Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778401 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd12.05.2014. u 22:27 - pre 119 meseci
Citat:
shadow-bg:
Kruze price da ce svi ici na gasenje firmi posle ovakvih resenja...ja ako dobijem ovakvo resenje, bicu na samoj ivici gasenja firme.



Ne plaća se to što piše pod "osnovica" nego doprinosi pored. Dakle ranije ti je bilo 13.000 a sad je 26.000.
 
Odgovor na temu

Milibu
Beograd

Član broj: 323039
Poruke: 7
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd13.05.2014. u 14:00 - pre 119 meseci
Hvala na odgovorima! Evo da se nadovežem malo na ovo, možda još nekog sa ovim problemom zanima komentar jednog knjigovođe. Potvrdio mi je ovde rečeno oko žalbe, tj. da je od više njih samo u jednom slučaju neka devojka žalbom uspela da spusti iznos paušala i to za celih 10%. On pak kaže da je moguće podizanje dobiti, s tim da preporučuje da se tih 10% plati odmah u paketu da kasnije ne bi bilo gomilanja. To kaže i Tatić, a evo i Saja, dok cipservis i inspektor kažu da je nemoguće, a to mi je u biti najvažnija stavka.

Nisam mislila da preduzetnik ne može da nestane, verovatno može, ali činjenica je da se on lično duži nezavisno od radnje, te da je malo verovatno da će neko ko ima debela leđa tamo gde treba biti nekakav mikropreduzetnik paušalac. U praksi se dešava da najveći poreski dužnici jednostavno ne plaćaju ništa, ugase jedan doo, otvore novi čak i kada ne smeju (videti slučaj Kurira) i nastave isto i nikom ništa, a nama se već u rešenju pominje prinudna naplata.

Inače, za to sa subvencijama za samozapošljavanje sam čula, ali stvarno nemam želju da potkradam državu (u suprotnom im ne bih davala ništa), već bih samo htela da im platim ono što moram i da se što manje bakćem sa njima, tj. da što manje veze imam sa državom, državnom upravom itd, ali postali su jako gramzivi i po ko zna koji put se dokazuje da je glupo da se bilo šta plaća (struja, infostan, građevinska dozvola, tv pretplata). Iskreno, osećala bih se kao u Kafkinom romanu da sad treba da se dovijam da mi ne naplaćuju porez na novac koji mi treba za kupovinu veš-mašine od para koje sam potpuno pošteno i legalno zaradila. Mislim, pričamo o veš mašini, a ne o tenku i o tome da se ljudi koji savršeno legalno zarade oko 50000 neto pravdaju državi za kupovinu veš mašine jer u suprotnom ne bi mogli da je kupe pošto bi im pare otišle na veći paušal i to u zemlji koja mesečno potroši 20 miliona dinara na savetnike poslanika. Meni je sve to nadrealno, pa bih verovatno u slučaju prelaska na ličnu zaradu jednostavno platila sve to samo da izbegnem nerviranje. Inače, knjigovođa je još imao jednu zanimljivu i logičnu opasku na to da će od jula vanredno moći da se pređe na tu ličnu zaradu. Naime, većina sa ličnom zaradom se opredeljuje za minimalan iznos doprinosa, pa on lepo primećuje da nema logike da se ljudima toliko podigne paušal, da bi im se mesec dana kasnije dozvolilo da se spuste i ispod onoga što su plaćali do sada, ali eto, ja sam od svog poreznika tako čula. Možda u tome leži kvaka sa informacijom da će moći da se pređe na ličnu zaradu, ali ne i da se dira ono preko nje.

 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd13.05.2014. u 20:21 - pre 119 meseci
Citat:
mikropreduzetnik paušalac

Taj može da opere ravno 6 miliona dinara na godišnjem nivou. Kako? Na primer neka žena je frizerka, ali nema salon, već frizira po kućama, dakle nema nikakvih troškova, a može da ima i sopstveni lokal(to obično jeste slučaj) i tu navodno frizira... međutim samo uplaćuje na svoj račun novac iz kriminalnih tokova i tako ga pere. Praktično vodi se kao da ga je zaradila baveći se poslom frizera. A sve to aminuje poreski inspektor zna se već kako i posle čega... Ako bi se vodile knjige to baš i ne bi bilo unosno pranje, pošto bi se morao platiti porez na celokupni iznos. E sad, ostaju doprinosi, ličnom zaradom preduzetnika ti doprinosi se mogu ograničiti i ne plaćaju se na celokupnu dobit. Ako pođemo od računice da je oko 300000 maksimalna osnovica za doprinose, to je na godišnjem nivou 3600000, granica za paušal je 6000000... svašta se tu može iskalkulisati. Samo činjenica da neko plati 30 hiljada mesečno, a prometuje 6 miliona ume da iritira izvesne persone.

Milibu, pođite od toga da je možda želja države da iskoreni paušal. Ne znači da je to tako, nego eto obična pretpostavka. Ako otežate uslove u paušalu, a olakšate u vođenju knjiga logika kaže da će mudri preći na vođenje knjiga. Možda je to ideja ili cilj, mi to ne možemo znati. Kada većina bude na vođenju knjiga, onda je lako ukinuti paušal jer nema osnovnih uslova za pobunu.
Opet stoji i činjenica da ne postoji zdravo udruženje za zaštitu preduzetnika, jer eto niko vas paušalce ne štiti od ovog podizanja paušala, nijedno udruženje nije ustalo protiv toga. verovatno nije još ni grupa na FB formirana po tom pitanju. I zato država može da radi to što radi.
Što se tiče dovijanja oko veš mašine, samo sam Vam naveo primer, nije to dovijanje, to je ekonomija, konkretno kontrola troškova. Jednostavno Vi možete da se ponašate kao Šojić u Tesnoj Koži, ne oblačite se Vi zbog sebe, nego zbog preduzeća... i zato sve ide na "preduzećetov račun". Vi imate legalno pravo da imate uniformu, a samo Vi možete definisati šta je Vaša uniforma. E ono što ne može jeste preterivanje, dakle može poreski inspektor u procesu kontrole da Vam ne prizna te troškove i zatraži da uplatite porez. Opet imate pravo u tom slučaju na obraćanje sudu. Ono što je trenutno hit, odnosno godinama unazad jesu dnevnice za službena putovanja. Kao preduzetnica Vi možete ići na službeno putovanje i bez plaćanja bilo kakvog poreza uzimati po 2000 dnevno sa svog računa, znači provedete 20 dana na službenom putu i podignete 40000 dinara dnevnica, a uz to ličnu zaradu preduzetnika sebi odredite na minimalnom nivou.
Država je svesna da ćemo mi ići na minimalce po istom principu po kome osnivači deoničarskih društava takođe rade u istima za minimalac, ali podižu dividendu. I to je naše pravo i naša mogućnost. Međutim cilj je jasan želi se siva ekonomija prevesti u legalne tokove, dakle želja je da se svi registruju. nagovore na to jer očigledno država nije u stanju da to drugim putem reši. Mislim dovoljno je samo da iskopiraju komunjare, pa da plaćaju potkazivače i problem je rešen. Na primer za svakog nelegalnog preduzetnika država potkazivaču isplati sto evra i slično.
Dakle iznesite knjgovođi ove ideje koje sam ja Vama sada predočio, pa ponovo razmišljajte na temu da li ima ili nema logike za podizanjem paušala.
Međutim bojim se da se taj paušal diže samo da bi se ljudi na brzinu opljačkali jer nova vlast je i gladna i žedna i gola i bosa... pogrešili smo mi što smo ikada menjali onu vlast koja je bila prva, da nju nismo dirali manje bi nas koštalo, a nema neke razlike, bilo smo onda sirotinja, a i danas smo.
Što se tiče diranja onoga preko lične zarade preduzetnika, Vi imate pravo da pišete molbu svom poreskom inspektoru da Vam odobri da podignete taj novac pre isteka poslovne godine. U toj molbi ponudite da ćete odmah uplatiti 10% poreza na dobit za taj iznos koji podižete i da ćete redovno nastaviti da uplaćujete akontacije. On ima pravo da to odobri, jer MFIN vodi tehnički dogovornu poresku politiku iako ona uopšte ne liči na onaj švajcarski model gde Vi recimo postignete dogovor sa državom da platite 1000000 franaka godišnje, a da je sve preko toga Vaše lično i da državu ne zanima šta ćete vi dalje sa tim novcem i koliko ćete uopšte zaraditi. Oni imaju običaj da takve dogovore prave sa strancima, mada Monte Carlo ima najpovoljnije poreske uslove, a da je pouzdan naravno i pošten, legalan.

Ako ste zainteresovani mogli bi mi sa ovog foruma osnovati neko udruženje preduzetnika u smislu nevladine organizacije za našu zaštitu, pa da izađemo sa stavom da ne želimo podizanje paušala na primer, baš onako kako su sindikati blokirali Zakon o radu.

