Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7835251 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2013. u 20:21 - pre 127 meseci
e nesh, kad si već tu, pitanje
za one lijekove koje si nosio jel ti trebala kakva potvrda od liječnika da su ti potrebni, mislim jel ti tko to provjeravao? faja
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.150.184.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2013. u 20:22 - pre 127 meseci
j-ga Mirka i ja sam u DNB, kada sam otvarao račun morao sam da navedem sumu do koje ću prebacivati novce van Norg,tu je naj niža opcija bila 10000, onda sam pokučao pre neki dan da prebacim neke pare pa nisam mogao da dođem do formulara sa I banom. Pa ne budi lenj odem do banke da vidim gde je ba zapelo pa mi lik kaže nismo vam otključali tu opciju, pa mi otključa opciju i pošjeti me da sam limitirao na 10000 nok. Inače net banking kao takav funkcioniše bez ograničenja, tj ja sam do sada mnogo toga platio odavde uključujući i sinovu opremu za hokej sa poštarinom ( USA )bez ikakvih poteškoća ali su to dve različite stvari i tretiraju se različito. U prvoj prebacuješ gotov novac u drugu državu što je po meni normalno da država pazi na te transfere, dok u drugom ti kupuješ neki proizvod i to se tretira kao lična potrošnja.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.150.184.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2013. u 20:27 - pre 127 meseci
Citat:
isabeau917:
e nesh, kad si već tu, pitanje :D
za one lijekove koje si nosio jel ti trebala kakva potvrda od liječnika da su ti potrebni, mislim jel ti tko to provjeravao? faja

Neke moje prijatelje su navatali sa ogromnom količinom lekove :-) po meni omanja apoteka nisu im ništa uzeli ni tražili od lekarskih izveštaja ali su im rekli da u buduće ne preteruju :-)
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2013. u 20:34 - pre 127 meseci
o, pa dobro onda, to me zanimalo što se mene tiče,
inače , frend ide u kinu na dulje vrijeme pa mu je netko pustio bubu da za lijekove mora imati liječničku potvrdu, rekoh mu nek pita u kineskoj ambasadi, vjerojatno su oni rigorozniji što se kontrola tiče.
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2013. u 20:55 - pre 127 meseci
isabeau917,
Pogledaj ovaj link, mozda je to ono ste zanima u vezi lekova na putovanju.

http://www.legemiddelverket.no...nlandsreise/Sider/default.aspx

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2013. u 21:16 - pre 127 meseci
hvala aleksandra, proletjela sam na brzinu, više se odnosi na iznošenje lijekova iz norveške i zakone unutar unije, sve vrlo korisno, fala
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2013. u 21:22 - pre 127 meseci
Mene, osim gde sam krenuo, niko ništa nije pitao, ni u vezi čega, a lekova sam doneo u impozantnim količinama, svih boja i rasa.
Cenim da su tri faktora bila presudna:
1. Deca
2. Sitni sati
3. Ništa za prijaHvit ultra zeznuto

 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2013. u 22:54 - pre 127 meseci
Citat:
boban 13:
Mene su u banci pitali o namerama tj koliko novca mislim da prebacujem mesečno iz Nor u neku drugu zemlju. Naj niža opcija je bila do 10000 i ja sam to i zaokružio. bankar mi je tom prilikom rekao da država motri na sve transakcije i da mi preporučuje da ne prebacujem više od toga. sve u svemu sam morao ješ jednom da odem u banku da mi otključaju tu mogućnost. Nisam ti baš odgovorio na pitanje ali činjenica da mi je bankar napomenuo da država to nadgleda verovatno znači da će neko postaviti pitanje gde i zašto se to prebacuje.
Ukoliko možeš to što želiš da prebaciš da pretvoriš u plaćanje onda nemaš nikakvih problema.


U pravu si, pise to i na sajtu banke. Da bi se sprecilo pranje novca, finansiranje terorizma i td. ako organ vlasti zatrazi podatke onoga koji salje ili onoga koji prima, banka mora da prosledi informacije a da klijent o tome ne mora biti obavesten. Jasno je naglaseno da se transfer novca prati.

Stoji samo sa transfere preko 100 000 noka.

Na ovom drugom sajtu sam nasla kalkulator za racunanje provizije koju banka uzima, i nije fiksna, npr. samo 30 nok, vec zavisi od kolicine novca koji se salje, zemlje i brzine usluge. Za dostavu novca 3, 5 , 6 dana je naravno jeftinije nego ako se nekom treba hitno poslati, npr. u roku od sat vremena. Najcesce sume koje se salju, kaze su 1000, 3000 i 5000 noka. Ne racuna za sume preko....

https://www.finansportalen.no/...penger+hjem/Sending+money+home



Hrvatska nije u ovih 25 zemalja pokrivenih "transferom po dogovoru", jer ima prosek plata iznad proseka the service only covers those countries with low or middle income according to the World Bank classification.) Ima je drzava Kosovo, Makedonija, BiH, Srbija, Turska...
https://www.finansportalen.no/...home/about-sending-money-home#

