Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7857020 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.11.2013. u 13:36 - pre 127 meseci
radio svaku subotu i jednu nedelju svaki dan po 12h, kao što rekoh kada je nešto hitno ovde se ne pita cena nego može li se to završiti na vreme. Tako te i plate, do sledećeg hitnog posla će proći barem godinu dana ako ne i više.
Zoki ne stan, HOTEL pun pansion
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.11.2013. u 13:47 - pre 127 meseci
Citat:
boban 13: radio svaku subotu i jednu nedelju :-) svaki dan po 12h, kao što rekoh kada je nešto hitno ovde se ne pita cena nego može li se to završiti na vreme. Tako te i plate, do sledećeg hitnog posla će proći barem godinu dana ako ne i više.
Zoki ne stan, HOTEL pun pansion :-)

znam ali reko da ti objanis ovim dusebriznicia koji smatraju da je moler zanimanje za ulicare a LEKAR je popio svu pamet sveta (izvinjavam se svim onik lekarima koji postuju i svoje zanimanje kao sto postuju i druga, i ima ih na ovom forumu). pa kada idemo na teren uvek imamo hotel placen, pun pasion stim da samo jedan moze da spava u sobi, znaci nema deljenja soba. e sada recimo ja se uvek trudim da budem u kuci, satoru, prikolici ili da prespavam u kancelariji nego da uzimam hotel. kod mene to cene i uvek ti plate vise tako da na kraju firma bude na istom a mi dobijemo vise.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

shane
Nebojsha
Moelv

Član broj: 13248
Poruke: 81
*.com
Via: [es] mailing liste



+19 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.11.2013. u 13:52 - pre 127 meseci
>
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.11.2013. u 14:02 - pre 127 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
boban 13: radio svaku subotu i jednu nedelju :-) svaki dan po 12h, kao što rekoh kada je nešto hitno ovde se ne pita cena nego može li se to završiti na vreme. Tako te i plate, do sledećeg hitnog posla će proći barem godinu dana ako ne i više.
Zoki ne stan, HOTEL pun pansion :-)

znam ali reko da ti objanis ovim dusebriznicia koji smatraju da je moler zanimanje za ulicare a LEKAR je popio svu pamet sveta (izvinjavam se svim onik lekarima koji postuju i svoje zanimanje kao sto postuju i druga, i ima ih na ovom forumu). pa kada idemo na teren uvek imamo hotel placen, pun pasion stim da samo jedan moze da spava u sobi, znaci nema deljenja soba. e sada recimo ja se uvek trudim da budem u kuci, satoru, prikolici ili da prespavam u kancelariji nego da uzimam hotel. kod mene to cene i uvek ti plate vise tako da na kraju firma bude na istom a mi dobijemo vise.

Oni su malo drugačiji od nas, kod njih je svaka škola i svako zanat cenjen. Ja moram priznati da i dalje imam problem (naj više zbog stećenih predrasuda)da cenim sve zanate i sve škole po istom kriterijumu ali je to ovde tako. Od kako je kriza u Srbiji krenula majstori su snizili cene jedine stvari na koju su mogli da utiču a to je cena njihovog sata, pa sad rade za smešne pare ali to je cena krize. Ovde trenutno nije kriza i poslodavci papreno naplaćuju cene manuelnog rada. Jesam mnogo radio, država mi mnogo otela ali je i meni poprilično ostalo.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

shane
Nebojsha
Moelv

Član broj: 13248
Poruke: 81
*.com
Via: [es] mailing liste



+19 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.11.2013. u 14:15 - pre 127 meseci
>
 
