Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7856190 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 12:19 - pre 130 meseci
Da li postoji mogucnost da se nadje posao tipa konobar, spasilac na bazenu, obezbedjenje(securitas firma itd), magacioner, posao neki i butik(prodavac ..) itd dok se ceka nostrifikacija diplome za srednju medicinsku - opsti smer :) ?
Uz solidno znanje norveskog, tj polozen norskprove 2 i dobro znanje engleskog.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 12:43 - pre 130 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
gogi77:
http://ryushare.com/6uh2tpe6bub8/Norsk_n___textbook.pdf evo i direktan link posto neki imaju problema sa mirror creatorom kako da skinu.
Kliknite dole na malo dugmence gde pise low speed download.


vidim da ima i Norsk nå! Ovinger i lytteforstaelse pa da nemas slucajno i to? vidi se na poslednjoj strani tj koricama knjige.


Ma imam sve 4 knjige iz tog paketa Norsk nå. Ima glavna knjiga, onda neke dve vezbanke i to Ovinger i lytteforstaelse.
To sam ja ko manijak kupio kad sam stigo ovde i ono resio da budem uzoran gradjanin kad idem na norveski kurs... da kao fol ne nosim vise kopirano.
Uglavnom glupost ne vidjena samo sam bacio oko 1000 kruna na ovo. I sada mi ovo koristi kao protiv-teg koji stavim na ves masinu da mi ne skace po kupatilu.

Ako oces skeniracu i taj Ovinger i lytteforstaelse kad budem imo vremena i zivaca posto idem u Stavanger sutra-prekosutra.
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142
Via: [es] mailing liste



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 13:21 - pre 130 meseci
u svakom slucaju ti si nas heroj dana ... kad imas vremena skeniraj i ostalo ... a ostavi i zudio fajlove.

veliko HVALAAAAAAAAAAAAAAAAAA i od mene.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 13:35 - pre 130 meseci
@Viking seljak
majstore svaka ti čast, jedan si od rijetkih koji je skužio kako svijet funkcionira
poz!
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 13:48 - pre 130 meseci
Citat:
gogi77:
Citat:
zokiruma:
Citat:
gogi77:
http://ryushare.com/6uh2tpe6bub8/Norsk_n___textbook.pdf evo i direktan link posto neki imaju problema sa mirror creatorom kako da skinu.
Kliknite dole na malo dugmence gde pise low speed download.


vidim da ima i Norsk nå! Ovinger i lytteforstaelse pa da nemas slucajno i to? vidi se na poslednjoj strani tj koricama knjige.


Ma imam sve 4 knjige iz tog paketa Norsk nå. Ima glavna knjiga, onda neke dve vezbanke i to Ovinger i lytteforstaelse.
To sam ja ko manijak kupio kad sam stigo ovde i ono resio da budem uzoran gradjanin kad idem na norveski kurs... da kao fol ne nosim vise kopirano.
Uglavnom glupost ne vidjena samo sam bacio oko 1000 kruna na ovo. I sada mi ovo koristi kao protiv-teg koji stavim na ves masinu da mi ne skace po kupatilu.

Ako oces skeniracu i taj Ovinger i lytteforstaelse kad budem imo vremena i zivaca posto idem u Stavanger sutra-prekosutra.


pa gogi otkud kupovina knjige moze biti glupost nevidjena

Ovinger i lytteforståelse je upravo ono sto nam treba za np2 i np3, recimo uzmes i odslusas neki tekst, posle imas ono desetak pitanja o tekstu i neki diktat. takodje tekstovi su realni i nisu namenjeni ucenju odjednom 100 novih reci vec su veoma svakodnevni, pogledajte recimo Ny i Norge npr. , takodje u Nøkler til norge postoji i par tekstova gde mozete cuti recimo dijalekt koji se koristi oko Stavangera i slicno. Ja pored Nøkler til norge i Stein på Stein radim trenutno i Bo i norge ali tekstovi su daleko tupaviji tj nekako nisu svakodnevni, uce vas izrazima i frazama koje ce te mozda cuti 2 ili 3x ovde. Takodje mene uzasno nervira kada nabasam na knjigu koja je radjena po principu På vei gde je svaki tekst poseban i nema veze za ostalim tekstovima, u Nøkler til norge ima neka kakva takva radnja pa cak i sa glavnim junacima , isto recimo i u Bo i Norge imate neke likove pa je i zanimljivo uciti.

