Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7827118 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sinisa3007
sinisa preradovic
trgovac
beograd

Član broj: 303853
Poruke: 53

Sajt: google


+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2013. u 00:42 - pre 127 meseci
Evo malo tekstova jednog starijeg gospodina koji je Norvešku obilazio godinama ,mozda nekom bude interesantno


www.deprato.it
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2013. u 01:03 - pre 127 meseci
Citat:
AleksandraDobrovic:
http://www.sak.no/sites/SAK/om...eger-og-helsefagarbeidere.aspx Eto, iskopah ga sa SAK-a. Da li su počeli to da primenjuju za bolničare ili nas samo plaše?http://www.hioa.no/Studier/HF/Evu/nasjonalefag/(language)/nor-NO


Sto se helsefagarbeidera tice,samo je u najavi ali se i dalje izdaju autorizacije za nas iz Srbije.
Sto se sykepleiera tice ako imas 7 godina skole opsti smer trebalo bi da se ne dobije totalna odbijenica.Treba poslati u SAK na procenu.

Ono sto sam sad videla iz ovog linka sto ga ti postavi...a vezano za nasjonalfag za sykepleiere mi je skroz neverovatno ali istinito.Dakle,kada sam ja isla na nasjonalfag za sykepleiere lutrija je bila dobiti mesto,cekalo se bas a narocito za Oslo.Sada medjutim,kurs pocinje 04.novembra a oni produzili prijave do 30.oktobra cak!!!A provobitne prijave bile do 15.og septembra.Dakle pise doslovno jer ima slobodnih mesta.Dakle SAK je bas napravio cistku i prosto ni nema ljudi na nasjonalfagu.Hm hm hm...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

AleksandraDobrovic

Član broj: 313483
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2013. u 06:59 - pre 127 meseci
Puno hvala Mirjana na odgovoru. Uliva mi nadu da je lakše i dobiti posao sa licencom. Jedino je problem, ako mi ni to ne daju, nego budem morala na praksu da bi dobila licencu? Taj deo mi baš nije jasan. Kako preživeti u Norge za to vreme? Da li oni nešto plaćaju za taj rad?
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.sbb.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2013. u 10:31 - pre 127 meseci
@ Tijanam


Citam tvoj post i samo sto ne zaplakah...Veliki si borac,kao i Mira..Drago mi je sto si uspela...Cestitam
Samo napred i svako dobro!
 
Odgovor na temu

Dragana11
skola

Član broj: 316716
Poruke: 47
213.133.11.*



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2013. u 12:35 - pre 127 meseci
@Tijana
I meni se oci napunise suzama...svaka cast i samo napred, sad cete da uzivate :))
 
Odgovor na temu

metar
ing
bolnica
Bergen

Član broj: 317597
Poruke: 35
*.80-202-254.nextgentel.com.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2013. u 15:53 - pre 127 meseci
Znam da jedva cekate neki moj post i malo dublje grebanje ispod leda, posle silnih personalnih sapunica, pozdrava, cestitki i zelja. :)


Duzni ko Grcka

Verovatno ste se vec zaprepastili videvsi da je norveski dug oko 200 milijardi evra. http://www.economist.com/content/global_debt_clock (klik na NO). U odnosu na broj stanovnika slican grckom dugu.
Dobra vest je da za razliku od grka nas se dug odnosi na tzv 'unutrasnji dug'. Nesto malo smo duzni USA i EU (sto mozemo da servisiramo), i ostatak dugujemo medjusobno i/u drzavi.
To su nasi krediti za nekretnine i ost, kao i krediti kompanija koje je norveska pomagala. Drzava koja poseduje naftu i gas ne moze da bankrotira, tu smo svi saglasni, no way.
Medjutim, pre par meseci je Stolteneberg (bisvi premijer) rekao: ' imali smo i 80-ih godina naftu i gas pa smo imali ekonomsku krizu ' (izjavio 2 puta: u Oslu i prilikom posete Brisela).
Da vidimo kakvu je to krizu imala norveska 80-ih godina.
70-ih godina je norveska postala vlasnik svoje nafte (nacionalizacijom, uz garancije da ce investirati u USA i UK). Siromasna zamlja je odmah krenula u izgradnju. Nedostajalo je svega: skola, bolnica, puteva, komunalne strukture, stanova... Narod je osetio blagostanje pa ga je koristio putujuci, kupujuci nekretnine, jahte, automobile itd. Drzava je kreditirala banke, banke davale kredite. U jednom momentu potraznja za kreditima je posustala, potrosnja se povecala, krediti postali nelikvidni i balon je pukao. Gradjani su to osetili kroz drastican pad cene nekretnina i povecanjem kamatnih stopa i cena osnovnih proizvoda. To ih je vratilo u realnost. Vremenom se narod opustio i opet poceo mnogo da trosi, pa je verovatno zato Stoltenberg skrenuo paznju.
Naravno, internet je pun nezvanicnih verzija i objasnjenja. Meni je simpaticno jedno objasnjenje da je krizu proizvelo veliko odvajanje za zdravstvo, sto je netacno.
Zanimljivo je da je kriza bila u periodu kada je nakon desnicarske vlasti dosla levica (kao u USA pre par godina) sa Gro Harlem Brutland (prva zena premijer Norveske, koja je dogurala do predsednice WHO).

