Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7844919 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2013. u 19:02 - pre 132 meseci
Za koji minut pocinje Dijamantska liga u Oslu,mislim da se moze pratiti ovde: http://tv.nrk.no/direkte/nrk1
I usput vezbati jezik,slusati...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

nikolamancic
Sykepleier
Skarbøvik sykehjem
Ålesund

Član broj: 312967
Poruke: 43
*.static.as2116.net.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2013. u 19:49 - pre 132 meseci
Citat:
filipps:
Gledam ja sad ove sommerjobb-ove na finn.no i uglavnom... mrka kapa :(
Svi, apsolutno SVI TRAZE JEZIK (norveski) both written and oral. Engleski je tu i tamo opcija negde. Znaci ja mislim da je nemoguce, i da imas sve papire i vec smestaj obezbedjen (!), da dobijes posao apliciranjem preko Interneta (jer ne znas jezik, a to se trazi). Ako se dobro secam, samo jedan bracni par je radio preko leta u NO ali preko veze. Rodbina ili neko poznanstvo od ranije, pa su ih ljudi pozvali i dali im posao preko leta. I to u restoranu, zena u kuhinji/pomocni radnik. Za muza se ne secam vec sta je bilo napisano... Elem, bas ima dosta oglasa da se traze kamiondzije, ali dzaba kad nemas dozvolu. A i moras se norveskim sluziti. Engleski nema prodju.

Ako neko ima ideju...


.. imam ja mozda neku misao.. zvucace glupo jer je ocigledno.. uci jezik, jako je lep i nevidjeno jednostavan.. ukoliko si uopste sklon jezicima.. a ukoliko nisi.. uci jezik.. ovde je najveci deo stvari sa kojima se sreces, a da je vezano za uslove, veoma jednostavan.. dakle, bukvalno "crno na belo".. nema tu neke dovitljivosti, domisljatosti, mastovitosti prethodno.. ima posle i jaaaako se ceni.. ali prvo uci jezik.. to mu je tako.. pocni odmah, najbolje.. u pitanju je postovanje prema kulturi i odvaja te od bezbroj stranaca koji bi samo da mlate lovu.. i u svaka vrata si gurnuo nogu poduboko ukoliko za pocetak naucis samo osnovno.. i svi te vec hrane osmehom na svakom koraku.. provereno..
 
Odgovor na temu

dekky.m
Beograd

Član broj: 315515
Poruke: 5
*.mbb.telenor.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2013. u 20:48 - pre 132 meseci
Citat:
minjavasic:
dekky, hvala od srca! Kazi mi sa kojim si podacima isao u banku tj da li nosim samo onaj broj racuna i SWIFT/BIC: DNBANOKK
IBAN: NO8876940516796 i to je dovoljno? Ako imas vremena kazi mi da li si platio u eurima pa su oni pretvarali u NOK ili u dinarima? Hvala puno


