Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7845247 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.06.2013. u 23:49 - pre 132 meseci
Citat:
stefanko23:
ljudi ja sam bas zaglavio sa dokumentacijom za tidlig arbeidstart... ne stize mi jos uvek postom skatteattest for skatt, a imam jos 6 dana do UDI-ja, norveska posta je prespora...

recite mi vi koji ste aplicirali za rani start i dobijali skatteattest for skatt og mervediavgift, koliko vam je trebalo da dobijete? moze li se to poslati mailom skenirano? vidim da faxom moze valjda? ... bas sam ocajan...


Zaobidji u tom ocaju prvu kvaku
Sredice se...sve se sredi na kraju kada pogubis zivce.Medjutim regenerisu se jer posle toga te ceka uvek neko novo nerviranje.Stedi se covece...rano je za ocaj!
Ovo za ovog nesrecnika na salteru je hit ali tako je nazalost...Dok zivis u Srbiji nisi toliko orijentisan gde smo u stvari i koliko se taj nas pasos malo ceni ali kada dodjes van i skontas...e tacno je da se uhvatis za prvu kvaku ali tako je tako je...sta ces
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
37.19.108.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.06.2013. u 07:16 - pre 132 meseci
Citat:
srbijadamus1:
Danas u policiji jedan nesrecik iz zemalja poput nase nema neki papir ,ona teta mu kaze bez papira morate napustiti norvesku .A on je pita jel i moja zena ,ova mu kaze i ona .Minut cutanja pa je opet pita a to sto je ona madjarica ?Teta kaze pa to menja sve !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ako ona radi(radi dva dana u veseraju kaze nesrecik)) onda mozete ziveti ovde !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!E bem ti Srpski pasos

Ha ha ha...rano se teta obradovala ... bila je brza za "nece moci" , ali minut joj je trebao da se sabere....
 
Odgovor na temu

zikkk
Beograd

Član broj: 303337
Poruke: 85



+68 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.06.2013. u 20:57 - pre 132 meseci
Danas sam cuo informaciju, da su u Norveskoj stopirali zahteve nasih radnika - medicinskih tehnicara, jer je neko podmetnuo laznu diplomu srednje medicinske skole iz
Srbije. Svi koji su do sada usli u proceduru ce biti procesuirani, a ostali, koji tek imaju nameru da predaju papire, ce biti odbijeni - do daljnjeg, zahvaljujuci tom pametnjakovicu.
 
Odgovor na temu

MiToman
NSRS
NSRS
Banja Luka

Član broj: 312953
Poruke: 28



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.06.2013. u 22:20 - pre 132 meseci
Citat:
zikkk: Danas sam cuo informaciju, da su u Norveskoj stopirali zahteve nasih radnika - medicinskih tehnicara, jer je neko podmetnuo laznu diplomu srednje medicinske skole iz
Srbije. Svi koji su do sada usli u proceduru ce biti procesuirani, a ostali, koji tek imaju nameru da predaju papire, ce biti odbijeni - do daljnjeg, zahvaljujuci tom pametnjakovicu.


Mozda im je to samo izgovor da se zatvore za nas :/
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.06.2013. u 22:44 - pre 132 meseci
Na njihovom zvanicnom sajtu NIJE nista tome slicno objavljeno.Niko ne generalizuje stvari.Svaka diploma se proverava ponaosob,tj.individualno.Oni stezu obruc sto se zdravstva tice za ljude van EU,takodje su uveli odredjene promene koje stupaju na snagu od jeseni ali ne treba se baviti spekulacijama.Prosto tu informaciju ti nije mogao dati taj "pametnjakovic" a sve je to prica neko mi je rekao.Zamisli kako to deluje uznemiravajuce na one ljude koji se spremaju sada da salju dokumenta svoja u SAK.
Svaka diploma se proverava a laznih dokumenata je bilo uvek iz mnogih zemalja pa te zemlje nisu stopirane na generalnom nivou.
Dakle,budimo malo odgovorni i bavimo se samo zvanicnim informacijama.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2013. u 07:10 - pre 132 meseci
Jel zna netko što se desilo s radio norge, jednostavno mi više ne radi, ni na jednom od 3 raspoloživa compa, znači nije stvar u compu

http://www.radioplay.no/radionorge#/radionorge

ueeeeeee *ronikrokodilskesuze*
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2013. u 09:50 - pre 132 meseci
E sad ja da otvorim stare rane prekovremenih sati. Ranije sam citao, ili lose zapamtio (jer me se nije ticalo bilo) da se prekovremeni sati (i bonusi) porezuju sa vecim porezem.
Isto sam pitao i advokata iz sindikata i on kaze da jeste, ce da ti uznu 50% poreza odma na uplatu, ali ce sledece godine da ti vrate razliku od 50% do onog koliko ti je stvarno (36% ili kako vec).
Tako da se u praksi prekovremeni ne porezuje razlicito od regularne plate.