Moje misljenje je da je bolje raditi i prelaziti vise knjiga nego uciti 3 meseca På vei ili Stein på Stein. Ja recimo planiram za vikend da predjem Norsk Nå!, subota 12 sati i nedelja 12 sati i onda za jedno 2 nedelje da ponovim i ovako ja licno ucim, moje kolege su odusevljene koliko sam napredovao za zadnja 2 meseca, vecinu komunikacije ostvarujemo na norveskoj dok sam pre 2 meseca koristio samo engleski, takodje samo jurim po kancelariji norvezane da vezbam jezik , sada sam bio nedelju dana u satoru i spavao na travi ali sam konstantno ucio jezik sa trojicom norvezana, sledece nedelje idem za Stavanger na neki kurs i tamo cu biti sve vreme za norvezaninom tako da jedva cekam, iskreno bas sam ponosan sto su mi uplatili taj kurs jer je na norveskom i genijalno je sto oni misle da nije bacanje para i da sam u stanju da razumem o cemu se tamo prica i polemise.

lepo ti kazem komsinice da jezik nije bitan



Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 14:21 - pre 130 meseci
Citat:
isabeau917:
@Viking seljak
majstore svaka ti čast, jedan si od rijetkih koji je skužio kako svijet funkcionira
poz!


on uopste nije skuzio kako svet funcionise

ko nam je kriv sto nismo u EU, pravo svake drzave je da odredi reper sto se tice obrazovanja, demokratije i slicno i za norvesku je to clanstvo u EU, ako se ne varam u EU je trenutno 28 drzava i oni nemaju problema sa nalazenjem posla u norge. naravno da nije pravican sistem i da ima mane ali je to upak drustveni zakon koji mora biti ali i ne mora ali je svakako njihovo pravo kao zemlje da o tome odluce.

nekoliko puta sam pisao o preporukama i koliko su bitne za norvezane. nama, srbima ili balkancima to i nije narocito bitno da imamo, ali ipak je ovo druga kultura, drugi pogled na svet. vlasnik jedne firme sa juga norveske mi je kukako kako njegovi inzinjeri rade mnogo i kako ne moze da nadje nove inzinjere. naravno dobija desetine mejlova svaki dan sa svih strana sveta ali se boji da zaposli nekoga. ne bez preporuke makar i usmene. nije to posao preko veze ili po partiskoj liniji vec je to za njih garant da ono sto ce vam platiti narednih 3 meseca znaci da su pametno ulozili i da tih 10 000 evra nije otislo u vetar.

mene licno nervira ta njihova sporost ali takvi su, kultura im je takva, ne moze covek da se tu nesto mnogo nervira ili da se nada da to moze ispraviti, pa ja dobijam jos uvek odgovore na mejlove koja sam slao januara meseca. za njih je to normalno i nece se oni nervirati oko toga, nece se nervirati i ako ostave posao i odu da provedu vikend u svojoj vikendici. ja se kao mamlaz nervira sto nismo to zavrsili i sto kasnimo ali sam sada naucio da je to samo trosenje zivaca jer se na kraju sve zavrsi. malo kasnije ali bude gotovo. sa osmehom, norveskim, na licu. pa vozim recimo kroz grad i stalno se nerviram jer ima recimo 5 auta iza mene koji mile kao ja, i stalno imam trip da ce poceti da sviraju da se sklonim ili nagazim. ali onda vidim da se niko ne nervira, i da pesaku moram da stanem da bi presao ulicu. pa u bgu bi se sa takvom voznjom svaki dan 3 puta minimum tukao.

