Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7856684 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 20:59 - pre 127 meseci
Ja sam negde nasao na forumu da se savetuje jos da se u Srbiji promeni jer je ovde kao povoljnije... Mozda gresim, jer sam ja zapisivao neke podatke ranije, pa sam mozda pogresno razumeo ( ali ne verujem )
Koliko moze npr za 1000eura da se dobije kruna u N?
Ali ako se prebace evrici na kreditnu, zar se tokom placanja karticom ne skida neka velika provizija?
Isto kao kada bi ti sa stranom karticom dizao pare ovde ili placao?
Naravno da treba imati para na kartici za svaki slucaj, ali mozda se isplati vise menjati u krune nego placati plastikom?
boban
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 21:04 - pre 127 meseci
siguran sam da sam makar ja ako ne i drugi napisali da u srbiji evro ide u dinare pa dinari u krune

kada se placa nasom kreditnom karticom onda nema provizije samo iz krune prebace u evro, sa masterom nema provizije potpisujem, znaci pricam o PLACANJU ne o podizanju sa bankomata

kada podizes pare u kesu sa bankomata placas proviziju

vidi kurs na dnb.no ili nekoj drugoj banki

ja recimo koristim norvesku karticu za placanje u norveskoj, retko kada nasu ali svuda van norveke placam sa nasom kreditnom masterom ili retko kada american expresom

recimo placam hotel 45,3 evra toliko me i zaduze na kartici u evrima, kapis
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.150.25.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 21:11 - pre 127 meseci
Citat:
Boban 987:
Ljudi, znam da je bilo price oko menjanje para u nok, ali ne znam koliko je SADA ta prica pitka?! Danas sam bio u par menjacnica i svi mi pricaju da mi se to ne isplati da radim jer ako menjam evre u krune oni mi te evre menjaju prvo u dinare pa dinare u krune. A ako dajem dinare onda idu direktno u krune, logicno. :D Pa samo da pitam koliko je sada da se zameni euro u norveskoj?? Mozda se sada vise isplati da se ponesu evrici iz Srbije, pa se tamo zamene za krune ( to je savet svih u menjacnicama) sto ja nisam mogao da verujem. :)

ako menjaš pare ovde onda menjaj odmah svu kolišinu jer ti bez obzira u pošti naplate 70 nok na ime usluge. dakle menjaš 5 X 100e platiš 5 X 70 nok promeniš jednom 500e platiš 70 nok

[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 21.11.2013. u 22:25 GMT+1]
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 21:15 - pre 127 meseci
Ma ja ne kazem da si ti to napisao ili da nisi ni pisao , ali CINI mi se da je u ranijim postovima neko TAKO napisao, sto sada nije ni bitno...
U svakom slucaju bitno je da ne naplacuju njihove usluge tokom placanja karticom i to je to.
Fala, fala, fala. Ziv bio, veliki porastO .

boban
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 21:21 - pre 127 meseci
A u menjacnicama jel uzimaju isto nesto ili bez provizije (mislim na priblizno tih 70 noka sto spominje Boban)??
boban
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.150.25.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 21:22 - pre 127 meseci
Citat:
stefanko23:
znaci onda je radio covek 12 sati radnim danima, subotama i jednu nedelju kao sto je napisao... jesu to dobre pare ali opet taj tempo je neizdrziv na duze staze... to je 300 radnih sati mesecno, a prosek je 150 radnih sati mesecno...dakle ta plata je 2500 eu za prosecno radno vreme... opet se treba imati i zivot pored posla... ja sam ove nedelje radio po sat i po preko redovnih 7.5 i ne mogu da se sastavim

To je mene usr.... sad i ko zna kad opet samo se to ovde može desiti. Meni još porodica nije ovde, imam vremena na pretek ponekad mi je mnogo bolje da radim 12h, manje mislim o mojima. Neki dan mi ćerka od 3 god pokaže crtež manje više ČIČA GLIŠA al mi kaže "to sam tata tebe nacrtala" pa da sam samo na jugu a ne ovde na kraju sveta seo bi u avion i otišao kući. I onda neko napiše kako u Norveškoj oduzimaju decu i šalju ih u socijalne ustanove. J-te stvarno sam želeo da izignorišem taj post ali nisam izdržao. Ko može uopšte da poveruje u priču da će dete iz zdrave porodice premestiti u neku socijalnu ustanovu
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.150.25.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 21:27 - pre 127 meseci
Citat:
Boban 987:
A u menjacnicama jel uzimaju isto nesto ili bez provizije (mislim na priblizno tih 70 noka sto spominje Boban)??

