Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7810487 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2013. u 10:40 - pre 132 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
nikolamancic:
Citat:
boban 13:
Ja dobio probni rad od ponedeljka nadam se da će sve proći OK i da ću se zadržati na poslu.

... e pa matori neka ti je sa srecom!!! cestitam na trudu i istrajnosti!!! ponavljaj sebi da ce sve biti u najboljem redu jer kakve su ti misli, takav ti je zivot! drzi se i nadalje ko do sad i nema muuuuke


CESTITKEEEEEEEEEEE

hvala svima i privremeni per.num. sam danas dobio
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2013. u 10:49 - pre 132 meseci
Citat:
pan 1:
Imam jedno pitanje:
Da li treba potvrda koju izdaje skola o fondu casova i za visoku skolu za vaspitace i potvrda o polozenim ispitima?
Zna li neko?

Ja sam poneo dodatak diplomi na kojem sve piše, o broju časova, programu i ocenama. Ako dolaziš ovde prvo da nađeš posao pa onda da autorizuješ diplomu ponesi to od dokumenata a ostalo će ti već neko poslati.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

dajica

Član broj: 310934
Poruke: 3
*.teol.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2013. u 11:07 - pre 132 meseci
Pozdrav svima. Da li je neko slao nastavničke diplome na nostrifikaciju, doplomu pedagoga ili sl. Pošto sam ja dobila generalnu autorizaciju za pedagoga. Priznali su mu 4 godine fakulteta, jer je i kod njih tako. E sad bih trebala slati Udiru pošto su oni zaduženi za obrazovne profile. Ako neko ima iskustva sa time bilo bi mi korisno. Hvala puno
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2013. u 11:09 - pre 132 meseci
Citat:
pan 1:
I jos nesto - da li se neko porodio od kada je dosao u NO? Da li daju neku jednokratnu pomoc, deciji dodatak ili nesto u smislu finansija i koliko? I da li uopste mozes da trazis neku pomoc? Ali da imas pasos EU a ne nas jer mislim da onda neces imati bas neka prava. Ako imas Madjarsko drzavljanstvo kakva su ti prava? Kod nas ima ono sto daje drzava, opstina i republika pa dodje oko 800 e za prvo dete i oko 1.500 e za drugo dete ali svaki mesec dobijas po 50-ak e na racun naredne 2 god. Znam samo da Bambi ima malo dete pa ako procita ovo nek mi objasni sta i kako.
Puno pozz za sve!

 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2013. u 14:53 - pre 132 meseci
Bojim se da si ti strani državljanin i da samim tim tvoj porođaj tj. beba predstavlja tuđ a ne njihov problem i da od neke naknade nema ništa. No to je moja pretpostavka, za one koji su imali sređene papire postojale su 2 opcije
1 neki keš koji je bio sitan u odnosu na drugu opciju
2 kupovina opreme, pelena i sl gde je suma bila gotovo 2x veća od prethodne. To je iz nekog sećanja jer me to nikada nije jako zanimalo pa sam slušao onako reda radi :-)
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2013. u 15:53 - pre 132 meseci
Citat:
DAVORNO:
Ovaj forum je odavno prestao da bude za ono sta je namenjen. Pojedinci (djombe) sa ovog foruma su dali sebi za pravo da lupaju packe svim novo pridoslim cllanovima na forumu , i tako umesto da sire korisne informacije oni se prepucavaju sa ljudima koji traze izlaz iz bez izlazne situacije, ili covek pita sta treba od papira za autorizaciju onda pocne unakrsna paljba od svih starosedeoca iz svog moguceg naoruzanja (i to na 20 strana), citaj forum pocni iz pocetaka, receno vec 1000 puta , zelis da odes a mrzi te da citas. A ti isti starosedoci pisu o vremenu, o ispijanju piva , pa volimo hrvate mrzimo hrvate, utakmice pa kolege norvezani,pa jule kake pa glupusti koje nemaju veze sa zivotom ali oni su djombe (zasluzni gradjani) i mogu da pisu sta god misle da treba ( a ja mislim da im je socijalni zivot bas i nije na nekom nivou) ljudi razmenite telefone skyp, mailove pa se druzite do mile volje ali ne i ovde na forumu jer ovaj forum se rastego na 542 strane x 20 postova svaka strana i vi sve ocekujete da se to procita, ili mozda imate zelju da svi novo pridosli budu upuceni u vas uspesan zivot u Norveskoj (mislim uspeli ste u zivotu)jer kod Srba djaba ste uspeli ako to niko ne zna. Zato novo pridosli forumasi pitajte i po 5000 puta sve sto vas interesuje, a vi zasluzni gradjani imate 2 mogucnosti ili da odgovorite ili da ignorisete, ali nemate nikakvo pravo da ljudima drzite predavanja o tome treba li da se cita forum od pocetka ili ne. I ko sta treba da radi ili ne. (Kome se ne svidja pitanje jednostavno ga ignorise i resen problem)