[Ovu poruku je menjao cipservis dana 13.05.2014. u 21:32 GMT+1]
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

shadow-bg
Ciric Vukasin
Preduzetnik
Beograd

Član broj: 189835
Poruke: 313
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.bgwireless.net


+293 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd14.05.2014. u 10:47 - pre 119 meseci
Citat:
cipservis: Ako otežate uslove u paušalu, a olakšate u vođenju knjiga logika kaže da će mudri preći na vođenje knjiga.


Nisam primetio da su bilo sta olaksali u vodjenju knjiga pa da prelazim na knjige. Ili mozda gresim?

Citat:
cipservis
Ako ste zainteresovani mogli bi mi sa ovog foruma osnovati neko udruženje preduzetnika u smislu nevladine organizacije za našu zaštitu, pa da izađemo sa stavom da ne želimo podizanje paušala na primer, baš onako kako su sindikati blokirali Zakon o radu.


Nisu sindikati blokirali Zakon o radu. Ono je bila samo predstava za narod. PPV je blokirao zakon o radu, a prethodno organizovao prevoz + dnevnice + sendvic. Isto kao za "spontane" skupove po NS i BG, kad narod dovoze autobusima iz cele zemlje.

Citat:
S A J A: Ne plaća se to što piše pod "osnovica" nego doprinosi pored. Dakle ranije ti je bilo 13.000 a sad je 26.000.


Ovo je sken jednog od pausalaca. Meni je 18500 sve ukupno za sada, a ako mi dignu na 26000 i preko, meni se ne isplati da imam svoju firmu, nego cu da zatvorim/zamrznem firmu i da radim preko nekog prijatelja kao sto sam pre.
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd14.05.2014. u 13:42 - pre 119 meseci
Citat:
shadow-bg: Nisam primetio da su bilo sta olaksali u vodjenju knjiga pa da prelazim na knjige. Ili mozda gresim?


Ranije su knjigaši doprinose plaćali samo prema celokupno ostvarenoj dobiti, odnosno obaveznom minimumu, ako nema dobiti.
Znači ako si imao 6 miliona prihoda, i 4 miliona rashoda u toku godine, doprinose moraš da platiš na 2 miliona dinara. Uz to ti doprinosi se nisu priznavali u troškove poslovanja, dakle imali su tretman poreza na dobit. I to je blago rečeno bila pljačka. Međutim manje više svi su radili dvostruko, malo preko papira, malo na crno, a živeli od ovog drugog. A i danas je tako, posebno u trgovini.
Danas ukoliko se opredeliš za isplatu lične zarade preduzetnika, ti ograničavaš osnovicu tih doprinosa prema sopstvenoj želji, ali obavezno iznad zakonom propisanog minimuma(menja se svaka tri meseca). Bez obzira da li ideš po tom ili starom sistemu, doprinosi se sada priznaju kao troškovi poslovanja što mnogo znači, posebno ako želiš uplaćivati višu cifru. Ono što destimuliše jeste što za uplatu zdravstva ne dobijaš ništa, svuda inače plaćaš participaciju, kupuješ lekove i kad ti bude najteže saznaš da to što ti treba osiguranje ne pokriva. Bila je čak SNS ideja da se ukine zdravstveno, a da se za taj račun podigne porez, eto da skinu ljagu sa sebe. U tom slučaju bi se verovatno zdravstvo plaćalo na licu mesta, odnosno kupovali paketi osiguranja kao što je to na zapadu. ali tamo kada ne iskoristiš ono što ti je prodato u paketu to prenosiš za sledeći period u vidu ili usluge ili novca. Trenutno neki minimum zdravstva je oko 2500 do 3000 dinara otprilike, a ti za to ne daobiješ ništa osim pregleda. E sad pregled kod lekara opšte prakse je bio čini mi se 800 dinara, kod specijaliste 1600. Ti sad sračunaš koliko često ideš kod lekara. ne znam kako se pokrivaju bolnički troškovi od tog socijalnog. Ali za lekove znam, pošto moram majci da ih kupujem iako je ona u kategoriji dijabetičara koji su najpovlašćeniji potom osiguranju. O doprinosu za nezaposlenost ne želim da raspravljam. Mnogi od nas su ga uplaćivali i nisu ostvarili pravo na nadoknadu iz ovog ili onog razloga. Idiotizam je da ti to pravo zastareva, ne korišćenjem tog prava, već zamisli prekidom stalnosti radnog odnosa. Legalna pljačka, bez komentara. Radije da us taj harač nazvali taksa i gotovo.
Inače ako želiš plaćati penziono na sve što zaradiš, dakle kada imaš recimo 100000 bruto zarade, pa na sve želiš platiti doprinose, znači ili sve prijaviš kao ličnu zaradu, ili po drugom sistemu sve je to dobit kao osnovica za doprinose, više se isplati stari sistem, jer ćeš manje platiti nego kada prijaviš sve kao ličnu zaradu. međutim ako ograničiš, pa kažeš lična zarada je bruto 30000 i iz nje plaćam doprinose, a 70000 moja dobit, onda bolje prolaziš, jer na ovih 70000 platiš samo 7000 poreza na dobit(prihod od samostalne delatnosti) i 63000 su tvoje, plus deo iz onih 30000(nekih 17000 otprilike).
Eto to su promene za knjigaše. Olakšica što se doprinosi sada priznaju u troškove i mogućnost ograničavanja osnovice doprinosa ukoliko se opredeliš za ličnu zaradu preduzetnika.
Ostaje ta stvar u smislu podizanja tog novca. U načelu dobit se podiže tak na kraju poslovne godine kada se isplati porez na nju u celosti, a lična zarada se podiže u toku godine kako se plaćaju doprinosi. Ne smeš podići ličnu zaradu, a da nisi uplatio pre toga doprinose. To tehnički ili pravno i nije moguće jer banka ne dozvoljava isplatu po šifri 240(140) bez broja dobijenog od PU. Međutim ti možeš neograničeno podići novac po šifri 266(166) limitirano dnevno na 150000 dinara. Kroz tu "rupu" trenutno se podiže ta dobit. Kažem "rupu" jer bi to država morala da zatvori posebnom šifrom za podizanje prihoda od samostalne delatnosti(dobiti). Ovako im ostaje da u kontroli to uhvate. Ako inspektor preda prijavu sudiji za prekršaje neće Vas izvući ni Tatić, ni SAJA, ni bilo koji knjigovođa pravnim putem. Zato savetujem(eto i meni se dogodilo da konačno nešto savetujem) da se ništa ne radi bez konsultacije sa nadležnim poreskim inspektorom kancelarijske kontrole. Jer knjigovođa neće biti kriv, on nije odgovorno lice, Vi ste preduzetnik niste privredno društvo, dakle vi ste odgovorno lice i kao takvo sve knjige koje popunjava knjigovođa Vi lično overavate svojim pečatom i potpisom. Možda nemate takav osećaj kada se knjige vode elektronski ali to jeste tako. Sasvim je prirodna pojava da knjigovođa najviše voli sebe i svoju agenciju, pa tek onda Vaš novac ili Vas. Bez ljutnje molim. Kada se PK1(prosto knjigovodstvo) vodi ručno (ja sam se opredelio za tu varijantu da me ne bi optužili za hackovanje zbog moje struke i obrazovanja) svaka stranica se potpisuje od strane sastavljača, to Vam je knjigovođa i Vas kao odgovornog lica, i Vi stavljate svoj pečat, a ne knjigovođa svoj. Sa knjigovođom imate ugovor o vođenju knjiga ali Vi ste mu gazda, Bog i batina, odnosno Vaš novac i Vi odgovarate za njegovu stručnost, a ne država. Inače ne postoji više obaveza da knjigovođa mora da ima određeno obrazovanje, dovoljno je da zna da radi taj posao po sopstvenoj proceni.
Znači evo jednog primera sa Voždovca. Bio je rok za podnošenje zahteva za reprogram dugova pre godinu dana, i ok sve je to podneto zadnji dan, a onda i uplata izvršena zadnji dan. Uplatu je izvršio knjigovođa, međutim kod jednog računa (na primer nezaposlenosti) napisao je pogrešan broj, broj drugog računa iste ustanove i uplata je prošla tamo. Ali PU je skinula preduzetnika iz reprograma jer on nije izmirivao po ugovoru ili dogovoru, propustio je zadnji dan za uplatu. I sad je taj gospodin došao da viče i urla na inspektorku kancelarisjke kontrole, prethodno se nešto objašnjavao i u prinudnoj naplati. Svi su krivi samo nije kriv njegov knjigovođa jer oni eto deset gopdina sarađuju. Pošto mi se smučilo da gledam prizor, ja sam ga povukao na stranu i objasnio mu da ne pravi dramu jer su na žalost ipak iz PU u pravu i da tuži svog knjigovođu. E to nije hteo, on hoće da se iživi na PU, jer njegov knjigovođa kaže da je PU kriva jer neće da prizna tu uplatu koje u biti na traženom računu nema, već na nekom drugom. Inače sudska presuda bi verovatno bila da knjigovođa plati gospodinu razliku između reprograma i stvarnog duga, verovatno uslovljeno time da ovaj izmiri taj dug, odnosno novac bi se oduzeo odmah od strane države u svrhu namirenja dugova(prinudne naplate).
Ponekad se nešto i može razumeti kod inspektora kada prežive i takve stvari, a nisu takve stvari retka pojava. Međutim ti koji drame obično ne završe posao sebi već naprave još gore ne samo sebi već i ostalima jer eto možda je krupan čovek u pitanju pa baš ne smeju njemu da kažu nešto grubo, ali onda dođe neko manje korpulentan ili nezaštićen i istrpi nečiju ljutnju ili bes ni kriv ni dužan.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd15.05.2014. u 17:29 - pre 119 meseci
@Milibu

Evo na osnovu čega Vam je konkretno razrezan toliki paušal, cifre se praktično slažu. Dakle država smatra da Vi zarađujete prosečnu platu i zato traži toliki paušal. E sad što to nisu realne prosečne plate to je druga stvar.