Odgovor na temu

Bojana P
stomatolog-Smederevo
Dom zdravlja Smederevo

Član broj: 313825
Poruke: 44
*.210.1.42.getinternet.no.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.11.2013. u 22:40 - pre 127 meseci
Jel ima slucajno nekog na forumu ko je nostrifikovao diplomu psihologa u Norveskoj mozda...?Hvala unapred
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.11.2013. u 14:38 - pre 127 meseci
Realna plata kod 80% stanovnistva je u proseku 18-25 000kr neto bez prekovremenog.Onih ostalih 20% sa vecim platama otpada na doktore,zubare,inzinjere,advokate,politicare itd....
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.11.2013. u 17:38 - pre 127 meseci
Sve u svemu neka bude da sam ja preterao neka bude da sam to zaradio na crno, neka bude da sam zaradio 50000nok za 2 meseca to je još uvek za 2 meseca prosečna lekarska plata u RS bez dežurstva i specijalizacije. No poenta uopšte nije u tome ja sam rekao da para nikada dosta i da ćeš na kraju meseca ovako ili onako čekati 1-i ili 20-i jer ćeš potrošiti pare na ovo ili na ono. Krajem meseca svi bez obzira gde živeli i koliko zaradili ekonomišemo sa hranom jel smo pare koje smo zaradili smirili na ispunjavanje nekih svojih želja ili sklanjajući ih u slamaricu kako bi imali da se k.... kad odemo na godišnji ili kući ili bilo gde i bilo zašto nebitno.
Ja sam se zakačio na temu da je neko nekom rekao da su ovde plate 10000e a da mi ovde kalkulišemo sa hranom i cenama hrane i sl. Naravno da svi štede na jednoj strani da bi trošili na drugoj, neki su trenutno primorani jer ih je 2-je, 3-je ili više na jednoj plati, posle će ih biti opet toliko na 2 plate ali će se i onda voditi računa o trošenju jel ćeš hteti auto, uplatiti vozački, kupiti biciklove i opet ćeš uštinuti na hrani. Kad bolje razmislim tu je i naj lakše zakinuti jer sam milion puta do sada bio u prodavnici obilazio gondole i smišljao "a šta se meni u stvari uopšte jede" kako ovde tako i tamo.
I opet ono što rekoh, ovde srednja škola ma koja da je ima cenu koja se kreće od 18 do 25000, isto tako postoji cena za fakultete, doktore nauka i sl i svi su tu negde u zavisnosti od stručne spreme u nekim okvirima i svi oni i mi i tu i tamo čekamo taj 1-vi ili 20-i i nikada dosta para. Uvek odu na predviđene i ne predviđene stvari.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

fap
fap priboj

Član broj: 94480
Poruke: 30
80.93.243.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.11.2013. u 17:54 - pre 127 meseci
Ja bas sam se bio zagrejao za norge, ali sad kako vise citam i informisem se ne drzi me vise euforija...bar sto se tih para tice . Mada opet kad cujem da doktori i to specijalisti zaposljeni bataljuju posao i idu tamo da budu tehnicari tu mi se opet brka racunica... Da li sbog losih medjuljudskih odnosa na poslu i u zivotu uopste ili su stvarno tamo te pare tolike...ne znam nisam pametan
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.11.2013. u 18:59 - pre 127 meseci
Citat:
fap: Ja bas sam se bio zagrejao za norge, ali sad kako vise citam i informisem se ne drzi me vise euforija...bar sto se tih para tice . Mada opet kad cujem da doktori i to specijalisti zaposljeni bataljuju posao i idu tamo da budu tehnicari tu mi se opet brka racunica... Da li sbog losih medjuljudskih odnosa na poslu i u zivotu uopste ili su stvarno tamo te pare tolike...ne znam nisam pametan


pa ovde neki kukaju koliki porez placaju ali relano porez je 26% pa navise

u danskoj je preko 35, nemacka preko 40 a srbija ako se ne varam plata je opterecena oko 45%

