Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7856968 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg2.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 10:50 - pre 127 meseci
Ovo je stvarno zabrinjavajuce, mislim pa neka djeca nisu toliko prilagodljiva, ako se dijete naslo u novoj sredini, ne razumije jezik, mozda je po prirodi dijete jednostavno povuceno, osim toga i roditelji su primorani se prilagoditi na novu sredinu pa makar ona bila bolja od prethodne, mislim cijeli proces je povezan s odredjenom dozom anksioznosti koja se sigurno ocituje i na djetetu ( djeci ), mislim stvarno ne znam sto bih rekla.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg2.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 10:55 - pre 127 meseci
Eto zoki sad si me malo utjesio , vec sam se zabrinula, mislim pa upravo to, ne mozes djetetu udovaljati samo da se ne dere, moj je neki dan htjeo noz ( !? ) iz kuhinje da rezucka papir, skoro me nije slog strefio kad sam ga vidjela s nozem u ruci.
I da , mame se vise brinu . I nema sanse da moj zaspe prije 10.
 
Odgovor na temu

anon319192

Član broj: 319192
Poruke: 5



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 10:56 - pre 127 meseci
Citat:
isabeau917: Pa evo, meni npr. to uopce nije smijesno jer se mala djeca drace i deru za svako malo, moj se recimo sa svoje 4 godine zna rastulit kad : ne dobije kinder jaje, ne dobije bananka, neide mu se bas sad ujutro u vrtic, vrijeme se mijenja pa nije raspolozen, neki dan ja sjedim navece za compom, vani mrkli mrak, kisa lijeva ko iz kabla, a on stoji uz mene i draci se koda mu deru kozu jer on se SAD zeli voziti vani u kolicima, *rolleyes*, mislim stvarno.
Ak norvezani za svako tuljenje zovu policiju onda tu stvarno nemam komentara.


ma naravno da ne zovu i da ne cimaju zbog toga, ja sam video u prodavnici gde beba vristi kao da je deru zbog neke cokolade i niko ne obraca paznju na nju, stavis oni to i podrzavaju makar tajno, stavise nama je zena koja radi u skolskom dispanzeru rekla da moraju nauciti da im se ne moze kupiti i uraditi sve :)

Citat:
ceca baukov: E baš o tome govorim deca imaju svoje trenutke kad dreče bez razloga
i ne možeš mu tu baš ništa... jedna poznanica iz poljske je pobegla sa svoje dvoje dece nazad u poljsku iz
razloga što je mali bio tužan u vrtiću i socijalana služba se odmah zaputila kod njih kući. muž je ostao u norveškoj da još malo radi,
ali njih troje se vratilo nazad. zato i pitam te stvari jer mi ne deluju bezazleno.


nama mnogo pomazu u vrticu da se klinac navikne, iskreno nema nekih problema ali eto oni kao pomazu. pricaju oni sa njima da li su srecni, da li su tuzni, sta jedu, skim spavaju. u nekim vrticima cak i jednom nedeljno imaju ove razgovore, licno kod nas jednom mesecno. meni je to malo smesno jer pitam ja klinca da li si srecan on kaze da, da li si tuzan on kaze da :) sta zna dete o tome al jbg njima je bitno.

vazno je dete ispostovati, hrana, odeca, higijena i sto im je bitno da imaju svoju sobu i da spavaju u svom krevetu. recimo moju zenu nervira i jako se plasi sto deca bi trebala da budu u 19 00 u krevetu i da cekaju da zaspe. ona se stalno tripuje da ce uleteti socijalna sluzba jer je on budan u 10 uvece pa sam morao da kupim zavese da se makar malo smiri. ja se ne nerviram oko toga ali mozda zato sto sam tata, kanda se mame malo vise nerviraju :) .

