Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti

[es] :: Vodič za emigraciju :: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 119610 | Odgovora: 114 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

joker247

Član broj: 332555
Poruke: 3



+2 Profil

icon Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti11.01.2017. u 10:00 - pre 87 meseci
Prije svega pozdrav svima!
Nalazim se u jednom životnom razdoblju gdje trebam odlučiti što napraviti od života. Vjerujem da se na ovom forumu nalazi dosta ljudi koji su otputovali u inozemstvo zbog boljeg posla, posla općenito - jer ga ovdje nema, ili ako ima slomit će te za sitnu paru. Trenutno sam bez posla ali sam radio od završetka škole sve i svašta, +12 sati dnevnog rada, poslije rad u 3 smjene, i terenski rad ali to je bilo sve na par dana i u mojoj državi. Relativno sam mlad, 20 godina, idem prema 21. Otići u inostranstvo, odreći se obitelji, prijatelja, započeti nešto novo? Viditi kako ljudi tamo negdje žive, rade, koji su njihovi problemi.. Zanimaju me iskustva ljudi koji su otišli, po mogućnosti ovako mladi, sami, znam da ih ima. Vjerujem da nije bilo lako, ali poslije tog nekog vremena(nekome 3 mjeseca, nekome godina, a nekome cijeli život ) koje je potrebno da se navikneš, kaju li se što su otišli. Ja mislim da ne mogu ništa izgubit ako probam, osim što mogu doći u grupu narkomana i klošara s kojim moram stanovat u istom prostoru i to u nekim barakama ali, valjda nije svugdje tako hmm.. Pišite kakav je bio vaš dan, posao, kuhanje, hrana, pranje robe, život sa više ljudi u istoj kući gdje svi gone svoje, samostalnost.. Kako s novim jezikom, govorom, koliko treba vremenski kad si s ljudima i kad ti je nužda, da se nauči dovoljno za neku komunikaciju. Sve me to zanima jer planiram otići, trgnuti se, prepoloviti to jednom i reći mogu to napraviti, nemam što izgubiti a kući se mogu uvijek vratiti(gdje neću imati posla, ili raditi na crno za 15€ na dan). Da napomenem hrvatski sam državljanin i imam otvorene granice EU po pitanju zaposlenja, ne trebaju mi dozvole i slično. Završio sam za električara ali nažalost radio sam godinu i pol posao ŽNJ van moje struke baš iz razloga nemogućnosti pronalaska posla u struci. Ali radio sam i tražio bolje i poslije sam našao, radio sam kao električar slabe struje(alarmi, videonadzori, montaže, programiranje i puštanje u rad). Nažalost to je trajalo nešto manje od godinu dana nakon čega propada i otkaz. Mislim da ako ću ikad otići da je najbolje vrijeme sad, ni kučeta ni mačeta što bi se reklo hahah. I na kraju malo sam razvukao ali hvala na čitanju i utrošenom vremenu, svaki savjet i podijeljeno vaše iskustvo je dobrodošlo
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.t-mobile.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti12.01.2017. u 08:52 - pre 87 meseci
Pristup ti je odlican (nisam sarkastican) :)
- Imas uslovno 21 godinu, ceo zivot pred sobom, snage i volje da radis
- Shvatas da nemas sta da izgubis a imas mnogo da dobijes
- Imas neko znanje koje bi moglo da te odvede do posla

Ja sam otisao sa 28 u Cesku pa ti mogu reci samo iz tog ugla.
- Jezik ako krenes odmah na kurs dva puta nedeljno (ima i besplatnih) za 6 meseci ces moci ok da se sporazumevas, napredovaces brzo ako to zelis jer ima puno slicnosti sa nasim jezikom
- Ja sam prva dva meseca delio stan (sa 5-6 ljudi) i sobu (sa jednim) ali ionako ili radis ili si u kuhinji ili sa slusalicama za racunarom, dobro je imati nekog pa makar da popijete pivo i da imas sa nekim da popricas koliko god ta prica bila prazna. Moji iz stanova su svi bili iz IT pa samim tim i relativno obrazovani i uslovno kulturni (ne svi bas maksimalno). Posle sam delio stan (odvojena soba) 10 meseci sa dva poljaka i super smo se slagali.
- Ne odrices se nicega, oni koji su ti prijatelji ce ti ostati prijatelji, cak ce kad se vidite biti i zabavnije imacete o cemu da pricate i da nadoknadite hektolitre nepopijenog piva ili cega vec. Ko ti nije prijatelj to ces shvatiti brzo. Porodica ko porodica sve zavisi koliko ste i sad bliski, ako jeste, sigurno cete to i ostati.
- Dobro je da si pitao za hranu i pranje i slicno, kada to nisi morao da radis pocnes da shvatas da je to mozda teze nego sto si mislio ali mozda i nista lakse u zivotu. Za mene generalno to nije predstavljalo problem ali sam nagnuo vise kao brzoj hrani kod kuce tipa sendvici i instant pice dok sam na poslu obicno isao u menzu na rucak. Treba se truditi malo bolje jesti jer ja sam se nagojio dosta nezdravo.
- Sto pre gledaj da se ubacis u neku ekipu koja se necim bavi a ne samo zderanjem, neki sport ili neki hobi znacajno pomazu pa makar i za vikend jednom a posle rucak i pivo da ti razbije rutinu.
- Setaj po gradu upoznaj ga jer ako samo ides kuca > pos'o neces ni videti mozda neki lep park ili nesto sto ti se svidja pa ces pasti u spiralu negativnosti.
- Imaces dosta slobodnog vremena, koristi ga da ucis, ako putujes daleko do posla citaj nesto u prevozu ako mozes
- Spavaj dovoljno, jako je lako da se zaglavi internet/serije/filmovi celu noc pa si sutra umoran.


