Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti

[es] :: Vodič za emigraciju :: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 119612 | Odgovora: 114 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti27.02.2017. u 08:37 - pre 85 meseci
slazem se sa vecinom stvari koje si napisao, jedino bih te pitao sta podrazumevas pod ovim "Dosta se radi"?
Citat:
zwischenberger •balans posao/slobodno vreme: Dosta se radi, pogotovo kako više napreduješ. Izjava mog šefa je da svog sina viđa sat vremena dnevno, jer uveče kad dođe sa posla on već spava, je dovoljno meni da skontam koliko to može da bude ekstremno. Vrlo često se dešava da preko radne nedelje ne stignem ništa da odradim (kupovinu, slobodnu aktivnost, lekara i sl.) jer kada dođem kući između 18-19h ili ništa ne radi, ili već nemam snage. Ovde je sasvim prihvatljivo, da ako imaš dobar posao, prelaziš više stotina kilometara do pola, a često se dešava da ljudi preko radne nedelje žive u mestu gde rade, a vraćaju se kući preko vikenda. Taj koncept mi je malo odbojan, jer se tu ogleda surovi kapitalizam.

Ja sam u Srbiji radio mnogo mnogo vise nego ovde! 09-17, a to je ustvari cesto bilo 07/08-18/19 (nekad "kad zatreba" i duze), subota svaka, ponekad i nedelja par sati, za, naravno, fiksnu platu! o utrosenoj energiji, zivcima, stresu itd. da ne pricamo. i nisam jedini, ta pojava je vrlo ucestala (ako se ne radi o drzavnom sektoru) i da stvar bude jos gora, opste je to prihvaceno da je to tako i da nema tu sta ko da se zali. u Nemackoj imam radno vreme od 40h, kao i svuda svaki minut preko se broji i placa... 10h dnevno max. je dozvoljeno da se radi, duze od toga je cak kaznjivo zakonom! do 50 soma € ili 6 meseci corka je kazna! npr.: https://rechtsanwaltarbeitsrec...en-nach-dem-arbeitszeitgesetz/
Ne znam koliko ti konkretno radis, 10h, manje ili vise, ali u svakom slucaju kada se prica o "surovom kapitalizmu"... mislim da je mnogo suroviji u Srbiji! extrem koji sam cuo za neku koleginicu sa faxa je da ponekad "kad treba da se zavrsi projekat" ostaju u firmi (u Beogradu, da ne bude zabune) do 04-05 ujutru, pa posto neki zive dosta udaljeni od posla, ostanu u kancelariji, odremaju par sati u stolici za radnim stolom! za takve stvari nisam cuo da se desavaju u Nemackoj!

[Ovu poruku je menjao član dana 27.02.2017. u 10:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zwischenberger

Član broj: 325390
Poruke: 58



+19 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti27.02.2017. u 09:45 - pre 85 meseci
Naveo sam primer mog šefa, nivo iznad njega je još veći ekstrem. Radi od 08-21h svaki dan, ne živi u gradu u kom radi, treba mu do kuće 1h avionom plus 3h autom i kaže nije strašno daleko (?!), decu viđa vikendom. Sve mu je naravno kompenzovano (plata, bonusi, stan kola) ali se ja nekad ptiam da li bih se stvarno menjao sa njim za sve te novce.

Srpske uslove je bespremetno i komentarisati, to je klasično iživljavanje.

Dodatno: u Nemačkoj se beleži rast tzv. burnout-a, depresivnog stanja zbog prenatovarenosti posla.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.t-mobile.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti27.02.2017. u 10:00 - pre 85 meseci
@Zwischenberger
Radim aktivno sa Nemcima svaki dan malo duze od godinu dana i mogu da kazem koliko sam ja upoznat jako si precizno sve napisao :)
Pogotovo interesantno je tvoje vidjenje da rade ustaljenim tempom a ne na o-ruk.

