Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: << < .. 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 296984 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)05.12.2020. u 15:50 - pre 41 meseci
Citat:
dejanet:
Gledajuci testove za m1, naleteo sam i na testove gde su batice testirali iphone 12 vs pc(intel neki od) za neke ogranicene i upitne use-case-ove, pa samo sto srcku nisam dobio.

Resim danas, da malo "isprzim" ovaj moj iphone 11 pro (A13 bionic cpu ako se ne varam).
Elem mene licno vise zanimaju json serijalizacija i deserijalizacija i sklepam u Xcode-u kod, koji treba da uradi serijalizaciju objekta u json i deserijalizaciju nazad u objekat, i tako 50k puta.

Nalupam isti kod za macos i ios. Publish ios program na moj iphone, a za mac-a swiftc kompajliram.

Ako nesto nisam za*bo, strahota:

Macbook pro 13 i5/8GB : 0.6226 sec
IPhone 11 Pro : 0.3875 sec

Code:

        struct Test: Codable {
            var name: String
            var owner: String
        }
        let start = DispatchTime.now() // <<<<<<<<<< Start time
        for _ in 1...50000 {
            
            // Encode
            let test = Test(name: "Pera", owner: "Mika")
            
            let jsonEncoder = JSONEncoder()
            let jsonData = try! jsonEncoder.encode(test)
            let json = String(data: jsonData, encoding: String.Encoding.utf8)
            //print(json);
            // Decode
            let jsonDecoder = JSONDecoder()
            let secondTest = try! jsonDecoder.decode(Test.self, from: jsonData)
        }
        let end = DispatchTime.now()   // <<<<<<<<<<   end time
        let nanoTime = end.uptimeNanoseconds - start.uptimeNanoseconds
        let timeInterval = Double(nanoTime) / 1_000_000_000 // overflow for long running tests
        
        label1.stringValue = "Time elapsed " +  "\(timeInterval) seconds"


[Ovu poruku je menjao dejanet dana 05.12.2020. u 16:13 GMT+1]


Hm, pa ne bih bio siguran u ovo, zato sto evo kod mene na Linux-u, na 2700X.
Jedino ako ovo -O nista ne radi.
Code:

~/.../examples/swift >>> swiftc json.swift -O                                                                                                                                                           
~/.../examples/swift >>> ./json                                                                                                                                                                         
Time elapsed 1.544466611 seconds

Dakle zavisi od kvaliteta implementacije i mozda jos kojecega.
Mrzi me sad da pravim bench nekog drugog jezika, ali ocigledno je swift za linux krsh ;)
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)05.12.2020. u 16:02 - pre 41 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ivan:"Da li je ARM ISA resenje za to ili ne - to je drugo pitanje, ali svakako cela stvar nije totalna budalastina."

Kad budes video ARM (RISC-V)na 5Ghz sa potrosnjom od 1W u sirokoj proizvodnji,kao sto je skoro prikazano, bice by by x86 ;)


Bane, prijatelji nismo ali se dovoljno poznajemo online da mogu da ti kazem ovo: pre nego sto napises nesto ovako, razmisli jos par puta, inace ne izgleda dobro uopste.

Koga uopste boli qratz koliko gigaherca CPU ima? To je merenje penisa kad nemas nista drugo da meris. Ako ti je arhitektura toliko dobra kao Apple-ova, na mnogo manje gigaherca bi vec totalno deklasirao trenutnu Intel ponudu.

Bez obzira, nista od toga nije "bye bye Intel" - Apple nije u biznisu prodaje procesora. Sve i da je Apple 100000x brzi i da sa njim stize i eskort servis - Intel je bezbedan.

Sa druge strane, Apple je dao vrlo jak signal trzistu da je moguce napraviti CPU koji bukvalno sahranjuje konkurenciju. To znaci, dok ti i ja ovde pricamo, da su mase raznih investicionih fondova koji ulazu u "tech" vec ponistili odmore svojih analiticara i poslali ih da osveze svoje modele i "nadju dobru robu". Gde ce da je ulupaju? Ampere? Marvell?

Hmm... mozda NUVIA, Inc. Nisu svi culi za njih - to je firmica u SV - sacinjena od rock-zvezda Apple chip dizajn tima. Mozda su bili relativni anonimusi, ali posle M1 - sigurno im zvone telefoni :-) Sta moze jedna NUVIA? Zlo bi bilo da ih kupi Google, NUVIA mozda ne moze, Google definitivno moze :-)

Isto tako, posto je otvorio novcanik, Jensen Huang je sigurno vec poslao delegaciju u Kejmbridz, UK - da se sinhronizuju sa stvarima koje su daleko od ARM-ovog roadmap-a i za strateske klijente. Cortex X1 vec nije za*bancija, doduse zasenio ih je Apple M1 - ali ARM sigurno nekoliko godina isplaniranog tech-a koji ce verovatno svoju premijeru videti u NVIDIA proizvodu.

Sta bi taj proizvod mogao da radi? Ne znam, sta ti mislis? Koliko ce biti tesko NVIDIA-i da svu CUDA klijentelu prebaci na njihovu novu, 100% integrisanu, platformu? :-)

Ali NVIDIA ima jos ambicioznije planove - zbog kojih su kupili Mellanox. Datacenter-on-a-chip, ali ovog puta ceo kolac ostaje Jensenu? Bedak, covek pece u svojoj rerni - pa da Intel dobija parce.

--

Kapiram, bes' ti sve to - kad kod kuce i u kancelariji ima da se tera x86. Pazi, to je vrlo smanjeno trziste ako se i pola od ovoga gore ostvari. A onda je samo pitanje vremena, R&D spend je R&D spend.


Ivane, lupis pa ostanes ziv. Oduvek je bilo da Mhz/Ghz cine performanse. Ne moze M1 na 3.2 da bude brzi od x86 na 5Ghz, a tu uveliko igra ulogu i to sto geekbench favorizuje memoriju.
Dakle M1 bi morao imati veci IPC za mnogo vise sto je jednostavno nemoguce.... kazem ti vise od 4 instrukcije po taktu je tesko izvesti, a toliko ima i x86...
Ono sto ja kazem je da trenutno x86 vuce sigurno preko 200W na 5Ghz. Ako napavis proc koji trosi 1W na istoj frekvenciji onda mozes da spakujes 64 kora
u chip i da imas potrosnju manju od 100W. Shvatas?
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)05.12.2020. u 16:26 - pre 41 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic
OK, sve ovo je SF - dok ne prestane da bude :)

Realno, trzista kao sto su HPC i DC mogu vrlo lako da "odu" (HPC zato sto rodja' ima skoro kompletnu dominaciju gde je njegov cip centar sveta - a ne procesor; DC - ako Jeff-u uspe sa Gravitonima, moze da odleti solidan % trzista kad se i drugi sete...). Konzole - malo teze. Kako god da su to izveli, AMD je uspeo da postane The Boss. Medjutim, ne treba gajiti iluzije da sve to moze preko noci da nestane.

