Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7845110 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
82.208.219.*



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.09.2012. u 22:00 - pre 141 meseci
Da, vidim gresku....za slanje e-mail mora da se ima 20 postova ali moze privatna poruka. Mora obavezno da se popuni naziv teme...
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
82.208.219.*



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.09.2012. u 22:29 - pre 141 meseci
Citat:
vladasrbin:
@Jelena G.

nista nije stiglo :D probaj ponovo ja tebi ne mogu da posaljem poruku posto sam tek danas napravio account.pozz

Poslala sam ti zahtev na skype!
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.09.2012. u 09:17 - pre 141 meseci
Treba da otvaram uskoro racun u banci.Sta preporucujete..da li da otvorim u spare bank koji se nalazi u mestu gde zivim ili neku drugu banku..Pozz
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.09.2012. u 11:09 - pre 141 meseci
Citat:
ami87:
Pozdrav svima, par dana listam vas forum, dosta zaimljivih stvarcica, prepucavanja, mnogo medicinskih tehnicara... :) Pa odlucih da se registrujem i postavim pitanje, posto nisam nesto nailazio na postove lekara. Juna ove godine sam diplomirao na medicinskom fakultetu, prva generacija po bolonjskom sporazumu, trenutno sam na stazu koji zavrsavam 6.januara, ucim norveski, stigao sam do treceg kursa i krecem polako da pripremam dokumentaciju za SAFH, problem je sto imam samo uverenje o diplomiranju, diploma stize, nadam se, oktobra. Pokusao sam da je uzmem ranije, ali Srbija je ovo, salju me iz kancelarije u kancelariju i nekako niko nije nadlezan. E sad, zanima me kakav je put nasih lekara u Norveskoj, ima li nekog ovde ko je prosao kroz to? Koliko je vremena potrebno da bi se dobilo puno priznanje, posao, a zatim i specijalizacija? Da li bi trebalo da se nadam, ili da lepo odem u Nemacku? :D Hvala unapred



PItanje je sta ti nude u Nemackoj ili bolje koliko je zahtevan put da pocnes da radis kao lekar . Za Norvesku ti treba vreme da odradis neke stavri

polozen Bergen test ili TRINN III
polozen Norskspråk test / 5 nedelja u Oslu /
polozen Norskprøve test / polaganje 2 nedelje u Oslu , pre toga priprema od nekoliko meseci /
turnus od godinu dana / staz /
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.09.2012. u 11:12 - pre 141 meseci
Citat:
mada77:
Da li neko zna nekog ko je dobio autorizaciju bez radnog iskustva i drzavnog ispita?
Spremam se da krenem sa prekvalifikacijom i to planiram da zavrsim za sest meseci(zakonski minimum),ali i planovi su mi da sa suprugom koja je vec dobila aut. krenemo put norveske za set meseci pa ne bih imao vremena za sve to (sest meseci za pripravnicki,a i neko iskustvo)!
Inace imam radnog iskustva ali kao laborant na institutu Torlak gde i radim pa mislim da mi to ne pije vodu kod zahteva za autorizaciju!
Inace krecem najverovatnije sa prekvalifikacijom za koji dan u med. skoli 'Dositej Obradovic' iz Novog Sada, a evo i malo informacija za zainteresovane za prekvalifikaciju:
-imaju predavanja organizovana vikendom i u Beogradu,gde cu ja to da odradim,razlika izmedju lab. teh i med. teh je nekih 8-9 ispita!Cena godine za one koji vec imaju med skolu je 75 eura po godini a za one koji nisu zavrsili med skolu valjda 150 eura cena ispita 3000 din a to vazi sve dok se ne polozi ispit!Sto se tice prakse mogu i oni pomoci ako neko ne moze da se snadje!
Hvala unapred za pomoc!