Ovako, trebaju ti ta dva - SWIFT i IBAN (račun SAKa ti ne treba, on je sadržan u ovom IBANu), treba ti celo ime institucije (SAK) sa adresom i ime njihove banke. U Sagi možeš da dobiješ fakturu sa svim tim podacima, tako da toplo preporučujem da to odradiš preko njih.
A ja sam u banku otišao sa dinarima, pa kod njih zamenio u krune (tu su me malo zeznuli, jer nisu mogli da mi zamene 1560, nego sam menjao za 1600). Možda je tako ispalo malo skuplje, jer su mi naplatili i proviziju i naravno, kurs im je manje povoljan od menjačnica, ali ja nisam hteo da se maltretiram sa traženjem menjačnice gde imaju krune. Cela ta procedura se završava za pola sata, sledećeg dana dolaziš po SWIFT potvrdu o uplati i to ti je to.
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2013. u 21:26 - pre 132 meseci
Aj da pitam i ja nesto za penziju kad ste je vec pomenuli
Ako se ispunjavaju svi uslovi ( to sto je Mirjana rekla ) i ako ta osoba ima pasos EU, moze ostati i duze od 3 god.? Zanima me od koliko se godina starosti moze dobiti penzija i koji je zakonski minum tj.visina penzije?
Pozz za sve!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2013. u 22:21 - pre 132 meseci
Kada kazemo 3 godine...misli se na osnovni zahtev na onu minimalnu penziju.Naravno da se moze ostati duze...pa mozes provesti ovde i ceo zivot.Misli se kada se kaze 3 godine da ti imas rett til grunnpensjon dakle pravo na osnovnu minimalnu penziju.
Alderspensjon (starosna penzija) ide sa 67 godina a mozes i sa 62 godine da odes u penziju.
Penzija ti je 66% od onog sto si zaradjivao tokom zivota.
Ovo je dovoljno znati za pocetak...
Posle ako se odlucis da zivis ovde i radis 40 godina...uzima se najboljih 20 godina tj.sa najvisom zaradom i na osnovu toga se racuna prosek za penziju.To se zove tilleggspensjon...pa onda invalidska uførepensjon itd...
Zakljucak: 3 godine-najnizi iznos onaj minimalni a sve preko toga naravno veci iznos tj.visa penzija...tako da pan1...nece te isterati posle 3 godine i reci:"Dalje neces moci.Od kako je vojska zatvorila put,svi gaze preko moje njive"
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.06.2013. u 10:43 - pre 132 meseci
Au bre Mirka, pitam za moju majku kada bi dosla a ne za sebe. Posto cemo sada svi uzeti madjarsko drzavljanstvo moci ce biti i duze od 3 god. pa zato pitam za minimalnu penziju kolika je, jer je ona vec u penziji i nema drugoga nikog sem mene. A ja cu Boze zdravlja raditi i ostati u Norge ceo zivot i ne mislim da se vracam u Srbiju.
Hvala, pozz.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.06.2013. u 16:42 - pre 132 meseci
Ono što pouzdano znam je da neće moći zadržati RS penziju tj nje se mora odreči da bi dobila Nor penziju. Sve ostalo kao i za posao, polako počni da se raspituješ kod njihovih službenika dok ne sakupiš ostale inf.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

goran21g
dipl.inz.masinstva
Novi Sad

Član broj: 255564
Poruke: 6
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.06.2013. u 17:21 - pre 132 meseci
Evo najnovijeg obavestenja u vezi autorizacije za sykepleiera.Supruga je upravo dobila odgovor iz SAK-a.
Supruga je poslala zaista kompletnu dokumentaciju u SAK (hvala Mirjani) krajem oktobra 2012.god,uplata je izvrsena sredinom decembra 2012.god a odgovor iz SAK-a je dosao juce 13.06.2013.god.
Supruga je zavrsila srednju med. opsti smer,polozen drzavni ispit,11 godina iskustva na hirurgiji u bolnici,zavrsila je Visu medicinsku u Cupriji,polozen drzavni ispit,zatim je radila uskladjivanje u Cupriji i dobila diplomu Visoke medicinske skole u Cupriji (bachelor) i polagala ponovo drzavni ispit posle diplome Visoke med.skole.
U SAK je poslala dokumentaciju iz srednje med.opsti smer,drzavni ispit,Visoke medicinske sole iz Cuprije (bachelor),drzavni ispit,radno iskustvo na hirurgiji 11 godina.
Rezulatat:AVSLAG

Da bi postala autorizovani sykepleier treba da ispuni uslove:
- Kurs i nasjonale fag for sykepleier
- Veiledet praksis i kommunehelsetjenesten, med sykepleifaglige oppgaver i Norge, i eldreomsorg og geriatri, i minst 8 uker (minst 30 timer i uken)
- Veiledet praksis, med sykepleifaglige oppgaver i Norge, i psykisk helsearbeid innen DPS (Distriktspsykiatriske sentre) eller på en psykiatrisk sengepost på et sykehus, i minst 8 uker (minst 30 timer i uken)
- Veiledet praksis ved en kirurgisk avdeling innen medisinsk avdeling på et sykehus i Norge, i minst 8 uker (minst 30 timer i uken)