Toliko od mene do sledeceg javljanja (ako budem imao sta pametno da kazem)

A zasluzni gradjani slobodno mogu da se osete prozvanim.


Sa jednim delom teksta se slazem a to je da sigurno deo ljudi ovde smatra da je "uspeo u zivotu" i u skladu sa tom recenicom se i ponasa/pise ovde,ali isto tako sam i mnogo ljudi upoznala licno bas ljude sa ovog foruma i ne spadaju u tu grupu.A vecina njih su stalni aktivni clanovi foruma.
Ovaj forum,Davorno,ima naslov:"Zivot u Norveskoj,kako otici i kako se zivi tamo?"Deo "kako se zivi tamo" nema veze sa dokumentacijom,papirologijom,zakonima...jer to sve spada u prvi deo "kako otici"...a kolege Norvezani,julebordet,julekake,klima,obicaji kod njih i nas...e to sve spada u ovaj drugi deo naslova ove teme,tako da ne bih rekla da su gluposti.
Podsecanja radi...kada si bio ovde i ti si pozdravljao svog druga iz kampa preko ovog istog foruma.
Citat: "pozdrav i tebi druze mi slavimo u kampu a vi papirasi verovatno negde u hamaru
izvinjavamo se ostalima ali nisam mogo da odolim da se ne javim drugu koji je u istom kampu u kom i ja ali je trenutno kod neke rodbine"-tvoj sa prve strane ovog foruma...
Isto tako...kada kazes "kome se ne svidja pitanje jednostavno ga ignorise i resen problem"...to vazi i za sve ljude kojima se ne svidja ova tema...pa ljudi ignorisite je...internet je ogroman.Mislis da je tema prestala da bude ono za sta je namenjena?Ok,pa ignorisi je druze moj.To je bar lako.
Nista licno i veliki pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

norgeultra
nezaposlen

Član broj: 314504
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2013. u 16:03 - pre 132 meseci
miro tebe sam cekao da mi das pravi odgovor na pitanje , jel moze da se dobije posao sa srednjom medicinskom smer medicinski tehnicar ?
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2013. u 16:07 - pre 132 meseci
Citat:
pan 1:
I jos nesto - da li se neko porodio od kada je dosao u NO? Da li daju neku jednokratnu pomoc, deciji dodatak ili nesto u smislu finansija i koliko? I da li uopste mozes da trazis neku pomoc? Ali da imas pasos EU a ne nas jer mislim da onda neces imati bas neka prava. Ako imas Madjarsko drzavljanstvo kakva su ti prava? Kod nas ima ono sto daje drzava, opstina i republika pa dodje oko 800 e za prvo dete i oko 1.500 e za drugo dete ali svaki mesec dobijas po 50-ak e na racun naredne 2 god. Znam samo da Bambi ima malo dete pa ako procita ovo nek mi objasni sta i kako.
Puno pozz za sve! ;)


To pitanje je jako komplikovano, i po meni je najbolje detaljno iscitati NAV stranicu vezanu za tu problematiku, kako bi se stekla jasnija slika (ja koliko sam uspeo da vidim - sve je na norveskom, ali tako je kako je).
Ugl, moze se podeliti cela prica u 2 dela:

