Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704076 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2013. u 19:56 - pre 126 meseci
A moram priznati malo se zaprepastim da se vracamo na referansu i da li je vazno,treba li pismeno,koliku tezinu ima a to smo napisali milion puta ovde.
O referansama smo referate ispisali.Ne smatram ja da je bilo koje pitanje glupo naprotiv nego samo me malo cudi da se pokrece pitanje referanse koje je toliko opisano...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2013. u 20:01 - pre 126 meseci
Ali kad vec teramo slucaj...da poteramo jos malo.
U Norveskoj je praksa da nekoga pitas da ti bude referansa,npr.svog sefa,kolegu itd...i oni obicno ne pisu to pismeno(sto bih ja vise volela i sto sam u Karasjoku uspela da dobijem)vec ti daju broj mobilnog i mejl kao kontakt i svoj pristanak da ti budu referansa.To je neka rutina ovde.Za Norvezane kao referanse.
U oglasima cesto pise "Søkere må oppgi minst to referanser" uglavnom dajes jednu referansu ali oni to zvanicno u oglasima napisu da bude dve.
Govorim o zvanicnim oglasima na finn.no itd...Pod tim "oppgi" se podrazumeva da napises ime,prezime i kontakt te osobe.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2013. u 20:10 - pre 126 meseci
obicno mozes u CVju da pored tih info stavis i poziciju referanta... ja sam im izvuko preporuke, ali sam radio za svoju profesorku... more ima da pisu pa ce da pevaju :D jednom mi je neko rekao da su poslodavci nakon zaposenja u zakonskoj obavezi da napisu preporuku u kojoj ne smeju napisati nista lose... e sad kolko je to tacno nisam zalazio :D
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2013. u 20:10 - pre 126 meseci
Ja sam do sada bio referenca mnogima sa kojima sam zajedno radio kada su isli za norvesku.

Telefonski poziv od strane poslodavaca nije nimalo naivan

-kolko dugo ste radili
-cime se bavila vasa firma ge ste zajedno radili
-Koji softer je koristio vecinom radnog vremena
-sta su bili njegovi radni zadatci
-dali ste mu vi bili nadjeni .. dali ste imali konflika
-u cemu se posedno isticao u kojim zadatcima
-da li je bio tacan - kasnio na posao
-koje su bile njegove slabosti
-da li bi ste ga sada zaposlili u vasoj firmi
-i jos gomila drugih.....

Meni su referance bile kolege iz bivse firme i profesorica norveskog.
Na kraju su nazvali jednog od kolega koji je radio sa mnom a radio je i u norveskoj par meseci a i nazvali su profesoricu norveskog.

Znaci kada pristanes da nekome budes referanca to znaci da ce da te zovu telefonom i postavljaju ti pitanja.



 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2013. u 20:27 - pre 126 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
A moram priznati malo se zaprepastim da se vracamo na referansu i da li je vazno,treba li pismeno,koliku tezinu ima a to smo napisali milion puta ovde.
O referansama smo referate ispisali.Ne smatram ja da je bilo koje pitanje glupo naprotiv nego samo me malo cudi da se pokrece pitanje referanse koje je toliko opisano...


posenilila sam malo ranije od predviđenog
možda ufatim jednu preporuku, a to ću prevodit na engleski jerbo od 2 ( čak ) prevoditeljice u rvackoj na norveški ni jedna nije dostupna vjerovali ili ne.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2013. u 20:31 - pre 126 meseci
Ja se ogranicavam na zdravstvo.Dakle samo sam kolegama bila referansa i drugo ne bih ni prihvatila jer koliko onda mozes biti precizan zapravo je pitanje.
I volim da kazem sledece:"Mogu vam reci o toj osobi kao coveku i radniku.Sto se znanja jezika tice,to morate uvek proceniti Vi u razgovoru sa tom osobom jer ne zelim da zvucim subjektivno pogotovo sto je norveski jezik i meni ne maternji jezik."
I moja iskustva su da oni to vole da cuju,da to deluje ozbiljno i prosto ima tezinu.
A tu je bitno oko problematike zdravstva da je to neko ko zna da kratko ali precizno objasniti problematiku sredjivanja dozvole.Dakle,ne sme da udavi i da predstavi slucaj ako tezak a da objasni neophodno.To je mnogo bitno jer i to pitanje zauzima vazno mesto.
Opet napominjem ja se ogranicavam na moje kolege u zdravstvu.A usput svaki od tih telefonskih razgovora ima i pitanje o meni,kada sam ja dosla u Norge,ucila jezik,gde radim itd...Dakle,to nije naivno sto rece Gogi77.I treba da zvucis pripremljeno i sigurno u to sto govoris.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2013. u 20:37 - pre 126 meseci
posto dobijam pp sa slicnim pitanjima evo odgovoricu ovde...

