Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7702896 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.06.2013. u 22:57 - pre 131 meseci
Zato treba pozuriti, pre nego se seteeeeeeee! :)
 
Odgovor na temu

fap
fap priboj

Član broj: 94480
Poruke: 30
80.93.243.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.06.2013. u 23:02 - pre 131 meseci
Pozdrav svima :)
Jel moze roditelj da dodje da zivi sa vama u norveskoj,ali ne ono na par meseci, nego za stalno? Mislim ja i zena razmisljamo da odemo da radimo u nor a poveo bi i kevu tj. kompletno da se preselimo.
Unapred hvala
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.06.2013. u 23:54 - pre 131 meseci
Ne moze.Majka ne spada vise u tvoju najuzu porodicu.To su samo zena i deca.Njih mozes dovesti na pripoj porodice.Majku ne mozes.Ono sto mozes jeste da dovedes majku naknadno na 9 meseci kod tebe.To je moguce i regulisano je na sajtu UDI-a,npr.da ti cuva dete u tom periodu ( 9 meseci ),i to je to.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Gubijan
Ivan Gubijan
kordinatot u nvo
drustvo roma prokuplje
Prokuplje,Srbija

Član broj: 307700
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2013. u 01:04 - pre 131 meseci
Ajd bilo ko da mi odgovori na sledece pitanje: kad istekne 3 meseca nekom ko ima autorizaciju-kako i gde i sta je potrebno za produzetak boravka????
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2013. u 03:43 - pre 131 meseci
Odes u policiju i pokazes pasos,autorizaciju za helsefaga i evt.odstampas sa sajta UDI-a pravila o faglært-ima ( za slucaj da sluzbenik bude tupav,a to nije lako izbeci),i nemas nikakvih problema,zavrsi se sve za 5 minuta (ja nisam to radila ali oni koji jesu kazu da je ok i da nije bilo vecih problema).Ti imas pravo boravka 6 meseci jer si faglært na osnovu autorizacije.
Za taj deo price se ne sekiraj...
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.bb.online.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2013. u 06:21 - pre 131 meseci
Moguce je dovesti roditelja ako je stariji od 60 godina i nema bracnog partnera ili druge djece koja zive u maticnoj zemlji. Postoji i rubrika posebni slucajevi tako da se mozda i neke druge okolnosti mogu uzeti u obzir.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.intern.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2013. u 06:43 - pre 131 meseci
Citat:
filipps:
Gledam ja sad ove sommerjobb-ove na finn.no i uglavnom... mrka kapa
Svi, apsolutno SVI TRAZE JEZIK (norveski) both written and oral. Engleski je tu i tamo opcija negde. Znaci ja mislim da je nemoguce, i da imas sve papire i vec smestaj obezbedjen (!), da dobijes posao apliciranjem preko Interneta (jer ne znas jezik, a to se trazi). Ako se dobro secam, samo jedan bracni par je radio preko leta u NO ali preko veze. Rodbina ili neko poznanstvo od ranije, pa su ih ljudi pozvali i dali im posao preko leta. I to u restoranu, zena u kuhinji/pomocni radnik. Za muza se ne secam vec sta je bilo napisano... Elem, bas ima dosta oglasa da se traze kamiondzije, ali dzaba kad nemas dozvolu. A i moras se norveskim sluziti. Engleski nema prodju.

Ako neko ima ideju...