Edit: Nisam hteo da nagadjam kako bi evt. ekonomska kriza uticala na vas licni budzet, to cete morati sami.
Stivo za citanje: http://www.aftenposten.no/okon...berg-7232444.html#.UmvdUfn7r3M




[Ovu poruku je menjao metar dana 26.10.2013. u 17:09 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao metar dana 26.10.2013. u 17:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg2.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2013. u 16:55 - pre 127 meseci
c c c, o dugovima

http://www.slobodnadalmacija.h.../articleId/222380/Default.aspx
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2013. u 19:30 - pre 127 meseci
http://www.youtube.com/watch?v=irO2L-L_-EY
evo nešto za ove što im je dosadno da se malo opuste
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

fap
fap priboj

Član broj: 94480
Poruke: 30
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2013. u 20:20 - pre 127 meseci
@isabeau
Uvek je bolje ono sto prica i pise neko lokalno njuskalo 1000km od mesta desavanja od informacija direktno sa tog mesta
@metar
pa i amerika i eu su najzaduzenije pa sta sad i u njima ne valja da se zivi?!
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg2.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2013. u 20:43 - pre 127 meseci
U jedno sam sigurna:
svakom tko živi od svojih 10 prstiju gore može biti samo bolje nego ovdje, sve ostalo je filozofija i kozmetički detalji
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2013. u 21:50 - pre 127 meseci
@fap
A kad CNN šalje svoje reportere na mesto dešavanja, uključenje uzivo, zar nije bolje tim njuslalima da daju "objektivno misljenje" hiljadama kilometara iz svoje zemlje? A opcija neutralnog posmatraca otpada i iz drugih razloga, da ne širimo temu. Ono je prosto članak kako jedna prezaduzena zemlja dalje pravi dugove gradnjom objekata koji nisu proporcionalni njenim finansijskim mogućnostima. Autor je barem samosvestan jer nije izgubio smisao za humor
Kao ni Isabeau :)

----------------------

Ja mislim da M E T A R pati od neke paranoje. On se u zadnjem postu stopio sa Norveškom, jer pošto ne može da sagleda svoje nedostatke (svi ih imamo), to radi kroz projekciju na Norvešku. Nesavršenstvo nije u njemu, već u njegovom i samo njegovom doživljavaju ove zemlje. Kada mrači, mrači sebe, indirektno. I sav novac i život stečen tamo ne leči ono steceno ovde. Meni je smešno što se raspravljati s njim, kad je njegov stav - koji racionalise i potkrepljuje činjenicama - nešto u prirodi iracionalno.

[Ovu poruku je menjao Gasterbajter dana 26.10.2013. u 23:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2013. u 01:12 - pre 127 meseci
Citat:
AleksandraDobrovic:
Puno hvala Mirjana na odgovoru. Uliva mi nadu da je lakše i dobiti posao sa licencom. Jedino je problem, ako mi ni to ne daju, nego budem morala na praksu da bi dobila licencu? Taj deo mi baš nije jasan. Kako preživeti u Norge za to vreme? Da li oni nešto plaćaju za taj rad?


