Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7856978 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2013. u 01:38 - pre 127 meseci
Citat:
001: To koliki je porez manje vise nije bitno,bitna je kupovna moc gradjana odredjene drzave,znaci sta taj radnik moze za tu platu kupiti.


Ponovo primer stan sa tri spavace sobe 2001 kostao 1,2 miliona isti stan danas 2013 3,0 miliona

Plata 2001 16 000kr,danas 2013 20 000kr

2001 ti trebalo 75 neto plata da kupis taj stan,danas ti treba 150 neto plata da kupis taj isti stan.Znaci za nesta vise od 10 godina oslabila kupovna moc visestruko bar sto se tice nekretnina,a verovatno je slicno i u ostaklim sferama.



sada ti hoces da kazes da nema trzista nekretnina i da niko ne kupuje stanove jer su mnogo skupi.


to je trziste, zakon ponude i potraznje, nema socijalnih titovih stanova.


sa druge strane meni je najbolja investicija upravo stan. realno placas mesecno ratu i posle recimo 25 to postane tvoje, mozes da prodas i vratis se u srbiju ili odes u dominikansku republiku i kupis aprartman.

kanda smo mi navikli na brzo bogacenje, radis biznis godinu dana i imas koje milionce, toga bre nema nigde alo. zivis u bilo kojoj uredjenoj zemlji, placas dazbine, kupujes hranu ovo ono i molis da ti ostanu neke pare sa strane, e ovo je najvaznije bar po meni, u srbiji si svaki mesec u minusu, u hrvatskoj mozda na 0, u nemackoj si moz<da oko 500 evra u norge si oko 1000 evrica. i to je to :) , bar su mene moji mama i tata tako ucili da stedim. takodje da bi racunao da imas neku ustedjevinu moras imati za narednih 6 meseci usled gubitka posla. znaci to bi u norge bilo oko 6 x 24 000 = 144 000 i ovo je stednja na koju moes racunati. ali ako ti prodje godina ili 3 a ti u slamarici ili na racunu imas jednu platu ili manje onda ti ne pomaze ni jedan normalan posao u bilo kojoj normalnoj zemlji.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2013. u 10:32 - pre 127 meseci
danas klincu prvi dan u vrticu. isli zena i ja zajedno sa njim, ja bio pola sata sat pa produzio na posao. grupa od 18 klinaca i 3 starije osobe. imaju dorucak i rucak u vrticu plus jednom dnevno voce. otvara se u 7 00 a deca se najkasnije preuzimaju u 16 30.

nas su svi uplasili recimo za pelene, da se mora sam oblaciti, da mora sam jesti i slicno. ma apsolutno smo ispali mamlazi. ovi odrasli im u svemu pomazu. i u klopi i u oblacenju i svlacenju. neka deca sama pokusavaju da se obuku a neki cekaju pomoc, savrseno normalno. tako je i sto se tice hrane. doduse klinac ne nosi vise pelene ali sam video klince od 3 godine sa pelenama, bez problema.

najvaznije je da ima tople odece a kako ce se snaci za par dana kada moja zena ode i on ostane sam nemam pojma ali kontam da ce sve biti ok.

sto bi rekli neki: posle mene i mog pocetka integracije stigao je red i na klinca. od sledece nedelje krece i zena sa trazenjem posla.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

fap
fap priboj

Član broj: 94480
Poruke: 30
80.93.243.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2013. u 10:50 - pre 127 meseci
Ima li ovde mladjeg sveta? :)
Dajte napisite nesto o drustvenom zivotu gore,ima li se gde izlazit,kako se tamo provode? Sto se tice nocnog zivota(nije najbitniji,mada nama mladima jeste:)-meni jedna drugarica dade prilicno poraznu informaciju.Ona zivi u trondhajm i kaze da bukvalno nema gde da se izadje, a i kad se nadje nesto,njihovo poimanje provoda nema veze sa nasim,maltene sa svetom uopste. glavnom se skupljaju po stanovima i piju dok se ne onesveste.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2013. u 11:06 - pre 127 meseci
Citat:
fap: Ima li ovde mladjeg sveta? :)
Dajte napisite nesto o drustvenom zivotu gore,ima li se gde izlazit,kako se tamo provode? Sto se tice nocnog zivota(nije najbitniji,mada nama mladima jeste:)-meni jedna drugarica dade prilicno poraznu informaciju.Ona zivi u trondhajm i kaze da bukvalno nema gde da se izadje, a i kad se nadje nesto,njihovo poimanje provoda nema veze sa nasim,maltene sa svetom uopste. glavnom se skupljaju po stanovima i piju dok se ne onesveste.