"PC ostalo" (laptop, desktop, server..) - ovo verovatno nece skoro nigde. OSIM AKO... se ne pojavi igrac koji bi ponudio nesto kao Apple, samo "white label" i dostupno na lageru. Mozda AMD?

DC kao trziste ne da "moze da ode", vec je, uveliko otislo.

Znate ko je Meraki? Bili su startup iz Izraela, kupio ih Cisco. Jedna su od ukupno dve firme koje je Cisco kupio i nije prosto integrisao u svoj portfolio - Meraki se i dalje prodaje. Imaju rast prodaje u celom svetu, pocelu su da agresivno osvajaju cak i trziste u Srbiji. Secret sauce: Cloud. Meraki nema management svojih uredaja, oni se kace na cloud i odatle skidaju konfiguraciju. Kad ti istekne licenca za support, u zavisnosti od uredjaja imas ili spravu na kojoj nista ne mozes da promenis, ili bukvalno ciglu. Zadnjih par godina je nekoliko vecih banaka preslo na Meraki u Srbiji - koja je tradicionalno "ako moze dzabe" trizste. Jednostavno, Meraki ubodes i zaboravis - sve ide kroz Cloud. Izmeni se policy? Promenis na cloud-u, svi uredjaji pokupe sami. Nova poslovna odluka? Evo je, deploy odma. Nema "zabagovalo se pri deploy-u" - nemas ti deploy. Samo cloud. Zamisli da imas filijale od Ostruznice do Male Krsne i Leskovca. Meraki kosta manje nego da saljes inzenjera u Srbiji da to popravi, plus da trpis downtime.

DC trziste drze, realno: Amazon AWS, Microsoft Azure i Google. Guraju se Oracle i IBM. Ovih dana Dell i HPe nude servere on-pream pod cloud-like ugovorima. Dotle je doslo.
Citat:
Ivan Dimkovic:
Sa druge strane, Apple je dao vrlo jak signal trzistu da je moguce napraviti CPU koji bukvalno sahranjuje konkurenciju. To znaci, dok ti i ja ovde pricamo, da su mase raznih investicionih fondova koji ulazu u "tech" vec ponistili odmore svojih analiticara i poslali ih da osveze svoje modele i "nadju dobru robu". Gde ce da je ulupaju? Ampere? Marvell?

Hmm... mozda NUVIA, Inc. Nisu svi culi za njih - to je firmica u SV - sacinjena od rock-zvezda Apple chip dizajn tima. Mozda su bili relativni anonimusi, ali posle M1 - sigurno im zvone telefoni :-) Sta moze jedna NUVIA? Zlo bi bilo da ih kupi Google, NUVIA mozda ne moze, Google definitivno moze :-)

Isto tako, posto je otvorio novcanik, Jensen Huang je sigurno vec poslao delegaciju u Kejmbridz, UK - da se sinhronizuju sa stvarima koje su daleko od ARM-ovog roadmap-a i za strateske klijente. Cortex X1 vec nije za*bancija, doduse zasenio ih je Apple M1 - ali ARM sigurno nekoliko godina isplaniranog tech-a koji ce verovatno svoju premijeru videti u NVIDIA proizvodu.

Sta bi taj proizvod mogao da radi? Ne znam, sta ti mislis? Koliko ce biti tesko NVIDIA-i da svu CUDA klijentelu prebaci na njihovu novu, 100% integrisanu, platformu? :-)

Ali NVIDIA ima jos ambicioznije planove - zbog kojih su kupili Mellanox. Datacenter-on-a-chip, ali ovog puta ceo kolac ostaje Jensenu? Bedak, covek pece u svojoj rerni - pa da Intel dobija parce.

Realno, Apple nije imao sanse da ne uspe. Razlog je prosto: Apple vredi dve hiljade milijardi dolara. Kes rezerve Apple-a su vece od BDP-a pola zemalja u Evropi, i skoro svih (ako ne bukvalno svih) u Africi. I da, sad ce svi da ulete u tu pricu. Ne mislim svi "chip vendori" - vec svi investitori. Uletece pare, a uzece ih ko bude imao proizvod. Lova koja moze da uleti je, verovatno, veca od vrednosti celog AMD-a, a ne njihovog budzeta za razvoj.

Ja mislim ono gore - serversko trziste je, pre svega, cloud. Sad imamo Apple koji je svima nacrtao da Arm moze da dominira. Amazon je vec duboko u tome. Google koketira i sa Arm i sa Power, ne bi me zacudilo da kupe neki chip vendor vrlo uskoro - mogu. A iskreno, ne bi se uopste iznenadio da ni Microsoft to uradi prvi- cisto da ne ostane "da visi". Nuvia, Ampere su ocigledne mete za kupovinu.... BTW, Nuvia nije "samo" Apple ekipica, tu su ljudi koji su pravili Sparc procesore, oni i te kako znaju kako se prave serverske arhitekture. Jedino pitanje je na sta ce ko preci....

Ono sto je ostalo zanimljivo je nVidia - i tu je Ivan u pravu. Oni spremaju svasta zanimljivo, ocigleno ih zanima embeded trziste, prave bas velike pomake u tom smeru, zanima ih DC i HPC, ali DC resenja su im bukvalno "evo, umesto vaseg DC-a uzmete jednu ovu kockicu", sto je samo po sebi fascinantno. Od njih ocekujem da me iznenade, jer nemam jos uvek osecaj sta ce tacno da naprave na DC trzistu. Za Azure i Google bi se iznenadio da ne ponude neki non-x64 u sledecih godinu dana. :) Stavise, ocekujem da, najkasnije pocetkom 2022-ge vidim i non-x64 ponude iz kuhinja tipa SuperMicro, Tyan.... mozda i Dell.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:8071:31e1:dd00:d458:cbc..



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)05.12.2020. u 16:52 - pre 41 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic
Ivane, lupis pa ostanes ziv. Oduvek je bilo da Mhz/Ghz cine performanse. Ne moze M1 na 3.2 da bude brzi od x86 na 5Ghz, a tu uveliko igra ulogu i to sto geekbench favorizuje memoriju.
Dakle M1 bi morao imati veci IPC za mnogo vise sto je jednostavno nemoguce.... kazem ti vise od 4 instrukcije po taktu je tesko izvesti, a toliko ima i x86...
Ono sto ja kazem je da trenutno x86 vuce sigurno preko 200W na 5Ghz. Ako napavis proc koji trosi 1W na istoj frekvenciji onda mozes da spakujes 64 kora
u chip i da imas potrosnju manju od 100W. Shvatas?


