Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7855959 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.10.2013. u 15:57 - pre 127 meseci
Dedž
trykker
Ålgård AS

E ja ti ne savetujem da se zanimaš nečim i ubiješ vreme do njihovog dolaska!
To se zove potiskivanje i to je samo short term rešenje. Problemi se ne potiskuju i od njih se ne beži, nego brate skupi snagu i reši to sa sobom. Staneš ispred ogledala, ili uzmi i piši, ili ako ne možeš sam, potraži podršku od drugih - pisanje na forumu je korak napred, bravo! - i da središ tu bedaru jednom za svagda. "Najači samo opstaju, nikada se ne predaju..." malo muzike, malo šetnje, RAZMIŠLJANJE, to više ne sme da se izbegava. I meni brat savetuje isto "Ne razmišljaj puno" i imali smo žučne rasprave, i ja ga ubeđujem u suprotno. I kad sam nedavno pročitala u knjizi "Više od puta kojim se ređe ide" Skota Peka kako on svaki dan izdvaja 1-2 sata za razmišljanje i meditiranje, rekoh TOOO! Kako vrhunski stručnjak to rešava. Dasajns psihologija, koja se razlikuje od američkog bihevijorizma, isto govori od važnosti "dokolice", dakle manje-više sve škole se oko toga slažu.

Jer ako si ti tako lako došao do posla u Norveškoj, prošao njihove standarde, interviju i sl. prosto mi je nevorovatno da te zamislim kao emotivnog mekušca kopji se ne oseća psihički celovito bez majke, odnosno supruge i deteta. Alo, protresi se! Život nije izbegavanje bola, već njegovo savladavanje. Ajd u zdravlje!
 
Odgovor na temu

Nejm
Nista
Nista
BiH

Član broj: 317805
Poruke: 10
109.175.6.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.10.2013. u 17:25 - pre 127 meseci
Hvala svima na strpljenju i odgovorima.

Sutra cu otici kod sudskog tumaca i prevesti ovo sto traze. I jos jedno pitanje... :)
Da li je dovoljno prevesti kod sudskog tumaca ili je potreban i Apostille pečat...Ova druga varijnta je nesto skuplja, ali daleko sigurnija-vjerodostojnija...

Pozdrav


[Ovu poruku je menjao Nejm dana 24.10.2013. u 18:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

metar
ing
bolnica
Bergen

Član broj: 317597
Poruke: 35
*.80-202-254.nextgentel.com.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.10.2013. u 17:55 - pre 127 meseci
Sefovi i sistem oglasavanja poslova.

Svaka drzavna, komunalna i privatna firma koja mulja sa drzavom mora oglasiti slobodna radna mesta. Jasno vam je zasto je to tako. Male privatne firme (tzv. pilicarske) ne moraju.
Sistem se svodi na oglasavanje, skupljanje prijava do roka, intervjui i odabir kandidata i evt. cekanje na zalbu od onih koji posao nisu dobili. To moze da potreje...
Sefovi moraju da prate proceduru. Kada im banete i u slucaju da bas zele da vas prime ne mogu bez procedure. Ako je oglas prosao ili tek treba da se postavi nemocni su da vam pomognu.


Citat:
MaxxBunker:
Ne bih da se uplicem u raspravu sa Metrom ili bilo kim jer mislim da velika kolicina nekonstruktivnih postova samo povecava broj stranica koje treba da procitaju ljudi kojima su preko potrebne konkretne informacije, samo bih zeleo da kazem da ovo apsolutno nije uvek slucaj! Ukoliko su lederi, u drzavnim firmama cak i komunama upoznati da neko ceka na odredjeno radno mesto a znaju da ce se to radno mesto uskoro osloboditi posao se moze dobiti bez javnog konkursa 1001% sigurno!!! Dakle moguce je da neko dobije posao a da ledige stillinger nije objavljen. Mada se suzdrzavam jer je moje iskustvo vezano za Finnmark!


