Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3901411 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.10.2013. u 08:48 - pre 128 meseci
Stigao sam do 121 stranice i video sam otprilike dva posta na kome se nesto pita u vezi samog jezika. Sve interesuje vise "tehnika" samog polaganja, ali ja bih postavio konkretno.

Da li neko ima prevod ili kako je slozio NYILATKOZIK za dete: (mislim ako je neko vec uradio i proslo da ne izmisljamo toplu vodu. Nesto kao:

Citat:
SAGLASNOST


Ja dole potpisani roditelj, saglasan sam da moje dete _______ rođen/a __________ godine u ___________
sa prebivalištem u ___________, ulica ___________, JMBG __________, broj pasoša _________
izdat u MUP-u Republike Srbije __________ godine, PU __________
dobije dvojno državljanstvo Republike Srbije i Republike Mađarske.

Saglasnost dao/dala:

Otac/majka
Ime i prezime
__________________________________
Adresa
__________________________________
JMBG
__________________________________
Br. Lične karte
__________________________________
Izdata od MUP-a
U ______________, __.__.20_.god.



Datum
_______________
Potpis
_______________



Mesto overe opštine-suda


Citat:
I Z J A V A

Ja, ime majke, iz mesto stanovanja, ulica i broj, JMBG ___________, broj lične karte __________ , izdate u mestu, datum, dajem sledeću:

I Z J A V U
Slažem se sa tim i dajem svoju saglasnost, da moj muž/bivši muž, njegovo ime, iz mesto, ulica i broj, JMBG __________, br. lične karte ________, izdate u mestu i datum, koji je pokrenuo postupak dobijanja mađarskog državljanstva, za naše dete rođeno u braku, ime deteta, datum rođenja takođe podnese molbu za dobijanje mađarskog državljanstva kao i za izdavanje mađarskog pasoša.
Slažem se sa tim i podržavam, da naše dete dobije mađarsko državljanstvo a nakon toga i pasoš Mađarske.
Ova izjava je sastavljena na moj lični zahtev, u dva primerka, ista je predamnom pročitana i njene pravne posledice objašnjene, nakon čega ovu izjavu, pošto je u potpunosti u skladu sa mojom voljom, svojeručno potpisujem, i to bez ikakvih primedbi.



U Novom Sadu, 10. januara 2013. godine
IZJAVU DALA
____________________
(Upisati ime majke s.r.)


a drugo evo spiska sta treba:

Korak 1, prikupite izvode iz matičnih knjiga za sebe i za vaše pretke, sve do pretka na osnovu kojeg tražite povraćaj državljanstva
Korak 2, proverite sve izvode i podatke, jer se često dešavaju slovne greške, greške u imenima i datumima (ukoliko ima takvih grešaka,
podnesite zahtev kod matičara za popravljanje takvih podataka. To može potrajati i do 60 dana).
Korak 3, prevedite navedena dokumenta na madjarski jezik kod sudskog tumača
Korak 4, sa zvaničnog sajta, skinite potrebna dokumenta i popunite ih, ali ih nemojte potpisivati, već ćete to učiniti prilikom predaje u ambasadi, konzulatu itd.
Korak 5, napišite svojeručnu biografiju na madjarskom jeziku (naravno) ima sada prostor u obrascu
Korak 6, fotokopirajte svoj pasoš
Korak 7, priložite 2 fotografije veličine kao za pasoš
Korak 8, ukoliko podnosite zahtev i za decu mladju od 14 godine, ona ne moraju prisustvovati, ne moraju znati jezik, ali je potrebna saglasnost drugog roditelja
za podnošenje zahteva za državljanstvo, što će taj drugi roditelj napisati svojeručno (saglasan sam da moje dete...) i takvu potvrdu overiti u opštini, a zatim
takodje prevesti kod sudskog tumača.
 
