Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7857395 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 00:04 - pre 130 meseci
Ma citao sam ja na nokutu, ali me vrti non stop u krug. Moracu to sutra da pogledam posto vise ne vidim na oci. :) U slucaju da ne mogu da se snadjem ni sutra molio bih za pommmmmoooc :)) Laku noc svima
boban
 
Odgovor na temu

nb-campari
novi sad

Član broj: 128272
Poruke: 66
*.dynamic.kdsinter.net.



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 07:49 - pre 130 meseci
ko je jutros dobre volje da mi kaze..
sta treba pripremiti od dokumentacije za boravisnu i radnu dozvolu? puno molim i mnogo se zahvaljujem
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 07:49 - pre 130 meseci
Citat:
Dragana11:
Pozdrav svima!
Sakupljam polako dokumenta za NOKUT general recognition i imam par pitanja, pa ako je neko voljan da odgovori bila bih zahvalna. Pise tamo da se za diplomski ili mag. tezu odredi 'scope of the thesis in weeks, months or credits', sad po bolonjskom sistemu to je jasno i eksplicitno dato, ali sta cemo mi koji smo zavrsili studije po starom sistemu? Sta ste vi stavljali? Nisam valjda zalutala medju mladez pa nema nikoga ko je studirao po starom sistemu :D
I jos ovo, na kojem jeziku zelim odluku: Bokmal ili Nynorsk?? Pojma nemam, nisam jos ni pocela sa jezikom :((




Pa ja sam biser nad biserima,ja sam dopisala na papiru pored Bokmal ili Nynorsk-English language. Kakva tenkre od mene...hahahaha....šta li će da pomisle :/
 
Odgovor na temu

dzuli
beograd

Član broj: 95802
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 07:57 - pre 130 meseci
Bobane, pozeljno je da imas nostrifikacju od NOKUTA. Bolje je da izvadis, jer je u sustini besplatno :D
Dragana, u skolama u Srbiji se uci bokmol :D tako da kad pocnes da ucis ucices Bokmol
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 08:25 - pre 130 meseci
Sto setice NOKUTA za inzenjerske profesije nemojte se previse opterecivati time i cekati na to. Glupo je propustiti neki poso zbog toga sto ti nije stigo papir od nokuta.
Normalno totalno je besmisleno ne poslati dokumenta na obradu u nokut jer ne kosta nista. Dobro... platicete samo u srbiji za te overe i prevodjenja.
Realno u privatnomm sektoru ih bas briga za nokut nego im je bitno sta znas da radis to jest tvoje iskustvo. A u policiji se svakako pojavljujes sa svojom originalnom diplomom.
Znaci za policiju za sada da bi dobio radnu dozvolju ne treba NOKUT.

Ja sam papire od nokuta dobio tek nedavno i odneo u firmu.
Na sta su mi ovi u firmi poceli da mi cestitaju ko da sam magistriao . Stim sto rekose da nemaju blage veze sta je NOKUT al eto pise priznata diploma od strane norveske itd...


 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 08:30 - pre 130 meseci
treba da overim saglasost jednog roditelja za putovanje deteta samo je pitanje gde ovde u norge to da uradim?

do sada sam cuo u kommuni, policiji, posti cak su mi rekli i u biblioteci pa reko ako neko zna nesto o tome da napise da ne lutam dzabe

tnx


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 08:49 - pre 130 meseci
Citat:
gogi77:
Sto setice NOKUTA za inzenjerske profesije nemojte se previse opterecivati time i cekati na to. Glupo je propustiti neki poso zbog toga sto ti nije stigo papir od nokuta.
Normalno totalno je besmisleno ne poslati dokumenta na obradu u nokut jer ne kosta nista. Dobro... platicete samo u srbiji za te overe i prevodjenja.
Realno u privatnomm sektoru ih bas briga za nokut nego im je bitno sta znas da radis to jest tvoje iskustvo. A u policiji se svakako pojavljujes sa svojom originalnom diplomom.
Znaci za policiju za sada da bi dobio radnu dozvolju ne treba NOKUT.

