Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti

[es] :: Vodič za emigraciju :: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 119577 | Odgovora: 114 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti08.02.2017. u 11:10 - pre 86 meseci
@DaliborP - ljudi se menjaju i prilagodjavaju (isti ljudi tokom godina provedenih u inostranstvu menjaju svoj stav o ostajanju ili odlasku), neko vise neko manje, a i u razlicitim fazama zivota imaju razlicite prioritete i vise ili manje su fleksibilni. Na kraju krajeva sta fali privremenom boravku u inostranstvu i to je jedno veliko zivotno iskustvo...
Ja sam samo hteo da istaknem da ljudi nekako podrazumevaju da ce odlaskom u inostranstvo sve biti bolje, ustvari sve ce biti drugacije, a to drugacije ce mnogima biti bolje, a nekima ce biti i gore, pa ce ostati i muciti se ili lomiti i vracati, ili ici u neke trece zemlje...

Naravno da otvara mentalni sklop i naravno da i ti nisi drugaciji (kao ni ja), postavljas pitanja u okvirima stereotipa u kojima si smestio tog coveka, recimo ne pitas nekog lokalca - od kud je, kako mu se svidja u UK ili da li planira da se seli, jer imas druge predrasude prema njima...

 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti08.02.2017. u 11:26 - pre 86 meseci
Citat:
bananaphone: Ja sam samo hteo da istaknem da ljudi nekako podrazumevaju da ce odlaskom u inostranstvo sve biti bolje, ustvari sve ce biti drugacije, a to drugacije ce mnogima biti bolje, a nekima ce biti i gore, pa ce ostati i muciti se ili lomiti i vracati, ili ici u neke trece zemlje...

Slazem se da ce biti drugacije, ali opet moje misljenje je da ako se radi o osobi kakvoj sam opisao u prethodnom postu, da je bolje da ne ide nigde.

Citat:
Naravno da otvara mentalni sklop i naravno da i ti nisi drugaciji (kao ni ja), postavljas pitanja u okvirima stereotipa u kojima si smestio tog coveka, recimo ne pitas nekog lokalca - od kud je, kako mu se svidja u UK ili da li planira da se seli, jer imas druge predrasude prema njima...

Hteo sam samo reci da iza takvih pitanja nema nikakvih zadnjih namera, obican small talk i nista vise. Da li stvarno neko tim pitanjem "zeli" da ti odes, cisto sumnjam, mada mozda ima i takvih. U svakom slucaju ne bih tome pridavao ikakav znacaj.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti08.02.2017. u 13:22 - pre 86 meseci
Vidi, ja ocigledno nisam sposoban da ti docaram sta hocu da kazem.
Small talk - ti govori o stereotipu u koji si ti stavljen od strane nekog ko postavlja takva pitanja. Da li neko zeli ili ne da ti ides, nebitno je, stvar je sto si ti stavljen u kalup coveka koji je privremeno tu i vracas se u svoju domovinu, samim tim odnos sa takvim covekom ima drugu dimenziju, nego sa nekim sa kim ces provesti sledecih 50g. I to ne mora biti neprijateljski ili ne znam ja kakav - podao odnos, jednostavno ti si ovde gost koji je dobrodosao (ili ne - opet nebitno), ali konacna percepcija ljudi je da ne ostajes tu za stalno i tu vrstu odnosa gaje prema tebi (kao prema privremenom gostu). Nadam se da je sad jasnije :D

 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti08.02.2017. u 13:52 - pre 86 meseci
Citat:
bananaphone: Vidi, ja ocigledno nisam sposoban da ti docaram sta hocu da kazem.
Small talk - ti govori o stereotipu u koji si ti stavljen od strane nekog ko postavlja takva pitanja. Da li neko zeli ili ne da ti ides, nebitno je, stvar je sto si ti stavljen u kalup coveka koji je privremeno tu i vracas se u svoju domovinu, samim tim odnos sa takvim covekom ima drugu dimenziju, nego sa nekim sa kim ces provesti sledecih 50g. I to ne mora biti neprijateljski ili ne znam ja kakav - podao odnos, jednostavno ti si ovde gost koji je dobrodosao (ili ne - opet nebitno), ali konacna percepcija ljudi je da ne ostajes tu za stalno i tu vrstu odnosa gaje prema tebi (kao prema privremenom gostu). Nadam se da je sad jasnije :D

Ama jasno mi je sta ti hoces da kazes, ali meni se cini da je to sve samo tvoja licna percepcija sta ustvari stoji iza takvih pitanja. Svakako da ima ljudi koji su se vec vratili, ima ih gomila, sta je tacno problem da te neko upita isto?