Citat:
Prosečna neto zarada
u februaru iznosila 43.452 dinara
(postavljeno 25. aprila, repozicionirano 28. aprila 2014. godine)
Prosečna zarada u Republici Srbiji, isplaćena u martu 2014. godine, iznosi 59.782 dinara. U odnosu na prosečnu zaradu isplaćenu u februaru 2014. godine nominalno je manja za 1,7% i realno je manja za 1,4%.
Prosečna zarada bez poreza i doprinosa isplaćena u martu 2014. godine iznosi 43.452 dinara. U poređenju sa prosečnom zaradom bez poreza i doprinosa isplaćenom u februaru 2014. godine nominalno je manja za 1,4% i realno je manja za 1,1%.
Prosečna zarada isplaćena u martu 2014. godine nominalno je veća za 3,7% i realno je veća za 1,4% od prosečne zarade isplaćene u martu 2013. godine.
Prosečna zarada bez poreza i doprinosa isplaćena u martu 2014. godine nominalno je veća za 4,2% i realno je veća za 1,9% u odnosu na prosečnu zaradu bez poreza i doprinosa isplaćenu u martu 2013. godine.
Prosečna zarada isplaćena u periodu januar–mart 2014. godine, u poređenju sa prosečnom zaradom isplaćenom u periodu januar–mart 2013. godine, nominalno je veća za 0,5%, a realno je manja za 2,1%.
Prosečna zarada bez poreza i doprinosa isplaćena u periodu januar–mart 2014. godine, u odnosu na prosečnu zaradu bez poreza i doprinosa isplaćenu u periodu januar–mart 2013. godine, nominalno je veća za 1,1%, a realno je manja za 1,6%.
Iznose prosečnih zarada u bruto i neto iznosu dajemo u pregledu koji sledi:
Mesec Bruto zarada Neto zarada
Mart 2013 59.782 43.452
Na osnovu podataka o iznosu prosečne zarade u Republici Srbiji za mart od 59.782 dinara, utvrđuje se najviša osnovica za plaćanje doprinosa za socijalno osiguranje od 1. maja 2014. godine u iznosu od 298.910 dinara (59.782x 5).
Prosečna zarada isplaćena u periodu januar–decembar 2013. godine u Republici Srbiji, u odnosu na prosečnu zaradu isplaćenu u periodu januar–decembar 2012. godine, nominalno je veća za 5,7%, a realno je manja za 1,9%.
Prosečna zarada bez poreza i doprinosa isplaćena u periodu januar–decembar 2013. godine u Republici Srbiji, u odnosu na prosečnu zaradu bez poreza i doprinosa isplaćenu u periodu januar–decembar 2012. godine, nominalno je veća za 6,2%, a realno je manja za 1,5%.

Izvor:Aktivasistem

Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

. . .

Član broj: 315092
Poruke: 34
*:1108:10:19:2001:75:7c3d:cde2



+2 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd02.06.2014. u 19:46 - pre 119 meseci
U koju grupu spada šifra delatnosti 6201 ? (Naziv delatnosti: Računarsko programiranje)

Ovde su navedene grupe i delatnosti ali za tu delatnost nije navedeno:

http://www.poreskauprava.gov.r...od-samostalne-delatnosti-.html

pogledati: II. KRITERIJUMI ZA UTVRĐIVANjE VISINE PAUŠALNOG PRIHODA, Član 3.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd03.06.2014. u 21:30 - pre 119 meseci
Zavisi od mesta i samog poreskog radnika. 3-5.

Inace ja sva resenja koja sam video ne mogu da se procitaju, a shadow nasao i jedno koje se skenira za OCR;) (Nista licno ne prebacujem shadowu!)

[Ovu poruku je menjao Dexic dana 03.06.2014. u 22:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Daniel Mauric
Software Architect
Novi Sad

Član broj: 3279
Poruke: 31
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd04.06.2014. u 14:51 - pre 119 meseci
Pausalcima znatno povecan porez

Citat:

Unija poslodavaca Srbije (UPS) saopštila je da u poslednje dve sedmice paušalni poreski obveznici u Srbiji dobijaju poreska rešenja sa porezom uvećanim u rasponu od 50 do 150 procenata.

Poslodavci su upozorili Vladu Srbije da će takva politika povećanja opterećenja privrede naterati hiljade malih privrednika da zatvore svoje firme i radnje i nastave da rade u sivoj ekonomiji.

"Dok premijer i članovi njegovog kabineta najavljuju novu ekonomsku politiku i pomoć privatnom sektoru, poreske uprave udvostručuju paušalne poreze, a porez na imovinu je pre nekoliko meseci podignut za prosečno 400 do 500 odsto, zavisno od gradova i opština", navodi Unija poslodavaca Srbije.

Ocenjuje se da će posledica podizanja poreza na imovinu biti smanjena tražnja za zemljištem i nepokretnostima, jer se ne isplati kupovati zemlju i nepokretnosti sa ovako visokim porezima na imovini u državi u kojoj je kupovna moć niska. Istovremeno država na terenu ne radi da se smanji visok nivo sive ekonomije i rada na crno.


Edit: Ista tema i na B92

Paušalcima porez skočio 150 odsto
 
Odgovor na temu

Milibu
Beograd

Član broj: 323039
Poruke: 7
*.adsl-1.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd04.06.2014. u 16:14 - pre 119 meseci
@ cipservis

Jasno mi je, samo je problem u tome što su to sve neki virtuelni proračuni.

@ ...
I računarsko programiranje i prevođenje su do sada bili svrstavani u 3, prevođenje je sada eksplicitno navedeno u 5, a računarsko programiranje, iako nije eksplicitno pomenuto, od ove godine svrstavaju u 5. grupu kao profesionalnu delatnost, makar je tako u Beogradu. Znam sigurno za rešenja na Vračaru i na Zvezdari gde su ljudi prebačeni u 5. grupu, ali verovatno bi ti poreznik rekao kolike bi ti bile dažbine za tu šifru. Najbolje je da odeš i da ga pitaš.

Inače, podnela sam žalbu na novo rešenje, ali odgovora nema još uvek iako je zakonski rok već istekao. U svojoj PU sam videla da nisam bila jedina i puno ljudi je dolazilo da se buni. E sad, da li su zatrpani žalbama, ili su jednostavno spori, ili je žalba prosleđena na drugi stepen, to ne znam. Ono što je još zanimljivo, sada se predlaže novo povećanje doprinosa za PIO, a smanjenje doprinosa na zdravstvo i to će po svoj prilici proći. Da li će onda svima koji su već dobili rešenja poslati nova?
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd04.06.2014. u 17:36 - pre 119 meseci
@Milibu
Virtuelni ili ne, to je stvar za kojom su se oni vodili gotovo sam sto posto siguran.

Kada istekne zakonski rok, Vi imate pravo da preduzemte sledeći korak jer se smatra da Vam je žalba odbijena. Mislim da u Vašem slučaju sledi obraćanje Vrhovnom sudu, ali nemojte me držati za reč. Inače oni uvek odugovlače sa žalbama kada nisu u pravu. Napominjem da oni imaju pravo da koriste i duži rok za odgovor ukoliko to mogu opravdati, i onda u rešenju po žalbi mora stajati eksplicitno navedeno zašto su morali utrošiti toliko vremena. Koliko znam zatrpanost žalbama nije validno opravdanje. Opravdanje mora biti u smislu, čekali smo veštačenje ili nešto tako. Ali opet o svemu tome odlučuje sud. Naravno uvek imate pravo da se obratite i Ombudsmanu pre obraćanja sudu, ali morate sačekati da dobijete odgovor od Poreske Uprave. E sad Vi možete da se žalite po osnovu da oni odbijaju da Vam odgovore ako ste to u stanju da dokažete.

