Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778354 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ilkebgd
BGD

Član broj: 73549
Poruke: 414
109.121.49.*



+1 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd26.06.2014. u 20:27 - pre 118 meseci
Da li paušalci vode knjigu blagajne? I uz nju da li popunjavaju "nalog blagajni da naplati" i "nalog blagajni da isplati"? Ima onih koji kažu da paušalci vode samo knjigu KPO i EDI od fiskalne kase, a neki kazu ko god prima gotov novac da mora da vodi i knjigu blagajne i ove naloge da popunjava?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd26.06.2014. u 23:01 - pre 118 meseci
Kojom delatnoscu se bavis i da li je ista izuzeta iz fiskalizacije?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

ilkebgd
BGD

Član broj: 73549
Poruke: 414
109.121.49.*



+1 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd27.06.2014. u 10:14 - pre 118 meseci
6201 programiranje, nije izuzeta, imam fiskalnu kasu.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd27.06.2014. u 16:16 - pre 118 meseci
Pa nista, fiskalna kasa ti vodi blagajnu sa prihodne strane i to je jedino sto ti treba, na osnovu nje predajes dnevni pazar, nista ne uzimas iz pazara, potom novac podizes nalogom za isplatu i nikakvu dalju dokumentaciju o postupanju sa tim novcem ne vodis.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

salleps
student
Beograd

Član broj: 304448
Poruke: 39
46.240.226.*



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd29.06.2014. u 11:33 - pre 118 meseci
Citat:
cipservis:



Hvala na odgovoru!

Imam još dva pitanja koja možda nisu stručno vezana za paušal. Da li neko zna koja je procedura kada se menja adresa firme kod preduzetnika/paušalaca, da li se i koliko plaća? I još jedno, od dana kada predam zahtev za registraciju firme koliko je potrebno da prođe da bih smeo da krenem sa poslom? Tražio sam ove odgovore po netu ali mi je sve nešto neprecizno, mada kapiram da zavisi od slučaja do slučaja.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd29.06.2014. u 11:57 - pre 118 meseci
Taksu za promenu podataka placas APR u iznosu od nekoliko hiljada dinara i najsigurnije je da njih pitas, kad udjes u APR u Brankovoj, desno od vrata ces videti jedan sank gde pridjes i trazis informaciju o visini takse, tu ce to dati i listic sa brojem racuna i iznosom.

Na samom zahtevu upisujes datum pocetka obavljanja delatnosti. Mislim da on generalno moze da bude jednak datumu podnosenja zahteva, ali ako nije hitno mozda je bolje da ostavis jos barem 7 dana, tako da stignes da izradis pecat, otvoris racun u banci, prijavis se poreskoj upravi i fondu RFZO/PIO. Ako pocnes da radis momentom predaje zahteva, to znaci da ti mozes da otkljucas lokal, primas klijente, dajes informacije i ugovaras poslove, ali ne smes nista da naplacujes dok ne obavis sve formalnosti. To je ako si video nekad onaj papir na ulazu gde pise "lokal u pripremi".
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

milened

Član broj: 272165
Poruke: 216
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd29.06.2014. u 17:25 - pre 118 meseci
Ja sam menjao adresu prosle godine i cini mi se da nije nekoliko hiljada.
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd29.06.2014. u 19:05 - pre 118 meseci
Citat:
pctel: Pa nista, fiskalna kasa ti vodi blagajnu sa prihodne strane i to je jedino sto ti treba, na osnovu nje predajes dnevni pazar, nista ne uzimas iz pazara, potom novac podizes nalogom za isplatu i nikakvu dalju dokumentaciju o postupanju sa tim novcem ne vodis.


Netačno. Fiskalna kasa ne vodi blagajnu niti ista može da se vodi preko fiskalne kase. Blagajna nije obavezna zato što dnevni pazar može da se uplati direkt na tekući račun što sve male radnje/firme i rade.

Citat:
pctel: Taksu za promenu podataka placas APR u iznosu od nekoliko hiljada dinara i najsigurnije je da njih pitas, kad udjes u APR u Brankovoj, desno od vrata ces videti jedan sank gde pridjes i trazis informaciju o visini takse, tu ce to dati i listic sa brojem racuna i iznosom.

