Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778386 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

grizzly
Beograd

Član broj: 7978
Poruke: 262



+4 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd30.04.2014. u 11:20 - pre 120 meseci
Cao ljudi, jel zna neko kako bi trebalo pausalac da upise u KPO knjigu uplatu iz inostranstva.

ja sam jednog dana poslao fakturu na X eura, stiglo mi je x-30 eura zbog troskova banke, prebaceno po bancinom kursu u y dinara. Drugar mi kaze da bi trebalo da upisem po NBS srednjem kursu na iznos fakture na dan izdavanja, a mene buni sto mi se onda nece slagati suma KPO knjige i izvod iz banke?

Jel ima neko iskustva sa ovim?
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd30.04.2014. u 11:38 - pre 120 meseci
Citat:
grizzly: Cao ljudi, jel zna neko kako bi trebalo pausalac da upise u KPO knjigu uplatu iz inostranstva.

ja sam jednog dana poslao fakturu na X eura, stiglo mi je x-30 eura zbog troskova banke, prebaceno po bancinom kursu u y dinara. Drugar mi kaze da bi trebalo da upisem po NBS srednjem kursu na iznos fakture na dan izdavanja, a mene buni sto mi se onda nece slagati suma KPO knjige i izvod iz banke?

Jel ima neko iskustva sa ovim?


Drug ti je sve lepo objasnio. Znači na iznos x po srednjem kursu NBS. Kurs na taj dan možeš naći na sajtu NBS.
Kao paušalac nemaš pravo na rashode tako da se ta provizija banke ne računa, ona je isto kao i da si ti lično podigao taj novac. Tebi se broje samo prihodi.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd30.04.2014. u 19:41 - pre 120 meseci
Citat:
gosha:
To je vezano za Zakon o obligacionim odnosima. U praksi se često ne sklapaju ugovori između pravnih lica. Ovo je jedini način na koji bi se izbegao taj problem. Tako to rešava Metro i prateći dokument je ovlašćenje za lica koja smeju da donesu i podignu uređaj sa servisa. Ugovor treba da se pravi i za prodaju dobara što čini recimo KIKA. Šta god da kupuješ kod njih kao pravno lice moraš da potpišeš i Ugovor.


Ukoliko se ne ugovaraju neka posebna prava i obaveze, ugovor nije potreban. Faktura je ugovor.
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd02.05.2014. u 04:40 - pre 120 meseci
Imam ja jedno pitanje, svako mišljenje je dobrodošlo.

Kao servis ja vršim nabavku rezervnih delova, ali njih samo mogu ugrađivati ne smem ih prodavati pošto nisam registrovan za trgovinu.
E sad, zanima me sledeće: nabavim kućište sa napajanjem, na fakturi je to upisano kao jedna stavka, na primer piše kućište sa napajanjem 500W i piše cena npr 5000din, porez itd. E sada, da li ja smem na svojim zalihama da to razdvojim i vodim odvojeno? Na primer kažem kućište vredi 2000din i upišem ga na karticu zaliha kućišta, a napajanje vredi 3000din i upišem ga na karticu zaliha napajanja.
Poenta je u tome da mogu po potrebi u jednu konfiguraciju da ugradim recimo napajanje, pa onda kasnije za neku drugu se iskoristi kućište ili se zameni dotrajalo kućište i slično? Uglavnom u PI obrascu moram da pišem ugrađeni rezervni deo, a u ovom slučaju bih pisao na primer napajanje i nabavnu cenu 3000din, a suštinski ja to napajanje na ulazu imam na fakturi u zajedničkoj stavki kućište sa napajanjem 500W. Da li je to dozvoljeno?
Komplikovanija opcija recimo nabavi se sklopljena konfiguracija, pa se rasturi u delove.
Ono što znam po zakonu jeste da ne smem u servisu ugrađivati polovne delove.(tumačenje od strane tržišnog inspektora)

Hvala unapred na odgovorima.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd04.05.2014. u 23:22 - pre 120 meseci
Citat:
cipservis: Imam ja jedno pitanje, svako mišljenje je dobrodošlo.


Ne vidim što ne bi mogao da razdvajaš zalihe, to je uobičajna pojava. Samo ti treba radni nalog za tako nešto, to je kao proizvodnja samo obrnuto.
Ovo za "nesmenje" ugradnje polovnih delova sam i ja načuo ali nisam video da negde piše u propisima.
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd05.05.2014. u 07:40 - pre 120 meseci
Citat:
S A J A: Ne vidim što ne bi mogao da razdvajaš zalihe, to je uobičajna pojava. Samo ti treba radni nalog za tako nešto, to je kao proizvodnja samo obrnuto.
Ovo za "nesmenje" ugradnje polovnih delova sam i ja načuo ali nisam video da negde piše u propisima.