1. Oba roditelja su u radnom odnosu minimum 6 od poslednjih 10 meseci - tada vazi deo "foreldrepenger ved fødsel", i tu negde valjda ima i kalkulator koji pokaze koliko novca se dobija nedeljno/mesecno dok je majka na porodiljskom (a to bude cirka BRUTO iznos plate) , a tad otac ima pravo na "fedre kvote" tj placeno odsustvo u trajanju od 3 meseca (placeno uobicajenom NETO platom) u toku prve 3 godine zivota deteta (kada izabere). LINK

2. Majka nije u radnom odnosu ili iz nekog razloga nije u mogucnosti da dobije/iskoristi "foreldrepenger" - tada vazi deo "engangsstønad ved fødsel", i tu stoji da se dobija jednokratna neoporezova suma u iznosu od 35.000 NOK. Otac tada nema pravo na "fedrekvote". LINK

Sva deca od rodjenja do 18 godine dobijaju mesecni dodatak - "Barnetrygd", cirka 1.000 NOK/mesecno (a deca samohrane majke duplo toliko) LINK

Ovo je u par recenica, u najkracim crtama - i ne videh nikakvu razliku izmedju EU i ne-EU..

[Ovu poruku je menjao moukoko dana 07.06.2013. u 12:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2013. u 16:21 - pre 132 meseci
Citat:
milancle:
Izvinjavam se ali opet mi nije jasno. Po ovome sad ispada da ja ne mogu da vozim srpski auto recimo ni letos kad podjem u grcku na more, jel imam radnu dozvolu duze od 6 meseci u norveskoj i ne vazi mi vise medjunarodna?


LINK
tj, As a visitor to Norway you can use your driving licence for up to 3 months after entering Norway, provided the driving licence is valid in the issuing country.

If you take up ‘normal residence’ in Norway, your driving licence is also valid for up to 3 months.

After these 3 months you can no longer use your foreign driving licence. You have to either exchange your driving licence or apply for a driving licence in Norway. We recommend that you start the exchange/application procedure as soon as you have taken up normal residence in Norway. You are considered to be a resident of Norway from the date you obtain a Norwegian national identity number, or if you usually live here for at least 185 days in each calendar year because of personal and occupational ties.

Ako dobro vladas norveskim, taj isti sajt (njihove Agencije za saobracaj) je dosta detaljniji na norveskom: LINK

Sto ce reci da nasa medjunarodna vazi samo dok smo turisti, posle toga (tj 3 meseca od ulaska u zemlju) vise ne vazi, i polaze se sve od 0, osim kursa osnovnog poznavanja saobracajnih propisa (Trafikalt grunnkurs).. To inace ne sprecava mnoge nase koje poznajem da voze sa nasim (nevazecim) dozvolama - po principu, ma sta oni znaju dal je Srbija u EU .. I to ume da prodje, al ako ne prodje kazne nisu male.
 
Odgovor na temu

DAVORNO
davor nikolic
Koppang Hedmark

Član broj: 128579
Poruke: 89
*.static.ventelo.no.



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2013. u 17:59 - pre 132 meseci
[quote]Mirjana Savicic:
Citat:
DAVORNO:
Ovaj forum je odavno prestao da bude za ono sta je namenjen. Pojedinci (djombe) sa ovog foruma su dali sebi za pravo da lupaju packe svim novo pridoslim cllanovima na forumu , i tako umesto da sire korisne informacije oni se prepucavaju sa ljudima koji traze izlaz iz bez izlazne situacije, ili covek pita sta treba od papira za autorizaciju onda pocne unakrsna paljba od svih starosedeoca iz svog moguceg naoruzanja (i to na 20 strana), citaj forum pocni iz pocetaka, receno vec 1000 puta , zelis da odes a mrzi te da citas. A ti isti starosedoci pisu o vremenu, o ispijanju piva , pa volimo hrvate mrzimo hrvate, utakmice pa kolege norvezani,pa jule kake pa glupusti koje nemaju veze sa zivotom ali oni su djombe (zasluzni gradjani) i mogu da pisu sta god misle da treba ( a ja mislim da im je socijalni zivot bas i nije na nekom nivou) ljudi razmenite telefone skyp, mailove pa se druzite do mile volje ali ne i ovde na forumu jer ovaj forum se rastego na 542 strane x 20 postova svaka strana i vi sve ocekujete da se to procita, ili mozda imate zelju da svi novo pridosli budu upuceni u vas uspesan zivot u Norveskoj (mislim uspeli ste u zivotu)jer kod Srba djaba ste uspeli ako to niko ne zna. Zato novo pridosli forumasi pitajte i po 5000 puta sve sto vas interesuje, a vi zasluzni gradjani imate 2 mogucnosti ili da odgovorite ili da ignorisete, ali nemate nikakvo pravo da ljudima drzite predavanja o tome treba li da se cita forum od pocetka ili ne. I ko sta treba da radi ili ne. (Kome se ne svidja pitanje jednostavno ga ignorise i resen problem)