§ 2. Kunngjøring av embeter og stillinger.
Ledige embete eller stilling skal kunngjøres offentlig, om ikke annet er fastsatt i forskrift, reglement eller tariffavtale.
2.3.1.5 Melding om ledige stillinger til NAV
Det følger av arbeidsmarkedsloven § 7 at alle arbeidsgivere som hovedregel har plikt til å melde ledige stillinger til Arbeids- og velferdsetaten. I tillegg følger det av tjenestemannsloven §§ 2 og 6 at ledige stillinger i staten med minst 6 måneders varighet skal kunngjøres offentlig

http://www.lovdata.no/all/hl-19830304-003.html

Postoje izuzetci i ti si to upravo. U nekim 'ulvenes knulleplass' je veoma tesko navatati specijalistu.
Inace, trebalo ti je 3 sekunde da proveris, i generalno ti je post 'nekonstruktivan'.

p.s. izvinjavam se sto ne prevodim tekstove. Nadam se da znate da ga provucete kroz google.translate.



 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.dhcp.as2116.net.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.10.2013. u 18:31 - pre 127 meseci
ti nisi ni video Norvešku a kamoli da si u njoj
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.10.2013. u 18:34 - pre 127 meseci
Metar ovo sto ti sada pises jeste plivanje kroz lovvverk.To smo mi svi u stanju da uradimo ali situacija na trzistu rada i te kako zna da oscilira.
To sto ti pises je pre tebe na ovom forumu i to pre 3 godine,radio Parola.On se kao pijan plota drzao sta moze a sta ne moze.U zdravstvu ne moras da objavis neki stilling da bi nekog zaposlio.To je fakta.Svaki avd.leder ima pravo da da arb.kontrakt na 3 meseca bez da pita enhetsledera za to.Ukoliko daje na 6 meseci,godinu dana ili fast jobb mora da za to pita enhetsledera.Ukoliko se dogovore avd.leder i enhetsleder da daju nekome fast ili duze od 3 meseca ne moraju uopste da objavljuju konkurs i prolaze kroz zvanicnu regulativnu proceduru.Apsolutno im je zakonom dozvoljeno da na ansettelsesmøte to ozvanice.Taj stepen ansettelsesmøte ozvanicava taj ugovor a u okviru je turnusa.Svaki turnus ima svoje ledige stillinger i ne popunjene rupe u razlicitim procentima.I to je zd.sistem kroz koji se pliva.Dakle,razumi to.Pliva se na taj nacin pored svakog zakona.
Ukoliko ides van stalnog årsturnus-a i dobijas od kommune ili staten-a finansiranje za dodatni stilling u bilo kom procentu,a da je rec o fast stillingu (a obicno daju takve kada sire turnus) onda ides na javnu objavu konkursa i postujes zvanicnu proceduru.U 90% takvih slucajeva je taj stilling vec rezervisan za nekog poznatog vikar-a iz osnovnog turnusa jer logicno da ces posao dati nekome koga poznajes i ko radi kod tebe sto bi oni rekli interno je.U 10% slucajeva je to otvoren konkurs.
Dakle,ja ovo govorim za zdravstvo.
Mi npr.sada u januaru imamo ansettelsesmøte i daje se fast stilling za jednog sykepleier-a.Van konkursa.Ona je ugovor vec dobila i radi,a ta procedura ce da se ozvanici na ansettelsesmøte i gotovo.U okviru jednog turnusa su neverovatna plivanja.Tako da ovo je praksa i ovo je ono sto se uglavnom desava na trzisnoh sceni zaposljavanja u zdravstvu.
Tako da nemoj slepo da se drzis napisanog.To sam i te kako shvatila na kursu za turnuse.A veruj mi helsetilsyn neces imati u turnus problematici jer oni to prebacuju na nivo opstina-budzet-enhetsleder-avd.leder.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.10.2013. u 18:37 - pre 127 meseci
U ovoj recenici je najvaznija rec : "som hovedregel".