na severu neće niko evre da ti otkupi sem pošte, ne znam na jugu da li postoje menjačnice ali na severu ih nema

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 22:06 - pre 127 meseci
Citat:
stefanko23:
znaci onda je radio covek 12 sati radnim danima, subotama i jednu nedelju kao sto je napisao... jesu to dobre pare ali opet taj tempo je neizdrziv na duze staze... to je 300 radnih sati mesecno, a prosek je 150 radnih sati mesecno...dakle ta plata je 2500 eu za prosecno radno vreme... opet se treba imati i zivot pored posla... ja sam ove nedelje radio po sat i po preko redovnih 7.5 i ne mogu da se sastavim :D

------------------------------------------------

Da u pravu si i ja sam par godina radio i po 12 i vise sati na dan ali to nije resenje,ali ok covek je sam tek je dosao i jos ga snaga drzi pa sto da ne,ali na duge staze ode zdravlje.Kao sto sam i pre pisao realna plata kod 80% stanovnistva je izmedju 2000-3000 evra neto bez prekovremenih,a ovaj sto mu je neko rekao da se zaradjuje 10 000 evra je dobro izmanipuliran osim ako nije mislio na doktore i sl.zanimanja a i opet to spada u manjinu sa tolikim zaradama...
 
Odgovor na temu

MiToman
NSRS
NSRS
Banja Luka

Član broj: 312953
Poruke: 28



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 00:35 - pre 127 meseci
Ljudi šta je sa Mirjanom? Da se nije udala za nekog vikinga? Valjda bi i forumaše pozvala na svadbu :) Kakva bi to tek svadba bila. Mirjana bi prije ceremonije vjenčanja prvo održala predavanje na temu -"Pravna regulativa i postupak zaključenja braka kroz prizmu neophodne dokumentacije"- Posle predavanja tek ceremonija vjenčanja i onda proslava. Na proslavi bi se forumaši mogli organizovati na sledeći način: "Zokiruma" bi bio zadužen da pripazi na sve zvanice zenskog pola pozvane od strane mladoženje vikinga. Pored toga dobio bi zadatak da ih sve okupi na jednom prostoru, sa kojeg bi se teško mogle strateški odbraniti od frontalnog napad ostalih muških forumskih zvanica. Napad bi usledio čim prođe čašica i tacna. Uz njega bi bio "Nesh-co" koji bi mu pazio na leđa da mu rođena žena ne dođe glave. "Boban13" i "šminkerica" bi bili zaduženi da nam malo kosu i ten posvjetle da ne izgledamo kao arapi, time izbjegavamo mogućnost upada antiterorističkih snaga na svadbu. "Isabeu917" i "Ceca baukov" bi bile zadužene da pripaze na svu prisutnu djecu i pored njih bi bio "Stefanko23", da pripazi da "isabeu917" slucajno ne opsuje pred djecom. Posle tacne bi se naravno pridruzio muskom djelu zvanica. Ja bih imao zadatak da stalno zapričavam simpatičnu "Gastabajter" da ne bi slučajno omela "Zokiruma" na zadatku. Pošto je u Norveškoj svadba tacna će morati biti veličine tanjira satelitske antene da mogu sve pare stati. Zato bi trebali pozvati i "ultranorge" pošto je bilder i samo jede piletinu tj. dječko je snažan i kao takav pogodan za nošenje tacne sa sve parama. Zena od "dakipro" bi se pri odlasku zahvalila svim zvanicama što su došli. Trebalo bi i "metar" pozvati da moze sutradan, svima koji se zbog alkohola ne budu sjećali pojedinih detalja, ispričati kako je svadba bila katastrofa bezveze. :) Samo da se već Mirjana nije udala!
 