Odgovor na temu

83sjm
trgovac
privatna firma

Član broj: 313036
Poruke: 94
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+58 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.10.2013. u 10:26 - pre 128 meseci
Znanje jezika prilikom predaje zahteva bi trebalo biti na osrednjem nivou,sto znaci konverzacija iz svakodnevnog zivota,koliko toliko da bude razumljivo vasem sagovorniku da li je to konzul ili sluzbenik koji ce vam preuzeti formulare.Naravno da to ne moze biti potpuno gramaticki tacno,kao kod ljudi kojima je madjarski jezik i maternji,ali pitanja i odgovori striktno vezani za formulare poput datuma rodjenja,podataka o roditeljima,sta ste po zanimanju i slicna pitanja nisu vise tako aktuelna i presudna kao sto je to bio slucaj ranije.Jednostavno,sluzbeno lice kod kojeg predajete formulare trebalo bi da moze razgovarati s vama na nekom srednje razumljivom nivou da bi uspeli predati jer vise nije dovoljno nauciti par pitanja i odgovora napamet!
Druga stvar vezana za puno odbijenica iz famoznog februara i pozivi iz Madjarske na dodatni razgovor u konzulat ili ambasadu naravno da su povezani sa zloupotrebom oko citavog ovog procesa.Madjarske vlasti nisu ni malo naivne,a kako je puno posrednika,skola,podmicenih sluzbenika u manjim mestima Madjarske i raznih drugih prevaranata,koji su svi zasluzni sto se do madjarskog drzavljanstva dolazilo(a i dalje se pokusava)za par stotina ili hiljada evra rezim je malo poostren.Mnogi od takvih su dobili otkaze na radnim mestima,mnogi su dobili odbijenice a mnogi poziv za proveru jezika...
Nista od ovoga nije neka velika tajna ni u Madjarskoj ni u Srbiji,niti sluzi da zaplasi nekoga vec da podstakne na ucenje jezika i upozori ljudi da zaobidju te sumnjive kanale za predaju zahteva.
Sve ove informacije su proverene i mogu se dobiti u ambasadi i konzulatu i u CHM kancelarijama kao sto sam i ja licno dobila pre par dana.Inace sluzbenici koji tamo rade spremni su da vam pregledaju i provere da li ste dobro popunili formulare ili isprave ako je to potrebno,i objasne sta vas zanima i na srpskom jeziku naravno ako nisu velike guzve.
Eto toliko,nije nista strasno i obeshrabrujuce,po njihovim recima treba se malo potruditi i bazirati na konverzaciju uloziti 3-4 meseca intenzivnog rada pa onda pokusati.
pozz svima
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.10.2013. u 10:34 - pre 128 meseci
koliko vidim na ovom topicu se prica o svemu osim o jeziku koji je prakticno i jedini uslov.

Sta nama vredi prica nekoga da je negde prosao ili negde pao kad mi uopste nismo ni culi ni slusali sta je pitan i jos vaznije kako je odgovarao ?

 
Odgovor na temu

panadol
...

Član broj: 315177
Poruke: 66



+91 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.10.2013. u 10:37 - pre 128 meseci
Jel Dejana dobila y hromozom pa postala Dejan? :D
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
212.178.226.*



+156 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.10.2013. u 11:25 - pre 128 meseci
Mislim samo da je Dejan fan dotične iz svog nicka, što je sasvim Ok, mislim riba je sasvim Ok,
evo jednog ozbiljnog pitanja:
Da li treba saglasnost drugog roditelja kada se predaje za malu decu u slučaju da oba roditelja apliciraju u isto vreme, svako na osnovu svojih predaka?
 
Odgovor na temu

dejanab92
subotica

Član broj: 315762
Poruke: 248
*.adsl.eunet.rs.



+398 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.10.2013. u 14:46 - pre 128 meseci
Citat:
panadol:
Jel Dejana dobila y hromozom pa postala Dejan? :D


Ne, to je samo slucajnost, znala sam da ce neko primtiti :D
 
Odgovor na temu

grujica91
student

Član broj: 314920
Poruke: 49
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.10.2013. u 15:10 - pre 128 meseci
Ima li nekoga ko je predavao zahtev u ambasadi u Beogradu?
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.sbb.rs.



+595 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.10.2013. u 15:50 - pre 128 meseci
Ti nisi cuo? ambasada je ukinuta:)

Pogledaj poruke PiroskaS je prosla celu proceduru u Bg ambasadi kao i mama od pan1,sad mi ostali ne padaju na pamet ta dva slucaja se secam pa verujem da ce ti biti korisna njihova iskustva
 
Odgovor na temu

Izver
Budapest

Član broj: 303378
Poruke: 38
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+63 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.10.2013. u 18:08 - pre 128 meseci
Citat:
grujica91:
Ima li nekoga ko je predavao zahtev u ambasadi u Beogradu?