Odgovor sa objasnjenjima je otkucan na 5 strana (poredjenje sa norveskim programom itd.).
Takodje su napisali da moze da odradjuje praksu kao sykepleier i da joj za to licenca nije potrebna (dok odradjuje praksu) vec mora da radi pod nadzorom nekog autorizovanog sykepleiera.
Dali su kontakte skola za nasjonal fag (Bergen,Oslo).Nakon ispunjavanja uslova potrebno je ponovo poslati za autorizaciju u SAK.
Dokument su potpisali Monica Emhjellen i Veronica Torp.
Dali su u prilogu dokument za zalbu (Klageskjema), u posebnoj fascikli dokumentaciju sa formularima za obavljanje one tri prakse (Praksisskjema for tre praksisperioder) i fotokopija Studieplan i Nasjonale fag (Infoskriv om nasjonale fag for sykepleier).

Objasnjenje je malo duze ali mislim da ce mnogima koristiti jer nakon nedavnih promena ovo je prvi odgovor (na forumu) u vezi autorizacije za sykepleira.

Ako neko zna neka napise kako se odradjuje praksa (da li se sam nalazi mesto za praksu ili mozda pomaze skola u Bergenu ili Oslu) i da li je mozda praksa placena ili delimicno placena.
 
Odgovor na temu

5kovic
Milos Petkovic
Nis

Član broj: 304569
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.06.2013. u 17:40 - pre 132 meseci
Pozdrav svima
Poslao sam dokumentaciju 21. aprila za autorizaciju za helsefagarbeider-a. Tek juce mi je stigla faktura u kojoj pise da uplatim 1560.00 NOK na njihov racun.
Danas sam uplatio i treba u utorak da odem do banke da mi daju potvrdu o uplati.
Ostaje samo da cekam :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.06.2013. u 20:19 - pre 132 meseci
Citat:
goran21g:
Evo najnovijeg obavestenja u vezi autorizacije za sykepleiera.Supruga je upravo dobila odgovor iz SAK-a.
Supruga je poslala zaista kompletnu dokumentaciju u SAK (hvala Mirjani) krajem oktobra 2012.god,uplata je izvrsena sredinom decembra 2012.god a odgovor iz SAK-a je dosao juce 13.06.2013.god.
Supruga je zavrsila srednju med. opsti smer,polozen drzavni ispit,11 godina iskustva na hirurgiji u bolnici,zavrsila je Visu medicinsku u Cupriji,polozen drzavni ispit,zatim je radila uskladjivanje u Cupriji i dobila diplomu Visoke medicinske skole u Cupriji (bachelor) i polagala ponovo drzavni ispit posle diplome Visoke med.skole.
U SAK je poslala dokumentaciju iz srednje med.opsti smer,drzavni ispit,Visoke medicinske sole iz Cuprije (bachelor),drzavni ispit,radno iskustvo na hirurgiji 11 godina.
Rezulatat:AVSLAG

Da bi postala autorizovani sykepleier treba da ispuni uslove:
- Kurs i nasjonale fag for sykepleier
- Veiledet praksis i kommunehelsetjenesten, med sykepleifaglige oppgaver i Norge, i eldreomsorg og geriatri, i minst 8 uker (minst 30 timer i uken)
- Veiledet praksis, med sykepleifaglige oppgaver i Norge, i psykisk helsearbeid innen DPS (Distriktspsykiatriske sentre) eller på en psykiatrisk sengepost på et sykehus, i minst 8 uker (minst 30 timer i uken)
- Veiledet praksis ved en kirurgisk avdeling innen medisinsk avdeling på et sykehus i Norge, i minst 8 uker (minst 30 timer i uken)

