Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7855820 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dzuli
beograd

Član broj: 95802
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.11.2013. u 18:29 - pre 127 meseci
Hvala dakipro, u pravu si uvek je ziva rec efektinja, medjutim u medjuvremenu sam napisala mail i odgovorio mi je posle sat, sat i po... U procesu su selekcije, interesantaj je moj CV ali jos nisu odlucili... Mora da se grize samo tako moze i da se nadje posao, sad sam u toj fazi, ne mogu vise da cekam.
Posto sam po struci saobracajni inzenjer telekomunikacije, jedni su mi polslali mail sa komentarom "verovatno ste kvalifikonvani za ovu poziciju, molim posaljite dokaz o obrazovanju vitnemal..."
Ja posaljem skeniran Nokut, a onda se setim da tu pise Graduate Traffic og transport engineer. U sustini njima treba dokaz da sam master telekomunikasjon, a to u Nokurovom godkjent ne pise. To je pozicija Sivilingeniør Telecom. Jos mi nista nisu odgovorili, da li da im saljem prevod od sudskog vestaka?
Ili neka druga ideja :D

Hvala :D
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2013. u 06:34 - pre 127 meseci
Drugari čitam neki članak o psovanju i psovkama u srpskom jeziku (hehehe mi i psovanje ma gde bi) pa mi pade na pamet i da pitam kako ide sa tim u Norveškoj? Znam da su norvežani tolerantni i fini ljudi :) a takođe da možda niko nije tako slikovit kao mi.

Takođe bih molila ove malo starije sa boravkom u No da napišu šta je na primer uvredljivo u ophođenju i šta nikako nije pametno raditi.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2013. u 06:39 - pre 127 meseci
https://www.youtube.com/watch?v=Cbae1UUCRe0
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2013. u 08:05 - pre 127 meseci
sto se tice psovki i uvreda, vecina ljudi na internetu bi ti odgovorila isto sto cu sad da prepisem i ja. Bolje ne pitaj i ne istrazuj :)
Dok ucis jezik veoma se lako pomesaju reci pa pocnes da se brukas samo tako. Recimo lako se mesaju kok i kuk, i bolje ti je da ne znas sta je pogresno da ne crvenis kad ukapiras sta si rekla.
Inace, znam da ne treba nikad da se kaze "Takk for alt" zato sto se to kaze na saharanama, i mogu da se kladim da ce neko sad da procita ovo i upamti da ne treba da se kaze, i bas to da kaze nekom, kao moja zena svom sefu pre neki dan


 
Odgovor na temu

Annete
Annete Welg

Član broj: 303206
Poruke: 26
*.banetele-cust.com.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2013. u 11:52 - pre 127 meseci
Moze se dobiti radna dozvola za bilo kakav posao ako vam je plata veca od 500000 kr po godini bruto. Jer ako imate toliku platu ne treba vam ni skola ni diploma ni nista. Drugo ako nemate onda morate imati diplumu, sve zavisi da li je vasa diploma priznata ili ne ovdje. Za sve inzenjere, ekonomiste, i ne znam koga jos je priznata i ne treba vam autorizacija, za doktore nije koliko ja znam. Ja sam dobila radnu dozvolu na racun ugovora i to na 3 godine.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2013. u 12:02 - pre 127 meseci
Citat:
Annete: Moze se dobiti radna dozvola za bilo kakav posao ako vam je plata veca od 500000 kr po godini bruto. Jer ako imate toliku platu ne treba vam ni skola ni diploma ni nista. Drugo ako nemate onda morate imati diplumu, sve zavisi da li je vasa diploma priznata ili ne ovdje. Za sve inzenjere, ekonomiste, i ne znam koga jos je priznata i ne treba vam autorizacija, za doktore nije koliko ja znam. Ja sam dobila radnu dozvolu na racun ugovora i to na 3 godine.