Što se tiče računarskog programiranja isto nije uopšte oslobođeno od fiskalizacije, a mnogi koji se bave tom oblašću uopšte nemaju fiskalne kase, a rade sa fizičkim licima. Paušalno oporezivanje naravno ne oslobađa od fiskalizacije. Jednostavno u ovoj državi je oduvek vladao i vlada javašluk. Plaćamo po pravilu mi koji nemamo, koji smo ustvari radnička klasa, a silom prilika se vodimo kao kapitalisti, jer eto takvo je uređenje.

Što se tiče promene procenta zdravstva i penzionog ono na snagu stupa od avgusta po poslednjoj informaciji koju sam ja čuo. Ne bi smeli da šalju nova rešenja jer je to jako skupo, jevtinije je jednostavno da oni prebace u budžetu taj iznos na račun penzionog fonda i da automatski zaračunavaju 2% više novca na ime penzionog osiguranja.


[Ovu poruku je menjao pctel dana 06.06.2014. u 15:01 GMT+1]
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

. . .

Član broj: 315092
Poruke: 34
*:1108:10:f:2001:75:7c3d:cde2



+2 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd04.06.2014. u 22:44 - pre 119 meseci
Da li se za računanje/određivanje visine paušala uzima u obzir prosek bruto plata ili prosek neto plata u republici?

Što se tiče ovog povećanja paušala:



Da li se zna po kom osnovu je to povećanje, da li zbog prebacivanja u druge/drugačije paušalne grupe ili je drastično povećanje i za one koji ostanu u istoj grupi za oporezivanje u kojoj su i bili?

[Ovu poruku je menjao . . . dana 05.06.2014. u 01:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd05.06.2014. u 01:00 - pre 119 meseci
Ovako kako kaže član 4. tako se uzima ili računa polazna osnovica, znači može biti ili jedno ili drugo od onoga što ste rekli:
Citat:
Član 4

Polazna osnovica za utvrđivanje visine paušalnog prihoda po grupama iz člana 3. ove uredbe određuje se u odnosu na prosečnu mesečnu zaradu po zaposlenom ostvarenu u Republici u godini koja prethodi godini za koju se utvrđuje porez (u daljem tekstu: prosečna mesečna zarada).

Kada je prosečna mesečna zarada iz stava 1. ovog člana ostvarena u gradu, odnosno opštini gde je sedište radnje preduzetnika manja ili veća za više od 10% od prosečne mesečne zarade ostvarene u Republici, polazna osnovica za utvrđivanje visine paušalnog prihoda određuje se prema prosečnoj mesečnoj zaradi ostvarenoj u gradu, odnosno opštini.

U slučaju iz stava 2. ovog člana, polazna osnovica za utvrđivanje visine paušalnog prihoda za preduzetnike sa sedištem radnje na užem području grada Beograda (opštine Voždovac, Vračar, Zvezdara, Palilula, Rakovica, Savski venac, Stari grad, Novi Beograd, Zemun i Čukarica) određuje se prema srednjoj vrednosti prosečnih mesečnih zarada ostvarenih u tim opštinama, a za preduzetnike sa sedištem radnje na širem području grada Beograda (opštine Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Barajevo, Grocka i Sopot) prema srednjoj vrednosti prosečnih mesečnih zarada ostvarenih u tim opštinama.

Izuzetno od odredaba st. 1. i 2. ovog člana, u cilju ravnomernijeg poreskog opterećenja preduzetnika koji obavljaju istu delatnost na teritoriji susednih opština u okviru istog okruga, polazna osnovica za utvrđivanje visine paušalnog prihoda može se odrediti i prema srednjoj vrednosti prosečnih mesečnih zarada ostvarenih u opštinama u okviru istog okruga.

Polazna osnovica za utvrđivanje visine paušalnog prihoda preduzetnika, koja se određuje u skladu sa st. 2. do 4. ovog člana ne može biti veća od dvostruke prosečne mesečne zarade iz stava 1. ovog člana.

Odredbe st. 2. do 5. ovog člana ne primenjuju se na delatnosti iz člana 3. stav 1. tačka 7) ove uredbe.


Za III grupu je 75%, a za V grupu je 120% i kada pređete iz niže u višu očigledno je da postoji tazlika od 45%. Uz sve to uvek postoji tendencija podizanja bar u visini godišnje inflacije što je opet logično.

E sad, ukoliko poreski inspektor oceni prema visini Vašeg prometa da Vi zarađujete više nego što je taj iznos poreza on Vas dodatno može oporezovati kako bi se zadovoljio stav iz ustava R.Srbije koji se tiče oporezivanja, odnosno da bi se sprovela izvesna jednakost oporezivanja prema ekonomskoj moći. Međutim to i jeste prostor za mahinacije, Vi imate neke koji imaju 2,5 miliona prihoda, a plaćaju isti porez kao i onaj ko recimo ima svega 600000 na godišnjem nivou, jer eto poreski inspektor je ocenio kako taj od 2,5mil ima troškova u visini od 1,9mil. Postavlja se pitanje smao na osnovu čeag je on to ocenio. U biti trebalo bi da oceni na osnovu podataka koje dobija od onih koji vode poslovne knjige, odnosno od knjigovođa. I onda to njihovo stanje da primeni na paušal. To bi bio neki vid te tačke 8 iz uredbe o paušalnom oporezivanju.
Međutim, paušalac može da se brani od visokog poreza ako je troškove pravio preko svog računa, znači ako je direktno na primer pekar nabavljao brašno plaćajući fakturom sa svog računa, onda on ima i fakturu i vidi se da je taj novac otišao na repromaterijal. Paušalcima se ne priznaju rashodi(troškovi) međutim kada paušalac dođe na sud stvar se malo menja, sve što može da dokumentuje sud mora da mu uvaži. Iz tog razloga može da poturi inspeltoru pod nos svoje fakture i da kaže ja sam imao ogromne troškove i meni je ostalo toliko i toliko... ali inspektor to ne mora da uvaži jer eto njima ta uredba po rečima moje inspektorke služi samo kao vodič kod oporezivanja i ona postoji zbog njih, a ne zbog nas.

Dokle god obveznik plaća paušal poreski inspektor zna da je on dobar u tom poslu i da mu ostaje što legalno, što nelegalno i zato se ne treba čuditi kada oni stežu. Opet kada neko ima visok prihod, a nema troškova može malo i da podmaže i ne primeti niko da on nema troškova, već ga uvrsti sa ostalima.
Sve je to bez veze, nikome na primer nije palo, a najmanje tom smešnom pljačkaškom Udruženju poslodavaca da zatraži da svi državni službenici odu na poligraf(detektor laži) radio testiranja na primanje mita, korupciju, odnos prema obveznicima i slično. Naravno pošto se poligraf na sudu ne priznaje, niko ne bi bio izbačen sa posla ili bi bio kažnjen dobio penale na platu i slično, već bi samo poreski obveznici, ali bukvalno svi znali gde škripi i ko nije po poligrafu imun na korupciju. Bili bi obeleženi. Kao obeleženi mogli bi biti pod prismtorom, a najpametnije bi im bilo da sami daju otkaze. Samo vlast je poslednja koja bi ovu moju ideju primenila jer nju i drže na vlasti ti korumpirani radi svojih koruptivnih poslova.
Ja lepo kažem da nema normalnog udruženja poslodavaca ili udruženja za zaštitu preduzetnika i da je sve što postoji farsa. Priča o porezu na imovinu koju sam ja čuo od onog ko plaća, jeste da je prošle godine bio porez 10000, a da je ove godine porez 100000 za isti objekat... to je 1000% ili deset puta, a ne kao što je navedeno od strane Unije poslodavaca(čitaj lezilebovića koji naplaćuju članarinu).

Politička ideja vlasti jeste upravo u tome da Vi koji ste sitni preduzetnici i kojima taj paušal čupa srce pređete na vođenje knjiga, gde možete recimo platiti svega 9000 poreza, ali ne možete zato podići tog meseca više od 12000 za svoje lične potrebe. Za troškove koje pravi firma možete podići van toga. To je lična zarada preduzetnika. Ako Vam uopšte ne ide onda samo platite tih 9000 i ne podižete sebi ništa i država je zadovoljna. Ostali koji ostanu u paušalu znači da dobro prolaze, odnosno prolaze bolje nego što bi prošli da vode knjige i njima se paušal isplati. Nenormalno je bilo podići granicu sa 3 miliona na 6 miliona, a prvi koji su to tražili su advokati. Advokati zarađuju nenormalno u odnosu na ostale profesije, a plaćaju maltene simboličan porez jer eto oni mogu državi da prete sopstvenim znanjem da će je tužiti ovde i onde dok je ne unište kako nju tako i pojedince koji je vode. na primer prema krivičnom zakonu R:Srbije ne može Poreska uprava kao institucija odgovarati za krivično delo, već smao pojedinac koji je u njoj zaposlen.