OBAVEZAN DRZAVNI ISPIT
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.09.2012. u 11:14 - pre 141 meseci
Citat:
Dzoen:
Citat:
zorica nikolic markovic:
Kada pisem farmaceut , mislim na one koji su zvrsili farmaceutski fakultet , mislim da je to uobicajen naziv. Farmaceutski tehnicari ne mogu da dobiju autorizaciju iz Norveske ni za famaceutskog tehnicara , ni za bolnicara.Mogu da urade prekvalifikaciju na medicinsku skolu , opsti smer i onda traze autorizaciju za bolnicara.Program njihove skole za tehnicare je dosta razlicit od naseg ,mozda ce neko znati da odgovori sta sve treba da polazete da bi mogli da radite posao koji ovde radite.

Da li se ovo Zorice, odnosi na oba smera na farmaceutskom fakultetu? Hvala unapred na odgovoru.



USLKORO CEMO IMATI ODGOVOR IZ SAFH O SMERU BIOHEMIJA .
 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.10.45.31.customer.cdi.no.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.09.2012. u 12:00 - pre 141 meseci
Citat:
suhimilek:
Treba da otvaram uskoro racun u banci.Sta preporucujete..da li da otvorim u spare bank koji se nalazi u mestu gde zivim ili neku drugu banku..Pozz


Imas PP..
 
Odgovor na temu

Nikola0230
Kikinda, Srbija

Član broj: 296895
Poruke: 12
*.84-48-39.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.09.2012. u 13:21 - pre 141 meseci
Ajde ovo o bankama malo publicirajte, zasto mora na pp i mene interesuje isto pitanje, jer i ja treba da otvorim racum i cuo sam sve dobro o spare bank ali jos nisam siguran u koju cu, posto ne znam koja je najbolja kad su u pitanju transakcije na srpske racune i takodje treba mi ebanking ako to mogu odmah da dobijem. I da hteo sam da pitam sta znaci kad prvo dobijes privremenu poresku karticu (kazu treba da je dobijem postom) sta snjom mozes da radis, da li moze da se otvori racun u banci?
 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.10.45.31.customer.cdi.no.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.09.2012. u 13:37 - pre 141 meseci
I ja sam otvorio u Sparebank. ali ne moze se dobiti net banking, tek poslijje godinu. Kazu da u http://www.storebrand.no/bank/ mozes otvoriti preko neta i dobiti sve, a usput nema one provizije kod placanja karticom, nisam jos probao planiram. S poreskom karticom mozes otvoriti racun, meni je nisu ni trazili a imao sam, ne znam zasto je privremena...
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.09.2012. u 13:41 - pre 141 meseci
Sto se tice banaka, to je ustanovljenjo jasno i precizno - pravila NEMA. Ne izmedju banaka, vec u okviru iste banke u razlicitim gradovima.. Na strani 230 imate moje postove i zamlacivanje sa Spare bankom, ali isto tako znam i ja ljude koji su sve sto ja nisam mogao dobiti u svom gradu, dobili bez ikakvih problema u svojoj Spare banci..

Sve u svemu - u DNB banci sa person nummerom moze ODMAH da se dobije ebanking i obe viza kartice (i za placanje robe preko interneta i obicnu-beskorisnu vizu electron), iz licnog primera govorim, a imate na tim stranicama i detaljno kako i sta..
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.09.2012. u 19:03 - pre 141 meseci
Evo potrudicu se da ovim odgovorom pojasnim i drugim pocetnicima u norveskoj i istovremeno odgovorim na pp u vezi banaka. prvo - nisam ja neki ekspert za banke, ali sam silom prilika ispraksovao par stvari. I nisam ni komercijalista DNB banke

Prednosti netbankinga su: online placanje svih racuna (bez provizije), placanje stanarine (bilo prenosenjem novca na racun stanodavca rucno svakog meseca, bilo pravljenjem trajnog naloga da se to automatski prenosi), usteda prijemom faktura direktno u netbanku (inace kosta oko 20-30 NOK da dobijete papirnu fakturu na adresu), placanje tj prenosenje sredstava u inostranstvo ili u okviru norveske, mogu se poruciti dodatne kartice direktno iz netbanke, moze se otvoriti zaseban racun za stednju (koji je fizicki odvojen od tekuceg)..