Eto mozda sam smorio ako imas pitanje, pitaj. :P
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti12.01.2017. u 15:44 - pre 87 meseci
@Branko - i puno tecnosti - to je najbitnije :D...

Salim se - dobar post...

P.S. Zaboravo sam - nikako ne sedi na ladnom betonu :D :D :D

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 12.01.2017. u 19:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti14.01.2017. u 09:57 - pre 87 meseci
Citat:
bananaphone:
P.S. Zaboravo sam - nikako ne sedi na ladnom betonu :D :D :D



Ta ti je pametna, tako je valjda Andropov jedan od poslednjih sekratara SSSR baskario se na ledenom kamenu - sedeo, navukao upalu bubrega i papa..
Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti14.01.2017. u 18:58 - pre 87 meseci
Citat:
joker247: Prije svega pozdrav svima! :D
Nalazim se u jednom životnom razdoblju gdje trebam odlučiti što napraviti od života. Vjerujem da se na ovom forumu nalazi dosta ljudi koji su otputovali u inozemstvo zbog boljeg posla, posla općenito - jer ga ovdje nema, ili ako ima slomit će te za sitnu paru. Trenutno sam bez posla ali sam radio od završetka škole sve i svašta, +12 sati dnevnog rada, poslije rad u 3 smjene, i terenski rad ali to je bilo sve na par dana i u mojoj državi. Relativno sam mlad, 20 godina, idem prema 21. Otići u inostranstvo, odreći se obitelji, prijatelja, započeti nešto novo? Viditi kako ljudi tamo negdje žive, rade, koji su njihovi problemi.. Zanimaju me iskustva ljudi koji su otišli, po mogućnosti ovako mladi, sami, znam da ih ima. Vjerujem da nije bilo lako, ali poslije tog nekog vremena(nekome 3 mjeseca, nekome godina, a nekome cijeli život :D) koje je potrebno da se navikneš, kaju li se što su otišli. Ja mislim da ne mogu ništa izgubit ako probam, osim što mogu doći u grupu narkomana i klošara s kojim moram stanovat u istom prostoru i to u nekim barakama ali, valjda nije svugdje tako hmm.. Pišite kakav je bio vaš dan, posao, kuhanje, hrana, pranje robe, život sa više ljudi u istoj kući gdje svi gone svoje, samostalnost.. Kako s novim jezikom, govorom, koliko treba vremenski kad si s ljudima i kad ti je nužda, da se nauči dovoljno za neku komunikaciju. Sve me to zanima jer planiram otići, trgnuti se, prepoloviti to jednom i reći mogu to napraviti, nemam što izgubiti a kući se mogu uvijek vratiti(gdje neću imati posla, ili raditi na crno za 15€ na dan). Da napomenem hrvatski sam državljanin i imam otvorene granice EU po pitanju zaposlenja, ne trebaju mi dozvole i slično. Završio sam za električara ali nažalost radio sam godinu i pol posao ŽNJ van moje struke baš iz razloga nemogućnosti pronalaska posla u struci. Ali radio sam i tražio bolje i poslije sam našao, radio sam kao električar slabe struje(alarmi, videonadzori, montaže, programiranje i puštanje u rad). Nažalost to je trajalo nešto manje od godinu dana nakon čega propada i otkaz. Mislim da ako ću ikad otići da je najbolje vrijeme sad, ni kučeta ni mačeta što bi se reklo hahah. I na kraju malo sam razvukao ali hvala na čitanju i utrošenom vremenu, svaki savjet i podijeljeno vaše iskustvo je dobrodošlo :)


nemoj da te more tesko misli i kalkulacije. Sasvim jednostavno.