Na žalost onih koji su stvarno pošteni paušal kao kategorija neće moći da opstane u Srbiji ako vlast želi da ubira porez. Problem je što paušalci najčešće ne prijavljuju promet, ne izdaju račune i pazar stavljaju u svoj džep. Sami se između sebe konsultujte koliko vas uplaćuje dnevni pazar na račun u banci i koliko vas prihode zavodi u KPO u realnom iznosu. Država to zna i pokušava da uzme svoje. Ne znam, ali kako sada stvari stoje ako ostane ista vlast oni će tražiti još više paušala sledeće godine. Koliko su ozbilji znaće se po tome da li će advokate ubaciti na fiskalizaciju, a izbaciti iz paušala i šta će uraditi sa taksistima. Ovako stradaše intelektualci uglavnom sa ovim povećanjem paušala koji obično i ne zarađuju viš od 50k mesečno čisto. A ti intelektualci primetite i sami nisu biračko telo stranke koja je na vlasti... sve prosto da prostije ne može biti.

A narod je uvek izmanipulisan jer ne ume sam da se organizuje i brani, nešto što ti visokopozicionirani obično nazivaju masom ili ruljom ako je u pokretu.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 06.06.2014. u 15:04 GMT+1]
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd06.06.2014. u 13:59 - pre 119 meseci
Citat:
Milibu:
Inače, podnela sam žalbu na novo rešenje, ali odgovora nema još uvek iako je zakonski rok već istekao.

Ja sam vam svojevremeno poslao privatnu poruku, gde izmedju ostalog nudim pomoc (besplatnu) oko pisanja zalbe. Zalba mora biti napisana na tacno odredjen nacin, obracunato tacno svako umanjenje i obrazlozen detaljno osnov za umanjenje itd, ali niste se javili. Na zalbu koju sam ja pisao stigao je pozitivan odgovor nakon 4 dana i to direktno od lokalne poreske uprave. OPni kad vide da je zahtev osnovan reaguju sami iako im nije u opisu posla, cisto da izbegnu i najmanju mogucnost da ih neko odozgo kritikuje zbog nepozljivo odredjenog pausala, a one zahteve koji su diskutabilni ili sasvim neosnovani salju na visu instancu da ih oni odatle zvanicno odbiju.



Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Milibu
Beograd

Član broj: 323039
Poruke: 7
*.adsl-1.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd06.06.2014. u 16:21 - pre 119 meseci

Imate pp.

Mislim da bi bilo dobro da svi forumaši koji imaju iskustva sa tim žalbama ovde objasne ljudima proceduru pošto će verovatno veliki broj paušalaca hteti da se žali. Naime, ja sam prvo otišla kod advokata koji mi je tražio 6 hiljada pomnoženo sa 2 i kada se dodaju 2 takse, to čini ukupno 12840 dinara. Rekla sam mu hvala i doviđenja, ali sam makar od njega saznala za to da su zapravo potrebne dve žalbe što mi nikada ne bi ni palo na pamet pa sam ih samostalno napisala, i zaista su mi u poreskoj upravi tako i tražili. Jedna je na deo rešenja o doprinosima, a druga na deo o porezima i stvarno se broj rešenja razlikuje u malom detalju, neko slovo je bilo u pitanju, pa mislim da bi bilo korisno da ovde upozorim sve koji žele da se žale da ne ostavljaju žalbu za poslednji dan ako ne znaju za jadac jer će po svoj prilici biti odbijeni iz formalnih razloga. Ne znam da li je tako u svakoj PU, ali kod mene jeste. Dakle, potrebne su dve žalbe, makar je moje iskustvo bilo takvo.

Apropo realnog zavođenja prihoda, mogu da pričam samo u svoje ime. Nisam nikada ništa naplatila na ruke niti sam u životu predala pazar iz prostog razloga što nemam nijednog klijenta u zemlji. KPO sam džabe kupovala, vodim .xls tabelu zbog sebe, a inspektor ionako ima uvid u račune/promet po računu. Jasna mi je ideja da se spreče zloupotrebe, ali valjda je logičnije kazniti onog ko se bavi zloupotrebama, nego opaliti po svima.
 
Odgovor na temu

ilkebgd
BGD

Član broj: 73549
Poruke: 414
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+1 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd06.06.2014. u 16:57 - pre 119 meseci
Može li neko da objasni na koji način se od 1. jula može napustiti paušal i preći na taj drugi sistem oporezivanja sa vođenjem knjiga, prijavljivanjem lične zarade (minimalca) itd? kakav zahtev treba podneti i kome? I zašto baš od 1. jula, po kom je to zakonu/uredbi?



 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd06.06.2014. u 17:23 - pre 119 meseci
Citat:
Milibu:
Jedna je na deo rešenja o doprinosima, a druga na deo o porezima...

Svasta... Po mom iskustvu nije dobro - ne zalite se vi ni na porez ni na doprinose da su visoki, jer su 100% tacno u paru po zakonu izracunati. Zalite se na osnovicu i obrazlazete zasto ona nije dobro odredjena.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd06.06.2014. u 22:59 - pre 119 meseci
Ovo što pctel kaže za pisanje žalbe je potpuno tačno, dakle ako se sve lepo i potanko razjasni i obrazloži oni prihvate, ali ne smanjuju drastično već do 10%. Međutim nije neophodno da obveznik to tako piše, obveznik nije u obavezi imati više od završene osnovne škole i ja se uvek držim toga i uvek im to saspem u lice, nikada se ne izjašnjavam o svom obrazovanju, mada posle toliko vremena su skontali već, ali nema veze. U biti ne smeju Vas omalovažavati ako ste neobrazovani, ne smeju Vašu neukost zloupotrebiti što inače gotovo uvek rade i idu na to da Vas prevare i nasamare. Oni po pravilu jesu zli i neka se ljute koliko hoće, čast izuzecima. Ako nekome od njih nešto nije jasno ima moje podatke ovde, pa da vidimo koliko to građanin može biti jak. Za odmazdu se tek ide na debelu robiju. Ono što je bitno ako Vas provociraju ne smete nasesti na to, ne smete vikati, urlati, pretiti i slično. Jednostavno kažite da ćete ih prijaviti policiji, tužiti sudu, tražiti zaštitu Ombudsmana. Ovo poslednje je najefektniji metod. Ako ništa drugo, čak da to i ne pomogne njegovo tumačenje sud uzima zdravo za gotovo. Ombudmsan je proveren i nepristrasan organ budite sigurni, posebno kada ja to kažem. A jasno Vam može biti i po tome što su mu hteli prepoloviti finansije i ugušiti ga. Umesto da urade suprotno.
Nikada ne dozvolite da Vam oni diktiraju Vašu izjavu, jer uvek je to na Vašu štetu, Vi onda potpišete ono što njima odgovara. Kada uputite žalbu, ona ide prvo Vašem inspektoru koji je pisao rešenje i on onda odlučuje po njoj, to je ovo što pctel kaže odgovore u roku od 4 dana. Šrvostepeni organ ima 15 dana da odluči po toj žalbi ili je prosleđuje drugostepenom organu. Drugostepeni organ ne potvrđuje odbijanje kako to pctel kaže, već može vratiti nazad prvostepenom uz preporuke ili naređenja na novu odluku, može poništiti sve i narediti da se radi od početka odnosno ako rokovi ističu mora praktično doneti novo rešenje u kome se u većini slučajeva izjašnjava da usvaja Vašu žalbu. Nakon rešenja drugostepenog organa, bez obzira da li je on vratio postupak na početak Vi imate pravo tražiti zaštitu Ombudsmana jer oni nemaju pravo da Vas vrte u krug jer tako mogu da se dopisuju u nedogled. Sve pričam iz iskustva.
E sad, postoji opšti bezobrazluk, a to je da se namerno donose "neprijatna" ili "neprikladna" rešenja sa očiglednim greškama kako biste se Vi žalili i uplatili taksu na žalbu. Ne znam kolika je u ovom trenutku, prijatelj mi reče nešto oko 700 dinara što je suludo. ne postoji klauzula po kojoj bi Vam se vratila ta taksa ako ste bili u pravu što je nepošteno od strane same države. Znači to je čista pljačka. E sad kada uz sve to budu još bezobrazni pa Vam navedu takse koje nisu odgovarajući iznosi odnosno navedu nove vrednosti, tamo gde se moraju naplatiti stare onda Vas dodatno oderu. Međutim u mom slučaju Ombudsman je odmah poslao preporuku da vrate novac i izračunao im tačno šta i koliko i po kom osnovu. (to je ono što je rekao pctel da se sve napiše... mislim a šta će oni onda da rade ako im mi sve računamo?). Ja sam samo priložio nalaz Ombudmsana i vratili su novac bez da išta pitaju. Zahtev za povraćaj je oslobođen taksi i to je uvek tako. Ono što napominjem u vezi sa Ombudsmanom neće se upuštati u policijske istrage, mislim u smislu da ih sprovodi, a u nekim slučajevima nije podnosio krivične prijave iako je postojao osnov i za to, mada je to već bila stvar tumačenja.