Ja sam papire od nokuta dobio tek nedavno i odneo u firmu.
Na sta su mi ovi u firmi poceli da mi cestitaju ko da sam magistriao . Stim sto rekose da nemaju blage veze sta je NOKUT al eto pise priznata diploma od strane norveske itd...



pa i ja sam dobio prizanje od nokuta pre jedno mesec dana , totalno nebitno za posao ali i mnogo bitno.

ja sam dosao u norge i trebao sam da potpisem ugovor. jedan norvezanin je uzeo moju diplomu i odneo na univerzitet u tromsu da proveri da li je priznata u norge. dolazi lik sutradan i kaze ovo ne vazi u norge a kao razlog navodi nepravilan oblik pecata jer u norveskoj navodno imaju cetvrtaste dok mi imamo okrugle, pa kada budemo dostavljali ponude investitorima necemo moci koristiti moju diplomu i slicno. zato je lepo imati priznanje od norveske drzavne institucije gde je crno na belo da imas master.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

katt
Gradjevinski inzenjer
Beograd/Bergen

Član broj: 314906
Poruke: 101
*.dynamic.sbb.rs.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 09:07 - pre 130 meseci
@Boban 987
nema sta da te NOKUT vrti u krug, samo citaj i popunjavaj, ako treba pomoc pisi na PP, ja sam u maju dobila papir da su mi priznali i trogodisnju i cetvorogodisnju Visoko gradjevinsku po novom sistemu skolovanja.
Stare diplome sam samo navela u CV-ju.

Iz licnog iskustva mogu da kazem da paralelno treba slati molbe, uciti jezik i cekati papire od NOKUTa.
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142
Via: [es] mailing liste



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 09:53 - pre 130 meseci
@Viking ljakse. Reci mi kakvo ti je bracno stanje?

Za sve ostale:   Da li ima neke veze da prednost kod zaposljavanja dobiju mladi bez dece ili neko sa decom?
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 10:24 - pre 130 meseci
http://mir.cr/VCH5BK6W Knjiga Norsk nå. CD ce biti sutra.

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 10:31 - pre 130 meseci
Za Marjana: To da li imas decu ili nemas,nema veze pri zaposljavanju.Dakle,ako nemas decu nisi zbog toga u losoj poziciji da se misli slucajno ako si zena da ces ici na trudnicko kao sto je slucaj kod nasih poslodavaca cesto,ali isto tako ako imas decu,ok je skroz.To prosto nema nikakve veze sa zaposljavanjem.Na intevju te cesto upitaju za bracno stanje,decu ali ne utice to na dobijanje posla ili nedobijanje...dakle sto se toga tice,opusteno.Starosna granica u Norveskoj takodje ne postoji...naravno da ako neko sa 65 godina dodje da trazi posao onda ima uticaja ali inace nema...
Sta znas da radis,sta si radio,imas li autorizaciju/licencu ako je zdravstvo u pitanju,njihove mogucnosti-tvoji kapaciteti ako se sretnu i prepoznaju to je to.
Daleko veci uticaj ima to sto smo van EU,ako je konkretno zdravstvo u pitanju zbog turnusa od 80% minimum nego to da li imas decu ili nemas...za ostale struke je normalno dobiti 100% posao i cinjenica da nismo u EU obavezuje nas sve i ogranicava na trzistu rada jer moramo spajati diplomu i posao,a bracno stanje i deca su deo naseg privatnog zivota sto je ovde odvojeno prilicno od poslovnog zivota...Tako da ne opterecuj se time i samo teraj kuda si krenuo.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 10:45 - pre 130 meseci
Citat:
gogi77:
http://mir.cr/VCH5BK6W Knjiga Norsk nå. CD ce biti sutra.


hvala druze, ovo cu da odradim za vikend, taman ce doci i CD , mnogo si vremena izgubio za ovo skeniranje svaka cast.



Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 10:47 - pre 130 meseci
Citat:
zokiruma:
treba da overim saglasost jednog roditelja za putovanje deteta samo je pitanje gde ovde u norge to da uradim?

do sada sam cuo u kommuni, policiji, posti cak su mi rekli i u biblioteci pa reko ako neko zna nesto o tome da napise da ne lutam dzabe

tnx



odradio u policiji za 258 noka jedan primerak, svaki primerak se placa posebno. komuna i posta ne radde to



Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142
Via: [es] mailing liste



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 10:54 - pre 130 meseci
@Mirjana Savicic. Neki su se pitali "sta meni hvali pa jos ne mogu da nadjem posao?" (mislim da i ti imas jedan post na ovu temu) .. te su dobili odgovor slican tvome i nagovestaj da mozda treba nesto promeniti u svom ponasanju. @Viking ljakse je sam izneo komentar da mozda u njemu vide buducu smetnju, jer ce uskoro da zauzme njihove pozicije. Ovo je mozda tacno i coveku pravi sumnju kako da se postavi na razgovoru za posao: 1. da li da "ujeda" sto se tice ambicija, planova, nekog svog vidjenja buduceg poslovanja tog preduzeca ili da 2. bude kao mis, klima glavu i da im stavi do znanja da ce pokorno da uradi posao pre roka??? Po meni neka sredina bi bila idealna ... medjutim, ukoliko je privatno preduzece u pitanju i razgovor se odvija iskljucivo sa gazdom, bez razmisljanja solucija 1.

