Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7844617 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2013. u 15:01 - pre 132 meseci
http://www.radioplay.no/radionorge

it's alive, it's alive!!!
 
Odgovor na temu

dalmatinac123

Član broj: 315597
Poruke: 13
178.79.58.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2013. u 17:51 - pre 132 meseci
Trebala bi mi pomoc
Naime nameravam da idem u Norvesku.Cuo sam da se poslovi ciscenja ribe i ciscenje snega dobro placaju.Jel neko radio to?zanima me kada je najbolje vreme da se trazi sezonski posao?Ne znam Norveski ni rec ali znam engleski,jel to ista pomaze..imam Hrvatski pasos inace sam Srbin i posto ce sad Hrvatska uci u EU mislim da bi mi bilo dosta lakse sto se tice posla..Zanima me vase misljelje..Koji grad je najbolji za posao,gde,sta...???Hvala na odgovorima
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2013. u 18:06 - pre 132 meseci
Ih Dalmatinac...ti ovo nasiroko...
Hrvatski pasos-tj pasos EU ti otvara norvesko trziste tj.ne moras da spajas diplomu i posao.To je zlatna koka...
Ali uz tu zlatnu koku,trebao bi da znas jezik.Jer to je ta sjajna kombinacija.Svi nize kvalifikovani poslovi traze norveski u manjem ili vecem procentu...
Ciscenje snega...ja nisam cula da se super placa i da je bas tako trazeno...ali sada ti za to nije sezona cak ni ovde kod mene na severu...
Riba i ciscenje ribe...imas linkove na forumu ranije o tome...
Evo tih linkova za ribe... http://io.no/fiskeindustri/troms pa kontaktiraj vidi da li im trebaju ljudi kako stoje sa ljudstvom...
Sve u svemu,savet ti je da ucis jezik...ali necu da se ponavljam,jer uz jezik i pasos EU naci ces bilo koji posao a ne samo nesto sto je vezano za ribu...
Koji grad je tesko reci...mnogo smo pisali o tome,prednosti severa i juga,mane itd...
Ides tamo gde dobijes ponudu za posao,a lociras se tamo gde imas najbolju povezanost sa vozovima/autobusima itd...sto ce reci lociras se na jugu pa ako upali sever sa nekom ponudom,ides gore...
Ali seti se ipak da ti u toj kombinaciji EU pasosa nedostaje jezik kao dobitna kombinacija.Sam EU pasos nije dovoljan i ne treba se zavaravati.
On je ogromna i velika prednost ali bez jezika ide tesko i sa njim koliko god to zvucalo neverovatno,tako je.Uverices se i sam kada dodjes koliko puta ce te poslodavci pitati za poznavanje norveskog jezika.
Treba uciniti sve kako bi bio konkurentan na trzistu a jezik je prva stavka.Greska je u razmisljanju da samo zdravstvo treba da uci jezik,veruj mi i inzenjeri i programeri ga uce...pitanje je samo koliko ko hoce to da prizna...
Sve najbolje...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2013. u 18:09 - pre 132 meseci
Zasnivaj informacije na oglasima na stvarnom trzistu,iscitavaj te najvece oglasivace poslova pa na osnovu toga proceni sta je to sto je trazeno.
Riba i sneg su stvari koje ljudi laici povezuju sa geografskom pozicijom Norveske.Ne kazem da nije tacno ali za stvarnu emigraciju treba i malo planiranja,istrazivanja a ne samo cuo sam...
Da se ne shvati pogresno,ja to pisem vise realnosti radi...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