@Clan/Zwischenberger
Ta prica kazne, placeni overtime i slicno jeste ali ako se ljudi zale ili ako neko tuzi firmu. Kolege menadzeri u mojoj organizaciji imaju relativno stabilno 50-60 sati nedeljno a nekada i vise. Moj sef iz Nemacke stize otprilike u 8.00 ujutro u firmu i radi ne krace od 19.00 sto znaci 11 sati dnevno a cesto i tokom vikenda po 5-10 sati dnevno a znam da je imao i situaciju pre par meseci gde je za subotu i nedelju radio 30ak sati.
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti27.02.2017. u 10:58 - pre 85 meseci
Citat:
Branko Santo: @Clan/Zwischenberger
Ta prica kazne, placeni overtime i slicno jeste ali ako se ljudi zale ili ako neko tuzi firmu. Kolege menadzeri u mojoj organizaciji imaju relativno stabilno 50-60 sati nedeljno a nekada i vise. Moj sef iz Nemacke stize otprilike u 8.00 ujutro u firmu i radi ne krace od 19.00 sto znaci 11 sati dnevno a cesto i tokom vikenda po 5-10 sati dnevno a znam da je imao i situaciju pre par meseci gde je za subotu i nedelju radio 30ak sati.

pa i marihuanu je dozvoljeno da uzgajas u stanu dok te neko ne prijavi ili te tuzi! :)
u firmi gde ja radim cesto nas upozoravaju iz uprave o tome, na svim grupnim sastancima se ponavlja prica oko toga i bas vodi racuna o da se ni slucajno ne prekoraci dozvoljeno radno vreme, ali verujem da postoje nacini kako da se to zakonski ispegla jer sam siguran da se ni jedna ozbiljna firma ne bi tek tako igrala zakonom, pogotovo u slucaju kad nisu male kazne za takve prekrsaje...

Citat:
zwischenberger: Naveo sam primer mog šefa, nivo iznad njega je još veći ekstrem. Radi od 08-21h svaki dan, ne živi u gradu u kom radi, treba mu do kuće 1h avionom plus 3h autom i kaže nije strašno daleko (?!), decu viđa vikendom. Sve mu je naravno kompenzovano (plata, bonusi, stan kola) ali se ja nekad ptiam da li bih se stvarno menjao sa njim za sve te novce.

imam i ja par takvih kolega kojima su porodice par stotina km udaljene i svakog vikenda putuju "hoam" i tako godinama vec. u pocetku, kad sam tek dosao, takve stvari su mi bilo skroz cudne i neshvatljive jer takve varijante nisu bas uobicajene u Srbiji, secam se da sam par puta pricao sa nekim kolegom koji to radi, pitao uvek zasto mu se i zena i deca ne presele ovde, ili zasto on ne nadje posao tamo blizu svoje porodice (nasao bi da hoce u roku od 2 dana s obzirom na posao koji radi i iskustvo koje ima)... kao, OK im je tako, navikli su! posle sam video da su takve kombinacije vrlo ceste, da se ljudi sele zbog, boljeg posla, bolje plate, uslova, ... cega vec, a da im porodice ostaju tamo odakle dolaze! ja smatram takav zivot sr*nje, pristao bih na takav posao samo kad bi to bio jedini nacin kako decu da prehranim, ali ocigledno da nemaju svi iste prioriete i nije svima porodica na prvom mestu!
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.tmcz.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti27.02.2017. u 17:00 - pre 85 meseci
@clan
Ti ljudi imaju naravno pravo da ne rade i nije to naredjenje odozgo da se radi tako nego pritisak okoline i zelja za napredovanjem. Ako ti svaki dan od sefa dobijas mailove u 9-10 uvece to tebi signalizira da i ti trebas da budes aktivniji.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.net.upcbroadband.cz.



