Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3900101 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rvisi

Član broj: 38389
Poruke: 12
*.adsl.eunet.rs.



+1 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.07.2013. u 09:14 - pre 131 meseci
Šta mi je potrebno od dokumenata za samo vađenje pasoša?
Kada se putuje koji pasoš se kada pokazuje?
Sve u svemu šta dalje?To jest, kako najbolje iskoristiti mogućnosti koje donosi novo državljanstvo?
 
Odgovor na temu

Zole84
Stuttgart

Član broj: 316180
Poruke: 125
*.mbb.telenor.rs.



+238 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.07.2013. u 17:09 - pre 131 meseci
Pozdrav svima na forumu. Pre svega da zahvalim svima koji su pisali na ovoj temi, jer su mi u velikoj meri zadnjih par meseci pomogli da prođem kroz sve, i konačno predam papire! Pročitala sam bukvalno svaki post, od prvog do zadnjeg, bilo je mnogo korisnih informacija. Što se tiče mog "slučaja", trajalo je nekih 4-5 meseci. U januaru sam prvi put saznala da uopšte postoji ova mogućnost. Prvo pribavljanje izvoda, iščitavanje foruma a onda i časovi mađarskog. Ja sam kao mala znala mađarski (kako mama kaže bolje nego srpski), jer su me čuvale Mađarice, i znala sam jezik do početka osnovne. Onda se sve svelo samo na ono "ispred zgrade" što čujem komšinice. I posle 15-20 god. sam bila u situaciji da sam ga zaboravila. Kurs mi je mnogo pomogao da vratim neke zaboravljene stvari, i da naučim dosta ali mi je falila konverzacija. Prebacila sam se kod žene koja ima "pitanja" za predaju i sa njom sam par dana radila samo na konverzaciji, da naučim da slušam te reči i prepoznajem ih u rečenicama. Pre nje (tačnije pre mesec dana) sam pokušala u Bačalmašu, išla je komšinica sa mnom, ali žena koja radi tamo nije dozvolila da i ona uđe sa mnom i odmah je naglasila da ako ne znam tečno, onda neću ni proći bila ona unutra sa nama ili ne. Sve je bilo ok dok nije došla do biografije i tu se više nismo razumele. Uvela je na kraju ženu koja je išla sa mnom, i rekla joj da se vidi da "imam mađarski u sebi", lep izgovor, prepoznaje odrastanje i slušanje jezika ali što se nje tiče ona mora da traži samo tečno pričanje. Problem je bio što je tražila od mene da dopišem nešto što nije navedeno, da vidi moj stepen znanja pisanja i sporazumevanja. Ja sam tu omanula i jbg. Toliko mi je kao izašla u susret jer ceni što učim jezik, da me nije zavela u sistem i vratila mi je papire (mada bih ja to i tražila i da ona nije tako "odlučila") jer kako je rekla ima i onih koji dolaze na naučiću majke mi i takve više ne žele ni da slušaju. Bila sam razočarana ali sam znala da nije kraj i pustila sam malo da se svi priberemo pa ponovo u akciju. Javila sam se nedavno ženi koju sam na početku posta spomenula, da se posvetim samo konverzaciji i tim pitanjima. Kad sam sela sa njom da radim, odmah je rekla da neću imati problema jer sam 90% tih pitanja i odgovora znala, i da se ne bojim da idem u drugo mesto. Iiii... uspela sam u drugom mestu bez problema, sve je bilo gotovo za 20 min. (ne bih ovde navodila gde, ko želi mogu kroz pp da odgovorim). Žena je potvrdila da imam "mađarski izgovor", prepoznala je da znam jezik i nismo imale nikakav problem. Čim sam videla da lepi sliku na formular, znala sam da je to to . Bilo je nekih neformalnih pitanja na koja sam znala bez problema da odgovorim, par pitanja o braku i roditeljima (jer nisu venčani pa čisto da potvrdi tu polje u formularu). Sve u svemu isplatilo se vreme posvećeno učenju, jer moram priznati da sam u početku opasno bila zagrizla da učim, čitam, slušam mađarski program na tv-u. Sad ostaje da čekam zakletvu. Ne sećam se da li mi je rekla koliko otprilike, mada znam da je opseg od 4-9 meseci, utiču mnogi faktori. Čak šta više, žena koja je rođena u Mađarskoj će ići na zakletvu za nepunih 2 meseca (rečeno joj je isti dan kad sam i ja bila) jer je neki praznik krajem avgusta i takvi ljudi imaju veeeliku prednost u odnosu na nas. Najbitnije sam rešila, bar sam ušla u priču. Da li ću čekati 4, 6 ili više meseci ne igra ulogu, toliko strpljenja ću imati . Hvala još jednom svima, i srećno onima koji tek spremaju predaju papira! Pozdrav!
Kad je Bog delio pamet mnogi nisu stali u red!
 