Odgovor sa objasnjenjima je otkucan na 5 strana (poredjenje sa norveskim programom itd.).
Takodje su napisali da moze da odradjuje praksu kao sykepleier i da joj za to licenca nije potrebna (dok odradjuje praksu) vec mora da radi pod nadzorom nekog autorizovanog sykepleiera.
Dali su kontakte skola za nasjonal fag (Bergen,Oslo).Nakon ispunjavanja uslova potrebno je ponovo poslati za autorizaciju u SAK.
Dokument su potpisali Monica Emhjellen i Veronica Torp.
Dali su u prilogu dokument za zalbu (Klageskjema), u posebnoj fascikli dokumentaciju sa formularima za obavljanje one tri prakse (Praksisskjema for tre praksisperioder) i fotokopija Studieplan i Nasjonale fag (Infoskriv om nasjonale fag for sykepleier).

Objasnjenje je malo duze ali mislim da ce mnogima koristiti jer nakon nedavnih promena ovo je prvi odgovor (na forumu) u vezi autorizacije za sykepleira.

Ako neko zna neka napise kako se odradjuje praksa (da li se sam nalazi mesto za praksu ili mozda pomaze skola u Bergenu ili Oslu) i da li je mozda praksa placena ili delimicno placena.


Dakle,ako imas 7 godina skole dobijes 24 nedelje prakse i nasj.fag...ako sam te dobro procitala.Ne predlazem ti da se zalis na ovo,vec neka dodje u Norge i zaposli se prvo.Da bi odradjivala praksu,treba da je u sistemu.Od cega ce da zivi itd...Praksa nije placena u vecini slucajeva a ima jos nesto u svemu tome.Na poslu na kojem radis ili da trazis neplaceni permisjon ili da radis duple smene jer retko kada hoce da se izadje za to u susret...Tako da je to 6 meseci dvostrukog rada ali ova praksa za eldre og omsorg ako je sef ok hoce da se napise da je odradjena na poslu na kojem se vec radi u npr.starackom domu...Naravno treba dobiti mesto za praksu...i to se ide na upit.
Sto se nasjonalfag-a tice pise da je zahtev Bergen ali o tome sam vec pisala sa mnom u Bergenu kao i sa Jocom u Oslu su bili i ljudi sa polozenim NP3 tako da polozi taj ispit pa predaje tu dokumentaciju u neku od skola koje nude nasj.fag i kada dobije mesto ide na to...
Sve u svemu korak broj jedan je doci u Norge a onda se zaposliti pa poloziti jezik (ako se vec nije) pa nakon par meseci pitati sefa da se napise ta praksa iz eldre og omsorg i obavezno pokazati taj avslag od SAKA-a i objasniti sefu situaciju a onda stisnuti zube i raditi pola godine dupli posao sto nije ni malo lako ali svakako da se isplati...
To je proces od neke 2 godine...otprilike...zaposlenje/NP3/nasj.fag/praksa/autorizacija...
A dobila je ranije verovatno autorizaciju za hj.pl.,zar ne?
Videla sam kontakt na skype ali sam odlucila da je bolje na forumu da se to podeli da vise ljudi sazna odgovor a imam i jos jedan dodatni razlog a to je sto mi je skajp stvarno samo za privatno.Bez ljutnje.