Na samom zahtevu upisujes datum pocetka obavljanja delatnosti. Mislim da on generalno moze da bude jednak datumu podnosenja zahteva, ali ako nije hitno mozda je bolje da ostavis jos barem 7 dana, tako da stignes da izradis pecat, otvoris racun u banci, prijavis se poreskoj upravi i fondu RFZO/PIO. Ako pocnes da radis momentom predaje zahteva, to znaci da ti mozes da otkljucas lokal, primas klijente, dajes informacije i ugovaras poslove, ali ne smes nista da naplacujes dok ne obavis sve formalnosti. To je ako si video nekad onaj papir na ulazu gde pise "lokal u pripremi".


Na registracionoj prijavi ne postoji "datum od". Čim se dobije rešenje, što traje 2-3 radna dana, može da se počne sa obavljanjem delatnosti ukoliko nisu potreba fiskalizacija ili izlazak neke inspekcije i sl.
Nema potrebe da se ide u APR po informacije kada postoji internet. www.apr.gov.rs registri-preduzetnici-uputstva.

Pozdrav.
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

acca3
Aleksandar
internet konsalting
internet

Član broj: 81635
Poruke: 353
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://plus.google.com/+..


+23 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd29.06.2014. u 19:08 - pre 118 meseci
Citat:
Naknada za registraciju promene podataka o preduzetniku iznosi 750,00 dinara.


http://www.apr.gov.rs/%D0%A0%D...A%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%B5.aspx

seo optimizacija sajtova za Google
Neparno 10
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd29.06.2014. u 19:10 - pre 118 meseci
Citat:
ilkebgd:
Da li paušalci vode knjigu blagajne? I uz nju da li popunjavaju "nalog blagajni da naplati" i "nalog blagajni da isplati"? Ima onih koji kažu da paušalci vode samo knjigu KPO i EDI od fiskalne kase, a neki kazu ko god prima gotov novac da mora da vodi i knjigu blagajne i ove naloge da popunjava?


Čovek može svakakvih gluposti da se nasluša u životu :) Opusti se samo kucaj fiskalne, predaj pazar u roku i to je to.

Pozdrav.

JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd29.06.2014. u 22:05 - pre 118 meseci
Citat:
gosha:Netačno. Fiskalna kasa ne vodi blagajnu niti ista može da se vodi preko fiskalne kase.

Ako fiskalna kasa ne vodi blagajnu, onda bi morao da upisujes na papir sta si naplatio, pa da uzmes digitron u rike i to sve saberes na kraju dana. Ovako, samo pritisnes dugme i izadje stanje blagajne.

Citat:
Naknada za registraciju promene podataka o preduzetniku iznosi 750,00 dinara.

Pa treba mu valjda i novi izvod, ja sam za izvod bez ikakve promene prosle nedelje platio 1920 dinara. Doduse za privredno drustvo, mozda preduzetnici i tu imaju socijalni popust.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

mbabuskov
Milan Babuškov
Subotica

Član broj: 4718
Poruke: 217
193.34.64.*

Sajt: www.comp.rs/izradasajta


+6 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd08.07.2014. u 12:35 - pre 118 meseci
Citat:
pctel: Pa treba mu valjda i novi izvod, ja sam za izvod bez ikakve promene prosle nedelje platio 1920 dinara. Doduse za privredno drustvo, mozda preduzetnici i tu imaju socijalni popust.


Izvod? Valjda misliš pečat?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd08.07.2014. u 13:17 - pre 118 meseci
Citat:
mbabuskov: Izvod? Valjda misliš pečat?

Izvod iz APR - 3 A4 lita papira koje sam ja morao da platim 1920 dinara. I nakon promene + pecat, naravno.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd08.07.2014. u 14:48 - pre 118 meseci
Citat:
pctel:
Citat:
gosha:Netačno. Fiskalna kasa ne vodi blagajnu niti ista može da se vodi preko fiskalne kase.

Ako fiskalna kasa ne vodi blagajnu, onda bi morao da upisujes na papir sta si naplatio, pa da uzmes digitron u rike i to sve saberes na kraju dana. Ovako, samo pritisnes dugme i izadje stanje blagajne.


Ne izadje stanje blagajne nego stanje dnevnog pazara ili kase. Blagajna je nešto drugo.

Dnevnik blagajne je dokument koji se vodi u blagajni pravnog lica ili preduzetnika. Promene u dnevniku blagajne se unose na osnovu naloga blagajni da isplati i naloga blagajni da naplati.

Zakon o računovodstvu:
Vrste poslovnih knjiga
Član 11.
...
U dnevnik blagajne se unose poslovne promene koje nastaju po osnovu
gotovine i drugih vrednosti koje se vode u blagajni pravnog lica i preduzetnika.
Dnevnik blagajne zaključuje se na kraju svakog radnog dana i dostavlja se
računovodstvu istog, a najkasnije narednog dana.
....