dalmatinac123

Član broj: 315597
Poruke: 13
178.79.58.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2013. u 18:23 - pre 132 meseci
Pozdrav Mirjana.Nadao sam se da ces mi bas Ti odgovoriti :)
Razumem te sto se tice jezika,potpuno se slazem,to ne bih ni zapostavio vec bi uzio..Pre 2 mes sam bio u Svedskoj kod druga na 10 dana,jezik mora da se zna,bez njega nista..To sto sam pitao za ribu i za sneg razmisljao sam da mi za to ne treba neki veliki nivo poznavanja jezija pa da dok to radim da ucim..
Sto se tice samog kontakta poslodavca jel mi preporucujes da odem do ambasade i da pitam nesto ili opvde da saljem CV u nadi da ce me pozvati ili kako..
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2013. u 18:23 - pre 132 meseci
Jasno je sto smo emigrirali.Nije se moglo ziveti normalno od svoje zarade ali uvek se islo u kafanu dal sa 100 dinara ili sa 200 ali ladna piva na toplom Suncu se na Balkanu popiti mora imao nemao...bilo jeste i bice...
Link: http://www.novosti.rs/vesti/pl...98-RS-Kafane-pune-uprkos-krizi
Tako i u Solunu pre mesec dana...puni kafici na mesto se ceka,a drzava bankrotirala...
Ovi kod mene gore puni para a opet pustahija po ulicama u odnosu na cinjenicu koliko s evise zaradjuje u odnosu na Balkan i koliko je visi standard zivota...
I onda nas zato i ne razumeju jer skoro se desilo da me kolega pitao (bio u Hrvatskoj na moru) kako nije tacno da ljudi nemaju para...kaze sve kafane pune...E,ne mozes ti njima objasniti da se za pivo kod nas imati mora...narocito jos kada ugreje Sunce... .Kaze...i lepo obuceni ljudi...ni to se ne da objasniti.Kod nas je bitno da ne ides na ulicu kao da te vulkan izbacio,a ovde je cudno kada se doteras,pitaju te sta ti se desilo
Inace i Apollo i Albatros (turisticke norveske agencije) rade hrvatsko primorje vec dugo vremena i jako ga fino prodaju cesto vidis pored letovalista kod komsija stoji utsolgt...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2013. u 18:27 - pre 132 meseci
Citat:
dalmatinac123:
Pozdrav Mirjana.Nadao sam se da ces mi bas Ti odgovoriti
Razumem te sto se tice jezika,potpuno se slazem,to ne bih ni zapostavio vec bi uzio..Pre 2 mes sam bio u Svedskoj kod druga na 10 dana,jezik mora da se zna,bez njega nista..To sto sam pitao za ribu i za sneg razmisljao sam da mi za to ne treba neki veliki nivo poznavanja jezija pa da dok to radim da ucim..
Sto se tice samog kontakta poslodavca jel mi preporucujes da odem do ambasade i da pitam nesto ili opvde da saljem CV u nadi da ce me pozvati ili kako..


Ja ne mislim da ti imas neke vajde od ambasade.Prosto to je samo moje misljenje,a ti naravno sam odlucujes.Ja sam za opciju slanja CV -a elektronski i direktan kontakt poslodavaca.Pretrazivanje sajta oglasivaca poslova kao sto je finn.no jobbnorge.no nav.no itd...i imas uvek mejl napisan pa kontaktiras...naglasis da imas pasos EU i da nemas nikakve papiroloske zavrzlame,da mozes da radis bilo sta ali tu bi jako bitno bilo navesti snakker norsk otvara gvozdena vrata...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2013. u 18:32 - pre 132 meseci
Evo to je jedna od ponuda Albatrosa za Hrvatsku...10.000 kruna...
Link http://www.albatros-travel.no/...oktober2013/Pages/Default.aspx
Fin program svasta se nesto vidi,na to putovanje isao kolega...odusevljen i kaze ma dole nema krize
I mi bi kukavci trebali da prodamo nesto...ima i kod nas sta da se vidi al sta ces kad smo ludi u glavu ne znamo se prodati pa to ti je...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

dalmatinac123

Član broj: 315597
Poruke: 13
178.79.58.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2013. u 18:36 - pre 132 meseci
morao sam da idem na google prevodilac da prevedem to snakker norsk :)
Znam da ce zezik biti barijera ali video bih da poradim na tome samo da se dokopam Norveske i krenem da nesto radim..Zanima me sto se tice ljudi,jesu nasi ljudi sp[remni malo da ti pomognu ili je sistem svako gleda sebe?
U svakom slucaju moram da cekam 1.7 ulazak Hrvatske u EU..
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2013. u 18:42 - pre 132 meseci
OMG dalmatinac, sad mi fali onaj *pljesneserukomprekoočiju*
kad su naši ljudi bili spremni ikom pomoći? podmetnut kajlu, to da.
 