Hej, Bane, sta mislis - ako uzmes neki procesor sa Sunny Cove arhitekturom, stavi ga da radi na 1 GHz, pogasis mu sva osim jednog jezgra - i kad zakovrnu, poteras, sta znam, neki float benchmark tipa SGEMM.

Onda to isto - samo nadjes neki, sta znam, Nehalem CPU - ista prica, 1 GHz, SGEMM...

Sta mislis, 1 GHz, vs. 1 GHz, sta mozes ocekivati od performansi?

Mislim da ces solidno da prebacis tvoje cudjenje.

Ali to je 10 godina razvoja procesora, jel da? Aha - samo ne zaboravi da je Intel izmedju Sandy Bridge i sve do Ice Lake-a bukvalno gospodario trzistem sa minimalnim poboljsanjima. MINIMALNIM! Tek kad je AMD poceo da biva ozbiljniji su se trznuli i krenuli da ubacuju jezgra, a u paniku su upali nesto kasnije. Da nije bilo toga, mozda bi entry i dalje bio dual-core, a top mainstream 4-core.

Nije uopste nemoguce da je Apple "pojeo" 10 godina mnogo brze - i da su IPC razlike slicne.

Uopstalom, nema sta da se veruje - evo cak i kad eliminisu sve sto mozda skodi Intel-u: https://wccftech.com/why-apple...ntally-flawed-with-benchmarks/

Opet imas situaciju da M1 ima identicne rezultate kao 9980HK - single core, cak i kad Intelu "das" 2 niti (zbog SMT-a, stagod).

9980HK trci na 5 GHz single-core... kako god okrenes, sta god da uzmes, M1 ga sahranjuje. I to sa faktorom "puta" a ne "XY%".
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:8071:31e1:dd00:d458:cbc..



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)05.12.2020. u 16:57 - pre 41 meseci
Citat:
nkrgovic
Realno, Apple nije imao sanse da ne uspe. Razlog je prosto: Apple vredi dve hiljade milijardi dolara. Kes rezerve Apple-a su vece od BDP-a pola zemalja u Evropi, i skoro svih (ako ne bukvalno svih) u Africi. I da, sad ce svi da ulete u tu pricu. Ne mislim svi "chip vendori" - vec svi investitori. Uletece pare, a uzece ih ko bude imao proizvod. Lova koja moze da uleti je, verovatno, veca od vrednosti celog AMD-a, a ne njihovog budzeta za razvoj.


Ja ne kupujem bas tu pricu - nemoj da me pogresno kapiras, 2 hiljade milijardi $ svakako pomazu, ali to DEFINITIVNO nije razlog zasto je Apple uspeo.

Prvo, da se ne za*bavamo - za CPU biznis ti treba delic od "2 hiljade milijardi dolara". Bezos je kupio Annapurna labs za $375M.

Ta kinta nije nikakav problem za Samsung, Qualcomm, NVIDIA-u (kao sto vidimo ;-) - pa opet niko od njih nije napravio nista slicno. Mozda ce sada, tu pre svega tipujem na NVIDIA-u koja ima mozgove za ovo.

Qualcomm je cak krenuo i u biznis sa MSFT-om, Surface tableti trce x86 emulaciju, takodje trce OS koji bi trebao da bude u stanju da tera ozbiljne stvari. I sta bi? Nista. Bog te je*o kad Apple - ej, Apple, razvali x86 emulaciju a ne MSFT+Qualcomm kojima bi to trebao da bude drasticno veci interes. WTF?

Plus - Samsung i Qualcomm imaju debelo bogato trziste mobilnih telefona, nisu neki rizicni startupi... nije vredlo.

Ja tipujem na NVIDIA-u i NUVIA-u (koja ce mozda biti kupljena asap) - ove 2 firme ce biti nevolja :-)

Ako bih pogadjao, verujem da Samsung i Qualcomm nisu imali sanse zato sto su to firme sa vec ukopanim i etabliranim CPU dizajn timovima... boga pitaj koliko bi bilo tesko nesto radikalno menjati tamo. Za to je potreban kick sa strane, kao recimo sad :-))) NVIDIA? To je malo za*bano - imaju oni mozgova ohoho, ali recimo Tegra 2 kad se pojavila.. brate mili, nije imala NEON instrukcije.

Sto? "Not invented here" bato - sta ce ti neki tamo NEON kad bre imas NVIDIA GPU? OK, super - ali znas sta bi problem? Sto ostatak ARM sveta boli ona stvar. Znaci, ajde, detektuj Tegru, iskljuci NEON (= rekompajliraj). Sve to zbog "mi znamo bolje" mentaliteta. OK, Tegra svakako nije ista velicina projekta kao nesto novo sto ce da rade, nece Jensen takvu gresku da ponovi sigurno...

Ali to sve pokazuje ogranicenja mnogih firmi. Apple je uspeo nekako da izbegne tu vrstu "kalcifikacije" sto se potvrdilo sa nekoliko dramaticnih promena koje su izveli unutar firme bez ikakvih problema.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)05.12.2020. u 17:33 - pre 41 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Qualcomm je cak krenuo i u biznis sa MSFT-om, Surface tableti trce x86 emulaciju, takodje trce OS koji bi trebao da bude u stanju da tera ozbiljne stvari. I sta bi? Nista. Bog te je*o kad Apple - ej, Apple, razvali x86 emulaciju a ne MSFT+Qualcomm kojima bi to trebao da bude drasticno veci interes. WTF?

OK, znam sta mislis - mindset... Da, u pravu si, Apple ima to sto drugi nemaju - to stoji. Ali mozes da imas mindset koliko hoces, ako nemas lovu da platis ljude - a sad ce para biti.
Citat:

Ja tipujem na NVIDIA-u i NUVIA-u (koja ce mozda biti kupljena asap) - ove 2 firme ce biti nevolja :-)

Ja se uopste ne bi iznenadio da Google kupi IBM. Ne ceo, IBM, samo deo koji jos uvek pravi hardver - ionako dele IBM svako malo... IBM zeli da se orijentise na "services and cloud", hardver drze zato sto imaju pare od toga. Google Power10+ mi uopste ne zvuci nerealno.

