Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7929536 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nacka018

Član broj: 319075
Poruke: 5
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 23:20 - pre 127 meseci
Citat:
marijana25:
Evo mene sa lepim vestima! Danas su me zvali iz Bergena,dobila sam posao u privatnom domu! U ponedeljak idem da potpisem ugovor. Pa da se upustim u avanturu zavanu ''dobijanje dozvole''! :D

Moj put je izgledao ovako: stigla 11.septembra,pocela odmah sa aktivnim obilaskom domova u Stavangeru i okolini. O tom iskustvu sam vec pisala. Onda sam se vise skoncentrisala na ''elektronski obilazak''. I posle mnogo zahvaljivanja na interesovanju sa onim ALI (nemamo nista slobodno,ili kontaktiracemo ako nesto bude aktuelno) stigne jedan mail sa priblizno ovakvom sadrzinom: Sve je to super imas lep CV i preporuke i iskustvo,ALI da li ti znas norveski? Sa sve molbom da sto pre odgovorim. Inace nisu imali oglas. I ja istog momenta uzmem telefon i pozovem zenu,ne bi li ona dobila odgovor na pitanje! ;) Ispostavilo se,pravi potez! Svidi se njoj sve to tako,popricamo jedno 20-ak minuta, ispita ona mene,ko sam odakle,zasto sam dosla i slicna pitanja. Najmanje me je o poslu pitala. Kaze javice da li treba da dolazim na zvanicni intervju ili ne. Posle sat vremena stigne mail sa pozivom da za nedelju dana dodjem sa sve pratecom dokumentacijom i preciznim informacijama o dobijanju dozvole. Naravno,odem. Sve prodje u savrsenom redu,a onda opet cekanje. Kaze ne moze odmah da mi kaze,direktorka doma nije tu,a bez nje nista. I evo danas stize poziv. Daju mi 80% vikariat prvo na tri meseca,sa mogucnoscu da se produzi,sto ce zavisiti verovatno samo od mene.

E sad zanimljivosti : imali su 50% fast slobodnog,to mi je rekla jos u prvom telefonskom razgovoru i ponovila na intervjuu. Sto ce reci imali su volje da nadju jos 30%.
I ako je staracki dom u pitanju,traze mi politi attest,kazu pravilo kuce. Tako da sam sada u toj problematici. Zeznuto je odavde jer u Srbiji zahtev mora da se podnese licno! I procedura moze da potraje!Za vas koji se tek spremate da dodjete,za svaki slucaj izvadite i to! Sve je vise oglasa gde naglasavaju da je potreban cak i za nas. To je oko 2000 dinara vise(taksa 700 i nesto + prevod),a mnogo je komplikovano kada ste ovde da to vadite u Srbiji.

E da i jos jedna stvar,nisam cula da su to nekome trazili... Jos prilikom telefonskog razgovora me je pitala kad sam dosla i koliko mogu da budem ovde bez vize. Na intervijuu je ponovo to isto pitala objasnila sam joj da mogu da budem 90 dana,tj da do 9. decembra moram da dobijem posao tj da predam molbu za dozvolu u policiju. Imala sam utisak da sve vreme zna o cemu pricam ali iz nekog razloga hoce da to cuje od mene ,mada mi je i sama rekla da imaju dosta stranaca koji rade u domu. Na kraju intervjua me je pitala da li hocu da joj pokazem pasos. Rekoh naravno,i otvori ga ona pogleda datum rodjenja i te osnovne podatke i kaze: A jel imas negde upisano kad si usla u zemlju! Bese malo muka ali nadjosmo pecat! Kaze: Izvini ali morala sam da proverim! Ja malo ostala u cudu... Eto i to mogu da traze. :)

Uh! oduzih ga! U najkracim crtama to je moje iskustvo. a sad u nove probleme! :)




[Ovu poruku je menjao marijana25 dana 12.11.2013. u 19:35 GMT+1]

 
Odgovor na temu

Nacka018

Član broj: 319075
Poruke: 5
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 23:23 - pre 127 meseci
Bravo!Cestitam!Sto se tice te podvrde iz policije mislim da mozes da resis na nacin sto ce poslodavac da napise da ti to trazi a ti odes u najblizu njihovu policiju i oni ti to daju za dva-tri dana.Ne kosta nista.PROVERENO
 
Odgovor na temu

miljana976
førskolelærer
Tomter, Norge

Član broj: 307289
Poruke: 21
*.bb.online.no.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 23:24 - pre 127 meseci
Citat:
srdjanm3:
Evo jedna informacija za vas koji ste u drammenu/oslu i okolini. Otvorila se neka nova radnja u svedskoj

http://www.soukfood.se/no/

Bus vozi za 1 NOK tur-retur. Imate svega u radnji. Pored jos imate i LIDL gde je pivo 0,5l neverovatnih 8 SEK including pant :). Ja nisam verovao kad sam video.