To sa pisanjem dve žalbe ne mora biti praksa, Vi za svaku tu žalbu plaćate posebnu taksu i to je pljačka na kvadrat. Imate pravo da objedinite žalbe, međutim Vi ste Milibu naleteli na nekog derikožu advokata koji Vas je prevario i koji traži dosta para, neću reći mnogo pošto ima i viših tarifa. E sad Milibu, a i ostali uporedite taj iznos koji Vam je tražio sa paušalnom sićom koju plaća, a dogodi se da plaćaju i manje nego što je Vama odrezano. I onda su oni puki siromasi koji nemaju parica da plate knjigovođu, a nedovoljno su obrazovani da upotrebljavaju fiskalnu kasu i popunjavaju EDI obrazac, naloge za ispravku... itd. Ali da pišu žalbe i otimaju neukima to umeju. Doduše oni jedini imaju komoru koja ih bukvalno od svega štiti, čak i od države, tačno je da joj plaćaju visoke članarine ali eto znaju gde će ućariti. Nama preduzetnicima niko nije kriv što se nismo organizovali u pošteno udruženje i izašli kao takvi pred zakonodavca, izvršnu vlast ili sudsku odnosno tražili intervenciju međunarodnih institucija. U svetu vlada demokratija i ima težnju da sebe zaštiti, dakle neće dozvoljavati u svojoj blizini nedemokratske principe.

To što nikada niste ništa naplatili na ruke država ne može da Vam veruje na reč, ali bez dokaza ne bi smela ni da ospori. Međutim poreznici po pravilu paušalcima kažu znamo mi da Vi neprijavljujete, kao i što nama koji vodimo knjige kažu da radimo na crno i neprijavljujemo, ne izdajemo račune i slično. Dok ja nisam rekao da ću da tužim za klevetu ako se ne izvine odmah, pa je usledilo "nisam tako mislila"... e ja jesam, posebno sam razmišljao i o poligrafu. Da postoji udruženje za zaštitu ono bi izdejstvovalo da se postave kamere po tim kancelarijama, da se iste ozvuče, da rad ti inspektora bude javan i onda bi sve bilo po slovu zakona. A da bi slovo bilo povoljno pritisne se zakonodavno telo. To može da se radi politički, a bogati sa velikim korporacijama to rade novcem, odnosno kupuju. I sve je to politika. Međutim tragedija jeste u tome da stvarno poreski inspektor prema svojoj proceni određuje visinu poreza, a uredba o paušalnom oporezivanju je samo jedan od alata. Ako petoro ljudi dođe kod tog inspektora i prijavi Vas, ovaj mora to da istraži, a ako ostave potpisane izjave... eto problema po Vas, ali i po njih ako su izjave lažne ili ih ne mogu dokazati.
Što se tiče KPO u njoj ste morali da zavodite i ono što primate preko računa koliko je meni poznato. Ali jeste uzrečica na Voždovcu "ko još vodi KPO?" ... Zaključak bi bio ako želite pravdu, pravde i zakona se i sami morate držati, dakle ne može kaubojština, e to ne mora, ovo neću, ono ne mogu... već sve mora onako kako je propisano, pa onda može i žalba i sve ostalo, a i čvrst i oštar stav prema državi ili zaposlenima u državnoj upravi koji svi manje više imaju putera na glavi što naš narod voli da kaže. Zapamtite da Vam niko ne može ništa dok smai to ne dozvolite, prisila je teško krivično delo obrađeno u krivičnom Zakonu R.Srbije.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd07.06.2014. u 00:19 - pre 119 meseci
Citat:
cipservis: obveznik nije u obavezi imati više od završene osnovne škole i ja se uvek držim toga i uvek im to saspem u lice, nikada se ne izjašnjavam o svom obrazovanju, mada posle toliko vremena su skontali već, ali nema veze. U biti ne smeju Vas omalovažavati ako ste neobrazovani, ne smeju Vašu neukost zloupotrebiti što inače gotovo uvek rade i idu na to da Vas prevare i nasamare...

Dobro to, nije problem ako lose formiras slozene recenice ili ako ne znas sve pateze, ali ono na cemu vecina padne, to je sam predmet zalbe - ako napises da su ti porezi i doprinosi pogresno obracunati i previsoki, onaj ko proverava uzme digitron i proveri da su i jedni i drugi u paru tacno izracunati i sasvim legalno vam odbije zalbu. To je bukvalno isto kao kad bi se ti zalio meni da te je ujeo moj macak, a ja ti odbijem zalbu uz obrazlozenje da ja uopste nemam macka - nije moje da te ucim da je to sto te ujelo ustvari moj pas. Ako sam ne znas, tvoj problem.

Citat:
cipservis: To što nikada niste ništa naplatili na ruke država ne može da Vam veruje na reč, ali bez dokaza ne bi smela ni da ospori.

Pa nema tu drzava sta ni da misli ni da ospori. Jednostavno drzava kaze koliko njoj pripada ako ne vodis knjige, a ti ako radis manje od toga onda vodi knjige pa ces manje placati. Pausal je takav kakav je, nekom zanemarljivo mali u odnosu na njegov promet, nekom takav kakav bi bio i da vodi knjige, a nekom ogroman za njegov promet. Bilo kako bilo, sigurno ce da se povecava. Zvanican plan Srbije je prikljucenje EU za nekih 10-ak godina, sto je proces koji prati i uskladjivanje ekonomskih parametara, izmedju ostalog i pausalnog poreza. Nece oni da dopuste da u jednoj od clanica EU pausalni porez bude 50.000 EUR godisnje, a u drugoj 1.000, postoje neki okviri od - do koliko tamo moze da bude, a Srbija je daleko ispod. To sto ce polovina preduzetnika zatvoriti radnje nije nikakav problem, cak naprotiv, ako šišanje u Srbiji košta 2 EUR a u Nemačkoj 20 EUR, onda zatvoriti pola frizerskih radnji, a druga polovina će tada imati posla i ako naplaćujei po 8 EUR, a tada će imati i za paušal od 1.000 EUR mesečno. Od dobijene razlike finansira se borba protiv sive ekonomije i rada na crno i eto prosperiteta.

Citat:
cipservis: Međutim u mom slučaju Ombudsman je odmah poslao preporuku da vrate novac i izračunao im tačno šta i koliko i po kom osnovu....
Zapamtite da Vam niko ne može ništa dok smai to ne dozvolite, prisila je teško krivično delo obrađeno u krivičnom Zakonu R.Srbije.

Ne znam bas, ja nista nisam uspeo da postignem sa ombudsmanom, prepiska je spora, ja njima dopis, oni odgovore ya mesec dana "posalji jos to i to", ja posaljem, oni opet za mesec dana "sada posalji to i to" i od tada prodje jos dva meseca a odgovora nema. I sam zastitnik gradjana Sasa Jankovic je pre neki dan izjavio da njega u Srbiji retko ko ferma nešto, a naročito poreska uprava:
Blic 04.06.2014.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd07.06.2014. u 08:50 - pre 119 meseci
Citat:
Dobro to, nije problem ako lose formiras slozene recenice ili ako ne znas sve pateze, ali ono na cemu vecina padne, to je sam predmet zalbe - ako napises da su ti porezi i doprinosi pogresno obracunati i previsoki, onaj ko proverava uzme digitron i proveri da su i jedni i drugi u paru tacno izracunati i sasvim legalno vam odbije zalbu. To je bukvalno isto kao kad bi se ti zalio meni da te je ujeo moj macak, a ja ti odbijem zalbu uz obrazlozenje da ja uopste nemam macka - nije moje da te ucim da je to sto te ujelo ustvari moj pas. Ako sam ne znas, tvoj problem.