@isabeau917 deo tvojih komentara se granici sa rasizmom i sovinizmom i do sada nisam hteo da komentarisem ali imas uzasnu osobinu da uvredis coveka ni krivog ni duznog. tvoj komentar da su svi cigari lopovi i slicno je uzasno bezobrazan i uvredljiv, prvo mozda je neko od nas pripadnik romske etnicke grupe, ili mu je majka ili zena ili baba ili deda rom. sa druge strane to sto si napisala vredja sve one rome koji su recimo zavrsili fakultete (moje recimo 2 koleginice su bile romkinje, druzio sam se sa devojkom koja je studirala ekonomiju i bila jedan od najboljih studenata u generaciji i kao romkinja morala je da trpi mnogo uvreda od strane sovinista), takodje navedi mi makar jedan razlog zbog cega je jedan inzinjer vazniji od vodoinstalatera ili kuvara ili mehanicara ili bolnicara? i zbog cega su srbi ili hrvati vazniji od poljaka ili rumuna ili somalijaca? steta da jedna tako pametna osoba ima toliko predrasuda zbog tamo nekog drzavljanstva, skole ili profesije a da ne pricam o boji koze i slicno.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 15:23 - pre 130 meseci
Pa sistem je takav kakav je i zamisljen je da iz EU moze bilo ko da radi sta hoce i kao nekvalifikovana radna snaga.
A ostali gde spadamo mi moras biti "skilled worker". Stim sto mi spadamo u istu kategoriju kao i ostale nama "bratske" zemlje iz afrike, indije . kine itd...
Druga stvar je sto norveska dozvoljava uvoz azilanata i onda imas situaciju da imas gomilu azilanata iz ratom zahvacenih podrucija koji tada imaju veca prava nego ti iz srbije sa fakultetom.
Donedavno je bilo gomila ljudi iz bosne koji su isto dosli na osnovu azila i mnogi su se integrisali i nasli poso itd a neki i dalje se vuku po nekoj socijali i nerade nista.

Inace norveska je jedina zemlja u kojoj mozes expresno dobiti radnu vizu ako si "skilled worker" i neko hoce da te zaposli.
Gde bre u svetu ima "early employment" i da mozes da pocnes da radis maltene u roku od par dana a podno si papire za radnu vizu.
Ja i dalje tvrdim da ovo nema nigde i pitanje je samo kad ce i za "skilled worker" da se pocnu zatvarati vrata.

Kad dodjes kao nekvalifikovana radna snaga i pokusavas da nadjes neki bilo kakv posao i nemas para za redovan smestaj pa normalno da ces imati gomilu problema ovde.
Veruj mi u hotelu koji kosta 1000 NOK za noc nema problema sa kolicinom i kvalitetom dorucka. Kao inzenjer kada dodjes ovde i pozovu te na razgovor refundiraju ti i troskove hotela i avionsku kartu.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 15:27 - pre 130 meseci
@ zoki
na ovu temu više ne mislim raspravljati, rekla sam što mislim i to je to, do daljnjeg ostajem pri tome.
čestitam tvojim kolegicama romkinjama ali i dalje smatram da 1 lasta ( ni 2 ni 3 ) ne čine proljeće
prošla sam podosta evrope i mada je striček Viking pomalo karikirao stvari u svojim postovima ima i jaaako puno istine.
tebi čestitam na uplaćenom kursu i želim dobru zabavu
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 16:09 - pre 130 meseci
gogi i zoki, potpisujem vase postove... rad na sebi i opet rad na sebi...ispred mog srpskog porekla kog se nikako ne stidim i na sav glas i pred svima pricam u mom slucaju dolazi moj CV, obrazovanje+iskustvo... kao i nivo norveskog za relativno kratko vreme... ja se do sada stvarno nisam osetio ni jednog trenutka kao gradjanin 3. reda u ovoj zemlji, niti dok sam bio student, niti u procepu od par meseci, niti sada kad radim... imam dovoljan norveski da ljudima jasno stavim do znanja koliko vredim...i tu jednostavno nema mesta za rasizam i nacionalizam...ja stvarno verujem u ono 'kako sejes tako zanjes' what goes around comes around' i da je vecina stvari u zivotu stanje uma i splet razlicitih energija... ako si ti negativno naelektrisan prema pitaj Boga kome sve ne, to se na tebi jednostavno vidi... sto fizicki, sto kroz tvoje motivaciono pismo, sto kroz razgovor s tobom... kome jos trebaju ogorcene osobe i za posao i za zivotnu sredinu? naravno ne treba ni generalizovati, neki ljudi stvarno imaju neprijatna iskustva i to stoji, i milion faktora tu igraju ulogu i u kom ste mestu i cime se bavite i sve... kolko god da to klise zvucalo, u se i u svoje kljuse i adite na sebi svaki dan... ja evo sada trazim novi master, ucim norveski, i pohadjam dva online kursa...