A ako ste pak i vi to sve vreme tako objasnjavali, ondak samo ignorisite moj komentar :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2013. u 15:57 - pre 132 meseci
Gresis,druze moj veliki .
Prekovremeni sati se oporezuju RAZLICITO od regularane plate i evo pojasnjenja slucaja.
Ti dobijas svoju poresku karticu koja ima dva dela(jedan sa tabelom i procentom a drugi deo je samo sa procentom).Zavisno od godisnje zarade ide i procena koliko ces poreza da platis.To je individualno i to gradivo znas iz prethodnih lekcija
Dalje se u tekstu kaze...
Za svoj regularan posao od 100% (dakle bez prekovremenih sati) se skida porez po tabeli.Taj porez po tabeli je NIZI od procenta koji je napisan na tvojoj poreskoj kartici.Npr.pise 36% a tabela neka druga.Niko u Norveskoj po tabeli ne placa porez visi od 28%.Dakle,svi placamo porez izmedju 21% (Finnmark) do 28% ostatak zemlje.Ovde izuzimam Svalbard i Jan Maien gde je porez po 14%.Dakle to govorim tabelarno,govorim kada se tabela prevede na procente.A prekovremenis ati se oporezuju direktno sa procentom i u startu je to visi porez za 8%...ako po tabeli placas 28% a prekovremene sate na 36%.
Po zakonu i pravilu a to se postuje u drzavnoj sluzbi,skida se porez za prekovremene sate po onom procentu koji je napisan na kartici pa zavisno sta pise ali nikom od nas ne pise 50%.Medjutim,kako 36% nije dovoljno placen porez za prekovremene sate (a nemas neke povlastice posebne,cekace te baksmell tj.da im doplatis) mnogi privatnici skidaju 50% na overtid u startu pa ako si pretplatio vratice ti se sledece godine...
Ja imam kolege koje imaju poresku karticu tabelarnu a za prekovremene sate 36% i sami su trazili da im se skida 50% na te sate kako bi izbegli eventualnu doplatu poreza kasnije.
Ja placam tabelarno nekih 28% a prekovremene sate 45% jer je to napisano u mojoj poreskoj kartici.
Na poslu u bolnici nemam tabelu vec samo procenat od 45% i po tome mi skidaju porez jer mi je to drugi posao za sve sate...
Bitna stvar kod prekovremenih sati je i koliko ih radis.Zakon kaze 200 sati je dozvoljeno tokom godine.Ako si u okviru toga ok je,ako ides preko toga,moras se obezbediti porezom od 50% da ti skidaju jer te u suprotnom ceka doplata poreza a govorim naravno o periodu kada isteknu dve godine i kada se vise nema povoljnost zvana "standardfradrag".
Zakljucak: Prekovremeni sati se oporezuju vise od regularne plate otprilike vise od 8%-22%...
Pozdrav,druze!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2013. u 16:06 - pre 132 meseci
Politika tih dodatnih poslova i celog sadrzaja arbeidsmiljoloven-a (zakona o radu) je takva da se ti zapitas nekada o toj srazmeri broja radnih sati i poreza...jer ako radis dva posla ne mozes na oba posla da imas tabelarni porez i da u stvari placas manje vec suprotno...na tom drugom poslu te ceka oporezivanje direktno prema procentu sto je prilicno...ali tako je.Hoces da zaradis vise,ok zaradices ali ce i drzava da zaradi vise.I to je politika rada u ovoj zemlji.
Secam se u Karasjoku kommunelege zaradio covek 1,5 milion kruna ali platio je porez 650.000 i zaradio je zapravo 850.000 nok...za jednu godinu...
Secam se kada je on meni pricao(inace Libanac covek)...ja radila kao konj stalno...a on kaze,radi samo radi zaradices ti ali ce i drzava da zaradi i to lepo...
Sve u svemu...navikne se covek i teras svoj pravac...ja se vise na to koliko sam platila poreza i ne osvrcem...mozda malo kad popijem koje pivo pa preispitujem svoju emigrantsku odluku
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2013. u 16:08 - pre 132 meseci
Citat:
isabeau917:
Jel zna netko što se desilo s radio norge, jednostavno mi više ne radi, ni na jednom od 3 raspoloživa compa, znači nije stvar u compu

http://www.radioplay.no/radionorge#/radionorge

ueeeeeee *ronikrokodilskesuze*


Komp je u redu...nego moras da platis taksu sto ulazite u EU...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
86.62.175.*