Odgovor na temu

maja031
lose
losa

Član broj: 318868
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 07:30 - pre 127 meseci
Stefanko, konacno:) salim se malo nema odavno ni tebe ni mirjane pa se zabrinusmo za vase zdravlje... Dobri covece, ajde please napisi malo kako je u vrticu raditi ima li kao kod nas pisanja u knjigu rada svaki dan pa mesecni godisnji... Koliko sati je radno vreme, na kom nivou otprilike koristis norveski na poslu... sta se igrate pevate koje price citate...
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.149.29.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 08:29 - pre 127 meseci
Mirka opet luta po belom svetu ako se ja dobro sećam našeg razgovora. Niš ne brinite za nju eto nje za dan ili dva ako me isto to sećenje nevara
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Sminkernica
salon
Beograd

Član broj: 319220
Poruke: 14
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 08:51 - pre 127 meseci
Citat:
MiToman:
Ljudi šta je sa Mirjanom? Da se nije udala za nekog vikinga? Valjda bi i forumaše pozvala na svadbu :) Kakva bi to tek svadba bila. Mirjana bi prije ceremonije vjenčanja prvo održala predavanje na temu -"Pravna regulativa i postupak zaključenja braka kroz prizmu neophodne dokumentacije"- Posle predavanja tek ceremonija vjenčanja i onda proslava. Na proslavi bi se forumaši mogli organizovati na sledeći način: "Zokiruma" bi bio zadužen da pripazi na sve zvanice zenskog pola pozvane od strane mladoženje vikinga. Pored toga dobio bi zadatak da ih sve okupi na jednom prostoru, sa kojeg bi se teško mogle strateški odbraniti od frontalnog napad ostalih muških forumskih zvanica. Napad bi usledio čim prođe čašica i tacna. Uz njega bi bio "Nesh-co" koji bi mu pazio na leđa da mu rođena žena ne dođe glave. "Boban13" i "šminkerica" bi bili zaduženi da nam malo kosu i ten posvjetle da ne izgledamo kao arapi, time izbjegavamo mogućnost upada antiterorističkih snaga na svadbu. "Isabeu917" i "Ceca baukov" bi bile zadužene da pripaze na svu prisutnu djecu i pored njih bi bio "Stefanko23", da pripazi da "isabeu917" slucajno ne opsuje pred djecom. Posle tacne bi se naravno pridruzio muskom djelu zvanica. Ja bih imao zadatak da stalno zapričavam simpatičnu "Gastabajter" da ne bi slučajno omela "Zokiruma" na zadatku. Pošto je u Norveškoj svadba tacna će morati biti veličine tanjira satelitske antene da mogu sve pare stati. Zato bi trebali pozvati i "ultranorge" pošto je bilder i samo jede piletinu tj. dječko je snažan i kao takav pogodan za nošenje tacne sa sve parama. Zena od "dakipro" bi se pri odlasku zahvalila svim zvanicama što su došli. Trebalo bi i "metar" pozvati da moze sutradan, svima koji se zbog alkohola ne budu sjećali pojedinih detalja, ispričati kako je svadba bila katastrofa bezveze. :) Samo da se već Mirjana nije udala!



Prihvatim da se latim posla,ako treba svima da licni opis menjam nikakav problem :-)))
 