Molim te pročitaj ponovo šta si napisao i pokušaj da shvatiš koje obrazovanje ti je potrebno da bi napisao žalbu? To se ne uči u osnovnoj školi, u osnovnoj školi i to u višim razredima učiš kako se popunjava uplatnica u pošti i slično i to je sve. Zašto je Milibu išla kod advokata? Zato što ta struka zastupa pred državnim organima, zato što oni pišu tužbe, žalbe... itd. Dakle niko od tebe ne može tražiti da ti poznaješ pravo, ekonomiju i ne znam šta specijalno. Od tebe se upravo traži da poznaješ pravopis, padeze, da umeš da pišeš rečenice koje imaju smisla, da pišeš razumljivo. Sve te stvari se upravo uče u osnovnoj školi, zato na primer deca pišu sastave, uče opisivanje, kompoziciju i sve ostalo vezano za tu oblast.
Ti jednostavno imaš problem: porez koji ti je država odredila je previsok za tvoje mogućnosti i ti se žališ po tom pitanju, nemaš novca da angažuješ pravnu pomoć, a ako ti taj koga je država platila da ti pomogne da obračunaš, prijaviš i platiš porez neće da pomogne, već suprotno želi da ti naudi, izvuče mito i slično... e tu onda nešto gadno smrdi. Dakle bitna je suština tvoje žalbe. Što se odbijanja tiče, oni je mogu odbiti po bilo kom osnovu, pre svega po osnovu toga da je njihova procena realna i da oni ostaju pri njoj. Nije obveznik u obavezi poznavati uredbu o paušalnom oporezivanju, pa sad reći Vi meni niste zaračunali to i to. Obveznik jednostavno ima problem sa visinom i oni su u obavezi da ga saslušaju.
E sad, to o čemu ti pričaš jeste na našu veliku žalost praksa, dakle oni stvarno odbijaju bukvalno po principu koji navodiš i to je tragično. Zato preduzetnicima nedostaje zdrava organizacija koja bi ih štitila, a ne smao izrabljivala i naplaćivala članarine, dakle organizacija koja bi ih zastupala, a ne da milibu ide kod advokata a ovaj joj traži sto evra na lepe oči. Za čalnarinu koju bi plaćala udruženju bi dobila i asistenciju sa žalbama i drugo udruženje ne treba da spava već da spreči da se donose rešenja na koje bi morale uslediti žalbe, dakle udruženje mora da pritisne poreske inspektore i dovede u red državnu upravu putem pravnih i zakonom dozvoljenih sredstava. Problem je što udruženje mora da živ i da se održava i zato mu služe donacije i članarine, a sakupljanje istih jeste težak posao. Ono gde jesmo srećni na primer jeste da mi nemamo obavezu da budemo članovi neke od komora, na primer u Hrvatskoj mislim postoji obrtnička komora ili tako nešto i čim se registruješ pod moranjem moraš u tu komoru i njoj plaćaš reket ili članarinu desetak evra mesečno, a od nje ne dobijaš ništa.
Dakle ta proceduralna odbijanja su čisti bezobrazluk i sa time će se složiti svako ko je human i pošten. Ako je nekoga ujeo nečiji ljubimac on nije u obavezi znati o kom se ljubimcu radi, već bi država trebala biti ta koja će o tome brinuti i koga će kazniti, a kome omogućiti obeštećenje. Ali eto država služi za legalno reketiranje ljudi na neki način, a ne da im pomaže, država služi političarima da dolaze do slave, moći i novca. Samo komunizam je išao do sitnih detalja da uredi sve te stvari i da razmišlja humano na nivou najnižeg pripadnika društva ili komune. A komunizam je upravo zbog te silne brige i uništen, jer kapitalizmu to ne odgovara pošto nema koga da izrabljuje. Konkretno kapitalizam je taj koji pravi ta proceduralna odbijanja i nepriznavanja žalbi i slično, jer za svaku žalbu ili bilo šta otima novac.
Konkretno čitaj članove 24 i 25 Zakona o poreskom postupku i administraciji pa vidi koja su ti to prava data i koje su ti obaveze, tamno ti i piše da tvoju neukost ne smeju zloupotrebiti. Ako ti neko proceduralno odbije žalbu to znači da ti je zloupotrebio tvoju neukost jer složićeš se bio si neuk da napišeš žalbu, a jasno je da te je taj oštetio, ja skoro da mogu i da tvrdim namerno i smišljeno da bi ti naplatio taksu na žalbu.
A inače to sa rečenicama, padežima i ostalim stvarčicama nije problem jer su i oni sami mahom nepismeni ili priučeni, a postavljeni na ta mesta putem veza, vezica, mita ili nepotizma. Inače tu sasvim glatko baš mogu da odbiju i da kažu da ne razumeju šta se od njih traži. S druge strane tek tada moraju ipak pozvati onoga ko je uputio žalbu i pokušati da nekako iz razgovora sa njim shvate šta je problem i zamisli POMOGNU jer zato ih zvanično država plaća, da POMAŽU poreskim obveznicima, a ne da udaraju harač, reket ili nešto treće.

Citat:
To sto ce polovina preduzetnika zatvoriti radnje nije nikakav problem, cak naprotiv, ako šišanje u Srbiji košta 2 EUR a u Nemačkoj 20 EUR, onda zatvoriti pola frizerskih radnji, a druga polovina će tada imati posla i ako naplaćujei po 8 EUR, a tada će imati i za paušal od 1.000 EUR mesečno. Od dobijene razlike finansira se borba protiv sive ekonomije i rada na crno i eto prosperiteta.

Ovo je gorući problem sa aspekata politike i ekonomije, ali ti to ne shvataš, možda ne poznaješ dovoljno ekonomiju, ne znam. Možda si samo zaslepljen sopstvenim stanjem koje ne želiš da menjaš jer sidobro uglavljen u postojeću mašineriju ili stanje kakvo jeste na snazi. To je sebično, tebi odgovara da se zatvara, da ostaje manja ponuda i da ti podižeš cenu. Ja jesam kapitalista od glave do pete, međutim eto savršeno poznajem komunizam i znam da se ovakvom politikom koju predlažeš isti brzo budi i podiže na noge. U biti meni čak komunizam kao komunizam i ne smeta, ja ću se lako snaći i u njemu, čak i u totalnom gde nema ni državem ni novca, već smao nužde i potreba i gde se stvarno živi od svog rada i gde ljudi jedni drugima pomažu i svako doprinosi komuni prema svojim mogućnostima i sposobnostima, gde nema mesta ni lenjosti, ni izležavanju, ni provodu i sličnim stvarima, jednostavno nema poslastica kapitalizma.
Praksa je sledeća, ako šišanje u nemačkoj košta 20e, onda šišanje i u Srbiji mora toliko koštati u dogledno vreme pri ulasku u EU, jer će se dogoditi da će ljudi zarađivati u Nemačkoj, a trošiti u Srbiji, kao što se sada događa sa zubarima. U Srbiji je usluga zubara prejevtina u odnosu na kapitalističke razvijene civilizacije, a kvalitet gotovo isti. A za nas je preskupa, kada ti se kaže zubno mesto po mostu 120e ili 150e tebi se zavrti u glavi, a niko ti još ne šapne da je životni vek tih mostova pet godina i da bi se morali menjati u tom periodu d abi ono na šta su oslonjeni duže trajalo. Sad ti računaj koliko recimo četvoročlanoj porodici samo treba novca za tu svrhu, mladi ne stavlajju mostove ali vrše korekcije i slično. Ulaskom u EU nas i to čeka. Niko o tome ne razmišlja već hrli tamo jer to tako politički prija. Isto je i sa strujom, Srbija je proizvođač iste i ona ovde mora biti jevtina, međutim još posle bombardovanja Švabe su naredile da se struja u Srbiji poskupljuje i to neprekidno da bi se izjednačila sa njihovom cenom. Jer struja je struja i tu nema nekog kvaliteta, ako je ti izvoziš po nižoj ceni od Švaba, onda je niko neće kupovati od njih već od tebe i oni moraju obarati cenu i eto slabljenja njihove ekonomske snage. Dakle ili tebe uništiti kao proizvođača struje ili te naterati da izjednačiš cenu i ne budeš konkurebcija, jer kod jednake cene niko neće kupiti od tebe već od njih. Slično je sa bilo kom drugom proizvodnjom, zato su pokupovali fabrije ovde i uništili ih, njihove proizvode i sada imaš recimo hemiju iz uvoza koja je po pet puta skuplja nego što je bila domaća.
Dakle ako preduzetnici zatvaraju oni ne otvaraju ništa drugo, niti se zapošljavaju. Ti privi nbećeš nikog od njih zaposliti jer onda manje ostaje tebi od tog novog kolača koji možeš jesti za račun njihvog odlaska iz ponude. Svi ti predueztnici postaju nezaposleni i idu na biro rada. Znam reći ćeš radiće na crno. Hoće slažem se, ali će istovremeno biti i na birou i uzimati od države ovo ili ono, a država se finansira upravo od tebe, jer njihovo na crno ne može da dohvati. Ako država iskoreni sivu ekonomiju, a oni zatvorili i nemaju gde, eto socijalnih slučajeva na toe... i šta misliš ko će da ih izdržava? Upravo ćeš ti da ih izdržavaš, država će tebi da uvali poreze i doprinose, a sebi obezbedi plate... i tako ode ti, a da nisi ni shvatio koji te je talas progutao. Doći će prag koji ti nećeš moći da platiš, kao što ovaj sada ne može Milibu. Pctel počni da saosećaš sa situacijama u kojima se nalaze drugi, ne sa njima smaima, znači ne zanima te ko je Milibu ili neko treći, četvrti, već situacija u kojoj su se našli i iz koje nemaju izlaz praktično. Ova valst je gadna, i svi koji sada zatvore i odu na crno tržište, bilo rada ili poslovanja će u dogledno vreme ponovo pasti u šake toj istoj državi i toj istoj vlasti, jer ona je aždaja koja je gladna, ili brod koji tone i ne može pokrpiti sve rupe kroz koje ulazi voda, pa će udarati gde stigne. Ti koji rade na crno će biti kažnjavani i izaći će veća dara nego mera, dakle odneće im više nego što im sad otimaju putem paušalnog poreza. Problem smao može nastati ako ti koji su napadnuti formiraju nekakav svoj front za odbranu od države... ali to je već komunizam i na to će reagovati i spoljni faktori, pre svega SAD i pomoći u gušenju takvog fronta.
Dakle zaključi da nama ne treba država koja će otimati 1000e paušala mesečno, već ona kapitalistička država koja će omogućiti da mi kapitališemo po što povoljnijoj ceni u smislu poreza. Dakle kao u Monte Karlu na primer gde je porez 1%. Međutim i tu se mora paziti da ne doživiš krah kao neke banke koje su davale ogromne povoljnosti za strani kapital... mada su to sve nameštaljke, niakda nijedan nije krahnula, kao što ni 2008 nije bilo krize, već je simulirana iz političkih razloga.
I zapamti niko ti neće finansirati borbu protiv sive ekonomije i rada na crno. Zašto? Ako je uništi ne može više skupljati političke poene po tom pitanju, znači ne može ti reći u izbornoj kampanji mi ćemo se boriti protiv sive ekonomije i napraviti ove ili one rezultate. Ne možeti izvlačiti novac za svrhu borbe protiv sive ekonomije kad je nema. Shvataš? Zato uvek mora postojati sive ekonomije, kao što postoji i piraterija. Piraterija se jednostavno uguši registracijom putem priključka na internet, dakle da bi se povezao na internet moraš dokazati da imaš legalan softver i slično. Svakako se to može urediti, ali ne odgovara kapitalizmu da uguši kriminal. I tu jesuprotnost u odnosu na komunizam koji ima težnju da ga iskoreni što je pre moguće. Poznato je na primer da si u titovom socijalizmu moga da zanoćiš bilo gde u zemlji, u bilo kojoj šumi, nedođiji i da ti se ništa ne bi dogodilo, jer njihov sistem je pružao sigurnost. Nikada mi nismo imali ni Pekam, ni Bronks ili nešto slično, geto. I svi Romi su išli u školu pod moranjem i nisu se izdvajali od druge dece. Međutim odlaskom Tita sve te stvari su se izmenile. Kapitalistima baš odgovara neuslovni život Roma, kao i političarima, jer eto to je problem koji treba rešavati, a nikad ne rešiti.
Osnovno pravilo u kapitalizmu je da kapitalista mora sam sebe štititi i sam se mora organizovati. To važi za svakog, pa i za Milibu, jednostavno niko joj neće pomoći samo će pokušavati da zarade na njenoj muci kao što je pokušao taj advokat. Ona je samo primer, to važi za svakoga od nas. Ti pctel odlično sebe štitiš upravo time što ne bi da menjaš postojeće stanje. Ja razumem tvoju poziciju, sad ti je koliko toliko dobro, a bojiš se da ne bude gore. Ali to nije humano prema članovima društva kojima je već sada gore, kao što je Milibu i gomila sitnih privrednika paušalaca.