ovo ne vazi od 15.1.2013, tj. radne dozvole koje su izdate na osnovu plate vece od 500 000 nok godisnje mogu da se produze samo ako ste i dalje kod istog poslodavca, nove se vise ne izdaju
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2013. u 12:47 - pre 127 meseci
mnogo problema sto se tice transporta klinca u vrtic, udaljenost oko 15 min peske ali 15 min napolju uz vetar i sneg nije nikako podnosljivo pogotovo za klinca. autobus nam nikako ne odgovara jer da bi dosli od naseg stana do vrtica moramo da presedamo a cekanje izmedju presedanja je oko 20 min. nikako nismo mogli da se iskompinujemo i juce odlucim da kupim auto i krenem da pregovaram sa nekim deckom za opel astru 1996 god, eu godjent do kraja sledece godine, cena oko 8000 nok + registracija koja je oko 1500noka. nece da spusti vise, prva cena je bila 10 000+reg, skinuo sam 20% i vidim da je tu kraj. kazem mu da jos vidim sa zenom da li joj se svidja auto pa kontam sutra da kazem da zena smatra auto ruznim pa da mozda skinem jos malo cenu. i kukam koleginicama na poslu o kupovini auta. kaze jedna njena sestra prodaje auto opel astra 1998 gpdoiste a trazi 3400 noka. znaci ne mogu da poverujem kazem da li moze da dodje da vidim auto. dodje posle sat vremena ja provozam krug do banke da dignem pare i lepo platim. sada cekam da isprazni i da ga doveze veceras. auto eu godjent do kraja sledece godine , zimske gume super, vozila njena baba pa dala unuci i sada je kupila drugi auto pa joj je ovaj visak

sreca

nego kod registracije auto tj placanja osiguranja niko ne kontrolise vozacku u srbiji , kontam da je tako i ovde, jel zna neko to mozda?
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
86.62.175.*



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2013. u 13:06 - pre 127 meseci
Na koju dozvolu vozis Zokiruma?
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2013. u 13:12 - pre 127 meseci
Citat:
surbat: Na koju dozvolu vozis Zokiruma?


na nasu

ima oko 2 km kuca vrtic kancelarija

samo da li mogu uzeti osiguranje pitanje je

necu ja nigde dalje, pa u finamrku ni nema dalje, najdalje je od kuce do reme oko 2300m

a u rezervoaru ima 45l

pa ja to necu potrositi do juna sledece godine, ima da izlapi benzin
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
79-101-253-208.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2013. u 13:39 - pre 127 meseci
Citat:
zokiruma: na nasu :D

ima oko 2 km kuca vrtic kancelarija :D

samo da li mogu uzeti osiguranje pitanje je

necu ja nigde dalje, pa u finamrku ni nema dalje, najdalje je od kuce do reme oko 2300m

a u rezervoaru ima 45l :D

pa ja to necu potrositi do juna sledece godine, ima da izlapi benzin

Pa da li ti vazi u Norge,jer kolikosam ja nesto razumeo vazi svega 3 meseca.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2013. u 13:52 - pre 127 meseci
Citat:
jedy023: Pa da li ti vazi u Norge,jer kolikosam ja nesto razumeo vazi svega 3 meseca.


pa naravno da ne vazi ali mogu valjda odvezem tih 2 km


da li za obavezno osiguranje auta treba vozacka dozvola ili ne, recimo da neki norveski deda kupi svom unuku auto, auto je na dedino ime nema polozeno deda ali ce unuk voziti


da li deda moze da registruje auto na svoje ime i plati osiguranje za isti

eto
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2013. u 14:23 - pre 127 meseci
Ne mogu da ti ne odgovorim

"da li deda moze da registruje auto na svoje ime i plati osiguranje za isti"

Moze,tako i ti mozes registrovati auto na svoje ime i da imas i da nemas vozacku,takodjer i osiguranje mozes uzeti bez obzira imao neimao vozacku bitno da onaj ko vozi ima vozacku legalnu.

Ako se slucajno desi saobracajka a ti si vozio recimo bez vozacke ili sa nevazecom vozackom ti placas komplet stetu na oba auta,a ne daj boze da nekog udaris mogao bi i u zatvor,nebi se ja igrao sa tim stvarima ali ti kako hoces.Znaci sve moze ali onaj ko vozi mora imati legalnu vozacku da bi osiguranje pokrilo eventualnu saobracajku.