Odgovor na temu

valjevac80

Član broj: 297283
Poruke: 2
*.ip.adam.com.au.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 08:56 - pre 127 meseci
Pozdrav.
Zanima me kakva je mogucnost nalazenje posla kao maser u NO?
Ovom prilikom hteo bih da naglasim da kvalifikaciju koju imam nisam stekao u Srbiji, nego u Australiji odn. imam diplomu njihovog drzavnog koledza. Zvanje bi mi prevedeno na srpski znacilo nesto kao terapijski maser, sto znaci da pored osnovne/svedske masaze imam i znanje iz specijalnih/teraputskih masaza(triger point, limfna drenaza, onkoloska masaza, deep tissue, sportska itd). Da li je potrebno da tu AU diplomu nostrafikujem u NO kako bih mogao da radim kao maser, i koje bi to telo bilo?
I jos jedno pitanje. Ovde dok sam studirao, zavrsio sam i kurs za negovatelja starih lica (Cert III in Aged Care), i imam iskustvo u radu u starackom domu od godinu dana, pa se pitam da li bi mi to pomoglo za eventualni rad kao negovatelj u starackom domu u NO, ili za to ipak treba kvalifikacija medicinske sestre/tehnicara?
Planiram u NO da dodjem na bazi kursa norveskog jezika, koji traje godinu dana, i odrzava se u Oslu, pa se nadam da tu, kao velikom gradu, ima posla za masere.
Unapred hvala na odgovoru.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 09:15 - pre 127 meseci
Citat:
MiToman:
Ljudi šta je sa Mirjanom? Da se nije udala za nekog vikinga? Valjda bi i forumaše pozvala na svadbu :) Kakva bi to tek svadba bila. Mirjana bi prije ceremonije vjenčanja prvo održala predavanje na temu -"Pravna regulativa i postupak zaključenja braka kroz prizmu neophodne dokumentacije"- Posle predavanja tek ceremonija vjenčanja i onda proslava. Na proslavi bi se forumaši mogli organizovati na sledeći način: "Zokiruma" bi bio zadužen da pripazi na sve zvanice zenskog pola pozvane od strane mladoženje vikinga. Pored toga dobio bi zadatak da ih sve okupi na jednom prostoru, sa kojeg bi se teško mogle strateški odbraniti od frontalnog napad ostalih muških forumskih zvanica. Napad bi usledio čim prođe čašica i tacna. Uz njega bi bio "Nesh-co" koji bi mu pazio na leđa da mu rođena žena ne dođe glave. "Boban13" i "šminkerica" bi bili zaduženi da nam malo kosu i ten posvjetle da ne izgledamo kao arapi, time izbjegavamo mogućnost upada antiterorističkih snaga na svadbu. "Isabeu917" i "Ceca baukov" bi bile zadužene da pripaze na svu prisutnu djecu i pored njih bi bio "Stefanko23", da pripazi da "isabeu917" slucajno ne opsuje pred djecom. Posle tacne bi se naravno pridruzio muskom djelu zvanica. Ja bih imao zadatak da stalno zapričavam simpatičnu "Gastabajter" da ne bi slučajno omela "Zokiruma" na zadatku. Pošto je u Norveškoj svadba tacna će morati biti veličine tanjira satelitske antene da mogu sve pare stati. Zato bi trebali pozvati i "ultranorge" pošto je bilder i samo jede piletinu tj. dječko je snažan i kao takav pogodan za nošenje tacne sa sve parama. Zena od "dakipro" bi se pri odlasku zahvalila svim zvanicama što su došli. Trebalo bi i "metar" pozvati da moze sutradan, svima koji se zbog alkohola ne budu sjećali pojedinih detalja, ispričati kako je svadba bila katastrofa bezveze. :) Samo da se već Mirjana nije udala!


posto sam kupio limuzinu za 3400 NOK mogu da vozim mladozenju po mladu, jeste da nemam vozacku ali ko te pita. boban13 posto ima nekoliko puta skuplji auto moze da vozi kasnije mladu i mladocenju na ceremoniju.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 10:29 - pre 127 meseci
danas sam bio u auto skoli da krenem sa tom voznjom i da zavrsimo sve kako treba elem oni traze da prvo posaljem neki upitnik za statens vegvesen i da sacekamo njihov odgovor. da li je jos neko imao ovaj korak ili ste se licno dogovorili sa instruktorom?
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 11:16 - pre 127 meseci
Nisam 100% siguran ali verovatno u toj auto skoli hoce da vide sta ce statens vegvesen reci, da li moras komplet obuku da polazes ili samo neke delove posto pretpostavljam da u toj auto skoli u Hammerfestu nisu cesto vidjali srpsku vozacku pa ne znaju koja su tvoja prava.Opet kazem ovo je samo moja pretpostavka nista ne garantujem.Najbolje je da direktno odes u statens vegvesen i dobijes odgovor jer dok ovi posalju upitnik i ovi odgovore ko zna koliko vremena moze uzeti.Ovako mozda dobijes odmah odgovor na licu mesta da mozes sto brze poceti resavati vozacki.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 11:47 - pre 127 meseci
Citat:
001: Nisam 100% siguran ali verovatno u toj auto skoli hoce da vide sta ce statens vegvesen reci, da li moras komplet obuku da polazes ili samo neke delove posto pretpostavljam da u toj auto skoli u Hammerfestu nisu cesto vidjali srpsku vozacku pa ne znaju koja su tvoja prava.Opet kazem ovo je samo moja pretpostavka nista ne garantujem.Najbolje je da direktno odes u statens vegvesen i dobijes odgovor jer dok ovi posalju upitnik i ovi odgovore ko zna koliko vremena moze uzeti.Ovako mozda dobijes odmah odgovor na licu mesta da mozes sto brze poceti resavati vozacki.