Toliko od mene do sledeceg javljanja (ako budem imao sta pametno da kazem)

A zasluzni gradjani slobodno mogu da se osete prozvanim.


Sa jednim delom teksta se slazem a to je da sigurno deo ljudi ovde smatra da je "uspeo u zivotu" i u skladu sa tom recenicom se i ponasa/pise ovde,ali isto tako sam i mnogo ljudi upoznala licno bas ljude sa ovog foruma i ne spadaju u tu grupu.A vecina njih su stalni aktivni clanovi foruma.
Ovaj forum,Davorno,ima naslov:"Zivot u Norveskoj,kako otici i kako se zivi tamo?"Deo "kako se zivi tamo" nema veze sa dokumentacijom,papirologijom,zakonima...jer to sve spada u prvi deo "kako otici"...a kolege Norvezani,julebordet,julekake,klima,obicaji kod njih i nas...e to sve spada u ovaj drugi deo naslova ove teme,tako da ne bih rekla da su gluposti.
Podsecanja radi...kada si bio ovde i ti si pozdravljao svog druga iz kampa preko ovog istog foruma.
Citat: "pozdrav i tebi druze mi slavimo u kampu a vi papirasi verovatno negde u hamaru
izvinjavamo se ostalima ali nisam mogo da odolim da se ne javim drugu koji je u istom kampu u kom i ja ali je trenutno kod neke rodbine"-tvoj sa prve strane ovog foruma...
Isto tako...kada kazes "kome se ne svidja pitanje jednostavno ga ignorise i resen problem"...to vazi i za sve ljude kojima se ne svidja ova tema...pa ljudi ignorisite je...internet je ogroman.Mislis da je tema prestala da bude ono za sta je namenjena?Ok,pa ignorisi je druze moj.To je bar lako.
Nista licno i veliki pozdrav![/qu


Draga Mirjana.

I dalje stojim iza toga da je daleko bitnije pomagati ljudima nego im lupati packe za svako pitanje za koje zasluzni misle da nije po njihovoj volji. A ti se vrati pa jos jednom procitaj moj post i nadam se da ces shvatiti poentu istog.
A i mogu da ti pojasnim da ne bi krenulo u nedogled.
Nemam ja nista protiv nikog na ovom forumu.
Ali imam protiv toga da bilo ko odlucuje sta je vazno a sta nije.
Jednostavnije je odgovoriti ili neodgovoriti na pitanje nego se prepucavati sa njim.
Hvala ti sto si me podsetila na poruku iz 2007god priznajem pogresio sam.
Tacno je i to sto kazes da je forum za to i to , ali sam samo hteo da kazem da je za ljude koji su dole daleko vaznija procedura dolaska ovamo nego Norvezani,julebordet,julekake,klima,obicaji kod njih i nas ( jer se to razvuklo na 10.000 postova), jer je nekima lakse da pisu o tome nego da ljudima daju informacije (koje su istina recene nekoliko puta u predjasnjih 10.000 postova) koje su im trenutno neophodne.