Postoji jedan problem tehničke prirode, a to je garancija na taj rezervni deo. Ako tako razdvojiš napajanje od kućišta ti si pri tome obično dobio garanciju na ceo sklop, a ne pojedinačno. U tom slučaju ti ostaje da o svom trošku pružaš garanciju.
Inače za male servise garancija jeste problem jer se ne može praviti ugovor sa uvoznikom kakav imaju trgovine, pa da se garancija računa od datuma ugradnje, već ti ostaje da ponudiš garanciju do kada je daje proizvođač, što je definisano tvojom nabavkom, kupovinom. U biti servis daje garanciju od 6 meseci na svoje usluge, ali ne na rezervne delove.
Ono što mi mali upražnbjavamo jeste da ne nudimo svoje rezervne delove, već ih jednostavno kupimo za klijenta, njegovim novcem u trenutku ugradnje. Uzmeš avans u tom iznosu daš priznanicu ili slično odeš kupiš, ugradiš, daš taj račun i garanciju, a naplatiš samo svoju uslugu. Razlika za klijenta je obično u tome što je naša usluga kvalitetnija i povoljnija od one koju pružaju veliki servisi. A i kod velikih se dogoddi da morate da čekate da oni nabave deo. Mislim odakle bilo kome lova da na primer drži sve moguće tastature za laptopove na lageru i čeka d ali će se neko pojaviti sa tim modelom ili neće? Jednostavno kad se pojavi sa modelom krene se u nabavku tog rezervnog dela. Opet postoje sitnice koje je neophodno imati, tipa kupe SSD, a nemaju korektor za ležište sa 2,5" na 3,5"(ne znaju da to treba uopšte) i onda kada dođem da montiram ako to nemam uz sebe ne mogu ništa pametno da uradim.
Lično ne primenjujem Radni nalog, već imam svoj obrazac reversa u kome na kraju u napomeni upišem utrošeni materijal. međutim hvala ti, dao si mi ideju da ipak izradim i radni nalog za jer ovako na terenu gde ne primam uređaj smao bez veze popunjavam gomilu nepotrebnih podataka. Dugo mi je trebalo da to ukapiram, mada iskreno nisam se setio radnih naloga oni su interni dokumenti u većim firmama.
Drugi problem bi možda bila deklaracija proizvoda - rezervnog dela, pošto se u ovakvom slučaju deklaracija opet daje na ceo sklop.

Ono što takođe ne znam jeste ko bi danas uopšte osim suda utvrdio da je neko ugradio polovan deo, jer kao što rekoh to nije više u nadležnosti tržišne inspekcije koliko je meni poznato. Što se prakse tiče, ti možeš da ugradiš sve što klijent donese i ne zanima te, jer račun izdaješ samo na svoju uslugu. Po tom principu se ugrađuju polovni rezervni delovi. Inače u autoindustriji čak postoje prodaje takvih delova i servisi koji se reklamiraju time što ih ugrađuju.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 12.05.2014. u 20:55 GMT+1]
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd07.05.2014. u 13:16 - pre 120 meseci
Po zakonu potrosac ima pravo da bira da li ce mu uredjaj biti popravljen ili zamenjen. Tu se ne pominje zamena za novi ili koriscen, ali nekako bi se moglo logicki zakljuciti da se zamena mora vrsiti za onakav kakav je prethodni bio u trenutku kupovine, pa ako si kupio koriscen, onda ti treba zameniti za koriscen, a ako si kupio nov, potrebno je zameniti za nov. Ja sam svojevremeno fakturisao samo radne sate, a delove sam poklanjao. Znaci, ne radi ti CD jedinica, ja fakturisem 3 sata po 1000 dinara za zamenu, a deo vredan 2.500 din dobijes besplatno. Takav nacin rada naucio sam u TV servisu, koji mi je bio prvi posao - tamo su delovi reda velicine cene nekoliko dinara, a sama dijagnoza kvara zahteva nekoliko sati rada i nosi preko 90% vrednosti popravke. Sami delovi se rashoduju odmah po nabavci, izdatnicom, i ne vode se na zalihama. Kasnije, pre nego sto su to zabranili, uvozio sam neispravnu racunarsku opremu iz Holandije i uvezem naprimer 10 tona toga, a onda po 10 ili 20 racunara skidam sa zaliha radi koriscenja delova. Posle je uvoznicki lobi izdejstvovao da se u Srbiji, zemlji divljih deponija pored saobracajnica, uvoz polovnih uredjaja radi koriscenja za rezervne delove pocne smatrati ekoloski neprihvatljivim. Ali, to se odnosi samo na uvoz, nabavka iz domacih izvora i radi koriscenja za rezervne delove nigde nije zabranjena.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 12.05.2014. u 20:56 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

shadow-bg
Ciric Vukasin
Preduzetnik
Beograd

Član broj: 189835
Poruke: 313
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.bgwireless.net


+293 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd09.05.2014. u 13:35 - pre 120 meseci
Po FB i TW se masovno javljaju ljudi kojima je pausal dignut 6 puta.
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd09.05.2014. u 13:54 - pre 120 meseci
Citat:
shadow-bg: Po FB i TW se masovno javljaju ljudi kojima je pausal dignut 6 puta.

Ne znam iskreno za to sa 6 puta, zvuči odvratno u svakom slučaju. Ono što je evidentno jeste da su mnogi prebacivani iz III u V grupu, ali to ni u kom slučaju nije tolika razlika.
Ono što bi moglo prouzrokovati toliku razliku jeste ona klauzula zvana 8 tačka kada upoređuju sa sličnim, ili naravno po količini prometa u srazmeri sa predviđenim troškovima s njihove strane.
Kada se kaže šest puta i ne uzima se ništa drugo u obzir, dakle računa se da je sve ostalo po starom, to bi značilo da su ti ljudi šest puta više prometa napravili u odnosu na prethodnu godinu, i ta stvar bi se morala videti na njihovim tekućim računima.
A stoji i činjenica da bi vlast verovatno htela da istisne paušal kao model oporezivanja, s obzirom da su uslovi kod vođenja knjiga malo drugačiji. Opet još uvek niko koga ja znam, a da vodi knjige nije dobio rešenje za prošlu godinu, pa ni ja naravno.

Jel imaš neki link gde su te grupe ili šta li su već, gde se to može pročitati?