i kako se sada placa veliki porez u norveskoj :D
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.80-203-56.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.11.2013. u 19:03 - pre 127 meseci
Licno nisam ziveo u drugim semljam sem srbije i norveske, ali po mom iskustuvu a bogme i misljenjima drugih koji ode zive, norveska nije zemlja za "take the money and run" kombinacije. Za tako nesto je kina, nemacke zemlje i slicno, norveska je vise ako zelis da ovde zivis i radis, ne da radis da bi ustedeo kintu. Cak mislim da ce ceo sistem tako koncipiran da ti jednostavno ne mozes da ustedis neke ogromne pare i vratis se nazad a da ti se to isplati, jer ooooogroman deo plate ostavljas ovde norvezanima, sto za stan, hranu, zdravstveno, sportske aktivnosti, ama sta god oces dajes norvezanima nazad i to doooobar deo plate. Cak ti ni odeca iz srbije ne pomaze, jednostavno moras da kupis odecu i obucu za ovdasnje uslove, tojest opet das pare nazad drzavi ili norvezanima.
Ako pak zelis da ovde zivis, osnujes porodicu i slicno, onda po meni moze lepo da se zivi u uredjenom drustvu (drustvo je siri pojam od salterskih sluzbenika). Para nema previse, ali ima dovoljno da se lepo zivi. Ovde 1000e nisu neke pare, cas ih potrosis kad moras, to je oko 7-8000 kruna kolko vec (merenja radi, godisnje potrsosis na mesecnu kartu 8400 kruna sto je) ali ako ti je bas merak, sa tim parama mozes da odes na produzeni vikend u hotelu sa puno zvezdica na nekom exoticnom ostrvu.

Mnogo zavisi ko sta ocekuje i kakve planove ima
 
Odgovor na temu

MiToman
NSRS
NSRS
Banja Luka

Član broj: 312953
Poruke: 28



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.11.2013. u 19:12 - pre 127 meseci
Citat:
zokiruma:
pa ovde neki kukaju koliki porez placaju ali relano porez je 26% pa navise

u danskoj je preko 35, nemacka preko 40 a srbija ako se ne varam plata je opterecena oko 45%

i kako se sada placa veliki porez u norveskoj :D


http://www.blic.rs/Vesti/Tema-...radnik-placa-porez-kao-nemacki
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.11.2013. u 19:23 - pre 127 meseci
Nisu ovde pare tolike, ali je standard života toliki. Moja supruga je lekar specijalista, verovatno do polovine sledeće godine i doktor nauka i sve će to ostaviti i doći ovamo. Sad da pokušam da ti objasnim sa mog stanovišta stvari u RS - TAMO PERSPEKTIVA NE POSTOJI, moja deca će naslediti ono što sam ja nasledio i stekao 90-tih radeći u kazinu i švercujući gorivo. Od onda pa do danas stvari u RS idu stalno na dole a zadnjih nekoliko god prograsivno na dole. Ne vidim budućnost za decu, pričao sam sa sinovom učiteljicom jednom prilikom i kaže žena otprilike - hvala bogu da je škola opet došla u modu, istina kod većine roditelja je to mogućnost da im deca odu odavde...... -
Posle ja počnem da razmišljam o tome šta ona govori i shvatim da je u pravu, sve vreme smo objašnjavali sinu da mora da uči jer mu je to karta za bolje sutra. Nekako prošle godine pita mene moj sin "a što ne odeš ti pa mi svi dođemo za tobom" i ja razmislim o tome šta dete od 8 god govori i shvatim da je u pravu.
Sad ono da li je ovde bolje ili tamo, sve je to vrlo subjektivno, mislim da ovde ima perspektive, da imaju šansu tokom života da steknu nešto i u krajnjem slučaju ako baš žele mogu da se vrate tamo odakle sam ih ja odveo.
Sa druge strane tamo kako stvari sada stoje neće moći za svog života ništa da steknu, nadam se završiće neke škole i onda će otići ili kukati kako im se ide a neče imati hrabrosti ili mogućnosti za to.
to su trenutne činjenice koje sam ja stavio na tas, izvagao i presekao. kako će sve to izgledati kroz 10god to ne umem da ti kažem ali trenutno meni to izgleda ovako.
Opet neka računica, dve srednjoškolske plate ako ih dobiješ biće oko 50 000 din nešto više ili manje ali tu negde u proseku sa vrlo bitnim faktorom AKO IH DOBIJEŠ platiš stan ili ratu za kredit oko 15000, ostale režije oko 7000 i živiš sa 250e.
ovde dobijete oko 50000 nok, platite stan 12000 nok, režije oko 1500nok i ostane ti još 3000e za život. pa ako se stisnem ovde i uštedim nešto mnogo je veča verovatnoća da će mo svo 4-ro otići na more, skijanje kupiti auto ......
to je moje viđenje stvari, znam opet neke ljude koji kažu od 50000 će mo mesečno skloniti 3000e za 1god je to 36000 za 10 god je to .... e sa tim parama se vredi vratiti tamo. znači ima i ta matematika i ona je isto ostvariva samo je pitanje tvog izbora i motiva za napuštanje ili ne napuštanje srbije ili neke druge zemle
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