Radnja je otvorena valjda 24.10. a ovaj put za 1 NOK ce biti valjda do kraja godine. Posle ne znam koja ce biti cena.

Eto ako nekog zanima.

Pozdrav



Hvala za ovakvu informaciju!!! Da li se zna odakle polazi bus i u koje vreme? Naravno da ima zainteresovanih... :)))
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 23:29 - pre 127 meseci
Citat:
maja031:
Citat:
Marta 76:
Mirjana, i ja sam se vodila tom logikom, nemam šta da izgubim! Čekam još jedan prevod i ovih dana šaljem dokumenta za UDIR. Priznanje iz Nokuta imam, skoro svi ispiti na fakultetu su mi pedagoški, pa zašto ne probati. Kolege sretno i ne škrtarite dijelite informacije Pozzz



To i ja kazem samo delite, pisite, nista nije visak... Vidite kako su medicinari bili velikodusni svih ovih godina (zato forum ima 700 strana... ) Mirjana stvarno svaka cast sto se trudis i nama da pomognes...Stvarno hvala, nekad si ostra (sto meni licno ne smeta ) ali si realna i tacna...


Kada nisi nikad ostar,i uvek si suptilan i fin u nacinu ophodjenja,a dugo si u necemu ili na necemu,kao sto je slucaj sa ovim forumum,onda to znaci samo jednu stvar: nemas karakter.
Mislim da komentar objasnjava slucaj dovoljno.
Majo,da bi neko delio sve detalje i pisao opsirno treba vise stvari da se poklopi a ne samo zelja da nekom pomognes.Treba da nemas porodicu,imas nocni rad sto je kljucno mozda jer za ovo ti treba vreme i da pristanes dobrovoljno da te napadne svaki pojedinac ako mu se ne svidi ono sto ti pises,bez obzira koliko to sto ti pises je realno.Kao posledica dugotrajnog pisanja,mozes dobiti i kompliment da nemas ti svoj privatan zivot i da ti zivis na forumu,i u virtuelnom svetu jer se ne uzima u obzir da si ti mozda dobro organizovan ili da imas fanatican pristup necemu kao i to da zelis da budes obavesten o tome sta se desava u zemlji u kojoj zivis.To bas nije lako...ali sve je dobrovoljno.
Treba da se nadje neko od vas prosvetara ko ce poslati dokumenta u UDIR pa dobiti odgovor,pa ga detaljno rastumaciti,i napisati ovde.Od toga ce ostali imati koristi.Ali kako niste svi istog zanimanja u okviru prosvete,onda posalju i ostali u UDIR pa se odgovori porede na ovom portalu.Od toga se ima najvise koristi.Uzmes ceo sajt UDIR-a pa ga detaljno rasclanis na delove i prevedes.Ono sto ne razumes,imas ovaj portal,pitaj,valjda ce se naci neki fanatik da napise odgovor i pomogne.
Pa onda kako je moguce nadoknaditi to sto fali,postoji li mogucnost da se ide na kvalifiseringsløp recimo godinu dana pa skoknes na sajt UDI-a pa vidis kakve su ti sanse da to dobijes i srediss a vizom,a postoje sanse za to kada je u pitanju doskolovavanje...jer ovo sto sada pisu prosvetari,je identicna prica kaos a medicinarima.
Imas bolnicu i dom u zdravstvu a u prosveti vrtic i skolu.
Bolnica i skola traze autorizacije na visem nivou.Za bolnicu ulaz laksi daleko za sykepleiere autorizovane(a mi to u startu ne mozemo dobiti vec idemo na kvalifiseringsløp) a nasi prosvetari ne mogu raditi u skoli jer za to treba UDIR.
Onda svi salju zahteve i cekaju odgovore.SAK kaze zivolite autorizaciju za helsefagarbeidera a NOKUT kaze priznajemo diplomu i dajemo bodove.
Onda odes na sajt UDIR-a i procitas ovaj vazan deo: http://www.udir.no/Regelverk/U...Informasjon-til-arbeidsgivere/ gde UDIR se obraca lederima u Norveskoj i pojasnjava koja su njihova prava kada je u pitanju inostrani radnik pa kaze: Du som arbeidsgiver eller skoleeier kan ikke søke om godkjenning på vegne av en søker med utdanning fra utlandet. Søkere uten godkjenning kan etter nærmere regler tilsettes i midlertidig stilling.Dakle,ne moze da trazi umesto vas sef priznanje od UDIR-a ali moze da vas zaposli na privremeno vreme tj.odredjeno.Vec imas jednu info,dakle to moze.