Bonus poeni ako, konacno, penzionisu mainframe ;)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)05.12.2020. u 18:09 - pre 41 meseci
Ivan:"Aha - samo ne zaboravi da je Intel izmedju Sandy Bridge i sve do Ice Lake-a bukvalno gospodario trzistem sa minimalnim poboljsanjima"

Pa to, Intel od Sandy Bridge nije znacajno poboljsao performanse 9 godina (osim kod AVX-a). E sad tvrde da Rocket Lake, tu odudara, videcemo.
Nisu ni morali AMD je imao Buldozer, i nista drugo na trzistu ih nije ugrozavalo. Al to im se sada obilo o glavu.
SB je neverovatno dobar procesor, tu su dostigli vrhunac, ali nazalost nista nisu radili da se stvari poboljsaju upravo zbog toga sto nisu
imali konkurencije. AMD je sa Zen2 tek dostigao Intel procesore, a evo vidimo sa Zen3 i prestigao (sto se tice IPC).
Intel i dalje ima prednost u pogledu AVX-a zbog toga sto ima AVX512, koji trenutno ne donosi cistu prednost, osim naravno
ako sve ne stane u kes.

"Sta mislis, 1 GHz, vs. 1 GHz, sta mozes ocekivati od performansi?"

Performanse otprilike iste ali ako jedan trosi 0.1W a drugi 1W po koru, onda mozes mnogo vise kora spakovati
a da ne moras da zalivas prostor ;)
Tu je prednost ARM-a. Ako uspeju da izvuku nizu potrosnju moci ce da i rade na vecem taktu sa istim brojem
jezgara, pa ce biti brzi od x86.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..1e1:dd00:6c8f:88e9:5821:bb0f



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)05.12.2020. u 22:35 - pre 41 meseci
Citat:
nkrgovic:
Citat:
Ivan Dimkovic:
Qualcomm je cak krenuo i u biznis sa MSFT-om, Surface tableti trce x86 emulaciju, takodje trce OS koji bi trebao da bude u stanju da tera ozbiljne stvari. I sta bi? Nista. Bog te je*o kad Apple - ej, Apple, razvali x86 emulaciju a ne MSFT+Qualcomm kojima bi to trebao da bude drasticno veci interes. WTF?

OK, znam sta mislis - mindset... Da, u pravu si, Apple ima to sto drugi nemaju - to stoji. Ali mozes da imas mindset koliko hoces, ako nemas lovu da platis ljude - a sad ce para biti.


Mindset je jedna stvar, na kraju krajeva - po svim tim firmama da pitas bilo koga, najjaci smo, najbolji smo ovo ono...

Mislim da je daleko vaznija stvar teska disciplina koju neko mora da diktira - zato sto aplicira prvo na visok menadzment, a onda na sve ostale.

Za malo radnog iskustva sam video puno prakticnih primera kako stvari vrlo lako skrenu ("not invented here" ili ono totalno slepilo na desavanja na trzistu), pravljenje silosa (najjace je unutar jedne firme kad krenu da ratuju) itd. Cak i firme sa 100 ljudi mogu vrlo brzo da se u*ebu.

Apple ocigledno ima neku internu disciplinu (i, naravno, mindset) da ne pravi takve greske - koje su inace vrlo ceste i vrlo se lako prave (a vrlo se lako prave zato sto nastaju iz najlakse zablude: kad varas sam sebe i verujes u svoj cool aid). Nemam pojma kako tacno to Apple radi, ali ocigledno imaju neku formulu - ima po netu clanaka, od ekspertskog menadzmenta do organizacije timova.

Sta god da je, ocigeldno im uspeva jako dobro - da jedna firma napravi Apple II, Macintosh, iPod, iTunes, iPhone, App Store, iPad i, paralelno, postane za 10 godina CPU lider, ocigledno im je dobar secret sauce :-)

Citat:

Ja se uopste ne bi iznenadio da Google kupi IBM. Ne ceo, IBM, samo deo koji jos uvek pravi hardver - ionako dele IBM svako malo... IBM zeli da se orijentise na "services and cloud", hardver drze zato sto imaju pare od toga. Google Power10+ mi uopste ne zvuci nerealno.

Bonus poeni ako, konacno, penzionisu mainframe ;)


Hahaha. Da, >definitivno< to moze da se desi - IBM vode tasna-masna likovi koji bi skakali od srece ako bi oslobodili IBM od svog hardvera (It's all about the services, baby...), samo je pitanje koja cena odgovara investitorima. Google je definitivno jedan od logickih kupaca, mada pazi - IBM roba moze da zavrsi i kod nekog drugog (fala bogu da je Oracle kupio vec CPU tehnologiju :-).

Ko je jos u igri... hmmm moje misljenje (od najverovatnijih na dole):

- NVIDIA, mislim da su oni top kandidat (sto nije garancija) - nije Jensen zveknuo $40B u ARM zbog trofeja, siguran sam da kuva nesto :-)

- NUVIA. kao sto rekoh - kupice njih neko, samo je pitanje ko...

- Ampere Computing - oni su mi jos nejasni skroz, mislim kapiram kako su nastali i ko je osnivac i u bordu, za ostalo nisam 100% siguran... mada, Ampere tim su veterani iz Intela i AMD-a (CEO je 28-godina bila u Intelu) tako da sigurno mogu da povuku puno talenta sa SV platama.

- Qualcomm i Samsung :-) I jedni i drugi su svakako u mogucnosti da naprave sta hoce, sad ce morati silom prilika...

- Marvell Semiconductor - otpustaju ljude.... menjali su strategiju, ne izgleda bas uverljivo to sto rade

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..1e1:dd00:6c8f:88e9:5821:bb0f



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)05.12.2020. u 22:48 - pre 41 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic
SB je neverovatno dobar procesor, tu su dostigli vrhunac, ali nazalost nista nisu radili da se stvari poboljsaju upravo zbog toga sto nisu


Zapravo, taj vrhunac se desio nekoliko godina ranije.

Ako se dobro secam, za SB sam prvi put cuo... uh, ne radi mi dobro memorija, ali znam da je bio originalno u pitanju dizajn baziran na nasledniku Tejas-a (naslednik NetBurst-a) i da se zvao originalno Gesher.

Znaci moralo je biti max. do 2005-te, ne kasnije.

Onda je u Izraelu nastala politicka stranka sa tim imenom - pa su u Intelu promenili ime (posto Intel ima tamo R&D).

E, sad, zanimljiv deo - iako je Gesher bio originalno baziran na arhitekturi koja nece ni stici do Si faze, glavna invoicacija: ring bus i system agent su, naravno, ostali. Onda je na njih "nasrafljen" nov uArch.

Fora je sledeca: Intel je vec imao procesni i uArch roadmap u izvrsenju vec 2004-te. Mislim da sam okacio dokumente - taj roadmap je izvrsen za skoro hirurskom preciznoscu.

Znas sta je vrlo interesantno - sto je bukvalno poslednja stavka na tom roadmap-u bila... p1274 (OG 10nm) - koji je tek ove godine postao realnost kao 10nm+.

Izmedju 2005 i 2011 je Intel inovirao ono sto je na trziste izaslo do Skylake-a.

I onda? Halt and catch fire...

