upucala brdo para i to sad radi odlicno na nVidia GPU-ovima. To sto AMD ima GPU koji je slicnih performansi (nek je brzi, nebitno), nista ne znaci jer API koji AMD istura nije integrisan, tj. nije optimizovan. I da, moze to "svako sam za sebe" - samo sto ne moze, jer bi trajalo dugo, a to niko nece da plati..... nVidia je platila, AMD nece (ne moze, nema novca....) i onda rezultat - AI training je osetno brzi na nVidia cipovima. Korisnika zdravo briga kako radi GPU as-is, ako treba da plati za trening i ako nVidia kosta 30% manje za isti task, on uzme nVidia. Ne interesuje ga zasto je to tako...

Za servere, sa F/OSS softverom, samo treba neko da malo podrzi portovanje biblioteka i par specificnih softvera, kernel je vec debelo portovan. Stavise little.BIG i slicne varijante su super-testirane na mobile trzistu. Ako ti ovo ne zvuci bitno, razmisli o primeni gde imas Arm CPU na I/O kartici i Arm CPU u serveru.... A imas lepo kernel drajver za I/O karticu koja omogucava PCIe over Fabric, NVMe over Fabric, GPU over Fabric... (ovo vec sve postoji, glavni vendor je Mellanox, ovaj, nVidia - tehnicki Arm holdings... ;) ). Glavni rast servera, koji se ocekuje u sledecih par godina, nece biti serveri za DC - ovi workloads se uveliko sele u cloud, vec serveri za "edge". Server koji stoji na banderi za 5G, ili server koji stoji u nekoj PoS lokaciji, da obavi stvari tipa AI/ML inference, procesiranje transakcija i slicno. Ovde je low-power jako bitan....

AMD je sad tamo gde je Sparc bio u ono vreme - ima ubedljivo najbolje procesore, ali nema masovnost jer svi su tad pisali kod za x86. Znas li za sta se danas pise kod? Pogledaj koliko ima desktop a koliko mobilnih aplikacija.... Da, ceo MS Office je vec portovan na Arm, radi lepo na iPad Pro npr. koji ima i tastaturu i sve.... :) Cak i prokleti MS Teams radi (malo) bolje na mobilnom - tj. bar ti ne ubije bateriju kao na laptopu.... (tj. ubije ali ipak malo duze traje ;) ).


Lepo, posto je ARM SIMD krsh, hajde da koristimo GPU ;)
Medjutim nije bas GPU dobar za bilo koji usecase.
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
89.216.105.*



+93 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)20.12.2020. u 11:02 - pre 40 meseci
U čemu je razlika između dodavanja novih custom blokova u SoC pošto je SIMD krš, i dodavanja novih insturkcija, pošto je trenutni SIMD (tj. postojeće ektenzije) krš :d

Naravno da nije dobar za bilo koji usecase. Baš kao ni multi-core CPU, pa opet, to je najveći (jedini) napredak koji je x86 napravio u poslednjih 10 godina. Ali očigledno jeste dobar za 90% njih, pošto više nema segmenta u kom nema ARM procesora (home, office, gaming, DC, HPC, mobile, IoT, network...). Reći da je ARM krš dok ljudima mobilni telefon ili tablet obavljaju sve poslove da im bukvalno ne treba PC, je pomalo neozbiljno.

Lightroom koristi AVX, pa opet neke stvari bolje rade na M1 Mac-u nego bilo kom Intel procesoru (bez obzira na OS). Neko će reći - ali Apple (nVidia, Google, MS...) je ubacio gomilu custom blokova, akceleratore i šta već u svoj proizvod, a sa druge strane je goli x86 CPU. To je tačno, ali opet, korsinik kupuje kantu u koju je sve zapakovano i program koji sve to koristi. Da li će real-time render u mom CAD programu raditi CPU, GPU, custom RT ili AI blokovi... uopšte me ne zanima. Ja hoću da presečem CAD sklop od 5.000 delova i da za 2s vidim realan prikaz svih komponenti unutra. Postojeći CPU to ne može da uradi. Tako da Intel mora da mi proda rešenje koje može, inače tražim dalje. Da li će Autodesk portovati svoj softver na Apple čip i iskoristiti sve što on nudi, ili će PTC napraviti render farmu od grafičkih karti, pa mi OnShape u browseru ponudi tu mogućnost, ili će nVidia napraviti WS CPU koji ima ARM jezgra, Hopper GPU, tenzor i RT blokove, a Bricsys softver koji to koristi, to mene ne zanima. Tj. direktora kompanije koji plaća da se takav posao uradi ne zanima kakve instrukcije koristi neki CPU.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)20.12.2020. u 11:27 - pre 40 meseci
Znas kako SIMD radi svoj posao na x86 i to izuzetno dobro. To sto je na ARM krsh, je cinjenica koja ce za neke primene oduvek sprecavati ARM da zameni x86 ;)
Kazem ARM je sad na nivou SSE2 iz 2003 ;)
Da da, Intel i dalje ima prednost AVX512, hey! Neki likovi kojima to vrsi posao nikad ne bi uzeli AMD!

edit:
vidim u kom pravcu ides, ali 1.67 ubrzanje AVX-a u odnosu na Neon nije zanemarljivo ;)

 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)20.12.2020. u 11:37 - pre 40 meseci
Prvo, to sam probao da ti kazem, poredis ARM SIMD od pre vise godina, novi Arm SIMD je bolji. Oni rade na tome sve vreme.

Drugo, SIMD nema skoro nikakve primene kod servera, ako instrukcije pokrivaju ono sto treba za OpenSSL ti si pokrio sve general-purpose servere. A to je prilicno bitno trziste.....

Trece, GPU je isto SIMD, realno. Potpuno je sve jedno da li u CPU imas ubacen SIMD blok, GPU blok, AI/ML blok, namenski video engine blok ili neki vec levi.... Tebe kao korisnika to ne zanima, zanima te samo kako to radi sa softverom koji koristis. :) E sad, stoji, nezgodno je ako moras da dodas kartice, ali... kad bi samo neka veza postojala izmedju nekog ko ima IP rights za Arm i neke firme koja se bavi GPU-ovima.... pa da nekako to mozes da licenciras povoljno zajedno.....


Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

calimero
calimero

Član broj: 14608
Poruke: 415



+34 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)20.12.2020. u 11:38 - pre 40 meseci
Googlam po internetu u potrazi za informacijama kako Rosetta 2 radi i naletim na ovu poruku od @ademare koja me je zbunila:

Citat:
ademare:
@ Ivan Dimkovic

Godinama svasta pises o Applovim procesorima . Bajke vecinom !

Secam se kada si hvalio stare Axx verzije , sve ovakve bajke !

I pre neki dan si ovde postovao Estimated rezultate ! Taj deo gde pisem o Bezveznosti Estimated rezulatata sada Preskaces ??


Da proverim da li sam dobro razumeo:

::: Ivan Dimkovic je pisao i piše u superlativu o Apple procesorima? :::

 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: << < .. 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 296904 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.