Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7702160 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.09.2012. u 11:18 - pre 140 meseci
Posto je vecina tema ovde konzumirana, sazvakana i sad je uveliko u digestivnom traktu na varenju i razlaganju a ima ko ce tim procesom da se pozabavi do kraja, dotaci cu se jedne teme oko koje smo ja i Medicman poceli odavno pa stali...
Da li je neko od vas uzimao kredit za stan/kucu? Da li je uzimao sam, sa supruznikom? Da li je morao da plati ucesce i koliko? Kolika je kamata, koja banka? Iznajmljivanje je ok. za pocetak ali vremenom pocinje da smara... Iznajmljivanje praznog je dobro u startu ali kad dodje preseljenje - ne pitaj... Od ove godine sve banke zahtevaju minimum 15% ucesca sto nije malo kad se pogledaju cene nekretnina. Ja sam napravio gresku i nisam prihvatio ponudu banke pre par godina kada mi nije trebalo ucesce i ode voz...
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.09.2012. u 11:25 - pre 140 meseci
Kada se vec pise o skoli i obrazovanju, da li neko zna gde se obradjuju diplome iz srednje skole i gde se moze raspitati da li nesto priznaju od predmeta koje smo mi imali u srednjoj skoli za polaganje studiekompentanse tj mature koje je potrebno da bi se upisala visa skola ili falkutet u NO ?
 
Odgovor na temu

zdovc

Član broj: 57056
Poruke: 37
*.80-202-125.nextgentel.com.



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.09.2012. u 11:42 - pre 140 meseci
Ovo sto ti pises Zorice nije u saglasnosti sa gore navedenim pismom...ali je na srecu u saglasnosti sa onim sto se desava u mnogim primerima...od kojih sam i ja jedan...a nadam se i drugi koji su poslali.

Taj psiholoski osecaj kada dobijemo zvanicno priznanje je jako lep...i daje puno goriva za dalje.
 
Odgovor na temu

zdovc

Član broj: 57056
Poruke: 37
*.80-202-125.nextgentel.com.



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.09.2012. u 11:51 - pre 140 meseci
Viki, upravo na Nokutovom sajtu je postojao link ka instituciji...ili sta vec...koja radi priznavanja nizih obrazovanja. Ako ti niko ne da konkretniji odgovor ti potrazi tamo.
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
82.208.220.*



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.09.2012. u 14:02 - pre 140 meseci
Ima li neko knjigu Det går bra u pdf (ili u bilo kom drugom formatu)?
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.09.2012. u 15:05 - pre 140 meseci
Evo da obavestim prijatelje s foruma da mi je odobreno spajanje porodice, dakle i to je proslo.

Da se zahvalim jos jednom svima koji su nesebicno pomagali.

Proces spajanja je trajao od momenta predavanja u ambasadi do resenja ukupno 16 , da 16 dana.

Toliko o sporosti ambasade u Beogradu.

tusen takk :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.09.2012. u 20:13 - pre 140 meseci
Citat:
delija_sever031:
Ima li uopste nekih procena koliko se nasih ljudi zaposlilo u norveskom zdravstvu od pocetka cele ove price o odlasku tamo?


Delija Sever...
Ti si se registrovao na eliitesecurity 2005.god.Prodefilovao si pitanjima zdravstva u Engleskoj,Nemackoj,Austriji.Na pravoslavni Bozic 2009.-te godine si pitao kako da nadjes knjige za ucenje norveskog.Sada te zanima koliko je ljudi uspelo a koliko nije.Da iz tog statistickog podatka izvedes mogucnost neuspeha.
Ovi podaci su meni uzeli 5 minuta provere na forumu.
Dakle,7 godina razmisljas o emigraciji,a od toga 3,5 godine konkretno za Norvesku.
Ovde u Norveskoj razne nostifikacije diploma dugo traju.Kod tebe razmisljanje dugo traje.
Za emigriranje je potrebno i mnogo hrabrosti i dovoljno ludosti.Ali pre svega odluka da emigriras.

