Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

All in one, ali zaista: Fuji S 6500 fd - test

[es] :: Digitalni fotoaparati :: All in one, ali zaista: Fuji S 6500 fd - test

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 39936 | Odgovora: 162 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
*.com
Via: [es] mailing liste

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: All in one, ali zaista: Fuji S 6500 fd - test17.01.2008. u 11:44 - pre 198 meseci
@Abdee & zarsilic
pogledajte naslov teme pre nego što date odgovor "zavisi od aparata" ;)
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: All in one, ali zaista: Fuji S 6500 fd - test17.01.2008. u 12:02 - pre 198 meseci
Nema to veze.

Pozitivan OFFtopic je uvek dobrodosao u bilo kojoj temi.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8375
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: All in one, ali zaista: Fuji S 6500 fd - test17.01.2008. u 12:04 - pre 198 meseci
Nemam šta da dodam :)

Pozitivan i negativan offtopic se razlikuju.
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
*.com
Via: [es] mailing liste

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: All in one, ali zaista: Fuji S 6500 fd - test17.01.2008. u 12:44 - pre 198 meseci
uopšte ne sporim da je off kvalitetan, cilj mi je bio da pojasnim na
koji aparat se pitanje odnosilo :)
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: All in one, ali zaista: Fuji S 6500 fd - test17.01.2008. u 13:05 - pre 198 meseci
Hm, ako ovako nastavimo uskoro ćemo doći do teze da "na ovim malim aparatčićima" podešavanja i ne služe ničemu, pošto je i onako svejedno. Mislim... Ako je podešavanje fokusa nepotrebno i ako blenda nema uticaja na DOF, koji onda andrak uopšte pričamo o podešavanjima? I kakve onda uopšte ima veze da li je aparat setovan na Auto, P ili M, kad ispade da su jedini parametri koji imaju uticaj na daljinama preko 2-3 metra ekspozicija, ISO i WB? Za slikanje "na mah" rekosmo da WB moramo staviti na Auto, ako ima dovoljno svetla ISO će i na Auto biti nizak, a za ekspoziciju svi od početka tvrdimo da treba da je odredi aparat. Osporavanje Auto setovanja na kraju ispade najtvrđa odbrana upravo u korist Auto setovanja koju sam ja u životu pročitao.
 
Odgovor na temu

maxa11
Marko Stanojević
Nis

Član broj: 142573
Poruke: 295
195.222.98.*



+1 Profil

icon Re: All in one, ali zaista: Fuji S 6500 fd - test17.01.2008. u 13:13 - pre 198 meseci
Abdee, nisam ja računao, samo sam uneo parametre.
http://www.dofmaster.com/dofjs.html

mislio sam na situacije kada aparat uopšte ne uhvati fokus, ako previše brzo pritisnemo okidač do kraja, a ne da zavrnemo blendu i namestimo fokus na beskonačno. meni se to desilo par puta i cela slika je ispala jako mutna, i najbliži i najudaljeniji predmeti. nije se moglo videti gde počinje hiperfokalna distanca.

wiz011, prioritet blende i Auto nije isto. u A modu podešavaš sve parametre osim dužine ekspozicije, a u Auto ne podešavaš ni jedan. nije baš isto.
 
Odgovor na temu

alagor2000
pera detlic

Član broj: 46519
Poruke: 623
*.teol.net.



Profil

icon Re: All in one, ali zaista: Fuji S 6500 fd - test17.01.2008. u 14:23 - pre 198 meseci
Izgleda da je najbolje drzati na P ,pa onda mjenjas samo ISO i WB
sto ce u vecini iznenadnih sitacija biti dovoljno ...
Makar bila od kamena
Svaka sila za vremena !
Ljudi su zla djeca!
Zla po cinu,djeca po pameti !
 
Odgovor na temu

abu simbel
beograd

Član broj: 159240
Poruke: 106
*.ptt.yu.



+3 Profil

icon Re: All in one, ali zaista: Fuji S 6500 fd - test17.01.2008. u 17:33 - pre 198 meseci
Canon a 550, kombinacijom dopola stiskanja okidaca i drugih tastera, ima afl ael i fel. Na canonu a 570 is toga izgleda nema.
Zarko ako znas kako se izvodi ta kombinacija bio bih zahvalan da mi kazes.
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: All in one, ali zaista: Fuji S 6500 fd - test17.01.2008. u 18:12 - pre 198 meseci
Na nekim aparatima se koliko vidim pritiska prvo okidac na prvo koleno i drzi a onda dugme za kom. eksp. a na drugim se posle okidaca do pritisnutog do pola pritisne kursor k' gore (ISO).