Odgovor na temu

dalmatinac123

Član broj: 315597
Poruke: 13
178.79.58.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2013. u 18:49 - pre 132 meseci
Rejkoh da pitam Mozda su se emancipovali :)
Sto se tice Hrvatske uzecu konkretno Knin i u njemu su kafici puni a dati jedna 5% populacije Knina..
Ja cu da kazem zasto.Jer Hrvatska daje dobru socijalnu pomoc..Oni to zovu mislim mirovina ili kako vec,daju to a daju i neku pomoc borcijma iz rada odnosno bojevnicima tako da se to nakupi i ljudi i nece da rade samo su od 7 ujutrio do 23 navece u kaficima..BIO /VIDEO..
Jel iam nekih poslova koji bi se mogli raditi sa engleskim jezikom,dok ucim Norveski?Recimo neko obezbedjenje ili nesto cisto dok ne upoznas ljude i ne snadjes se..Nemam kod koga da odem tamo tako da bih jurio bilo sta..zato pitam
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2013. u 18:50 - pre 132 meseci
Citat:
dalmatinac123:
morao sam da idem na google prevodilac da prevedem to snakker norsk :)
Znam da ce zezik biti barijera ali video bih da poradim na tome samo da se dokopam Norveske i krenem da nesto radim..Zanima me sto se tice ljudi,jesu nasi ljudi sp[remni malo da ti pomognu ili je sistem svako gleda sebe?
U svakom slucaju moram da cekam 1.7 ulazak Hrvatske u EU..


Volim reci da su nasi ljudi uvek spremni dati informaciju.To pokazuje i ovaj forum.To mogu reci i za sebe licno.
Ipak mislim da se niko ne treba oslanjati na pomoc nasih ljudi.Svako se dobro namucio ovde i sada zivi svoj zivot.To je prosto tako i ne treba to shvatati negativno.
Ukratko,uzdaj se u sebe i ne ocekuj veliku pomoc jer ovo je uostalom i zemlja u kojoj nema veza,proteziranja i po babi i stricevicima.Niko nikom ne moze naci posao sve i da hoce.To je ono sto je nasim ljudima tesko da shvate.Ali tako je.
Ono sto je realno da se nadas je korektna informacija.Sve dalje od toga je mastanje.Realno.
I nije to lose.To je tako.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2013. u 18:53 - pre 132 meseci
Pa ja ti sve vreme pisem kako je malo toga sto prolazi samo sa engleskim... a da je tog nize kvalifikovanog nivoa...I spremacice koje rade ovde na severu imaju barem NP2 polozen (to je najnizi test jezika)...ozbiljno ti i dobronamerno kazem...ulozi malo u jezik,isplatice ti se visestruko...a ti sada odluci sam kako oces...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