za sve prosvetare sa razlicitim predmetima/diplomama, i razlicitim nostrifikacijama nokut, udir, itd. ne bih znao sa 100% sigurnoscu da odgovorim na kojim biste tacno mestima mogli da radite... procesljajte oglase na finnu i navu i vidite sta se trazi na nastavnickim pozicijama... i ja se izuzimam donekle kao primer za uporedjivanje jer imam njihovu master diplomu...

isto i za ljude sa autorizacijom helsefagarbeidera... gde ja radim nemamo nikog sa tom diplomom, dakle ili asistenti bez kvalifikacije ili fabrevet barn og ungdomsarbeider... morate da kontaktirate institucije nokut.no i udir.no da pitate za vas slucaj... to i ja i dan danas radim... niko nema odgovor sem njih samih a i to je pitanje koliko to vazi u praxi...

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2013. u 20:50 - pre 126 meseci
Mislim da se mnogi prosvetari poistovecuju sa Stefankom i to je ok ali treba biti realan pa reci da Stefanko ima njihovu master diplomu.Njihovu.To je ta rec koja menja sve.Na razgovoru za posao kada to spomenes izraz lica im se kezi u smeh jer to je njihovo
Ovde kada bi uvezao kokosku i rekao ona je srpska kokoska ali je u Norveskoj lezala na jajima i tu su se iskopilili pilici,odmah imas vece sanse za poziciju sefa pilicarnika jer si ti ovde odradio taj proces sa kvockom
To je cinjenica.A ne da se nekome oteza situacija vec cinjenica.Vole da imas neki njihov papir pa kakav god...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2013. u 21:13 - pre 126 meseci
vec sam pisao kako to u mom slucaju moze biti i 'mana' koliko god to laskavo delovalo... za 95% stillinga u prosveti je dovoljan bachelor... znamo i sami kolko su norvezani inace lenji pa tako i za ucenje, tj. 'daj da odradimo onoliko koliko je potrebno'... tako da je master nivo a narocito u prosveti VISOKO obrazovano, u nekim situacijama prekvalifikovano, i onda te ne uzimaju zbog visih troskova koliko god to smesno zvucalo... skoro na svakom intervjuu za posao u obdanistu su me pitali 'zasto uopste zelis da radis u obdanistu' i onda se nadjes u procepu, nemas dovoljan jezik za ove 'vise' funkcije, a prekvalifikovan si za pozicije za koje imas dovoljan jezik, i tako dok ne naucis jezika... a inace se masteri u sferi pedagogije u celoj zemlji mogu nabrojati na prstima ruke, tako da je i konkurencija za ulaz na iste velika...
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
188.124.135.*



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2013. u 22:04 - pre 126 meseci
Citat:
001:

Jocaendo

Poslusao sam niste losi.Da te pitam:svirate li vi privatne zurke,rodjendane?



Naravno
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2013. u 22:25 - pre 126 meseci
Stefanko,ako merimo daleko ti je to veci plus nego minus.Jer to je diploma uzeta kod njih.Znas vrlo dobro sta to znaci.Koliko oni cene svoje obrazovne ustanove to je tesko opisati recima.Niko nije kao oni i tu se svaka prica zavrsava-tako oni misle.
Ok to je njihovo pravo sto bi rekao clan,kapetan na potonulu ladju,gospodin "Metar" sta se ja tu mesam u tudje stvari Noskica,nije lepo stvarno ali salu na stranu stvarno hvale svoje sve neverovatno cak i kada je nerealno...od one obicne hibridne jagode koju oni proizvedu pa preko sportske opreme do obrazovnih institucija.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

ninenad
Nenad Stamenković
Mašinski inženjer
Niš

Član broj: 300088
Poruke: 23
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2013. u 22:33 - pre 126 meseci
Citat:
gogi77: Ja sam do sada bio referenca mnogima sa kojima sam zajedno radio kada su isli za norvesku.