bas tako nego se nerviram da mi ne kazu da moram sve ispocetka da polazem, valjda cu moci kao stavasbriga (citiram) :

Poslije toga mora sve ponovo, ali to nije 36 sati vožnje. Zakonski minimum je 13 casova vožnje plus 2 casa na polaganje. Na polaganju morate koristiti auto sa duplim komandama te stoga košta koliko i cas vožnje.



Testovi se polažu na kompjuteru i nisu bauk, 30 minuta straha. U svakom momentu možete da se prebacujete izmedu norveškog i engleskog a možete donijeti i rijecnik na test. Testove vježbate online, košta nešto sitno. eteori.no



Obuka se sastoji iz 4 dijela:

(http://www.vegvesen.no/Forerko...ring/Foreropplaering/Personbil: http://www.vegvesen.no/Forerko...ring/Foreropplaering/Personbil )



1. Kurs iz bezbijednosti saobracaja koji ukljucuje prvu pomoc i nocnu vožnju, ukupno 17 casova teorije.

Od ovoga je nama obavezna prva pomoc i nocna vožnja. Ja sam bio ukupno otprilike 4 casa.



2. Neobavezna obuka. Obavezan je samo 1 cas vožnje na kraju obuke.



3. Sigurnosni kurs na stazi koja simulira ledenu cestu. Obavezana 2 casa teorije i 2 casa vožnje na stazi. Jako zanimljivo i korisno, meni je bilo uživanje.

Neobavezna obuka, obavezan samo 1 cas vožnje na kraju obuke.



4. Sigurnosni kurs na putu. Ukljucuje vožnju u gradu i otvorenim putevima (obavezno uce preticanje). Obavezno 2 uvodna casa teorije, 9 casova vožnje i 2 casa gdje se sumiraju utisci.



Poslje toga slijedi prakticni ispit koji za koji morate platiti 2 casa auto sa duplim komandama.



Ja sam odradio sve po minimumu, poželite mi srecu u ponedjeljak polažem. Koliko košta nisam još pitao, meni je najvažnije bilo da bude brzo.



<sub>[*Ovu poruku je menjao stavasbriga dana 10.08.2013. u 17:47 GMT+1*]</sub>[/quote]



Položih :-) Na polaganju prisustvuje samo jedan isptivač iz Statens vegvesen. Vozali smo se oko sat vremena, grad, van grada, par parkiranja. Čiko je bio jako regularan, nije stvarao nikakav pritisak. Mene je tresla solidna trema ali sve je prošlo OK :-)



Da sumiram:



Ljekarski kod opticara 120 NOK.



Vježbanje testova online 129 NOK (www.teoritentamen.no: http://www.teoritentamen.no )



Taksa za polaganje testova 520 NOK.



Taksa za polaganje vožnje 920 NOK.



Slikanje i izrada privremene vozacke 305 NOK. Privremena je zato što nisam imao nocnu vožnju, još nema prave noci na sjeveru.



Troškovi u auto školi:



1. Prva pomoc 500 NOK. Ovdje treba još dodati obuku nocne vožnje, ali o tome kad bude noći ;-)



2. 1 obavezan čas 650 NOK.



3. 2 časa vožnje na stazi za simulaciju zaleđene ceste 1300 NOK. Korištenje staze i 2 časa teorije od njihovog instruktora 1000 NOK. Dok sam imao dva časa teorije čekanje instruktora i auta je naplaćeno po punoj cijeni, dakle plus 1300NOK. Obavezan čas vožnje 650 NOK.



4. Dva časa teorije uvodne teorije 1300 NOK. 11 časova vožnje 7150 NOK. Obavezno je 9 ali nisam htio da pravim pitanje. BTW 7 časova sam odvozio za jedan dan. To je u stvari bilo putovanje do staze za simulaciju i nazad. Inače te časove naplaćuju i voze kao neobaveznu obuku, ali sam se ja dogovorio drugačije. Dva časa sumiranja nisam ni imao, samo je mahnuo rukom i rekao da je sve OK.