Što se vozača tiče nije neki problem kada naiđeš na poslodavca kome treba odmah i sad vozač ali je problem preko neta zadovoljiti njihove uslove. Pouzdano znam da se stvar za vozače rešava na sledeći način : prvo se ide u Dansku i radiš 3 meseca sa našom dozvolom, onda te oni organizovano vode u Poljsku gde odradiš onaj sertifikat za vozača u EU i prevodi ti se dozvola na poljski tačnije dobijaš EU vozačku izdatu u Poljskoj. Sa tim možeš onda da radiš po celoj EU ali je neko ovde napisao da Norvežani ne priznaju takve dozvole pa i dalje nisam siguran da će moći raditi u NOR sa tom dozvolom.
Što se ostalih majstorskih poslova tiče zaboravite net. Nogu pred nogu od firme do firme i nešto će iskrsnuti, istini za volju da sam znao norveški imao bih posao već 3-eg dana ovako sam ga dobio posle 8 dana traženja i to u Alti koja jedva ima 20000 duša. Dakle veći grad i lično prisustvo mislim da te šanse dovode na značajno viši nivo.
Da ne mislite da će vam biti lako vredi i ovo znati : ako idete na teren sa firmom onda se radi 12h kako bi se svima isplatilo. Neće Norvežani da plaćaju hotel a da vi radite 8h kao kada ste kući. Terenski rad se plaća malo više jedno 10% više u odnosu na satnicu koju imate redovnu. Otprilike satnice za period od 3 mes su oko 160kruna pa se vi ravnajte prema tome. naravno odatle treba izbiti porez od 36% i to vam je računica za platu. jednostavnije rečeno ovako
160 x 7.5 x dana koliko ste radili = y - 36% = vaša plata
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

fap
fap priboj

Član broj: 94480
Poruke: 30
80.93.243.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2013. u 08:44 - pre 131 meseci
@mirjana @stavasbriga
hvaala vam puno.ali malo su oprecni odgovori.pa ako neko moze da mi pojasni da li postoje ikakve sanse da mi dodje keva. cuo sam da moze da dodje ali ako ja potpisem nesto da ja garantujem da je izdrzavam
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:404:64c6:3b2b:1..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2013. u 14:03 - pre 131 meseci
ljudi koji ste se skoro prijavljivali za radne vize, kako ste dokumentovali gde cete ziveti?

ugovor?
moze neko napisati izjavu da cete ziveti kod njega? da li u tom slucaju treba neki dodatni dokument, ko npr. o vlasnistvu te kuce, to mi rekose iz udija...

hvala unapred
 
Odgovor na temu

Sandra Teodora
Aleksandra
Beograd

Član broj: 306687
Poruke: 12



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2013. u 14:17 - pre 131 meseci
Tijana,
izvini posto si ti najskorije slala papire jel treba i licenca da se posalje za medicinsku setru SAKU-u ako imam vazecu i svedocanstava za sva 4 razreda, neki kazu samo diploma,


Hvala unapred,


 
Odgovor na temu

minjavasic
Beograd

Član broj: 310955
Poruke: 35



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2013. u 14:44 - pre 131 meseci
Zelim da uplatim ovo po novom od 1.juna u banci, samo sto ne razumem sta da kazem u nasim bankama gde da napisu moje ime i prezime i datum rodjenja kao sto pisem ovde:
"You need to make a reference to your name and birth date in the notification field for SAK to identify your payment upon arrival. SAK does not use Customer Identification Number."
Da li neko ima savet za mene?

Evo link sa celim objasnjenjem na engleskom
http://english.sak.no/sites/sa...-from-1-june.aspx#.UbnMIOc2KxA
 
Odgovor na temu

dekky.m
Beograd

Član broj: 315515
Poruke: 5
*.mbb.telenor.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2013. u 15:00 - pre 131 meseci
@minjavasic
Ja sam baš prekjuče uplatio (u Raiffeisenu). Samo im reci da u polju za komentare, na potvrdi koju će ti izdati, treba da se upišu tvoje ime i prezime i datum rođenja i to je sve.
 
Odgovor na temu

minjavasic
Beograd

Član broj: 310955
Poruke: 35



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2013. u 16:43 - pre 131 meseci
dekky, hvala od srca! Kazi mi sa kojim si podacima isao u banku tj da li nosim samo onaj broj racuna i SWIFT/BIC: DNBANOKK
IBAN: NO8876940516796 i to je dovoljno? Ako imas vremena kazi mi da li si platio u eurima pa su oni pretvarali u NOK ili u dinarima? Hvala puno
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2013. u 16:55 - pre 131 meseci
Citat:
fap:
@mirjana @stavasbriga
hvaala vam puno.ali malo su oprecni odgovori.pa ako neko moze da mi pojasni da li postoje ikakve sanse da mi dodje keva. cuo sam da moze da dodje ali ako ja potpisem nesto da ja garantujem da je izdrzavam


