Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7856950 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2013. u 09:11 - pre 130 meseci
Jel može preporuka iskusnih oko kupovine rečnika u Beogradu? Ime autora i gde može da se kupi.Znam da za "retke " jezike i nema neki izbor. Hvala.

Ave Gogi! :D
 
Odgovor na temu

Arlto
Sasa Gojic
online prodaja
Belgrade

Član broj: 294899
Poruke: 24
37.19.108.*

Sajt: www.arlto.com


+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2013. u 10:16 - pre 130 meseci
@gogi77
Hvala
www.Arlto.com - Dodatna oprema za mobilne telefone
www.otkup-kolabg.com Otkup automobila Beograd
www.otkup-automobila.org Otkup polovnih automobila Srbija
www.ividik.com Servis, popravka, dekodiranje i otkup iPhone, iPad, iPod, Srbija
 
Odgovor na temu

snekialimpic
Snezana Alimpic
medicinska sestra , Klinika za hirurgiju
KBC Zvezdara
Beograd

Član broj: 316724
Poruke: 5
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2013. u 10:24 - pre 130 meseci
>
 
Odgovor na temu

Dragana11
skola

Član broj: 316716
Poruke: 47
*.crnagora.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2013. u 11:30 - pre 130 meseci
Citat:
dzuli:
Bobane, pozeljno je da imas nostrifikacju od NOKUTA. Bolje je da izvadis, jer je u sustini besplatno :D
Dragana, u skolama u Srbiji se uci bokmol :D tako da kad pocnes da ucis ucices Bokmol


Hvala Dzuli :)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2013. u 11:47 - pre 130 meseci
Evo i knjiga Norsk Nå - øvinger og lytteforståelse:

http://ryushare.com/b7z30uvrddqr/Norsk_na-ovinger.pdf
Knjiga je inace crno bela stampa i nema boje za razliku od textbook knjige.

============================================
Ostatak iz predhodnih postova vezani za ovaj paket namenjen pocetnicima:

CD-ovi za Norsk Nå

http://ryushare.com/x6mw5jjrapqn/norsk-nacd123.zip
http://ryushare.com/lyb8z9s1kmx6/norsk-nacd45.zip

Knjiga - textbook

http://ryushare.com/6uh2tpe6bub8/Norsk_n___textbook.pdf
=============================================
 
Odgovor na temu

dusan198582

Član broj: 213728
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2013. u 12:11 - pre 130 meseci
Evo da i ja postavim isto pitanje posto bi da peglam odavde sto je pre moguce- Da li iko na ovom forumu, naravno neko ko zivi u Norveskoj, otisao tamo bez ikakve veze? Da nije prethodno nasao posao, ili imao tamo prijatelje. Ako postoji takav "padobranac" zamolio bih ga da se javi. Da li moze da se nadje neki prost, obican i bilo kakav posao? Naravno da nema veze sa kriminalom i slicnim glupostima.

Znaci bilo sta???
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2013. u 12:23 - pre 130 meseci
Prilicno dosta ljudi je doslo u Norvesku bez prethodno nadjenog posla.Ja sam jedna od njih.
Ono sto je "kvaka" jeste da si faglært tj.da imas diplomu sa kojom mozes naci posao jer smo van EU i prica koja je ovde mnogo puta ponovljena o pravilima van EU.
Padobranac bez diplome u najskupljoj zemlji sveta mozes samo ako imas pasos EU.Ako ga nemas,to padobranisanje sankcionise policija jer imamo jasno propisana pravila.
Dakle,DA ima dosta ljudi koji su dosli bez posla ali sa diplomom.Ta klauzula menja sve.
Kao totalni padobranac,bez pasosa EU,diplome ili znanja jezika mislim da nije NIKO dosao,jer to je udar u zid koji se ne rusi lako.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2013. u 12:25 - pre 130 meseci
Citat:
blok63:
Jel može preporuka iskusnih oko kupovine rečnika u Beogradu? Ime autora i gde može da se kupi.Znam da za "retke " jezike i nema neki izbor. Hvala.

Ave Gogi!



Taj pocetni recnik je autor Danijela Stepanov,bilo u knjizari na Platou davno...Nemas puno nazalost recnika,svega 2-3 koja su u siroj upotrebi...ali taj je za pocetak i prvi susret...Od necega moras poceti
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2013. u 12:52 - pre 130 meseci
Vezano za pripoj porodice,ovako smo mi uradili.Tj.ja u ime Mada77.