Citat:
Abdee, nisam ja računao, samo sam uneo parametre


Koje si parametre uneo?
 
Odgovor na temu

abu simbel
beograd

Član broj: 159240
Poruke: 106
*.ptt.yu.



+3 Profil

icon Re: All in one, ali zaista: Fuji S 6500 fd - test17.01.2008. u 18:35 - pre 198 meseci
Na canonu a 570 is nece nikako. Dugmeta za iso zapravo ni nema vec sam tu ulogu dodelio onom dugmetu za stampanje. Izgleda da su tu mogucnost izostavili. Uopste zanimljivo je kako to da neki jeftiniji modeli imaju nesto sto oni skuplji nemaju.Na a 550 prelaz iz play u rec mod je bio idealan samo dopola stiskanjem okidaca. Ovo dugme kojim se na 570 is prelazi iz jednog u drugi mod je toliko ruzno da je konstruktor zasluzio 20 % smanjenje plate.
Da ne spominjem sto na jednom 400d nema spot merenja svetla a recimo ima ga na a 550.
 
Odgovor na temu

maxa11
Marko Stanojević
Nis

Član broj: 142573
Poruke: 295
212.200.192.*



+1 Profil

icon Re: All in one, ali zaista: Fuji S 6500 fd - test17.01.2008. u 20:52 - pre 198 meseci
Citat:
Abdee

Koje si parametre uneo?


auuu... a focal length mi ostao na 55mm!!!
izvinjavam se, na blendi 2,8 na početnoj poziciji objektiva DOF počinje od ~2m i ide u beskonačnost.
 
Odgovor na temu

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: All in one, ali zaista: Fuji S 6500 fd - test17.01.2008. u 21:22 - pre 198 meseci
Citat:
Na canonu a 570 is nece nikako. Dugmeta za iso zapravo ni nema vec sam tu ulogu dodelio onom dugmetu za stampanje. Izgleda da su tu mogucnost izostavili.

A i AEL i FEL su više nešto kaobajagi (i na A720 IS isto). Ako pritisneš okidač do pola, pa istovremeno +/- onda je to AEL ako nije uključen blic, a FEL ako jeste uključen. Pri čemu stvar ne radi ako je uključena korekcija blica/ekspozicije, a ne radi ni u M modu. Da ne pričam kakva je gimnastika ispritiskati to sve tako. Sve u svemu, praktično malo upotrebljivo.

Citat:
Uopste zanimljivo je kako to da neki jeftiniji modeli imaju nesto sto oni skuplji nemaju.Na a 550 prelaz iz play u rec mod je bio idealan samo dopola stiskanjem okidaca. Ovo dugme kojim se na 570 is prelazi iz jednog u drugi mod je toliko ruzno da je konstruktor zasluzio 20 % smanjenje plate.

To dugme je ludilo svoje vrste, a zadržali su ga i na A650 IS. Još kad se desi da je tvrdo, a dešava se.

Mada, ima ono jednu korisnu funkciju. Naime, kad se aparat stavi u futrolu dobro je da ovo dugme bude na play modu. Nađoh na netu ispovest čoveka koji je dok je aparat bio u torbici nehotice kliknuo na dugme za uključivanje, objektiv počeo da se izvlači i oštetio se mehanizam. Nisu mu priznali garanciju. Dakle, kad ga stavljate u futrolu prethodno glupo dugme prebacite na play.
 