Telefonski poziv od strane poslodavaca nije nimalo naivan

-kolko dugo ste radili
-cime se bavila vasa firma ge ste zajedno radili
-Koji softer je koristio vecinom radnog vremena
-sta su bili njegovi radni zadatci
-dali ste mu vi bili nadjeni .. dali ste imali konflika
-u cemu se posedno isticao u kojim zadatcima
-da li je bio tacan - kasnio na posao
-koje su bile njegove slabosti
-da li bi ste ga sada zaposlili u vasoj firmi
-i jos gomila drugih.....

Meni su referance bile kolege iz bivse firme i profesorica norveskog.
Na kraju su nazvali jednog od kolega koji je radio sa mnom a radio je i u norveskoj par meseci a i nazvali su profesoricu norveskog.

Znaci kada pristanes da nekome budes referanca to znaci da ce da te zovu telefonom i postavljaju ti pitanja.


Pratim mnogo dugo ovaj forum, ali ne mislim da je pitanje referenci toliko izanđano. Naročito to mislim za nas sa jeftinijim ulaznicama, odnosno, nas nemedicinare. Ja sam mašinac i trenutno sam u fazi razrade odlaska u Norge, što će reći da sam krenuo na kurs norveškog, spremio dokumentaciju za NOKUT(ovih dana ću da je pošaljem), prikupio par CV-ja kao primere za pisanje svog, a u isto vreme počeo sam da razmišljam o mojim budućim referencama. U vezi sa tim imam i par pitanja, na koja mislim da nije bilo odgovora do sada.
S obzirom da je moje jedino radno iskustvo do sada bilo vezano za privatnu radnju gde sam ja zvanično vlasnik, to znači da nisam nikad imao šefa, niti kolegu, koji bi mi bio referenca, a pretpostavljam da bi vrlo šaljivo bilo da navedem svog oca kao referencu(jer samo on i ja figurišemo u radnji), pa dolazim do toga da bi trebalo da nađem, ako je moguće, reference na drugom mestu.
Da li bih mogao da navedem kao referencu, na primer, nekog ko je radio u firmi sa kojom sam ja poslovno sarađivao? To mi kao prvo pada na pamet. Drugo, da li bi mogla da koristi preporuka mog profesora(mentora)sa fakulteta. Ipak je on profesor na fakultetu i možda na njega budu gledali drugim očima, a ne kao na nekog ko će da kaže da lepo igram na svadbama i slično.
Ovo što je gogi napisao je vrlo korisno, jer liči na jednu konkretnu situaciju u kojoj bi ta referenca mogla da se nađe, a ima puno takvih situacija(sve zavisi od slučaja do slučaja). Ovo za profesorku norveškog mi je na prvi pogled čudno, jer mom prijatelju nisu prihvatili neku referencu, jer nije bila iz njegove struke.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2013. u 22:58 - pre 126 meseci
Ja bih rekao da ti je to sasvim dobra ideja. To jest referenca nekoga sa kojim si poslovao. Profesor sa faksa je isto ok.. mada to obicno koriste studenti koji nikad nisu radili.

U slucaju poslovnog partnera onda treba covek biti isto spreman.
Ono tipa na kojim poslovima / projektima ste zajedno saradjivali, kakva je bila komunikacija, da li je bilo problematicnih situacija, da li bi on tebe zaposlio u firmi u kojoj on radi, da li i dalje saradjujete na nekim poslovima itd...

Bukvalno ja sam na svakom razgovoru mora da objasnim ko sam ja ,sta sad radim i gde radim, koja je moja funkcija u firmi, kako poznajem coveka za koji sam referanca i onda sve to sto ide.... maltene telefonski razgovor od 15/20 minuta... i to obicno uvek za vreme radnog vremena. A posto sedim u ogromnoj kancelariji (cubicle systems) sa maltene 10 ljudi i sve se cuje bukvalno mi se svi u firmi smeju uz komentar "opet prodajes jos jednog srbina"...