Ne samo da je ambasada ukinutra, nego je osoblje povučeno u Budimpeštu da sprovede proveru svih do sada dodeljenih državljanstava, po novom, oštrijem kriterijumu. Nekim ljudima su već oduzeta.

Sad ozbiljno - imaš moju poruku od pre jedno mesec dana, pisao sam kako sam prošao u BG ambasadi - da su bili vrlo ljubazni i razumni. Jedino se čeka jedno 2-3 meseca termin za predavanje.
 
Odgovor na temu

zeksi
munkas
munka
Temerin

Član broj: 318176
Poruke: 2
*.adsl-1.sezampro.rs.



+8 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.10.2013. u 20:03 - pre 128 meseci
Evo javljam se ponovo,da malo pojasnim neke stvari oko jučerašnjeg posta.Nije mi bila namera da širim paniku na forumu ili da odvraćam od apliciranja za državljanstvo R.Mađarske,već čisto moja neka potreba da podelim moje iskustvo sa forumašima kojima je državljanstvo stvarno neophodno iz ovog ili onog razloga.Nemam nameru da se upuštam u razne polemike sa pojedincima i nepotrebno širim temu,dokazujući da sve ovo nisam izmislio,preuveličao i sl.Juče sam zaboravio da napišem da je u emailu u kome je prijatelj obavešten o datumu zakazivanja termina za predaju bilo boldovano sledeće:OBAVEZNO ZNANJE MAĐARSKOG JEZIKA!. To mi je bilo malo čudno,ali na moju žalost sam uvideo da to nisu bile samo prazne reči,već da se dosledno sprovodi zahtevano.I moj prijatelj se veoma iznenadio kada ga je službenik počeo toliko ispitivati i na kraju mu je bilo neprijatno što me je doveo u to mesto, jer je u proteklih par meseci više njegovih prijatelja tu predalo papire,procedura od 10-15 min. i nekoliko uobičajenih pitanja vezano za biografiju i papire,pa smo obojica mislili da je moje znanje mađarskog i više nego dovoljno za predaju papira u tom mestu.Ime mesta neću navesti,pošto mi je brka iz Segedina rekao da će krenuti provere izdatih državljanstava,i ne bih želeo da eventualno napravim problem nekom od mojih sugrađana koji su tamo predali papire,a ne vladaju baš najbolje mađarskim.Inače ime mesta ne počinje sa M i K i udaljeno je oko 30 km od Segedina.
Da li je provera znanja jezika pooštrena i u drugim mestima ne znam,posle Segedina nisam imao više volje da idem dalje i probam predaju u još nekom mestu.Možda sam imao baksuzan dan pa me je poterao maler na oba mesta ne znam,ali nastavljam učenje pa za koji mesec opet na predaju papira.
Razmišljao sam i o brkinom fer potezu,kada mi je na srpskom objasnio da ne predajem papire na kojima će pisati da ne razumem jezik i da dođem ponovo kad još bolje naučim da pričam tj.razumem mađarski i moj zaključak je da je cenio moj trud u učenju jezika i nije hteo da mi napravi kontra uslugu prijemom papira i da bez mog znanja upiše da ne znam jezik i tako mi obezbedi odbijenicu.
Eto toliko od mene,nadam se da će ovo moje pisanje nekom pomoći i kao što Dooku napisa ,ne bih pisao ovoliki tekst iz dosade ili zbog dezimformisanja,već prosto da podelim moje iskustvo ovog puta negativno ali se nadam u budućnosti i pozitivnom.
I jedan savet za sve koji uče iz "Halló, Itt Magyarország!" ,"Pimsleur - Hungarian I (Lessons 1-30) " i sl.-to je dobra osnova za učenje ali ako se stvarno pokaže da je pooštrena kontrola znanja,bojim se da će to biti nedovoljno za prolaz,znači trebaće mnogo više učenja ali uživo i to sa nekim ko odlično govori mađarski.
Svima puno sreće oko predaje,i da moj slučaj sa ovakvom predajom ostane usamljen.

 
Odgovor na temu

dejanab92
subotica

Član broj: 315762
Poruke: 248
*.adsl.eunet.rs.