+638 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti27.02.2017. u 21:14 - pre 85 meseci
Meni signalizira da mu nece biti odgovoreno :).
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.tmcz.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti27.02.2017. u 21:30 - pre 85 meseci
Nije naravno obavezno da se odgovori. Ali kako se penjes na lestvici vazduh je sve redji a sa njim i otvorene pozicije. Svi oko tebe su ajkule i ako nameravas dalje, moras da das vise. Surovo je ali tako je.
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti28.02.2017. u 05:52 - pre 85 meseci
Citat:
Branko Santo:@clan
Ti ljudi imaju naravno pravo da ne rade i nije to naredjenje odozgo da se radi tako nego pritisak okoline i zelja za napredovanjem. Ako ti svaki dan od sefa dobijas mailove u 9-10 uvece to tebi signalizira da i ti trebas da budes aktivniji.

ne znam da li sad pricas o Ceskoj ili Nemackoj, ali u svakom slucaju skrenuli smo sa onog sto sam ja napisao... te poltronske metode napredovanja mi vise lice na Srbiju nego na neku civilizovaniju zemlju. ja sam samo rekao da je u Nemackoj i zakonom zabranjeno raditi vise od 10h dnevno i bar u mom okruzenju nemam ljude koji rade dnevno 12-15-25 sati, jer svi jako cene svoje slobodno vreme, sto sam i ja tek ovde naucio, posto sam u Srbiji radio ko konj pa sl. vreme prakticno da nisam ni imao.
 
Odgovor na temu

zwischenberger

Član broj: 325390
Poruke: 58



+19 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti28.02.2017. u 06:54 - pre 85 meseci
Mislim da Branko ne priča o poltronskim metodama napredovanja, već o drugačijim pravilima igre kada se penješ na lestvici. Rekao bih, iz mog iskustva, da do 90 k€/godišnje (gruba procena), vladaju ti socijalni uslovi, ne smeš da radiš više od 10h dnevno, šef te tera kući, itd... Ali čim ti plata poraste na trocifreni broj k€, stvari počinju da se menjaju, više te niko ne pita koliko radiš, krug ljudi koji radiš radi po 12h dnevno, sastanci se zakazuju od 7 ujutru do 8 uveče, itd. Ali kako dobijaš veći status (recimo C-level) to si bliži odstrelu kada krene Seča knezova, ako nisi ispunio obećano, nisi povećao prodaju, nisi razvio firmu koliko su vlasnici hteli, itd. samo ti kažu, Danke i aufwiedersehen :)
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti28.02.2017. u 07:48 - pre 85 meseci
U Srbiji je zabranjen rad preko 8 sati dnevno ako direktor nije izdao i urucio radniku resenje o prekovremenom radu, a ja takvo resenje za 20 godina rada jos nisam video. Ako to resenje postoji, onda broj prekovremenih sati ne moze biti veci od 8 nedeljno. I prekovremeni sati se naravno placaju, besplatan rad nije dozvoljen osim u nekim zakonom propisanim izuzetnim situacijama. Problem je sto radnici nemaju zelje i volje da se izbore za svoja prava, ajd nekako da razumem fizicke radnike bez obrazovanja, ali sta reci za visoko obrazovani sloj populacije? Smatras sebe nekakvom elitom, a dozvoljavas da neki kriminogeni ljudi postupaju protivzakonito prema tebi? To je isto kao da te samaraju ili siluju, kakva je razlika - i jedno i drugo vredja dostojanstvo i negativno utice na zdravlje. Cutis i tolerises krsenje zakona na tvoju stetu, onda nisi nikakva elita vec kur najobicniji bez obzira kolika ti je plata.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.t-mobile.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti28.02.2017. u 08:33 - pre 85 meseci
@Clan
Pricam direktno o Nemackoj koja se spominjala ali to je relativno redovno i u Ceskoj cim predjes u menadzment. Inzinjerski overtime se negde racuna negde ne pa ljudi ili dobiju placeno ili TOIL (time off in lieu) tj. isto to vreme nazad kao slobodno.

Da ne komentarisem dalje, tacno sam mislio ovo sto je Zwischenberger napisao. Jedina gora stvar od situacije u kojoj svi rade puno jeste kada radis puno sa kolegama iz USA jer pocinjes u 8-9 pa 10 sati recimo pa jos oni iz druge vremenske zone rade do 7-8pm tako da ispadne da "mozes" da radis ceo dan (nekad nije opciono zbog sastanaka u 8 uvece ali hej to radis od kuce :P ).