Neznam sta ti nije jasno.Ja sam ti napisala zvanicnu informaciju sa sajta UDI-a,a takodje na ovom forumu stavila i linkove specijalnih slucajeva koje je UDI naveo ( zokiruma pitao da li mu moze doci otac na duze od 9 meseci) i postoje opcije gde je moguce obrazloziti da ce ti roditelj cuvati decu i da se dobije dozvola na 5 godina.Kaqzem i ponavljam,potrebno je navesti dovoljno specijalan razlog a da ga oni prihvate.
Stavasbriga ti je napisao u kom slucaju bi eventualno mogao da to izvedes.Taj slucaj imam ja na primer.Ako si jedinac,nemas brace i sestara koji zive sa majkom ili u Srbiji,a majka ti je starija mozes da objasnis da NEMA ko da se brine o njoj i da zato zelis da dodje u Norge.Podrazumeva se na nemas oca u tom slucaju.U svim slucajevima spajanja porodice se podrazumeva da ces ti garantovati za izdrzavanje te osobe ili vise osoba zavisi koliko se ljudi spaja na tvoja ledja.
Regularnim pripojem porodice majku ne mozes spojiti.Na taj nacin mozes da spojis zenu i decu.I tu nema sta da ti nije jasno.
Majku bi eventualno mogao spojiti u odredjenim okolnostima ali ako imas sestru/brata ili oca,ne mozes...jer tada o njoj ima ko da se brine...
Sve zavisi koju ti specijalnu situaciju imas.Ako je imas.Jer ukoliko je nemas,NE MOZES spojiti majku.
Evo ti link sa sajta UDI-a na norveskom koji clanovi porodice mogu doci i pod kojim uslovima...
Link: http://www.udi.no/Sentrale-tem...m-kan-soke-familieinnvandring/

A ovo je deo koji ti je stavasbriga napisao...
Citat:
"enslig mor eller far over 60 år til en person som bor i Norge. Du kan ikke ha ektefelle, samboer, foreldre, barn, barnebarn eller oldebarn i hjemlandet. Sønnen eller datteren din i Norge må være over 18 år."...
-Znaci,majka ti nema nikoga u zemlji osim tebe (ni muza,ni drugu decu ni unucad ni praunucad,i ti imas vise od 18 godina.

Dakle,regularno ne moze,ali ako imas neku specijalnu situaciju mozda bi proslo kao ovo gore navedeno jer tada se pozivas na pravilo zvanicno pravilo koje su oni naveli na svom sajtu...
Jel ti sada jasnije?
Pozdrav!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2013. u 17:01 - pre 131 meseci
Citat:
stefanko23:
ljudi koji ste se skoro prijavljivali za radne vize, kako ste dokumentovali gde cete ziveti?

ugovor?
moze neko napisati izjavu da cete ziveti kod njega? da li u tom slucaju treba neki dodatni dokument, ko npr. o vlasnistvu te kuce, to mi rekose iz udija...

hvala unapred


Stefanko,ja sam napisala na papiru da ce ta i ta osoba ziveti kod mene u tom i tom periodu (a taj period se slaze sa periodom rada koji pise na arb.tilbud) i stavila adresu i potpis i ja i ta osoba koja ce da zivi kod mene neki period.I to je proslo i ta osoba je dobila dozvolu.E sada,jesu trazili ugovor o stanu tj.zakupu stana izmedju mene i moje sefice ali ga ja tada nisam imala kod sebe i proslo je.Ali da znas da traze i pored izjave ugovor o stanu tj.zakupu stana da vise na koji period zivi ta osoba u tom stanu gde ces ti ziveti a ako je licno njen/njegov stan onda ugovor o kupovini stana...
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sinisa3007
sinisa preradovic
trgovac
beograd

Član broj: 303853
Poruke: 53

Sajt: google


+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2013. u 17:16 - pre 131 meseci
Citat:
fap:
@mirjana @stavasbriga
hvaala vam puno.ali malo su oprecni odgovori.pa ako neko moze da mi pojasni da li postoje ikakve sanse da mi dodje keva. cuo sam da moze da dodje ali ako ja potpisem nesto da ja garantujem da je izdrzavam





da li ako ti majka ili otac budu par puta zakonski po 9 meseci i i budu ukupno 3 godine u Norveskoj imaju pravo na PENZIJU,jer citam da ko god bude u norveskoj 3 godine zakonski ima pravo na penziju,da li oni spadaju u tu kategoriju,ko zna
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
213.160.237.*