I sto znaci sa 7 god skole ide se na 24 ned.prakse i nasj.fag...mada ce verovatno opet biti razliciti odgovori...Ipak je dobro znati da se sa 7 godina NE dobija totalni avslag naravno svih 7 opsteg smera!
Nazalost tih 24 nedelje prakse /pola godine/ nemas neka posebna prava i niko nece da ti da placeno odsustvo za to vreme sa posla.Maks.ako se izvuce od sefa za eldre og omsorg napisano...
Takodje za nasj.fag te 3-4 nedelje kada se odsustvuje je vrlo tesko dobiti sve placeno tj.da imas platu za vreme tog odsustva.Ja sam super sa mkjom seficom pa sam imala delimicno samo placeno a dobar deo sam zakinula od mog godisnjeg odmora...
Dakle,to je period bez vecih prava...
Skole mogu pomoci ali tek nakon sto dodjes na nasj.fag i to je najcesce za lokaciju Oslo/Bergen.Recimo nama u skoli u Bergenu su ponudili da se napise ko je sta dobio od prakse i da se napise lokacija ali su rekli da mogu najvise pomoci onima koji su iz Bergena i okoline...tako da od skole slaba vajda!
Ukoliko se nadje posao u nekom selu onda tu nemas bolnicu da odradis hirurgiju praksu a nemas ni psihijatriju ako se trazi klinicka praksa tako da se to mora odraditi u gradu gde se opet produbljuje tema na finansije i na smestaj za to vreme.
Ima tu dosta peripetija...ali ono sto je sada najvaznije je put pod noge pa u Norge!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
213.160.237.*



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.06.2013. u 23:27 - pre 132 meseci
Možda nekome bude korisno, malo o kreditnim karticama i dozvoljenom minusu.

Poslije mjesec dana rada zatražio sam od voljene Skandiabanken kreditnu karticu. Sve je online i poslije par dana odobrena sa limitom od 20 000 NOK.
Poslije tri mjeseca zatražio sam i dozvoljeno prekoračenje na tekućem od 20 000 NOK. Sve online i odobreno poslije par dana.

Tako lakom odobravanj je vjerovatno doprinijelo to što imam stalan ugovor a i račun mi je uvijek u plusu. Imam i solidan protok novca jer putne troškove plaćam kreditnom pa refundiram na kraju mjeseca od firme.

Ja sam sve podatke ispuni časno i pošteno i nedavno potom dobih pismo od neke valjda državne agencije da su imali upit o mojoj kreditnoj sposobnosti i da je odgovor bio "nema negatine istorije". Tako da nisu ni oni baš sisali vesla i mislim da ne treba muljati nešto sa tim online prijavama.