Najvaznije ce ti biti da nadjes posao. Dok to budes trazio shvatices i koliko ti treba jezik konkretno za taj posao. Kad dobijes posao onda ces polako moci da sredjujes svoj zivot...

da nadjes malo bolji stan da ne zivis sa narodom neki autic, tehnika i tako to, zatim da malo poboljsas jezik I STO JE NAJVAZNIJE gledaj da steknes neku diplomu i kvalifikaciju u zemlji domacina to ce ti otvoriti mnoga vrata.
 
Odgovor na temu

joker247

Član broj: 332555
Poruke: 3



+2 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti16.01.2017. u 14:20 - pre 87 meseci
Hvala puno na odgovorima, pogotovo @Branko-u. To je to kad ljudi znaju što im je pomoglo na početku dok su se snalazili. Ovo za ubijanje monotonije je vrlo dobro napisano, hodanje gradom i upoznavanje ga, sport i ostalo. Dosta je ljudi otišlo i baš to radili "kuća-pos'o" i onda kažu ma samo se radi, dosadno monotono i ostalo. Dok ne vide strance kako uživaju na svojim odmorima, praznicima, godišnjim čemu li već, a naši i ako odu na more ili skijanje kontaju "što ja radim ovdje koliko sam samo mogao privatno uraditi posla" hahah. Ovo je samo okvirno onako da vidim malo s ljudima koji su otišli, a što se tiče mene inače sam pozitivan i ne razmišljam puno prije nego li nešto uradim. Otiđem i vidim, snalazim se u trenutku i to je to. Sad što mogu je učiti jezik i tražiti kakvog "arbeita". Pozdrav svima :D :D
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6633



+1153 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti16.01.2017. u 17:38 - pre 87 meseci
@bananaphone
OK, ponekad se salimo, zezamo, pa smo pomalo (a nekad i vise NEozbiljni),
_______________________________________________________________

Ali onda kad neko ozbiljno pita, Ti iz tople sobe Amsterdama savetuješ:

Citat:
bananaphone: i puno tecnosti -
to je najbitnije :D...........nikako ne sedi na ladnom betonu :D :D :D


Pre nego covek krene "na put",

-Umes li nesto korisnije da mu kazes i da ga korisno savetujes
umesto, da se zezas i dalje.

Treba razlikovati "Zezanciju od Ozbiljnog pitanja",

--mozda bi veoma koristilo Postavljacu pitanja.

pOz




Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

mali_od_palube
Misa Grujic
Novi Sad

Član broj: 101386
Poruke: 32
*.eu.alcatel-lucent.com.



+5 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti31.01.2017. u 10:16 - pre 86 meseci
Sve sto Branko rece potpisujem, narocito za slobodno vreme i ishranu. Iz mog iskustva bih dodao sledece:
- probaj biti otvorena uma kada si u kontaktu sa drugim ljudima. Vise posmatraj i slusaj (bar u pocetku) kako bi bolje razumeo kako okolina funkcionise i kako se ti mozes uklopiti.
- budi spreman menjati predrasude. Tek kada sam izasao van Srbije sam primetio da ih uopste imam prema "strancima". Takodje mogu reci da sam srecan sto se vecina tih negativnih predrasuda pokazalo netacnim.
- gledaj da se ne zaduzujes nepotrebno, a dugove koje imas/napravis vrati u najkracem roku. Ne treba ti takva vrsta repova na duze staze.
- probaj da ne gledas sve kroz novac (vec kroz flajke piva :P). U Rusiji kazu da "stipsa uvek placa dvaput" -> i sam sam ovo skontao kroz praksu :)
- "nikad ne znas dok ne probas": vidim da vec naginjes ka ovome
- ako si u Sloveniji: ne vozi biciklo pod dejstvom alkohola, ako te skonta policija bices laksi za par stotina evra :D

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

epidemija

Član broj: 194209
Poruke: 165
110.140.33.*

Sajt: www.poruka.ba


+6 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti31.01.2017. u 11:04 - pre 86 meseci
uh,

evo ja otisao prije 8mjeseci.. imam ok posao... sve je ok.. ali ne osjecam se dobro ovdje kao sto se osjecam dole na balkanu.. i sve su sanse da cu se vratiti..

a sajveti, pa..

polazi sve kurseve koje mozes i napreduj u nekoj dobroj oblasti..
rasporedi vrijeme..
citaj sto vise..
nadji djevojku, neces imati vremena za gluposti..
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.t-mobile.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti31.01.2017. u 15:15 - pre 86 meseci
@epidemija
Savetovao bih te da probas da vidis i negativne stvari kojih nema tu gde si. Uglavnom se kad nam neko/nesto nedostaje koncentrisemo na dobre stvari ili ljude.
Znam puno ljudi kojima odlazak kuci kad ne moraju samo da jedu i piju (sto je uglavnom sjajno) sluzi kao potvrda da je dobro sto su otisli. Svaki susret sa administracijom, nekulturom i frustracijom je meni dovoljan da se pozelim da se vratim tamo gde sam nekad otisao :)
 
Odgovor na temu

epidemija

Član broj: 194209
Poruke: 165
110.140.41.*

Sajt: www.poruka.ba


+6 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti01.02.2017. u 09:30 - pre 86 meseci
@Branko Santo

Pa da, ali ti si relativno blizu svog rodnog kraja, a ja... daleka Australija :)

Mada, realno, danas ni to nije daleko, 24h avion.. a kada imas mogucnosti mozes da putujes i mjesecno 1 ako ti se cefne :)



Jako je tesko biti odlucan u nekim trenucima..