Odgovor na temu

Zole84
Stuttgart

Član broj: 316180
Poruke: 125
*.mbb.telenor.rs.



+238 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.07.2013. u 23:34 - pre 131 meseci
Zamolila bih one koji su mi poslali pp i one koji će to činiti da mi u poruci napišu email-ove jer ne mogu odgovoriti još 7 dana pošto je nalog tek otvoren, pa da ne bi čekali da prođe nedelju dana. Pozdrav
Kad je Bog delio pamet mnogi nisu stali u red!
 
Odgovor na temu

Gospodin-BP
Ravnica

Član broj: 314449
Poruke: 86
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+52 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.07.2013. u 09:18 - pre 131 meseci
Da pitam jos samo nesto, posto sam citao dosta ranije iskustva clanova sa ovog foruma.. Koliko sam ja shvatio, dosta vas je zapravo naucilo napamet svega tih 40-50 recenica i pitanja koja se postavljaju i da je to vec bilo dovoljno da se prodje na razgovoru? Pa da li bi meni vredelo onda da nastrebam odgovre i pitanja koja se tamo postavljaju, i da uz to dodam jos ovih 400-500 reci koje sam do sada naucio, i da prodjem na razgovoru? Koliko sam citao ranije stranice, neki su prosli tako sto su naucili napamet pitanja i odgovore koji se postavljaju i to je to...
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
178-222-150-149.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.07.2013. u 11:12 - pre 131 meseci
Citat:
Gospodin-BP: Da pitam jos samo nesto, posto sam citao dosta ranije iskustva clanova sa ovog foruma.. Koliko sam ja shvatio, dosta vas je zapravo naucilo napamet svega tih 40-50 recenica i pitanja koja se postavljaju i da je to vec bilo dovoljno da se prodje na razgovoru? Pa da li bi meni vredelo onda da nastrebam odgovre i pitanja koja se tamo postavljaju, i da uz to dodam jos ovih 400-500 reci koje sam do sada naucio, i da prodjem na razgovoru? Koliko sam citao ranije stranice, neki su prosli tako sto su naucili napamet pitanja i odgovore koji se postavljaju i to je to...

Vidi ovako dobro si ti to shvatio jednim delom,ali drugim nisi......
Ima i tih slucajeva kao sto si ti shvatio ali ima i slucajeva gde te vracaju da ponovo utvrdis jezik,pa ima slucajeva da prodjes samo sa igen ili da nista i ne kazes.
Ovo je sve odokativna metoda i kako kaze /Bog/ mislim da osobu koja prima dokumenta tako ce i biti.
Pazi jos jednu stvar gotovo je tek kada potpises i dobijes dryavljanstvo sve ostalo je samo u proceduri.
Ynaci sam ti biras put predaje dokumenata,ono sto ti savetujem bar tako je na forumu da ne predajes u Subotici ako ne znas jezik ostalo vidi sam.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

Gospodin-BP
Ravnica

Član broj: 314449
Poruke: 86
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+52 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.07.2013. u 11:31 - pre 131 meseci
Shvatio sam da je Subotica najgora moguca opcija... Planiram da 1.8 predam u Srbobranu, nadam se da cu stici da prevedem izvode itd... Nabavio sam sve izvode, pa sta ispadne. Do tada planiram da idem na casove madjarskog jezika specijalno namenjene za predavanje papira. Danas bas treba da idem na prvi cas. Mislim da bih do 1.8 mogao da nastrebam tih 50 recenica i pitanja na pamet, pa da vidim sta ce biti..
A jos da pitam ovo, posto mislim da to nisam najbolje razumeo.. Da li postoji opcija da prodjem konzula, i da udjem u taj proces izrade, i da me pozovu na primanje drzavljanstva i na polaganje i da me toga dana odbiju? To mi je jos mala nepoznanica, mada ako bih prosao konzula, ja bih svakako nastavio da ucim jezik dokle god ne dobijem drzavljanstvo, ali cisto me zanima...
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
178-222-150-149.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.07.2013. u 12:16 - pre 131 meseci
Citat:
Gospodin-BP: Shvatio sam da je Subotica najgora moguca opcija... Planiram da 1.8 predam u Srbobranu, nadam se da cu stici da prevedem izvode itd... Nabavio sam sve izvode, pa sta ispadne. Do tada planiram da idem na casove madjarskog jezika specijalno namenjene za predavanje papira. Danas bas treba da idem na prvi cas. Mislim da bih do 1.8 mogao da nastrebam tih 50 recenica i pitanja na pamet, pa da vidim sta ce biti..
A jos da pitam ovo, posto mislim da to nisam najbolje razumeo.. Da li postoji opcija da prodjem konzula, i da udjem u taj proces izrade, i da me pozovu na primanje drzavljanstva i na polaganje i da me toga dana odbiju? To mi je jos mala nepoznanica, mada ako bih prosao konzula, ja bih svakako nastavio da ucim jezik dokle god ne dobijem drzavljanstvo, ali cisto me zanima...