Ha en riktig god helg :-)
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.06.2013. u 10:27 - pre 132 meseci
Vidim da je Goran21 stigla odbijenica....to bi verovatno i mene cekalo,samo sto su mi jos trazili tu dopunu koja bi me mnogo kostala,a odgovor bi verovatno bio isti...
Ovako podseticu ,za one koji nisu citali ranije ovaj forum,da sam uspela da ih zamolim da mi za novac koji sam uplatila u oktobru za sestru, odrade obradu dokumenata za bolnicara...sto su mi i dozvolili...Odgovor jos nije stigao...Drugarica iz Norveske zvala ih je u moje ime ,u ponedeljak i rekli su da su moja dokumenta i dalje u obradi...
Ukoliko mi stigne licenca ,a ne autorizacija razmislicu o odlasku u Nemacku...jer tamo ste bolnicar od samoga starta...Cim se zaposlite krece nostrifikacija diplome za sestru...To kosta od 100 do 700 evra,u zavisnosti od vaseg radnog iskustva i skole ...Ukoliko ste tek zavrsili platicete verovatno ovu najskuplju varijantu,oni koji su kao ja u zrelim godinama, platice ovu najeftiniju varijantu...Posao je u starackim domovima...Posle dve godine mozete raditi i u bolnicama,ali to vazi za mladje kolege, jer u mojim godinama(imam 48 ) tesko ce vas primiti u bolnicu,zato sto po njihovom zakonu posle 55 godine zivota ne radite smene...Novi zakon stupa na snagu 1 jula tako da se sada lakse moze ici u Nemacku...Plata bolnicara 1000 evra neto start ,bez smena.Kad postanete sestra 2000 evra neto ..Potreban b1 nivo znanja jezika pre odlaska,poslodavac vam placa nastavak ucenja jezika,dobijate placene dane kada idete na casove...i obezbedjen smestaj prva dva do tri meseca...Agencija koja ovo radi za nase ljude,ne naplacuje nista,jer je placa poslodavac,ali ko krene tamo treba da zna da nostrifikaciju placa sam...I prevod dokumenata na nemacki...Znaci i ovo kosta,za sve treba novac...U mom gradu ucenje norveskog kosta 25000 svaki nivo posebno,nemacki 18000 pocetni nivo...
Znam da je ovo forum o Norveskoj,ali zelela sam da ovo podelim sa vama,za one koji jos razmisljaju sta im je ciniti...Nijedan put nije lak,a pogotrovo ne za nas iz SRbije...Meni se samo cini da je ovaj mozda za nijansu malo laksi,manje kosta.I nije lose imati vise mogucnosti...Zdravstvene radnike traze i u Libiji,ako je neko zainteresovan,tamo je potrebno znanje engleskog...jedan moj kolega radi tamo...i kaze da je za muskarce mnogo lakse nego za zene jer se prema zenama lose ponasaju...
Ne znam kako bi Norvezani gledali na to da se posle dve godine rada u Nemackoj posalju dokumenta na autorizaciju za sestru?Da li bi nesto znacila to zvanje med.sestra nostrifikovana u Nemackoj?
Ovo sto napisah o Nemackoj saznala sam od zene koja vodi nase ljude na rad tamo.Razgovarala sam vise od sat vremena sa njom preko Skype..i pitala sve sto me interesuje...Ako je neko od vas zainteresovan dacu mu podatke...mada znam da su jos neki sa foruma pricali sa njom.Potraznja za medicinskim sestrama opsteg smera tamo je velika i rekla mi je da ce tako biti verovatno i narednih deset godina...
Drage kolege,nadam se da ce svako od nas uspeti da ostvari ono sto zapocne i da cemo naci posao...kao i svi ostali sa ovog foruma koji nisu iz nase struke...Svako dobro svima od srca zelim...
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.06.2013. u 10:38 - pre 132 meseci
https://www.facebook.com/VisitOslo

