Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7857367 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.08.2013. u 14:43 - pre 130 meseci
Zoki, imao ili nemao podrsku u okviru bilo kog android OS-a, postomnogo besplatnih aplikacija na samom marketu, tako da ni to Nije prepreka.

 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.08.2013. u 16:29 - pre 130 meseci
Ovi u firmi hoce da nam plate obuku za jos neku poziciju koju bi mogli da radimo kao ispomoc ukoliko u tom trenutnu nemamo nekog profesionalca na toj poziciji. Recimo ROV pilot, uzasno trazena pozicija u norveskoj, je medju ponudjenim poslovima. takodje meni zanimljiva je i placena obuka za vozaca C i E kategorije, znaci kamion i kamion sa prikolicom. zanima me posto nemam priznatu dozvolu za B kategoriju da li bi mogao da iskoristim ovu mogucnost za C i E i da dobijem na taj nacin i B. Takodje zanima me kako onda funcionise spajanje diplome i posla ako prestanem da radim kao inzinjer i nadjem posao kao vozac kamiona ili ROVa.

od kako sam dosao u norge nekoliko firmi mi je nudilo posao, uglavnom sam odbijao jer su uslovi/plata bili na nivou onoga sto imam sada ili malo vece pa nisam hteo da se cimam oko toga, medjutim juce su me zvali iz stavangera gde su mi ponudili da radim po turnusu, 2 nedelje posao 2 nedelje kuci, posto tako radi i moja trenutna firma kontam da bi mogao da i ja krenem da radim po turnusima. 2 nedelje u stavangeru 2 nedelje u hammerfestu pri cemu bi mi prijava bila u finmarku zbog poreza vezano za mesto stanovanje, koji je za finmark 0% za oslo je recimo 8%, skatte i slicno. Kako se ovo regulise i jer bi onda placao porez za ovu drugu firmu spram mesta rada ili stanovanja, jer bi u tom slucaju imamo benificije sto se tice poreza ako sam prijavljen u finmarku.

ovo je neki spisak pozicija koji nam nude:
mekanikere, matroser, båtførere, maskinfører, lastebilfører
ROV pilot, ADK sertifisering, plastsveis, kranfører, bergsprenger, borevognfører, vedlikeholdspersonell etc

meni je najvaznije da mogu da idem na obuku za C i E iako nemam priznat B, neki su mi norvezani rekli da prvo moram da imam B neki vremenski period pa tek onda da polazem za C i E
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.08.2013. u 18:15 - pre 130 meseci
lol ti to mislis da radis 200% stiling :P Pregoreces :D
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.84-48-89.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.08.2013. u 18:25 - pre 130 meseci
Ako su to dve firme, proveri kakvu si doyvolu dobio, jer prilicno sam siguran da u mojoj pise da ne smem da radim kod vise od jednog poslodavca niti da smem da se upustam u neke druge ekonomski-isplative aktivnosti (slobodan prevod sa engleskog) u norveskoj. znaci, mogu da radim samo kod jednog poslodavca (koga vec smem da menjam kad i kako hocu). I takodje pise da mi je dozvola za programera, sto znaci da ne bi mogao sa tom dozvolom da radim kao vozac kamiona.
Vrlo verovatno moras novu aplikaciju da saljes, sa novom/drugom diplomom i relevantnim ponudama posla i svim ostalim, kao da si prvi put dosao u norvesku. E sad, posle tri godine kada se dobije stalna radna onda moze sve to gore pomenuto, al neka me ispravi neko ako gresim
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.08.2013. u 18:50 - pre 130 meseci
Citat:
gogi77:
lol ti to mislis da radis 200% stiling :P Pregoreces :D


ma daj ovde je tuga koliko se radi, meni pocinje da bidne smesno :)