Citat: Det følger av arbeidsmarkedsloven § 7 at alle arbeidsgivere som hovedregel har plikt til å melde ledige stillinger til Arbeids- og velferdsetaten

Ta recenica objasnjava to "plivanje".I u UDI-u je som hovedregel za nas zahtev 100% jobb ali u stvarnosti prolazi 80%.Setih se sada te recenice na UDI-sajtu.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.10.2013. u 18:40 - pre 127 meseci
Citat:
jedy023:
Stigao
Madjarski pasos za suprugu.Stigao od NOKUT priznavanje diplome profesor informatike za srednju skolu sa 240 ESP bodova.
Za mene stiglo piznanje dipl.ing ta tekstilno masinstvo 300 ESP bodova.
Jedno pitanje da li supruga jos negde treba da salje da joj se prizna diploma kako bi kada jednog lepog dana savlada dovoljno Norveski moze i u skoli da radi.
Hvala na odgovorima unapred.


Cestitamo.Svako dobro i gurajte dalje.
Za rad u skoli se ide na dalje priznavanje pisao je Stefanko o tome detaljno u ranijim postovima.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.10.2013. u 18:43 - pre 127 meseci
nije meni tesko po 38. put da stavim link hehe

http://www.udir.no/Stottemeny/...ions/Especially-for-teachers-/

e a sad cu da napisem nesto za faglærere, kao sto je tvoja zena dakle predaje jedan predmet... javila mi se skoro neka cura koja je zavrsila engleski i ona je dobila da moze predavati engleski u srednjoj i osnovnoj... ja sam npr. dobio da mogu predavati bilo sta, tj. da je na poslodavcu da odluci..

e sad, moguce da ce tvoja zena dobiti da predaje samo informatiku, i tu nastaje problem... sto su kao igla u plastu sena oglasi gde se trazi da nastavnik predaje samo jedan predmet... uglavnom je to kombinacija 2 ili 3... zato je malo zahebano za nase nastavnike jer kod njih 1 predaje vise predmeta a kod nas od 5. razreda zna se jedan predmet jedan nastavnik..
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
178-222-166-155.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.10.2013. u 18:44 - pre 127 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Cestitamo.Svako dobro i gurajte dalje.
Za rad u skoli se ide na dalje priznavanje pisao je Stefanko o tome detaljno u ranijim postovima.

Hvala.
Jeste clan Stefanko pisao.medjutim meni je u meduvremenu pao sistem i sada ne mogu da nadjem na kojoj je strani.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.10.2013. u 18:44 - pre 127 meseci
Citat:
Dedž:
Jest Boga mi Bobane,evo i ja se trudim da gutam i gutam,samo me zanima koliko mož da stane sve u čoveka :) to za vojsku si u pravu milion posto,isti onaj mrtvi osećaj,samo si tada mlađi pa sva ta gomna da prostiš nekako lakše i zgutaš...

@ 001 pa to i pokušavam da dokučim,stvarno treba petlja onolika,da ne kažem nešto drugo do poda,pa da se pregura pogotovo to što ste vi uspeli da pregurate preko glave,ma čovek se izgleda na sve navikne....Svaka čast,e kad takve stvari čujem stvarno mi bude lakše...


Da ti olaksam muku sto se tezine dzaka tice.U tu vrecu od coveka moze da stane puno.Kada se dzak napuni ti ga malo stisnes jos pa pretovaris i kao na Gardermoenu kada se cekiras sam,jos uzmes taj dzak pa odignes i on majku mu ode na traku a kilaza pretovarena.Kad on ode,ti u radnju po novi pa trpas iznova a prikolica za te dzakove velika da ne verujes i tako se kola kotrljaju.A ima i Sunca sinko,nije sve mulje...
Samo rekoh da se ne sekiras oces li imati dosta mesta u dzaku.Oces.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
178-222-166-155.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.10.2013. u 18:46 - pre 127 meseci
Citat:
stefanko23:
nije meni tesko po 38. put da stavim link hehe

http://www.udir.no/Stottemeny/...ions/Especially-for-teachers-/

Svaka cas,prsti ti se pozlatili.

Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.10.2013. u 18:51 - pre 127 meseci
Dedz:

Dozvoli da ti kazem nesto privatno a javno
Nemoj plakati zeni na skajpu.Ostavice te sve i da je sada zaljubljena u tebe.Zene su ti cudna naprava.Ne vole slabe muskarce,ne vole slabosti.A kad zena pocne osecati sazaljenje,tada ti je kraj na pomolu.
Znam,druze i ja sam zena.
Dakle,imas se cemu radovati samo ti jos fali da budes stabilno musko.Ako nista barem na skajpu.
I ne shvati pogresno ovo.Vidis da ti ceo forum daje støtte...podrsku!
Veliki pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.10.2013. u 18:56 - pre 127 meseci
Citat:
kreza26:
Ovako, imam pitanje za sve koji rade ili imaju bilo kakve veze sa vrticima...

Moze li neko da mi kaze da li mogu sa autorizacijom Helsefagarbeider-a da radim kao fagarbeider u vrticu ili Barne- og ungdomsarbeider.... Ili su ta dva zanimanja mozda ista, a ja nemam pojma, ali ako nisu moze malo objasnjenja... Prilicno sam konfuzna i sama sebi, ali ne mogu da se snadjem...


To sa konfuznoscu to je stara boljka ako se dobro secam
Jeste mozes i u vrticu da radis kao fagperson,jedna koleginica radi tako na dva mesta.50% u vrticu a 50% u domu.
E sada tu za vrtic imas razne oglase.Ukoliko u oglasu pise fagarbeider barnehage onda je to to,ali ako je barne-ungdomsarbeider onda to nije ista skola ali je isti nivo obrazovanja samo drugi smer.I za to nisam sigurna da moze.
Dakle,miljøarbeider,fagarbeider = helsefagarbeider.Tu obrati paznju sta se trazi u oglasu.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.dhcp.as2116.net.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.10.2013. u 19:04 - pre 127 meseci
Miro danas sam se setio onog tvog posta oko komunikacije sa Šveđanima Dakle kolega Nemac je otišao kući i zaboravio telefon, naravno pojma nema gde ga je ostavio. Tri puta mi je diktirao broj na Nor, i onda sam ga na kraju zamolio da izdiktira na nemačkom joj koje su to bile muke
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
178-222-166-155.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.10.2013. u 19:07 - pre 127 meseci
Citat:
stefanko23:
nije meni tesko po 38. put da stavim link hehe

http://www.udir.no/Stottemeny/...ions/Especially-for-teachers-/

e a sad cu da napisem nesto za faglærere, kao sto je tvoja zena dakle predaje jedan predmet... javila mi se skoro neka cura koja je zavrsila engleski i ona je dobila da moze predavati engleski u srednjoj i osnovnoj... ja sam npr. dobio da mogu predavati bilo sta, tj. da je na poslodavcu da odluci..

e sad, moguce da ce tvoja zena dobiti da predaje samo informatiku, i tu nastaje problem... sto su kao igla u plastu sena oglasi gde se trazi da nastavnik predaje samo jedan predmet... uglavnom je to kombinacija 2 ili 3... zato je malo zahebano za nase nastavnike jer kod njih 1 predaje vise predmeta a kod nas od 5. razreda zna se jedan predmet jedan nastavnik..

Vidi ovako,sve stto si napisao je tacno/Medjutim ona kod nas u stalni radni odnos moye samo da predaje i to ne jedan nego vise informatickih predmeta,tipa racunarske mreze,obrazovni softver,racunarstvo i informatika(ima toga jos)e i ona u gimnayiji je predavala 3 predmeta vezana za informatiku.
E sada druga varijanta kako ima 4 semestra matematike i engleskog moze i to da predaje ali ne u stalnom radnom odnosu.
Dvoumim se da li ima sanse da i ja predam jer sam ti vec napisao da radim u specijalnoj skoli gde predajem tekstilnu i masinsku grupu predmeta po diplomi sam dipl.ing,ali imam strucni ispit da to mogu da radim(gledajuci na njohovom sajtu i to se trazi kao dokaz),takodje imam uverenje sa defektoloskog da sam polozio 9 predmeta izmewdju ostalog pedagoska psihologija i metodika tekstila i masinstva i jos neke defektoloske predmete)
Inace znam ja da je jako tesko doci do takvog radnog mesta bez savrsenog znanja jezika,ali kontam pa i kad budem u Norveskoj i ako to mogu da radim zasto bi tamo citavog radnog veka radio nesto drugo.
Hvala na svim informacijama.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