ako niste znali za ove sajtove posetite fenomenalni su...nakon kurseva dobijate i sertifikate, sve je na engleskom i besplatno:

openculture.com

coursera.org

nikad se ne zna mozda bas neki kurs sa ovih univerziteta presudi u nekoj aplikaciji za posao ili studije ;) (bar ja na to tako gledam)
cheerz :D

[Ovu poruku je menjao stefanko23 dana 13.08.2013. u 17:37 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 17:02 - pre 130 meseci
@gogi77 sve stoji mada bi ja jos dodao neke stvari kao na primer pitanje diplome i autorizacije, pa koja zemlja jos dozvoljava da se tako lako prizna master i da se zaposlis sa diplomom prevedenom kod sudskog tumaca (ne vazi za medicinare )

ili recimo sa 3 isecka plate i ugovorom o stanu dovedete i bracnog partnera i svu decu gde bracni partner moze da radi posao nevezan za diplomu a deca da od prvog dana krenu u skolu i dobiju sve to besplatno

ili da se zaposlite bez znanja norveskog, ako imate srece. pokusajte recimo da nadjete posao u nemackoj bez znanja nemackog ili pokusajte da sredite spajanje porodice ako vam bracni partner ne govori nemacki.

licno me bas zabole kolika prava imaju azilanti u ovoj zemlji jer su mene moji roditelji naucili da gledam u svoj tanjir i da ne zveram po ostalim tanjirima. puca mi ko je sve na socijali i sto ne radi, da li neko koristi deciji ili bilo koji dodatak na ovaj ili onaj nacin jer postoje valjda sluzbe u ovoj zemlji koje vode racuna o tome, moj problem je moj posao i moja kuca i moja porodica a da li ce oko mene ziveti 100 poljaka ili 100 roma totalno mi je svejedno dokle god me ne ugrozavaju a da cisto radi preventive ozeznem po njima ne pada mi napamet.

ja sam jedva docekao da prestanu price tipa koji tim treba da izvede selektor, da postoji pravda u svetu, ciji tenkovi su bolji americki ili ruski, da li ce severna koreja napasti juznu i sta o tome svet misli, da li ce se zavrsiti rekonstrukcija vlade, za koga treba da glasam na farmi i da li je neka starleta glumi ili je iskrena, guza cije pevacice je bolje i ko gde letuje, .....

ovde imam priliku da budem glup i da se manem trazenje pravde po svetu a zauzvrat mogu da nadjem vremena da procitam neku knjigu, naucim neki novi jezik i mastam oo sledecem letovanju.