+398 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.10.2013. u 20:26 - pre 128 meseci
Nije tesko za skontati onda koje je to mesto.
 
Odgovor na temu

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.10.2013. u 20:30 - pre 128 meseci
Citat:
zeksi:
Pozdrav svima na forumu.Već duže vreme pratim ovaj forum i učim mađarski.Danas sam se registrovao na sajtu,odmah pošto sam se vratio iz Mađarske sa predaje papira,pa da podelim moje iskustvo,možda će nekom koristiti.
Elem,otišao sam sa drugom kome je mađarski maternji jezik u jedno manje mesto pored Segedina,imali smo zakazano u 13h.Prvo pitanje po ulasku u salu je bilo da li smo došli zajedno i da li govorimo i razumemo mađarski.Odgovorili smo potvrdno,i po dogovoru drug je prvi dao papire,a meni je rečeno da sednem u hodnik i sačekam 30 min.,i još nešto što nisam razumeo.Posle 15 min.pozvala me je druga službenica , uzela dokumenta i počela priču,koju većim delom nisam razumeo a koja nije imala nikakve veze sa papirima.Na moje pitanje da li može mala pomoć druga koji je stajao pored,zatvorila je fasciklu i odrečno rekla NIKAKO (prilično neljubazno) i vratila mi papire uz obrazloženje da nedovoljno razumem mađarski i da dođem ponovo za 3 meseca,kad bolje naučim.Drug je proceduru završio za 30 min,sa jedno 100 pitanja na koje je stalno odgovarao i posle mi je rekao da je meni službenica pričala neke gluposti u koje je ubacila i par pitanja nevezano za papire,čisto da vidi da li je razumem.U povratku smo svratili u Segedin,da probam još jednom predaju u Rakoci Ter 1.Ušli smo unutra,nigde nikog,oko 14h.je,portiru sam rekao da sam došao da predam papire i ponovo isto pitanje:Da li govorim i razumem mađarski.Rakao sam da,i naravno ulazim sam,drugara ne puštaju samnom unutra.Primio me je simpatični ćelavi brka (nekima sa foruma poznat),pitao da li sam zajedno sa drugom,rekao sam da samo ja predajem papire a on počinje tiradu koju naravno nisam skroz razumeo,što je on ukapirao.Postavio mi je par pitanja,na koja po njemu nisam korektno odgovorio i onda mi je rekao da će mi prihvatiti papire ali da će napisati da ne znam jezik.Rekao sam mu da mi vrati papire,da ću doći ponovo za par meseci,našta mi je on na perfektnom srpskom rekao da je to ok,jer ako napiše da ne znam jezik,dobiću odbijenicu i biću u sistemu a onda ću imati proveru jezika na nivou faksa.Na moje pitanje zašto je toliko pooštreno ispitivanje,kad znam ljude koji su dobili pasoš sa znanjem tri mađarske reči,odgovorio mi je što je bilo bilo je i da su dobili naredbu iz Pešte da više nema propuštanja,i da se mora znati jezik prilično dobro.Počeće kaže i provere izdatih državljanstava,koja budu sumnjiva,jer po zakonu u roku od 10 godina se može oduzeti dobijeno državljanstvo.Savetovao mi je da dođem za koji mesec i probam ponovo,pošto nema ograničenja za predaju papira.
Napominjem da živim u mešovitoj sredini i da imam puno prijatelja mađara,znači mađarski mi nije nepoznat jezik,kažu mi da prilično dobro izgovaram i razumem jezik i da neću imati problema kod predaje papira.
Nažalost ispostavilo se da je to nedovoljno i da se sada traži prilično znanje mađarskog.Ovim postom ne želim nikoga da obeshrabrim i odvratim od traženja državljanstva,već samo iznosim moje iskustvo.Očigledno da više ne važi varijanta pitanja: kad ste rođeni,gde, itd,itd a koja su kružila po forumu,pošto meni nisu to ni spomenuli već su odmah krenuli sa ozbiljnom pričom da provere nivo znanja aplikanta.
Toliko od mene,nastavljam učenje pa ponovo na predaju ali u Suboticu ili BG,jer po meni više nema razlike u kriterijumu,ovde ili u Mađarskoj,čak ispade da je od danas u Mađarskoj oštrije.