Intel nije usporio kad su izbacili SB - Intel je, sto se fabrikacije tice zakocio u drugoj polovini 2000-tih a sto se arhitekture oko 2011 (zapravo, nisu skroz - al dzaba im cannon lake i sve ostalo kad nisu imali na cemu da ga proizvedu).

Od 2011 do 2019 je Intel bio na auto pilotu i to vreme su jako dobro proveli dizanjem cene serverskih procesora, podgrevanjem Skylake varijanti i gasenjem stvari za gamere, ulupavanjem milijardi u glupe kupvine i sl...
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)06.12.2020. u 01:40 - pre 41 meseci
Pa ne znam, SB je bio za 50% brzi od predhodnika koji su presli na integrisani kontroler 2008. Od tada tapkaju poboljsanje ovamo onamo, nista radikalno..
I ti iz 2008 su bili dobri ali ovaj je bas razvalio.

edit:
da prethodnik iz 2008 se zvao Nehalem. Netbursta su se otkacili jos ranije. Netburst je bio ok za svoje vreme, ali nije imao dobar IPC, e to ono tvoje
1 na 1 bio sporiji za 50% od tadasnjeg AMD-a ali je to nadoknadjivao time sto je imao mnogo vec u frekvenciju od AMD-a pa su opet bili 1-1.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..1e1:dd00:6c8f:88e9:5821:bb0f



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)06.12.2020. u 03:01 - pre 41 meseci
Ne, imao si 2 vremenska toka - kao u back to the future :)

Code:

Prvi:   Tualatin (Pentium III) -> Willamette (P4) -> Prescott (P4) -> Tejas -> Nehalem -> Gesher (Sandy Bridge) 
        |
Drugi:   \__ Banias (Pentium M) -> Yonah (Core) -> Conroe (Core 2) -> Nehalem (Core) -> Sandy Bridge


U prvom su Nehalem i Gesher bili nabildovane evolucije NetBurst (P4) arhitekture - doduse, Gesher (Sandy Bridge) je imao za cilj redizajn interfejsa ka kesu sa Ring Bus-om i SA-om u startu.

Zapravo: Nehalem je trebao da donese prvi Intel-ov NUMA dizajn (sto se i desilo) izbacujuci FSB (sto se i desilo) - a Gesher (SB) je trebao da donese daleko vece skaliranje koriscenjem ring bus-a i sistemskog agenta (sto se i desilo). Ali u originalnom vremenu :-) su obe arhitekture bile neki derivat NetBurst-a na nenormalnim frekvencijama (ako me pamcenje drzi, Nehalem je trebao da stize 9 GHz, a Gesher 9.8 GHz (!!!))

U drugom je Intel stopirao Tejas razvoj, izbacili nabildovani Pentium M zvani Yonah (Core) i kao Holivud resetovali fransizu :-) Conroe i Nehalem su bili debelo preradjeni P6, a Sandy Bridge je bila prva zaista nova arhitektura, koja je zadrzala originalni RB/SA od Gesher vremena, ali uArch je radikalno izmenjen

Razvoj SB-a je bio od 2005-2010, naravno sa gro posla oko arhitekture zavrsenim 2009-te. SB je bio mozda najveci skok od P6 vremena, gde je Intel na, tada vec provereni NUMA dizajn iz Nehalem ere nakacio ring bus i SA koji ce biti u stanju da se nose sa mnogo vise jezgara (bice konacno RIP u 2021) - na to je stavljena nova arhitektura tj. prva koja nije neki derivat P6, i za kraj - prva verzija AVX instrukcijskog seta.

Koliko je Sandy Bridge bio napredan, pokazuje fakat da je masa korisnika odbijala upgrade dugi niz godina - nisu imali za sta bukvalno, dok same periferije nisu postale razlog za upgrade.

Haswell i Skylake su prakticno optimizovani derivati Sandy Bridge arhitekture - Haswell sa prosirenjima, Skylake sa optimizacijama potrosnje, ali i jedan i drugi su sustinski bazirani na SB.

Razvoj Skylake-a je poceo 2010-te i trajao 4 godine, u istom timu koji je radio Sandy Bridge.

U principu izmedju SB-a (2010) i Sunny Cove baziranih CPU-ova nije bilo nekog veceg skoka kod Intela - pa ti vidi koliko je to vremena :-)

Citat:

da prethodnik iz 2008 se zvao Nehalem. Netbursta su se otkacili jos ranije. Netburst je bio ok za svoje vreme, ali nije imao dobar IPC, e to ono tvoje
1 na 1 bio sporiji za 50% od tadasnjeg AMD-a ali je to nadoknadjivao time sto je imao mnogo vec u frekvenciju od AMD-a pa su opet bili 1-1.


NetBurst je bio kraj jedne ere - ceo dizajn je radikalno drugaciji kako od AMD-a tako i od sopstvenih Pentium III dizajna: NetBurst je bio optimizovan za radni takt.

Na zalost po Intel, fizika se nije slagala sa idejom o Nehalemu na 9 GHz i Sandy Bridge-u na 9.8 GHz, pa su morali da kompletno promene strategiju, kao i arhitekturu.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)06.12.2020. u 05:22 - pre 41 meseci
Ivan:'NetBurst je bio optimizovan za radni takt."

Pa da, duboki pipeline.

Nego nadjoh ovo za Rocket Lake, uzmi with grain of salt ali obecava:
https://www.techpowerup.com/27...red-to-the-previous-generation

 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)06.12.2020. u 07:00 - pre 41 meseci
Nego da vidimo swift vs zig u jsonu.
Elem swift:
Code:

~/.../examples/swift >>> cat json.swift                                                                                                                                                                 
import Foundation
struct Test: Codable {
            var name: String
            var owner: String
        }
        let start = DispatchTime.now() // <<<<<<<<<< Start time
        for _ in 1...50000 {
            