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.08.2013. u 18:58 - pre 130 meseci
Citat:
dakipro:
Ako su to dve firme, proveri kakvu si doyvolu dobio, jer prilicno sam siguran da u mojoj pise da ne smem da radim kod vise od jednog poslodavca niti da smem da se upustam u neke druge ekonomski-isplative aktivnosti (slobodan prevod sa engleskog) u norveskoj. znaci, mogu da radim samo kod jednog poslodavca (koga vec smem da menjam kad i kako hocu). I takodje pise da mi je dozvola za programera, sto znaci da ne bi mogao sa tom dozvolom da radim kao vozac kamiona.
Vrlo verovatno moras novu aplikaciju da saljes, sa novom/drugom diplomom i relevantnim ponudama posla i svim ostalim, kao da si prvi put dosao u norvesku. E sad, posle tri godine kada se dobije stalna radna onda moze sve to gore pomenuto, al neka me ispravi neko ako gresim


ja bi ostao da radim kao inzinjer bre ali recimo moj kolega norvezanin sa posla vikendom vozi taksi, 2x mesecno vikend od petka 18 00 do nedelje 07 00 i dobija oko 6000 noka po vikendu pa kontam sto ne bi i ja recimo tako, ionako poludim stalno u kuci, nisam navikao bas na to. on bi mi odmah sredio da vozim i ja jedan vikend mesecno i pomogao bi mi oko dobijanja dozvole za taksistu. a ako nesto volim posle gradjevine da radim onda je to voznja

sto se tice ugovora bas se nesto ne brinem jer 99% radnika u firmi radi 2 nedelje ovde pa ide 2 nedelje kuci, placeno je sve naravno, pa ako oni mogu sto ne bi mogao i ja. u svakom slucaju sto vise koristim norveski sve se manje nerviram za novi ugovor i slicno jer su opet poceli da pricaju da radimo reviziju ugovora tako da mi otkazni rok bude 6 meseci, pa ako nadjem neku firmu gde mogu da radim isto po turnusu onda cu pristati na tih 6 meseci ako oni pristanu na 2 nedelje posao pa isto toliko kuci. recimo sa ovom firmom iz stavangera sam sve vreme pricao na norveskom i oni su se mnogo iznenadili jer nisu ocekivali da mogu da se sluzim norveskim pogotovo sto nisam napisao ni n od norveskog u CVu.

recimo mogao bi raditi u nekoj drugoj firmi kao ROV pilot isto po turnusu, pa ROV piloti imaju vece plate od inzinjera, pricam o proseku.

lepo kaze moja komsinica u ovoj zemlji sve pocinje i zavrsava se na znaju norveskog, sve ostalo je sreca.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.08.2013. u 19:14 - pre 130 meseci
ja sam toliko bio workoholic ovih nedelja i na poslu, i norveski, i jos neki kursevi, da sam poceo manje da spavam i da se prehladjujem i onda sam rekao stop... jos sam aktivno slao mailove univerzitetima da nadjem neki online master program :O i onda sam sve stopirao i nadam se odredio prioritete posto su mi mozak i mogucnosti u disbalansu... primarno mi je posao i da imam vremena za sebe... norveski i socijalni zivot secundarno... ostalo kako dodje :D

zoki, ne mozes da dobijes dozvolu za taxistu, po kom osnovu je to izvodljivo? to je ufaeglart...
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.08.2013. u 19:18 - pre 130 meseci
Citat:
tamtam:
Imam problem da nadjem stan u Oslu. Nemam jos boravak, pa ne mogu da potposem ugovor na godinu dana. Ako neko zna nekog ko izdaje, ili moze na bilo koji nacin da mi pomogne da nadjem nesto, sta god da nije kolektivni smestaj i gde god u oslu do 8.500kr bila bih jako zahvalna. Stan mi treba od septembra. Hvala puno unapred.

vecina stanova nije na godinu dana... idi na finn.no i hybel.no i chekiraj oslo/.//
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.84-48-89.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.08.2013. u 20:24 - pre 130 meseci
Citat:
zokiruma: ja bi ostao da radim kao inzinjer bre ali recimo moj kolega norvezanin sa posla vikendom vozi taksi, 2x mesecno vikend od petka 18 00 do nedelje 07 00 i dobija oko 6000 noka po vikendu pa kontam sto ne bi i ja recimo tako, ionako poludim stalno u kuci, nisam navikao bas na to. on bi mi odmah sredio da vozim i ja jedan vikend mesecno i pomogao bi mi oko dobijanja dozvole za taksistu. a ako nesto volim posle gradjevine da radim onda je to voznja :D