inace ja ne volim ove stvari dete je tuzno pa uletela socijalna, prvo mozda ima nesto vise a i ako je dosla socijalna sta ima veze. jednostavno ljudi rade svoj posao i dosli su da provere, ako je sve u redu a nema razloga da ne bude nece biti ni problema. pa kod nas svi kritikuju nasu socijalnu gde deca spavaju u budjavim sobama na podu, ne idu u skolu, nemaju higijenu itd. i svi kritikuju socijalnu sluzbu sto nije proverila. neka ljudi rade posao i zbog njih i zbog nas.[/quote]


Hvala na ovako iscrpnom izveštaju, to je ono što sam želela da čujem :)
Da, mi mame smo po prirodi takve da brinemo oko svake sitnice i skroz podržavam tvoju ženu i ja bih reagovala tako ako ne još i gore :)
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 10:58 - pre 127 meseci
Citat:
Sminkernica:
Pozdrav vec sam postavljala pitanja u vezi odlaska i rada u Norveskoj.Da li neko ima iskustva u trazenju posla kozmeticara,sminkera.Da li neko radi kao kozmeticar,kakvi su uslovi zaposljavanj,procedura,kolike su plate od prilike i td.Ako ima neko da mi odgovori na ovu teme.Hvala :-)

Ja sam probao da nadjem nesta u vezi tvoga posla medjutim nista ne nadjem.Uopste ne mogu naci oglas gde traze radnike za tvoje zvanje,e sad moguce i da ja nisam sve pregledao tako da jos neko proba da pomogne.
Probao sam sa sminker,skjønnhetsekspert ,kosmetolog i nigde nista ne pronalazim.Jedino ovo u vezi skolovanja pa probaj njih kontaktirati e-mailom ili na tlf oni sigurno znaju gde se mozes zaposliti

http://www.hudpleieakademiet.no/

http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/kosmetolog

A evo i nekoliko salona u Oslu pa i njih probaj direktno kontaktirati

http://www.bettys.no/

http://karljohanhudpleie.no/behandlinger/

http://www.yelp.no/search?cflt=skincare&find_loc=Oslo





[Ovu poruku je menjao 001 dana 21.11.2013. u 12:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 11:08 - pre 127 meseci
hudpleier

http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/hudpleier


ima posla, moja zena je kozmeticar, trazila je posao u februaru ove godine, dosta sam pisao o tome na forumu

cene usluga su visoke, ne vode toliko racuna o licu koliko jure masaze ovo ono, cak im je i depilacija neobavezna


ma moj klinac do sada prebio pola vrtica i kad mu nesto nije po volji on odmah kao pravi balkanac raspali pesnicom po necemu ili nekome, ne bira ali kazu meni vaspitacice takav je, smirice se


nemojte se brinuti za one gluposti gde deca moraju sa 3 godine sama da jedu, sama da se oblace, da sama idu na tutu i slicno. moja zena se toliko plasila toga pa je skoro pa imala dnevne treninge sa klincem za oblacenje i klopu, samo sto nije merila vreme stopericom. istina je bre skroz drugacija, pomazu im oko klope, oko oblacenja, oko toaleta ma svega. naravno prvo ih puste malo same sto je meni bilo ultra simpaticno, 10-tak beba se valja po podu i pokusava da obuce onaj zimski skafander zao mi je sto nisam slikao, posle 10-tak minuta stigle vaspitacice i pomogle svim bebama oko oblacenja, tako je bilo i za klopu, opusteno. stim da se prvi dan moj klinac upiskio i morali smo da donesemo novi skafander ali sta da radimo kada samo on prica srpski a ostale jezike ne zna a bilo dete napolju, ko bre da ulazi unutra.






Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 12:52 - pre 127 meseci
Da, u javnosti uglavnom ih svi ignorisu kao da se smeju i to je normalno.

Citat:
ma moj klinac do sada prebio pola vrtica i kad mu nesto nije po volji on odmah kao pravi balkanac raspali pesnicom po necemu ili nekome, ne bira ali kazu meni vaspitacice takav je, smirice se


Zoki, ovde je tvoja zena kriva. Reci joj da sledeci put kad te bije te odvede u podrum ili sobu, nemoj to da radi pred detetom
Evo recimo kad procita sta si pisao o provodu i zenskacima.

