Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7845305 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.09.2012. u 16:39 - pre 141 meseci
King...

Taj pasus koji si citirao stoji naravno na sajtu ali da li si video pasus iznad i to podebljan crnim slovima:

før 1.1.2012 og etter 1.1.12.

Ali ajde da ne davimo oko toga,manje bitno,za mene ponajmanje.Svi idu u skolu i tacka.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
77.123.235.*



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.09.2012. u 17:58 - pre 141 meseci
Samo da dodam za online zakazivanje termina u UDI ili policiji. Mislim da nema naknadne korekcije, barem ne jednostavno tako da dobro razmislite prije posljednjeg klika ;-)
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.09.2012. u 20:30 - pre 141 meseci
Jel zna neko nesto o Spare Bank 1? jel naplacuju svi i svasta ili su ok?
 
Odgovor na temu

Novak 12

Član broj: 306581
Poruke: 12
*.mediaworksit.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.09.2012. u 21:22 - pre 141 meseci
[quote]KingVi:
Citat:
BlondySu:
Citat:
Mirjana Savicic: Evo bas sada to htedoh da kazem.Bez obzira sta ti je napisano u dozvoli,imas 600 (550 plus 50) jer si dozvolu dobio nakon 1.1.12.Idi na sajt UDI-a i videces.
Jos uvek pisu na dozvolama tako ali je 550 plus 50.

PS.Jesi li presao sa sommerjobb-a na obican posao?Tj.da li si dobio produzetak,Stoltenberg???
Veliki pozz za tebe...kolega!!!

http://www.udi.no/Sentrale-tem...om-gjennomfort-norskopplaring/

Isto je pravilo sto se jezika tice i za stalnu boravisnu kao i za drzavljanstvo.

A za drzavljane EU je to samo 300. Veliki plus...:)

Hvala na pomoci za Stein på stein...


Moram da ispravim da je za radne migrante van EU i clanove porodice koji se sa njima spajaju ( u koje spada vecina citaoca ovog foruma) i dalje neophodno 300 casova (250+50), referenca je sa gornjeg linka:

Er du arbeidsinnvandrer fra utenfor EØS/EFTA-området?

Hvis du er arbeidsinnvandrer fra land utenfor EØS-/EFTA-området eller familiemedlem av slik arbeidsinnvandrer, har du plikt til å delta i norskopplæring uten krav til å få opplæringen gratis. Du har da plikt til å gjennomføre 250 timer med norskopplæring og 50 timer med opplæring i samfunnskunnskap.



Dali je istina da se u Stavangru povecao tri puta broj stanovnika za poslednjih pet godina.?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.09.2012. u 21:28 - pre 141 meseci
Banke...sve iste ili barem slicne.Male su to oscilacije.Placas i ako si informisan a ako nisi,jos vise.

https://www2.sparebank1.no/sb1...e=SpareBank%201%20Nord%20Norge

To je onako gruba orijentacija usluga koje banka naplacuje...pa ti citaj!Ali neces ustedeti mnogo ako izaberes jednu a ne drugu banku.Sve one moraju da zarade pare,a od koga ce nego od stanovnistva.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

KingVi
Stavanger

Član broj: 298022
Poruke: 20
*.statoil.com.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.09.2012. u 08:36 - pre 141 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
King...

Taj pasus koji si citirao stoji naravno na sajtu ali da li si video pasus iznad i to podebljan crnim slovima:

før 1.1.2012 og etter 1.1.12.

Ali ajde da ne davimo oko toga,manje bitno,za mene ponajmanje.Svi idu u skolu i tacka.



Mislim da ljudima koji moraju da sede u skoli i narocito da tu istu skolu placaju, znaci razlika izmedju 300 i 600 casova.
I moja prica oko obaveznog ucenja norveskog je vec davnoproslo vreme, bar sto se obaveza prema drzavi tice.

Na stranici www.udiregelverk.no se inace mogu naci zvanicni dokumenti UDI-ja, zakoni, uredbe, interne instrukcije blablabla i u svakom slucaju je korisna, posto se moze detaljnije proveriti zakonska regulativa vezana za UDI.

Elem, na sledecem linku UDI za ucenje norveskog po novom sistemu kaze sledece:
http://udiregelverk.no/no/rett...kriv-og-instrukser/2011-035-Q/

2. Hvem omfattes av timeutvidelsen?
Endringen (timeutvidelsen fra 300 til 600 timer) i introduksjonsloven § 17 første ledd trer i kraft 1. januar 2012. Endringen gjelder personer som kommer inn i personkretsen for rett og plikt eller rett uten plikt til opplæring i norsk og samfunnskunnskap etter § 17 etter 1. januar 2012, se punkt 9 i dette rundskrivet. Personkretsen for rett og/eller plikt til opplæring i norsk og samfunnskunnskap etter introduksjonsloven § 17 endres ikke, det er kun timeantallet som endres. Utvidet timeramme til 600 timer opplæring betyr 550 timer norskopplæring og 50 timer samfunnskunnskap på et språk vedkommende forstår.