Ja koristim ove za osiguranje auta jedni su od najjeftinijih ako ne i najjeftiniji.Takosdjer ako si imao auto u Srbiji i osiguranje mozes taj bonus iz Srbije da preneses u Norvesku da ne kreces sa osiguranjem od pocetka sa samo 20 %

https://www.nemiforsikring.no/


[Ovu poruku je menjao 001 dana 20.11.2013. u 15:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2013. u 14:43 - pre 127 meseci
Citat:
001: Ne mogu da ti ne odgovorim

"da li deda moze da registruje auto na svoje ime i plati osiguranje za isti"

Moze,tako i ti mozes registrovati auto na svoje ime i da imas i da nemas vozacku,takodjer i osiguranje mozes uzeti bez obzira imao neimao vozacku bitno da onaj ko vozi ima vozacku legalnu.

Ako se slucajno desi saobracajka a ti si vozio recimo bez vozacke ili sa nevazecom vozackom ti placas komplet stetu na oba auta,a ne daj boze da nekog udaris mogao bi i u zatvor,nebi se ja igrao sa tim stvarima ali ti kako hoces.Znaci sve moze ali onaj ko vozi mora imati legalnu vozacku da bi osiguranje pokrilo eventualnu saobracajku.

Ja koristim ove za osiguranje auta jedni su od najjeftinijih ako ne i najjeftiniji.Takosdjer ako si imao auto u Srbiji i osiguranje mozes taj bonus iz Srbije da preneses u Norvesku da ne kreces sa osiguranjem od pocetka sa samo 20 %

https://www.nemiforsikring.no/


[Ovu poruku je menjao 001 dana 20.11.2013. u 15:34 GMT+1]


hvala
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

maja031
lose
losa

Član broj: 318868
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2013. u 15:46 - pre 127 meseci
Za blok 63 i jedy023: Ima kakvih vesti iz nokuta? Pre koliko ste ono bese poslali dokumenta? Jel kad se ne javljaju da traze jos nesto znaci da je dovoljno i ok to sto ste poslali? Ja pocela da skupljam dokumenta i nema nigde diplome iz gimnazije,ni svedocanstava ali ona valjda i ne trebaju. Zvala fakultet reko da nije ostalo tamo kazu jok, nije ni slucajno,vraceno 1oo posto. Iznervirala sam se na sebe jer ne mogu bas nikako da se setim sta je bilo sa tim, cak ni kako izgleda ko da ga nikad nisam imala... Ako ne nadjem moram u gimnaziju da vidim da li mogu da izdaju drugu. A to je bas davno bilo,slogirace se kad im sad budem trazila....
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2013. u 17:06 - pre 127 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
Annete: Moze se dobiti radna dozvola za bilo kakav posao ako vam je plata veca od 500000 kr po godini bruto. Jer ako imate toliku platu ne treba vam ni skola ni diploma ni nista. Drugo ako nemate onda morate imati diplumu, sve zavisi da li je vasa diploma priznata ili ne ovdje. Za sve inzenjere, ekonomiste, i ne znam koga jos je priznata i ne treba vam autorizacija, za doktore nije koliko ja znam. Ja sam dobila radnu dozvolu na racun ugovora i to na 3 godine.


ovo ne vazi od 15.1.2013, tj. radne dozvole koje su izdate na osnovu plate vece od 500 000 nok godisnje mogu da se produze samo ako ste i dalje kod istog poslodavca, nove se vise ne izdaju


Pa jel znate kako sada ide, jer plata od 500 000 noka godisnje mi zvuci previse :) ?????????????

Ne bih imao diplomu za taj posao, ali dok bih radio cekao bih autorizaciju za helsefagarbeidera :)

Pozdrav
 
Odgovor na temu

MiToman
NSRS
NSRS
Banja Luka

Član broj: 312953
Poruke: 28



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2013. u 17:29 - pre 127 meseci
Planirali ko sa foruma izlaziti u februaru na norskprøve 3 ?
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
79-101-253-208.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2013. u 18:24 - pre 127 meseci
Citat:
maja031:
Za blok 63 i jedy023: Ima kakvih vesti iz nokuta? Pre koliko ste ono bese poslali dokumenta? Jel kad se ne javljaju da traze jos nesto znaci da je dovoljno i ok to sto ste poslali? Ja pocela da skupljam dokumenta i nema nigde diplome iz gimnazije,ni svedocanstava ali ona valjda i ne trebaju. Zvala fakultet reko da nije ostalo tamo kazu jok, nije ni slucajno,vraceno 1oo posto. Iznervirala sam se na sebe jer ne mogu bas nikako da se setim sta je bilo sa tim, cak ni kako izgleda ko da ga nikad nisam imala... Ako ne nadjem moram u gimnaziju da vidim da li mogu da izdaju drugu. A to je bas davno bilo,slogirace se kad im sad budem trazila....