P.S. Sto bi rekao jedan Kinez iz Huawei iz Bonna (saradjujemo sa Huawei kao vendorom dosta tesno) na pitanje imas li home office kaze "Imam ali samo vikendom" i crce od smeha :)
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1179



+835 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti28.02.2017. u 09:38 - pre 85 meseci
Mozda je moje iskustvo sa Svabama bajato, ali koliko sam razumeo tada, umesto da rade drugi posao(tezge), a vole pare, oni rade prekovremeo. Ima tu dosta laganog muljanja sa prekovremenim satima, ali generalno nije los koncept za dodatnu zaradu, kako za firmu, tako i za zaposlenog. Bolje da solidnog radnika drzis u firmi fokusiranog nego da landara okolo.

Ne znam, danas, koliko toga ima(dodatnih sati), ranije je bilo puno i puno kuca je napravljeno zahvaljujuci tome.
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
*.dip0.t-ipconnect.de.

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti28.02.2017. u 10:23 - pre 85 meseci
Citat:
P.S. Sto bi rekao jedan Kinez iz Huawei iz Bonna (saradjujemo sa Huawei kao vendorom dosta tesno) na pitanje imas li home office kaze "Imam ali samo vikendom" i crce od smeha :)


Moj kolega je radio u Huawei u DE, i nisu imali godišnji odmor dve godine dok su bili u poslu (kasnije im je nadoknađeno). Što više slušam o firmama sa istoka i o gaming industriji, manje želim da imam ikakvog posla sa njima :-).
 
Odgovor na temu

zetaxx018

Član broj: 311330
Poruke: 149
*.exe-net.net.



+36 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti28.02.2017. u 10:23 - pre 85 meseci
Citat:
pctel: U Srbiji je zabranjen rad preko 8 sati dnevno ako direktor nije izdao i urucio radniku resenje o prekovremenom radu, a ja takvo resenje za 20 godina rada jos nisam video. Ako to resenje postoji, onda broj prekovremenih sati ne moze biti veci od 8 nedeljno. I prekovremeni sati se naravno placaju, besplatan rad nije dozvoljen osim u nekim zakonom propisanim izuzetnim situacijama. Problem je sto radnici nemaju zelje i volje da se izbore za svoja prava, ajd nekako da razumem fizicke radnike bez obrazovanja, ali sta reci za visoko obrazovani sloj populacije? Smatras sebe nekakvom elitom, a dozvoljavas da neki kriminogeni ljudi postupaju protivzakonito prema tebi? To je isto kao da te samaraju ili siluju, kakva je razlika - i jedno i drugo vredja dostojanstvo i negativno utice na zdravlje. Cutis i tolerises krsenje zakona na tvoju stetu, onda nisi nikakva elita vec kur najobicniji bez obzira kolika ti je plata.


Plase se da ne dobiju otkaz i ostanu bez posla i kao radnik izadju na los glas. Posle burne 90-te, pa i kasnije ako danas i uskladis neke zakone sa EU, ljudi nemaju poverenje. Jer kada pratis pravila igre 20 godina onda se i naviknes. Ali kada bi se ljudi masovno bunili, bilo bi rezultata. Sami sebe pravimo na robove i mentalitet neka se neko drugi pobuni i resi moj status.

Citat:
član: posto sam u Srbiji radio ko konj pa sl. vreme prakticno da nisam ni imao.

Radim za nasu kompaniju, web programiranje je u pitanju, 40 sati nedeljno, dobro placeni (plus radim od kuce, slobodnog vremena imam koliko zelim). Samo ako imamo neko probijanje rokova radimo vikendom i to se placa ali se retko radi vikendom.
Tako da nije sve u Nemackoj bajno a nije sve u Srbiji crno kako mnogi zele da predstave kao razlog zasto su otisli iz zemlje.
Ne bih ja otisao nikada za Nemacku a da radim 10 sati dnevno i da mi sef salje mejlove u 10 h uvece, da nemam drustveni zivot i da budem rob novcu. Imam porodicu i sa detetom zelim da provedem sto vise vremena a to novac ne moze da kupi.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.net.upcbroadband.cz.