prvo: zasto bi oni sami sebi pravili dupli - trodupli posao? sad ce navodno da proveravaju neka vec data drzavljanstva, eto tako se setili da proveravaju... pa sto su ih onda davali!!! oni kao nisu znali da je neko mogao da plati da mu se prime dokumneta bez znanja jezika. Kao oni to nisu znali pre godinu - dve?! i sad ce oni da ponovo takve kandidate proveravaju, tj ne samo njih vec i one koji su potpisali ta dokumenta. logicno je da ce provere biti veeeeeoma ciljane. ako oni u budimpesti sigurno znaju da je taj i taj maticar primao dokuemnta bez znanja jezika, onda mozda ljude kojima je ta osoba primila zahtev budu imali neku proveru. sad samo ocekujem da napises da ce da pozovu sve na IC na proveru ili sve koji su nemadjarkog porekla O_o .

drugo: zasto oni po to tvojoj svoj prici ne kazu lepo: svi koji zive u Srbiji, MORAJU da predaju preko konzulata i to je to. Svi koji zive u Rumuniji preko konzualta i tako redom. Zasto bi oni sad odjednom trazili akademski nivo znanja u samoj madjarskoj? po tome ispada da su konzulati zlatni onda.

likovi koji se tako jave sa prvim postom i to ono - znamo-sve-i-to-bolje-od-budimpeste- nisu bas mnogo verodnostojni.

pises u poslednjem postu da eto ti ne zelis da kazes o kome je mestu red zbog panike... ok, panika - pa ti si upravo sa svojim prvim postom upravo to i postigao.


meni deluje logicno da je na nekim mestima bila problema - u smislu da budimpesta zna da su primeljene aplikacije nekih ljudi koji ne govore (dovoljno) madjarski. ok, zbog toga su ti sluzbenici imali problema - ne samo problema vec i svaka nova aplikacija vise posla za njih. iz toga kao logicno samo sledi da ljudi sa klimavim znajnem jezika su poznati 'vruc' krompir u tim vec 'istrosenim' mestima juzne madjarske. oni ih salju dalje zbog iskustava-problema koje takav jedan aplkant moze da izazove. zakon se nije menjao na papiru, ali normalno je da ako je bilo problema sa tim aplikacijama ( a vidimo da stizu odbijenice mnogo vise nego ranije) bude poostren kriterijum.



 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.10.2013. u 21:05 - pre 128 meseci
maaar mozes li da mi prevedes ona dva posta i to odmah ! Veoma sam nestrpljiv.
 
Odgovor na temu

individuans

Član broj: 317613
Poruke: 28
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.10.2013. u 21:36 - pre 128 meseci
Kakva su iskustva sa zvanjima na telefonski broj pre polaganja zakletve?Mene su jednom zvali pre tri nedelje(2 meseca nakon predaje) i posle nisu.Samo sam prekinuo vezu.Hvala unapred
 
Odgovor na temu

LxAxKxI
Beograd

Član broj: 264190
Poruke: 37



+3 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.10.2013. u 22:00 - pre 128 meseci
Ima li neko iskustva sa "centrom za edukaciju" ili predlog za neki drugi centar za ucenje madjarskog jezika?
 
Odgovor na temu

deedee5

Član broj: 74722
Poruke: 788
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+323 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.10.2013. u 22:22 - pre 128 meseci
Počeli pozivi za zakletvu. Mohač, druga polovina marta, mail.
Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

 
Odgovor na temu

pedja91_nss

Član broj: 170292
Poruke: 93
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+65 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.10.2013. u 22:22 - pre 128 meseci
Ja sa Centrom za edukaciju imam sjajno iskustvo, bez obzira na neke od negativnih komentara na forumu
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 884



+800 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.10.2013. u 23:11 - pre 128 meseci
Citat:
maaar:prvo: zasto bi oni sami sebi pravili dupli - trodupli posao? sad ce navodno da proveravaju neka vec data drzavljanstva, eto tako se setili da proveravaju... pa sto su ih onda davali!!! oni kao nisu znali da je neko mogao da plati da mu se prime dokumneta bez znanja jezika. Kao oni to nisu znali pre godinu - dve?! i sad ce oni da ponovo takve kandidate proveravaju, tj ne samo njih vec i one koji su potpisali ta dokumenta. logicno je da ce provere biti veeeeeoma ciljane.