[Ovu poruku je menjao pctel dana 12.05.2014. u 21:00 GMT+1]
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd09.05.2014. u 16:46 - pre 120 meseci
Tražeći neke prevode naiđoh na ove stvari, pa da pustim linkove ko želi da pročita kako to izgleda u EU, mislim na fiskalizaciju, preduzetništvo i sve ostalo.
Pre svega osim što postoje zakoni, postoje obavezne brošure koje su naravno besplatne i u kojima je prostim jezikom sve sažvakano da obični ljudi mogu razumeti. Kod nas kontakt centar kao odgovore šalje navode iz zakona i to ih prepisuje.
Fiskalizacija
Poresko uređenje
preduzetništvo

Toga ima još, ali ovo su po meni stvari koje se tiču oblasti ove naše teme, ostatak potražite kome treba na njihovom zvaničnom sajtu za privredna društva(trgovačka društva), udruženja građana, fizička lica i nerezidente.

Kada govore o fiskalizaciji, stvar je veoma jednostavno objašnjena, fiskalizaciji podležu isključivo tokovi gotovine, dakle ne i plaćanja preko računa i to jasno i nedvosmisleno piše.

Citat:

Što se smatra prometom u gotovini?
Plaćanje za isporučena dobra ili obavljene usluge novčanicama i kovanicama koje se
smatraju platežnim sredstvom, karticama, čekom, ili drugim sličnim načinima plaćanja,
osim izravnog plaćanja na račun.


Dakle lepo piše da se za uplate na račun ne izdaju fiskalni isečci, ali ovi naši su morali i to da izmisle i izazovu pometnju, kako sebi tako i nama.
Dalje lepo piše ko nije uopšte u obavezi izdavati bilo kakav račun i to od a do š, tačno i precizno navedeno, ali nama je očigledno trebala podloga za razna čašćavanja, mita ili ko zna šta još. Resavsku školu su primenjivali u toku svog školovanja, ali eto nisu se setili da bi je mogli primeniti i nakon toga.

Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

Milibu
Beograd

Član broj: 323039
Poruke: 7
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd09.05.2014. u 17:20 - pre 120 meseci
Pozdrav svima!

Ja sam ranije pratila ovu temu kao lurker i mnogo mi je pomagala, hvala svima na svim korisnim savetima. Sada sam u problemu koji je pomenut (iz 3. u 5. grupu) i mogu reći da razlika nije šestrostruka, ali nije ni mala, pa imam pitanje za one koji znaju nešto.

Paušalac sam već par godina, šifra delatnosti 7430, prevodilačke usluge, Zvezdara. Nemam klijente u Srbiji, dakle, na neki način sam mali izvoznik. Promet mi je u '13. bio jedno 30% manji nego u '12, sa tendencijom daljeg pada, tako da ta 8. tačka izgleda i nije imala neku ulogu kada je reč o stanju na računu :( Pre neki dan mi je stiglo rešenje za 2014. i paušal mi je skočio sa 17200 na 37400. Otišla sam do PU da pitam da li mogu nešto da učinim i rekli su mi da mogu da pišem žalbu, ali da će oni to samo proslediti drugom stepenu, a da na tom drugom stepenu ne ulaze u detalje pojadinačnih slučajeva, već da će samo proveriti da li sam u pravoj grupi, tj. petoj, a sada jesam. Uopšte ne znam kako je formirana ta peta grupa, cene usluga u različitim delatnostima su nebo i zemlja. Tu verovatno nastupa taj momenat da su nivelisane skuplje usluge u centru grada iz jedne branše sa onim jeftinijim na periferiji iz neke druge i dobijena je sarma. Još sam uspela da saznam da će ponovo biti dozvoljen prelazak na taj koncept lične zarade od 1. jula, pa će zainteresovani moći da se prijave, ali uopšte nisam sigurna koliko je pametno baktati se više sa bilo čim od toga.

Par dana mi je trebalo da nađem knjigovođu koji uopšte hoće da me primi i to će biti tek u ponedeljak, ostali kažu da ih paušalci ne zanimaju, pa rekoh da pitam ovde zna li neko da li je ta žalba zaista tako besmislena u praksi? Recimo, tri godine su mi skidali 30% na tržišne uslove, a sada 10%, a uslovi su zapravo sve gori, cene se smanjiju "zbog krize", kada klijent traži prevod na srpski, platiće ga višestruko manje nego za jezik neke zemlje/tržišta gde je stanovništvo platežno sposobnije, a da ne pominjem što će u 90% slučajeva naći nekog ko će isto da uradi bukvalno za kikiriki i naravno, na crno. Moja zarada zaista nije tolika da bih prelazila na DOO, a ovaj koncept sa ličnim dohotkom baš i ne kontam ako ne može slobodno da se raspolaže sredstvima, tj. gubi se bolja strana paušala, a ne dobija se ograničena odgovornost (bolja strana DOO firme).

Hvala unapred na odgovorima :)













 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd09.05.2014. u 20:48 - pre 120 meseci
Citat:
8) Visina prihoda obveznika koji pod istim ili sličnim uslovima obavljaju istu ili sličnu delatnost.

Kod primene i vrednovanja elemenata iz stava 1. tač. 1) do 7) ovog člana, nadležni poreski organ vodi računa da utvrđena visina paušalnog prihoda odgovara visini prihoda obveznika koji pod istim ili sličnim uslovima obavlja istu ili sličnu delatnost.

Nadležni poreski organ, kod utvrđivanja paušalnog prihoda uzima u obzir i sve dokaze, činjenice i podatke do kojih je došao putem kontrole i na drugi način.