Ljudi koji su na forumu,su uspeli u nalazenju posla (mislim na onaj deo koji je vec u Norveskoj).Na osnovu tog podatka,svi su uspeli.Ali nisu.Odnos je 50% da,50% ne.Dakle pola-pola.Onako grubo.Taj podatak zasnivam na privatnim mejlovima,pp na forumu,twitteru,itd.Dakle,pola-pola.I zasto misliti o neuspehu prvo?Stavi ga na drugo mesto,na prvo mesto stavi misli o uspehu.
Da bi dosao u poziciju da razmisljas o Norveskoj,treba da ispunis onaj zahtev da na osnovu necega udjes kao "faglært",i to je to.Pare?Pa treba naravno ali seti se da je i ulica prenociste,i da nije bitno koliko ce tezak biti start,sredice se sve ako si ti resio da sredis stvari.Tako razmisljaj.Ali kod tebe je odluka sporan momenat.Prvo resi da dodjes.
Zelim ti licno puno uspeha.


PS.-Kada sam ja napisala prvi post ovde na forumu,ti si tada vec bio Aboridzanin ovde-starosedelac.Zato sam ti ovo napisala.Pozdrav veliki.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.09.2012. u 21:36 - pre 140 meseci
MIRO imas pp........:)))
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.09.2012. u 22:19 - pre 140 meseci
Draga Miro,ako si vec resila da mi odgovaras javno i na taj nacin,onda lepo navedi i razloge koje sam ti vise puta u privatnim porukama naveo za to moje kako rece visegodisnje defilovanje o emigraciji a koje je odlagano zbog mojih privatnih i finansijskih problema,a koje ti dobro znas i stoga je ovaj komentar vrlo nizak,odluka je donesena davno ali ne znaci da ako smo nesto odlucili to pod obavezno i pod odmah moramo sprovesti u delo,moja situacija nazalost to nije dozvoljavala.Tebi ako je dosadno da mi odgovaras na bilo koje pitanje mi nasu komunikaciju mozemo odmah da zavrsimo,nista ti nisi obavezna ni prema kome ovde,ali ovakvi komentari od za mene najrelevantnije osobe na forumu su blago receno razocaravajuci i ne razumem cemu ta promena od devojke koja je ovde svima delila savete do toga da se sad napada i kritikuje svako ko bilo sta pita jer zaboga kako se usudjuje,pa to je sve jasno i objasnjeno,ne zaboravi da si i sama bila u situaciji u kojoj smo sada mi pa eto,ne zameri sto nas masa glupaka pita iste stvari,proverava itd. I zivcira vas koji ste vec tamo,ako je sve receno ajmo fino katanac na ovaj forum,ako se i ponavlja tema ostaje aktivna i stvari se ponavljaju pa i 'glupa' pitanja,niko nije obavezan da ih komentarise,ako te toliko nerviram a ti me slobodno zaobidji.Svako dobro,koleginice

Ukratko,poceo se raspitivati o Norveskoj pred diplomiranje,ostao 2god bez zaposlenja i mogucnosti da bilo gde odem,sto je sudbina na hiljade nasih kolega sa kojima trazim izlaz napolje,a onda i neke druge i jeftinije alternative koje si pomenula da sam se raspitivao,iz razloga sto vec govorim engleski i nemacki,i na svu srecu kad sam konacno dobio zaposlenje stekli se uslovi da se prica o odlasku reaktivira i isfinansira,to je zivot,problemi potraju i godinama,neke stvari moras da odlozis protiv svoje volje dok se kockice ne poklope,ne znam sta je tu cudno,a opet nekome to izgleda kako si ti neodlucan pa u stvari ti to neces i u jednoj poruci svu tvoju muku opise kao visegodisnje neckanje razmazenog derista koje ne zna sta hoce,valjda da se skupi neki jeftin poen,nemam komentara dalje

[Ovu poruku je menjao delija_sever031 dana 14.09.2012. u 23:40 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao delija_sever031 dana 14.09.2012. u 23:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.09.2012. u 22:50 - pre 140 meseci
Tvoje shvatanje mog posta je tvoje licno misljenje i to je ok.Kritika nije ni u jednom momentu.Ali si je ti tako shvatio.
I otisao toliko daleko da cak pises i o mojoj promeni.
Cim ti neko izvede cinjenicnu tacnu analizu bilo cega,to se shvata kao kritika,a trebalo je da ima krajnje suprotan efekat.Post bez ijedne uvredljive reci,post sa recima podrske i uvodom u kojem sam napisala da si potrosio 7 godina razmisljajuci da odes iz Srbije.Takav post je nizak i razocaravajuci za tebe???Gde ja to spominjem da je to vec receno hiljadu puta?Cak naprotiv,vratila sam se dve strane unazad i procitala tvoje pitanje i odgovorila ti.
Ja sam davno vec rekla,ja ne pisem postove po zeljama onih koji ih citaju.I vrlo sam realna.
Finansijska situacija?
Pa ovde na forumu,niko nema dovoljno para,zato i oce da odu.Ja sam od banke pozajmila svojevremeno kada sam dolazila kredit i to mi odobrili samo 10 400 kruna kada se prevede u krune i dosla.Ponavljam,post je napisan sa krajnje dobronamernim namerama ali sa cinjenicama i realnoscu.