pa bar u trondhajmu ima mesta za izlaske, ja sam bio u par pabova i svi su bili puni, mnogo mladih lica uglavnom studenti. a i sta fali napijanju po stanovima, toplo, jeftino i ima zenskog sveta na izvolte, jos ako svi ostanu na spavaju eto radosti.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Sandra07911
Servisni inzenjer
Siemens

Član broj: 317158
Poruke: 12
*.hjellnesconsult.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2013. u 11:40 - pre 127 meseci
Ljudi,

info iz prve ruke, Wizz ce ponovo za Oslo od marta! :)
 
Odgovor na temu

maja031
lose
losa

Član broj: 318868
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2013. u 11:42 - pre 127 meseci
Pisi Zoki kako malac u vrticu...

Pre neki dan sam slucajno na you tube nabasala na dokumentarnu emisiju HRT o Norveskoj, Goran Milic voditelj. E sad, bilo je reci o raznim stvarima a ono sto je meni nejasno cu da pitam forumase koji zive na licu mesta. Voditelj je razgovarao sa Norvezankom koja je socijalni radnik po profesiji i ima troje odrasle dece. Pitao je da li misli da su njihova (norveska) deca razmazena. Ona je rekla DA. On je pitao da li im kupuju skupe poklone npr. automobile ona je rekla NE. Sta je najvredniji poklon koji ste dali deci? Ona kaze ovako: sa najmladjom cerkom su se ona i muz dogovorili da dok studira stanuje kod njih i oni joj placaju knjige. I to je najvredniji tj. najskuplji poklon. A da nije tako ona bi morala kao sto rade ostali studenti, da uzme zajam od drzave za studiranje koji posle kad se zaposli vraca drzavi. I to nisu tako male pare,dugo ih vracaju. Pa sad mi nije bas jasno zar nije skolovanje besplatno? Cula sam da deca rano napustaju porodicno gnezdo i odlaze da zive sami. Ko im placa stan? Roditelji? Ili od tog zajma za studiranje?
Da li prosecna porodica moze da odskoluje dvoje, troje dece da ne uzimaju te kao studentske kredite? Ili oni to nece za svoju decu jer to kod njih nije tako (ko kod nas)?
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2013. u 11:49 - pre 127 meseci
Citat:
fap:
Ima li ovde mladjeg sveta? :)
Dajte napisite nesto o drustvenom zivotu gore,ima li se gde izlazit,kako se tamo provode? Sto se tice nocnog zivota(nije najbitniji,mada nama mladima jeste:)-meni jedna drugarica dade prilicno poraznu informaciju.Ona zivi u trondhajm i kaze da bukvalno nema gde da se izadje, a i kad se nadje nesto,njihovo poimanje provoda nema veze sa nasim,maltene sa svetom uopste. glavnom se skupljaju po stanovima i piju dok se ne onesveste.

--------------------------

Dobro ti je opisala njihove izlaske.Mada ima kafica,pabova i diskoteka,ali razlika u izlasku kod nas i kod njih nebo i zemlja.
 
Odgovor na temu

MiToman
NSRS
NSRS
Banja Luka

Član broj: 312953
Poruke: 28



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2013. u 12:47 - pre 127 meseci
Citat:
zokiruma:
pa bar u trondhajmu ima mesta za izlaske, ja sam bio u par pabova i svi su bili puni, mnogo mladih lica uglavnom studenti. a i sta fali napijanju po stanovima, toplo, jeftino i ima zenskog sveta na izvolte, jos ako svi ostanu na spavaju eto radosti.

Bice tebi radost kad ti zena procita ovo sto si napisao
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2013. u 14:14 - pre 127 meseci
Da li znate da je neko bez autorizacije ,a da je iz Srbije dobio boravisnu dozvolu ,a da radi posao legalno prijavljen nevezano za autorizaciju i da li je ugovor od poslodavca validan u UDI-u za boravak?Tj da li se dobijanjem posla (legalnog-bilo kojeg, DOk SE ceka autorizacija) tamo ,dobija ta boravisna dozvola?I da li po dobijanju autorizacije moze bez problema da se predje na autorizovano sledece radno mesto!? ILI to UDI tretira kao sezonski posao i uslovljava da se radi samo 6 meseci pa da se izadje iz zemlje tri meseca da bi dobili posao autorizovan?