Arbeidsinnvandrere fra land utenfor EØS-/EFTA-området og deres familiemedlemmer, som har plikt til å delta i 300 timer norskopplæring uten krav på å få opplæringen gratis, er unntatt fra pliktutvidelsen til 600 timer. Denne gruppen vil fortsatt ha en plikt til å delta i 300 timer opplæring i norsk og samfunnskunnskap.

Personer som kom inn i personkretsen etter introduksjonsloven § 17 første og annet ledd før 1. januar 2012, vil ikke være omfattet av timeutvidelsen.


Over&Out na temu obaveznih casova norveskog.

[quote]Novak 12:
Citat:
KingVi:
Citat:
BlondySu:
Citat:
Mirjana Savicic: Evo bas sada to htedoh da kazem.Bez obzira sta ti je napisano u dozvoli,imas 600 (550 plus 50) jer si dozvolu dobio nakon 1.1.12.Idi na sajt UDI-a i videces.
Jos uvek pisu na dozvolama tako ali je 550 plus 50.

PS.Jesi li presao sa sommerjobb-a na obican posao?Tj.da li si dobio produzetak,Stoltenberg???
Veliki pozz za tebe...kolega!!!

http://www.udi.no/Sentrale-tem...om-gjennomfort-norskopplaring/

Isto je pravilo sto se jezika tice i za stalnu boravisnu kao i za drzavljanstvo.

A za drzavljane EU je to samo 300. Veliki plus...:)

Hvala na pomoci za Stein på stein...


Moram da ispravim da je za radne migrante van EU i clanove porodice koji se sa njima spajaju ( u koje spada vecina citaoca ovog foruma) i dalje neophodno 300 casova (250+50), referenca je sa gornjeg linka:

Er du arbeidsinnvandrer fra utenfor EØS/EFTA-området?

Hvis du er arbeidsinnvandrer fra land utenfor EØS-/EFTA-området eller familiemedlem av slik arbeidsinnvandrer, har du plikt til å delta i norskopplæring uten krav til å få opplæringen gratis. Du har da plikt til å gjennomføre 250 timer med norskopplæring og 50 timer med opplæring i samfunnskunnskap.



Dali je istina da se u Stavangru povecao tri puta broj stanovnika za poslednjih pet godina.?


Ta informacija nije tacna, u Stavanger dolazi veliki broj ljudi, uglavnom naftasa ali i studenata posto je visa skola u Stavangeru postala 2005 univerzitet i svake godine se povecava broj studenata.

Stavise, posto Stavanger kao grad naftasa vazi za norveski Hjuston i samim tim najskuplji norveski grad, bilans stanovnika za 2011 je negativan, 190 ljudi je manje nego u prosloj godini. Naravno, jedan dobar deo tih ljudi nije napustio grad, vec se preselio u susedne komune koje su maltene srasle sa Stavangerom (Sandnes, Sola, Randaberg,...), a gde su cene nekretnina nesto nize (+/- 10%).





 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.sbb.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.09.2012. u 11:12 - pre 141 meseci
Ima li uopste nekih procena koliko se nasih ljudi zaposlilo u norveskom zdravstvu od pocetka cele ove price o odlasku tamo?
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.09.2012. u 11:19 - pre 141 meseci
Citat:
KingVi: Ta informacija nije tacna, u Stavanger dolazi veliki broj ljudi, uglavnom naftasa ali i studenata posto je visa skola u Stavangeru postala 2005 univerzitet i svake godine se povecava broj studenata.

Stavise, posto Stavanger kao grad naftasa vazi za norveski Hjuston i samim tim najskuplji norveski grad, bilans stanovnika za 2011 je negativan, 190 ljudi je manje nego u prosloj godini. Naravno, jedan dobar deo tih ljudi nije napustio grad, vec se preselio u susedne komune koje su maltene srasle sa Stavangerom (Sandnes, Sola, Randaberg,...), a gde su cene nekretnina nesto nize (+/- 10%).