 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 12:55 - pre 127 meseci
Moram da pitam, iako znam da smo pricali o tome i da je moglo, ali se mozda nesto promenilo a da ja nisam ispratio. Dakle, vazno je da bude precizna informacija.
Da li se stiling u okviru istog poslodavca moze sabirati do 80% ?
Dakle, dva doma pod patronatom iste Opstine, recimo 50+30%
Ali bi zamolio ako neko zna stvarno precizno, jer ja nagadjam da moze, ali mi treba bas bas precizno, bitno je za jednu osobu kojoj gori pod nogama.
Hvala unapred.

 
Odgovor na temu

mislis

Član broj: 292587
Poruke: 38
*.dip0.t-ipconnect.de.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 14:55 - pre 127 meseci
http://zelenaucionica.com/norveska-prica-igra-na-kisi/
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.39.eidsiva.net.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 15:06 - pre 127 meseci
ja sam za ovih par meseci prijavio 4 porodice, osnov su bili komentari dece uglavnom da roditelji vicu na njih...od toga su 2 deteta u socijalnoj ustanovi trenutno i roditelji cekaju presudu o oduzimanju :DDDD SALMIM SEEE

ljudi o cemu vi to... prsli ste skroz :D zorane kakvo uspavljivanje u 7 sati, ko ti je to reka? jel socijalna sluzba stoji ispod prozora :D au kao da u drugoj zemlji zivim hahaa

gasterbajterka, ja se u potpunosti slazem sa tvojom norvezankom :)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 15:38 - pre 127 meseci
dolazim veceras po klinca u vrtic i on nece da ide, zaigralo se dete. pored nas stoji vaspitacica i kaze mi da ga obucem. ma gde da ga obucem kada ce se ritati i plakati, lepo joj to i kazem. gleda ona mene i kaze mi pa sta, mora da ide kuci, neka place


eto normalno, slodobno neka se ritaju i placu niko zbog toga ne oduzima decu

kontam ja to za 7 sati bre stefanko nego moja zena kao svaka majka samo misli na lose
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.39.eidsiva.net.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 15:46 - pre 127 meseci
pobogu pa i norveska deca su razmazena i treskaju se samo tako...pa jos ako su navikli da je sve po njihovom eto ti drame 15-20 minuta... upravo pitah koleginicu, kaze da samo ako postoji jak razlog kontaktira se socijalna sluzba i onda se mora proci kroz silne obzervacije pa tek se onda vidi da li se dete oduzima...
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 15:58 - pre 127 meseci
ajd napokon tračak razuma što se djece tiče.

nije mi jasno samo što ona gastarbajterkina norvežanka radi u španjolskoj, nebo i zemlja, pa španjolci imaju više od 50% nezaposlenih, sam' bi igrali oko vatre, gora sto.. od 'rvata, bitno da su si izgradili petsto staza za formulu 1 a umalo da ne crkaju od glada, i meni kafendisanje i laprdanje na poslu ide na nerve
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 16:01 - pre 127 meseci
Aman ljudi ovde mali norvezani po trznom centru se dernjaju sve u 16 , histerisu i valjaju se sve crveni. I nikoga nije briga.... jer deca su to.

 
Odgovor na temu

Sminkernica
salon
Beograd

Član broj: 319220
Poruke: 14
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 19:20 - pre 127 meseci
Hvala vam od srca na informacijama,pitam vas jel neko ima iskustva jel bih prvo odavde iz Srbije trazila posao,a u fazi sam prikupljanja papira za Madjarsko drzavljastvo.Ovde radim jako dugo,zaista imam veliko iskustvo ali ovde je sitvuacija i sami znate uzasavajuca.Cisto me zanima da li da se zanosim o ideji o trazenju posla u Norveskoj,kako da se prezentujem kad trazim posao,da li je bolje CV raditi na engleskom ili norveskom,i jos nekih sitnica koje su bitne za dobijanje posla tamo.Kolike su im prosecne plate i td,i td da vas negnjavim mnogo.Veliki pozdrav iz Beograda :-) <3Pitam za posao kozmeticarai sminkera.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.150.25.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 20:23 - pre 127 meseci
Citat:
ceca baukov:
Po vama sam ispala nenormalna što brinem za svoje dete!
Ja sam vas koji već živite tamo samo lepo pitala da li znate nešto o tome,
a vi ste se tu podsmevali na moj račun... Ako ste tu da jedni druge uputite ili pomognete svojim informacijama
onda radite to umesto što se podsmevate drugim ljudima!!!