Meni je to iskreno bezveze, da neko automatski zakljucuje na takav nacin, da te neko gleda kao privremenog gosta jer je eto postavio to pitanje. Ne treba bas biti tako osetljiv.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti08.02.2017. u 14:35 - pre 86 meseci
Pa dobro, tvoji rezoni ne moraju 100% da se preklapaju sa mojim, i sto se mene tice - ja nisam osetljiv uopste, a prihvatam da mozda i gresim.

Iznosim ono sto ja osecam i intuitivno a i na osnovu dosadasnjeg nekog zivotnog iskustva, a ljudi kad procitaju mogu da procene koliko je to relevantno za njih, za tebe ocigledno nije, ali za neke drugare od Branka Santa - ocigledno jeste, tako da jbg...
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti08.02.2017. u 15:00 - pre 86 meseci
Citat:
bananaphone:
recimo ne pitas nekog lokalca - od kud je, kako mu se svidja u UK ili da li planira da se seli, jer imas druge predrasude prema njima...

Interesantno, ja lokalce uvek pitam odakle su - isto kao što mi je u Srbiji bilo interesantno da li je čovek iz Beograda, iz Vojvodine ili iz Šumadije. Naravno, ne pitam da li planiraju da se vraćaju, ali evo i mene dosad niko od lokalaca nije pitao planiram li da se vraćam. A iskreno, ne bi mi ni smetalo.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti08.02.2017. u 16:22 - pre 86 meseci
@jablan - svakako je bitan kontekst i generalna prica i normalno ako te neko u toku price od 2h, izmedju ostalog pita da li planiras da se vracas - pa sto bi ti smetalo. Ova tri pitanja koja sam naveo su standardan set u prva 3minuta zapocetog neobaveznog razgovora sa lokalcem koga si sreo u baru ili na decijem igralistu. Pricam iskustvo iz NL, svakako da ne vazi za sve zemlje, sve lokalce ovde itd...

@Braxi - ne odgovorih ti... Vidi ja nisam relevantan da govorom o celokupnom trzistu, ili o EU, niti znam dovoljno relevantnih firmi i ljudi, niti opste stanje, mogu samo da govorim lokalno i za struku za koju znam kakva je situacija. Kako je u Nemackoj ili Svici - pa nek kazu ljudi koji tamo zive... Za IT u NL - zlatno doba je bila 2015/2016 (pogotovo za networking) - videcemo jos kakva ce biti 2017...

Ovo za pitanja o povratku, sta ja znam, nekako ne mislim da se radi o malicioznosti, bar ne u vecini slucajeva, nego jednostavno o tome kako te covek percipira. On ne pita da li planiras da ostanes, nego kad planiras da se vracas, i to pita zato sto ocekuje da se vracas, odnosno to je slika koju on ima pre nego sto otvori usta i kaze ti dobar dan...

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 08.02.2017. u 17:37 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti08.02.2017. u 16:33 - pre 86 meseci
Znaci ako te neko iz kratkog razgovora pita da li planiras da se vratis, ti zakljucujes da ta osoba ocekuje od tebe da se vratis odakle si dosao, i ne zeli da gradi nekakve blize odnose sa tobom zato sto si stranac....? Jok nisi ti to umislio :-)
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti08.02.2017. u 17:22 - pre 86 meseci
banana,

2016 je bila odlicna za networking i za Gerta Wildersa !
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti08.02.2017. u 17:31 - pre 86 meseci
@Braxi - videcemo, svakako ce nastati politicki cirkus ako on osvoji dovoljan broj glasova :D
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti08.02.2017. u 18:02 - pre 86 meseci
zasto bi bio cirkus ?

Mislim ako ga narod hoce i treba da vlada.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti08.02.2017. u 18:38 - pre 86 meseci
Pa pobedio je i Toma Nikolic na izborima i vlada, sto ga ne cini manjim cirkusom... Mada je Geert harizmaticna licnost, vise kao Seselj :D
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti08.02.2017. u 21:35 - pre 86 meseci
Citat:
bananaphone:
Ja sam vec godinama u NL, pa sam vec navikao na 3 pitanja koja uvek idu zajedno: "Otkud si?" pa onda "Kako ti se svidja ovde?" pa onda "Da li/kad planiras da se vratis?", sve sa laznim osmehom preko face :D. Znaci ti si prijatelju ovde stranac, i podsvesno (a mozda i svesno) se od tebe ocekuje da se vratis u rupu iz koje si dosao. I iz te percepcije/pozicije se sa tobom i (ne)grade neki odnosi...