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2013. u 18:38 - pre 132 meseci
Koliko ono nedelja smijes da budes van Norveske za period od tri godine,za uslov stalnog boravka ?
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.84-48-89.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2013. u 19:07 - pre 132 meseci
takkskduha za porez
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2013. u 19:34 - pre 132 meseci
Citat:
surbat:
Koliko ono nedelja smijes da budes van Norveske za period od tri godine,za uslov stalnog boravka ?


7 meseci.Sto mu dodje 210 dana ili ti podeljeno po godinama 70 dana/po godini u prve tri godine.Tada dobijas stalnu dozvolu.Ali da bi ispunio uslove za drzavljanstvo izmedju 3 i 7 godine zivota u ovoj zemlji mozes van zemlje biti 2 meseca godisnje.Kod produzavanja stalne dozvole tj.kada budes ovde 5 godina tada produzavas stalnu dozvolu to je jedino sto ti gledaju (kazu ovi sto su dobacili dotle )
A kada uzmes pasos,sto bi rekla jedna pevacica...idi,siroko ti polje,idi bice mnogo bolje na koliko hoces van zemlje...
Naravno da tu ima svercovanja...npr.ne prijavljujes boravak u zemlji EU...ides na more Grcka,Italija,Portugal,Spanija,Francuska nigde u pasosu ne lupaju i to je fin sverc dana...isto tako Norden...meni kada sam isla na Island nista u pasosu nisu udarili iako Island nije u EU ali je Norden...tako da u okviru Evrope ima sverca...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2013. u 19:55 - pre 132 meseci
Ranije smo pricali koliko je godina potrebno ljudima iz EU za uzimanje norveskog drzavljanstva.Isto kao nama 7 godina...a njima stalna dozvola ide posle 5 godina...mada malo ljudi iz EU uzima norsk drzavljanstvo...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg3.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2013. u 20:41 - pre 132 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
isabeau917:
Jel zna netko što se desilo s radio norge, jednostavno mi više ne radi, ni na jednom od 3 raspoloživa compa, znači nije stvar u compu

http://www.radioplay.no/radionorge#/radionorge

ueeeeeee *ronikrokodilskesuze*


Komp je u redu...nego moras da platis taksu sto ulazite u EU...



Æsj!La de dra til helvete!
 
Odgovor na temu

dada80

Član broj: 300420
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2013. u 22:50 - pre 132 meseci
Pozdrav svima! Sta znaci 20% stilling , koliko je to posla i koja su primanja? Unapred zahvalna)
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
62.206.155.*



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2013. u 23:31 - pre 132 meseci
Znaci malo. Petina radnog vremena i otprilike i tolika plata.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.06.2013. u 23:31 - pre 132 meseci
Za nas van EU to je neprihvatljivo.Mi moramo minimum 80% stilling.
To 20% zavisi kakav je turnus koliko su sati smene...ali otprilike to su 4-5 dezurstava u mesec dana.To je sitan dzeparac za studente...od toga ne mozes da zivis...a ni dozvolu da sredis...dakle,nista.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Arlto
Sasa Gojic
online prodaja
Belgrade

Član broj: 294899
Poruke: 24
37.19.108.*

Sajt: www.arlto.com


+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2013. u 10:14 - pre 132 meseci
Ozenis neku bucmastu Madjaricu i resen problem. Ne mogu da te izbace.
www.Arlto.com - Dodatna oprema za mobilne telefone
www.otkup-kolabg.com Otkup automobila Beograd
www.otkup-automobila.org Otkup polovnih automobila Srbija
www.ividik.com Servis, popravka, dekodiranje i otkup iPhone, iPad, iPod, Srbija
 
Odgovor na temu

dada80

Član broj: 300420
Poruke: 3
195.178.49.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.06.2013. u 12:48 - pre 132 meseci
Hvala puno Mirjana na realnom odgovoru
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7845247 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.