To je 8 tačka i još deo iza nje koji poreskom inspektoru daju punu slobodu odlučivanja.
Što se žalbe tiče oni obično odgovore da Vam je žalba neosnovana. Iza toga možete tužiti sudu ili prethodno probati sa obraćanjem Ombudsmanu. S druge strane ako tražite neko realno smanjnje tog nameta, na primer 10 ili 20% oni će Vam možda i izaći u susret i smanjiti, obično to čine za 10%.
Što se tiče prelazaka iz III u V grupu, ne postoji neko jasno ili propisano pravilo, bar koliko je meni poznato. ono pravilo koje može da se nanjuši jeste da su svi sa visokom stručnom spremom završili u V grupi. Visina poreske osnovice za III grupu nije menjana ostala je 75%, dok je za V grupu podignuta na 120%. Tu je suština te velike razlike u odnosu na prošlu godinu kada ste bili III grupa. Inače ta težnja je van pameti, ali ona očigledno ima za cilj da izjednači primanja, bar na papiru onih u državnom sektoru sa visokom spremom sa onima u privatnom koji su samozaposleni. Jedan loš način da se opravdaju nenormalno visoke plate u državnom sektoru. U privatnom inženjeri imaju platu u rangu srednje stručne spreme u državnom sketoru, neto oko 32000 dinara. recimo tolika je plata u FIAT-u inženjera. S druge strane biračko telo sadašnje vlasti ne čine visoko obrazovani ljudi i otuda "opravdan" cilj ili sredstvo da se oni "kazne" ili oporezuju dodatno. Očigledno je da je za III grupu sve ostalo isto, gde su njihovi birači.
Što se tiče vođenja knjiga, ja vodim knjige po sistemu ispalte lične zarade. U trenutnoj situaciji u obavezi sam da isplatim ličnu zaradu iznad cifre od 20198 dinara, odnosno to je minimalna osnovica za obračun doprinosa. Otprilike na tu osnovicu doprinosi ukupno izađu oko 8500 dinara, znači vi stavite malo više da nije baš ta cifra, pa neka izađu 9000 dinara. I kako sada stvari stoje time ste izmirili svoje obaveze prema državi kada su doprinosi u pitanju, ali mesečno možete potrošiti samo razliku znači nešto oko 11500 dinara. Ako želite više od toga, morate da uplatite više na ime doprinosa. Ali opet ako posao ne ide to je nivo na kome Vas košta Vaša firma što postoji, što je mnogo povoljnije nego 37400. S druge strane, na kraju godine imate pravo da sav preostali prihod podignete na ime prihoda od samostalne delatnosti (dobiti) i da platite porez na taj prihod u visini od 10%. Taj porez se naplaćuje akontaciono tokom godine, a Vi sami određujete prilikom predaje prijave visinu te akontacije. Dakle to više ne čini Poreska Uprava. Uglavnom sredstvima ne raspolažete slobodno, odnsono možete Vi sa njima svašta da radite ali odgovarate za svoje postupke. Kao i kod paušala garantujete celokupnom ličnom imovinom, jer u Srbiji još ne postoji institucija ličnog bankrota. Mada opet, ako je država ta koja od Vas potražuje ono osnovno Vam ne sme dirati, dok banka na primer može da Vas ostavi na ulici bez ičega.

Inače ako sam Vas dobro razumeo Vi imate nameru da angažujete knjigovođu da Vam piše žalbu? U suštini žalba je pravna stvar tako da bi ona bila u nadležnosti advokata, ali ako nađete knjigovođu koji ima svoje kanale na Zvezdari on Vam može mnogo toga izdejstvovati i bez žalbe.

Još nešto za iznos doprinosa od 37400 Vaša lična zarada preduzetnika bi bruto iznosila oko 80000 dinara mesečno, znači neke 43000 neto bi išle Vama. Ostalo je stvar kalkulacije šta Vam u kom trenutku odgovara. Znači ako imate preko 43000 za sebe kada namirite državu u načelu isplati Vam se paušal, osim ako ne želite da čekate kraj godine za prihod od samostalne delatnosti, a da uplatite niži iznos doprinosa.

Imate ovde kalkulator za obračun lične zarade preduzetnika(onaj donji) pa probajte sami: http://www.kalkulator.servisracunara.org

[Ovu poruku je menjao cipservis dana 09.05.2014. u 22:07 GMT+1]
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

Milibu
Beograd

Član broj: 323039
Poruke: 7
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd10.05.2014. u 19:19 - pre 120 meseci
Veliko hvala na detaljnom odgovoru! Kod knjigovođe idem da mi pomogne oko računice i da vidim da li zna nešto o praktičnim ishodima tih žalbi pošto bih eventualno probala sa tim, a ako ne uradim ništa, ili ću da idem u mirovanje, ili da pređem na tu ličnu zaradu (mada koliko shvatam, nema garancije da će tih 10% ostati toliko, tj. da se neće taj iznos iz čista mira povećati nekom uredbom, jer je država pred bankrotstvom), ili pak da zatvorim. Stvar i jeste u tome što ne znam da li ću imati 43000+ kada odbijem paušal jer moja mesečna primanja baš mnogo variraju u zavisnosti od obima posla. Taj iznos na rešenju mi govori da imam dve nedelje da platim oko sto hiljada i da najverovatnije mogu da zatvaram radnju u ovom obliku. Možda bih u slučaju zatvaranja na konto nezaposlenosti mogla da vratim deo novca :D. Onda sam krenula da istražujem to sa tom ličnom zaradom, pa mi je inspektor rekao da može opet od jula, ali da ne bih mogla da raspolažem eventualnim viškom novca, što i Vi potvrđujete. Ako je tako, meni ne vredi da idem na isplatu minimalca jer mi je to jedini posao, a samo je markica za prevoz preko 3 hiljade i jasno je da se od toga ne može preživeti. Sa druge strane, šta se dešava ako se prijavi neto od, recimo, 30000, a nema se para za isplatu lične zarade? Za doprinose pretpostavljam da ide kamata. Kad smo već kod toga, kako ide ta isplata? Vi samo podignete sredstva sa svog računa ili bankomata u iznosu zarade koju ste sami sebi propisali, ili imate poseban račun fizičkog lica na koji uplaćujete zaradu, pa onda podižete?