fap
fap priboj

Član broj: 94480
Poruke: 30
80.93.243.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.11.2013. u 19:30 - pre 127 meseci
Citat:
dakipro:
Licno nisam ziveo u drugim semljam sem srbije i norveske, ali po mom iskustuvu a bogme i misljenjima drugih koji ode zive, norveska nije zemlja za "take the money and run" kombinacije. Za tako nesto je kina, nemacke zemlje i slicno, norveska je vise ako zelis da ovde zivis i radis, ne da radis da bi ustedeo kintu. Cak mislim da ce ceo sistem tako koncipiran da ti jednostavno ne mozes da ustedis neke ogromne pare i vratis se nazad a da ti se to isplati, jer ooooogroman deo plate ostavljas ovde norvezanima, sto za stan, hranu, zdravstveno, sportske aktivnosti, ama sta god oces dajes norvezanima nazad i to doooobar deo plate. Cak ti ni odeca iz srbije ne pomaze, jednostavno moras da kupis odecu i obucu za ovdasnje uslove, tojest opet das pare nazad drzavi ili norvezanima.
Ako pak zelis da ovde zivis, osnujes porodicu i slicno, onda po meni moze lepo da se zivi u uredjenom drustvu (drustvo je siri pojam od salterskih sluzbenika). Para nema previse, ali ima dovoljno da se lepo zivi. Ovde 1000e nisu neke pare, cas ih potrosis kad moras, to je oko 7-8000 kruna kolko vec (merenja radi, godisnje potrsosis na mesecnu kartu 8400 kruna sto je) ali ako ti je bas merak, sa tim parama mozes da odes na produzeni vikend u hotelu sa puno zvezdica na nekom exoticnom ostrvu.

Mnogo zavisi ko sta ocekuje i kakve planove ima



e,to! odlican post, meni je ovo nekako najrealnije vidjenje.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.11.2013. u 19:36 - pre 127 meseci
Citat:
MiToman:
Citat:
zokiruma:
pa ovde neki kukaju koliki porez placaju ali relano porez je 26% pa navise

u danskoj je preko 35, nemacka preko 40 a srbija ako se ne varam plata je opterecena oko 45%

i kako se sada placa veliki porez u norveskoj :D


http://www.blic.rs/Vesti/Tema-...radnik-placa-porez-kao-nemacki

problem je druge prirode u RS ti ne znaš koliko platiš porez jer ti se ne iskazuje nigde vidiš samo ono što ti je uplaćeno na račun znači u većini slučajeva neto platu, ovde vidiš bruto platu. I sad se uvek setim tih dana kada sam puštao plate radnicima otprilike jedna stranica izvoda jedan radnik. Onda odem u poresku upravu da izvadim potvrdu da sam izmirio poreske obaveze a oni nađu da sam dužan 2,50 dinara od čega je naj veći dug bio 40 para na 5 različitih poreskih računa. Pa prvo namiriš tih 2,5 din a svaka uplata te košta 10 din i onda pop..... i tako dalje i tako bliže.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