            // Encode
            let test = Test(name: "Pera", owner: "Mika")
            
            let jsonEncoder = JSONEncoder()
            let jsonData = try! jsonEncoder.encode(test)
            let _ = String(data: jsonData, encoding: String.Encoding.utf8)
            //print(json);
            // Decode
            let jsonDecoder = JSONDecoder()
            let _ = try! jsonDecoder.decode(Test.self, from: jsonData)
        }
        let end = DispatchTime.now()   // <<<<<<<<<<   end time
        let nanoTime = end.uptimeNanoseconds - start.uptimeNanoseconds
        let timeInterval = Double(nanoTime) / 1_000_000_000 // overflow for long running tests
        
        print("Time elapsed " +  "\(timeInterval) seconds")


zig:
Code:

const std = @import("std");
const testing = std.testing;
const mem = std.mem;
const Parser = std.json.Parser;
const allocator = std.heap.page_allocator;

pub const writeStream = std.json.writeStream;

pub fn main() !void {
    var timer = try std.time.Timer.start();
    const start = timer.lap();
    const iterations = 50_000;
    var i: usize = 0;
    var parser = Parser.init(allocator, false);
    defer parser.deinit();
    while (i < iterations) : (i += 1) {
        try testOnce(&parser);
    }
    const end = timer.read();
    const elapsed_s = @intToFloat(f64, end - start) / std.time.ns_per_s;
    var stdout_file = std.io.getStdOut();
    const stdout = stdout_file.outStream();
    try stdout.print("elapsed s: {d:.7}\n", .{elapsed_s});
}

fn testOnce(parser: *Parser) !void {
    parser.reset();
    var out_buffer: [1000]u8 = undefined;

    var fixed_buffer_stream = std.io.fixedBufferStream(&out_buffer);
    const out_stream = fixed_buffer_stream.outStream();
    var jw = writeStream(out_stream, 4);

    try jw.beginObject();

    try jw.objectField("f");
    try jw.emitBool(false);

    try jw.objectField("t");
    try jw.emitBool(true);

    try jw.objectField("int");
    try jw.emitNumber(1234);

    try jw.objectField("array");
    try jw.beginArray();

    try jw.arrayElem();
    try jw.emitNull();

    try jw.arrayElem();
    try jw.emitNumber(12.34);

    try jw.endArray();

    try jw.objectField("str");
    try jw.emitString("hello");

    try jw.endObject();

    var tree = try parser.parse(fixed_buffer_stream.getWritten());
    defer tree.deinit();

    testing.expect(tree.root.Object.get("f").?.Bool == false);
    testing.expect(tree.root.Object.get("t").?.Bool == true);
    testing.expect(tree.root.Object.get("int").?.Integer == 1234);
    testing.expect(tree.root.Object.get("array").?.Array.items[0].Null == {});
    testing.expect(tree.root.Object.get("array").?.Array.items[1].Float == 12.34);
    testing.expect(mem.eql(u8, tree.root.Object.get("str").?.String, "hello"));
}


pa da vidimo sta kaze perf za swift:

Code:

~/.../examples/swift >>> perf stat -d ./json                                                                                                                                                            
Time elapsed 1.48945903 seconds

 Performance counter stats for './json':

          1,495.99 msec task-clock:u              #    0.999 CPUs utilized          
                 0      context-switches:u        #    0.000 K/sec                  
                 0      cpu-migrations:u          #    0.000 K/sec                  
               552      page-faults:u             #    0.369 K/sec                  
     6,168,430,921      cycles:u                  #    4.123 GHz                      (62.25%)
       398,565,279      stalled-cycles-frontend:u #    6.46% frontend cycles idle     (62.46%)
       113,610,996      stalled-cycles-backend:u  #    1.84% backend cycles idle      (62.65%)
     8,800,564,309      instructions:u            #    1.43  insn per cycle         
                                                  #    0.05  stalled cycles per insn  (62.71%)
     1,994,063,326      branches:u                # 1332.936 M/sec                    (62.70%)
        32,267,262      branch-misses:u           #    1.62% of all branches          (62.61%)
     4,124,955,739      L1-dcache-loads:u         # 2757.336 M/sec                    (62.41%)
        24,876,366      L1-dcache-load-misses:u   #    0.60% of all L1-dcache accesses  (62.22%)
   <not supported>      LLC-loads:u                                                 
   <not supported>      LLC-load-misses:u                                           

       1.497401916 seconds time elapsed

       1.485834000 seconds user
       0.003293000 seconds sys



Dakle vecinom ceka na memoriju, a to sto sys bude skoro nula znaci da ima neki interni alokator ili koristi stek, znaci verovatno jednom mmap
i onda interno alocira.
Da vidimo zig:
Code:

~/.../examples/zig >>> perf stat -d ./json                                                                                                                                                              
elapsed s: 0.5859111

 Performance counter stats for './json':

            584.54 msec task-clock:u              #    0.996 CPUs utilized          
                 0      context-switches:u        #    0.000 K/sec                  
                 0      cpu-migrations:u          #    0.000 K/sec                  
           100,007      page-faults:u             #    0.171 M/sec                  
       546,514,226      cycles:u                  #    0.935 GHz                      (61.87%)
        34,199,992      stalled-cycles-frontend:u #    6.26% frontend cycles idle     (62.37%)
        78,994,370      stalled-cycles-backend:u  #   14.45% backend cycles idle      (62.91%)
       709,911,969      instructions:u            #    1.30  insn per cycle         
                                                  #    0.11  stalled cycles per insn  (63.14%)
       146,497,620      branches:u                #  250.621 M/sec                    (63.16%)
         4,097,435      branch-misses:u           #    2.80% of all branches          (62.70%)
       319,130,042      L1-dcache-loads:u         #  545.951 M/sec                    (62.19%)
         2,026,707      L1-dcache-load-misses:u   #    0.64% of all L1-dcache accesses  (61.67%)
   <not supported>      LLC-loads:u                                                 
   <not supported>      LLC-load-misses:u                                           

       0.586726428 seconds time elapsed

       0.139046000 seconds user
       0.443577000 seconds sys


Dakle ovde prakticno nista ne izvrsava ali dosta mmap/unmap poziva pa je sys prilicno veliki.
To sto cycles pokazuje govori da prakticno nije ni warmup prosao, dok se kod swifta pusi procesor.
Ali to sto je samo 1.3 IPC govori da je vecina toga cekanje na memoriju.
Sve u svemu ovo je benchmark brzine memorije pa stoga znaci da iPhone ima duplo brzu memoriju
od macbook-a.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..1e1:dd00:6c8f:88e9:5821:bb0f



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)06.12.2020. u 12:38 - pre 41 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ivan:'NetBurst je bio optimizovan za radni takt."

Pa da, duboki pipeline.