sto se tice ugovora bas se nesto ne brinem jer 99% radnika u firmi radi 2 nedelje ovde pa ide 2 nedelje kuci, placeno je sve naravno, pa ako oni mogu sto ne bi mogao i ja. u svakom slucaju sto vise koristim norveski sve se manje nerviram za novi ugovor i slicno jer su opet poceli da pricaju da radimo reviziju ugovora tako da mi otkazni rok bude 6 meseci, pa ako nadjem neku firmu gde mogu da radim isto po turnusu onda cu pristati na tih 6 meseci ako oni pristanu na 2 nedelje posao pa isto toliko kuci. recimo sa ovom firmom iz stavangera sam sve vreme pricao na norveskom i oni su se mnogo iznenadili jer nisu ocekivali da mogu da se sluzim norveskim pogotovo sto nisam napisao ni n od norveskog u CVu.

recimo mogao bi raditi u nekoj drugoj firmi kao ROV pilot isto po turnusu, pa ROV piloti imaju vece plate od inzinjera, pricam o proseku.

lepo kaze moja komsinica u ovoj zemlji sve pocinje i zavrsava se na znaju norveskog, sve ostalo je sreca.


Lose si procitao, nisam spomenuo ugovor sa poslodavcem nego na ugovor sa drzavom, odnosno radnu dozvolu ;)
U radnoj dozvoli pise da ne smes da imas vise izvora prihoda i da smes da radis samo to za sta si dobio dozvolu... A tvoj komsa norvezanin moze da radi sta hoce, jer je kako si i sam rekao, norvezanin :)
Pisala je i mirjana ranije o tome, medicinari rade nekad na dva mesta ali im je jedan poslodavac (drzava ili ko vec). Ti isto mozes u dva grada da radis ali kod jednog poslodavca.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.08.2013. u 20:39 - pre 130 meseci
Citat:
dakipro: Lose si procitao, nisam spomenuo ugovor sa poslodavcem nego na ugovor sa drzavom, odnosno radnu dozvolu
U radnoj dozvoli pise da ne smes da imas vise izvora prihoda i da smes da radis samo to za sta si dobio dozvolu... A tvoj komsa norvezanin moze da radi sta hoce, jer je kako si i sam rekao, norvezanin
Pisala je i mirjana ranije o tome, medicinari rade nekad na dva mesta ali im je jedan poslodavac (drzava ili ko vec). Ti isto mozes u dva grada da radis ali kod jednog poslodavca.


pogledacu i moj ugovor sa UDI ali znam sigurno kao i vecina ovde da recimo mirjana radi na 2 mesta, ako se nevaram u nekom starackom domu i u bolnici tako da mozes imati 2 posla (makar ona), u tom slucaju cu potpisati i drugi ugovor kao gradjevinski inzinjer npr.

brzo si promenio post i dodao ovo za mirjanu

en ispred arboidsgiver znaci kod jednog poslodavca ali ne pise da ne mozes imati overtid kod drugog, tj moras imati heltid kod JEDNOG.

ipak najbolje sacekati misljenja drugih sa foruma ili pitati UDI.

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 17.08.2013. u 22:02 GMT+1]
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.08.2013. u 11:21 - pre 130 meseci
Citat:
dr hofman:
@stefanko

Evo ti si npr tipican primer coveka sa ovih prostora, uspeo u zivotu , nista ne razume i sve mu je lepo. Pa kave veze ima sto je isabeu farmaceut, nisam ama bas nista spomenuo u vezi toga. Ne znam sta ti znaci izraz valjaju se sestre i bio sam sasvim jasan onima koji razumeju smisao recenice. Ali ponovicu jos jednom.
Srednja medicinska skola je degradirana na kurs, mozda jednog dana kad pocne navale iz EU mas ing i drugih profesija koje su deficitarne u Norveskoj njima se digne i kazu ok priznacemo vam tri godine , niste imali dovoljan broj casova iz fizickog , fali vam sociologija itd. Njihov kvazi prekopiran svedski sistem nije sveto slovo i kao sto sam rekao kad tad obice se njima u glavu.
I sta si se vise uhvatio za somalice, pedere. Sta da se radi, mi sto smo odrasli na balkanu imamo predrasude. Neko uspe u zivotu i zaboravi odakle je dosao, kakvi su mu obicaji, dal mu je odvratno kad se dva derape zvalave na ulici, sve se to ponisti sa puno kruna u novcaniku. I to je tipican gastarbajter. Vrlo mali broj, meri se u promilima, zna odakle je dosao, sto je tu, i da zapravo nije sramato biti Srbin.

