Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 109 110 111 112 113 114

[ Pregleda: 778357 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd09.11.2020. u 17:56 - pre 40 meseci
U ogromnoj vecini slucajeva, skoro svim, kao rezidentu Srbije, izbegavanje dvostrukog oporezivanja ti znaci iskljucivo ako je porez VECI nego u Srbiji (onda neces placati nista u Srbiji).
Jedini izuzetak za koji znam je Nemacka, gde vazi i "placa se samo na jednom mestu" u nekim slucajevima (bio je slican model i za Kipar, ali vise nije).

Tako da to sto je negde nizi porez ti ne znaci nista ako si i dalje rezident Srbije.
Sve se to svodi na izbegavanje, a ne umanjenje poreza.
 
Odgovor na temu

pausal-preduzetnik
preduzetnik, preduzetnik

Član broj: 282389
Poruke: 14
87.116.181.*



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd10.11.2020. u 11:56 - pre 40 meseci
Hvala na odgovoru.

Procitao sam par ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja Srbije sa susedima. Nisam pravnik, ali vidi se da su svi ovi ugovori veoma slicni.
Ako je nemoguce naci model po kome poreski rezidenati potpisnica ne dobijaju neku od poreskih pogodnosti, cemu onda sluze ti ugovori?
Zasto bi drzave sa poreski povoljnijim porezom prihvatile dogovor koji vise koriti poreski nepovoljnijoj drzavi? Porez je isto izvozno usmeren proizvod za prodaju.
Ne deluje mi da su ti ugovori u potpunosti iskljucivi i da samo vode ka tome da si oslobodjen poreza u Srbiji ako si negde drugde platio VECI porez.

Ako dobro razumem to pravilo, ako odem da zivim u inostranstvo i tamo zaradjujem i placam porez onda po toj logici ispada da sam duzan porez Srbiji ako je on MANJI od poreza u Srbiji.
Ovo, koliko znam nije tacno. Cena za ovo je to sto moram da odem i da zivim tamo dok radim da bih promenuo poreski rezidens.

Pravo pitanje je kako se odlucuje rezidentnost pravnog i fizickog lica za potrebe poreza jer on odlucuje gde, a samim tim i koliki, se porez placa.
Moje pitanje se pre svega odnosi na porez na dobit i dividendu jer je to perspektiva nekogo ko radi preko vlasnistva svoje firme
a ne kao zaposleni jer je poslovanje preko dohodka uvek skuplja varijanta.
1. Da li moze da bude poreski jeftinije IT DOO/preduzetnickoj firmi da se premesti kao rezident i placa porez na dobit negde drugde?
Meni deluje da je odgovor da moze. Konkretno u okruzenju je porez na dobit od 1%, 3% (Rumunija), 9% (Madjarska) i 10% (BiH, Bugarska, N. Makedonija) sto je dovoljno manje od 15%.
Deluje mi da za ovo nema doplate poreza do 15% dok god je firma registrovana van Srbije. Ugovori su vise darazljivi prema pravnim licima.
2. Da li moze fizickom licu, rezidentu Srbije, da bude poreski jeftinije da dividendu dobija od IT DOO/preduzetnicke firme koja je registrovana van Srbije?
Ovde mi deluje da vazi navedeni princip da mora da se doplati do onog iznosa koji je u Srbiji ako je dividenda manja od 15%. Ugovori su manje darazljivi prema fizickim licima.
3. Ako sam dobro razumeo, fizicko lice koje zivi vise od 183 dana van Srbije nije poreski razident Srbije pa onda i dividendu moze
dobije po ceni iz okruzenja gde mu radi firma ako je tamo boravio tih 183 + 1 dana.
Ono sto se pitam je da li je ovo jedini nacin da se smanji cena dividende za fizicka lica.
Ovo jeste zrtva, ali nije nesto sto je nepremostivo danas kad se dosta toga radi od kuce.