 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.net.upcbroadband.cz.



+638 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti01.02.2017. u 12:38 - pre 86 meseci
Ne znam sta toliko moze da ti nedostaje, ali ja uvek kazem da ako nekome u srbiji samo pare fale onda je odlazak pogresan korak, jer ce mu u inostranstvu faliti sve ostalo.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
88.128.80.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti01.02.2017. u 19:10 - pre 86 meseci
Idi begaj ja svasta dobro cuo o Astralijancima i Australijankama :)
Dosta se pije, ide se na plazu kad god mogu, zajebanti veliki. Pa cak ima i sunca poprilicno i more pa bolje od Srbije :)

Ja nisam evo bio u domovini ima (morao sam izbrojati) 20 meseci ali ja nisam bas isao cesto ni kad sam bio svezi emigrant.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti01.02.2017. u 23:31 - pre 86 meseci
Moj savet je svakako da odes.
Budes neko vreme pa onda posle iskustva porazgovaras sam sa sobom.
Pitanja koja sad postavljas, nece biti ista kao npr posle 1g boravka u njemackoj.
Niti ce ti odgovori biti isti kao sad, to ti ja garantujem.
Sve najbolje ti zelis i samo hrabro napred.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.net.upcbroadband.cz.



+638 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti02.02.2017. u 00:17 - pre 86 meseci
@Branko

Ma daaa, gde ces s Australijom :). Btw, ja jednom na 2 dana.

A godina u Nemackoj, i godina Ceskoj nema veze jedno s drugim.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti02.02.2017. u 09:42 - pre 86 meseci
Citat:
mali_od_palube:
Sve sto Branko rece potpisujem, narocito za slobodno vreme i ishranu. Iz mog iskustva bih dodao sledece:
- probaj biti otvorena uma kada si u kontaktu sa drugim ljudima. Vise posmatraj i slusaj (bar u pocetku) kako bi bolje razumeo kako okolina funkcionise i kako se ti mozes uklopiti.
- budi spreman menjati predrasude. Tek kada sam izasao van Srbije sam primetio da ih uopste imam prema "strancima". Takodje mogu reci da sam srecan sto se vecina tih negativnih predrasuda pokazalo netacnim.
- gledaj da se ne zaduzujes nepotrebno, a dugove koje imas/napravis vrati u najkracem roku. Ne treba ti takva vrsta repova na duze staze.
- probaj da ne gledas sve kroz novac (vec kroz flajke piva :P). U Rusiji kazu da "stipsa uvek placa dvaput" -> i sam sam ovo skontao kroz praksu
- "nikad ne znas dok ne probas": vidim da vec naginjes ka ovome
- ako si u Sloveniji: ne vozi biciklo pod dejstvom alkohola, ako te skonta policija bices laksi za par stotina evra

I kad si u nekom drustvu, gledaj da ti svaka recenica ne pocinje sa "In my country.."
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti02.02.2017. u 09:45 - pre 86 meseci
Citat:
Aleksandar Đokić:A godina u Nemackoj, i godina Ceskoj nema veze jedno s drugim.

jel ovo bilo ironicno ili stvarno tako mislis? ako je ozbiljno, ne razumem onda na sta si konkterno mislio... koje su to tako sustinske razlike za jednog stranca u DE i u CZ?!
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.net.upcbroadband.cz.



+638 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti02.02.2017. u 17:11 - pre 86 meseci
Stvarno tako mislim, od odnosa srednje plate i troskova, do sastava stanovnistva i njihovog ponasanja.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.tmcz.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti02.02.2017. u 19:36 - pre 86 meseci
Hmmmm ja bih bio zainteresovan da cujem malo vise detalja. U Ceskoj sam 7 godina a radim za Nemacku firmu i bio sam u zadnjih 13 meseci tamo 15ak puta.
Ako ces samo ukratko, gde bi pre isao?
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.net.upcbroadband.cz.



+638 Profil

icon Re: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti02.02.2017. u 21:00 - pre 86 meseci
Ceska, nije valjda da me i ti to pitas.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Iskustva sa prvim odlaskom u inostranstvo i savjeti

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 119610 | Odgovora: 114 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.