Dve stvari su mi nejasne. Prva je to sa „istim ili sličnim uslovima“.

U uredbi piše da se „polazna osnovica za utvrđivanje visine paušalnog prihoda za preduzetnike sa sedištem radnje na užem području grada Beograda (opštine Voždovac, Vračar, Zvezdara, Palilula, Rakovica, Savski venac, Stari grad, Novi Beograd, Zemun i Čukarica) određuje prema srednjoj vrednosti prosečnih mesečnih zarada ostvarenih u tim opštinama“ i još da 5. gupu čine: „lekari, stomatolozi, apotekari, veterinari, profesori, prevodioci, tumači, inženjeri, arhitekte, fizioterapeuti, zubni tehničari, advokati i druge slične profesionalne delatnosti“

Da li iko zna šta je srednja vrednost prosečnih mesečnih zarada ostvarenih u tim opštinama? Je li to neka aritmetička sredina svih zarada u svim tim opštinama i onda je to slično, ili je, recimo, fizioterapeutu iz Borče sličan drugi fizioterapeut na Paliluli ili sa neke druge uže gradske opštine što bi meni bilo najlogičnije? Ili se pak sabira prihod fizioterapeuta iz Borče sa prihodima estetskog hirurga sa Vračara, pa se to sve uproseči i onda to bude ta sličnost? Ovo poslednje baš i ne izgleda fer i možda tu postoji neki mali prostor za žalbu.

Druga stvar je nemogućnost podizanja eventualnog viška sredstava kod preduzetnika sa ličnim dohotkom. To mi je malo nelogično jer ako su ti preduzetnici i dalje "fizička lica registrovana za obavljanje delatnosti" koja imaju pravo na pozajmicu osnivača, zašto je podizanje eventualne dobiti problem ako će preduzetnik uvek moći da ubaci sredstva na račun kada dođe do plaćanja državi s obzirom na to da ne može da proglasi stečaj ili nestane u vidu lastinog repa kao vlasnik doo-a, pa je onda i manji rizik za državu da izgubi svoj eventualni deo kolača?

Ovde u 4. delu stoji da se sredstva ipak mogu podizati.
Da li neko zna zbog čega to po svemu sudeći nije tačno?
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.05.2014. u 01:18 - pre 120 meseci
@Milibu

Nema garancije da će ostati tih 10%, ali verovatno hoće, jer kad se sve preračuna nema ni smisla da uzimaju više, pošto je obračun lične zarade skuplji od ličnog dohodka zaposlenih. Postoji jedan drugi problem, šta kada ipak shvate da svi smao isplaćujemo minimalce i da im to ipak nije ono što su očekivali. Kako će reagovati na to i da li će tražiti dodatni novac to niko ne može da zna, ali politika ove vlade nije mnogo pametna tako da će oni i pre toga uleteti u probleme sa socijalnim uslovima.
Na konto nezaposlenosti ćete dobijati oko desetak hiljada mesečno, koliko dugo zavisi od dužine neprekinutog staža, a najduže godinu dana. Možete da rizikujete, pa da ne uzmete to, a da pokušate da dobijete subvenciju od 200000 za samozapošljavanje, međutim imaćete obavezu da radite bar godinu dana nakon toga. U toj varijanti bi ipak morali zatvoriti potpuno firmu, pa otvoriti novu. Bitno je da se javite na biro u prvih 30 dana od zatvaranja, jer Vam u suprotnom neće priznati pravo na nadoknadu bez obzira što ste uplaćivali doprinos za slučaj nezaposlenosti, što je naravno najobičnija pljačka.
Markica za prevoz ne ulazi u taj minimalac, ona se isplaćuje posebno, ne obračunavaju se doprinosi na nju, niti porez.
E sad, baš i ne razumete princip isplate lične zarade. Prvo morate da namirite državu pa tek onda sebe. Postavljen je mehanizam po kome banka neće da Vam odobri isplati lične zarade ukoliko niste uplatili doprinose. Obračun zarade se prijavljuje elektronski Poreskoj upravi uz pomoć elektronskog sertifikata, a sa njihovog sajtza. Kada izvršite prijavu dobijate broj koji morate pisati u poziv na broj i prilikom uplate doprinosa i prilikom isplate lične zarade. Doprinosi se plaćaju pod šifrom 254, lična zarada pod šifrom 240, markica pod šifrom 241. Postoji šifra 166 odnosno 266 kojom možete podizati gotovinu bez neposredne kontrole, ali nikako u svrhu isplate zarade. Recimo kada naplaćujete troškove putem gotovinskih računa, pa podižete gotovinu koju ste dali iz sopstvenog džepa.
Po slovu zakona se ne može podizati prihod od samostalne delatnosti pre isteka poslovne godine i uplate poreza od 10%. Kancelarija Tatić to podiže i to je njihovo tumačenje stvari. U principu može se podići pre kraja godine ukoliko se sa time saglasi poreski inspektor kancelarijske kontrole, znači ako on odobri. Pretpostavljam da se kancelarija Tatić vodi za logikom kada već uplaćuješ akontaciju da onda podigneš i novac u toj visini na ime dobiti. Ali kao što rekoh onako kako piše u zakonu dobit se podiže na kraju godine.
Znači ako nemate dovoljno para za isplatu celokupne lične zarade, ili uopšte nemate para, u obavezi ste obračunati doprinose na minimalnu osnovicu koja u ovom trenutku iznosi 20198 dinara i te doprinose kako znate i umete morate uplatiti državi, imali ili nemali. Ako nemate idu Vam kamate. Ali ne smete podizati bilo kakav novac dok im to ne namirite.
Inače ličnu zaradu možete podići u gotovini šifrom 140, ili isplatiti na privatni tekući račun šifrom 240.