Toliko od mene do sledeceg puta ako budem imao sta pametno da kazem.
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
86.62.175.*



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2013. u 18:15 - pre 132 meseci
Mogu da se voze auta na strane tablice odnosno auto mora da bude na vase ime. Uslov je da se nema stalna dozvola boravka.
Odobrenje se dobija od carine. A druge godine mora da se uzmu njihove tablice privremeno naravno na mislim 6 meseci. Treci put mora da se plati carina ako hocete da nastavite da vozite. To za kazne nisam cuo, svi Poljaci voze na tu foru. Znaci zvanican dokument carine i vegvesena. To mi je Letonac pokazao kako izgleda. E mozda pravilo vazi samo za EU, to ne znam.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2013. u 19:50 - pre 132 meseci
[quote]DAVORNO:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
DAVORNO:
Ovaj forum je odavno prestao da bude za ono sta je namenjen. Pojedinci (djombe) sa ovog foruma su dali sebi za pravo da lupaju packe svim novo pridoslim cllanovima na forumu , i tako umesto da sire korisne informacije oni se prepucavaju sa ljudima koji traze izlaz iz bez izlazne situacije, ili covek pita sta treba od papira za autorizaciju onda pocne unakrsna paljba od svih starosedeoca iz svog moguceg naoruzanja (i to na 20 strana), citaj forum pocni iz pocetaka, receno vec 1000 puta , zelis da odes a mrzi te da citas. A ti isti starosedoci pisu o vremenu, o ispijanju piva , pa volimo hrvate mrzimo hrvate, utakmice pa kolege norvezani,pa jule kake pa glupusti koje nemaju veze sa zivotom ali oni su djombe (zasluzni gradjani) i mogu da pisu sta god misle da treba ( a ja mislim da im je socijalni zivot bas i nije na nekom nivou) ljudi razmenite telefone skyp, mailove pa se druzite do mile volje ali ne i ovde na forumu jer ovaj forum se rastego na 542 strane x 20 postova svaka strana i vi sve ocekujete da se to procita, ili mozda imate zelju da svi novo pridosli budu upuceni u vas uspesan zivot u Norveskoj (mislim uspeli ste u zivotu)jer kod Srba djaba ste uspeli ako to niko ne zna. Zato novo pridosli forumasi pitajte i po 5000 puta sve sto vas interesuje, a vi zasluzni gradjani imate 2 mogucnosti ili da odgovorite ili da ignorisete, ali nemate nikakvo pravo da ljudima drzite predavanja o tome treba li da se cita forum od pocetka ili ne. I ko sta treba da radi ili ne. (Kome se ne svidja pitanje jednostavno ga ignorise i resen problem)

Toliko od mene do sledeceg javljanja (ako budem imao sta pametno da kazem)

A zasluzni gradjani slobodno mogu da se osete prozvanim.


Sa jednim delom teksta se slazem a to je da sigurno deo ljudi ovde smatra da je "uspeo u zivotu" i u skladu sa tom recenicom se i ponasa/pise ovde,ali isto tako sam i mnogo ljudi upoznala licno bas ljude sa ovog foruma i ne spadaju u tu grupu.A vecina njih su stalni aktivni clanovi foruma.
Ovaj forum,Davorno,ima naslov:"Zivot u Norveskoj,kako otici i kako se zivi tamo?"Deo "kako se zivi tamo" nema veze sa dokumentacijom,papirologijom,zakonima...jer to sve spada u prvi deo "kako otici"...a kolege Norvezani,julebordet,julekake,klima,obicaji kod njih i nas...e to sve spada u ovaj drugi deo naslova ove teme,tako da ne bih rekla da su gluposti.
Podsecanja radi...kada si bio ovde i ti si pozdravljao svog druga iz kampa preko ovog istog foruma.
Citat: "pozdrav i tebi druze mi slavimo u kampu a vi papirasi verovatno negde u hamaru
izvinjavamo se ostalima ali nisam mogo da odolim da se ne javim drugu koji je u istom kampu u kom i ja ali je trenutno kod neke rodbine"-tvoj sa prve strane ovog foruma...
Isto tako...kada kazes "kome se ne svidja pitanje jednostavno ga ignorise i resen problem"...to vazi i za sve ljude kojima se ne svidja ova tema...pa ljudi ignorisite je...internet je ogroman.Mislis da je tema prestala da bude ono za sta je namenjena?Ok,pa ignorisi je druze moj.To je bar lako.
Nista licno i veliki pozdrav![/qu


Draga Mirjana.