"Ako te toliko nerviram,ti me slobodno zaobidji"-to je tvoj komentar na moj post.To si ti zakljucio citajuci ceo moj post.A sta mislis da ga procitas jos jednom?
Mozda ti bude jasnije.
Bas zato sto znam kako mi je bilo u pocetku,zato i jesam na ovom forumu vec 2 godine.I vrlo su mi umereni komentari.Jer ja sam dobrovoljno pristala na ucestvovanje u ovim postovima,a to podrazumeva da te svaki mesec neko napadne tu i tamo iz ovog ili onog razloga.Ali ok.Diskusija,razmena iskustva,idemo dalje.

PS.-Da je meni neko napisao ove tacne statisticke podatke,od 7 godina moje zelje da odem,i 3 godine konkretne zelje za Norveskom,ja bih se zapitala...:"Hm...mozda stvarno treba nesto konkretno da preduzmem".U tom pravcu je post napisan.A ne u pravcu mene kao pokondirene tikve.
I vidi,kolega,kako se god to tebi cinilo...ja od ovoga nemam stete,ali ti imas.Iza svih nas stoje nasi rezultati,a ne nasa razmisljanja.
Srdacno te pozdravljam,zelim svako dobro i preporucujem da za koji dan procitas opet post,jer sada si reagovao na "prvu loptu",vruce glave.
Jos jednom,pozdrav!

PS.Sto vise odgovora i treba da bude javno,a ne na pp i slicno jer onda i neki drugi mogu imati koristi od svega toga a i cuje se vise misljenja.Uvek je bolje cuti misljenje petoro ljudi nego jedno.Kada je jedan post napisan na osnovu cinjenica i to tacnih,i ne odgovara kao takav,nije to problem onoga ko ga pise vec onoga ko ga cita.Mozes da stavis i suncane naocare ali ces pre ili kasnije morati da ih skines.
Zamisli odgovor....:"Pa kolega,pola pola uspe...ili jos bolje da slazem pa napisem ma svi uspeju".Tvoja reakcija bi bila:"Hvala,koleginice na odgovoru,bas lepo pa dosta dobar procenat"...i gde je tu onaj pokretacki momenat koji treba da te natera da se zapitas gde stojis i zasto stojis.Od 2005 godine do sada samo po 10 dinara da se stavljalo u onu kasicu prasicu i eto ti karte do Norge...trebalo je tako da deluje,pokretacki,a ne destruktivno.
Caos!
Poeni???Odakle ti ovi biseri?Pa ja se ne kandidujem ni za sta.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.09.2012. u 23:10 - pre 140 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Banke...sve iste ili barem slicne.Male su to oscilacije.Placas i ako si informisan a ako nisi,jos vise.

https://www2.sparebank1.no/sb1...e=SpareBank%201%20Nord%20Norge

To je onako gruba orijentacija usluga koje banka naplacuje...pa ti citaj!Ali neces ustedeti mnogo ako izaberes jednu a ne drugu banku.Sve one moraju da zarade pare,a od koga ce nego od stanovnistva.