Tipican EU BS, stranac si do smrti. Seli se u USA :) Oh i btw, stranac si vec i u Srbiji, mentalno si vise iz *.nl nego stanovnik Srbije, znaci once again - USA :D
Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti08.02.2017. u 22:28 - pre 86 meseci
a sta cemo sa lokal patriotama tipa "moj Beograd si dosao da lomis".
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti08.02.2017. u 23:03 - pre 86 meseci
Citat:
DusanSukovic:
Citat:
bananaphone:
Ja sam vec godinama u NL, pa sam vec navikao na 3 pitanja koja uvek idu zajedno: "Otkud si?" pa onda "Kako ti se svidja ovde?" pa onda "Da li/kad planiras da se vratis?", sve sa laznim osmehom preko face :D. Znaci ti si prijatelju ovde stranac, i podsvesno (a mozda i svesno) se od tebe ocekuje da se vratis u rupu iz koje si dosao. I iz te percepcije/pozicije se sa tobom i (ne)grade neki odnosi...



Tipican EU BS, stranac si do smrti. Seli se u USA :) Oh i btw, stranac si vec i u Srbiji, mentalno si vise iz *.nl nego stanovnik Srbije, znaci once again - USA :D



Nemam ja vise problem da budem stranac negde, imas u NL celu zajednicu Engleza i Amera, koji zive 10-15-20g ovde i planiraju da ostanu, a ne znaju ni rec Holandskog niti ikad planiraju da se "integrisu", nauce jezik ili krenu da jedu sirovu haringu. Zabole ih sto su "stranci", a otprilike to je i moj stav. Ali mnogi ljudi dozive taj kulturoloski sok, kad predju iz zajednice gde su "domaci" u zajednicu gde su "stranci" :)

USA - zbog licne situacije - nema sanse. Od dalekih destinacija - eventualno Singapur, mada sto se vise matori, prioriteti se menjaju, pa mi sever Italije i jug Francuske i eventualno Spanije, izgledaju sve lepse :D. Mada lepo je mastati, ali u sledecih 10g - najrealnije je da cu da sedim tu gde sam i sad :D
 
Odgovor na temu

epidemija

Član broj: 194209
Poruke: 165
110.140.31.*

Sajt: www.poruka.ba


+6 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti09.02.2017. u 00:00 - pre 86 meseci
Vratiti se ili ostati, pitanje je sad?! :-)
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti09.02.2017. u 10:31 - pre 86 meseci
Citat:
epidemija: Vratiti se ili ostati, pitanje je sad?! :-)


nije emigracija za svakoga i u svakoj prilici.

Ja isto imam nekog prijatelja on hoce da imigrira pitam ga sto. kaze ovo je haos, a radi u banci za nekih 120000 zena u opstini za nekih 50000 ja ga gledam mislim se jel si ti lud ili ti samo noge smrde ?

Ljudi su nerealni. Gde ce njegova zena kao stranac da nadje picikato posao kao sto sad ima. Nikad. Koji posao ce on tamo imati dok ne nauci jezik... Pa kirija pa kredit za stan ce dobiti na kukovo leto...

Sto se tice programera ja mislim da je cista glupost za programera da ide preko ako ima porodicu. To je obicna robija. A posao realno moze da radi od kuce iz Srbije, povremeno da ide na konsultacije....
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti09.02.2017. u 11:48 - pre 86 meseci
A kad izađe iz kuće na ulicu, a ono milina.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16681
*.ip.telfort.nl.



+7166 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti09.02.2017. u 12:33 - pre 86 meseci
Citat:
DusanSukovic
Tipican EU BS, stranac si do smrti. Seli se u USA :) Oh i btw, stranac si vec i u Srbiji, mentalno si vise iz *.nl nego stanovnik Srbije, znaci once again - USA :D


Bolje pozuriti onda, dok ne pogase H1B vize i postanu "great again":-)

@bananaphone,

Mislim da previse interpretiras tudje akcije. Sigurno ima ljudi koji bi voleli da 'stranci odu' ali to sto te neko pita da li bi se vratio nazad nije nikakav znak da se tako nesto misli. Meni se desilo N puta da pitam nekoga ko je iz neke daleke zemlje da li razmislja da se vrati, ne zbog toga sto bih zeleo da se vrati nego iz ciste znatizelje zato sto se radi o ogromnoj razlici u klimatu/kulturi itd. pa me zanima kako ljudi razmisljaju i da li su se adaptirali ili i dalje zele da se vrate u klimat gde su rodjeni. Sto se mene licno tice, ljudi treba da zive gde god zele i mogu da se snadju.