 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2013. u 23:07 - pre 127 meseci
A koliko ovo moze i biti glupost, kad razmislim.... komsija Ajkula navodno poseduje pola Bazela, a ima oko 100 lokala, kafana i svega i svacega, i kako jedna svajcarska banka, ili njih vise, nisu ga do sad strpali u corku zbog pranja novca, finansiranje svog klana i td..... ni svajcarska, ni nemacka, ni austrijska ni holandska policija - niko nema dokaza. Svasta.....
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2013. u 23:29 - pre 127 meseci
Ja proveravam skidanje te takse koju mi banka naplati konkretno DNB.Tri godine saljem u Srbiju i iznosi su razliciti,i za 2000 kruna i za 45.000 kruna skinuli su mi 30 kruna a Intesa u Srbiji racuna proviziju po sumi pri preuzimanju novca.A DNB samo 30 kruna za obicno slanje bez onoga da je hitno i stize za dva dana.Ja pisem sopstveno iskustvo.
Gastarbajter jel ti to mislis na skidanje po sumi za nasu Srpsku banku,to je jasno to niko nije ni rekao da je fiksno nego za DNB da je fiksno.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.helsenord.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2013. u 23:42 - pre 127 meseci
Na ovo sam mislila:

Betalinger til utlandet Elektronisk Papirbasert
Europa-betaling 1) 30,00
Normal 60,00 160,00
Ekspress 300,00 400,00
Til mottaker uten konto/ sjekk 260,00

Betalinger til utlandet - tilleggstjenester
Tilleggspris når avsender skal betale omkostningene i utlandet 135,00 135,00
Telefaks ekstra varsling 150,00
Reklamasjon som skyldes feil fra kunde (herunder stopp / tilbakekalling av betaling) 2) 300,00 300,00

1) Beløpet må overføres i mottakerlandets valuta eller euro. Les mer om hvilke land her. Omkostningsalternativet skal være: Delt – avsender/mottaker.

2) Eventuelle omkostninger i annen bank vil komme i tillegg.
NB! Er betalingen belastet konto, innebærer en tilbakekalling at betalingen vil bli tilbakeført etter bankens kjøpskurs i den aktuelle valuta. Vekslingen vil normalt medføre et tap.



MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.helsenord.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2013. u 23:43 - pre 127 meseci
Na ovo sam mislila:

Betalinger til utlandet Elektronisk Papirbasert
Europa-betaling 1) 30,00
Normal 60,00 160,00
Ekspress 300,00 400,00
Til mottaker uten konto/ sjekk 260,00

Betalinger til utlandet - tilleggstjenester
Tilleggspris når avsender skal betale omkostningene i utlandet 135,00 135,00
Telefaks ekstra varsling 150,00
Reklamasjon som skyldes feil fra kunde (herunder stopp / tilbakekalling av betaling) 2) 300,00 300,00

1) Beløpet må overføres i mottakerlandets valuta eller euro. Les mer om hvilke land her. Omkostningsalternativet skal være: Delt – avsender/mottaker.

2) Eventuelle omkostninger i annen bank vil komme i tillegg.
NB! Er betalingen belastet konto, innebærer en tilbakekalling at betalingen vil bli tilbakeført etter bankens kjøpskurs i den aktuelle valuta. Vekslingen vil normalt medføre et tap.



MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sandra_b
sandra_b

Član broj: 317761
Poruke: 9
*.teol.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.10.2013. u 06:51 - pre 127 meseci
Ćao svima. Spremamo se put Norveskae. Sta nam sve preporučujete da ponesemo. Unaprijed hvala.
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.10.2013. u 09:25 - pre 127 meseci
Evo samo da pokrenem i ostale na odgovor. Mislim da treba da se ponese: Dokumenta (sve moguce papire koje imate ), putno osiguranje ( ja se nesto skoro raspitivao 85 centi je dan, ali kada je vise od 61dan, a ako je manje onda je 1 e), neki box cigareta ako cete da ih uvaljate , hranu ( u normalnim kolicinama ), lap top i windows na eksternom, da se ne bi desilo ja misliim isto sto i Tijani , lekove u odredjenim kolicinama.To je ono sto bih ja poneo, ali ce i ostali sada sigurno dodati jos dosta stvari.
boban
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.10.2013. u 09:27 - pre 127 meseci
Ponesi sto vise mozga i sto vise srece.Za sve ostalo ces se snaci a ova dva faktora malo teze staju u jedan kofer ali zato ces poneti dva
Salu na stranu...Sandra ovde je groznica Bozica vec pocela i treba da znas da oni u decembru samo na Bozic misle i odsustvo sa posla...kupovina poklona itd...od 15.12.-05.01. je sigurno mrtvilo.Imaj u vidu to vreme...Ja to govorim sa aspekta trazenja posla.
Ako izuzmemo dva faktora gore navedena,ponesi dokumenta,lap top,tople cizme koje ne propustaju vodu,hranu i plan u glavi!
Mozes i da ga odstampas na papiru ali bitno je imati plan...
Srecno i srecan put kao i svako dobro!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.10.2013. u 09:49 - pre 127 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Na ovo sam mislila:

Betalinger til utlandet Elektronisk Papirbasert
Europa-betaling 1) 30,00
Normal 60,00 160,00
Ekspress 300,00 400,00
Til mottaker uten konto/ sjekk 260,00

Betalinger til utlandet - tilleggstjenester
Tilleggspris når avsender skal betale omkostningene i utlandet 135,00 135,00
Telefaks ekstra varsling 150,00
Reklamasjon som skyldes feil fra kunde (herunder stopp / tilbakekalling av betaling) 2) 300,00 300,00

1) Beløpet må overføres i mottakerlandets valuta eller euro. Les mer om hvilke land her. Omkostningsalternativet skal være: Delt – avsender/mottaker.

2) Eventuelle omkostninger i annen bank vil komme i tillegg.
NB! Er betalingen belastet konto, innebærer en tilbakekalling at betalingen vil bli tilbakeført etter bankens kjøpskurs i den aktuelle valuta. Vekslingen vil normalt medføre et tap.




Ovo ti je sajt banke dao jer si njihov klijent, ja nisam mogla da vidim dok se ne registrujem.
Ali mora da postoji linit i za tih 30 kruna, po nekoj logici, ne samo u zavisnosti od lokacije ili valute.

Cene usluga banke, taj varirajuci iznos provizije pokazuje kalkulator ciji sam link ostavila u postu. Izaberes zelju, svotu za transakciju, kliknes na sve vrste transakvija, izbaci ti spisak ponuda raznih banki, raznih vrsta transakcija - a sve za istu yemlju i istu kolicinu novca, i iznos provizije dosta varira. Ono su cini mi se norveske banke.


Na ovom trecem linku stoji kako sve moze da se izvrsi transakvija. Najeftinije i najlakse je online banking.
Za vece svote novca (ne pise koliko) kaze Bank Giros.

Bank giros are also quite common in Norway. The word 'Giro' is the acronym for General Interbank Recurring Order. Put simply, a giro is a payment system or a money transfer which works as a credit transfer. Unlike cheques, giros are handed by the payer to the bank and not to the payee. The money is then transferred from the payer's account to the payee's account automatically. It is recommended to use giros when dealing with substantial amounts of money.

Bankgiro is a Norwegian system used by all banks which allows all sorts of transfers between Norwegian banks. Bankgiro operates mostly online but it is also available as a postal and telephone service.

I treca varijanta - transfer novca bez racuna u banci, to moze da se tice onih koji su tek dosli, pa prva tri meseca recimo ne mogu da otvore racun. Oni mogu da izvrse transfer na svakom kiosku koja ima "transfer agency", ali koja uzima visoku proviziju i ovo je najnepovoljnija varijanta.

http://www.justlanded.com/engl...ay-Guide/Money/Money-transfers
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.10.2013. u 10:00 - pre 127 meseci
Citat:
sandra_b:
Ćao svima. Spremamo se put Norveskae. Sta nam sve preporučujete da ponesemo. Unaprijed hvala.


Imas na mnogim sajtovima o tome. Bas za Norvesku, koja belezi drasticnu promenu populacije izazvanom imigracijom stranaca (pise bas na sajtu one banke).

evo ti jedan link ako znas engleski:
http://www.justlanded.com/english/Norway/Norway-Guide

Ima gomila web stranica o tome, cak i sa spiskom stvari za poneti (ali traze da se ulogujes, ostavis br. telefona i adresu, pa nisam se registrovala. Vode evidenciju, o svemu...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.10.2013. u 10:08 - pre 127 meseci
Gastarbajter,limit za slobodno slanje i 30 kruna naplate za transakciju u Evropi obicna varijanta sa isporukom od dva dana je do 80.000 kruna ili ti 10.000 evra.
Sto je vrlo korektno...ja sam testirala do 45.000 dalje nisam ali na onom prvom informativnom razgovoru u DNB banci rece za iznos preko se mora pisati zahtev.
Tako da to ide prilicno glatko...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.10.2013. u 10:12 - pre 127 meseci
A ta najnepovoljnija varijanta ako vrsite transakciju novca a nemate sopstevni racun vec uplacujete kes na neciji racun u Norveskoj (a ovde ste u ona prva tri meseca) iznosi 75 kruna po transakciji.Dakle,uplacujete krune norveske nekome na racun...Deranje koze je ta transakcija.
Ja Gastarbajter kontam da si ti u Norge ali izgleda mi je nesto promaklo.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sandra_b
sandra_b

Član broj: 317761
Poruke: 9
134.90.132.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.10.2013. u 10:20 - pre 127 meseci
Muz mi je dobio zaposlenje i ide da radi
I treba da krenemo što prije. A ja nemam predstavu sta da spakuje
M za nas dvoje i djete od dvije godine. Kakve lijekove,sta smijemo
od hrane da ponesemo i sl.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7835251 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.