Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7830438 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2013. u 15:34 - pre 127 meseci
Citat:
stefanko23:
ljudi, jedno pitanje... kad mi sa norveskom vizom putujemo evropom da li trebamo uplacivati putno osiguranje, ili nas pokriva zdravstveno ovde u norveskoj? npr. odem negde u EU kod doce, hoce li mi se to refundirati u Norge ili?

[Ovu poruku je menjao stefanko23 dana 25.10.2013. u 09:24 GMT+1]


Evo da podelim svoje iskustvo vezano za zdr. osiguranje - da bi ti uopste priznali norvesko zdr osiguranje u EU moras imati europeisk helsekort, koja se porucuje na HELFO-helsekort

Medjutim ja je porucio vec dva puta i oba puta me odbili, a posle drugog puta sam nasao i razlog zasto - klikni ovde. Sto ce reci da moras da imas personnumer i da si drzavljanin EU/Svice/Norge da bi mogao dobiti tu karticu ovo ako nije diskriminacija, ne znam sta je al dobro. eto npr boban13 moze bez tih problema putovati

Ja se posle ubih od trazenja i ne uspeh da nadjem neku varijantu putnog zdr osiguranja koje se npr moze uplatiti na 10ak dana ili neki kraci period, pa sam uzeo celogodisnje putno zdr osiguranje (izaslo je oko 120-130 NOK/mesecno) i ukljucena je cela porodica za taj iznos..

ps. posle mi je koleginica sa posla (koja je isto van EU) rekla da ona ima samo putno osiguranje preko master-kartice ali iskreno - nije mi nista tu bilo jasno. Kako je ona rekla (a ja mozda lose shvatio) - samim tim sto ima i koristi master karticu automatski dobija to osiguranje preko svoje banke.. Mozda neko ima vise info..
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
178-221-137-30.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2013. u 17:02 - pre 127 meseci
Citat:
moukoko: Evo da podelim svoje iskustvo vezano za zdr. osiguranje - da bi ti uopste priznali norvesko zdr osiguranje u EU moras imati europeisk helsekort, koja se porucuje na HELFO-helsekort

Medjutim :) ja je porucio vec dva puta i oba puta me odbili, a posle drugog puta sam nasao i razlog zasto - klikni ovde. Sto ce reci da moras da imas personnumer i da si drzavljanin EU/Svice/Norge da bi mogao dobiti tu karticu :) ovo ako nije diskriminacija, ne znam sta je :) al dobro. eto npr boban13 moze bez tih problema putovati :)

Ja se posle ubih od trazenja i ne uspeh da nadjem neku varijantu putnog zdr osiguranja koje se npr moze uplatiti na 10ak dana ili neki kraci period, pa sam uzeo celogodisnje putno zdr osiguranje (izaslo je oko 120-130 NOK/mesecno) i ukljucena je cela porodica za taj iznos..

ps. posle mi je koleginica sa posla (koja je isto van EU) rekla da ona ima samo putno osiguranje preko master-kartice ali iskreno - nije mi nista tu bilo jasno. Kako je ona rekla (a ja mozda lose shvatio) - samim tim sto ima i koristi master karticu automatski dobija to osiguranje preko svoje banke.. Mozda neko ima vise info..

Vidi ovako ako se radi o keleginici koja je dosla iz Srbije,onda jeste tako.Komkretno banka intesa uz Master ili Visa daju na poklon zdravstveno putno osiguranje Generali je u pitanju i zove se standard.Inace se to kod nas moze uzeti i bez kartice mislim da je oko 4000 rsd,i to se uzme neki drugi paket koji nije standard i uz njega i porodica se spaja.
Osteta je pokrivena do 35 hiljada eura.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2013. u 17:40 - pre 127 meseci
E ljudi moram da pitam nesto "Da li se i ovde u No menja vreme?"..
Ona promena zimsko i letnje racunanje vremena...procitao da se sad za vikend menja u Srbiji pa me zanima da li se to desava ovde i kad???
Hvala svima na odgovoru unapred...
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2013. u 18:04 - pre 127 meseci
Citat:
jedy023:
Citat:
moukoko: Evo da podelim svoje iskustvo vezano za zdr. osiguranje - da bi ti uopste priznali norvesko zdr osiguranje u EU moras imati europeisk helsekort, koja se porucuje na HELFO-helsekort