Pitas se sta ce mi NOKUT priznanje ako bez UDIR-a ne mogu.To je pitanje blok63 pitala u jednom postu ranijem.To pise isto na sajtu:NOKUT gir en generell godkjenning av akademisk nivå på høyere utdanning fra utlandet.Dakle,NOKUT daje generalno uopsteno priznanje i moze se to priznanje koristiti kada se dodje do pitanja plate.To kazu ovde: •Lønnsspørsmål er et ansvar for deg som arbeidsgiver. NOKUTs generelle godkjenning vil i noen tilfeller kunne brukes i forbindelse med lønnsplassering.
A malo u autu od teme...pazi ovaj deo: I perioden 2007-2008 vurderte vi utenlandske lærerutdanninger etter et tidligere regelverk. Dersom du er vurdert i denne perioden er dette ikke gyldig for tilsetting i ny stilling etter det nåværende regelverket. Er du i denne gruppen, må du søke godkjenning etter nye regler iverksatt i 2008 ved skifte av arbeidsgiver.Znaci ako si procenjivao svoju diplomu 2007-2008 (jer ovo novo pravilo su uveli 2008 novembra),moras da trazis ponovno priznanje ako MENJAS posao ali ako zadrzavas isti,onda ne moras.
Tri linka,tri podele u UDIR-u:
1) http://www.udir.no/Regelverk/U...y/Spesielt-for-forskolelarere/ za forskolelærer
2) http://www.udir.no/Regelverk/U.../Spesielt-for-morsmalslarere-/ za morsmålslærer
3) http://www.udir.no/Regelverk/U...av-utenlandsk-yrkeskompetanse/ za lærer
A ovo je bitno.Za 1 i 2 treba dokaz o jeziku visoki nivo,ali za 3 pise ovako:
For lærere vurderer ikke Utdanningsdirektoratet søkerens kunnskaper, ferdigheter og innsikt i norsk språk, norske samfunnsforhold og skoleforhold. Dette er det opp til arbeidsgiver, altså kommunen eller fylkekommunen, å vurdere i den enkelte tilsettingssak
dakle,za taj deo ne treba jezik kao dokumentacija pa posaljes ono sto imas.To sto si cuo na forumu da ti fali 60 bodova ok,cuo si ali posalji i ustanovi koja ce ti to potvrditi jer i svi medicinari su znali da im fali za sykepleiera nesto pa su slali da cuju sta je to bez obzira sto je to neko rekao na forumu sta je to.
I onda kazes,ok NOKUT ce mi priznati a sef me moze zaposliti na odredjeno.Ne moze za stalno ali moze za odredjeno i dobicu na vremenu kroz to vreme,produzice mi ugovor ako bude zadovoljan sa mnom i videcu sta mi valja dalje ciniti.Ne mogu u skolu,ali mogu u vrtic.Evo imam primer Miljane,ona se snasla,pa kad moze ona mogu i ja...i guras...ali ako cekas da neko to sve uradi,pa da posalje pa cekas da cujes na forumu sta oni filozofi procenjuju to je van pameti.
Uostalom...
I na kraju...
UDIR je normalniji od SAK-a i ne tarzi taksu a daje i mogucnost da se posalje jedna dokumentacija u papirima da se napisu dve seme i tarze dve stvari.To kaze ovaj citat ovde:
Den som ønsker å søke godkjenning for å kunne inneha stilling både som lærer og som styrer og pedagogisk leder i barnehage, må sende to søknadsskjemaer. Det er likevel ikke nødvendig å sende dobbelt sett kopier der de samme kreves for begge søknadene. Det må opplyses på søknadsskjemaet at dokumentasjonen følger den ene søknaden.
Pa ako vec imas tu mogucnost,i ne moras da se mucis kao medicinari sa SAK-om koji salju dupla dokumenta,placaju dve takse i jos im izgube dokumenta u dodatku...zasto da ne uradis i posaljes na obe varijante ako si u mogucnosti za to.Ako nisi, posaljes za jedno pa opet dobro...znaces na cemu si crno na belo pa sta god to bilo,moraju da napisu na jedno 5 strana obrazlozenje zasto te odbijaju.
Srecno vam svima bilo i budite detaljni jer medicinari i posle 5 godina detaljisu pa sto da to ne radite i vi.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Dr.Dzek
Doktor veterinarske medicine
Veterinarska stanica