Duboki pipeline i "nosebleed" visine marketinga u dotcom-u ;-) Pazi, sto se same arhitekture tice, NetBurst je bio propisno dizajniran - Arch. tim je uradio sve sto su trazili od njih :-) Propust je bio sto je sve to bilo pravljeno pod pretpostavkom da ce u 2010 (OG Sandy Bridge!) uspeti da dodju do... poslednji info pre upadanja u crnu rupu: ~9.8 GHz (ovo je, btw, iz vremena kada je vec doslo do korekcija - citaj dole za originalna predvidjanja ;-)

Secam se da je sve ovo trivijalizovano kao tuzna "mid management verovao inzenjerima prica" i, naravno, kako je glupi-zli-Intel jurio gigaherce dok je ostatak industrije pravio pametne procesore. Da da, samo sto su ti "inzenjeri" trust PhD mozgova samih imena u industriji a i mid. menadzeri ekipa iz Andy-jeve ere, sigurno su tek iz skole izasli. Mislim da je stvar bila vrlo ozbiljna i da je srusena tek negde pri kraju, i to ne zbog mid-managera vec zbog vremena koliko je trebalo timu iz Haifa-e da ubedi boss-ove da je OK da urade Hollywood-style reboot :-)

Dalje je moje nagadjanje koliko je sve bilo ozbiljno a ne trollfest: Prescott bio "vidjen za 5 GHz" - sam NetBurst dizajn & sinovi su bolesno optimizovani za radni takt - sve ostalo je bilo zanemareno. Branch misprediction kod Prescott-a? BAM - 100 ciklusa penala ako nemas srece... 100 CIKLUSA?? YIKES! i... "DUDE! Whooooo careeees - it's got FREQUENCIESSS!!", zamisljen(?) razgovor u marketingu :-)))

Ozbiljni problemi su vec poceli na 130nm, ali u toku razvoja 90nm visina sr*nja nije mogla biti nepoznata i iznosila je tacno: vrlo blizu ventilatora. Ali u to drugacije i bezbriznije vreme se i dalje verovalo se da ce buduci 65nm P1264 resiti stvar (steta, nisu jos postojale Hitler parodije...).

Kontekst: u vreme istrazivanja P1264 65nm proces je dobijao mitske sposobnosi ukljucujuci ASML-ov EUV u kartama!!!!!! (da, ASML EUV cija je integracija opet pomerena: za kraj 2022!)

Pri kraju P1264 istrazivanja (~2002) je verovatno postalo potpuno jasno da fransiza trazi reboot. Tj. znamo da bar u Izraelu nije bilo sumnje (stampa) :-)

Javnost je tek 2004 mogla da vidi koliki je ovo bio za*eb, kada je 90nm novi P4 trosio vise od 130nm starog. Interno, sve je vec bilo gotovo - NetBurst & Sinovi su vec bili na putu za fabriku sapuna i 10 GHz je ostao samo san.

Za mladje forumase, evo koliko je bio visok optimizam u 2001: 10 GHz iza coska, 20 GHz odmah posle!



Citat:

Nego nadjoh ovo za Rocket Lake, uzmi with grain of salt ali obecava:
https://www.techpowerup.com/27...red-to-the-previous-generation


Ovo je rani inzenjerski primerak (raniji i od tipicnih ;-) Intelovi kvalifikacioni i produkcioni primerci cesto imaju visi bazni klok i jos visi turbo. Mozda cak i mnogo visi :-)

Tako da, bolje sacekaj - trebalo bi jako brzo da se pojavi vise informacija.

Sad bas gledam tu platformu, ceo taj segment meni nije uopste interesantan pa ne znam puno... sa jedne strane i na prvi pogled, impresivno koliko je brzo Intel "sklepao" Rocket Lake, plus Linus je valjda pricao kako mu deluje da ce biti dobra platforma, te kako izgleda da ce svasta biti otkljucano :-)

OK... derivat Sunny Cove (Cypress Cove) arhitekture - solidni IPC gain, Xe grafika, itd. itd. - super. Ako je Linus u pravu, ceo paket ce biti OK.

Ali sa druge strane, impresivnost gubi sjaj ako se uzme u obzir sledece:

- Cypress Cove je derivat Sunny Cove arhitekture, to je tacno - ali kakav? Backport sa 10nm na 14nm
- Zasto backport? Ko ce ga znati, mozda zato sto 10nm+ nije u stanju da podnosi "gejmerske" klokove...
- 14nm ne dolazi za dzabe - max broj jezgara je morao pasti sa 10 na 8 u odnosu na proslu generacije

Marketinska pamet kaze da ce Intel ponuditi RL modele za "entuzijaste" sa svim sto mogu da otkljucaju i po atraktivnoj ceni. Mislim, to je skroz OK, ali tesko da bi rekao "super".

Realno, to je bukvalno sve sto Intel moze da uradi u ovom momentu, pre nego sto ne penzionisu 14nm. U tom kontekstu, Rocket Lake deluje kao odlicno odradjen projekat - ali svrha tog projekta je kontrola stete, pa se sve to mora staviti u pravi kontekst.

Ovo je verovatno i poslednji od ovakvih procesora - Adler Lake koji ce ga naslediti je nesto sasvim drugo. Moraces da se spremis za vrlo novu definiciju desktop platforme :-)))
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)06.12.2020. u 13:33 - pre 41 meseci
Da, Adler lake izlazi, ako nesto opet ne bude problem, sredinom/krajem sledece godine. Imace velika i mala jezgra za optimizaciju potrosnje struje, nove instrukcije AVX-VNNI (ko je rek'o Neural Engine) i intel Xe grafiku.... Sto mi ovo nesto poznato.... Kapiram da su mala jezgra tu da moze nesto da vozi OS dok se sta struja koju CPU moze da primi (tj. da disipira u vidu toplote) trosi na VNNI i/ili Xe grafiku? Posto ocigledno ne prave desktop procesor da bude kao Mac Mini, ne bi oni to... ;)

Rocket Lake je nesto slicno, ali sklepano - lep opis. Koliko vidim, samo "velika" jezgra, Xe grafika, DDR4 i PCIe 4 umesto pete generacije za oba, AVX-512 uz "Neural Boost" - sto verovatno znaci bfloat16. Daj sta das. Po ovome od servera sa IceLake ne ocekujeno nista posebno novo - samo PCIe 4 i DDR4... To je tek zanimljivo, jer tu big/small nece puno pomoci, a i, ma sta Bane mislio, AVX na serveru ne ocekujem da mnogo znaci - AVX ocigledno ide na ML, a tu je, na serverima, nVidia odavno standard.

fun, fun, fun....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)06.12.2020. u 16:06 - pre 41 meseci
Intel je do sada prikazao Adler samo sa 1+4 jezgara . 1 veliko 4 mala .

Sad oni mogu i to da stave u desktop .

Ova mala su Atomi , jedno performance jezgro , taman da se napravi napredak u Low end segmentu .

Kod laptopova gde imamo 4 Atoma , pod umetnickim imenima Celeron i Pentim N . I kod takvih desktopova , ona Intelova serija Celeron i Pentium J .

Dal ce biti 2+4 ili bar 4+4 , to do sada nisam nigde procitao , a da je pouzdano .
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..1e1:dd00:6c8f:88e9:5821:bb0f



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)06.12.2020. u 17:10 - pre 41 meseci
Citat:
ademare
Dal ce biti 2+4 ili bar 4+4 , to do sada nisam nigde procitao , a da je pouzdano .


https://videocardz.com/newz/ex...ntel-alder-lake-s-cpu-pictured

Kazu ljudi 8+8... zanimljivo. Naravno, nemam pojma da li je to tako ili nije...