Možeš ti da se ljutiš koliko god želiš ali ja tebe stvarno ne razumem niti mogu sebi da dočaram u glavi da će neko nekim normalnim roditeljima oduzeti dete i odvesti ga u neku ustanovu. Neznam koliki kret.... mora biti taj psiholog ili koja god je to vrsta zanimanja da dete iz zdrave porodice preseli u socijalnu ustanovu a još manje mogu da razumem da se neko pali na to.
Eto ti onog primera od neki dan kad je lik rekao da mu pričaju kako se ovde zarađuje 10 000e mesečno a mi raspravljamo o ceni hrane. Znači kada mu neko kaže zaradićeš 10000 to je OK onda mu ja kažem ja sam zaradio 5000 on kaže lažeš. To sam u životu sretao i mogu da razumem da su nečije bajke lepše nečije bajke i nisu bajke ali vala ovo oko otimanja dece mi neide u glavu. Koju vi sliku imate o svetu koji vas okružuje ili zemlji u koju ste želeli da odete kada možete da poverujete u tako nešto.
izvini nije mi namera da vređam, prvo sam pokušao da ignorišem taj post ali brate ne mogu
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 20:27 - pre 127 meseci
bobane jesi li zaradjivao bruto 5000?kad si napisao koliko si radio meni nije bilo najjasnije.... radio si svaki radni dan i svaku subotu po 12 sati jel tako, ili samo subote?
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 20:32 - pre 127 meseci
Citat:
stefanko23: bobane jesi li zaradjivao bruto 5000?kad si napisao koliko si radio meni nije bilo najjasnije.... radio si svaki radni dan i svaku subotu po 12 sati jel tako, ili samo subote?


nije bruto vec neto

ja kontam da je bruto sa skatom a neto je na ruke

znaci 5000 na ruke


evo bobane danas sam oifarbao vrata krecem da ucim moleraj
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 20:41 - pre 127 meseci
znaci onda je radio covek 12 sati radnim danima, subotama i jednu nedelju kao sto je napisao... jesu to dobre pare ali opet taj tempo je neizdrziv na duze staze... to je 300 radnih sati mesecno, a prosek je 150 radnih sati mesecno...dakle ta plata je 2500 eu za prosecno radno vreme... opet se treba imati i zivot pored posla... ja sam ove nedelje radio po sat i po preko redovnih 7.5 i ne mogu da se sastavim :D
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 20:47 - pre 127 meseci
Ljudi, znam da je bilo price oko menjanje para u nok, ali ne znam koliko je SADA ta prica pitka?! Danas sam bio u par menjacnica i svi mi pricaju da mi se to ne isplati da radim jer ako menjam evre u krune oni mi te evre menjaju prvo u dinare pa dinare u krune. A ako dajem dinare onda idu direktno u krune, logicno. Pa samo da pitam koliko je sada da se zameni euro u norveskoj?? Mozda se sada vise isplati da se ponesu evrici iz Srbije, pa se tamo zamene za krune ( to je savet svih u menjacnicama) sto ja nisam mogao da verujem.
boban
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2013. u 20:50 - pre 127 meseci
pa niko nikada nije rekao da je bolje menjati evro u krune u srbiji, ja sam makar 5x napisao da mkenjaju u dinare evro po nizem kursu a onda uzimas za te dinare krune po visljem kursu. sada evro u krune ovde u norge

mada, mozda bi mogao da bacis evrice na kreditnu i da placas ovde onda
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7856968 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.