I dalje stojim iza toga da je daleko bitnije pomagati ljudima nego im lupati packe za svako pitanje za koje zasluzni misle da nije po njihovoj volji. A ti se vrati pa jos jednom procitaj moj post i nadam se da ces shvatiti poentu istog.
A i mogu da ti pojasnim da ne bi krenulo u nedogled.
Nemam ja nista protiv nikog na ovom forumu.
Ali imam protiv toga da bilo ko odlucuje sta je vazno a sta nije.
Jednostavnije je odgovoriti ili neodgovoriti na pitanje nego se prepucavati sa njim.
Hvala ti sto si me podsetila na poruku iz 2007god priznajem pogresio sam.
Tacno je i to sto kazes da je forum za to i to , ali sam samo hteo da kazem da je za ljude koji su dole daleko vaznija procedura dolaska ovamo nego Norvezani,julebordet,julekake,klima,obicaji kod njih i nas ( jer se to razvuklo na 10.000 postova), jer je nekima lakse da pisu o tome nego da ljudima daju informacije (koje su istina recene nekoliko puta u predjasnjih 10.000 postova) koje su im trenutno neophodne.

Toliko od mene do sledeceg puta ako budem imao sta pametno da kazem.

Lično mislim da je priča o norveskoj i norvezanima bitna koliko i priča o papirologiji. Jednostavno ta dva idu zajedno. Na primer da sam ja ranije pročitao da norvežani kažu javićemo ti se za nedelju ili dve a da se onda ne jave ja bih se možda posle prvog takvog obećanja manje radovao. Ovako sam računao to je to čujemo se uskoro i ja počinjem da radim. Već sledeči put je bilo mnogo bezbolnije a ovaj zadnji što mi je dao predugovor nisam ga uopšte ozbiljno shvatio Moguće da je to milion puta već prežvakana tema ali je ja nisam pročitao jer je negde zaturena u 10.000 postova. pošto je većina kao ja, tj mrzi ih da čitaju tih 10000 postova nije loše i to servirati s vremena na vreme. Nije loše znati ni da Zokiruma ide na pecanje sa svojim kolegama pa se nadati da će neko od nas imati isto zadovoljstvo. Nije loše znati ni to da če te milion puta pitati dopada li ti se ovde i da znaš da treba da se smeješ i da vićeš DAAA ma šta ti mislio o svemu tome.
Onaj deo kod koga vi raspravljate o tome šta je uspeh to je za mene vrlo individualna stvar i svako od nas nešto drugo smatra svojim uspehom. Ja lično ću smatrati da sam uspeo u životu ako othranim, iškolujem i napravim ljude od svoje dece. Sve ostalo su usputne stanice.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2013. u 20:03 - pre 132 meseci
Citat:
surbat:
Mogu da se voze auta na strane tablice odnosno auto mora da bude na vase ime. Uslov je da se nema stalna dozvola boravka.
Odobrenje se dobija od carine. A druge godine mora da se uzmu njihove tablice privremeno naravno na mislim 6 meseci. Treci put mora da se plati carina ako hocete da nastavite da vozite. To za kazne nisam cuo, svi Poljaci voze na tu foru. Znaci zvanican dokument carine i vegvesena. To mi je Letonac pokazao kako izgleda. E mozda pravilo vazi samo za EU, to ne znam.


Surbat, bas tako - posebna pravila vaze za EU drzavljane (LINK). Cak se ide dotle, a i to stoji na linku - da se ne vazi vozacka izdata iz zemlje van EU zamenjena u EU vozacku, tj ta EU vozacka (koja je originalno steknuta u van-EU zemlji i zamenjena za EU- vozacku dozvolu) ne vazi, vec se tretira kao van-EU vozacka.. Mozda ni to nije na odmet pomenuti..
 
Odgovor na temu

srbijadamus1
teolog
Novi Sad

Član broj: 253939
Poruke: 59
*.84-49-222.nextgentel.com.



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2013. u 21:24 - pre 132 meseci
Surabat ,kako se zove taj Letonac znam i ja jednog tako vozi ovde
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.06.2013. u 21:46 - pre 132 meseci
Hvala moukoko i bobane Imacu to u vidu.
 