:-)

Ako mene pitas, malo su preterali sa poverljivoscu za client CPU ali razumem da Intel vidi u Alder Lake-u dosta inovacije zbog gomile drugih stvari oko i okolo :-) samog procesora, ajd stagod... mada cekam da vidim Branimirov komentar kad sve bude objavljeno oko platforme :-)

Ali brate Rocket Lake... znaci platforma je bukvalno tik od HVM-a, ali su finalne informacije (modeli i specifikacije) i dalje pod embargom. Kapiram da su u ratu sa AMD-om, ali cenim da su prosli tacku bez povratka sto se modela i specifikacija tice... Pretpostavljam da ce za koji dan da procuri novi info posto mislim da CES 7-mog ima press event (koji je i dalje samo za insajdere - ali... svi znamo kako to onda ide :-).

Ajde da je neka mega inovacija kao sto je bio Conroe ili Sandy Bridge, pa da razumem sto se sve drzi pod kontrolom informacija... ali ovo? Pali kriterijumi. Ili za Ice Lake SP bar postoji dobar razlog - posto je definitivno doslo do kvalitativnih promena u poslednjem mogucem momentu (jbt, nije info jos nasao put to SA hahaha... zardjali! :-)

Citat:
nkrgovic
Da, Adler lake izlazi, ako nesto opet ne bude problem, sredinom/krajem sledece godine. Imace velika i mala jezgra za optimizaciju potrosnje struje, nove instrukcije AVX-VNNI (ko je rek'o Neural Engine) i intel Xe grafiku.... Sto mi ovo nesto poznato.... Kapiram da su mala jezgra tu da moze nesto da vozi OS dok se sta struja koju CPU moze da primi (tj. da disipira u vidu toplote) trosi na VNNI i/ili Xe grafiku? Posto ocigledno ne prave desktop procesor da bude kao Mac Mini, ne bi oni to... ;)


AVX-VNNI dobijas sa Rocket Lake-om, ne moras da cekas za Alder.

Javne informacije, naravno: https://www.anandtech.com/show...ice-lake-core-with-xe-graphics

Clanak iz Oktobra, koristi Intel-ov dokument kao sliku (wtf...) iz Avgusta... to objasnjava "projections" i nedostatak modela i specifikacija, morate da se strpite jos malo (kapiram da je tenzija nenormalna - nije da desktop procesori izlaze... svake godine? :-)

Citat:

Rocket Lake je nesto slicno, ali sklepano - lep opis. Koliko vidim, samo "velika" jezgra, Xe grafika, DDR4 i PCIe 4 umesto pete generacije za oba, AVX-512 uz "Neural Boost" - sto verovatno znaci bfloat16. Daj sta das. Po ovome od servera sa IceLake ne ocekujeno nista posebno novo - samo PCIe 4 i DDR4... To je tek zanimljivo, jer tu big/small nece puno pomoci, a i, ma sta Bane mislio, AVX na serveru ne ocekujem da mnogo znaci - AVX ocigledno ide na ML, a tu je, na serverima, nVidia odavno standard.


Ne ne, ima VNNI (ozbiljno) :-) Pazi, danas kad ga Bane pomenu, morao sam da se uputim hahahaa :-) Iskreno, nisam Intel video do sada da ovako brzo sklepa procesor. Mislim "sklepa" je mozda negativan izraz, nije ovde nista negativno iskreno.

Znaci, cela stvar bukvalno ne postoji prosle godine. Kao cip (a ne simulacija ili termalni sempl) ne postoji do leta - a sada je prakticno zavrsen. I to nije neki die-shrink, nego backport arhitekture koja nije bila pravljena za 14nm sa novom grafikom (Xe) - isto tako prvi put na 14nm. Kul! Mislim... ne "Kul" za 14nm cip, vec za impresivno vreme za koji su ovo izveli.

Ako malo razmislis - ovo je bukvalno max koji je Intel mogao da uradi. 10nm+ ocigledno ne moze za HVM gejmerskih modela (ili moze ali se mnogo vise isplati 14nm) + ovaj backport wizardry za godinu dana... respekt, ali ozbiljno (ne mogu znati ali mi se nesto cini da je ovde u igri nesto vise - tj. da je Intel razvio nove stvari u alatkama za dizajn arhitekture bas za ovakve situacije). Na to dodaj da ce verovatno gejmerske (i9) verzije biti otkljucane koliko moze, zato sto je sada Intel #2, bring it on :-))


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 06.12.2020. u 18:21 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..1e1:dd00:6c8f:88e9:5821:bb0f



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)06.12.2020. u 17:53 - pre 41 meseci
@ademare,

Citat:

Dal ce biti 2+4 ili bar 4+4 , to do sada nisam nigde procitao , a da je pouzdano .


Evo i Tom prica nesto: https://www.tomshardware.com/n...ing-12-configurations-possible

Ima neki screenshot navodnog zahteva za code review patch-a za Coreboot koji, sudeci po onome sta pise, deluje da sadrzi listu PCI Device ID-ova Alder Lake procesora, sa ukupno 24 varijante. Ne mogu da kazem da li su informacije sa TH tacne ili ne, ali Google Chromebook masine koriste Coreboot i imaju Intel varijante, tako da postoji sasvim legitimni razlog zasto bi Coreboot imao ranu podrsku za nove Intel platforme.

Na zalost, klik na prilozeni Geritt link daje ili 404 ili nedovoljne privilegije, sto je kraj ove avanture za mene - moracete sami da se ulogujete da proverite (mada ako mozete da se ulogujete i vidite ove fajlove, vec i znate konfiguracije :-)

Haha, ali moram...

Citat:

Logically, Alder Lake-S corresponds to the desktop chips. However, Alder Lake-P remains a mystery. There is some speculation going around that Alder Lake-P could be Intel's Atom P-series.


@Bane - zapamti ovu konfuziju TH-a, kao old-skool hardveras moraces da mi kazes tvoj komentar kad se Intel smiluje i objavi sta zapravo hoce sa svojim Alderima, ili nesto iznervira Charlie-a iz SA pa napise sta je sta :-)))))
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)06.12.2020. u 19:32 - pre 41 meseci
Heh, ovaj Adler Lake cini se da je za laptopove ;)
Koji je desktop CPU sledeci u planu? ;)
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)06.12.2020. u 19:57 - pre 41 meseci
Nope desktop - to i jeste zanimljivo. Adler lake treba da izadje 2021H2 (posle RocketLake koji "samo sto nije"), sa PCIe5 i DDR5, novi Socket.... Bice, verovatno, i Xeon-E varijanta. Big.little (ili big.bigger) za dekstop, od intel-a.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: << < .. 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 296984 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.