Član broj: 300190
Poruke: 83
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 23:35 - pre 127 meseci
Pozdrav svim clanovima foruma. Ja sam placao prevod 500 din.po stranici za engleski ako imas vise od 5 stranica, a na nemacki 700 din. po stranici. Sve to rekao da mi kopiraju u po 6 primaraka da mogu da saljem u vise zemalja... Nego da kazem nesto sto se tice Norveske:
Prosli vikend mi je stigla nostrifikacija od NOKUT-a, sto iskreno nisam ocekivao obzirom da sam kod Svedjana prosle zime poljubio patos, pa su mi Nemci bili jedina opcija i tako me NOKUT prekide u sred ucenja nemackog... Na odgovor sam cekao puna 4 meseca. U odgovoru pise ovo:

Generell godkjenning av utenlandsk utdanning
Dokumentert utenlandsk utdanning:

2011: Diploma, diplomirani, Graduated Veterinarian, University of Belgrade, Serbia

Godkjenning:

Utdanningen godkjennes som 6 års høiere utdanning \ 360 studiepoeng

Uz zvanicno odobrenje dobio sam jos 3 dokumenta: 2 na engleskom i jedan na norveskom koji sam preveo na engleski. Tu mi je bitno bilo ovo:

Decisions
The program is approved as 6 years of higher education / 360 credits. The decision
is issued according to the law relating to Universities and University Colleges of 1
April 2005 No. 15, s 3/4
Attached NOKUT approval, "General recognition of foreign qualifications".
Reason for the decision
Nominal study for education is 6 years. Higher education from Serbia APPROVAL fully
in Norway based education standardized scale and level.
The program can not be degree equivalent to a (gradslikestilthet) with a Norwegian
bachelor - or master's degree, because the Norwegian degree in the field is a
professional, not a bachelor - or master's degree.

Ovo meni deluje kao da je diploma priznata, molim neka me ispravi neko ako gresim. Interesuje me da li mi Srbi mozemo da konkurisemo za neku od stipendija ako upisemo neki phd ili master program i mora li uvek pri upisu da se prilozi ILTS ili Teofl kao dokaz poznavanja engleskog jezika? Nije meni problem da polozim to nego vidim da je krajnji rok za podnosenje prijava stranim postdiplomcima 1.decembar tako da za sertifikat iz engleskog nema vise vremena. Ovo pitam zato sto nisam ucio norveski, pa razmisljam o studentskoj vizi dok ne naucim jezik. Ja cu svakako izkontaktirati zeljene univerzitete, pa vam javljam ako saznam nesto interesantno... POZDRAV!!!




 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 00:20 - pre 127 meseci
NOKUT priznaje generalno obrazovanje to jest da imas obrazovanje na akademskom nivou.I dobijas poene.
Ali da bi bio priznat kao veterainar u Norveskoj,moras da trazis autorizaciju od Mattilsyn.
Link na norveskom: http://www.mattilsynet.no/dyr_...ell/autorisasjon_og_lisens.276
dakle svi koji zele da rade kao dyrpersonell a to su veterinær,fiskehelsebiolog i dyrpleier moraju da imaju autorizaciju ili licencu od Mattilsyn-a.
I opet druze,i za ljude i za zivotinje ta prokleta EU bitna...pa ako si u njoj priznata ti je skola,i ako si obrazovanje uzeo u Norge priznata ti je skola,a ako si van EU onda obicno ide dodatno doskolovavanje kursevi...
Citat: Veterinær
De som er utdannet som veterinær ved Norges veterinærhøgskole, Oslo (NVH) vil som regel få autorisasjon. Dette reguleres i dyrehelsepersonelloven.