Mislim da sam negde na forumu vec napisao,ali ajde jos jednom
Supruga je dobila pre mesec dana odgovor od NOKUT-a tj.izvrsena joj je nostrifikacia za profesor informatike u srednjoj skoli sa 240 ESB(stim da je zavrsila po starom programu).napominjem da sam poslao zajedno 1.avgusta i za mene,ali meni jos nije stigla nostrifikacija imaju rok 7.dec,jer tada istice 4 meseca od dana kada su primili.
Mi smo imali neke gluposti,ja dok sam bio na letovanju stiglo je pismo od njih da su primili moja dokumenta i da je u procesu i to je OK.Ali za suprugu nije stiglo nikakvo obavestenje nama su inace razlicite adrese stanovanja,poslali smi im mail u septembru i da li im novu adresu,u roku od 5 dana je stiglo je obavestenje isto kao moje da je u procesu i eto ona vec dobila a ja jos cekam.Mada bice sigurno.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

kozuarac
Nenad Maksimović
"Sveti Sava"
Beograd

Član broj: 319233
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2013. u 19:03 - pre 127 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
ceca baukov: Ćao

Moj muž i ja smo krenuli na kurs Norveškog, ali smo odlučili da odustanemo jer smo čuli da dosta oduzimaju decu
čak i zbog najmanje sitnice. Zbog toga smo se predomislili...

Zanima me da li neko od vas koji već živite tamo zna nešto o tome???

Hvala unapred :)


ma imaju neke patrole sastavljene od svestenika i homo populacije koji idu po kucama i oduzimaju decu redom svim emigrantima i dodjeljuju homo parovima, meni su do sada oduzeli 3-je ali zena i ja ne odustajemo i sada cekamo 4.

ako ti je ovo stvaran razlog da odustanes od emigrecije u norvesku ja ti stvarno ne umem dati bolji odgovor




Znači Care, ako hoću da imam dečicu u Norveškoj, onda bez min. 5 kom. da i ne pomišljam da krećem?

Bravo šampione, odavno nisam čuo bolji odgovor.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.150.185.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2013. u 19:58 - pre 127 meseci
Uz svu ovu z..... oko otimanja dece meni apsolutno nije jasan profil roditelja koji uopšte razmišlja o tome da će mu neko oduzeti dete. Pobogu šta vi radite toj deci kada uopšte razmišljate o tome da će vam ih neko oduzeti.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.11.2013. u 20:01 - pre 127 meseci
Citat:
maja031:
Za blok 63 i jedy023: Ima kakvih vesti iz nokuta? Pre koliko ste ono bese poslali dokumenta? Jel kad se ne javljaju da traze jos nesto znaci da je dovoljno i ok to sto ste poslali? Ja pocela da skupljam dokumenta i nema nigde diplome iz gimnazije,ni svedocanstava ali ona valjda i ne trebaju. Zvala fakultet reko da nije ostalo tamo kazu jok, nije ni slucajno,vraceno 1oo posto. Iznervirala sam se na sebe jer ne mogu bas nikako da se setim sta je bilo sa tim, cak ni kako izgleda ko da ga nikad nisam imala... Ako ne nadjem moram u gimnaziju da vidim da li mogu da izdaju drugu. A to je bas davno bilo,slogirace se kad im sad budem trazila....



Majo ja sam dobila posle mesec dana, 4. decembra. Dakle posle mesec i po. Imala sam problem jer na mojoj diplomi ne piše nigde srednja škola već d sam završila 4.stepen bla-bla.Onda sam se našetala po ustanovama da mi napišu potvrdu da je diploma srednje škole. i prošlo je.Tako da znam sigurno da ti treba diploma srednje škole.Za svedočanstva ne znam, ja nisam slala.Dobila sam 240 poena. (120 za Višu i 120 za faks iako je faks od tri godine ali nisu mi priznali tih dodatnih 60 bodova) I to je to. Sad učim jezik uveeeeeliko....


 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7855820 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.