nije mi samo jasno na koji nacin mogu nekoga da provere? kako oni mogu sada mene da nadju kada vise nisam na adresi koju oni imaju? da izdaju medjunarodnu poternicu za nekim da bi dosao na test iz madjarskog? :) a u krajnjem slucaju, uslov za dobijanje drzavljanstva je "neki nivo" znanja madjarskog... niko vise ne moze da kaze tačno koji... ali, koji god to bio nivo, to je nivo znanja potreban za dobijanje državljanstva. nisam siguran da postoji stavka u zakonu da mađarski državljanin mora da zna mađarski jezik. pretpostavljam da ima dosta Mađara u Americi/Kanadi čiji su preci pobegli tamo '50 ih god. koji i dalje imaju državljanstvo a da neznaju jezik i ne verujem da im iko preti oduzimanjem državljnstva.
ko može da dokaže da neko u trenutku predaje nije znao jezik na zadovoljavajućem nivou? za tako nešto bi morao da postoji video zapis... ne vidim drugi način da neko dokaže. ne verujem da će službenica iz nekog pograničnog sela da svedoči i da kaže: nije znao da bekne, al mi je dao 200e pa sam mu napisala da govori mađarski!
a i svi znamo da su iza cele ove priče oko mađarskog državljanstva neki viši ciljevi aktuelne mađarske vlasti, tako da kad BRKA kaže da će da se krene u masovno pročešljavanje već dodeljenih državljanstava.... sigurno će tako i da bude :)

inače, možda ću sada zvučati kontradiktorno samom sebi, ali znam lično čoveka kome je pokrenut neki postupak provere načina na koji je dobio državljanstvo!
došao je do pasoša sa znanjem mađarskog od jedno 10 do 20 reči :) i kada je ta cela procedura završena, malo je bilo što je dobio pasoš nego je išao u Budimpeštu da se prijavi na adresu da bi mogao vozačku da zameni. Vodio je sa sobom devojku koja mu je bila prevodioc i kada su se pojavili u opštini (ili gde već) napala ga je službenica što nezna mađarski, ali posle neke kraće rasprave ipak je uspeo da se prijavi, pa je onda prvo dobio novu lokcim karticu, pa LK, kasnije vozačku i sve po redu... nakon nekoliko meseci od toga, dobio je poziv od matičarke u sleu u kome je polagao zakletvu (predao je u drugom mestu) da mu se proverava sva dokumentacija jer ga je prijavila službenica iz Budimpešte.
Poziv, naravno, nije dobio on već osoba čiji je broj dao prilikom predaje i skroz mi je nejasno zašto iz kog razloga proveravaju mesto zakletve a ne mesto gde je predao papire?! Uglavnom, od tog poziva je prošlo neka 2-3 meseca, ništa se za sada nije desilo, a on je u međuvremenu prelazio mađarsku granicu i sa LK i sa pasošem i nije nikakvih problema imao. Neznam da li će išta od svega toga biti, ali kao što sam gore i napisao... ko može da dokaže da u trenutku predaje on nije govorio mađarski na elementarnom nivou koji se tada tražio?
NARAVOUČENIJE: ako ne znate mađarski, ne pokušavajte da zamenite vozačku! :)
 
Odgovor na temu

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika10.10.2013. u 23:24 - pre 128 meseci
@član

pisao sam vec 5x puta da ta deca sticu drzavljanstvo svojim POREKLOM - KRVNOM VEZOM i tu nema uslova za znanje jezika. To NIJE isto sto i naturalizacija.

jasno je da ako dokumentacija nije dobra - ako je nesto lazno, namerno prevedeno pogresno - da se takvim oduzima drzavljanstvo cim oni to tamo otkriju i da se to obajvi u njihovom sluzbenom glasniku.


ne znam koji je postupak da se nekom oduzme drzavljanstvo zbog neznanja jezika. verovatno jos takve procedure i nema - sto ne znaci da je nece biti u buducnosti.
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
212.178.226.*



+156 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika11.10.2013. u 07:48 - pre 128 meseci
Citat:
dejanab92:
Nije tesko za skontati onda koje je to mesto.

Jel može za one sa jeftinijom ulaznicom još neka pomoć?
Szeged 30km, istok? zapad? zapad-severozapad?.........psiho.......pozovi M......
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3901411 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.