kreza26

Član broj: 303690
Poruke: 57
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.10.2013. u 19:20 - pre 127 meseci
Hvala, Mirka!! Puno, mnogo, najmnogopunije!! :)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.10.2013. u 19:26 - pre 127 meseci
jdy sve to zvuci moguce ali ja ti nazalost ne mogu reci sta i kako...jedino sto mozes uraditi za oboje jeste da sve to dokumentujes, objasnis u propratnom pismu sta zelis i posaljes ø= lykke til...
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
178-222-166-155.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.10.2013. u 19:31 - pre 127 meseci
Citat:
stefanko23: jdy sve to zvuci moguce ali ja ti nazalost ne mogu reci sta i kako...jedino sto mozes uraditi za oboje jeste da sve to dokumentujes, objasnis u propratnom pismu sta zelis i posaljes ø= lykke til...

Pa to cu i da uradim,gledajuci tamo poted NOKUT,treba dostaviti vec sve sto sam i NOKUT slao pa me kosta samo prevod,plus od policije dokaz kao i od skole potvrda gde i sta i koliko radim,nisam video da se nesto placa kao kod medicinara.
Takk
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

alex8103
jelena stefanovic
belgrade

Član broj: 317238
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.10.2013. u 22:36 - pre 127 meseci
Citat:
Medaggz:
Da li neko leti 2.11 Beograd - Oslo - Alta ? :)

Ja sam na tom letu ali samo do Osla
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
91.90.66.*



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2013. u 00:04 - pre 127 meseci
Vec neko vreme zelim da se oglasim sa novostima koje su uplivale u moj zivot, pa sve nesto cekam taj 17.novembar kada ce biti tacno godinu dana od kako sam sletela na prohladni Rygge Moss. Sad radim nocnu, pa imam vremena, pa cu pozuriti mesec dana.

Dakle, sve je krenulo nakon sto sam posle jednog tromesecnog i jednog sestomesecnog ugovora, kao vikar, zatrazila jedan od godinu dana, pod istim uslovima, samo da ne moram svaka tri /sest meseci placati onoliki gebyr za produzavanje. Na to se desi da dobijem produzenje od SAMO 3 meseca. E, tu ja poludim- radim kao konj, radila duple smene, nista se bunila nisam, nista trazila nisam, motala ono biciklo po kisi i skoro snegu i onda oni meni ovako. Odluka se ticala samo jedne osobe, tadasnjeg virksomhetledera, koji me jednostavno nije zeleo. Nesto sto sam tek kasnije saznala. E, tada je vec pocela smena ledera kod mene u domu i odmah mi je receno da se nista ne brinem jer tako dobrog radnika ova komuna ne sme da ispusti (njihove reci). Medjutim, ja sam vec bila rezignirana, probudila se u meni ona nasa krv i ponos, ja zasluzujem bolje i rekla da cu ja traziti novi posao, da mi daju reference. Jer, sve to se nije ticalo samo mene, ticalo se i mog supruga koji nije mogao dobiti personnummer, lekara i sve ostalo.. Najzad, zivimo (jos malo cemo) duboko na periferiji sela, bez auta i sa jako malim mogucnostima prosperiteta. Sta da kazem kad nedeljom npr ni nemamo bus, za nigde. Hranu smo nosili u rancevima, oko 3 km od prodavnice. I sve je to normalno, ne zalim se, to je pocetak, ali sve ima svoju granicu. I tako ja krenem da trazim, i krene jedna ozbiljnija ponuda, u Bergenu, koju sam odbila. Onda je dosla druga, u Tønsbergu.