Pozdrav.


JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd08.07.2014. u 15:58 - pre 118 meseci
Citat:
salleps: Hvala na odgovoru!

Imam još dva pitanja koja možda nisu stručno vezana za paušal. Da li neko zna koja je procedura kada se menja adresa firme kod preduzetnika/paušalaca, da li se i koliko plaća? I još jedno, od dana kada predam zahtev za registraciju firme koliko je potrebno da prođe da bih smeo da krenem sa poslom? Tražio sam ove odgovore po netu ali mi je sve nešto neprecizno, mada kapiram da zavisi od slučaja do slučaja.


Pctel ti je skoro sve rekao. Ostala je još jedna sitnica, odmah nakon završenog posla u APR-u moraš kod svog poreskog inspektora kancelarijske kontrole da mu prijaviš isto, dakle da si promenio adresu... jer ako krene terenska kontrrola da te traži, a ne nađe te po podacima koje poseduju... shvataš i sam. Inspektor će ti reći da li mu je neophodno da podnosiš neku prijavu ili će samo on sam to zavesti. To je inače važnija stvar nego APR, jer APR nikog ne kontroliše samostalno.

Na drugo pitanje je odgovor prilično komplikovan, tehnički ti smeš da radiš od datuma kada si registrovan što je vrlo logično, dakle to je datum rešenja APR-a i pod tim datumom se svuda zavodiš osim ako nisi štiklirao da ćeš naknadno prijaviti datum početka delatnosti. E sad, ne smeš ništa da naplaćuješ što ti je već rečeno dok nemaš račun u banci i ako ideš u sistem fiskalizacije dok ne dobiješ fiskalnu kasu.
Pravno uopšte ne smeš da počneš da radiš dok se ne prijaviš inspekciji rada. Oni sastavljaju zapisnik i time ti odobravaju početak delatnosti, stvar koja sve koči jeste bezbednost na radu, dakle oni moraju da aminuju da si bezbedan. Međutim inspektori ti obično usmeno daju saglasnost da radiš čim se prijaviš, može i putem telefona, naravno ukoliko ne podležeš nekim delatnostima gde to ne smeju da učine.
Ukoliko je potrebna saglasnost još neke inspekcije, recimo zdravstvene, sanitarne, tržišne onda moraš i njih da sačekaš. Sve zavisi čime se baviš, odnosno u kome se objektu nalaziš.
Takođe si u obavezi i da se prijaviš Upravi javnih prihoda radi komunalnih taksi, ali oni te ne koče sa početkom rada, možeš u prvih mesec dana na primer.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.61.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd08.07.2014. u 16:17 - pre 118 meseci
Citat:
ilkebgd:
Da li paušalci vode knjigu blagajne? I uz nju da li popunjavaju "nalog blagajni da naplati" i "nalog blagajni da isplati"? Ima onih koji kažu da paušalci vode samo knjigu KPO i EDI od fiskalne kase, a neki kazu ko god prima gotov novac da mora da vodi i knjigu blagajne i ove naloge da popunjava?


Vodiš samo KPO i EDI. U obavezi si da kucaš dnevne izveštaje za svaki dan koji radiš, koji brojiš u radni čak iako imaš 0 dinara prometa. Svaki taj izveštaj zavodiš u EDI. Osim toga moraš posedovati uvek uz kasu blok - nalog za ispravku i blok - fisklanih računa, kao i dokumentaciju o fisklanoj kasi, ugovor sa serviserom, servisnu knjižicu. Na kraju meseca, tromesečja, godine štampaš i periodične izveštaje iz fisklane kase.
Blagajnu imaš u smislu da li si stavio neki novac u kasu kako bi mogao da se raskusuravaš sa mušterijama. Ti imaš pravo da podigneš u tu svrhu mislim 5000 dinara sa računa u banci. Međutim niko od nas sebi ne komplikuje život, svi lepo uplatimo sumu koju kasa izračuna i kraj priče. E sad , kada se ljudi bave trgovinom, a ne uslugama njima je potrebno da unose novac u kasu.