Odgovor na temu

midifajl

Član broj: 155854
Poruke: 18
79.101.140.*



Profil

icon All in one, ali zaista: Fuji S 6500 fd - test20.01.2008. u 13:26 - pre 198 meseci
Kao pocetniku, javljaju mi se razne "nelogicnosti", a sve pri pokusaju da napravim dobru sliku i da ukapiram sta i kako treba sa s6500fd!
Molio bih iskusne kolege da mi nesto objasne, a to ce sigurno koristiti i ostalim pocetnicima. Naime, sedim u sobi, upaljeno je svetlo, slikam kutiju od aparata na 2 m ispred sebe. Kutija relativno slabo osvetljena, ali blic se ne pali!!! Pomerim aparat malo u desno, predmet osetno bolje osvetljen, a Fuji pali blic???!!! U cemu je stos? Obe slike idu bez zumiranja! Slika kutije je ostala dosta tamna, a drugi predmet koji je desno od kutije za nekih 1m i udaljen od mene 2,5m izgleda mnogo bolje na slici. Sta je to sto aparatu kaze da li ce blicati ili ne, ako nije upravo kolicina svetla kojom je osvetljen objekat?! I sam vidim da ima jos nesto, ali sta?
Jos jedno pitanje: slikam isti predmet, prvo bez zumiranja, a zatim sa zumom! Prva slika ide sa blicom i bude iznenadjujuce slabo osvetljena, a druga ide takodje sa blicom ali mnogo, mnogo bolje osvetljena?! Ispravite me ako gresim, ali imam utisak da u ovim situacijama presudnu ulogu igra ono sto se nalazi okolo i iza predmeta, tj, cini mi se da refleksija blica od okoline znatno utice na to kako ce predmet izgledati na slici?!
Ovo su verovatno dobro poznate stvari onima koji su iskusni fotografi, ali meni pravi grdne probleme i nikako ne mogu da uhvatim pravilo. Mnogo cu ceniti svako detaljnije objasnjenje, a ako negde ima neki tekst o tome (pa jos ako je i na nasem jeziku)-super!
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: All in one, ali zaista: Fuji S 6500 fd - test20.01.2008. u 14:41 - pre 198 meseci
Sebe ne smatram ništa posebno iskusnim (naprotiv), ali mi se čini da bih ovo mogao da Ti savetujem: zaboravi na "mišljenje aparata" o potrebnim parametrima fotografisanja. Preporučujem Ti da potpuno izostaviš mogućnost da aparat "donosi odluke" umesto Tebe. Blic uključi kada vidiš potrebu za tim. Ako ne želiš bljesak, stavi širi otvor blende i eventualno dužu ekspoziciju (za ovo će Ti, povremeno, biti potreban stativ ili neki drugi oslonac). Viša ISO vrednost se podrazumeva sa nižim nivoom osvetljenja, ako ne želiš predugu ekspoziciju.

Dalje, eksperimentiši sa drugim modovima osim manuelnog (A, S, P) koji, svaki na svoj način, mogu doprineti boljim rezultatima.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

maxa11
Marko Stanojević
Nis

Član broj: 142573
Poruke: 295
77.46.187.*



+1 Profil

icon Re: All in one, ali zaista: Fuji S 6500 fd - test20.01.2008. u 14:51 - pre 198 meseci
aparat određuje ekspoziciju (prema tome i da li je potreban blic) na osnovu celog kadra, a ne na osnovu jednog predmeta koji si ti zamislio. naravno, ako nisi stavio na spot metering.
 
Odgovor na temu

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: All in one, ali zaista: Fuji S 6500 fd - test20.01.2008. u 16:37 - pre 198 meseci
Digitalci obično koriste tri načina merenja svetla: 1) na osnovu procene celog kadra (evaluative), 2) na osnovu proseka centralne zone (center waighted average) i 3) u tački (spot). Prvi način je obično default ali on najčešće daje dobar rezultat samo u nekim prosečnim uslovima i vrlo često dovodi do pogrešnih ekspozicija. Kod načina merenja 1) često i sasvim malo pomeranje aparata daje sasvim različit rezultat. U stvarnosti je kadar praktično isti kao i pre pomeranja, ali je i malo pomeranje bilo dovoljno da aparat proračuna sasvim različite parametre ekspozicije.

Kad razmislim, ja sam pre digitalne ere najčešće koristio neku vrstu spot merenja (eksterni svetlomer usmeren na pomoćni srednje sivi ili reprezentativno osvetljen objekat) sa +- korekcijom od otprilike dve blende na osnovu iskustva. Sad i ja najčešće koristim metod merenja 1 (i jako mi nedostaje dugme za brzu promenu načina merenja), mada mislim da u mnogim slučajevima 1 nije dobar metod.

Digitalija nas je isfušerila, barem mene... Meni se dešavalo da ispucam ceo 35 mm film sa dijapozitivima i da nemam ni jedan loš kadar, ni u smislu kadriranja, ni u smislu svetla. Danas mi se dešava da ispucam 200 snimaka i da ni sa jednim nisam zadovoljan. Nekad se pažljivo razmišljalo za svaki snimak, merilo, procenjivalo... Danas škljocamo kao blesavi, kao majmunu da daš da ispuca 500 snimaka pa se nadaš da će neki ispasti dobro.
 
Odgovor na temu

megapyxeltoda

Član broj: 88956
Poruke: 255
*.adsl-3.sezampro.yu.