Dragi moj King: ako napises da su cene nekretnina NIZE za +/- 10%, objasni mi druze kako nesto moze da bude nize za + 10%??? Zatim, pojasni mi gde su to cene nekretnina nize? Posto zivim u Sandnesu, nisam uopste naisao na nesto nize cene. :-) Stavise, cene i u Bryne i Kleppe komunama se izjednacavaju polako sa Stavangerom, a Sandnes i Sola su ih vec stigli.
U zdravlje komsija, i svrati na kafu. :-)
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.09.2012. u 11:21 - pre 141 meseci
I samo jos jedno pitanje za forumase: zasto toliko otezete pricmo o skolama i casovima norveskog??? Ko za tri godine zivota u No, nije u stanju da polozi NP3, ne treba ni da dobije permanent, po meni.
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.09.2012. u 11:28 - pre 141 meseci
Pitanje za one koji su skoro slali dokumenta za priznavanje diplome u nokut, koliko iznosi racun koji treba da se plati? Nisam nasla na sajtu.
Hvala
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.09.2012. u 11:36 - pre 141 meseci
Citat:
aleksandra u zemlji cuda: Pitanje za one koji su skoro slali dokumenta za priznavanje diplome u nokut, koliko iznosi racun koji treba da se plati? Nisam nasla na sajtu.
Hvala


Racun u Nokutu ti je da castis prijatelje kad dobijes autorizaciju. To se placa samo. Sama obrada dokumenata se ne placa.
Jos jedna info: posto su mi papiri u proceduri za suprugu (Ekonomski fakultet u Nisu), na sajtu Nokuta stoji da nase diplomirane ekonomiste priznaju u rangu Bechelor + 60 poena preko. Mozda ce nekom znaciti.
 
Odgovor na temu

ljubo.jelena
jelena lukovic
asistent,univerzitet novi pazar
kraljevo srbija

Član broj: 306772
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.09.2012. u 13:09 - pre 141 meseci
Zeleo bih da se ja i supruga informisemo kako mozemo najlakse da odemo u Norvesku.Oboje smo fakultetski obrazovani,ja medicinski fakultet supruga bioloski.Supruga ima i zavrsenu srednju medicinsku,a ja je vanredno zavrsavam jer smo culi da se preko nje najlakse dobija posao u Norveskoj.Interesuje nas i kako se autorizuje diploma srednje skole ili fakulteta,i koji je redosled da bi se dobila autorizacija diplama,i posao u Norveskoj.Supruga treba i da doktorira na bioloskom fakultetu u Bg iz oblasti maticnih celija.Imace i objavljene radove u medjunarodnim casovima.Sa postovanje Ljubo i Jelena.Hvala unapred na odgovorima,bilo u maili,ili u privatnoj poruci,bilo ovako javno.
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.09.2012. u 13:24 - pre 141 meseci
medicman mange takk! Prosto mi cudno da se u Norveskoj nesto ne placa :)
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.09.2012. u 13:41 - pre 141 meseci
Citat:
aleksandra u zemlji cuda: medicman mange takk! Prosto mi cudno da se u Norveskoj nesto ne placa :)


Tusen takk eller bare takk. :-)
Mange takk nalazis samo u knjigama, u praksi ja to jos nisam cuo, mozda par puta od stranaca, kao i ja sto sam. Inace, norvezanin ti nikad nece reci mange takk, peovereno. :-)

I nama je bilo cudno da je nesto besplatno ovde, ali eto, NOKUT jeste. :-)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.09.2012. u 13:58 - pre 141 meseci
U Elling 2. dio reče lik na recepciji 'mange takk!' , nisam se zabunila majke mi, bio titl na norveškom..
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.09.2012. u 14:15 - pre 141 meseci
Citat:
medicman: Tusen takk eller bare takk. :-)
Mange takk nalazis samo u knjigama, u praksi ja to jos nisam cuo, mozda par puta od stranaca, kao i ja sto sam. Inace, norvezanin ti nikad nece reci mange takk, peovereno. :-)

I nama je bilo cudno da je nesto besplatno ovde, ali eto, NOKUT jeste. :-)
Citat:
medicman: Tusen takk eller bare takk. :-)
Mange takk nalazis samo u knjigama, u praksi ja to jos nisam cuo, mozda par puta od stranaca, kao i ja sto sam. Inace, norvezanin ti nikad nece reci mange takk, peovereno. :-)

I nama je bilo cudno da je nesto besplatno ovde, ali eto, NOKUT jeste. :-)
Citat:
medicman: Tusen takk eller bare takk. :-)
Mange takk nalazis samo u knjigama, u praksi ja to jos nisam cuo, mozda par puta od stranaca, kao i ja sto sam. Inace, norvezanin ti nikad nece reci mange takk, peovereno. :-)