De som er utdannet som veterinærer i land innen EØS, kan få autorisasjon. Ett av vilkårene er at søkeren er statsborger i et EØS-land. Dette er regulert i forskrift 2009-01-19 nr. 77

De som er utdannet som veterinærer i land utenfor EØS, kan få autorisasjon hvis utdanningen vurderes å være faglig jevngod med utdanningen fra NVH eller de på annen måte godtgjør å ha nødvendig kyndighet. Dette reguleres i dyrehelsepersonelloven. Personer som har veterinærutdanning fra land utenfor EØS, må ofte ta en tilleggsutdanning ved NVH, før de kan få autorisasjon i Norge. - to ovde pise.

Dokumenta slati ovde: Adresse
Mattilsynet
Regionkontoret for Rogaland og Agder
Kyrkjevegen 332, 4325 Sandnes
Telefaks: 51 68 43 01
E-post: [email protected]

Ali kontam da si sa ovim upoznat.

Na Univerzitetima imas generalno pravilo za sve a to je dokumentovanje engleskog jezika i to regulise Samoordna optakk za strana obrazovanja.Za stipendiju ne znam kako ide.
Link: http://www.samordnaopptak.no/info/utenlandsk_utdanning/

Za pokrivanje engleskog jezika:

Hvordan dekker du språkkravet i engelsk?
AAlle kan dekke kravet til engelsk med én av følgende prøver:

•Engelsk i norsk videregående skole (140 timer), skriftlig og muntlig

•TOEFL-test (Test of English as a Foreign Language) med minst 500 poeng på den papirbaserte eller 60 poeng på den internettbaserte testen

•IELTS (International English Language Testing Service), academic test med 5,0 eller bedre

•University of Cambridge eller University of Oxford eksamener:
- First Certificate in English
- Certificate in Advanced English
- Certificate of Proficiency in English

TOEFL må dokumenteres med originalt testbevis som sendes direkte fra ETS til din saksbehandler. Samordna opptak sin TOEFL-kode (DI code) er 5166.

BDet er også mulig å dekke kravet til engelsk hvis du

•har fullført universitetsgrad i faget engelsk språk eller engelsk litteratur

•har fullført ett års universitetsstudier i et engelskspråklig land (Australia, Canada, Irland, New Zealand, Storbritannia eller USA) der undervisningsspråket er engelsk

Prebacuj sve na engleski ove linkove pa ce ti biti jasnije...meni je jasnije na norveskom

I naravno za studentsku vizu ides na UDI.Link: http://www.udi.no/Norwegian-Di...ration/Central-topics/Studies/




MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 01:08 - pre 127 meseci
Citat:


Ovo meni deluje kao da je diploma priznata, molim neka me ispravi neko ako gresim. Interesuje me da li mi Srbi mozemo da konkurisemo za neku od stipendija ako upisemo neki phd ili master program i mora li uvek pri upisu da se prilozi ILTS ili Teofl kao dokaz poznavanja engleskog jezika? Nije meni problem da polozim to nego vidim da je krajnji rok za podnosenje prijava stranim postdiplomcima 1.decmbar tako da za sertifikat iz engleskog nema vise vremena. Ovo pitam zato sto nisam ucio norveski, pa razmisljam o studentskoj vizi dok ne naucim jezik. Ja cu svakako izkontaktirati zeljene univerzitete, pa vam javljam ako saznam nesto interesantno... POZDRAV!!!


Koliko bodova sa testova eng moraš da proverio na samom sajtu univerzum./ faksa gde želiš da se upiše, nije isto kod svih pa niti kod svih smerova u okviru jednog faksa. Za phd arhitektura npr u Oslu, njihov državni univerz. raspisuje konkurs za doktorske svake 2-3 god, kad se završi tura dokoranata koja je u toku. Dakle nemaš doktorke svake godine.