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 17:31 - pre 130 meseci
@ Stefanko
Zezaš?...Odma' idem da učim..Znaš ti nas prosvetare-večite štrebere! Ne mogu da dočekam da mi počne norveški. E za ove linkove i tebi Najlepše želje 300g. :D


Inače vezano za prethodne postove da kažem i ja koju pošto sam deo "Družine prstena". Pre dve godine upišem Master u Sydney sa namerom da cela moja porodica emigrira.Položim IELTS Academic, skupimo pare koje su potrebne, nađemo stan tamo sve organizujemo. U međuvremenu Vlada Australije donese odluku da zemlje iz bilo koje kategorije po riziku po migraciju (od 4 mi smo u 3.) idu u 1. grupu gde su zemlje EU ako upišu Master i Phd.To se zove stream line proces.Ja presrećna znači da nema nikakvih uslova za pare, troškove života koji su za nas iz 3.grupe ogromni.Ali, kad smo došli u Embassy, jel? službenik počne da zapisuje neke brojeve velike i sve veće. Kaže u roku od 28 dana da mu donesem potvrdu da na računu imam 77 000€ (110 000AUD).Ja ga pitam kako to,a stream line proces a on kaže "Da,ali ja imam diskreciono pravo da Vam tražim" Ja mu odgovorim da imam te pare išla bih na Jejl ili Cambrige i okrenem se i odem. Nisam klonula.Nedugo potom krenemo u dalju borbu za odlazak.Otvorimo firmu u Prag da bismo lakše dobili boravak.Krenemo na češki. Sve uradimo kako treba.Odbiju nas jer nisu pažljivo gledali dokumentaciju za decu i ladno preskoče jedan papir. Nije im palo na pamet da priznaju grešku već ono ,aplicirajte ponovo a to ponovo mnogo košta a male su šanse da se vrati uložen novac.I opet on ima diskreciono pravo a nas iz Beograda ima i previše u Pragu. Na toliko zidova sam naišla zbog tog krsta koji nosim a zove se "Ja iz Srbije"...ipak nemam bes u sebi i niko mi nije kriv.Ne mrzim, ne omalovažavam, ne gubim energiju jer sam naišla na ljude koji to upravo rade.Mene gledaju onako kako ja njih neću,nema šanse.Ne spuštam se na govor mržnje. Pre par sedmica se vidim sa rođakom koji živi u Norveškoj 14 godina i otišao kao Skilled u vreme bombardovanja Srbije.Kada je bio najveći pritisak na Srbiju ,ljudi moji on je poslao svoj CV i dao sve od sebe kako bi videli da im baš on treba. On mi je predložio Norvešku.I ja se oduševim.Pozitivno verujem u sebe i svoju snagu.To je najsnažnije oružje koje imam u ovom trenutku.Pa posle toliko truda sigurno će se neka vrata otvoriti.

Neću da trošim svoju energiju na to da li je bosanski jezik ili nje, da li je vodoinstalter (Žika Pavlović) gastos i nij vredan dolaska...ma ljudi...


(Profesionalna deformacija...rasplinuh se...ne zamerite)



ZA one koji traže školu Norveškog ja krećem u petak, ne znam jel sme da se reklamira ove pa ko želi neka piše na pp. 3 puta sedmično po sat i po, Novi Beograd,ja i jedna gospođa u grupi)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 17:36 - pre 130 meseci
blok, hvala ti, naci ces neki kurs za sebe sigurno za nas nastavnike bas ima dosta :D pa mi javi na pp ako otpocnes neki ;) btw that's the spirit ;)
 
Odgovor na temu

dr hofman

Član broj: 307392
Poruke: 24



+20 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 18:10 - pre 130 meseci
Pa da najbolje je nabiti glavu u pesak ko noj i krcati pare. Samo gleadati sopstveni interes, tj svoje dup. Takvo razmisljanje nas je i dovelo u ovu situaciju kakva je trenutno u zemlji. Ma moze posle mene potop al samo ja da se nazivim.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 19:14 - pre 130 meseci
Citat:
dr hofman: Pa da najbolje je nabiti glavu u pesak ko noj i krcati pare. Samo gleadati sopstveni interes, tj svoje dup. Takvo razmisljanje nas je i dovelo u ovu situaciju kakva je trenutno u zemlji. Ma moze posle mene potop al samo ja da se nazivim.


ne znam koliko imas godina ali se vrati secanjem u devedesete i vidi ko se borio protiv novog svetskog poretka, ko se delio na strane placenike, domace izdajice i partiote, ko je bio nebeski narod pa uporedi to sa drugima koji su znali svoj pravac i vodili racuna o svojim interesima, procitaj svoj post i pokusaj da razumes kada su krenuli problemi za nasu zemlju.