Sve je ovo moguce naravno i licnim odlaskom u banku - ali mnogo vise kosta, a i vremenski je zahtevno. Ono sto mogu jos potvrditi je da DNB ima netbanking na engleskom (za one koji jos nisu ovladali norveskim). Moje iskustvo sa Sparebankom je lose, a i prvi kontakt sa DNB je prosao neslavno - od sluzbenika sam dobio odbijenicu za netbaku iz razloga sto nemam stalnu boravisnu dozvolu. Ja doduse imam person nummer tako da ne znam koja pravila vaze za D-nummer (ali to ne znaci da ne treba ni probati). Od ove 2012 je navodno u celoj Norveskoj onemoguceno da se dobije bankovna kartica sa identifikacijom bez stalne boravisne, ali ponovicu cuveno pravilo - NEMA pravila. Mozda neko i dobije.

Poslao sam upit korisnickim sluzbama u Spare i DNB sa pojasnjenjem da imam personnummer, privremenu radnu dozvolu do tad i tad i da bih hteo da otvorim kod njih tekuci racun sa netbankingom.

Od korisnicke sluzbe Sparebank sam dobio odgovor da nemam pravo na netbanku bez stalne boravisne (isto kao i u samoj banci sto su mi rekli).

Od korisnicke sluzbe DNB sam dobio odgovor da imam pravo na netbanking ali ne i karticu sa slikom. Odgovor od njih sam odstampao i poneo sa sobom u drugoj poseti banci. Link do korisnicke sluzbe. Kada sam ponovo dosao u ekspozituru pogodilo se da sam zapao bas kod istog onog sluzbenika koji mi je mesec dana ranije rekao da nemam pravo na netbanking bez stalne boravisne. Ovaj put sam nastupio sa stavom da hocu da otvorim racun i netbanking kod njih, bez da sam pitao da li moze. Taj papir sa mejlom njihove korisnicke sluzbe mi nije ni trebao. To je neko pomenuo i ja se apsolutno slazem - treba imati stav "ja hocu to i to" a ne "ja bih da pitam da li moze to i to". Za otvaranje tekuceg racuna je na sajtu banke navedeno sta treba.

Dobio sam brukskonto i objasnjenje da ce mi za par dana stici na adresu visa electron kartica i spravica za netbanking. Tako je i bilo. Odmah nakon dobijanja netbankinga sam svoj brukskonto prebacio u Levepakke i porucio obicnu visa karticu (kojom se moze placati i preko interneta). I toliko o ovoj temi..

Ako se zagleda covek u detalje (na linkovima ka banci) ispadne da Visa electron naplati 2,5 NOK svaki put kad se provuce, a i da se netbanking moze poruciti on-line ako se ima otvoren racun kod njih. Ja to nisam probao, jer sam sve zavrsio ovako kako sam napisao - ali bih samo i to napomenuo
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.09.2012. u 19:26 - pre 141 meseci
Citat:
Nesh-co:
Nama je Elling favorit za sada. I drugi i treci deo su super, samo jos nema nasih titlova, pa kad ih bude...


Pre pre brutalno ), ne znaš jel da se smiješ il da plačeš,
inače prije desetak ili više godina bio na našoj TV film 'Tetica', ne znam naslov originala, bio norveški ili švedski, nisam još nigdje uspjela naći, ali film je bio preprejak..
 