Što se tiče paušala ne razbijajte glavu, meni je poreska inspektorka dala tumačenje te uredbe u smislu da ta uredba samo njoj služi, a ne nama, i da se ona prema njoj usmerava, ali ta uredba nije presudna kada donosi odluku. Veoma zanimljiv stav u svakom slučaju. Dalje njen princip na Voždovcu jeste da novootvorenim daje samo 20% olakšice(na tu polaznu osnovicu), a taj iznos za prigradske opštine je 25%. I ona kaže da je to dogovoreno između svih poreskih inspektora na teritoriji Beograda. Srednja vrednost prosečnih mesečnih zarada se dobija kada se saberu prosečne zarade svake od opština i onda zbir podeli sa brojem opština i ta vrednost važi za taj deo Beograda. Pitajte poreskog inspektora i reći će Vam tačan iznos u ovom trenutku, jer već donose rešenja, a i trebao bi taj iznos da Vam piše u tom rešenju koje ste upravo dobili. Ne sabiraju se prihodi po delatnostima, već se prihodi svih delatnosti uvršatvaju u taj prosečni prihod na opštini, koriste se za obračun. Kada vrše ta upoređivanja po tački 8. onda konkretno traže istu delatnost kao što je Vaša, dakle tražiće prevodioca. međutim ako ste vi ekspert i odlično radite sasvim je logično da će većina kiljenata doći kod Vas, a da će Vaša konkurencija imati zbog toga manji promet i da uopšte nije moguće da Vi jednako zarađujete. To je neko samo iskarikirao jedan od članova Ustava. Paušal retko može biti pravedan, tu uvek neko gubi, a drugi dobija. Njihovo razmišljanje bi moglo ići u smeru, ako ste vi zadovoljni paušalom to znači da zarađujete više nego što je taj paušal i zato imaju težnju da Vam ga podižu. Međutim meni je rečeno da se ni moje poslovne knjige ne moraju uvažiti na kraju godine, na šta sma se ja žestoko pobunio, jer je to besmisleno rekavši da gospođa prethodno ipak mora zakonski oboriti te knjige ako ih ne misli priznati. Mnogo je samovolje u njihovim odlukama i tome se na neki način mora stati na put.

Što se tiče ove pozajmice... pa odakle država može biti sigurna da ćete Vi uplatiti uopšte tu pozajmicu? Postoje druge opcije, a to je pre svega pametno ili lukavo trošenje tog novca u poslovne svrhe. Na primer, kupite veš mašinu na ime firme kako bi prali uniforme, a u biti perete sav svoj veš. Na novac za kupovinu te mašine niste platili doprinose niti porez na zaradu, a ni na dobit nećete platiti jer je ona osnovno sredstvo. To je jedan od principa kojima se izvlači novac legalnim putem. Dalje imate dnevnice za službena putovanja, na njih se ne plaćaju doprinosi što inače nije normalno jer se na topli obrok plaćaju, a one tome i služe. Dnevno možete oko 2000 dinara isplatiti kao dnevnicu bez oporezivanja. Bitno je smao da dokumentujete taj svoj službeni put, da možete da ga dokažete ako Vam poreznici to zatraže.
Preduzetnik može da nestane u vidu lastinog repa na neki način. U biti ostane blokiran, kao što sam ja bio, a država mu zatvori tu radnju. Ako dugujete državi morate paziti šta radite sa novcem do koga dolazite, ne smete ulagati u banku, ne smete imati pokretne stvari ili više nepokretnosti, već smao onu u kojoj živite. Iz nje Vas zbog poreza neće izbaciti jer je to besmisleno. U načelu država nikad ne rizikuje, ne sme da rizukuje za svoj deo kolača. Osim naravno u režiji dr Karajlića kada država igra sporstku prognozu, tj. okušava sreću na kladionici sa proverenim dojavama.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.05.2014. u 18:45 - pre 119 meseci
Citat:
[url=/p3442212]
Po slovu zakona se ne može podizati prihod od samostalne delatnosti pre isteka poslovne godine i uplate poreza od 10%. Kancelarija Tatić to podiže i to je njihovo tumačenje stvari. U principu može se podići pre kraja godine ukoliko se sa time saglasi poreski inspektor kancelarijske kontrole, znači ako on odobri. Pretpostavljam da se kancelarija Tatić vodi za logikom kada već uplaćuješ akontaciju da onda podigneš i novac u toj visini na ime dobiti. Ali kao što rekoh onako kako piše u zakonu dobit se podiže na kraju godine.