Što se tiče Ombudsmana on ne može protiv države... to bi trebalo da ti je logično, zar ne? Niko neće sebi da psotavi nekoga ko će ga uništiti. Zadatak Ombudsmana je da štiti pre svega ljudska prava i da natera svojim delovanjem državnu upravu na red i zakonitost. Međutim on je sputan upravi redom i zakonitostima. Otuda ti traži dodatne dokumente i konsuktuje se sa tobom. Naime ako si ti ispustio da uložiš žalbu po pitanju pšo kome tražiš zaštitu tebi Ombudsman više ne može pomoći po tom pitanju, ruke su mu vezane. Ti moraš iskoristiti sve moguće procedure i mogućnosti osim suda, obraćanja sudu pre nego što mu se obratiš. Dakle ciklus mora biti zatvoren, na primer došlo je rešenje, ti si uložio žalbu, žalba ti je razmotrena i odbijena, sledeća instanca je obraćanje sudu. U tom trenutku se obraćaš Ombudsmanu ali ako postoji pravni razlog, dakle ako ti je povređeno neko tvoje pravo garantovano Ustavom, Zakonom ili međunarodnim aktima, odnosno ako si oštećen. Ombudmsan će ti odbaciti pritužbu ako nisi u pravu ili nemaš osnova za obraćanje. Nekada na ovo drugo zažmure i prihvate i slučajeve koji su nedovršeni jer vide da mogu ili moraju reagovati na organe državne uprave. Dalje Ombudaman ne može ići protiv zaštićenih, znači ne može protiv vlade RS i slično. Vreme koje prolazi od mesec ili dva dana se koristi za obraćanje suprotnoj strani koja ima određeni rok, obično od 8 ili 15 dana da odgovori. Svaki dokument koji ja priložim Ombudsmanu ide i suprotnoj strani i obrnuto i tu se troši vreme. Ako si vešt ti prikupiš sve papire na gomilu i onda odjednom sve odneseš kao što ja to uradim, ja sma predao na primer sa poslednjom pritužbom 14 priloga, dakle obraćao sam se na sve moguće adrese, isprobao sve moguće varijante i svoja prava nisma ostvario, e sad će Ombudmsman praktzično da donese sud o tome, poslaće preporuku onima koji su oštetili i li tražiti od nadležnih organa da reaguju, ako je neko počinio krivično delo predaće ga policiji i slično. U biti kod nas Ombudsman stara da se nepravda ispravi, znači da se koliko toliko šteta nadoknadi, ako ti uzmu više para on će dati nalaz i preporuku da ti vrate taj novac i slično. Međutim ti ovde imaš gomilu ljudi koji mu se obraćaju radi špijunskih afera, maštanja i sličnih stvari obično neosnovanih i to ga značajno blokira. Mislim dolazi mladić nema ni 20 verovatno i kaže mene prati prisluškuje BIA... koji si ti faktor da te oni prate i prisluškuju i da ti pri tome to znaš. Ne bi bili tajna služba ako bi sve radili javno. Besmisleno. Najbolje što ljudi i dalje žive u krimi filmovima i razmišljaju o bubicama i sličnom. Ako te bIA prati ti to nećeš nikada, ali nikada saznati, osim što to može saznati druga takva služba obično strana. Sad razumi i sa te strane posao Ombudsmana.
Što se fermanja tiče, oni nisu u obavezi da poslušaju njegovu preporuku i to je tačno, oni mogu da ostanu pri svom stavui i kažu mi smo nepogrešivi. Neka je to u našem primeru Poreska uprava. Onda ja uzmem to što sam dobio od njega i obratim se ministru ili vladi R.Srbije i oni pod moranjem sprovedu to što je Ombudsman pronašao. Zašto? Ako krenem dalje i obratim se međunarodnim organizacijama, na primer kad aje neko lišenslobode, pa je Ombudmsan našao da to nije po zakonu i slično, ond amožeš sa njegovim nalazom da se obratiš Amnesty Int. i oni po kratkom postupku dolaze da završe stvar. Ako se obrtaiš sudu i priložiš nalaz Ombudsmana, on je amikus suda i njegova reč na sudu se više ne proverava, ne može niko ići protiv njegove reči ona je aksiom na neki izvestan način. Ostaje ti smao ako si napadnuta strana da priložiš nešto novo i tako se braniš. Dakle sud će sa nalazom Ombudmsana presuditi u tvoju korist. Iza toga slede sankcije onima koji su odbili preporuku Ombudsmana. Tako to funkcioniše, ali priznajem da je pakleno teško da se sproved eu delo, ali Srbija nije kvazi država, banana ili nešto treće, dakle postoji Zakon, samo je problem što je teško naći put do pravde. Problem je što mi nismo društvo poput norveškog na primer, kanadskog, švedskog gde ti imaš razvijene nevladine organizacije, udruženja građana koja štite prava ljudi, koja se brinu o boljitku zajednice u kojoj žive. Kada ti se nešto loše dogodi, takvo udruženje će ti pomoći da se zaštitiš. Kod nas na primer imaš farsu sa udruženjima za zaštitu potrošača. Oni postoje d abi otimali donacije od države, a pošto ne smeju tebi naplatiti uslugu zastupanja boli ih uvce i da te saslušaju. Jednostavno rade po principu ovo mi je kum, prijatelj, rođak, daj sredi mu... dakle privatnom principu.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778401 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.