zadnja 2 meseca sa ziveo sa trojicom svedjana, ugovor im istice za 2 dana i nisu dobili produzetak. na nasem jeziku to bi znacilo da su dobili otkaz. normalno da im je krivo jer su imali sve placeno od stana, avionskih karti, hrane, itd. ostajalo im je oko 4000 evra kada plate porez. meni su se smejali kada sam kupovao jeftinu hranu, jeftinije meso, sto sam izbegavao da idem u grad svaki vikend i da se napijam, sto sam nedelju ujutro provodio ribajuci moju sobu, sto sam izbegavao da koristim firmin auto i da dolazim kuci snjim vec sam isao pesaka.

Ovaj mejl smo dobili pre par dana od gazde:

.... Dette handler om alt fra bestilling av flyreiser til innkjøp av matvarer hvor vi f.eks betaler for den dyreste juicen til
40 kr pr 0,5 liter, mens jeg kjøper juice 1,5 liter til 16 kr. Er det slik at alle gir "faen" siden man ikke betaler selv? Nei, det er heldigvis
ikke alle som gør dette og mange er veldig bevisste på de valg vi gjør, men vi må få alle til å tenke likt og forstå at det ikke er bedriften
som skal betale yogurt/tannkrem/shampoo/dyreste biff/etc etc.

Det neste som kommer er at vårt mannskap ikke klarer å bære søppel ut av huset som "vi" betaler for, hvordan kan man tro
at slike mennesker noen gang kan gjøre en bra jobb for oss? Så kommer en mail om at han …. ikke har vasket bilen og det er fritt for
diesel og en bulk i siden. ....

pise covek kako se neki izivljavaju sa kupovinom hrane i ne gledaju cene, kupuju sok od 40 noka za 0,5 litre dok on kao gazda kupuje za 16 noka onaj od 1,5l. kako se ne odrzava higijena u nasim stanovima, kako vozimo automobile i ne peremo ih ali mozemo da koristimo firmino gorivo i da ostavimo auto sa praznim rezervoarom. mene je inace nazvao dan pre mejla i zahvalio mi se sto vodim racuna o kuci i sto cenim firmino. ovo je norveska kultura, dace ti i gledati koliko vodis racuna o tudjem, koliko cenis firmu i slobodu i benificije koja ti ona daje.

slobodu koju mozete dobiti sto se tice posla je neverovatna. norveska je moja treca strana zemlja gde radim i sto se ovoga tice broj jedan je na svetu. ali morate voditi racuna o tome kako oni gledaju stvari i promeniti tipican srpski mentalitet. recimo nas petorica radimo na projektu i ja dobijem tacan zadatak sta treba da uradim, kazem recimo da ce biti gotovo u petak, vodim racuna da to bude petak ili maksimalno ponedeljak i uopste ne gledam sta rade drugi jer to nije moj posao. ja ne radim kao savetnik drugih kolega ili kao ekciklopedija vec kao deo tima, naravno ukoliko me neki kolega zamoli za pomoc pomognem mu ali nikada se ne nudim sam jer su oni takvi. neki ce ovo smatrati i za uvredu. i to je sva mudrost, odradi svoj posao kako si obecao, jer za razliku od srbije ovde kada kazes nesto to mora tako biti, ne dao bog jos da si obecao, nemoj puno pametovati i savetovati druge i umesto svog monologa vodi racuna da je razgovor dijalog gde neces sagovornika prekidati.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
188.120.96.*

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 19:30 - pre 130 meseci
Citat:
dr hofman:
Pa da najbolje je nabiti glavu u pesak ko noj i krcati pare. Samo gleadati sopstveni interes, tj svoje dup. Takvo razmisljanje nas je i dovelo u ovu situaciju kakva je trenutno u zemlji. Ma moze posle mene potop al samo ja da se nazivim.