Nije nasa srednja medicinska degradirana na rang kursa jer da bi bio medicinska sestra/tehnicar u Norveskoj moras da imas fakultetsko obrazovanje od tri godine za tu profesiju. Nasa srednja medicinska se priznaje u rangu njihove srednje a to je ekvivalent ovde negovatelj. Da li znas ko radi negu u Srbiji, mislis li da to rade neki sto idu na kurs godinu dana? Ne. Rade ih medicinski tehnicari koji su isli 4 godine u srednju skolu jer nega pacijenata je u OPISU POSLA u Srbiji.
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.84-48-89.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.08.2013. u 11:41 - pre 130 meseci
pa vidis, nisam razmisljao da tumacim to na taj nacin, definitivno je najbolje pitati udi. Meni ovo (izmedju ostalog) pise od reci do reci

Citat:

Tillatelsen gir ikke adgang til å ta annen type arbeid enn det som er angitt her
• Tillatelsen gir ikke adgang til å drive selvstendig næringsvirksomhet
• Det er en forutsetning at det er en heltidsstilling for en arbeidsgiver.


meni google translate to prevodi kao

Citat:

• The permit does not entitle you to another type of work than those specified here
• The permit does not entitle you to conduct self-employment
• It is essential that there is a full time position for an employer.


A ja sam ubedjen da sam negde citao ili cuo da ne moze vise poslodavaca, mada eto sad kad razmislim, mozda sam se i prebacio ili lose protumacio. Jer vaistinu pise kao sto ti kazes, full time za "jednog", ne pise nigde da ne sme da ih bude vise (za isti tip posla naravno)
Mada kod mene a i u vecini kompanija je u ugovoru naglaseno da ne mozes da radis za drugog poslodavca isti posao zbog sukoba interesa, tako da iskreno nisam ni razmisljao o toj kombinaciji koju ti pominjes

 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.08.2013. u 16:25 - pre 130 meseci
Tacno godinu dana kako poslah moja dokumenta i jos nema odgovora...
Krajem septembra prosle godine platila fakturu...( traziola autorizaciju za sestru)
U martu ove godine dobih odgovor da traze dopunu dokumenata..
U aprilu na moju molbu odgovorise pozitivno i odobrise da mi obradjuju dokumenta za bolnicara...
Puzevim korakom idem ,tj tapkam u mestu...
Imam utisak da odgovor nikad nece stici ili da cu dobiti samo licencu za bolnicara umesto autorizacije...septembar je na pragu...
Nisam citala forum mesec dana,ne znam sta ima novo ovde,da li je jos neko otisao tamo,kako napredujete vi koji ste vec tamo od pre...Uglavnom,sve vas pozdravljam i zelim svako dobro i puno uspeha na ovom trnovitom putu...
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.08.2013. u 19:04 - pre 130 meseci
prosecna plata u Norveskoj 4115 eu :O pa koja su to zanimanja koja zaradjuju toliko i jace???
 
Odgovor na temu

emaemili
Gcsr

Član broj: 303981
Poruke: 12
*.cpe.vektor.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.08.2013. u 20:27 - pre 130 meseci
Et forslag for en tur...
http://no.wikipedia.org/wiki/Serberhytta
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.08.2013. u 20:32 - pre 130 meseci
*et forslag :P det ser interessant ut :D

[Ovu poruku je menjao stefanko23 dana 18.08.2013. u 22:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.08.2013. u 20:41 - pre 130 meseci
Citat:
emaemili:
Et forslag for en tur...
http://no.wikipedia.org/wiki/Serberhytta


veliki humanisti norvezani pomagali srbima, steta za njih sto rat nije malo duze trajao pa da dobiju jos koji km puta. mene uzasno nervira kada pricaju kako su nam pomogli a niko nece da kaze otkud smo mi uopste i dosli tu. kvinsling je kvinsling.

neke od norveskih jedinica ¨ponosnih¨


5. SS- Panzerdivision ”Wiking”

The recruiting of Norwegians for this formation started on the 12/1-41. SS-PzDiv Wiking consisted of three Standarten (regiments): “Westland” for the Dutch and Flemings, “Germania” for Germans and Volksdeutsche, (ethnic Germans), and “Nordland” for Nordic volunteers.