Mozda je neko od tih ljudi koje sam pitao pomislio "vidi ovog bledolikog - hoce da mi vidi ledja, misli da sam dosao iz neke rupe" ali to bi bilo isto takvo preterano i pogresno interpretiranje. Niti bih da mu vidim ledja niti mislim da je dosao "iz rupe".

Naravno, kojekakvih ksenofoba ima svuda, ali to je deo normalnog zivota, gde god da si uvek ce biti nekog u okolini sa cijim stavovima se ne slazes i ko ne gaji simpatije prema tvom boravku tu gde jesi. To moze da se desi i u rodjenoj zemlji ili gradu, mislim imas ljudi kojima su autsajderi svi koji nisu iz lokalne mesne zajednice... ignorises takve, zivis svoj zivot i uzivas.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

eeestablishment
srbija

Član broj: 268550
Poruke: 785
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: eeestablishment


+479 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti09.02.2017. u 12:48 - pre 86 meseci
Citat:
Braxi:
Citat:
epidemija: Vratiti se ili ostati, pitanje je sad?! :-)


nije emigracija za svakoga i u svakoj prilici.

Ja isto imam nekog prijatelja on hoce da imigrira pitam ga sto. kaze ovo je haos, a radi u banci za nekih 120000 zena u opstini za nekih 50000 ja ga gledam mislim se jel si ti lud ili ti samo noge smrde ?

Ljudi su nerealni. Gde ce njegova zena kao stranac da nadje picikato posao kao sto sad ima. Nikad. Koji posao ce on tamo imati dok ne nauci jezik... Pa kirija pa kredit za stan ce dobiti na kukovo leto...

Sto se tice programera ja mislim da je cista glupost za programera da ide preko ako ima porodicu. To je obicna robija. A posao realno moze da radi od kuce iz Srbije, povremeno da ide na konsultacije....


Verovatno im nisu samo finansije u pitanju .

Mozda ljudi gledaju shire .

Jedna moja komsinica je pre 40tak god sa porodicom emigrirala u Australiju .

Secam se komentara komsiluka : " STA IM JE TO TREBALO ,GDE CE DECA DA IM RASTU I KOJI CE JEZIK DA GOVORE, ONI NISU NORMALNI , PA OBOJE SU ZAPOSLENI (u zdravstvu ) , I IMAJU KUCU NA SPARAT SA PARNIM GREJANJEM . . . . . . ej jbte sa paaaaaaaaarnim grejanjem ????
Ponovo su polagali neke ispite jer ovdasnje diplome nisu bile validne ( inache su oboje fakultetski obrazoveni ) muku su imali i poceli iz pochetka ali da samo sad mozete da vidite kako zive , koji standard uzivaju i sta sve mogu da priuste sebi i svojima . (Skype je chudo )

A mi ovde ? , pa eto mene i moju generaciju su posle sluzenja vojnog roka zakacile vojne vezbe ( sve ukupno jos god dana ) pa onda jedan rat , pa drugi rat a nesto mi se cini da nas ocekuje jos jedno zesce sr@nje zbog kosova ili republike srpske sve jedno .

Doduse otadzbina se oduzila i sve vreme na ratistu nam racuna kao dupli radni staz ( dnevnice nam ostali duzni pa se sad tuzakamo po Briselu )

Nista bolje nisu prosli ni oni koji nisu bili direktni ucesnici , dosta im je bilo sto su svaki dan gledali nebo istrepeli da li ce njima , prijateljima , komsiluku ili nekom od clanova porodice past bomba na glavu . . . . . .

Neko ima viziju , stav a i m00da , ne dozvoljava da mu drugi kroje sudbinu , uzima stvar u svoje ruke a neko je inertan ,sedi i cheka sta ce lepoga novi izbori da donesu .

Ne treba biti sebican , gledati samo sebe i ovaj trenutak , stizu i sledece generacije koje cini mi se ovde nece imati istu sansu kao njihovi vrsnjaci u normalnim zemljama .

pozZz . . .






[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 09.02.2017. u 14:17 GMT+1]
zašto bogati ne uživaju u bogatstvu i jelu i piću nego odmah pokušavaju da naprave

bombu i unište svijet . . . ( Bob Rock )
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 119577 | Odgovora: 114 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.