dalmatinac123

Član broj: 315597
Poruke: 13
178.79.58.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2013. u 18:58 - pre 132 meseci
Nemoj pogresno da me shvatis samo sam informacije i trazio,normalno ako bi ko hteo da pomogne bilo bi jos bolje ali informacije su mi zlata vredne :) Ne bih zeleo da odem tamo puknem 1000/2 eura i nista ne uradim,zato prikupljam inf
Use i u svoje kljuse :)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.179.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2013. u 19:12 - pre 132 meseci
Da ti iskren budem oko naših ljudi meni je jedan Poljak više pomogao nego bilo ko naš ono iz nevezanog smo napravili neki kontakt i to sad ide svojim tokom. Elem zašto se uopšte i javljam, zato što mi je taj isti Poljak rekao da je on radio 3 god u fabrici ribe, da je ista ta fabrika odlična za sređivanje papira jer nisu radi da olako ostanu bez radne snage i da je on većinu svog Norveškog naučio radeći tamo sa ljudima. Ne znam da ti kaćem kakve su satnice ali ima tu u Alti jedna fabrika ribe pa ako nađeš njih ti se javi nekako će mo se već izorganizovati oko tebe. Elem da znaš da ćeš imati probni rad od 7 dana pa će ti reći da nisi loš ali treba još da učiš pa će ti produžiti probni rad na još 3 meseca i onda će presuditi. Naravno ta tri meseca služe da radiš za jevtine pare jer te ne bi ni posle prvih 7 dana ostavio da nisi valjao. Kao što sam većmranije rekao računaj na 160nok po satu tokom tog probnog perioda. Znam ljude koji su dobili i 140 ali su prihvatili to što ima. Kasnije su satnice normalne i kreću se oko 180 za srednju školu ne govorim o medicinarima jer za njih ne znam ništa. Eto toliko da znaš, sem posla obavezno obezbedi smeštaj, čak i da ideš kod svog naj rođenijeg nikada ne znaš kada će mu doći žuta minuta pa ćeš se morati seliti. Dakle ukalkuliši obavezno novce za smeštaj. Znam kada ne treba doći :to su letnji meseci, jun, jul, august. Oni podivljaju kada sine sunce i niko ništa ne radi, fabrike ribe su na kolektivnom godišnjem tokom juna a opet turisti navale u ta tri meseca pa su cene smeštaja enormne. Dakle toplo savetujem za dolazak februar ili mart sve ostalo je lutrija bar kada je u pitanju ne medicinska struka
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2013. u 19:13 - pre 132 meseci
Onda informacije radi... ne pukne ovde covek 1000-2000 evra...pukne mnogo vise 4000 eura...ovo je prica koja trazi finansijska ulaganja,srecu,snalazljivost i planiranje...
Krov nad glavom imas ili nemas cini tu osnovnu razliku u tom pocetnom pucanju para...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2013. u 19:17 - pre 132 meseci
Bobane bila sam van foruma tada...jesi li ti nasao posao u fabrici ribe?
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

srbijadamus1
teolog
Novi Sad

Član broj: 253939
Poruke: 59
*.84-49-222.nextgentel.com.



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2013. u 19:31 - pre 132 meseci
Rani start nije moguc za kuvare odbili su da mi izdaju to danas ne izdaju to za kuvare ,predali smo sve papire ali to neizdaju kuvarimoa ,inace to nema na sajtu pa cak ni teta iz policije nije znala ,te nam je trazila te papire ,predali sve i nista ,da li neko zna koliko se ceka dozvola za kuvare jel dva meseca ili duze
Napomena ja nisam ethnic cook ,vec klasican skill worker

[Ovu poruku je menjao srbijadamus1 dana 20.06.2013. u 20:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dalmatinac123

Član broj: 315597
Poruke: 13
178.79.58.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2013. u 19:37 - pre 132 meseci
Slazem se za to sto se tice nasih ljudi..Tokom mog boravka u svedskoj vise su mi ucinili Arapi nego nasi..Nema ko me nje zvao u kucu na sok ili kafu,ne daju ljudi da platis pice u kaficu kao znam da je u Srb ovo veliki novac dok te nasi nece ni pogledati..Nisam verovao da je to tako..
 
Odgovor na temu

Markitos
Skiathos - Σκιάθος

Član broj: 313124
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2013. u 19:44 - pre 132 meseci
Citat:
dalmatinac123: Slazem se za to sto se tice nasih ljudi..Tokom mog boravka u svedskoj vise su mi ucinili Arapi nego nasi..Nema ko me nje zvao u kucu na sok ili kafu,ne daju ljudi da platis pice u kaficu kao znam da je u Srb ovo veliki novac dok te nasi nece ni pogledati..Nisam verovao da je to tako..
[quote]

jesi li iz Knina dalmatinac ??? :D kad cemo za Norge ? ima nas , ima nas ? :))
Čuvajmo se od neljudi, ali se još više čuvajmo da i mi ne postanemo neljudi
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7844617 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.