Genije, vidi temu! Ako ti se nešto u toj temi ne sviđa, zaobiđi je!

Normalno da ćemo nabiti glavu u pesak i krcati pare. Šta je ova država uradila za nas osim što nam je totalno sj***ala živote? Jel sam ja kriv što će srbe po svetu da gledaju popreko? Stvarno mi je pun čuperak ovih patriota koji sve znaju, spoznali sva znanja sveta pa sad pametuju. Ovde se, ako nisi primetio piše o tome "KAKO OTIĆI U NORVEŠKU" a ne "DA LI otići u Norvešku ili bilo gde". Idi negde drugde i smaraj ljude svojim komentarima, ove ovde pusti na miru...

Da su svi gledali u svoje veliko, i da ih nije bilo briga za komšiju, mi bi smo do sad (mislim na ceo balkan) bili na mnogo boljoj poziciji nego sad što smo. I ta politika da komšiji crkne bik nas je i dovela dovde, a ne to što svako gleda svoj život.
 
Odgovor na temu

KingVi
Stavanger

Član broj: 298022
Poruke: 20
*.statoil.com.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.08.2013. u 23:16 - pre 130 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
zokiruma:
treba da overim saglasost jednog roditelja za putovanje deteta samo je pitanje gde ovde u norge to da uradim?

do sada sam cuo u kommuni, policiji, posti cak su mi rekli i u biblioteci pa reko ako neko zna nesto o tome da napise da ne lutam dzabe :D

tnx



odradio u policiji za 258 noka jedan primerak, svaki primerak se placa posebno. komuna i posta ne radde to :D




Nazalost, kasnim sa odgovorom, ali neka ostane na forumu, mozda bude trebalo nekom za ubuduce:

Bilo koji dokument na bilo kojem jeziku (srpski, norveski, latinski, kineski...) se odnese u pisarnicu lokalnog suda, gde se overava potpis. Pisarnica ne gleda sadrzaj dokumenta, kao sto rekoh, moze biti na bilo kojem jeziku.
Ukoliko je potreban apostil pecat, na overen pecat suda se udara apostil kod Fylkesmannen-a.

U Rogalandu je potpuno besplatno, mislim da je tako u celoj Norveskoj
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142
Via: [es] mailing liste



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2013. u 06:37 - pre 130 meseci
Da li neko ima prevod lekcija iz knjige Pa vei izdanje 2012 ???
 
Odgovor na temu

Arlto
Sasa Gojic
online prodaja
Belgrade

Član broj: 294899
Poruke: 24
37.19.108.*

Sajt: www.arlto.com


+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2013. u 07:47 - pre 130 meseci
Da li iko na ovom forumu, naravno neko ko zivi u Norveskoj, otisao tamo bez ikakve veze? Da nije prethodno nasao posao, ili imao tamo prijatelje. Ako postoji takav "padobranac" zamolio bih ga da se javi. Da li moze da se nadje neki prost, obican i bilo kakav posao? Naravno da nema veze sa kriminalom i slicnim glupostima.
www.Arlto.com - Dodatna oprema za mobilne telefone
www.otkup-kolabg.com Otkup automobila Beograd
www.otkup-automobila.org Otkup polovnih automobila Srbija
www.ividik.com Servis, popravka, dekodiranje i otkup iPhone, iPad, iPod, Srbija
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2013. u 08:50 - pre 130 meseci
CD-ovi za Norsk Nå

http://ryushare.com/x6mw5jjrapqn/norsk-nacd123.zip
http://ryushare.com/lyb8z9s1kmx6/norsk-nacd45.zip

Knjiga u pdf od juce. Cisto da sve bude u jednom postu:

http://ryushare.com/6uh2tpe6bub8/Norsk_n___textbook.pdf

Ako stignem danas bice i ona druga knjiga gde su vezbe.....
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142
Via: [es] mailing liste



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2013. u 09:02 - pre 130 meseci
@gogi77 ... bez premca si junak nedelje ovog foruma.

od mene jos jedno veliko HVALAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA !!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7856190 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.