Medjutim :) ja je porucio vec dva puta i oba puta me odbili, a posle drugog puta sam nasao i razlog zasto - klikni ovde. Sto ce reci da moras da imas personnumer i da si drzavljanin EU/Svice/Norge da bi mogao dobiti tu karticu :) ovo ako nije diskriminacija, ne znam sta je :) al dobro. eto npr boban13 moze bez tih problema putovati :)

Ja se posle ubih od trazenja i ne uspeh da nadjem neku varijantu putnog zdr osiguranja koje se npr moze uplatiti na 10ak dana ili neki kraci period, pa sam uzeo celogodisnje putno zdr osiguranje (izaslo je oko 120-130 NOK/mesecno) i ukljucena je cela porodica za taj iznos..

ps. posle mi je koleginica sa posla (koja je isto van EU) rekla da ona ima samo putno osiguranje preko master-kartice ali iskreno - nije mi nista tu bilo jasno. Kako je ona rekla (a ja mozda lose shvatio) - samim tim sto ima i koristi master karticu automatski dobija to osiguranje preko svoje banke.. Mozda neko ima vise info..

Vidi ovako ako se radi o keleginici koja je dosla iz Srbije,onda jeste tako.Komkretno banka intesa uz Master ili Visa daju na poklon zdravstveno putno osiguranje Generali je u pitanju i zove se standard.Inace se to kod nas moze uzeti i bez kartice mislim da je oko 4000 rsd,i to se uzme neki drugi paket koji nije standard i uz njega i porodica se spaja.
Osteta je pokrivena do 35 hiljada eura.


ja sam mogao da uzem to njihovo putno osiguranje, intesino jer imam master, ali oni su to bili nesto zakukuljili i zamumuljili a i bilo je bas bas neka smesna cifra koju je pokrivala da sam lepo otisao u Uniqu i uzeo putno osiguranje, porodicni paket.

inace ovde mi firma placa dodatno putno osiguranje, oni placaju za sve radnike a mi dobijamo neke kartice.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

AleksandraDobrovic

Član broj: 313483
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2013. u 19:01 - pre 127 meseci
Poštovani! Vrlo sam zainteresovana za odlazak u Norge, pa sam u dilemi između helsefagarbeidera i sykepleiera, jer sam završila srednju medicinsku opšti smer i strukovne studije zdravstvene nege. Ne bih slala papire za oba zanimanja. Koliko sam shvatila, trebam tražiti licencu, jer se za autorizaciju oba zanimanja moraju polagati ispiti u Norge? Kakve su mi uopšte šanse za posao sa licencom?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2013. u 19:30 - pre 127 meseci
Joj Aleksandra srece ti iscitaj temu o tome su napisani istorijati,doktorati,ma sve.
Ne treba ti da polazes ispite za obe autorizacije.Direktnu autorizaciju mozes dobiti za helsefagarbeidera bez polaganja a za sykepleiera ako je svih 7 godina opsti smer onda dobijas od njih mozda licencu a mozda i odbijenicu sa napisanim kvalifikacijskim putem sta treba da odradis.Ako je 7 godina opsti smer.
A za detalje procitaj tematiku ja sam o tome bas detaljno i mnogo pisala.
Savet:salji dve odvojene dokumentacije i za jedno i za drugo.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2013. u 19:58 - pre 127 meseci
Narode tema jeste ogromna i zaista ne morate ni da je citate,dovoljno je da koristite pretragu i ukucate sta vas zanima i prosto citate rezultate,ako vas mrzi da citate stotine strana makar probajte kroz pretragu da nadjete odgovore nekad zna biti vrlo korisno,jer zaista kad neko upadne nakon 5god teme sa nekim osnovnim pitanjem odmah izazove reakcije onih koji su o tome eseje napisali i misljenje da ste neozbiljni,samo dobronameran savet
 
Odgovor na temu

AleksandraDobrovic

Član broj: 313483
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2013. u 20:08 - pre 127 meseci
Hvala Vam na brzom odgovoru. Stvar je u tome da sam pročitala na sajtu SAK-a da mi koji nismo u EU/EEA moramo od jesenas pohađati neki kurs i polagati ispit za autorizaciju za helsefagarbeidera. Norveški mi baš nije sjajan, pa reko da vas priupitam o tome? Još usput jedno pitanjce: Plaćaju li Norvežani štagod dok im tamo radiš onu praxu za autorizaciju za sykepleiera ili ću na dijetu?