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2013. u 17:27 - pre 131 meseci
Citat:
a zakonski po 9 meseci i i budu ukupno 3 godine u Norveskoj imaju pravo na PENZIJU,jer citam da ko god bude u norveskoj 3 godine zakonski ima pravo na penziju,da li oni spadaju u tu kategoriju,ko zna
zna

Ovo zvuci previso dobro da bi bilo istinito! Imas li neke informacije, gdje si ovo procitao?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2013. u 17:38 - pre 131 meseci
Citat:
sinisa3007:
Citat:
fap:
@mirjana @stavasbriga
hvaala vam puno.ali malo su oprecni odgovori.pa ako neko moze da mi pojasni da li postoje ikakve sanse da mi dodje keva. cuo sam da moze da dodje ali ako ja potpisem nesto da ja garantujem da je izdrzavam





da li ako ti majka ili otac budu par puta zakonski po 9 meseci i i budu ukupno 3 godine u Norveskoj imaju pravo na PENZIJU,jer citam da ko god bude u norveskoj 3 godine zakonski ima pravo na penziju,da li oni spadaju u tu kategoriju,ko zna


Ovo bi bila bajka...
To za penziju je tacno.Ako si ovde 3 godine (vezano u jednom komadu) imas pravo na penziju onu minimalnu.
Ali sto se roditelja tice nakon tih 9 meseci oni izlaze iz zemlje i nema produzavanja te vize vec moras nakon nekog vremena da trazis novu...i to automatski krsi pravilo 3 godine vezanog boravka,tj.bez prekida...moras imati fast dozvolu da bi to dobio,tj.da ispunis uslove za to.A roditelj sa dozvolom od 9 meseci nema prava na fast dozvolu nakon 3 godine,i mora imati izlaz iz zemlje,pa ponovno trazenje...Nisam nikog pitala da li na taj nacin roditelj ima pravo na penziju ali prosto ne verujem jer ne ispunajvaju se uslovi kojima se stice penzija...


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sinisa3007
sinisa preradovic
trgovac
beograd

Član broj: 303853
Poruke: 53

Sajt: google


+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2013. u 17:42 - pre 131 meseci
pa ne znam da li je istinito mislim da sam procitao na sajtu ambasade davno,ali nije me nesto interesovalo,pa mi je cak jedan bosanac koji ovde dugo zivi rekao da tako nesto postoji al sve je to rekla kazala,naravno ima sa balkana puno ljudi koji ovde dugo zive i love u mutnom
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.06.2013. u 17:46 - pre 131 meseci
Evo koja prava daje ta dozvola od 9 meseci za roditelja koji dolazi u posetu detetu u Norge:

Innholdet av tillatelsen
Med denne tillatelsen kan du som forelder besøke barnet ditt som er bosatt i Norge i inntil ni måneder. Tillatelsen gir deg ikke rett til å arbeide i Norge, og du må reise tilbake til hjemlandet ditt når oppholdstillatelsen går ut. Du kan reise ut og inn av Norge så lenge tillatelsen varer.Tillatelsen kan ikke fornyes/forlenges, dette gjelder også tillatelser som er gitt for en kortere periode enn ni måneder. Etter at du har oppholdt deg i minst ett år utenfor Norge, kan du få en ny ni-måneders tillatelse. Hvis du i mellomtiden har vært på besøk i Norge (for eksempel på visumbesøk), forlenges ettårsperioden med like lang tid som dette besøket varte

Dakle,nema produzavanja,ne mozes da radis,moras nazad van zemlje kada dozvola istekne,i najvaznije nakon sto boravis tih 9 meseci moras biti van Norge 1 godinu da bi mogao da trazis ponovo tu dozvolu i ne mozes u tom periodu da posecujes Norge jer na taj nacin produzavas vreme koje moras biti van Norge...
Dakle,ova dozvola ti ne daje nikakva prava osim posete detetu pa samim tim krsi se glavno pravilo kod penzije a to je 3 godine bez prekida.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7702896 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.