Ja nisam video da negde piše da se dobit ne može podizati u toku godine. U slučaju doo firmi postoji međudividenda, to je isto što i dividenda samo se odnosi na dobit tekuće godine. To je uobičajna pojava da se ona podiže. Pa mislim, ako država neće da čeka da se završi cela godina pa da se plati porez na dobit, što bi vlasnik firme čekao celu godinu pa da može da raspolaže tom dobiti? Naravno, postoje uslovi za međudividendu: ne sme da se digne više nego što je dobit u tom trenutku i dizanjem dobiti unapred ne sme da se ugrozi tekuća likvidnost.
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.05.2014. u 22:17 - pre 119 meseci
Citat:
S A J A: Ja nisam video da negde piše da se dobit ne može podizati u toku godine. U slučaju doo firmi postoji međudividenda, to je isto što i dividenda samo se odnosi na dobit tekuće godine. To je uobičajna pojava da se ona podiže. Pa mislim, ako država neće da čeka da se završi cela godina pa da se plati porez na dobit, što bi vlasnik firme čekao celu godinu pa da može da raspolaže tom dobiti? Naravno, postoje uslovi za međudividendu: ne sme da se digne više nego što je dobit u tom trenutku i dizanjem dobiti unapred ne sme da se ugrozi tekuća likvidnost.

U kom Zakonu je definisana međudividenda? Gde piše da ona postoji?
Mislim da je poznata stvar bila do sada da preduzetnici koji su vodili knjige nisu imali platu, već dobit i da su morali da čekaju kraj godine da bi je uzeli. E sad pošto je nekako ustaljena praksa da većina radi i na crno, onda obično preduzetnik odatle uzme sebi koliko mu treba, a u knjigama ostane do kraja godine.
Država upravo čeka da se završi cela godina da bi konačno naplatila porez na dobit.
E sad ovo je lepo što kažeš za međudividendu da ne sme da se digne više nego što je dobit u tom trenutku. Ja ću te pitati kako znaš kolika je dobit u tom trenutku kada nisi zaključio knjige, izveo završni račun? To bi značilo da svakih mesec dana vršiš popis i sve što uz to ide. Po istom principu ni onaj ko kontroliše ne može znati kolika ti je dobit u tom trenutku. U načelu dobit se posmatra u toku poreskog perioda koji je obično 12 meseci, to znači da možeš u prvih 9 meseci da imaš gubitak, a da dobit ostvariš u poslednja tri meseca koja će pokriti i taj gubitak i doneti preko toga. Šta biva ako podigneš više nego što je dobit i naravno to potrošiš? To znači da na kraju godine nemaš odakle da to vratiš nazad. Država ti to neće dozvoliti. Koliko je meni poznato dobit ne možeš podići dok ne isplatiš porez. Kada se podiže dividenda plaća se porez na podizanje iste pored tog poreza na dobit. Pretpostavljam da se i kod te međudividende plaća to isto. Ali opet ne znam gde je definisana međudividenda.
Koliko je meni poznato u svetu, dividenda se isplaćuje tek nakon završene poslovne godine i niko ne može isplaćivati ništa pre toga, a pojam međudividende ne postoji, bar ga nema u SAD. Ako bi tako nešto postojalo kod nas mislim da bi se pre zvalo akontacija dobiti, ali nema logike da bi država odobrila da isplatiš akontaciju dobiti, a da nisi pre toga uplatio porez na dobit. Znači kao sa porezom po odbitku, ne možeš isplatiti neto dohodak bez izmirenih doprinosa.
Ako jeste tako kako kažeš onda je to lepo, jer mi možemo da isplaćujemo minimalac i dižemo tu međudobit, međudividendu kako je ti zoveš. Ne znam meni je u Voždovcu rečeno da moram da čekam kraj godine ili da pišem molbu koja ne mora biti odobrena. U načelu ako bi ti platio odmah pri podizanju porez na dobit za taj iznos koji podižeš tu ne bi trebalo da ima problema. Slažem se da je OK da podižeš mesečno dobit koja je deset puta veća od akontacije. Zašto to nije princip? Znači platio sam 2000 dinara akontaciju i to znači da mogu da podignem 20000 te tekuće dobiti mesečno.
Mislim da je pravno moguće podizanje tekuće dobiti da bi to onda bilo uređeno zakonom po tom principu da država prvo namiri sebe. Iskreno nema logike da ti neko odobri podizanje veće svote nego što je pokriva akontacija poreza na dobit.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.05.2014. u 22:53 - pre 119 meseci
Citat:
cipservis: U kom Zakonu je definisana međudividenda? Gde piše da ona postoji?


U Zakonu o privrednim društvima. Odnosi se na DOO i AD, preduzetnici se ne spominju. Ali pošto je u pitanju jedna_te_ista_stvar, možemo pretpostaviti da isto važi i za preduzetnike.


Privremena dividenda (međudividenda)

Član 273

Ako statutom nije drugačije određeno, društvo može plaćati privremenu dividendu (međudividenda) u bilo koje vreme između redovnih sednica skupštine ako:

1) izveštaji o poslovanju društva i njegovim finansijskim rezultatima sačinjeni za tu namenu jasno pokazuju da je društvo u periodu za koji se isplaćuje međudividenda ostvarilo dobit i da su raspoloživa novčana sredstva društva dovoljna za plaćanje te međudividende;

2) iznos međudividende koji se isplaćuje nije veći od ukupne dobiti ostvarene nakon završetka prethodne poslovne godine za koju su sačinjeni finansijski izveštaji, uvećane za neraspoređenu dobit i iznose rezervi koje se mogu koristiti za te namene, a umanjene za utvrđene gubitke i iznos koji se mora uneti u rezerve u skladu sa zakonom ili statutom.