Ali ono stvarno mora biti dobra prica to jest da imate sta da pricate kad vas nazovu kad ste nekome preporuka.. i normalno ne znam kako bi to mogao upste pricati za nekoga sa kojim nisam uopste radio i ne poznajem ga.

Sto se tice profesorice norveskog njima to izgleda bilo zanimljivo i da nazovu i nju.. pa je ona pricala o tome kolko me poznaje s kursa, kako kose trudim da nacim jezik.. itd.. otkud vec znam...
 
Odgovor na temu

ninenad
Nenad Stamenković
Mašinski inženjer
Niš

Član broj: 300088
Poruke: 23
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2013. u 23:13 - pre 126 meseci
Pa tako nešto i planiram. Preporuku profesora već imam na papiru, pa sam zbog toga mislio da iskoristim i to, a poslovne partnere koji su prerasli u prijatelje imam u svakom slučaju. Jedino moram do pravog da dođem sistemom eliminacije, jer ne znaju svi engleski.
Još jedna varijanta mi je ovaj prijatelj koji kao mašinac radi u Norge. Moraće izgleda da izigrava tebe kao "davača preporuka".
P.S. Jel se to naplaćuje? Rado ću mu platiti u utorak...
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2013. u 23:21 - pre 126 meseci
Koje crno naplacivanje. Zar nismo dovoljno jadni i bez toga... Rec i savat je bar dzabe...
 
Odgovor na temu

ninenad
Nenad Stamenković
Mašinski inženjer
Niš

Član broj: 300088
Poruke: 23
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2013. u 23:23 - pre 126 meseci
Malo šale nije na odmet...
 
Odgovor na temu

ninenad
Nenad Stamenković
Mašinski inženjer
Niš

Član broj: 300088
Poruke: 23
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2013. u 23:33 - pre 126 meseci
Evo još jednog pitanja koje nije bilo na forumu. Kako prolaze zaštitari sa nalaženjem posla?
Moja žena je završila zaštitu životne sredine, a ima i stručni ispit, odnosno, licencu za bezbednost i zaštitu na radu(što bi se reklo HSE engineer). Kako ona do posla ako stignemo do Norveške? Ima li nade?
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2013. u 23:41 - pre 126 meseci
Čitam ovo i mislim se,kako će moja direktorka koja mi daje preporuku ako je ne daj Bože pozovu.Ne zna ni reč engleskog da bekne.Ni pedagog ni psiholog...:(
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.10.2013. u 09:28 - pre 126 meseci
E to za znanje engleskog smo i zaboravili da napomenemo kao u smislu podrazumeva se ali kod nas to jeste problem,generalno narocito starije generacije.
Moj nacelnik tadasnji je super govorio engleski pa nisam ni razmisljala o tome ali ovo sto napomenu blok63 je vrlo bitno.U slucaju da pozovu a ovaj sa druge strane zice nezna da bekne...cemu onda preporuka.Zato u tom slucaju bi igralo ulogu da se napise pismeno naravno stavi se kontakt jer mora da se stavi pa uz bozju pomoc da nece zvati.A ako je referansa u Norge,to zovu milion posto.Van Norge nije uvek slucaj da zovu.I tada prolazi ta pismena poruka prevedena na norsk/engelsk.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.10.2013. u 09:36 - pre 126 meseci
Izmedju ostalog i kada predajes za dobijanje dozvole prvi put na papiru o obaveznoj dokumentaciji za predaju u policiji pise sledece:

Norsk:
•Dokumentasjon på yrkeserfaring som inneholder detaljerte opplysninger fra tidligere arbeidsgivere om arbeidsforholdets varighet,opplæring,arbeidsoppgavene og søkerens kvalifikasjoner.
Onda ispod pise da se to zahteva u slucaju gde je potrebno proceniti da li si faglært a kada imas autorizaciju os SAK-a onda jesi to i bez ovog dokumenta.
Ali u principu to je ono sto smo mi naveli ovde na forumu a evo i sta oni misle da je vazno,koje komponente da sadrzi jedan takav papir.Dakle,koliko je trajao radni odnos,koje si zadatke radio,i koje kvalifikacije imas,uz ono u dve recenice o tebi licno kao coveku.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704076 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.