Odgovor na temu

filipps

Član broj: 300457
Poruke: 37
*.mbb.telenor.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.06.2013. u 14:50 - pre 132 meseci
Pozdrav ljudi, evo da se prikljuci jos jedan clan ovoj diskusiji...

upravo procitah ceo ovaj podforum. Trebalo mi je par dana... Nisam se hteo ranije javljati i postavljati pitanja jer zaista ima dosta informacija. Ali ipak moram pitati jedno: sta da rade oni koji imaju zavrsen fakultet a nemaju radnog iskustva? To je moje pitanje.

Svi koji su presli u NO / su u procesu selidbe, to rade na osnovu vec nekog radnog iskustva (pretpostavljam 5+ godina). Dakle, znaju pos'o i imaju sta da ponude. A sta mi pocetnici da radimo?
Ja sam zavrsio na FTN elektroenergetiku u NS-u po starom programu ali sam ipak uzeo master (bila ponudjena master diploma bez doplate). Tako da imam i diplomu i onaj dodatak, sve na engleskom. Toliko o tome. E sad, kako je ovde tesko naci posao u struci (i da zaista radis upravo to), nisam uspeo naci zaposlenje i steci iskustvo. I to traje vec 1-2 godine. Nemam babu u Elektrovojvodini niti strica u NIS-u, pa da sam bio zaposlen tamo i stekao relevantno iskustvo. Znam ono sto smo radili na fakultetu (2-3 projekta) ali to je sve slabo... prakse smo imali svega 3 nedelje u toku svog skolovanja. I to je bila varijanta kako se ko snadje. Ali to je samo 15 radnih dana! Ono sto jos imam jeste EU pasos (HU). Ali nemam nista konkretno da ponudim poslodavcu. Dakle, kako poceti?

P.S. Elektrovojvodinu sam naveo kao tipicno radno mesto za moj smer, distributivna mreza, potrosnja el. energije... a NIS zbog toga sto bih u Norveskoj gledao da radim nekako u Oil & gas sektoru - pa valjda i tamo trebaju ''elektricari''.
Šunke BEZLEBA
 
Odgovor na temu

puztrchi
tarPe licOr
vojvodina

Član broj: 81593
Poruke: 66
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.06.2013. u 17:12 - pre 132 meseci
a kakva je procedura sa vaspitacima?imaju li oni neke sanse?
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.06.2013. u 18:14 - pre 132 meseci
Citat:
filipps:
A sta mi pocetnici da radimo?


Ono sto jos imam jeste EU pasos (HU). Ali nemam nista konkretno da ponudim poslodavcu. Dakle, kako poceti?




Ja te skroz razumem , i prolazio sam kroz isto to.Poznate su mi te nase jadne prakse .
Bez iskustva je svuda tesko , pogotovo ako si stranac koji ne zna cak ni jezik dobro.Imas nesto sto je så viktig , a to ti je EU pass. Mozes da radis za pocetak bilo sta , cim dovedes jezik na pristojan nivo . Kasnije ces se lako probijati na trzistu u struci , poslaces diplomu u NOKUT i sve se odvija polako ali sigurno.
"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
95.168.116.*



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.06.2013. u 18:20 - pre 132 meseci
Evo još jednog pitanja ulaskom u EU vozačka je priznata i to je jasno barem se auto sigurno može voziti sad me zanima dali je priznata cijela vozačka sa svim kategorijama što su na njoj ili samo pojedine jer recimo ja ima položeno i za rukovanje radnim strojevima(bageri itd) normalno posebno se polaže ali ide u vozačku dozvolu pečat da možeš i to voziti i raditi s njima.
Možebitni problem je što nekog dokumenta za to nema samo pečat u vozačkoj ,a sad dali je to kompatibilno sa njihovim kategorijama ili ne kako to provjeriti.
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.212.67.252.getinternet.no.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.06.2013. u 18:38 - pre 132 meseci
Evo i mene samo da napomenem svima koji daju svoju adesu u policiju ili u poresko za poresku karticu ,obavezno staviti svoje ime na sanducetu ,ja sam zaboravila i rezultat poreska kartica se vratila nazad.Danas su je poslali ponovo ,i teta me pita, dali stoji vase ime na sanducetu? ako ne stoji posta se vraca nazad .A to je na ovom forumu bilo napisano ne znam koliko puta Pozzz za sve
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7810487 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.