Odgovor na temu

Nikola0230
Kikinda, Srbija

Član broj: 296895
Poruke: 12
*.84-48-39.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.09.2012. u 21:31 - pre 141 meseci
Moukoko jedno veliko HVALA, veruj da meni ove informacije puno pomazu.
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.09.2012. u 23:47 - pre 141 meseci
Citat:
ami87:
Pozdrav svima, par dana listam vas forum, dosta zaimljivih stvarcica, prepucavanja, mnogo medicinskih tehnicara... :) Pa odlucih da se registrujem i postavim pitanje, posto nisam nesto nailazio na postove lekara. Juna ove godine sam diplomirao na medicinskom fakultetu, prva generacija po bolonjskom sporazumu, trenutno sam na stazu koji zavrsavam 6.januara, ucim norveski, stigao sam do treceg kursa i krecem polako da pripremam dokumentaciju za SAFH, problem je sto imam samo uverenje o diplomiranju, diploma stize, nadam se, oktobra. Pokusao sam da je uzmem ranije, ali Srbija je ovo, salju me iz kancelarije u kancelariju i nekako niko nije nadlezan. E sad, zanima me kakav je put nasih lekara u Norveskoj, ima li nekog ovde ko je prosao kroz to? Koliko je vremena potrebno da bi se dobilo puno priznanje, posao, a zatim i specijalizacija? Da li bi trebalo da se nadam, ili da lepo odem u Nemacku? :D Hvala unapred




Ja sam lekar, ja sam neko ko trazi svoj zanat tamo. :) Godinu dana vec ucim jezik, sad sam na trecem nivou uz uporedi citanje medicinske literature. Krajem novembra sam tamo, skoro 100%. Sto se tice puta, ni ja ne znam sve. To za jezike sto je Zorica navela je tacno, ali ja znam i neki podatak kako je potrebno i 3 godine rada kao sykepleier. E, sad, to nije provereno. Da se sve procitati na safhovom sajtu. E, sad, posto ja ovde vec radim kao dr, nece mi biti lako da pocnem od nule, ali za onu nulu tamo dobijam mnoooogo vise! :) Polako se gradi put, i sve zavisi od tebe. MOja prijateljica tamo je za 5 godina stigla do lekarskog turnusa tamo, ali je u medjuvremenu ostala trudna, rodila dete, tako da to sve moze i mnogo brze. CIm cujem nesto, saznam nesto, javljam.
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
212.178.230.*

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2012. u 11:25 - pre 141 meseci


Za tijanam


Ja necu nikoga ubedjivati sta je tacno a sta ne , ovo sto sam napisala u vezi nostrifikacuije za lekare je apsolutno tako . To je bio odgovor na pitanje sta treba sve da se odradi da bi mogli da trazite posao kao lekar, sa diplomom medicinskog fakulteta koju ste stekli u Srbiji.Druga stvar je ako neki lekar zeli da pocne da radi sa srednjom medicinskom skolom kao bolnicar / kao medicinska sestra ne moze /
 
Odgovor na temu

zdovc

Član broj: 57056
Poruke: 37
*.dhcp.as2116.net.



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2012. u 17:10 - pre 141 meseci
Citat:
zorica nikolic markovic:

polozen Bergen test ili TRINN III
polozen Norskspråk test / 5 nedelja u Oslu /
polozen Norskprøve test / polaganje 2 nedelje u Oslu , pre toga priprema od nekoliko meseci /
turnus od godinu dana / staz /


Ne razumem kakve ovo ti silne testove jezika navodis ovde? Dovoljan je samo Bergen test.
Pored jezika, a pre tog staziranja, treba jos i poloziti zavrsni test za lekara. To je ozbiljnija stvar od jezika.

Najlakse od svega bice posle trositi krune...a bice ih zaista punooooo!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2012. u 17:21 - pre 141 meseci
Kao neko ko je radio u srpskom zdravstvenom sistemu i sada radi u ovom norveskom sistemu zdravstva,dacu sebi za pravo da uporedim lekare nase sa norveskim lekarima.
Ne bih detaljisala o nacinima lecenja jer to su dva razlicita sistema,o enormno smanjenoj upotrebi antibiotika ovde u odnosu na nas sistem,jer to je nesto sto mi sada trenutno nije u fokusu.Necu se toliko ni osvrtati i na to da je sramota da nasa medicina nije priznata,jer vredi,ni to sada nije fokus.Fokus je nas lekar kao licnost i norveski lekar kao licnost.Naravno,ima izuzetaka,ali govoricu uopsteno.
Nas lekar je neko ko kada prolazi hodnikom,u ocima svih onih koji sede pored na stolicama u cekaonici,vidi apsolutno divljenje ili barem enormno postovanje.Kod nas beli mantil mnogo znaci.Persiranje je apsolutno obavezno.Vrlo je vazno i uvideti razliku izmedju nekoga ko je sef odeljenja,pa profesor,docent itd.Kod nas su te titule jako vazne.Ta hijerarhija je mnogo bitna.Veliko je postovanje osoblja prema lekarima kod nas.Nece se dogoditi da mladja sestra sedi dok lekar stoji u npr.nekoj prostoriji.Ovo je samo jedan banalan primer.