:) Pozdrav
 
Odgovor na temu

anon319192

Član broj: 319192
Poruke: 5



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2013. u 14:46 - pre 127 meseci
Ćao

Moj muž i ja smo krenuli na kurs Norveškog, ali smo odlučili da odustanemo jer smo čuli da dosta oduzimaju decu
čak i zbog najmanje sitnice. Zbog toga smo se predomislili...

Zanima me da li neko od vas koji već živite tamo zna nešto o tome???

Hvala unapred :)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2013. u 14:59 - pre 127 meseci
Citat:
ceca baukov: Ćao

Moj muž i ja smo krenuli na kurs Norveškog, ali smo odlučili da odustanemo jer smo čuli da dosta oduzimaju decu
čak i zbog najmanje sitnice. Zbog toga smo se predomislili...

Zanima me da li neko od vas koji već živite tamo zna nešto o tome???

Hvala unapred :)


ma imaju neke patrole sastavljene od svestenika i homo populacije koji idu po kucama i oduzimaju decu redom svim emigrantima i dodjeljuju homo parovima, meni su do sada oduzeli 3-je ali zena i ja ne odustajemo i sada cekamo 4.

ako ti je ovo stvaran razlog da odustanes od emigrecije u norvesku ja ti stvarno ne umem dati bolji odgovor
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
109.94.122.30



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2013. u 15:03 - pre 127 meseci
Citat:
ceca baukov:
Ćao

Moj muž i ja smo krenuli na kurs Norveškog, ali smo odlučili da odustanemo jer smo čuli da dosta oduzimaju decu
čak i zbog najmanje sitnice. Zbog toga smo se predomislili...

Zanima me da li neko od vas koji već živite tamo zna nešto o tome???

Hvala unapred :)

Ovo sam prvi put cuo u zivotu,a verujte mi svasta sam slusao cak i u skoli ima ucenik koji se boji jer navodno po selu ide beli kombi i skuplja decu.
Kako neko moze meni ili Vama ili bilo kome da oduzme decu(jedino ako ih VI maltretirate,sto je uvek dokazivo).
Pa nisu deca cokolada ili zvaka,jos Vi ste tamo strani drzavljani.................
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2013. u 15:30 - pre 127 meseci
Citat:
MiToman:
Citat:
zokiruma:
pa bar u trondhajmu ima mesta za izlaske, ja sam bio u par pabova i svi su bili puni, mnogo mladih lica uglavnom studenti. a i sta fali napijanju po stanovima, toplo, jeftino i ima zenskog sveta na izvolte, jos ako svi ostanu na spavaju eto radosti.

Bice tebi radost kad ti zena procita ovo sto si napisao :)

Biće njemu radosti ako mu drugo dete bude ćerka.
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2013. u 15:32 - pre 127 meseci
Citat:
ceca baukov:
Ćao

Moj muž i ja smo krenuli na kurs Norveškog, ali smo odlučili da odustanemo jer smo čuli da dosta oduzimaju decu
čak i zbog najmanje sitnice. Zbog toga smo se predomislili...

Zanima me da li neko od vas koji već živite tamo zna nešto o tome???

Hvala unapred :)

Ne uzimaju zbog sitnice, ali zbog sitnice mogu zvati policiju. Npr. ako čuju da dete plače. Ali tako je i u Nemačkoj, i Americi, mislim.
Pa ne znam šta ste se toliko zabrinuli, nadam se da ne tučete decu.
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2013. u 15:44 - pre 127 meseci
Citat:
jedy023:
Citat:
ceca baukov:
Ćao

Moj muž i ja smo krenuli na kurs Norveškog, ali smo odlučili da odustanemo jer smo čuli da dosta oduzimaju decu
čak i zbog najmanje sitnice. Zbog toga smo se predomislili...

Zanima me da li neko od vas koji već živite tamo zna nešto o tome???

Hvala unapred :)

Ovo sam prvi put cuo u zivotu,a verujte mi svasta sam slusao cak i u skoli ima ucenik koji se boji jer navodno po selu ide beli kombi i skuplja decu.
Kako neko moze meni ili Vama ili bilo kome da oduzme decu(jedino ako ih VI maltretirate,sto je uvek dokazivo).
Pa nisu deca cokolada ili zvaka,jos Vi ste tamo strani drzavljani.................