Ja sam pitao, da li mozda on kao mlada osoba njima (ukoliko ide bez porodice) predstavlja sumnju u njegovu ozbiljnost za rad: bice ucesnik svake moguce zurke, imace nocni provodi na zavidnom nivou a njima takva osoba ne treba.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 11:03 - pre 130 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
gogi77:
http://mir.cr/VCH5BK6W Knjiga Norsk nå. CD ce biti sutra.


hvala druze, ovo cu da odradim za vikend, taman ce doci i CD , mnogo si vremena izgubio za ovo skeniranje svaka cast.



Ma nema na cemu. Ionako mi nije neka frka u firmi i dosadjujem se. A rekoh ovo ce koristiti mnogima jer ipak je pocetna knjiga za norveski.
Obicno sad to guraju mesto På vei ovde na folkuniverzitetu.
Inace bio sam atrakcija u firmi dok sam ovo skeniro na xeroxu.. svi ono prolaze i pitaju sta to radim :P
Inace uz ovu knjigu idu i neke tri vezbanke i cuda... ali to bi bilo vec previse da skeniram.

 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 11:20 - pre 130 meseci
http://ryushare.com/6uh2tpe6bub8/Norsk_n___textbook.pdf evo i direktan link posto neki imaju problema sa mirror creatorom kako da skinu.
Kliknite dole na malo dugmence gde pise low speed download.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 11:41 - pre 130 meseci
Citat:
gogi77: Ma nema na cemu. Ionako mi nije neka frka u firmi i dosadjujem se. A rekoh ovo ce koristiti mnogima jer ipak je pocetna knjiga za norveski.
Obicno sad to guraju mesto På vei ovde na folkuniverzitetu.
Inace bio sam atrakcija u firmi dok sam ovo skeniro na xeroxu.. svi ono prolaze i pitaju sta to radim :P
Inace uz ovu knjigu idu i neke tri vezbanke i cuda... ali to bi bilo vec previse da skeniram.


ma meni je på vei tupav, sto bi rekli nidje veze, testovi nabacani zbrda zdola, more tekstova nema na cdu (pricam za starije izdanje, mada mislim da nije bolja situacija ni sa ovim novim) cak im je i gramatika nekako slaba i nedorecena.

meni licno ovaj nacin kako Golin Kaurin Nilsen pise knjige mnogo dobar i nekako logican (Norsk nå!, ny i norge, nøkler for norge itd) ma smislen, i gramatika je bolje odradjena. takodje mislim da bolje spremaju za np2 i np3 pogotovo sto se tice slusanja i razumevanja. Ny i Norge Ovinger i lytteforstaelse je recimo super za to i to je najblize onome sto cemo imati na np2 i np3.

komsinice lepo ja tebi rece da ne treba norveski ali nisi mi verovala ajde jos 2 dana pa kafana u SRBIJI.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 12:06 - pre 130 meseci
Citat:
gogi77:
http://ryushare.com/6uh2tpe6bub8/Norsk_n___textbook.pdf evo i direktan link posto neki imaju problema sa mirror creatorom kako da skinu.
Kliknite dole na malo dugmence gde pise low speed download.



Gogi za ovo imaš veliku čokoladu Najlepše želje 300 g sa čim 'oćeš! ;) Hvala...
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 12:16 - pre 130 meseci
Citat:
gogi77:
http://ryushare.com/6uh2tpe6bub8/Norsk_n___textbook.pdf evo i direktan link posto neki imaju problema sa mirror creatorom kako da skinu.
Kliknite dole na malo dugmence gde pise low speed download.


vidim da ima i Norsk nå! Ovinger i lytteforstaelse pa da nemas slucajno i to? vidi se na poslednjoj strani tj koricama knjige.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 12:17 - pre 130 meseci
Citat:
blok63: Gogi za ovo imaš veliku čokoladu Najlepše želje 300 g sa čim 'oćeš! Hvala...


Nema na cemu. Sluzimo narodu
Cokolade sam redukovo pa ne treba... odsada "lev sunt-zdrav zivot" i jucranje po norveske planine :P
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7857395 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.