Dobijes autorizaciju za helsefagarbeidera ako posaljes dokumenta u SAK.Uradi to.
To je jedna dokumentacija i kroz tu dokumentaciju trazis posao,to je taj put do izvora
Saljes drugu dokumentaciju u SAK i trazis autorizaciju za spl.I tu sve zavisi sta ce ti napisati.Dva su scenarija moguca-totalno skolovanje ispocetka i da dobijes kvalifikacijski put do autorizacije ili da ti izdaju licencu i napisu da ti treba nasjonalfag.
Nasjonalfag-treba ti polozen test jezika da bi dobila mesto a onda je to 3-4 nedelje i dva ispita.Ali to je sve zavisno od odgovora SAK-a.
Dok mozgas,vreme prolazi.Salji dokumentaciju.
SAK je vrlo cudno preduzece i menjaju se kao vreme.Zato salji dokumenta i uci jezik.I iscitaj forum.Trebace ti.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2013. u 01:25 - pre 127 meseci
Citat:
kreza26:
Da li postoji mogucnost volontiranja u nekom domu ili vrticu sa autorizacijom helsefagarbeider-a?


To je jako individualno.Neko hoce da te primi tako ali mnogi i nece jer generalno nemaju pravo na to ako cemo po zakonu.S tim sto je realan zivot vise od zakona i znam ljude koji volontiraju i to svakako puno znaci za jezik i upoznavanje tog komunalnog sistema.Po zakonu nemas dozvolu za to,jer ako sef nazove policiju da se raspita reci ce mu da ne moze da te primi ali mnogi ne zovu i prime tu osobu jer to je radna snaga za dzabe i to svi vole.Stave jednu osobu(radnika) kojeg ti pratis i to je to.
Uglavnom,izvodljivo je.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2013. u 01:30 - pre 127 meseci
Citat:
fap:
@isabeau
Uvek je bolje ono sto prica i pise neko lokalno njuskalo 1000km od mesta desavanja od informacija direktno sa tog mesta
@metar
pa i amerika i eu su najzaduzenije pa sta sad i u njima ne valja da se zivi?!


Fap,nigde ne valja da se zivi.
Valja da se mre
Ozivi kada prodje kriza.To nam kaze Metar,autor stiva iznad.
Kad stignes svrati do begravelsesbyrå da zvirnes na jedno oko kakvu opremu imaju da se mre odmah.Nema tu vise sta da se ceka.Lose je,ali bice i gore.Tako stoji u tekstu.Mislim,stivu.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2013. u 02:21 - pre 127 meseci
Mirjana tipka preko mobilnog dok je u trećoj smeni, lucky you to nije slučaj sa ostalima, no internet access dok sam ja radila za druge.
Pa vi radiate sa pacijentima, zar ja da primenjujem analiticke metode da razjasnim slucaj metre?! Hehe, da valja se mret a ne razmisljati o penzijama. Smrt nas sve čeka, sa ili bez negiranja starosti, tj. smrti, i to medicinara i metar Kao počasni član zna. Latenta psihoza, nek potvrdi psiholog koji se skoro oglasio.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2013. u 03:34 - pre 127 meseci
Sto da tipkam sa mobilnog? Ma jok,sa kompa pisem.Pa svako ima svoj komp i ne visis stalno po sobama pacijenata jer i oni jadnici moraju malo da se odmore od nas.Noc je,pobogu .Cak i fastvakt ovde u bolnici koji je zaduzen samo za jednog pacijenta i mora biti u sobi dobije lap top.Sto za pisanje raporta sto za malo surfa po netu da ne sizne 10 sati u sobi.Naravno uz observacije...ali nisi rob.
majku mu,vratismo sat unazad i bas ovaj vikend imam nocne smene Uflaks...ccc
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

AleksandraDobrovic

Član broj: 313483
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2013. u 10:58 - pre 127 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
AleksandraDobrovic:
Puno hvala Mirjana na odgovoru. Uliva mi nadu da je lakše i dobiti posao sa licencom. Jedino je problem, ako mi ni to ne daju, nego budem morala na praksu da bi dobila licencu? Taj deo mi baš nije jasan. Kako preživeti u Norge za to vreme? Da li oni nešto plaćaju za taj rad?