5. Rentanje auta za polaganje 1800 NOK. Prilično masno za oko sat vremena korištenja ali pravdaju to posebnim osiguranjem. Fora je što na polaganju ne prisustvuje instruktor iz auto škole. To znači da sam ja odgovoran za eventualnu štetu pa me velikodušno osiguraše protiv toga.



Ukupno: 17 644 NOK.



Inače sve je išlo ubrzanim tempom ukupno 3 sedmice ne računajući testove. Vozio sam sa tri različita instruktora zbog sezone godišnjih odmora. Izašli su mi u susret jer šef poznaje nekoga u školi ali i bez toga nastojali su da mi pomognu jer mi je vozačka zaista životno važna. Doprinijela je i moja upornost, poznavanje zakonskih procedura i naravno brbljanje na norveškom.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 11:48 - pre 127 meseci
Citat:
zokiruma: danas sam bio u auto skoli da krenem sa tom voznjom i da zavrsimo sve kako treba elem oni traze da prvo posaljem neki upitnik za statens vegvesen i da sacekamo njihov odgovor. da li je jos neko imao ovaj korak ili ste se licno dogovorili sa instruktorom?


Meni to nisu trazili, samo su me pitali da li sam se registrovao na Statensvegvesen sajtu i to je to.
Hteo sam da uzmem knjigu, imao 350 NOK u dzepu i vidim da je cena knjige 240, reko ajd sad pa da je skeniram i okacim usput, novo je izdanje itd.
Medjutim, ista knjiga na engleskom kosta 400 NOK. Em nisam imao novca kod sebe, em bezobrazluka. Ako je budem kupio, kupicu je samo da je skeniram i podelim diljem interneta. Ako neko ima tu knjigu, a zavrsio je sa polaganjem, neka mi posalje da je skeniram i vraticu mu je postom.

Citat:
001: Nisam 100% siguran ali verovatno u toj auto skoli hoce da vide sta ce statens vegvesen reci, da li moras komplet obuku da polazes ili samo neke delove posto pretpostavljam da u toj auto skoli u Hammerfestu nisu cesto vidjali srpsku vozacku pa ne znaju koja su tvoja prava.Opet kazem ovo je samo moja pretpostavka nista ne garantujem.Najbolje je da direktno odes u statens vegvesen i dobijes odgovor jer dok ovi posalju upitnik i ovi odgovore ko zna koliko vremena moze uzeti.Ovako mozda dobijes odmah odgovor na licu mesta da mozes sto brze poceti resavati vozacki.


Bas tako.


 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 11:52 - pre 127 meseci
Citat:
001:
Nisam 100% siguran ali verovatno u toj auto skoli hoce da vide sta ce statens vegvesen reci, da li moras komplet obuku da polazes ili samo neke delove posto pretpostavljam da u toj auto skoli u Hammerfestu nisu cesto vidjali srpsku vozacku pa ne znaju koja su tvoja prava.Opet kazem ovo je samo moja pretpostavka nista ne garantujem.Najbolje je da direktno odes u statens vegvesen i dobijes odgovor jer dok ovi posalju upitnik i ovi odgovore ko zna koliko vremena moze uzeti.Ovako mozda dobijes odmah odgovor na licu mesta da mozes sto brze poceti resavati vozacki.


mada prvi put mi se desilo otako sam ovde da nisam mogao da koristim engleski:

znaci sekretarica ne prica engleski, jedan instruktor ne prica engleski, druga isktruktora ne prica engleski

btw uzeo sam tryg osiguranje za auto, mesecno se placa oko 400 noka, koleginicin brat radi u toj osiguravajucoj kuci ovde pa ga je ona nazvala izdiktirala sve moje podatke ovo ono i dobio sam polisu na mail

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 12:05 - pre 127 meseci
Bas cudno za engleski,bas nisi imao srece :) .Sve je to nekad bilo bolje za vozacki ja sam 1999 godine moju hrvatsku vozacku samo prebacio na Norvesku tj.polagao samo voznju kostalo me koliko se secam 2800kr,tako je bilo i za srpske vozacke,samo voznja bez testova i za.jebancije.Da,ti mozes traziti i prevodioca da ti bude na polaganju teorije ako ti je lakse polagati na srpskom.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7856684 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.