Osim gore navedenog u obavezi si da izdaješ gotovinske račune i da uvek imaš blok istih uz sebe, kao što moraš i fizičkom licu na njegov zahtev da izdaš i račun za bezgotovinsko plaćanje koji se provlači(kuca) i kroz fiskalnu kasu i zavodi u onoj poslednjoj rubrici u EDI. Većina nas to reši izdavanjem profakture, pa kad uplati po njoj onda se zezaš sa pravljenjem tog računa za bezgotovinsko plaćanje. Ako ne uplati, poštedeo si sebe maltretiranja. Sve to naravno ukoliko avansno plaća. Inače duplikate gotovinskih računa čuvaš mislim tri godine kao i trake fiskalne kase.

Nisam siguran, ali mislim čak da je moguća i varijanta da ti svoj novac pozajmiš fiskalnoj kasi za raskusurivanje, pa ga na kraju dana povučeš nazad. Mada to baš i ne zvuči po propisima. Uglavnom svaka fiskalna kasa ima opciju unosa i iznosa novca.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd08.07.2014. u 19:43 - pre 118 meseci
Treba pročitati pravilnik:
http://www.poreskauprava.gov.r...-knjige-dnevnih-izvestaja.html

Mora da se vodi i evidencija blokova fiskalnih računa. I na kraju bloka mora da se stavi tekst koji je naveden u pravilniku. Fiskalni računi se koriste kada je kasa neispravna, a u skladu sa Zakonom.

Pozdrav.
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd08.07.2014. u 20:06 - pre 118 meseci
Citat:
gosha: Ne izadje stanje blagajne nego stanje dnevnog pazara ili kase. Blagajna je nešto drugo.

Ja odlicno znam sta je dnevnik blagajne u dvojnom knjigovodstvu, ali to ovde nije tema. A u prostom knjigovodstvu ne vidim sta bi blagajna bila osim presek stanja fiskalne kase. Blagajna ti je svako jutro nula, a svako vece jednaka dnevnom pazaru koji sutra ujutro treba da predas. Jedino ovo sto chipservis rece, za raskusuravanje mozes da drzis neki iznos u kasi i svakako moras da dokumentujes nekim papirom o kolikom se iznosu radi i kada uradis presek stanja u blagajni imas tacno toliko novca vise nego sto kaze fiskalna kasa. U slucaju da dodje i do najmanjeg neslaganja ovih podataka, sledi zabrana rada od 7 dana + neka kazna. Prosle nedelje je zabelezen slucaj preduzetnicke radnje "Limun" kojoj je zabranjen rad na 7 dana zbog neslaganja od 50-ak dinara.

Citat:
Pctel ti je skoro sve rekao. Ostala je još jedna sitnica, odmah nakon završenog posla u APR-u moraš kod svog poreskog inspektora kancelarijske kontrole da mu prijaviš isto

Moras i u banku, jer ako zaboravis pa odes tamo sa novim pecatom, tretirace te gotovo kao da hoces da opljackas banku.


Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd08.07.2014. u 20:30 - pre 118 meseci
Koliko znam dnevnik blagajne se jedino spominje u Zakonu o računovodstvu.

A pitanje je bilo:

Citat:
ilkebgd:
Da li paušalci vode knjigu blagajne? I uz nju da li popunjavaju "nalog blagajni da naplati" i "nalog blagajni da isplati"? Ima onih koji kažu da paušalci vode samo knjigu KPO i EDI od fiskalne kase, a neki kazu ko god prima gotov novac da mora da vodi i knjigu blagajne i ove naloge da popunjava?


Obrati pažnju na crveno. Čovek pita za dnevnik blagajne.

Pozdrav.


JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd08.07.2014. u 20:51 - pre 118 meseci
^ ok, odgovoreno mu je vise nego jednom.
U dvojnom racunovodstvu na kontu 243 glavne knjige nalazi se dinarska blagajna, a na 246 devizna blagajna. Dvojno racunovodstvo znaci da se sve promene upisuju i u dnevnik i u glavnu knjigu. Dnevnik blagajne se u principu ne vodi kao neki zaseban treci dokument. Dnevne promene konta blagajne se vide kada se izlista konto, a u dnevniku se vide promene po svim kontima na odredjeni dan. Uobicajeni dokumenti kojima se menja stanje konta 243 i 246 su ovi napisani gore crvenom bojom. Kod prostog knjigovodstva koliko je meni poznato ne postoji evidencija, ali ja nikad nisam radio prosto knjigovodstvo, vec se samo secam po malo sa ispita od pre nekoliko godina da tu nema govora o dnevniku blagajne. Kod pausalaca narocito nema govora o takvom necem.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 08.07.2014. u 22:04 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778354 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.