fap
fap priboj

Član broj: 94480
Poruke: 30
80.93.243.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.11.2013. u 19:41 - pre 127 meseci
OK ovde si lepo rekao da u srbiji ne moze da se ustedi.
Mislim da je to plus zelja da zivis u sredjenoj i stabilnoj drzavi razlog prosecnog coveka da ode odavde. Pare definitivno tu otpadaju kao glavni razlog. E sad to naspram ostavljanja svog jezika kulture identiteta prijatelja sire porodice pa ko voli nek izvoli.
Mislim da je bolje to ovako postaviti da ljudi koji se odlucuju da idu imaju sto realniju sliku,da ne odu tamo za neke rekla kazala plate i nadju se u nebranom grozdju jer se ulozi dosta a sporo se vraca.
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.11.2013. u 19:49 - pre 127 meseci
To koliki je porez manje vise nije bitno,bitna je kupovna moc gradjana odredjene drzave,znaci sta taj radnik moze za tu platu kupiti.


Ponovo primer stan sa tri spavace sobe 2001 kostao 1,2 miliona isti stan danas 2013 3,0 miliona

Plata 2001 16 000kr,danas 2013 20 000kr

2001 ti trebalo 75 neto plata da kupis taj stan,danas ti treba 150 neto plata da kupis taj isti stan.Znaci za nesta vise od 10 godina oslabila kupovna moc visestruko bar sto se tice nekretnina,a verovatno je slicno i u ostaklim sferama.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.11.2013. u 20:26 - pre 127 meseci
Citat:
fap:
OK ovde si lepo rekao da u srbiji ne moze da se ustedi.
Mislim da je to plus zelja da zivis u sredjenoj i stabilnoj drzavi razlog prosecnog coveka da ode odavde. Pare definitivno tu otpadaju kao glavni razlog. E sad to naspram ostavljanja svog jezika kulture identiteta prijatelja sire porodice pa ko voli nek izvoli.
Mislim da je bolje to ovako postaviti da ljudi koji se odlucuju da idu imaju sto realniju sliku,da ne odu tamo za neke rekla kazala plate i nadju se u nebranom grozdju jer se ulozi dosta a sporo se vraca.

pričao sam neki dan sa drugarom, on je otišao u Nemačku pre 3 mes, pitam za društvo i tako to. Kaže on meni što je kriza veća to su druženja ređa, da li teši obojicu ili je stvarno tako ne znam jako sam kratko bio u NS onomad kada sam bio kući svega 3 dana. Sada u Decembru idem na 5 nedelja videću šta je ostalo i kako to izgleda ima li druženja imaju li ljudi od čega da izađu, da li izlaze .....

[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 17.11.2013. u 21:49 GMT+1]
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Fannatic

Član broj: 319177
Poruke: 1
*.teol.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.11.2013. u 22:40 - pre 127 meseci
Pozdrav!

Uskoro bih trebao u posjetu na sjever Norveške (Tromso i još par manjih mjesta sjevernije).

Koga sam god pitao, jednu stvar svi ponavljaju.. da je užasno dosadno u ovo doba godine. Zanima me da li je to zaista tako? Na wikipediji sam vidio da su to sve manja mjesta.. Ljudi kod kojih dolazim su stariji pa imaju neke druge zanimacije..



Zanima me generalno ima li našeg svijeta, sa bilo koje strane bivše nam države? Neko okupljalište, kafana, restoran? Šta bi se moglo zanimljivo uraditi u ovo doba godine na sjeveru Norveške?
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.11.2013. u 23:22 - pre 127 meseci
Tromso 50000 duša, Alta oko 20, i Hamer oko 15 sve ostalo je max 5 a naj češće oko 2,5 u Alti konkretno 5 prezimena iz bivše YU koliko ja znam. u manjim mestima si sretan ako nađeš i jedno prezime EX YU. Svako mesto ima diskoteku tj noćni bar i tamo ćeš videti ljude petkom i subotom. Ja se družim sa poljacima i rusima to mi je to, vremenom otkriješ da idu na fudbal, po malo izlaze ali isključivo petak i subota.
ako loviš možeš ići u lov (skupo al može), možeš i na pecanje (besplatno na moru), ski sezona uskoro počinje i iskreno ništa mi više ne pada na pamet. Ponesi knjige za čitanje i igle za heklanje ako dolaziš turistički
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7857020 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.