+638 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti28.02.2017. u 10:32 - pre 85 meseci
Heh pa firme u srbiji uglavnom nemaju posla za 8 sati, nego zavrsis sta ima i onda blejanje. Zato su i plate tako mizerne. Kad bi firma imala stvarno posla bar za aktivnih 6 sati rada bilo bi para ihaha.

Pricam za IT, za druge stvari crcaju od posla po 10 sati - i opet nista.
 
Odgovor na temu

zetaxx018

Član broj: 311330
Poruke: 149
*.exe-net.net.



+36 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti28.02.2017. u 10:52 - pre 85 meseci
Citat:
Aleksandar Đokić: Heh pa firme u srbiji uglavnom nemaju posla za 8 sati, nego zavrsis sta ima i onda blejanje. Zato su i plate tako mizerne. Kad bi firma imala stvarno posla bar za aktivnih 6 sati rada bilo bi para ihaha.

Pricam za IT, za druge stvari crcaju od posla po 10 sati - i opet nista.


Pa pre par dana ona gej ministarka je rekla da nedostaje 7000 programera, da je velika potraznja i da ce drzava pomoci prekvalifikaciju. Ministarka se ponosi da se javilo i nekoliko ljudi od oko 50 godina, dok je 95% do 35 godina starosti. Neko od vas dvoje gresi oko toga da li ima ili nema dovoljno posla u IT-u.
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
*.dip0.t-ipconnect.de.

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti28.02.2017. u 11:10 - pre 85 meseci
Citat:
Ne bih ja otisao nikada za Nemacku a da radim 10 sati dnevno i da mi sef salje mejlove u 10 h uvece, da nemam drustveni zivot i da budem rob novcu. Imam porodicu i sa detetom zelim da provedem sto vise vremena a to novac ne moze da kupi.


Tačno, i većina ljudi to ovde želi. Zato i ne znam osobu koja u Nemačkoj radi deset sati dnevno. I moj direktor ima decu :-). Čak i supermarketi ne rade nedeljom, a ni 24h dnevno (osim na železničkim stanicama).
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti28.02.2017. u 12:28 - pre 85 meseci
Citat:
zetaxx018:
Plase se da ne dobiju otkaz i ostanu bez posla i kao radnik izadju na los glas.

Ne bih rekao da se to zove strah. Da se ljudi plase da "ostanu bez posla i kao radnik izadju na los glas", onda dobro, ne bi radili nista javno, ali bi naprimer prvog maja napravili protest pod maskama. Ovako, videcete prvog maja - Amerika i Engleska na nogama, svuda po Evropi protesti, jedino po Srbiji svi rostiljaju po parkovima i proslavljaju dan kad su radnici dobili sva prava koja danas imaju. Ne znam ni sam kako opisati to stanje svesti, da li ima veze sa lenjoscu, inteligencijom, nekakvim mirenjem sa sudbinom ili cime vec, ali ynam da to straha videlo nije.


Citat:
član: Imam porodicu i sa detetom zelim da provedem sto vise vremena a to novac ne moze da kupi.

Slazem se i ne znam zasto je poslodavcima tako tesko da to shvate. Ako se radnik pozali na premalo vremena sa porodicom, poslodavac redovno posegne rukom u kesu da mu tu patnju nadoknadi nekim dodatnim novcem. Treba na neki nacin svi da se organiyujemo i da uticemo na javno mnjenje stavom da nije normalno da u nekoj firmu 10 ljudi radi po 60 sati nedeljno, vec da taj isti posao obavi 15 ljudi sa po 40 sati nedeljno, jer poslodavca to svakako kosta istu kolicinu novca. U Srbiji ima toliko nezaposlenih da je moguce organizovati da svi radimo 4 dana nedeljno po 6 sati pa da opet bude zavrsen sav posao koji se obavlja uz ogromne napore i prekovremeni rad. Koji je moj izgovor da sedim 15 sati dnevno na poslu i time nekom kradem radno mesto? Ja imam bukvalno isti utisak kao kad bi nas 5 diskutanata otisli na rucak, doneli nam 5 porcija, a ja bez obzira sto nisam gladan na silu pojeo dve samo da bi taj peti ostao bez hrane. Ne zelim to da radim, prekovremeni rad je drustveno neprihvatljiv.