Plaćanje međudividende akcionarima može se odobriti i odlukom odbora direktora, odnosno nadzornog odbora ako je upravljanje društvom dvodomno, ako je to određeno statutom ili odlukom skupštine.

Ako se plaćanje međudividende odobrava odlukom odbora direktora, odnosno nadzornog odbora ako je upravljanje društvom dvodomno, međudividenda se može platiti samo u novcu.
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd12.05.2014. u 00:02 - pre 119 meseci
Ja sam te upravo pitao ovo:
Citat:
1) izveštaji o poslovanju društva i njegovim finansijskim rezultatima sačinjeni za tu namenu jasno pokazuju da je društvo u periodu za koji se isplaćuje međudividenda ostvarilo dobit i da su raspoloživa novčana sredstva društva dovoljna za plaćanje te međudividende;

Dakle ako bi hteo da isplatiš međudividendu morao bi praktično da uradiš završni račun za taj period, a to u ovom slučaju znači mesečno, a to ne verujem da bilo ko radi jer je ogroman i mukotrpan posao za vas knjigovođe. Drugo država je definisala jasno moguće obračunske periode za ovu svrhu.

Van, cele priče, mislim da je ovde Zakonodavac hteo nešto drugo, da definiše situaciju kada neko blokira rad skupštine akcionara ili vrši neku drugu opstrukciju ili iz nekog desetog razloga ne može doći do zasedanja skupštine. U tom slučaju se isplaćuje privremena dividenda i to postoji u SAD. Naime na skupštini se donosi odluka koji deo dobiti će se isplatiti kroz dividende, a šta će otići u akumulaciju, odnosno ne mora celokupna dobit biti pretvorena u dividende. Nemam pojma, dobit bi trebalo da se računa na kraju poslovne godine, kada se obračunava i porez na istu.


Što se tiče povlačenja paralele sa preduzetnicima, pa ne može se to uraditi jer ne važe pravila koja važe za dividendu, preduzetnik ne plaća porez na podizanje dobiti na primer. Dakle morao bi postojati zakon koji bi rekao bukvalno privremeni prihod od samostalne delatnsoti, ili međuprihod, akontacioni prihod nešto tako i onda definisati šta i kako. Najbolja stvar od svega je što knjigovođa nije odgovorno lice, već onaj ko ga je angažovao. Dakle kada se uradi po Tatićevom savetu ne odgovara kasnije Tatić, već preduzetnik. Uostalom preduzetnik je i uzeo taj novac, a ne Tatić.

Opet ako ovo jeste ovako i ako se može podizati dobit pre kraja poslovne godine onda se lična zarada preduzetnika isplati i za manje obime poslovanja, odnsono za sve obime poslovanja. Prvo ograničiš zdravstvo i nezaposlenost na minimum minimuma, a ako ti treba penziono, njega možeš i na druge načine da doplatiš, recimo kroz izmišljene honorarne poslove. Koliko se sećam kada si u radnom odnosu za njih se plaća samo PIO. Opet ti kažem da su mi rekli u Voždovcu da čekam kraj godine za prihod od samostalne delatnosti, odnosno dobit.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

shadow-bg
Ciric Vukasin
Preduzetnik
Beograd

Član broj: 189835
Poruke: 313
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.bgwireless.net


+293 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd12.05.2014. u 12:24 - pre 119 meseci
Kruze price da ce svi ici na gasenje firmi posle ovakvih resenja...ja ako dobijem ovakvo resenje, bicu na samoj ivici gasenja firme.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd12.05.2014. u 19:52 - pre 119 meseci
Citat:
cipservis:
Dakle ako bi hteo da isplatiš međudividendu morao bi praktično da uradiš završni račun za taj period, a to u ovom slučaju znači mesečno, a to ne verujem da bilo ko radi jer je ogroman i mukotrpan posao za vas knjigovođe.

To je cist mit - niti je mukotrpan niti nemukotrpan posao, vec dva klika misem!
Naime, glavna knjiga je na neki nacin pokretni bilans. Mozes da je zamislis upravo tako, kao zavrsni racun u kom se brojevi menjaju kako knjigovodja nesto dopisuje. Sve sto treba uraditi je zadati stampu onoga sto je do tog trenutka proknjizeno. Ja sam prosle godine skoro pa pred svaki posao izvlacio bilans, jer je za te poslove trebala garancija banke za dobro izvrsenje, a banka da bi dala garanciju trazi da vidi bilans na datum ne stariji od mesec dana.

Takodje, treba razumeti sta je popis. Popis nije utvrdjivanje kolicina zaliha, vec njihovo uporedjivanje sa knjigovodstvenim stanjem kako bi se izvrsila eventualna uskladjivanja. Kazem EVENTUALNA, jer ja eto vec 12 godina popisujem i nikad nista nisam uskladjivao, vec samo konstatovao da je sve u glavnoj knjizi tacno kao svajcarski sat. Sad, ako imas maloprodaju, verovatno ti i odgovara da radis popis svakog meseca, jer je velika verovatnoca da ce kupci ili cak radnici da ukradiu po neki artikal i tu sto redovnije uskladjujes to imas tacniju informaciju o poslovanju pre svega za za samog sebe.

To su ti sve osnovne cinjenice, ili aksiomi, a sad znam da ces da udaris repliku kao radikal u skupstini pa da na tri strane objasnjavas kako sve ovo nije tacno i kako ja ustvari ne znam nista o racunovodstvu
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778386 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.