Dobijes autorizaciju za helsefagarbeidera ako posaljes dokumenta u SAK.Uradi to.
To je jedna dokumentacija i kroz tu dokumentaciju trazis posao,to je taj put do izvora :)
Saljes drugu dokumentaciju u SAK i trazis autorizaciju za spl.I tu sve zavisi sta ce ti napisati.Dva su scenarija moguca-totalno skolovanje ispocetka i da dobijes kvalifikacijski put do autorizacije ili da ti izdaju licencu i napisu da ti treba nasjonalfag.
Nasjonalfag-treba ti polozen test jezika da bi dobila mesto a onda je to 3-4 nedelje i dva ispita.Ali to je sve zavisno od odgovora SAK-a.
Dok mozgas,vreme prolazi.Salji dokumentaciju.
SAK je vrlo cudno preduzece :) i menjaju se kao vreme.Zato salji dokumenta i uci jezik.I iscitaj forum.Trebace ti.


Draga Mirka! Tri puta si mi napisala da šaljem dokumenta, ali ja baš to sada ne mogu da uradim, jer nisam odradila pripravnički staž od 6 meseci. Taman dak ja to odradim, oni će prestati da izdaju autorizacije (ako već nisu, jer moj kolega je poslao pre više od 8 meseci papire za autorizaciju za helsefagarbeidera i još nije dobio odgovor). No, ja ne odustajem tako lako i visoko sam motivisana. Pozdrav svima na forumu i SREĆNO !!!!!
 
Odgovor na temu

metar
ing
bolnica
Bergen

Član broj: 317597
Poruke: 35
*.80-202-254.nextgentel.com.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2013. u 14:07 - pre 127 meseci
Citat:
Gasterbajter:

Ja mislim da M E T A R pati od neke paranoje. On se u zadnjem postu stopio sa Norveškom, jer pošto ne može da sagleda svoje nedostatke (svi ih imamo), to radi kroz projekciju na Norvešku. Nesavršenstvo nije u njemu, već u njegovom i samo njegovom doživljavaju ove zemlje. Kada mrači, mrači sebe, indirektno. I sav novac i život stečen tamo ne leči ono steceno ovde. Meni je smešno što se raspravljati s njim, kad je njegov stav - koji racionalise i potkrepljuje činjenicama - nešto u prirodi iracionalno.

[Ovu poruku je menjao Gasterbajter dana 26.10.2013. u 23:05 GMT+1]


Jos jedan instant psihoanaliticar. :)

U ovom delu posta imas dve kontradiktornosti u par recenica.
Da li mogu ili ne da sagledam svoje nedostatke/nesavrsenstvo?
Kako je osoba koja racionalise i stavove potrkrepljuje cinjenicama u prirodi iracionalna?

Zatim sam malo zagrebao u tvoje postove i poprilicno se sokirao od broja pravopisnih, stilskih i gramatickih gresaka. Posebno me sokiralo to sto se predstavljas za akademskog gradjanina ciji su roditelji prosvetni radnici.

Uzgred i nick name ti je pogresan - valjda gastarbajter.
 
Odgovor na temu

metar
ing
bolnica
Bergen

Član broj: 317597
Poruke: 35
*.80-202-254.nextgentel.com.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2013. u 14:19 - pre 127 meseci
[quote]Mirjana Savicic:
[quote]

Mirjana, nisam imao nameru da udaram nisko. Tvoji ostri komentari su verovatno uzrokovani 'urodjenom' drcnoscu jedne med. sestre,
No, tvoji postovi su verovatno imformativni za mnoge pa ti ne zameram.
Ne zamram ti sto iza znakova interpunkcije ne stavljas pauzu. Ne zameram ti sto konstantujes da imas posla sa vecim brojem obolelih od raka, a ne pokusas da nadjes odgovor (mozda zato sto je kod vas na severu relativno blizu 'Novaja zemlja' gde su rusi vrsili svoje nuklearne probe).
Ti nacelno pomazes ljudima na forumu i ne zasluzujes nikakvu kritiku.

Zelim samo da ti skrenem paznju da je izrazito ruzno kritikovati nacin zivota ljudi u norveskoj. To je njihov zivot, i nemoj da zavlacis nos u tudje stvari.

Sve najbolje u zivotu.



 
Odgovor na temu

metar
ing
bolnica
Bergen

Član broj: 317597
Poruke: 35
*.80-202-254.nextgentel.com.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2013. u 14:28 - pre 127 meseci
Dosta je bilo od mene.

Ja sam rekao sta sam imao, od ostatka odustajem jer je ocigledno da ne volite ono sto ja pisem.
U svakom slucaju uvecali ste moje iskustvo i podsetili me na lepotu razlicitosti misljenja ljudi.

Zelim vam sve najbolje u zivotu, srecu i zdravlje.

Out & over



 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7827118 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.