Kako je dosla ta ponuda?! Sestra koja radi u mom sadasnjem domu je postala leder u tom drugom domu i ja sam to cula. stupila u kontakt sa njom i ona se odusevila, jer je radila sa mnom, i zna kako radim. Odmah mi je rekla da je søknadfrist istekao ali da ce objaviti oglas ponovo i da cu biti pozvana na intervju. Koliko znaci preporuka! Taj posao je bio na 50% u tom trenutku. Rekla sam na poslu da idem na intervju za posao od 50%, i da cemo videti sta ce biti posle. U roku od jedan dan nakon te izjave je moj dom izasao sa ponudom od 40% fast. Samo tako! Ne zelimo da te izgubimo, evo i mi nudimo fast. Kazem ja da to nije dosta, ali da cemo videti. Odlazim na intervju u drugi dom, i tamo izjavljujem da mi 50% nije dovoljno, ali da mozda mozemo nesto uraditi sa tim, bar pokusati onu varijantu sa 50+30 kao vikar. Govorim im, takodje, da imam i ponudu od 40% u domu gde sad radim i da jako volim taj arbeidsmiljø i tako... Aha, kazu oni. Posle par dana, ja onako izbezumljena, ne znam kuda cu, gde cu, pod pritiskom emocija dolazim na posao sa odlukom da cu prihvatiti tih 40% ali da ne znam kako cemo to provuci kroz papire. Nije proslo 2 sata od kako sam to saopstila, poziva me lederka drugog doma i govori mi da su se predomislili i da mi ipak nude tih 80%! Ja u soku! Taman se pripremis psihicki, smiris se, i onda bam, nova ponuda! Ja sam bila van sebe, nije to uopste jednostavna odluka, iako se tako cini. Tu je i seljenje, novac koji treba za novi i veci depozit, novi papiri za UDI, NOVA RADNA SREDINA koja me ne poznaje... Ali je to 80% fast! I ja posle dva dana pozovem tu lederku i kazem da vazi, da pristajem. Saopstavam mojima na poslu da cekam potpisivanje ugovora sledece nedelje. Danas isla u visning, videla stan... oko 4 sata popodne zvoni telefon. Sefica iz mog doma zove- ja se izvinjavam sto nam je toliko trebalo ali imas novu ponudu od nas- 85% fast! Ja zanemela! Igranje sa zivcima, ja kao lutka, jedni vuku tamo-jedni vuku ovamo! Katastrofa! I reknem da dajte mi koji dan, ja stvarno ne znam sta da kazem...

Sta je ono sto me je nateralo da odlucim? Prilikom visninga covek se raspricao sa mnom i muzem i odusevio se nasom pricom. Na kraju ga je pitao da li zna da zavrce. Ja ga pogledam upitno, zasto ga to pita, mislim se. Kaze, imam posao za njega, treba mi pomocnik, ako je voljan. Sta reci?! :) Neko nas je pogledao od gore, ili dole! Posle svega ovoga ne ostaje nista drugo nego da kupimo prnje i selimo se u grad. Ja sam se manje vise snasla, jedan deo puta sam odradila, sad je njegov red. Njegova integracija, koju ja moram podrzati. A, definitivno se lakse podrzava iz grada nego sa sela.

Zasto sam pisala ovako dug post? Zato sto mozda nije lose znati da treba biti hrabar, i biti malo bezobrazan, ali samo onda kad osetis da to i mozes. Treba traziti bolje, pa ce se bolje i naci. Naravno, sve je to lutrija, ali bez rizika nema ni dobitka. Ako im je stalo do vas, kao radnika, utrkivace se da vam daju posao. Ovo kod mene je islo dotle da je jedan leder zvao drugog! :) Dzaba sam ja slala sve one søknade, ni na jedan intervju nisam pozvana dok me neko njihov nije preporucio. Sto ne znaci da vi sad trebate prestati slati søknade... :) Ovo je moje iskustvo. Sve je ovo bila jedna igra u kojoj sam ja najbolje prosla. Nisam znala kakva to igra moze biti, zato ocekujte igru i igrajte!

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7855959 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.