Mislim da je i problem u dogovaranju fiksne plate, cena rada treba da bude dogovorena po satu. Ja sam ranije radio za fiksnu platu i imao sam problem grize savesti kad dodje kraj rdnog vremena, ja bih da idem kuci a kolege bi jos da ostanu, imao sam osecaj da odlaskom cinim nesto nemoralno, kao da sam nesto ukrao. A onda sam seo i rekao da to ne moze tako, vec smo izracunali neku prosecnu vrednost mog radnog sata i dogovorili se da upisujemo sate i tako racunamo platu, pa sad ja ako odem na vreme time prakticno poslodavcu stedim novac sto je utisak da cinim nesto dobro a ne lose

A kad nekad zaista postoji potreba da ostanem prekovremeno ja ostanem, pa kad se nakupi dovoljno prekovremenih sati a nema mnogo posla, ja uzmem neplaceni dan, ili jednostavno izadjem ranije. Tako takodje imam utisak da poslodavcu stedim novac a dodatno mi je lepo kad mogu vreme da provedem u prirodi.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti28.02.2017. u 14:14 - pre 85 meseci
Citat:
zetaxx018:Ne bih ja otisao nikada za Nemacku a da radim 10 sati dnevno i da mi sef salje mejlove u 10 h uvece, da nemam drustveni zivot i da budem rob novcu. Imam porodicu i sa detetom zelim da provedem sto vise vremena a to novac ne moze da kupi.

cekaj sad Zetexe, pa jel neces u Nemacku da ne bi bio rob, ili sto niko nece da te primi?!
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti28.02.2017. u 17:30 - pre 85 meseci
Ovo oko radnog vremena je, po mom iskustvu, vrlo nategnuta prica.

Ja kad sam dosao u sadasnju firmu u NL, bio sam smesten u hotelu i lepse mi je bilo da blejim u firmi, nego da odem i sedim u hotelu, fin prostor, dobar net, lab... naravno nisam nista radio ni za vreme radnog vremena a kamoli posle, gledao oglase za stan, cuo se sa porodicom, malo cackao po opremi, trazio namestaj, citao blogove, sortirao fotke i sl.... Dobio sam upozorenje od sefova da ne mogu to da radim, odnosno da treba da palim van firme posle radnog vremena. I svi ostali koji su slicno radili su dobili isto upozorenje, i nije neka HR folirancija, nego su nam to vrlo ozbiljno rekli.

E sad da je sve 100% pod konac, ne mogu da kazem, desavalo se da se ostane nekad malo prekovremeno, ali bogami, ne secam se da sam dosao na vreme na posao 2x u poslenjih x godina. Takodjer se radilo od kuce, i "radilo" da ne kazem blejalo na poslu, izostajalo za posla da se saceka paket kuci ili registruje auto (bez uzimanja godisnjeg) itd.

Sve u svemu mislim da je firma meni izasla visestruko puta vise u susret, nego sto sam ja firmi to nadoknadio sa mojim nekim prekovremenim radom (1-2h posle radnog vremen da ostanem i zavrsim neki posao u jednom danu, umesto da razvlacim na sutra). Sto se tice pravog prekovremenog rada, gde ti treba nesto oficijalno da odradis u neko vreme koje je van tvog radnog vremena - to se placa suludo - toliko suludo da prekovremni radi izbegava firma a ne radnici :D

Naravno ovo je jedna firma i nisu svud ista pravila i iste price, ali ± na to se svodi. Ako firma trazi od tebe oficijalno da odradis nesto vikendom ili uvecer - moje iskustvo je da to mora da ti nadoknadi + po NL zakonima mora da ti da slobodan dan.

Recimo ako radis Pon-Pet dobijas parice x. Ako radis Subotu, ti dobijas dodatne pare za taj rad na platu x + slobodan dan - pa prakticno radis opet 5 dana nedeljno itd.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 119612 | Odgovora: 114 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.