KORAK 1 - Izabrala sam da se otvori novi nalog.Dakle,muz neciji hoce da se spoji Sa svojom zenom i otvori nalog sebi sam novi.Bilo koja sifra.
KORAK 2 - Na svoj mejl ta osoba dobija link koji treba da potvrdi da bi aktivirala nalog.To se mora uraditi.
KORAK 3 - Nalog je aktivan i sada se logujes ponovo.Ulazis na stranu gde ides na "søknadskjema for borgere av alle land"
KORAK 4 - Ulazis na familieinvandring ali ne na familieinvandring fornyelse,vec samo na familieinvandring.
KORAK 5 - Sledeci korak je Juridiske betingelser gde treba da kliknes na linku dole da to prihvatas
KORAK 6 - Kliknes da ces traziti iz Norge ako zelis odavde da saljes zahtev i cekas odgovor ovde sto vecina radi i izabres policijsku stanicu gde ces predati.
KORAK 7 - Dolazis na deo gde pises svoje licne podatke,adresu iz pasosa kao i adresu u Norveskoj
KORAK 8 - Dajes podatke o svom obrazovanju,visina strucne spreme,kada si zavrsio skolu,u kojoj zemlji,koji ti je jezik maternji,a koje jos govoris jezike i kod kriminele handlinger kliknes na link da si to procitao i razumeo
KORAK 9 - Kao identifikacioni dokument biras pasos,a imas i pitanja o tome da li imas vizu u jos nekoj zemlji,kada si usao u Norge a kada u Sengen podrucje,gde sada zivis i gde zelis da dobijes odgovor.
KORAK 10 - E sada je REFERANSE informasjon tj.osoba sa kojom se spajas.Prvo je odnos (udata/ozenjen),formål je pripoj porodice a ekonomski ces biti zbrinut od strane supruznika i zivecete na istoj adresi.Onda dajes podatke o supruziku licne podatke.Dakle,s kim se spajas...i na kraju ovog koraka je Har du en garantist,imas to je tvoj muz/zena i postavi ti se dodatno pitanje tj.da li je garantist ta ista osoba koja je napisana kao referanse person a to jeste ta ista osoba.
KORAK 11 - Sivilstatus je bracno stanje u ovom koraku seme,gde navodis da ste u braku i u rubrici kada se taj status poslednji put promenio navodis datum vencanja,onda detalji o tvom partneru navodis ime muza/zene sa kojim se spajas,i onda sledece polje su informacije o tvom roditelju bilo ko majka ili otac par info licnih podataka,deo za decu i za sestre/bracu nije obavezan za navodjenje ali se moze napisati.Sve sto nema zvezdicu nije obavezno.
KORAK 12 - OPPSUMMERING tj.na jednoj strani imas napisano sve sto si ti naveo da proveris jos jednom i ako nemas nikakvih crvenih polja onda si sve popunio i nisi nista zaboravio/zaboravila.
KORAK 13 - Gå til betaling - tj.ides na placanje a koristis bilo ciju karticu,od prijatelja od zene svoje muza bilo ko ko hoce da ti ucini uslugu ako tvoja zenja/muz jos nisu dobili karticu i cekaju na istu.Tu kucate broj kartice,mesec i godinu isteka i sigurnosnu cifru od tri cifre koja se na kartici nalazi u polju gde stoji potpis (3 poslednje cifre).
KORAK 14 - Nakon sto se uspesno zavrsi placanje ide se na NESTE i dolazis na deo BESTILLE TIME jer ti si na pocetku molbe dobio/dobila prvi slobodan termin ali taj termin nije zakazan,vec ga na kraju moras zakazati tako sto ces da kliknes na prvo zeleno polje na kalendaru koji ti se ukaze na ekranu.
KORAK 15 - Na mejl dobijas potvrdu da si zakazao i platio za tu i tu policijsku stanicu za taj i taj tip vize i to treba da odstampas jer taj papir se predaje takodje u policijis a ostalom licnom dokumentacijom.