Hvala, odlicno.Citao sam nesto za Skandi bank i neku Yr.no tako nesto..
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.09.2012. u 23:18 - pre 140 meseci
Verujem da nisi imala losu nameru,kao nijednom za sve ove godine,ali kontekst poruke iako bez uvredljivih reci a znajuci kroz sta sam prosao,mene jeste pogodio.Ti mozda nisi u Srbiji vec 2god pa ne znas koji je jad zahvatio i ovaj nas smer,za koji nam govorise da cemo birati posao kad diplomiramo,verovah i ja da je tako al ne lezi vraze,ovih dana me pitaju i lekari koji sede kuci kako da odu preko,mislis da su i oni neodlucni i nista ne preduzimaju? Ne Miro,nego ne mogu,ja sam se raspitivao o Norveskoj jer sam ocekivao da cu imati otvoren put nakon diplome al eto,ja 2god provedoh ne u Norveskoj nego trazeci posao u Srbiji,frustracije,bezizlaznost,pokusaj da se ode bilo gde sa 2 jezika koja vec znam,a onda dodje i to zaposlenje i povratak staroj ideji,ogreja i mene sunce,zar je to zabranjeno? Ili je dozvoljeno emigrirati samo u roku od godinu dana od kad si pitao o tome? Nemoj tako,jos me okarakterisa kao neko derle koje provede pola zivota odlazeci u inostranstvo,gorak osecaj nakon takvog komentara na neciju muku a deli je ogroman broj ljudi nasih godina ovde

I jos nesto,nigde nisam pitao koliko je nasih uspelo da ode a koliko nije,samo sam pitao koliko jeste i koliko vas je otprilike tamo,kakav neuspeh,trazenje razloga itd. moje pitanje je bilo cisto statisticke prirode :-D

[Ovu poruku je menjao delija_sever031 dana 15.09.2012. u 08:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.09.2012. u 23:49 - pre 140 meseci
Kolega...nema sta da te pogadja vec se daj u realiaciju zelja.Pozdrav veliki.I malo ljudi ovde zeli bas da davi i skuplja poene.Kakvi poeni...
Ko god ti zeli dobro,on bi ti napisao neki ovakav post...
Pozz!
Blondy Su...odgovaram na pp...pozz!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.09.2012. u 00:02 - pre 140 meseci
Nisam bio na forumu nekih godinu I po dana pa rekoh da se vratim nekom porukom kad od nje ispade citava frka.To mi nije cilj nikako tako da se vracam pracenju foruma iz prikrajka pa cu uleteti ako zatreba nesto
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.09.2012. u 09:54 - pre 140 meseci
E narode,
jel ima nekog zainteresovanog za fudbalski turnir u Dramenu,13 oktobra...Trebaju mi jos samo 5 igraca :-) ...medicman,dejann,jens,vlajko i jos neko,ajmo ljudi dolaze i trubaci cujem....
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
82.208.220.*



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.09.2012. u 11:53 - pre 140 meseci
Citat:
photoplazma:
Evo da obavestim prijatelje s foruma da mi je odobreno spajanje porodice, dakle i to je proslo.

Da se zahvalim jos jednom svima koji su nesebicno pomagali.

Proces spajanja je trajao od momenta predavanja u ambasadi do resenja ukupno 16 , da 16 dana.

Toliko o sporosti ambasade u Beogradu.

tusen takk :)


Cestitam! Imas i PP.
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.09.2012. u 13:03 - pre 140 meseci
Cveyoni ja dolazim, ali mislim kasno popodne ili uvece tek i imam dve leve noge kad je u pitanju fudbal :-) Vidimo se tamo. Ako se dobro secam mislim da sam ti poslao moj broj p. porukom onda kada smo pricali u vezi osiguranja za auto. Pozzz
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.dialup.ice.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.09.2012. u 13:08 - pre 140 meseci
Ima li jos mesta za taj fudbal ? :D
Ako ne idem bas 13-og za Srbiju rado bi dosao..
Pozdrav!

 
Odgovor na temu

Norvezanin
Norway/Oslo

Član broj: 306871
Poruke: 6



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.09.2012. u 13:17 - pre 140 meseci
Nisam neki fudbaler vise sam za basket...videcu jos do 13. ako bude mesta, imace sam poslom cesto u Dramenu...poznajem ga onako solidno...se to igra 11 na 11 na velikom terenu ili nesto manje?

Pored ovih glupih rasprava i prepucavanja na forumu da ja vas koji ste u Oslu pitam nesto konkretno...cuo sam da ima polovna tehnika povoljno da se nadje, zanimaju me racunari, telefoni, laptopovi...zna li neko gde to ima...

Cuo sam da i u svedskoj ima...ni to mi nije problem posto vikendom idemo po klopu u svedsku...

Pozdrav
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.09.2012. u 13:21 - pre 140 meseci
cveyoni, ja mogu da ti ponudm jednog islandjanina koji je dobar fudbaler ali ne prica nas jezik, moze norveski ?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7702160 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.