Panzergrenadier-Regiment 23 ”Norge” (Norw. Nr. 1)

This Regiment was formed 9/3-43. Many volunteered from ”Den Norske Legion” (DNL), and about 700 Norwegians were in the barracks and training grounds. Others in this unit, were Hungarians - Volksdeutsche. Apart from ”Norge”, there was PzGrenRgt ”Danmark”, with about 1150 Danes.

Germanske SS Norge” (Germanische SS Norwegen)

The SS - and Police Companies (SS - und Polizei-Kompanien)

4. SS and Police companies were formed from Norwegian policemen. A special order was awarded for front line combat service, the ”Jarnkross”, (Rikspolitiets hederstegn).


SS-Schijäger-Batallion ”Norwegen”
(SS-Skijegerbataljon Norge)

Many Norwegians from other units, amongst them SS PzGrenRegt ”Norge” volunteered, and were transferred to this battalion.

SS Vaktbataljon Norge (SS Wachbatallion Norwegen)

This rather infamous formation was in fact the only pure Norwegian unit within the ranks of SS ever.
Its duty was mostly to serve as concentration camp guards, and the ones serving were either former Frontfighters, or older NS members too old for front line service. The training grounds were at Holmestrand. A total of about 360 men served in the battalion, and served as KZ-guards, mostly in Northern Norway. <---ovi su kao sto vidis bili cuvari u tim logorima gde je sopa smrtnosti bila veca od one u radnim logorima (ne koncetracionim) u recimo nemackoj ili austriji.


mrzim kada oni pricaju kako su se borili i ginuli u 2. svetskom ratu, naravno da je finamrk spaljen ali ne zbog herojske borbe norvezana protiv nemaca vec da bi se usporilo napredovanje crvene armije koja je trebala da dodje sa severa iz pravca finske.


norvezani demokrate ma daj pali

a koga zanima muzika moze da poslusa i "Budstikka", a Norwegian Waffen-SS song , ne znam da li je båkmol ili nynorsk nisam slusao



[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 18.08.2013. u 21:53 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 18.08.2013. u 22:01 GMT+1]
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Dragana11
skola

Član broj: 316716
Poruke: 47
*.crnagora.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.08.2013. u 21:10 - pre 130 meseci
@stefanko23
just a reminder :)) pp?
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.08.2013. u 21:40 - pre 130 meseci
Jedno glupo pitanje: da li ima i koliko puno komaraca u Norge?
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.08.2013. u 21:55 - pre 130 meseci
Citat:
cvetanovicmarjan: Jedno glupo pitanje: da li ima i koliko puno komaraca u Norge?


Mislim da ti to sve zavisi od dela Norveske. Na primer ovde u Bergenu to jest ostrvo prema obali na 20 km od Bergena gde sam ja jos me ni jedan nije lapio.
Znaci prozor non stop otvoren bez mrezice jedino uleti ponekad poneka debela muva zumzara.
Ali kada sam bio samo kilometar dalje u hiti na obali tamo postoje citavi rojevi nekih jako malih sitnih insekata ko musice koji znaju da te ugrizu. Zovu ih Knott.
http://no.wikipedia.org/wiki/Knott.
Srecom nisam imo cast da me ruckaju ti knott komarci.. zbriso sam oko 8 kuci.

Autan se inace uveliko prodaje po apotekama.. tako da definitivno ima komaraca.

Jedna bitna stvar nisam nigde nasao onaj RAID aparat sto se ukljuci u struju . Onaj sa onom bocicom ili tabletama.
Tako da ko je navikao na to neka ponese iz srbije.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7857367 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.