+10 Profil

icon Re: All in one, ali zaista: Fuji S 6500 fd - test20.01.2008. u 20:21 - pre 198 meseci
@Wiz 011 jeste to shto kazesh istina,digitalija,tj tehnika moze da razmazi choveka,ali to je kao i uvek,mach sa dve oshrtice...Mozesh to iskoristiti kao preduslov vishe za dobru fotografiju,a mozesh profuckati shansu za dobru fotku jer cesh ispucati brdo snimaka,od kojih ce vecimna biti snap-shotovi...no ima i tu leka...od kako uzeh za mog Nikona D70tku "normalca" 50mm 1.8, ne da mislim o kadru,negoooo..loodilo...kad imash samo i iskljuchivo tih 50 mm ne da mislish o kadru,kompoziciji svetlu,objektima i sl...negoooo...nije Ti dobro...ma sve je tako jednostavno...ako postoji preduslov za dobru fotku-iole tehnichka potkovanost footgrafa,ideja,pristojnoi svetlo,i malo mashte-eto dobre fotke,kod koje ce stvari tipa "digitalija"samo potpomoci realizaciji cilja...a ako veceg dela od ovih uslova nema,nema tu leka...
 
Odgovor na temu

wiz011
Beograd

Član broj: 54709
Poruke: 270
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: All in one, ali zaista: Fuji S 6500 fd - test20.01.2008. u 23:33 - pre 198 meseci
Ključno je to što mi nismo znali kako će snimak ispasti sve dok se ne razvije film. Znači, ako si hteo da snimaš nešto a da budeš siguran da će koliko-toliko valjati morao si da znaš šta radiš. Čak i najtrivijalniji amater je morao da ima znanja koja prevazilaze znanje 90% korisnika današnjih digitalaca da bi mogao praviti relativno solidne fotografije. Ko je hteo rezultate iznad proseka morao je još više da zna, a pogotovu je tu bilo važno merenje svetla.

Danas se prečesto oslanjamo na pokušaje i pogreške. Uf, ova fotka mi je ispala previše tamna, daj da malo otvorim blendu pa da škljocnem opet. Nekad nismo znali da li je previše ili premalo tamna, kako si je snimio - tako ti je bilo. Još kad su se pravile obične fotografije štošta je moglo da se popravi u laboratoriji. Ali dijapozitivi, tu je čovek morao potpuno da vlada svim elementima da bi ceo film ispao dobar. Da se ne vraćamo na diskusiju o auto setovanju, ali danas čovek ne mora da zna apsolutno ništa i opet može da se desi da napravi niz relativno upotrebljivih fotografija.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: All in one, ali zaista: Fuji S 6500 fd - test21.01.2008. u 00:51 - pre 198 meseci
Citat:
wiz011: Nekad nismo znali da li je previše ili premalo tamna, kako si je snimio - tako ti je bilo.


Tačno je to, ali kod mene je (da budem najiskreniji) to proizvodilo neverovatne frustracije i stres dok film ne odnesem na razvijanje. Pogotovo kada sam hteo da uslikam nešto veoma bitno. Em nikada nisam siguran u ishod, em i kad sam "kao" siguran, postoje sekundarni potencijalni problemi, u vidu filma, laboratorije ali i toga što je štednja filma ipak bila prisutna kao faktor slobode fotografisanja. Ne samo u finansijskom, već i u tehničkom smislu - menjanje filma je bilo nešto najogavnije... nešto što sam definitivno najviše mrzeo.

Možda to ulenji čoveka, ali meni je drago što ja sad na istu scenu slupam 2-5 snimaka, pa onda natenane izaberem koji je najbolji.

Da ne pominjem što to podiže moje iskustvo geometrijskom progresijom, budući da mi EXIF pomaže da sagledam tačan uticaj svakog pojedinačnog parametra na ono što sam dobio, a rezultate mogu videti odmah, pa opaliti još koji put, ako sam dobio nešto što nisam želeo. A pojednostavljuje i razmenu iskustava sa drugim ljudima koji vole fotografiju.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

abyss

Član broj: 2945
Poruke: 684
91.150.126.*



+51 Profil

icon Re: All in one, ali zaista: Fuji S 6500 fd - test23.01.2008. u 11:56 - pre 197 meseci
Ima li negde da se kupi S6500? Na PM.
Izgleda da sam zakasnio...
--
"Once hadst thou passions and calledst them evil. But now hast thou only
thy virtues: they grew out of thy passions."
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: All in one, ali zaista: Fuji S 6500 fd - test

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 39936 | Odgovora: 162 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.