Uglavnom moraš kontaktirati profesore i ljude sa katedre sa kojima bi radio. Za Austriju, pošto ucis nemački, možeš da upis doktorske samo ako nađeš mentora, nekog profu, pa onda kontaktiraš administraciju. Zanimljivo je da za master u Austriji polaže kod njih jezik Kao deo prijemnog, ako nemaš priznat sertifikat, a za doktorske nigde ne pominju dokaz o poznavanju jezika . To možda nije čudno, jer da bi posao doktorat, oni podrazumevaju visoko znanje jezika, kako bi inače mogao da piše neko doktorat. Što veća titula i što velika navala kandidata, i što veca popularnost predmeta, viši su uslovi da u startu sasecu konkurenciju.

I sa stud. vizom imaš ograničen fond sati rada, razmisli da Li se isplati. I onih 10 000€ na računu što rekoše.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 01:44 - pre 127 meseci
Dr.Dzek,ona gore adresa Mattilsyn je bila adresa za autorizaciju,ali da kontaktiras obrazovnu instituciju vezano za veterinare,to je ova adresa u Oslu:

Norges veterinærhøgskole
Ullevålsveien 72, Oslo
0033 Oslo
Tlf: 22 96 45 00

Fax: 22 59 73 09
www.nvh.no

Ovde imas koristan link o doktorskim studijama http://www.universitetsutdanni...tdanning/doktorgrad-ph-d-65616
Za veterinu su doktorske studije 3+1 godina...gde je ova cetvrta godina praksa...i na net strani obrazovne institucije kada imas objavljene doktorske studije,onda mozes da konkurises.Godisnje se daje prostora za 15 dokt.studija/kandidata.
Imas u Oslu skolu jer to je zasebna institucija ne pri Univerzitetu,a imaju i odeljenje u Tromsu .Kazem ja lepo da je ovo mesto gde duva vetar i pada sa neba sve sto moze pasti,metropola Boga.Tromsø je metropola Boga.Konacno se setih sta je ovo .Nikad Bogu blizi,nikad svetu dalji = Tromsø.

Link veterinarske skole na engleskom: http://www.nvh.no/en/Home/
Isto link na engelskom za doktorske studije zahtevi i tehnicki momenti: http://www.nvh.no/en/Home/Study/PhD/Who-may-apply/

Srecno Dr.Dzek...u ovoj zemlji su tvoji pacijenti na opasno visokoj ceni
Zarad njih se ustaje i po dva sata ranije i to u ovoj metropoli Boga gde ja zivim i gde je UVEK suncano i setaju se,izvode napolje,maze i paze...Stvarno imaju poseban odnos prema kericima,mackama,i ostalim pacijentima.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 01:54 - pre 127 meseci
Ovo za studentsku vizu,to u startu razjasnis da se ne isplati sada i objasnis sebi ali to je ulaganje u sutra i tada je isplativo.
Ovo jeste zemlja u kojoj se ceni skola.
Treba proci finansijski taj deo studija i raditi samo 50% osim za raspust kada je rad 100% ali kao sto na sajtu stoji uglavnom su doktorske studije na stipendiji nekoj...e sada kako do svega toga,to ostavljamo Dr.Dzeku da istrazuje.Iovako ima puno materijala za citanje Nama samo zadas temu,mi odmah udarimo po linkovima salu na stranu,da pojasnim slucaj...nocna smena a jedna od pacijentkinja je dyrlege,seta celu noc jadna po odeljenju,pod terapijom je pa i ona i pumpa setaju...a ja se nasmesim i kazem joj:A gde si autorizovala diplomu?...kaze ona meni,znam da hoces da mi skrenes misli,hvala...a ja stvarno pitam...
A na odeljenju nam je bila i sefica odeljenja za strance u policiji ovde u Tromsu...kaze meni Bilja(moja koleginica koja ceka termin da preda za dozvolu):Pitaj je da ubrzamo datum Da sam u Srbiji,islo bi...ovako...niks...
Ti Gastarbajter isto nocna smena ili nocna ptica ...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