http://www.24sata.rs/specijal/...ija-do-2020-godine/93819.phtml
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.06.2013. u 11:19 - pre 132 meseci
Citat:
DUNJA1965:
Vidim da je Goran21 stigla odbijenica....to bi verovatno i mene cekalo,samo sto su mi jos trazili tu dopunu koja bi me mnogo kostala,a odgovor bi verovatno bio isti...
Ovako podseticu ,za one koji nisu citali ranije ovaj forum,da sam uspela da ih zamolim da mi za novac koji sam uplatila u oktobru za sestru, odrade obradu dokumenata za bolnicara...sto su mi i dozvolili...Odgovor jos nije stigao...Drugarica iz Norveske zvala ih je u moje ime ,u ponedeljak i rekli su da su moja dokumenta i dalje u obradi...
Ukoliko mi stigne licenca ,a ne autorizacija razmislicu o odlasku u Nemacku...jer tamo ste bolnicar od samoga starta...Cim se zaposlite krece nostrifikacija diplome za sestru...To kosta od 100 do 700 evra,u zavisnosti od vaseg radnog iskustva i skole ...Ukoliko ste tek zavrsili platicete verovatno ovu najskuplju varijantu,oni koji su kao ja u zrelim godinama, platice ovu najeftiniju varijantu...Posao je u starackim domovima...Posle dve godine mozete raditi i u bolnicama,ali to vazi za mladje kolege, jer u mojim godinama(imam 48 ) tesko ce vas primiti u bolnicu,zato sto po njihovom zakonu posle 55 godine zivota ne radite smene...Novi zakon stupa na snagu 1 jula tako da se sada lakse moze ici u Nemacku...Plata bolnicara 1000 evra neto start ,bez smena.Kad postanete sestra 2000 evra neto ..Potreban b1 nivo znanja jezika pre odlaska,poslodavac vam placa nastavak ucenja jezika,dobijate placene dane kada idete na casove...i obezbedjen smestaj prva dva do tri meseca...Agencija koja ovo radi za nase ljude,ne naplacuje nista,jer je placa poslodavac,ali ko krene tamo treba da zna da nostrifikaciju placa sam...I prevod dokumenata na nemacki...Znaci i ovo kosta,za sve treba novac...U mom gradu ucenje norveskog kosta 25000 svaki nivo posebno,nemacki 18000 pocetni nivo...
Znam da je ovo forum o Norveskoj,ali zelela sam da ovo podelim sa vama,za one koji jos razmisljaju sta im je ciniti...Nijedan put nije lak,a pogotrovo ne za nas iz SRbije...Meni se samo cini da je ovaj mozda za nijansu malo laksi,manje kosta.I nije lose imati vise mogucnosti...Zdravstvene radnike traze i u Libiji,ako je neko zainteresovan,tamo je potrebno znanje engleskog...jedan moj kolega radi tamo...i kaze da je za muskarce mnogo lakse nego za zene jer se prema zenama lose ponasaju...
Ne znam kako bi Norvezani gledali na to da se posle dve godine rada u Nemackoj posalju dokumenta na autorizaciju za sestru?Da li bi nesto znacila to zvanje med.sestra nostrifikovana u Nemackoj?
Ovo sto napisah o Nemackoj saznala sam od zene koja vodi nase ljude na rad tamo.Razgovarala sam vise od sat vremena sa njom preko Skype..i pitala sve sto me interesuje...Ako je neko od vas zainteresovan dacu mu podatke...mada znam da su jos neki sa foruma pricali sa njom.Potraznja za medicinskim sestrama opsteg smera tamo je velika i rekla mi je da ce tako biti verovatno i narednih deset godina...
Drage kolege,nadam se da ce svako od nas uspeti da ostvari ono sto zapocne i da cemo naci posao...kao i svi ostali sa ovog foruma koji nisu iz nase struke...Svako dobro svima od srca zelim...


Norveskom SAK-u ne znaci nista sto je tebe autorizovala zemlja EU.Oni traze dokumentaciju iz skole iz zemlje u kojoj si uzela obrazovanje a to je Srbija.
Treba uvek sve razmotriti,i svakako da postoje lakse autorizacije nego sto je to u Norveskoj vezano za medicinu ali nigde neces imati ovu platu i bez obzira na troskove zivota,standard Norveske i Nemacke se ne poredi.Moj ujak zivi u Nemackoj i vise puta smo poredili i sistem i plate.Ali isto tako ne treba porediti Srbiju sa Nemackom...i jasno je da treba ici...Od svih tih zemalja EU Nemacka jeste najstabilnija...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.06.2013. u 11:27 - pre 132 meseci
Sve sto mi pisemo za Norvesku i kukamo...ipak treba da budemo svesni da je ovde dosta olaksana emigracija.Stezu sada obruce,pre neki dan je u njihovoj politickoj emisiji "Debata" na NRK1 bila tema:"Azil politika,manje stranaca generalno" i dizu oni temu i pale svetlo kritikuju trenutnu vladajucu partiju zbog velikog priliva stranaca a izbori su u septembru koje Stoltenberg ima velike sanse da izgubi,tako da rade oni promene...mada je i dalje to jedna od laksih emigracija papiroloski gledano a i po brzini obrade dokumentacije...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.06.2013. u 11:31 - pre 132 meseci
Citat:
stavasbriga:
Možda nekome bude korisno, malo o kreditnim karticama i dozvoljenom minusu.