Lepo sam ti napisao sve dok ne potpises i ne dobijes u ruke lakcim kartu sa uverenjem o drzavljanstvu dozle su sve opcije u opticaju.
Mislim da bi to ipak bilo malo verovatno,jer kada predas i dobijes poziv da prisustvujes polaganju da je sve gotovo,jedino ona prica da naletis na neku kontrolu pa da oni utvrde da ne znas dovoljno jezik(sto se sada po forumu provlaci da ide cesce nego ranije)ali i to prihvati sa rezervom jer i tu ima nas raznioh pa muljaju,tipa svi su pali a u stvari to su patke kako bi navukli tebe i druge da ih pitas pa da ti ponude varijantu sa placanjem.
Ajde prvo redom,ti predaj pa onda polako sledeci korak.
Meni je supruga predala i jos nije dobila za polaganje znaci jos cekamo taj radostan dan,a sta ce biti i kako videcemo ne vredi se oko toga deranyirati.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

bojan_sm

Član broj: 159071
Poruke: 74
*.dynamic.sbb.rs.



+72 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.07.2013. u 12:19 - pre 131 meseci
@Gospodin-BP
Svega je bilo.
Koliko sam ja razumeo bilo je i takvih slučajeva ali retko, samo u SU, a čini mi se da je neko pomenuo da je na nekoj zakletvi bila kontrola jednom i u Segedinu. Uči, trudi se, radi ta pitanja pogotovo !! Pa ako ne prođeš 1.8. ti sedi odma sutradan u kola i u Segedinu ćeš proći.

Zaista su ljudi mnogoo predusretljiviji preko.
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.07.2013. u 12:58 - pre 131 meseci
Pozdrav svima!
Imam jedno pitanje - Sta sve treba od dokumenata za supruga ( u mom slucaju ), kada ja dobijem drzavljanstvo, sta sve treba on da podnese? Ispunjavamo uslov jer smo 11 god. u braku i imamo dete. Naravno uz poznavanje jezika!
Hvala, pozdrav!
 
Odgovor na temu

Gospodin-BP
Ravnica

Član broj: 314449
Poruke: 86
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+52 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.07.2013. u 19:15 - pre 131 meseci
E sada se izvinjavam sto sam opet dosadan, ali sam sada u velikoj nedoumici... Malocas sam razgovarao sa zenom koja sredjuje te papire, i kaze da mi ne trebaju izvodi od oba roditelja, vec samo od onog preko koga idem do perioda pre 1920 godine.. A ona druga zena koja sredjuje te papire mi kaze da mi trebaju izvodi od oba roditelja, da bi mogla da mi napravi kako treba... Obe su kompetente za to, a obe kazu drugacije, pa sam malo zbunjen sada... Molim za pojasnjenje?
Osim izvoda, kaze da mi treba i fotokopija licne karte.
 
Odgovor na temu

panadol
...

Član broj: 315177
Poruke: 66



+91 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.07.2013. u 20:05 - pre 131 meseci
Ne treba oba roditelja nego samo jedan. Ta što kaže da treba oba je verovatno uu dilu sa prevodiocem.
 
Odgovor na temu

Gospodin-BP
Ravnica

Član broj: 314449
Poruke: 86
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+52 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.07.2013. u 20:49 - pre 131 meseci
Ovako, ta zena sto sredjuje to, ona kaze da treba od oba, da bi mogla ( ne znam sta da uradi ) a zena koja prevodi kaze da treba samo od jednog..
To me malo zbunjuje, posto prevodioc zaradjuje i uzima 550 dinara po papiru. Ona kaze da ne treba od oba, a ona zena koja sredjuje to, i salje kaze da treba od oba. Pa sam sada bas zbunjen. Ne znam sta da sutra odnesem? Sutra u 17h. treba da odnesem izvode da se prevode..
 
Odgovor na temu

Zole84
Stuttgart

Član broj: 316180
Poruke: 125
*.mbb.telenor.rs.