PremierApostile
Oslo, Norway

Član broj: 74986
Poruke: 68
*.109.47.134.in-addr.arpa.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 10:26 - pre 127 meseci
Bus definitivno polazi sa Oslo Buss Terminal-a. Za ostale stanice nisam siguran. Najbolje je da proveris i rezervises na broj telefona 977 00 977 ili 22 10 10 11. Ja sam isao u subotu i tada su isla 4 autobusa iz Osla. Polazak je bio u 9h30. Povratak u 15h. Imas neka 3h za shopping. Vozac nije ogranicavao u koje radnje mozes da ulazis u koje ne. Mozes da odes i u System Bolaget (udaljen nekih 5 min peske). E da, a u tom SOUK-u ima cak i Sencansko brasno :)))) .
Citat:
miljana976:
Citat:
srdjanm3:
Evo jedna informacija za vas koji ste u drammenu/oslu i okolini. Otvorila se neka nova radnja u svedskoj

http://www.soukfood.se/no/

Bus vozi za 1 NOK tur-retur. Imate svega u radnji. Pored jos imate i LIDL gde je pivo 0,5l neverovatnih 8 SEK including pant :). Ja nisam verovao kad sam video.

Radnja je otvorena valjda 24.10. a ovaj put za 1 NOK ce biti valjda do kraja godine. Posle ne znam koja ce biti cena.

Eto ako nekog zanima.

Pozdrav



Hvala za ovakvu informaciju!!! Da li se zna odakle polazi bus i u koje vreme? Naravno da ima zainteresovanih... :)))

Svako može, a poneko zna.
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.ptt.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 10:29 - pre 127 meseci
Kako se otvara racun za DEPOSITKONTO u banci. Da li taj racun otvaraju i stanodavac i stanar (pa je potreban personnummer) ili taj racun otvara stanodavac (koji ima pers. numm.) uz prisustvo buduceg stanara koji se potpisuje (identifikacija uz pomoc pasosa). Nasli smo stan pa jos i da resimo ovu sitnicu :)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 10:56 - pre 127 meseci
kada se ide u ove kupovine koja vrednost namirnica i alkohola moze da se unese nazad u norge?

koliko sam na brzaka pogledao cene neke velike razlike ni nema, recimo sto se tice mesa npr. posto ja ne pijem alkohol znaci da mi je taj put gubljenje vremena?

ono nasu hranu tipa cevapi, vageta i slicno bas nesto ni ne gotivim, a argetu koliko sam je jeo po gradilistima ocima ne mogu da vidim

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 11:15 - pre 127 meseci
Da se vratim na feriepenger.

Znaci nisu oni dzabe uvedeni pogotovo sto se samaca tice jer da ih nije mnogi ne bi mogli na godisnji.

Imam dve drugarice rade u hotelskoj bransi i kolegu koji vozi autobus.Plate su im u rasponu 16-18 000kr neto mesecno(bez prekovremenog) ovih prvih dvoje rade dvokratno a kolega vozac trokratno.

Mesecni Troskovi su im sledeci:

Stan 8000kr
Struja 1000
Internet-tlf 1000
Hrana 5000
Prevoz 1500

Znaci samo ovo najosnovnije i ode im plata,a kad dodju neki ekstra izdaci tipa izlasci popravci auta, odeca,obuca e tu se moraju debelo zamisliti kako resiti te izdatke.
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 11:34 - pre 127 meseci
Citat:
zokiruma:
kada se ide u ove kupovine koja vrednost namirnica i alkohola moze da se unese nazad u norge?

koliko sam na brzaka pogledao cene neke velike razlike ni nema, recimo sto se tice mesa npr. posto ja ne pijem alkohol znaci da mi je taj put gubljenje vremena?

ono nasu hranu tipa cevapi, vageta i slicno bas nesto ni ne gotivim, a argetu koliko sam je jeo po gradilistima ocima ne mogu da vidim :)

-------------------------

U ima velike razlike u ceni skoru u svim proizvodima duplo.

Ovde imas sve o kvotama mada svi nose vise svega

http://www.toll.no/templates_T...x?id=233863&epslanguage=no
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 11:35 - pre 127 meseci
Citat:
001: Da se vratim na feriepenger.

Znaci nisu oni dzabe uvedeni pogotovo sto se samaca tice jer da ih nije mnogi ne bi mogli na godisnji.

Imam dve drugarice rade u hotelskoj bransi i kolegu koji vozi autobus.Plate su im u rasponu 16-18 000kr neto mesecno(bez prekovremenog) ovih prvih dvoje rade dvokratno a kolega vozac trokratno.