Ovde je lekar obican covek.Norveski lekar.On je neko kome se nece persirati.Neko ko ce apsolutno pokazati postovanje svima,od spremacice,bolnicara sestara svih.Da li treba da spomenem moje zaprepascenje kada me je lekar na viziti pitao za misljenje oko Sobrila ili Olanzapina,sta ja mislim o tome kako ce to uticati na pacijenta???Iznenadis se,jer u sistemu u kome sam ja radila su postojali samo lekari.Nije to jacina lekara.To je bila nasa slabost,mislim na osoblje u Srbiji.I niko nam nije kriv vec mi sami.
Ovde je to druga prica.Rec postovanje se oseti.Kazem ima izuzetaka ali u najvecem broju slucajeva je tako.
I to se oseti.Dok kada radis sa lekarem strancem ovde,opet donekle provejava taj nas stari obicaj da je lekar "NEKO" bitniji od svih ostalih.Sa Norvezanima nije tako.Oni smatraju da su jednako vazni i oni i celokupno osoblje.Zajedno su tim.

I dolazi nas lekar u ovaj sistem ali u ulozi bolnicara.To je najhladniji moguci tus.Kofa leda na glavu.Ja sam videla te ljude,slusala njihove price.Ja pisem ovo na osnovu onog sto sam videla,ne na osnovu moje zelje za filozofiranjem.Para je u startu to na sta mislis,ali onda nakon nekog vremena,pocne sve to da ti smeta.Skolovao si se tolike godine a sada radis kao bolnicar.To nije isto kao kada nasa med.sestra iz Srbije dodje da radi ovde kao bolnicar.To nije takav korak nazad.Ali kada vi kao specijalista npr.interne medicine dodjete ovde i radite kao bolnicar e to jeste to.Bez obzira na pare.Treba da budemo realni i iskreni koliko god nam se to ne svidjalo.Ali to je samo jedan aspekt gledanja na celu tu situaciju.To je trenutno stanje,kroz nekoliko godina ce se promeniti.Zrtvuj nekoliko godina.A da ce biti godina ili dve,to ko god vam kaze laze vas.I od lepih zelja nemate nista.Samo od stvaranja mogucnosti preko sopstvene grbace.To je jedino na sta covek istinski moze da se osloni.Jedino na sebe samog.
Vase snalazenje ovde ima svoje vreme,kao i polaganje Bergen testa koje zahteva neko vreme,pa prijava za turnus praksu jer u tom momentu kada je prijavite stavljate svoje ime na listu cekanja,pa tako oni koji su prijavili sada 15.avg mozda stignu na red 15.februara sledece godine ili u onom trecem terminu,i to tako funkcionise.Ali na to ne treba gledati kao na crnu tacku.To je polaziste zvano nula,ali se nadogradjuje kroz vreme.

Psihijatri i radiolozi (nasi lekari),oboje licno poznajem rade svoj posao od prvog dana ali na osnovu licence,i u pitanju su dve specificne specijalizacije za kojima ova zemlja zaista ima potrebe,posebno za psihijatrima.

U Lausevicevoj knjizi "Dan prodje godina nikad",ima jedna recenica u kojoj kaze:"Njujork-prestonica svih ljudi koji zive drugi zivot".Ja bih dodala:"Norveska-zemlja svih nas Srba koji zivimo sada neki drugi zivot".I nista nije tako tesko kada znamo da je dostizno.U Srbiji jednostavno vecina toga nije uopste dostizna.Pa,ta nula je taj nas pocetak drugog zivota.