---------------------------------------------

Mozda je mislila na ovo


Norveška indijskom paru oduzela decu zato što su ih hranili rukama

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/...-zato-sto-su-ih-hranili-rukama

"India-konflikten kommer etter en lang rekke internasjonale klager mot Barnevernet, både fra Polen, Somalia og Russland - der foreldre har anlaget norske myndigheter for «statlig kidnapping». FNs Barnekomité har i både 2005 og 2010 rettet kritikk mot Norge"

http://www.nytid.no/nyheter/artikler/20120112/uklar-framtid/

Takodjer i kritika Norveskoj od Ujedinjenih Nacija zbog nesrazmjernog oduzimanja dece

http://www.ohchr.org/en/NewsEv....aspx?NewsID=9762&LangID=E

Takodjer jos jedan opisani slucaj "Norsk barnevern er som Gestapo"

http://www.abcnyheter.no/nyhet...norsk-barnevern-er-som-gestapo

 
Odgovor na temu

MiToman
NSRS
NSRS
Banja Luka

Član broj: 312953
Poruke: 28



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2013. u 15:45 - pre 127 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Citat:
MiToman:
Citat:
zokiruma:
pa bar u trondhajmu ima mesta za izlaske, ja sam bio u par pabova i svi su bili puni, mnogo mladih lica uglavnom studenti. a i sta fali napijanju po stanovima, toplo, jeftino i ima zenskog sveta na izvolte, jos ako svi ostanu na spavaju eto radosti.

Bice tebi radost kad ti zena procita ovo sto si napisao :)

Biće njemu radosti ako mu drugo dete bude ćerka.


Gastabajterko mislim da ti je komentar vise nego neumjesan.
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2013. u 15:50 - pre 127 meseci
Jos o toj problematici

http://www.nrk.no/ho/kan-bli-fratatt-12-barn-for-alltid-1.7702966

Ovde Poljske novine objavljuju kako ih nazivaju iz Poljske ambasade u Oslu "Polsk avis: Ambassade-ansatt kalte norsk barnevern for Hitlerjugend"



http://www.vg.no/nyheter/innenriks/artikkel.php?artid=10088287
 
Odgovor na temu

anon319192

Član broj: 319192
Poruke: 5



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2013. u 15:50 - pre 127 meseci
Ne znam šta bih rekla, imamo prijatelje koji su već 3 god tamo i od njih smo čuli da
su njihovim komšijama oduzeli tri sina jer su se razboleli a država je ocenila da deca nisu bila srećna,
jer da jesu ne bi se razbolela. Što je čista glupost, mislim deca su stalno bolešljiva..
Ali prijateljica još kaže kako sa decom u vrtiću non stop razgovaraju i kako čim primete
neko nezadovoljstvo kod dece ili se deca požale na roditelje gotovo je, odmah odvode dete ne idu kući da raspravljaju sa roditeljima.
I kaže da detetu ne smeš reći reči kao što su "moraš" i "ne smeš".. Ni sama ne znam šta je najbolje, zato pitam da li neko zna nešto o tome..?


 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2013. u 17:19 - pre 127 meseci
Heh klinci su im inace genijalni... Sasvim normalan stvar videti decu kakao se valjaju i spavaju na podu u trznom centru.
Roditelji mrtvi ladni pored dok klinaca brise pod i baca se.
A to kako sede na ladan beton to necu ni da pominjem :D
To rade i odrasli.. mislim sedenje gde got stignu.. samo se izvale.... Tako da ono druga kultura drugi obicaji...
A za decu nema frke.. dok su mali ili kad je raspust posaljes ih u KP dom Srbija da se malo dovedu u red...
 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.79-161-31.customer.lyse.net.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2013. u 18:12 - pre 127 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
ceca baukov: Ćao

Moj muž i ja smo krenuli na kurs Norveškog, ali smo odlučili da odustanemo jer smo čuli da dosta oduzimaju decu
čak i zbog najmanje sitnice. Zbog toga smo se predomislili...

Zanima me da li neko od vas koji već živite tamo zna nešto o tome???

Hvala unapred :)


ma imaju neke patrole sastavljene od svestenika i homo populacije koji idu po kucama i oduzimaju decu redom svim emigrantima i dodjeljuju homo parovima, meni su do sada oduzeli 3-je ali zena i ja ne odustajemo i sada cekamo 4.

ako ti je ovo stvaran razlog da odustanes od emigrecije u norvesku ja ti stvarno ne umem dati bolji odgovor


Nasmijase nas pravo ovaj post i komentar :D :D :D
P.S. Dobro je da ste odustali, zapravo ima dosta prepreka dok se nastanis u Norge a vi ste zbog neke glasine odustali tako da dug je to put a ako odustanes na prvom zarezu to je to. Pozz
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7856978 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.