+238 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.07.2013. u 21:40 - pre 131 meseci
Treba ti samo izvod pretka na kog se pozivaš i roditelja koji je veza. U pravu je žena što prevodi, jer njima ne znači apsolutno ništa izvod nekoga ko nema veze sa njihovim državljanstvom. Ja sam nosila izvod od babe (predak na kog se pozivam), od oca i moj. Čisto da dokažeš tu liniju kojim osnovom imaš pravo. Čak ti ostali izvodi ne trebaju ni za popunjavanje formulara, pošto se sve odnosi na izvode koje sam ti nabrojala. Ostale podatke znaš i sam (datum rođ. drugog roditelja i sl.).
Kad je Bog delio pamet mnogi nisu stali u red!
 
Odgovor na temu

vojvodjanka021
Švajcarska

Član broj: 316211
Poruke: 30



+9 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.07.2013. u 21:57 - pre 131 meseci
Pozdrav!!!
Imam jedno pitanje!
Imam presudu da sam kriva za tesko krivicno delo opste sigurnosti i osudjena sam na dve godine uslovno. Zvuci vrlo strasno ali je u sustini drugacije. Vozila sam motor i jedan pijanac je pao na mene i napukla su mu dva rebra i otud meni dosije. Spremila sam svu dokumentaciju za madjarsko drzavljanstvo pa me interesuje da li neko zna da li ce ova moja situacija uticati na dobijanje drzavljanstva?
 
Odgovor na temu

panadol
...

Član broj: 315177
Poruke: 66



+91 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.07.2013. u 22:05 - pre 131 meseci
Koliko znam nisu nikom tražili uverenje da nije osuđivan nego samo usmena izjava. E sad da li mađarska i srpska policija razmenjuju podatke oko toga ko je osuđivan i za šta to ne znam.
 
Odgovor na temu

romcek81
Nenad Kovacevic

Član broj: 311603
Poruke: 35



+26 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.07.2013. u 22:16 - pre 131 meseci
Ako smo svi mi iz vojvodine zasto jednostavno ne trazite dvojezicna dokumenta i nema potrebe da se prevode.
 
Odgovor na temu

panadol
...

Član broj: 315177
Poruke: 66



+91 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.07.2013. u 22:29 - pre 131 meseci
Samo su formulari dvojezični a imena su na srpskom i ako se neko zove Sándor ili Árpád na srpskom će pisati Šandor i Arpad.
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.07.2013. u 22:34 - pre 131 meseci
Citat:
vojvodjanka021:
Pozdrav!!!
Imam jedno pitanje!
Imam presudu da sam kriva za tesko krivicno delo opste sigurnosti i osudjena sam na dve godine uslovno. Zvuci vrlo strasno ali je u sustini drugacije. Vozila sam motor i jedan pijanac je pao na mene i napukla su mu dva rebra i otud meni dosije. Spremila sam svu dokumentaciju za madjarsko drzavljanstvo pa me interesuje da li neko zna da li ce ova moja situacija uticati na dobijanje drzavljanstva?


Bilo je diskusije o ovome i nema definitivnog odgovora. Jedino ako znas nekoga u policiji pa da saznas do koje mere se razmenjuju podaci.

Citat:
romcek81:
Ako smo svi mi iz vojvodine zasto jednostavno ne trazite dvojezicna dokumenta i nema potrebe da se prevode.


Zato sto ih ne popunjavaju na madjarskom.

Citat:
Gospodin-BP:Ne znam sta da sutra odnesem?


Samo izvodi lica u pravoj liniji od sebe do pretka na kog se pozivas. Dodatni izvodi ti trebaju samo ako se nesto ne poklapa, npr. ako u napomeni nije navedeno nesto sto treba da bude poput braka.
 
Odgovor na temu

nikas
nema ga

Član broj: 212505
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+14 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.07.2013. u 07:10 - pre 131 meseci
Pozdrav svima na forumu koji su uspešno predali i onima koje to tek čeka.
Ja sam pre neki dan saznala za ovu opciju i sada krećem sa učenjem mađarskog jezika. Pošto imam poteškoća oko slanja pp zbog vremenskog ograničenja između poruka molila bih da ako neko ima neke materijale za učenje i pitanja što se stalno pominju na forumu :-) da mi pošalje na mail [email protected]
Hvala!
 
Odgovor na temu

bojan_sm

Član broj: 159071
Poruke: 74
*.dynamic.sbb.rs.



+72 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.07.2013. u 11:22 - pre 131 meseci
Samo da se malo umešam u diskusiju oko papira koji su potrebni. Ja sam predavao po očevom ocu, mom dedi. Ali mi je dodatno trebao dokument gde piše datum rođenja moje majke (ili njen venčani list ili njena krštenica), pošto na mom izvodu rođenih nije pisao njen ni očev datum rođenja, a to su potrebni podaci za popunjavanje papira zahteva za mađ...

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3900101 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.