I nama je bilo cudno da je nesto besplatno ovde, ali eto, NOKUT jeste. :-)

E pa onda tusen takk!
Ja norveski i znam samo iz knjiga, tek sam se doselila ovde, a i koliko sam primetila kad se setam ulicom, ovde ima vise stranaca nego Norvezana ili Norvezani ne izlaze iz kuce :)
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
82.208.220.*



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.09.2012. u 15:02 - pre 141 meseci
Citat:
medicman:
Citat:
aleksandra u zemlji cuda: Pitanje za one koji su skoro slali dokumenta za priznavanje diplome u nokut, koliko iznosi racun koji treba da se plati? Nisam nasla na sajtu.
Hvala


Racun u Nokutu ti je da castis prijatelje kad dobijes autorizaciju. To se placa samo. Sama obrada dokumenata se ne placa.
Jos jedna info: posto su mi papiri u proceduri za suprugu (Ekonomski fakultet u Nisu), na sajtu Nokuta stoji da nase diplomirane ekonomiste priznaju u rangu Bechelor + 60 poena preko. Mozda ce nekom znaciti.


Meni su priznali FILOZOFSKI FAKULTET UNIVERZITETA U BEOGRADU- ISTORIJA. Priznali mi Bachelor + 60 bodova jer sam ja diplomirala po starom programu sa zvanjem Dilomirani istoricar. Eto, ima nade i za ostale struke a ne samo za farmaceute, medicinare i inzinjere, jeeeeeee! Sad, za posao cemo videti... :(
 
Odgovor na temu

zdovc

Član broj: 57056
Poruke: 37
*.80-202-125.nextgentel.com.



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.09.2012. u 15:07 - pre 141 meseci
Citat:
Mirjana:
...Svi idu u skolu i tacka.


A sta ti ovo znaci? Ja sve vreme pisem da se nepotrebno trabunja o tome koliko casova treba, jer ako imas polozen NP casovi ti i ne trebaju, a ti pises nesto drugo.

Narode nemoj da se palis! Niko ne ide, ovde u Norveskoj da uci jezik u neku skolu, ako vec ima polozen NP ili ako ce ga vec poloziti u roku od 3 god od kada je usao. E sada ako se neko zeznuo pa je isao u skolu, nisu mu drugi krivi, pa da sada i njih pali da idu i oni!
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.09.2012. u 15:16 - pre 141 meseci
Citat:
aleksandra u zemlji cuda: E pa onda tusen takk!
Ja norveski i znam samo iz knjiga, tek sam se doselila ovde, a i koliko sam primetila kad se setam ulicom, ovde ima vise stranaca nego Norvezana ili Norvezani ne izlaze iz kuce :)


Nisam nista lose mislio, onako usput sam to napisao za zahvaljivanje. :-)
A u No cesto izgleda da ima vise stranaca nego norvezana... Jos ako si u nekom karakteristicnlm delu No...


Citat:
Jelena G.: Meni su priznali FILOZOFSKI FAKULTET UNIVERZITETA U BEOGRADU- ISTORIJA. Priznali mi Bachelor + 60 bodova jer sam ja diplomirala po starom programu sa zvanjem Dilomirani istoricar. Eto, ima nade i za ostale struke a ne samo za farmaceute, medicinare i inzinjere, jeeeeeee! Sad, za posao cemo videti... :(


Pa naravno. Takodje mom drugu su priznali elektrotehniku po istom principu. Mada koliko sam ja skontao, po kom god programu da studiras, priznaju Bechelor plus 60 poena. Ostatak se mora polagati ovde zbog specificnosti sistema i posebnog gradiva. Ali ogradjujem se da to tvrdim decidirano, samo mi tako deluje na osnovu iskustva.
Neces imati problema ni sto se posla tice. Mozda u pocetku neki drugi posao dok malo stvsri ne legnu na svoje, ali generalno sve dolazi na mesto. Teze je srediti papire nego naci posao za nemedicinske struke. U to sam siguran. :-)
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.09.2012. u 15:41 - pre 141 meseci
Nije tacno da niko ne ide u skolu. Ide ko zeli, kome treba i ko moze da uskladi sa poslom a znam-znao sam dosta osoba. Ja sam isao godinu dana o svom trosku a nisam morao i puno mi je znacilo. U skoli se dosta nauci a pogotovo pravilno pisanje plus norveski dijalekat za odredjeno podrucje. Nekome kome je za njegovu vrstu posla dovoljan fond od 50 reci i olovka da cacka nos na poslu stvarno nije potrebno da ide u skolu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7845305 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.