NB!Ne treba niko od nasih lekara da licno dozivljava napisano ali i moze ako zeli.Nije napisano da bi se bilo ko prozivao ali ja i ne pisem postove po zeljama citalaca,bilo bi krajnje glupo raditi to.Realno pa kako god se kome svidja.
Nula velika kao krompir...a bice jednog dana velika kuca.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
212.178.230.*

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2012. u 17:33 - pre 141 meseci
Citat:
zdovc:
Citat:
zorica nikolic markovic:

polozen Bergen test ili TRINN III
polozen Norskspråk test / 5 nedelja u Oslu /
polozen Norskprøve test / polaganje 2 nedelje u Oslu , pre toga priprema od nekoliko meseci /
turnus od godinu dana / staz /


Ne razumem kakve ovo ti silne testove jezika navodis ovde? Dovoljan je samo Bergen test.
Pored jezika, a pre tog staziranja, treba jos i poloziti zavrsni test za lekara. To je ozbiljnija stvar od jezika.

Najlakse od svega bice posle trositi krune...a bice ih zaista punooooo!



To sam i napisala , druga dva testa se tako zovu , inace su ispiti iz medicine.
 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2012. u 18:22 - pre 141 meseci
Pozdrav svima na forumu!!!
Treba mi pomoc!!!
Ima li neko da mi posalje Stein på stein???
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2012. u 18:31 - pre 141 meseci
Sto se tice onih koji traze smestaj u Norveskoj radi dolazenja i trazenja posla,jedan tips.
Smestaj na jugu ce vas u tom prvom trenutku manje kostati nego da vam neko da gratis smestaj na severu.Zasto?Na severu nemate zeleznicu,ne mozete da obilazite licno domove po gradovima jer za to vam trebaju ovde avioni a to kosta enormno mnogo.Za to vam trebaju velika sredstva.Na jugu cete imati zeleznicu i vozove sa raznim ponudama pa i za 199 kr.Ako se prati norwegian.no daju na ponudi i Oslo-Bergen avion za 149 kruna jedan pravac.Prosto te mogucnosti na severu nemate jer je veliko prostranstvo a nemate mnogo domova za obici.Tromsø kao najveci grad severa mozete obici za 3-4 dana i to je to.A kada biste trebali da odete za Hammerfest,Kirkenes,Altu,Bodø itd.to samo avionima i jako je mnogo novca.

Ovo pisem da se ne shvati pogresno,da neko nece da vam da smestaj.Problem je druge prirode,problem je funkcionisanja.I ja sam od juga pocela,kada sam pocinjala.Tu prednost koju sam tada imala da iz Lillehammera idem vozom za Oslo za 199 kr...sada je minimum 589 kr.u jednom pravcu,pa umesto za 400 kruna povratna koliko me je tada na jugu kostalo sada je to cena 1200 kruna,dakle tri puta skuplje.U tome je fora kod toga,u funkcionisanju a ne u necijem sebicluku da nece da vam izadje u susret.

A sto se tice NP3,polaganja i nedelju dana koliko traje usmeno i pismeno uvek se izlazi u susret,i tada je sever i smestaj gratis ok resenje.

Ovo pisem na osnovu pitanja o smestaju.Nije samo pitanje necije zelje vec koliko ce to vama koristiti.
Znam da je i ovo diskutabilno jer je to sa aspekta Srbije tesko shvatiti kada niste ovde i mislite da bez obzira gde ste bitno vam je samo krov nad glavom.A intervju?A obilazenje domova?Pogotovo je vazno da li to mesto na severu ima udi odeljenje pri policiji inace ako nema,onda se mora dodatno leteti i za to.A to je veca cifra.
Treba to sve imati na umu.I poslusati i neki savet a da se ne misli o tome unapred kao o onome da neko nece da vam pomogne.Naprotiv,hoce.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7845110 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.