[Ovu poruku je menjao AleksandraDobrovic dana 26.10.2013. u 08:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2013. u 20:13 - pre 127 meseci
Citat:
delija_sever031:
Narode tema jeste ogromna i zaista ne morate ni da je citate,dovoljno je da koristite pretragu i ukucate sta vas zanima i prosto citate rezultate,ako vas mrzi da citate stotine strana makar probajte kroz pretragu da nadjete odgovore nekad zna biti vrlo korisno,jer zaista kad neko upadne nakon 5god teme sa nekim osnovnim pitanjem odmah izazove reakcije onih koji su o tome eseje napisali i misljenje da ste neozbiljni,samo dobronameran savet

Ili je pak puno jednostavnije u polju za pretragu ukucati *Mirjana Savicic* i iscitati sve njene postove kojih je ca.10000 i bice vam sve jasnije :-)
 
Odgovor na temu

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
94.250.150.*



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2013. u 20:26 - pre 127 meseci
Ajmo ponovo


Evo sad još jedno pitanje kod Norvežana je bitna preporuka to svi Vi naglašavate i to je onda tako e sad dali preporuka od nekoga Norvežanina domoroca ili preporuka od nekoga iz struke gde apliciraš za posao.
Pošto bih ja domorodaca mogao nafatati ali iz struke nikog.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2013. u 20:38 - pre 127 meseci
Citat:
moukoko:
Citat:
stefanko23:
ljudi, jedno pitanje... kad mi sa norveskom vizom putujemo evropom da li trebamo uplacivati putno osiguranje, ili nas pokriva zdravstveno ovde u norveskoj? npr. odem negde u EU kod doce, hoce li mi se to refundirati u Norge ili?

[Ovu poruku je menjao stefanko23 dana 25.10.2013. u 09:24 GMT+1]


Evo da podelim svoje iskustvo vezano za zdr. osiguranje - da bi ti uopste priznali norvesko zdr osiguranje u EU moras imati europeisk helsekort, koja se porucuje na HELFO-helsekort

Medjutim ja je porucio vec dva puta i oba puta me odbili, a posle drugog puta sam nasao i razlog zasto - klikni ovde. Sto ce reci da moras da imas personnumer i da si drzavljanin EU/Svice/Norge da bi mogao dobiti tu karticu ovo ako nije diskriminacija, ne znam sta je al dobro. eto npr boban13 moze bez tih problema putovati

Ja se posle ubih od trazenja i ne uspeh da nadjem neku varijantu putnog zdr osiguranja koje se npr moze uplatiti na 10ak dana ili neki kraci period, pa sam uzeo celogodisnje putno zdr osiguranje (izaslo je oko 120-130 NOK/mesecno) i ukljucena je cela porodica za taj iznos..

ps. posle mi je koleginica sa posla (koja je isto van EU) rekla da ona ima samo putno osiguranje preko master-kartice ali iskreno - nije mi nista tu bilo jasno. Kako je ona rekla (a ja mozda lose shvatio) - samim tim sto ima i koristi master karticu automatski dobija to osiguranje preko svoje banke.. Mozda neko ima vise info..

Di baš mene od sve dece Ja da ti budem iskren nisam još oko toga ništa čačkao, kad smo išli u GR uzeo sam porodično za sve nas. Mislim ali nisam siguran da sam baš sve dobro povatao : ukoliko si prijavljen u HU posle 6 meseci ti uzimaju 20e po mesecu na ime zdravstvenog osiguranja i onda si pokriven u zemljama EU. Šta se tačno dešava samnom koji nisam prijavljen u HU to ti neumem kasti. Ja kada sam dolazio u Nor uzeo sam putno osiguranje iz RS a sad se nešto nadam da me pokriva Norveško bar dok sam ovde ( koliko para otimaju od plate pa još i da me zdravstveno ne pokrivaju stvarno ću se utepam )
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2013. u 20:44 - pre 127 meseci
Citat:
mada77:
E ljudi moram da pitam nesto "Da li se i ovde u No menja vreme?"..
Ona promena zimsko i letnje racunanje vremena...procitao da se sad za vikend menja u Srbiji pa me zanima da li se to desava ovde i kad???
Hvala svima na odgovoru unapred...