Cena: 3750 nok za prvi put a za svako produzenje porodicne vize je 1100 ako se ne varam.
Dakle,ovo je ceo postupak ako se ide na otvaranje novog naloga.
Nije komplikovano samo naidjes na neke dileme ako je prvi put.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2013. u 13:17 - pre 130 meseci
Citat:
nana13oslo:
Da li neko ima original "Her på berget", koriscen da mu ne treba (samo da nije kopija) ?


http://ryushare.com/d0qjvhgxi68l/Her_pa_berget._Tekstbok.pdf
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2013. u 13:42 - pre 130 meseci
Citat:
Arlto:
Da li iko na ovom forumu, naravno neko ko zivi u Norveskoj, otisao tamo bez ikakve veze? Da nije prethodno nasao posao, ili imao tamo prijatelje. Ako postoji takav "padobranac" zamolio bih ga da se javi. Da li moze da se nadje neki prost, obican i bilo kakav posao? Naravno da nema veze sa kriminalom i slicnim glupostima.


Jedino da dodjes i uspes da nadjes prvo neki sezonski posao ali to ti je samo na 6 meseci takva viza.

-Posle 6 meseci moras kuci ili da upises nesto da studiras,norveski kurs itd... i ostanes na osnovu takve vize.
Jednostavno sve se vrti oko toga da imas neku diplomu.. ne mora diploma faxa, dovoljna je i srednja skola, zanat.. kao zavarivac itd. Nesto za sta ces dobiti takav posao.
-Druga varijanta za ostanak je klasika... zenidba/udaja... neko uspe i tako :)

Znaci ipak ti treba neki plan "sta i kako"....
 
Odgovor na temu

nana13oslo

Član broj: 315755
Poruke: 6
*.dialup.ice.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2013. u 15:30 - pre 130 meseci
Citat:
gogi77:
Citat:
nana13oslo:
Da li neko ima original "Her på berget", koriscen da mu ne treba (samo da nije kopija) ?


http://ryushare.com/d0qjvhgxi68l/Her_pa_berget._Tekstbok.pdf


Hvala Gogi ali mislila sam na original knjigu Her på berget, ne dozvoljavaju kopije na kursu.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2013. u 15:39 - pre 130 meseci
Citat:
gogi77:
Evo i knjiga Norsk Nå - øvinger og lytteforståelse:

http://ryushare.com/b7z30uvrddqr/Norsk_na-ovinger.pdf
Knjiga je inace crno bela stampa i nema boje za razliku od textbook knjige.

============================================
Ostatak iz predhodnih postova vezani za ovaj paket namenjen pocetnicima:

CD-ovi za Norsk Nå

http://ryushare.com/x6mw5jjrapqn/norsk-nacd123.zip
http://ryushare.com/lyb8z9s1kmx6/norsk-nacd45.zip

Knjiga - textbook

http://ryushare.com/6uh2tpe6bub8/Norsk_n___textbook.pdf
=============================================


tnx skinuo sve sem cd45

nego, ne bi da zvucim nezahvalan, ali da li imas i slusanja za Norsk Nå - øvinger og lytteforståelse ?


--- skinuo i cd45 :D



[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 15.08.2013. u 10:36 GMT+1]
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2013. u 21:23 - pre 130 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
blok63:
Jel može preporuka iskusnih oko kupovine rečnika u Beogradu? Ime autora i gde može da se kupi.Znam da za "retke " jezike i nema neki izbor. Hvala.

Ave Gogi! :D



Taj pocetni recnik je autor Danijela Stepanov,bilo u knjizari na Platou davno...Nemas puno nazalost recnika,svega 2-3 koja su u siroj upotrebi...ali taj je za pocetak i prvi susret...Od necega moras poceti :) :) :)




Mirjana tnx :)
 
Odgovor na temu

Olivera Surlic
Diplomirani farmaceut
apoteka
Bergen,Norveska

Član broj: 316063
Poruke: 11
*.opera-mini.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2013. u 21:30 - pre 130 meseci
Hvala Miro za detaljan opis procedure za spajanje porodice,u ime svih nas kojima ce to trebati.Imam pitanje u vezi dece,kako se za njih popunjava,da li se za svako dete otvara novi nalog i da li se i to placa?
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2013. u 22:47 - pre 130 meseci
ko se jos dvoumi da dodje ili ne dodje u norge neka procita ovo vest i pozuri sa pakovanjem kofera
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

deedee5

Član broj: 74722
Poruke: 788
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+323 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2013. u 23:27 - pre 130 meseci
Citat:
zokiruma: ko se jos dvoumi da dodje ili ne dodje u norge neka procita ovo vest i pozuri sa pakovanjem kofera :D


Komentar sa sajta ->

Citat:

Sale
Sreda, 14. 08. 2013. 21:46h
neregistrovan korisnik
Odlično rešenje, ovo je super potez, em Srbin, em stručnjak

Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

 
Odgovor na temu

Markitos
Skiathos - Σκιάθος

Član broj: 313124
Poruke: 51
*.opera-mini.net.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.08.2013. u 23:36 - pre 130 meseci
Citat:
gogi77:
Citat:
Arlto:
Da li iko na ovom forumu, naravno neko ko zivi u Norveskoj, otisao tamo bez ikakve veze? Da nije prethodno nasao posao, ili imao tamo prijatelje. Ako postoji takav "padobranac" zamolio bih ga da se javi. Da li moze da se nadje neki prost, obican i bilo kakav posao? Naravno da nema veze sa kriminalom i slicnim glupostima.


Jedino da dodjes i uspes da nadjes prvo neki sezonski posao ali to ti je samo na 6 meseci takva viza.

-Posle 6 meseci moras kuci ili da upises nesto da studiras,norveski kurs itd... i ostanes na osnovu takve vize.



Opa! Kurs jezika?Je l moze neko povise o tome da izrece ? Ja pokusavam na sve nacine da se uglavim u SiO ali sve nesto, a na kraju nista.
Bio bih zahvalan ukoliko neko ima neki predlog.



Čuvajmo se od neljudi, ali se još više čuvajmo da i mi ne postanemo neljudi
 
Odgovor na temu

Bojana P
stomatolog-Smederevo
Dom zdravlja Smederevo

Član broj: 313825
Poruke: 44
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.08.2013. u 08:51 - pre 130 meseci
Ljudi jel neko pouzdano zna informacuju...da li se u Norveskoj moze uzeti neki internet USB bez norveskog ID? Trebace mi neki od tih pokretnih :) interneta tamo,a preko mob ne mogu jer nisam uspela da dekodiram moj telefon ,telenor one touch,kineski android :) Ako neko zna neku varijantu,bila bih vam jako zahvalna.
I jos jednu dilemu pred polazak imam...jel se sigurno moze placati Visa elektron karticom u marketima tamo...da stvaim onda novac namenjen hrani na toj kartici?Znam da je bilo reci o obe teme vec ranije na forumu,secam se da sam citala, ali ne mogu da pronadjem te stranice
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.08.2013. u 09:25 - pre 130 meseci
Citat:
Bojana P: Ljudi jel neko pouzdano zna informacuju...da li se u Norveskoj moze uzeti neki internet USB bez norveskog ID? Trebace mi neki od tih pokretnih interneta tamo,a preko mob ne mogu jer nisam uspela da dekodiram moj telefon ,telenor one touch,kineski android Ako neko zna neku varijantu,bila bih vam jako zahvalna.
I jos jednu dilemu pred polazak imam...jel se sigurno moze placati Visa elektron karticom u marketima tamo...da stvaim onda novac namenjen hrani na toj kartici?Znam da je bilo reci o obe teme vec ranije na forumu,secam se da sam citala, ali ne mogu da pronadjem te stranice


mozes kupiti usb modem u srbiji i koristiti u norge ili mozes kupiti u norge usb Norge , ovde kada pokusas da pitas za recimo pripaid svi te belo gledaju i cisto sumljam da neko sem nas imigranata koristi pripaid. za nas je bilo i stalo najbolje mycall pogotovo sto mozemo da zovem van norge besplatno u okviru paketa. recimo 200 noka (cc 3000din) je 500 min u norveskoj, 500 sms, 500 mms, 500MB + 250 minuta za medjunarodne pozive , recimo neke normalne cene postpaid a su chess cene gde za 200 noka dobijas neogranicene minute, sms i mms i 1gb neta. ja licno i dalje koristim mycall jer mi je ovih 500 min sasvim dovoljno za norge dok je onih 250min medjunarodnih zlata vredno. mycall se registruje sa pasosem dok za sve ostale provajdere moras imati licni broj, cak ni d-nummer nije dovoljan.

visa i mastercard rade ok, kada placas u prodavnici onda nema provizije vec samo placas u srbiji promenu u dinare ili u evro ako imas kreditnu tipa master. u svakom slucaju ponesi i nesto kesa ko zna za sta ce ti trebati. naravno u srbiji ces kupiti kronere za dinare jer su ovde ludi sa provizijama. ako imas vremena pogledaj na netu koja banka ima najbolji odnos dinar-evro pa uzmi njihovu karticu cisto da za pocetak malo manje placas provizije.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7856950 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.