Poslije mjesec dana rada zatražio sam od voljene Skandiabanken kreditnu karticu. Sve je online i poslije par dana odobrena sa limitom od 20 000 NOK.
Poslije tri mjeseca zatražio sam i dozvoljeno prekoračenje na tekućem od 20 000 NOK. Sve online i odobreno poslije par dana.

Tako lakom odobravanj je vjerovatno doprinijelo to što imam stalan ugovor a i račun mi je uvijek u plusu. Imam i solidan protok novca jer putne troškove plaćam kreditnom pa refundiram na kraju mjeseca od firme.

Ja sam sve podatke ispuni časno i pošteno i nedavno potom dobih pismo od neke valjda državne agencije da su imali upit o mojoj kreditnoj sposobnosti i da je odgovor bio "nema negatine istorije". Tako da nisu ni oni baš sisali vesla i mislim da ne treba muljati nešto sa tim online prijavama.


Ha en riktig god helg


Ja cesto na kucnu adresu dobijam pisma sa ponudom i informacijama o uzimanju kes kredita do 350.000 nok.Stave kao uslov 3 godine zivota ovde,stalnu zaradu na mesecnom nivou,a godisnja primanja visa od 150.000 nok,i da nisi imao slucajeve u inkasso tj.da nisi kasnio u placanju svojih mesecnih racuna...To su vrlo laki zahtevi samo sto ja tu rec zajam ne podnosim pa ja te koverte samo procitam Ali provere te naravno...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.06.2013. u 11:44 - pre 132 meseci
Evrozona trenutno ima 3,6 miliona nezaposlenih ljudi - prema podacima Merkelove.I velika vecina njih je pogodnija za norvesko trziste od nas.Toga treba da smo svesni.Statoil je ulozio dosta novca u projekte u Hammerfestu za vecu i siru proizvodnju gasa a potpisali su ugovor o izvozu bas sa Nemackom i Nemacka je za njih vazno trziste...Stoltenberg se na twitteru hvalio tim potpisanim ugovorom...Merkelova rece da ljudi zarad posla moraju biti spremni na selidbu.Istocni deo Nemacke je dosta nezaposlen ali to se ipak ne moze porediti sa Spanijom i Grckom gde je nezaposlenost ogromna.Spanci su vec napali norvesko trziste rada,dok Grci daleko manje ili gotovo nikako...ali 3,6 mil je prilicna cifra ljudi u EU koji su nezaposleni...a Norge im je lako dostupna a diplome priznate i zanati i diplome visokog obrazovanja...To je fakta...svidjalo nam se ili ne...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
77.243.22.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.06.2013. u 13:19 - pre 132 meseci
To je samo 3.6 miliona mladih,mislim do 25 god.,koji nemaju posla u EU...ukupno je , mislim , oko 20 miliona nezaposlenih , najgora situacija je jug EU... sto juznije to tuznije ..E zato je pocela guzvica i u Trumse-u...
Ali kako i sama Angela M. kaze ako hocete posao-pakujte kofere...:)
 
Odgovor na temu

fap
fap priboj

Član broj: 94480
Poruke: 30
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.06.2013. u 15:11 - pre 132 meseci
@mirjana
Hvala na informacijama JASNO MI JE. Odmah posle je pisao @stavasbriga otiso sam na sajt UDI i video to. U sustini to je moja situacija,imao bih platu koju traze i stan verovatno,s druge strane keva da napuni jos koju da bude preko 60,do tad bi morala se strpi. Sve uslove ispunjavam tako da norvezani valjda nece da prave problem...
 
Odgovor na temu

vujkeeeee
leder

Član broj: 305154
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.06.2013. u 18:03 - pre 132 meseci
Cao, dobio sam fodselsnummmer, ne D nummer,ali mi prvi broj nije od datuma rodjenja. Rodjen sam 09.08.1984. a broj pocinje 490884... Dal je njihova greska ili ne? Inace dozvola mi je nagodinu dana, do 10.06.2014. Hvala
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7844919 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.