Nema svrhe da se menja vreme, još malo će 24h mrak pa ne vidim svrhu bilo kakvog menjanja vremena. Od maja na ovamo nije ništa menjano na satu to znam 100%
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2013. u 20:44 - pre 127 meseci
Citat:
cveyoni:
Citat:
delija_sever031:
Narode tema jeste ogromna i zaista ne morate ni da je citate,dovoljno je da koristite pretragu i ukucate sta vas zanima i prosto citate rezultate,ako vas mrzi da citate stotine strana makar probajte kroz pretragu da nadjete odgovore nekad zna biti vrlo korisno,jer zaista kad neko upadne nakon 5god teme sa nekim osnovnim pitanjem odmah izazove reakcije onih koji su o tome eseje napisali i misljenje da ste neozbiljni,samo dobronameran savet

Ili je pak puno jednostavnije u polju za pretragu ukucati *Mirjana Savicic* i iscitati sve njene postove kojih je ca.10000 i bice vam sve jasnije


Cvele druze..kako si mi sreco pametan Videlo se to jos na nasjonalfag-u u Bergenu...:"Vlado,kako ne razumes,jedan sat ima 60 minuta"
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2013. u 20:46 - pre 127 meseci
Citat:
mada77:
E ljudi moram da pitam nesto "Da li se i ovde u No menja vreme?"..
Ona promena zimsko i letnje racunanje vremena...procitao da se sad za vikend menja u Srbiji pa me zanima da li se to desava ovde i kad???
Hvala svima na odgovoru unapred...


Dosla na posao radim tri vezane nocne smene kad ono velika tabla i natpis:"Nezaboravite da vratite sat noc izmedju subote na nedelju jedan sat unazad" tako da vi spavate duze noc izmedju subote na nedelju a ja radim duze jedan sat!
Dakle,toga se treba setiti i vratiti sat...menja se i ovde
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2013. u 20:49 - pre 127 meseci
jel ovog vikenda ? ozbiljno te pitam onaj ludi nemac hoće da krenemo u 6 na put pa da ne poranim tj zakasnim
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2013. u 21:20 - pre 127 meseci
Da da ovog vikenda...sledeca noc dakle noc izmedju subote i nedelje!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2013. u 21:49 - pre 127 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Da da ovog vikenda...sledeca noc dakle noc izmedju subote i nedelje!


E hvala vam puno...ali saznao malopre da se menja...dosla zena s posla i donela informaciju...
 
Odgovor na temu

AleksandraDobrovic

Član broj: 313483
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2013. u 21:52 - pre 127 meseci
http://www.sak.no/sites/SAK/om...eger-og-helsefagarbeidere.aspx Eto, iskopah ga sa SAK-a. Da li su počeli to da primenjuju za bolničare ili nas samo plaše?http://www.hioa.no/Studier/HF/Evu/nasjonalefag/(language)/nor-NO
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.cust.tele2.at.



+583 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2013. u 22:12 - pre 127 meseci
Meni je ovo bilo interesatno ...

http://www.media1.rs/zivot/put..._put_obasjalo_Sunce_FOTO_VIDEO

Norveški gradić prvi put obasjalo Sunce (FOTO) (VIDEO)
Meštani Rjukana, koji od septembra do marta zbog geografskog položaja praktično nisu videli sunčevu svetlost, konačno su uz pomoć ogromnih ogledala obasjani sunčevim zracima
 
Odgovor na temu

kiza184
Trykker

Član broj: 313956
Poruke: 8
*.connect.netcom.no.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2013. u 23:15 - pre 127 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
cveyoni:
Citat:
delija_sever031:
Narode tema jeste ogromna i zaista ne morate ni da je citate,dovoljno je da koristite pretragu i ukucate sta vas zanima i prosto citate rezultate,ako vas mrzi da citate stotine strana makar probajte kroz pretragu da nadjete odgovore nekad zna biti vrlo korisno,jer zaista kad neko upadne nakon 5god teme sa nekim osnovnim pitanjem odmah izazove reakcije onih koji su o tome eseje napisali i misljenje da ste neozbiljni,samo dobronameran savet

Ili je pak puno jednostavnije u polju za pretragu ukucati *Mirjana Savicic* i iscitati sve njene postove kojih je ca.10000 i bice vam sve jasnije :-)


Cvele druze..kako si mi sreco pametan :) Videlo se to jos na nasjonalfag-u u Bergenu...:"Vlado,kako ne razumes,jedan sat ima 60 minuta" :)



Ja sam se ''pretplatila'' na Mirkine postove, sve ih imam na meilu. :) Sad sam se od srca nasmejala! :) :) :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7830438 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.