Ako su ove moje analize na pravom tragu onda je zakljucak da je jeftinije:
1. ziveti u Srbiji a raditi za svoju firmu koja posluje u nekoj od susednih drzava
2. ziveti u nekoj susednoj drzavi 184 dana i raditi za svoju firmu koja posluje u toj susednoj drzavi
od varijante da zivis u Srbiji i radis za svoju firmu koja je registrovana u Srbiji.
Sve analize su iz ugla IT/digitalnog poslovanja gde je promet priblizno jednak dobiti i troskovi su mali.
Usteda je vise od 10% (recimo Rumunija: 1% porez na dobit + 5% dividenda + 10% doplata divdende Srbiji < 15% porez na dobit + 15% dividenda u Srbiji)
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd10.11.2020. u 16:25 - pre 40 meseci
1./2. Da. Porez na dobit firme se vec gleda po tome gde je registrovana, a ne gde si ti rezident. Dakle, ako je porez na dobit tamo manja, manje je placa FIRMA, i to je to. ALI, to ne znaci da je porez na dividende manja. TO moras da proveris.
Ako tvoja firma nema predstavnistvo u Srbiji, njen porez na dobit ne dotice Srbiju.
To da li zivis 183 dana van Srbije ne znaci da nisi rezident Srbije. Ako imas i dalje adresu u Srbiji i stan, gde ti zivi porodica recimo - realno si rezident Srbije.
Ali ako zivis vani, tamo radis i placas porez (a mozes to da radis legalno, sto ne mozes recimo tek da otvoris firmu, samo sebe zaposlis kao direktora i dobijes vizu na osnovu toga bilo gde - mozda mozemo mi u Bosni, ali ne generalno), trebalo bi da si miran.

Ideja ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja je da ima sto manje pitanja i nesigurnosti - za bogate. Jer su ti ugovori iskkljucivo za kapitalne poslove prvo bili napisani (citaj: za one koji imaju dzepove za ulaganje) - kamate, dividende, iznajmljivanje stvari, royalties (autorsko delo).
Pa je posle malo pridodato za rad.

U vecini, ali bas u vecini, slucajeva je to to - da nema mnogo pitanja za svakodnevne poslove.
Medjutim, nema nista sto te oslobadja da placas porez u obe drzave! Iskljucivo odredjuje gde se moze naplacivati porez primarno.
I eventualno ima izbegavanje poreza po odbitku za kapitalne poslove, ali to se dosta umanjilo u ugovorima koje Srbija ima.


Pogledaj malo ugovor kakav imamo sa Nemackom, i uporedi sa ugovorom za Kipar recimo. Ta dva sam bas skoro gledao, da ti ne kazem neke druge da gledas, koji su mozda izmenjeni od tada.. videces da za Nemacku ima navedeno za neke slucajeve da se porez uopste ne placa u drugoj drzavi, bez obzira na druge okolnosti. Takvi izrazi se vise ne pominju u ugovoru sa Kiprom.


MOZDA postoji i nesto slicno sa Bosnom, ali da ne bih citao ceo ugovor ja - pogledaj ti ova dva, pa uporedi ;)
 
Odgovor na temu

magrinjo

Član broj: 337536
Poruke: 143
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd06.05.2021. u 13:10 - pre 34 meseci
Prijatelji, braco, kumovi...

Kakvo je sada stanje sa otvaranjem firme u Estoniji?

Da li je nasa 'pravna' drzava pronasla nacin da nam pokvari i tu mogucnost?
Da li ima nekih novih negativnih strana otvaranja tamo, nekih novih pozitivnih?


Imam pausalnu ali uskoro cu probiti godisnji limit, pa bih da spremim sve za sledecu godinu.
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1536
*.dynamic.sbb.rs.



+264 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd06.05.2021. u 15:19 - pre 34 meseci
A imas li ti zenu, decu, familiju .... Pa ni Vucko ne zida beograd_na_vodi na svoje ime ...
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6274

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd07.05.2021. u 07:38 - pre 34 meseci
Citat:
magrinjo:
Imam pausalnu ali uskoro cu probiti godisnji limit, pa bih da spremim sve za sledecu godinu.


Jesi li u toku sa izmenama u vezi ftiraksera (to su oni što rade na crno a sami sebe zovu frilanserima, kao da ti kao paušalac nisi frilanser).

E pa sad možeš da radiš na crno. Nema nikakvih komplikacija sa knigama i poreznicima, čak imaš i ozbiljne poreske olakšice kakve kao paušalac ne možeš ni da sanjaš. Paušal možeš da staviš u mirovanje i aktiviraš samo ako neko baš insistira da mu napišeš fakturu.



 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 109 110 111 112 113 114

[ Pregleda: 778357 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.