Mesecni Troskovi su im sledeci:

Stan 8000kr
Struja 1000
Internet-tlf 1000
Hrana 5000
Prevoz 1500

Znaci samo ovo najosnovnije i ode im plata,a kad dodju neki ekstra izdaci tipa izlasci popravci auta, odeca,obuca e tu se moraju debelo zamisliti kako resiti te izdatke.


stalno se provlaci ova stavka hrana kao 5000 NOK. to znaci da bi trebali da trosite oko 170 NOK dnevno na hranu. realno mi kao troclana porodica nedeljno trosimo oko 1200 na hranu. recimo da imamo 4 nedelje to je oko 5000. ok mi ne kupujemo alkohol i cigare (ponekad ja :( ), dok sam ziveo sam mesecno sam trosio oko 2000 noka.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 11:38 - pre 127 meseci
ja iskreno pratim sta ima u remi, kiwiju, coopu, ici, europrisu, sparu i kako vidim koju akciju a nalazi se na spisku za nedeljnu kupovinu obavezno zabelezim u blokce i u petak kupovina toga. recimo sada je kilogram mlevenog mesa svinjetine bio 40nok, govedina je isto bila 40, ovo je bilo u iki, a koliko vidim iste su cene ili mozda malo jeftinije u svedskoj.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
*.uib.no.

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 11:43 - pre 127 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
001: Da se vratim na feriepenger.

Znaci nisu oni dzabe uvedeni pogotovo sto se samaca tice jer da ih nije mnogi ne bi mogli na godisnji.

Imam dve drugarice rade u hotelskoj bransi i kolegu koji vozi autobus.Plate su im u rasponu 16-18 000kr neto mesecno(bez prekovremenog) ovih prvih dvoje rade dvokratno a kolega vozac trokratno.

Mesecni Troskovi su im sledeci:

Stan 8000kr
Struja 1000
Internet-tlf 1000
Hrana 5000
Prevoz 1500

Znaci samo ovo najosnovnije i ode im plata,a kad dodju neki ekstra izdaci tipa izlasci popravci auta, odeca,obuca e tu se moraju debelo zamisliti kako resiti te izdatke.


stalno se provlaci ova stavka hrana kao 5000 NOK. to znaci da bi trebali da trosite oko 170 NOK dnevno na hranu. realno mi kao troclana porodica nedeljno trosimo oko 1200 na hranu. recimo da imamo 4 nedelje to je oko 5000. ok mi ne kupujemo alkohol i cigare (ponekad ja :( ), dok sam ziveo sam mesecno sam trosio oko 2000 noka.



Ovo mogu da potvrdim. Znam još primera gde se četvoročlana porodica hrani sasvim pristojno i fino sa 5000kr mesečno… Može i jedan to potrošiti, dovoljno je 5x jesti u nekom restoranu, i nije problem potrošiti 5000kr, ali realno, može sa više nego duplo manje da se prođe, pogotovu ako je u pitanju jedna osoba.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 11:44 - pre 127 meseci
Poteter er forbudt å innføre til Norge uten spesiell tillatelse :D

cuvaju ljudi krompir

Det er en kvote på til sammen 10 kilo kjøtt, kjøttvarer, ost og fôrvarer når du reiser til Norge.

malo :D
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 11:49 - pre 127 meseci
Pa uvek je bilo da gde ima za jednog ima za dvoje tako da je cesto isti trosak za hranu i za jednog i za dvoje cemu cudjenje?Evo ajde da smanje troskove za hranu na 3000kr i opet im ode plata jer uvek dodje neki drugi izdatak koji sam nabrojao.Odeca,obuca, izlasci,doktor, popravci auta itd... obrni okreni zive od prvog do prvog.
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2013. u 11:55 - pre 127 meseci
Citat:
zokiruma:
ja iskreno pratim sta ima u remi, kiwiju, coopu, ici, europrisu, sparu i kako vidim koju akciju a nalazi se na spisku za nedeljnu kupovinu obavezno zabelezim u blokce i u petak kupovina toga. recimo sada je kilogram mlevenog mesa svinjetine bio 40nok, govedina je isto bila 40, ovo je bilo u iki, a koliko vidim iste su cene ili mozda malo jeftinije u svedskoj.


Za svinjetinu se slazem(ja ju slabo jedem osim na rostilju :)) ali piletina,govedina,sir itd..je duplo jeftinije u Svedskoj
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7929536 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.